«fff ws! Maandag 10 Maarf *.50. TRAAT el" DOST. burg. r: :en. No 59 51e Jaargang. 1913. ONEN DERT, >r Gramo- ERS, TTEN enz. steker. ten. renter. rr jtsterkte Mei va» BINNENLAND FEUILLETON ijzen. •raad zoowel Uk 31 VLISSÏNGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert- zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoortuaarden. >rting. chje ge- icht ©nt« NE, vol* uitingen nt. DELEND, bestaande keuken en opgang en p. maand, at 93. agt beleefd iche Court". el. c UüB- nbrengeB Het ministerie van Defensie. Naar het „Hbl." verneemt zou bij de regeering het voornemen bestaan, om voorshands nog geen maatregelen te nemen tot uitvoering van den al- gemeenen maatregel .van bestuur, waarbij de departementen van oorlog en marine worden saamgevoegd in éen departement van defensie. Zoowel in den Raad van State als in Marinekringen moeten veel bezwa ren tegen opheffing van bet departe ment van marine bestaan. Tot de Kamerverkiezingen zal de tegenwoordige toestand in ieder geval gehandhaafd blijven. De drukkende militaire lasten. Voor velen zeer lezenswaardig zijn zeker de volgende woorden die de Utrechtsche afgevaardigde, de heer Van Karnebeek, Donderdag in de Tweede Kamer heeft gesproken bij de verdediging van zijn amendement op de Landweerwet en die wij uit de Handelingen overdrukken Er is hedenmiddag een voorstelling van zaken gegeven, alsof de laatste hervorming van onze militaire instel lingen zou geweest zijn een vermeer dering van militaire lasten. Dat is volstrekt het geval niet. Het is reeds in de gewisselde stukken bij de be handeling van de Militiewet, ook van de zijde der regeering, in het licht gesteldons leger is niet vergroot, de militaire lasten die op de bevol king zijn gelegd zijn niet vergroot bij de laatste hervorming. De 8 lichtingen die er bestonden op het oogenblik dat die hervorming is ingevoerd, brachten het eigenlijke leger op 121,450 man, en de 6 lichtingen waaruit het eigenlijke leger voortaan zal bestaan, volgens de nieuwe Militiewet, brengen het op 121,670 man; dit is dus na genoeg hetzelfde. Bij dit eigenlijke leger komt dan een getal van 85 a 87,000 man van de landweer, die vroeger opgeleverd werden door de zeven lichtingen en thans, volgens hetgeen nu wordt voorgesteld, uit de vijf lichtingen zullen opkomen. Dat is dus samen een oorlogsweermacht van 208,670 man laten wij zeggen van 208,000 man. Een dergelijke oorlogsweermacht is voor een land met onze bevolking inderdaad zeer gering. Als wij nagaan hetgeen daaromtrent geldt in andere landen, waarmee wij ons kunnen en behooren te vergelijken, vinden wij dat bijv., om terug te keeren tot een land dat reeds dikwijls in al deze discussies is genoemd, Zwitserland, met een bevolking van ongeveer 3,200,000, dus iets meer dan de helft van onze bevolking wij toch heb ben een bevolking van ongeveer 6 millioen aan Auszug plus landweer Het Slot Northmiuster en z 'n laatste Grafelijke bewoners. 78.) Bertha," riep lady Charley, nog eenmaal trachtende haar tot medelij den te bewegen, „veroordeel hem niet, zoolang je niet alles weetHeb toch medelijden met hem en met mij 1 Mijn leven is zoo vol van kommer en verdriet Haar geluid ging over ineen smar telijk gekerm. Bertha kwam van de deur terug en j>'°eg haar armen om den hals der bedroefde grijze vrouw. „Lieve, moederlijke vriendin," sprak „het doet mij innig leed u zoo bedroefd te zienik wilde, dat ik u '°t troost kon zijn «Dat kan je," luidde het haastige antwoord. „Blijf bij me, BerthaVer kan beschikken over een oorlogs weermacht van 234,000 man, terwijl wij met niet ver van de dubbele be volking de beschikking hebben over slechts 208,000 man. Het verschil is dus zeer sterk in ons nadeel. Nemen wij een ander land, bijv. Roemenië, dat een bevolking treeft, die niet ver van de onze afwijkt, dan vinden wij dat het leger op voet van oorlog aldaar bedraagt 300,000 man. Over Servië en Bulgarije, ofschoon die landen veel kleiner zijn dan het onze en de bevolking veel geringer is dan die van Nederland zal ik niet spreken. Wat die landen in den laatsten tijd hebben gepresteerd, grenst bijna aan het ongelooflijke, en daarom zal ik ze niet als voorbeelden, waarmede wij ons kunnen vergelijken, aanhalen. Maar wel Zwitserland, Roemenië en ook België, dat een bevolking heeft van 7Vj millioen en dat volgens de legerontwerpen die daar aan de orde zijn en horribile dictu daar grooten steun hebben van de liberalen, van de linksche partijen in het alge meen en thans ook van degenen die aan de zijde van de regeering staan die, kan men dus wel zeggen, in stemming vinden bij een groot deel der volksvertegenwoordiging een oorlogsleger van 340,000 man zal hebben. Als wij een en ander nagaan valt het niet te ontkennen, dat ons leger zeer klein is en dat het belachelijk is te spreken van drukkende militaire lasten die aan ons volk worden op gelegd.- Het uitstellen der Tarlefwet. In de rechtsche pers is men niet te spreken over 't besluit der Tweede Kamer om de Tariefwet voorloopig niet te behandelen. De „Ned." schrijft„Wel is het zeker, dat, tengevolge van de obstruc- tionistische handelwijze van links, de afdoening der Tariefwet zelfs met de grootste inspanning onmogelijk is geworden. Maar ook wij zouden het hoogst wenschelijk hebben geacht, dat van regeeringszijde nog eens duidelijk en beknopt in het licht ware gesteld, waarom eene tariefverhooging als nu is voorgesteld, behalve aan 's lands financiën, ook aan onze arbeidende bevolking ten goede zou zijn gekomen, zonder onzen handel te benadeelen. Voor onze kiezers ware dat een wel daad geweest. Ook het „Centrum" voegt zich daarbij. Het blad schrijft o. m. De kans, dat de ziektewet er komen zal, is in elk geval grooter, en de sociale wetgeving heeft buitendien de eerste aanspraken. De Tariefwet is daarmee niet van de baan, zooals het in sommige bla den vooral Linksche heet, maar enkel uitgesteld. laat gij mij nu ook nietNeem de plaats in van den zoon, dien ik ver loren heb wees mijn kind Bertha's gelaat bleef somber. „Morgen zuilen wij alles regelen," antwoordde zij. „Wacht dus tot mor gen Het volgende oogenblik was lady Carley alleen. Toen zonk zij snikkend op een stoel neer. Bertha verliet den ganschen dag haar kamer niet meer. Zij haalde den koffer te voorschijn, dien zij uit New- York had meegebracht en begon dien te pakken. Dat kostte niet veel moeite, want zij pakte slechts dat in, wat er voeger in geweest was. Al de fraaie kleederen, de sieraden en rijke ge schenken, die zij van haar echtge noot, van zijn tante of hunne vrien den ontvangen had, liet zij onaange roerd. Zij behield daar niets van, zelfs den trouwring niet. Zij legde dien bij de andere sieraden in een fraai étui, dat zij sloot, schreef eenige regelen aan lady Carley en legde het sleu teltje er bij. Zij schreef „Lieve, moederlijke vriendin Als u deze regelen leest, heb ik het slot Powsys voor altijd verlaten 1 De minister heeft dit in de Kamer zeer duidelijk gezegd. Van de baan zou de wet kunnen raken, wanneer de Rechterzijde in de minderheid kwam, maar dan zal men ook. voor het dilemma komen te staan om óf de sociale wetgeving en met namede verzekeringswetgeving „stop" te zetten, óf de directe belastingen op gevoelige wijze te verhoogen. Prachtige verbinding var, Zeeland met Duitschland. Door het inleggen van eenige nieu we verbindingen op de Duitsche spoorwegen is voor geheel Zeeland een zeer belangrijke nieuwe aanslui ting op Berlijn en Zuid-Duitschland verkregen, aldus meldt de „Midd. Ct." Trein 102, die des morgens 7.10 uit Vlissingen vertrekt, zal bij de nieuwe zomerdienstregeling een twee tal doorgaande rijtuigen bevatten van Vlissingen over Roosendaal, Bokstel, Goch en Wesel naar Hagen. In laatst genoemde plaats wordt aansluiting- gekregen naar Castei, te Goch heeft men aansluiting op een nieuw inge- legden trein van Kleef naar Keulen en te Oberhausen op een eveneens nieuwen trein Essen—Mannheim Hierdoor wordt het mogelijk om, wanneer men te 7,10 uit Vlissingen vertrekt (met den sneltrein, die te Middelburg en te Goes stopt) en te Goch overstapt, om 1.05 Crefeid en om 2 uur Keulen te bereiken. In laatstgenoemde plaats kwam men vroeger eerst te 3.10 en moest dan bovendien herhaaldelijk overstappen. Frankfort bereikt men langs dezen weg om 6.22. Door te Oberhausen over te stap pen is men om 5.51 te Hannover en 9.26 in Berlijn (Friedrichstrasse). Reist men door tot Hagen, dan heeft men daar onmiddellijke aan sluiting op Cassel en Leipzig, waar men resp. te 6.39 en te 11.36 aan komt. De beide rijtuigen keeren 's namid dags 3.42 uit Hagen terug, na de reizigers opgenomen te hebben die om 7.10 v.m. uit Leipzig of 11.50 uit Cassel zijn vertrokken, in Oberhau sen heeft men aansluiting uit Berlijn 8.59 en uit Hannover 12.45 en te Goch van Frankfort 12,46, Keulen 4.68 en Crefeid 5.57. Met trein 109, d. i. de sneltrein die te 10.59 in Vlis singen komt, kan men deze plaats en de stations Kruiningen, Goes en Mid delburg bereiken, terwijl men boven dien en dat is met het oog op de vele badgasten uit Crefeid en omstre ken een gróote vooruitgang te Middelburg aansluiting op de laatste tram naar Domburg heeft. Behalve Domburg is ook Goes met deze nieuwe verbinding gebaat, ter wijl de Middelburgers van de nach- Tracht niet mij terug te willen bren gen, mijn besluit staat vast. Ik erken geen heerschappij over mij en ik verander mijn besluit niet. Ik zal zelf mijn weg door de we- rejd zoeken, kracht en gezondheid ontbreken mij niet. Wat ik vroeger hier heb gebracht, ligt in mijn zwarten koffer gepakt. U zal wel zoo vrien delijk zijn, het deze week nog naar Londen te zenden. Al het overige laat ik achter. Van graaf Norton neem ik niets aan, zeifs zijn naam niet. U zal wel begrijpen, dat ik niet anders kan handelen, zoolang ik nog eenige achting voor mij zelve bezit. Tante Elisabeth, vaarwelAl zullen wij el kander nooit wederzien, vergeet nim mer, dat ik steeds de grootste ver eering en dankbaarheid jegens u blijf koesteren. Bertha." Haar hand had niet gebeefd. Zij vouwde den brief dicht, verzegelde hem en schreef het udres. Intusschen was het bijna donker geworden. Voornemens een koord om den koffer te binden, lichtte zij het deksel op en kreeg Charley's brieven in handen. Haar blik werd verteederd, toen zij met een treurigen glimlach zijn por- telijke tochten naar en van Vlissingen zijn verlost. Met den morgentrein is ook Zeeuwsch-Vlaanderen gebaat, terwijl reizigers van de booten der Maat schappij „Zeeland," die geen vriend zijn van vroeg opstaan, niet meer ge dwongen zijn van de mailtreinen ge bruik te maken, doch tot 7 uur aan boord kunnen blijven om dan een uitstekende verbinding te treffen. Van uit Domburg kan natuurlijk ook zeer geschikt van dezen trein ge bruik gemaakt worden. Centraal bureau van Informatie voor het ehr. onderwijs. „De Stand." meldt de oprichting van een Centraal Bureau voor het Christelijk Onderwijs, door de samen werking van verschillende vereeni- gingen, die op het gebied van Chris telijk Ónderwijs werkzaam zijn. Het staat onder het bestuur van gedelegeerden der stichtende vereeni- gingen. Dit bestuur heeft een com missie benoemd, waarvan de leden allen te Amsterdam woonachtig zijn. Voorzitter is de heer A. Jonkman secretaris de heer R. P. Sterkenburg. Het doel is gegevens te verzame- melen omtrent het Christelijk Onder wijs, zijn strijd, zijn uitbreiding en zijn tegenwoordigen toestand, en om met die gegevens ieder voorstan der van het Christelijk Onderwijs te dienen. Prijzen en beiooningen bij het schijfschieten. De minister van oorlog heeft be paald, dat in 1913 de commandanten der korpsen over de volgende sommen kunnen beschikken voor prijzen bij het schijfschieten en voor kleine be looningen voor ijver en lust bij het schieten betoond regiment grena diers en jagers, le, 2e, 3e, 4e, 6e, 7e en 10 reg. inf. elk f 1750 5e reg. inf. f 1200 8e, 9e en 11e reg. int. elk f 1580 instructiebataljon f 240; de beide scholen voor verlofsofficieren der int. elk f 60 de 4 compagniën wielrijders elk f 100 de 4 mitrail- leursafdeelingen elk f 35 de regi menten huzaren elk f 300 de regi menten veldart., het korps pontonniers en het korps torpedisten elk f 40het le, 2e, 3e en 4e reg. vestingart. resp. f 300, f 240, f 260 en f 240 het korps pantserfort art. f 80, het regiment genietroepen f 180 het eskadron ordonnansen f50; het korps rijdende art. f 23 de le, 2e, 3e en 4e divisie marechaussee resp. f 50, f 35, f 30 en t 45. Leerstoel in de Homoeopathie. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer deelt de minister Heemskerk mede, dat hij aan den Raad van Beheer der N. V. „Homoe- tret uit het pakje nam. „Ik geloofde, dat ik je nooit meer ou mogen aanzien," fluisterde zij, „en nu ben je mij alles wat ik heb." Zij verborg het portret aan haar boe zem, legde alles nog eens terecht en sloot den koffer. Zij ging zitten en dacht over de toekomst. Zij zag den strijd om het bestaan in al zijn ruw heid voor zich. Wat zou zij doen in haar binnenste sprak een stem „Aanvaard den strijd des levens en verdien je brood met handenarbeid. Ga naar Londen en daal af in den afgrond der ellende en der armoede, ien je hebt willen ontvluchten, door je vast te klemmen aan een twijfel achtig geluk. Aanvaard den strijd met moedwie een vasten wil en kracht bezit, kan niet falen!" Onwillekeurig beefde zij terug vocfr de keuze, die zij doen moest. Zonder middelen en alleen Zou zij niet on dergaan in het gewoel der wereld stad Doch zij bleef standvastig ja, zij zou naar Londen gaan. Zij had nog twaalf goudstukken in haar beurs, daar kon zij de reiskosten wel mee betalen. opatisch Ziekenhuis" op een verzoek om steun van Rijkswege heeft ver klaard, dat hij bereid zou zijn een verzoek tot aanwijzing van die ver- eeniging ingevolge art. 170derHooge Onderwijswet als zijnde bevoegd een bijzonderen leerstoel voor de begin selen der Hoemoeapathische genees wijze bij de faculteit der geneeskun de van een der Rijksunifersiteiten te vestigen, in gunstige overweging te nemen. Hij wacht thans af, of door deze vereeniging stappen in die rich ting zullen worden gedaan. Bescherming tegen de wet. In een te Amsterdam gehouden vergadering is door eenige belang hebbenden in principie besloten tot oprichting van een nationale vereeni ging, welke ten doel zai hebben in verband met de Auteurswet de belan gen te behartigen van exploitanten van publieke vermakelijkheden, mu ziekuitvoeringen, enz. Winkelsluiting. Naar wij vernemen heeft het refe rendum inzake verplichte winkelslui ting te Dordrecht gehouden door de Patroonsvereeniging „Boaz", tot resul taat dat van de 1059 biljetten er 561 zijn terugontvangen. Van deze 561 verklaarden zich 175 als besliste voorstanders en 157 als tegenstanders der sluiting 219 winkeliers liet de zaak onverschillig. Binnenkort wordt de Patroonsvereeniging saamgeroepen om een besluit te nemen. Onderwijzersherstelllngsoord te Lunteren. Aan het jaarverslag is ontleend, dat dit jaar 134 patiënten werden opge nomen dat het aar.tal verpleegdagen bedroeg 11371 dat de patiënten ge middeld 3 maanden blevendat uit Den Haag 22 patiënten kwamen dat vertrokken 137 patiënten dat van 137 vertrokkenen 30 hersteld, 45 veel ver beterd, 44 verbeterd en 7 niet verbe terd vertrokken, terwijl voor 10 bed- verpleging werd noodig geoordeeld en dat de algemeene toestand der pa tiënten gunstig was. In het verslag wordt gemeld, dat alleen Den Haag de beloofde baten van door onderwijzersclubs te geven uitvoeringen toezond. De uitgaven bedroegen f 25.886.22 de inkomsten f 16.110.43 het tekort is dus f 9775.79 Blijkens den staat van schulden der gemeente Amsterdam, bedroeg de schuld op 1 Januari jl. in totaal f 125.933.200, tegen f 129,000,900'op 1 Januari 1912. Afgelost is dus in het afgeloopen jaar f 3,067,700. Het oor spronkelijk bedrag der schuld is f 180,556,359,55. Om negen uur vertrok de trein uit Chester. Zij wilde bij liet aanbreken van den dag het slot verlaten, te voet naar Chesholm gaan en daar een rijtuig nemen, om haar naar het spoorwegstation te brengen. Dan kon zij om vier uur te Londen zijn. Zij dacht er niet aan naar haar vaderland terug te keeren. Behalve, dat zij daarvoor geen geld genoeg be zat, had zij er ook geen verlangen naar. Wat leven had zij thuis Neen er bleef haar niets over dan alleen voor zich zelve te leven tot aan haar dood. „God, sta mij bij," bad zij met ge vouwen handen en groote tranen pa relden langs haar wangen. In berouw, en zelfverwijt bracht zij den nacH door. De nieuwe dag brak aan. De lucht was uog altijd zwaar bewolkt, toen Bertha in een doek en zwaren sluier gehuld met een reistaschje in de hand zacht de trap afging en door een zij deur naar buiten trad. Niemand zag haar heengaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1