Vrijdag 7 Maart No, 57. 51e Jaargang. 1913. ""binnenland. FEUILLETON. Gemeenteraad. gij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Gemeentebestuur. VL1SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDF. Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. MEDISCHE POLITIE. Aanwijzing Geneeskundige, belast met de doodschouw. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat de heer JAN BEYERS, arts al hier, door hen overeenkomstig artikel 4, laatste alinea der wet van den lOen April 1869 (Staatsblad no. 65) voor het jaar 1913 aangewezen is als ge neeskundige, belast met de dood schouw in deze gemeente. Vlissingen, 7 Maart 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De Koninklijke familie naar hel Loo. Nader vernemen wij, dat voor den in de 2de helft van Mei te verwach ten terugkeer van H. M. de Koningin naar het Loo, in het nieuw gebouwde gedeelte aan den Oostvleugel van 't Koninklijk paleis de noodige vertrek ken voor H. M. de Koningin en hare hofhouding worden in gereedheid ge bracht. Prinses Juliana zal haar intrek nemen in een villa aan de Waldeck- Pyrmontlaan, Tweede Kamer. Aan de orde kwam gisteren de conclusie van de commissie op het adres van 3 gewezen onderofficieren, thans concierges bij Raden van beroep, houdende het verzoek om toekenning eener gratificatie tot een bedrag, over eenkomende met het hun ingevolge art. 17 der pensioenwet van 1902 ont houden pensioen. De heer Arts wijzigde de conclusie der commissie, die reeds van 1908 dateert en strekt tot dankzegging aan de regeering voor verstrekte inlichtin gen, aldus, dat de regeering nader verzocht wordt, de adressanten scha deloos te stellen voor het geleden verlies. De heeren Ter Laan en Bogaardt ondersteunden deze gewijzigde con clusie. Minister Colijn, die met den beer De Meester betoogde, dat adres santen geen recht op pensioen heb ben volgens artikel 7, aangezien zij direct van den militairen dienst over gingen in een burgerlijke rijksbetrek king, bestreed de gewijzigde conclusie, omdat eerst dient overwogen te wor den welke gevolgen de toekenning eener gratificatie voor de schatkist zal bebben, aangezien op het oogenblik onbekend is, hoeveel personen in ge- üjke omstandigheden als de adressan ten verkeeren. Slot Nortliminster en z"n laatste Grafelijke bewoners. O (76.) Maar zij kon haar geweten niet tot zwijgen brengen een inwendige «eni riep haar onophoudelijk toe, 'a'dit haar eigen werk was. ™t meest onderzoekende oog had Cthter den volgenden morgen tever geefs gezocht naar de sporen van aar Hjden, toen zij omstreeks tien "'0 aan de ontbijttafel verscheen, weri bedaard als altijd, toonde zij on onverschillige koelbloedigheid, fle alleen kon ontstaan zijn uit de jehuiging, dat zij het ergste reeds ge- kom 'lac' 'e's no° erser f40" n'e' Eenigszins bedremmeld wenschte "je Elisabeth haar goeden morgen ha c'e aangename warmte van het ardvuur beefde zij over haar ge- De heer Arts handhaafde de gewij zigde conclusie waarover de stemmen staakten met 28 tegen 28 en waar over in de volgende vergadering op nieuw zal worden gestemd. Goedgekeurd werden suppietoire begrootingen, om totaal f 750.000 sub sidie te geven voor de Nederlandsche deelneming aan de tentoonstelling te San Francisco in 1915. Kamerlid Van Vlijmen. Gisteren herdacht de heer B. R. F. van Vlijmen zijn 25-jarig Kamer lidmaatschap. De heer ^an Vlijmen heeft sedert 6 Maart 1888 zitting voor het district Vegheltelkens is zijn mandaat bij enkele candidaat- stelling vernieuwd. De jubilaris, die ter Kamerzitting aanwezig was, werd door tal van leden gecomplimenteerd en ontving vele telegrammen. (Ned.) Vrijstelling militiedienst. De minister vaic binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin het volgende medege deeld Voor en na zijn, zoowel bij het departement van oorlog als bij het mijne, zaken aanhangig geweest, die twijfel hebben doen rijzen, of de be paling van de nieuwe Militiewet en van de ter .uitvoering van die wet vastgestelde voorschriften, voor zoo ver zij betrekking hebben op vrijstel ling van den dienst, reeds voldoende bekendheid genieten. In bijzondere mate is dit in den laatsten tijd het geval bij aanvragen om. toekenning van militievergoeding. In een niet gering aantal staten van inlichtingen toch komen aanteekenin- gen voor, waaruit blijkt, dat door of voor den bij de aanvrage betrokken dienstplichtige geen vrijstelling wegens kostwinnerschap is gevraagd, doordat hij van deze reden van vrijstelling geen of geen voldoende kennis heeft gedragen. Menigmaal straalt de mee ning door, dat wel termen voor ver goeding, echter niet voor vrijstelling zouden bestaan, een meening, die niet alleen bij belanghebbenden, doch te oordeelen naar den indruk, dien de aanteekeningen in de staten van inlichtingen geven—ook bij sommige burgemeesters schijnt te heerschen. Deze meening berust echter niet op goeden grondslag. Zouden toch de voor vrijstelling vereischte omstandig heden geacht moeten worden te ont breken, dan zou voor toekenning van vergoeding evenmin reden aanwezig zijn, daar voor vergoeding in art. 84 hetzelfde criterium is gesteld als voor vrijstelling in art. 32 wordt aangetrof fen. In onderscheidene van de bedoelde gevallen echter zijn termen gevonden om vergoeding toe te kennen, waaruit volgt, dat de dienstplichtigen, hadden heele lichaam; haar lippen schenen koud, toen ze een kus op Bertha's wangen drukte. „Je schijnt koud te zijn, liefkind," zei ze. „Je bent toch niet ziek. Of heb je weinig geslapen In gedachten verdiept, knikte Bertha met het hoofd. „Ja, niet veel, tantemaar toch wel een paar urenMisschien heeft het weer daar schuld aan. Een be wolkte lucht werkt altijd nadeelig op mijn stemming." Bertha dronk slechts een enkelen kop koffie en stond toen op. „Tante," begon ze, „toen ik zoo even mijn kamer verliet, ving ik eenige woorden op van het gesprek tusschen twee bedienden in de gang. Ofschoon zij dadelijk zwegen, zoodra zij mij bemerkten, heb ik toch genoeg gehoord, om daaruit te kunnen op maken, dat graaf Norton gisteravond laat hier is geweest." Lady Carley zweeg. „Als u dat ook voor mij geheim wilt houden," vervolgde Bertha, ter wijl een verachtelijke glimlach om haar lippen speelde, „dan is u daar in natuurlijk geheel vrij en dan zal Abonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. zij vrijstelling gevraagd, daarvoor in aanmerking zouden zijn gekomen. Verder acht de minister hef wensche- lijk, dat onder de aandacht van belanghebbenden wordt gebracht, dat in zake broederdienst van een oneven getal broeders, de grootere helft kan worden vrijgesteld, en dat als broe derdienst ook-kan gelden de te ver vullen dienst van een broeder, die ter inlijving bestemd is, tenzij het voor zijne inlijving bepaalde tijdstip reeds verstreken en hij niet ter inlij ving opgekomen is. Militaire marschmuziek. De Regelingscommissie voor den wedstrijd in militaire marschmuziek, mocht van H. M. de Koningin en van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, elk een groote zilveren medaille ont vangen voor dien wedstrijd. Voorts ontving zij toezeggingen dat medailles worden geschonken door den commandant van het veldleger en de inspecteurs der infanterie, cavale rie, bereden artillerie en vesting-ar tillerie. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens mishandelingH. de P., 17 jaar, landbouwersknecht, f3.50 b. subs, een week tuchtschool; J. B. L., 17 jaar, smidsknecht te Goes en J. K., 19 jaar metselaar te Goes, ieder f 7 b. subs. 7 d. hechtenis D. M. Th. B., 43 jaar, huisvrouw H. A. Br., zonder beroep te Vlissingen f 3 b. subs. 3 dagen hechtenis A. V., 24 jaar, werk man en F. B., 23 jaar, landbouwers- knecht, beiden te IJzendijke, ieder f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. beleediging van een ambtenaarJ. G. 44 jaar, metselaar te Middelburg f 10 boete subsidiair 10 dagen hech tenis F. L. van P. 36 jaar, arbeider te Sluis f 3 boete, E. R. 30 jaar, huis vrouw L. C. C. te Middelburg f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis R. F. van H. 39 jaar, landbouwer te St. Jansteen, f 10 boete sub. 10 dagen hechtenis melkvervalschingJ. S. 38 jaar, melkslijter te Vlissingen, 14 dagen ge vangenisstraf diefstal: C. v. d. V., 21 jaar, land bouwersknecht te Breskens, f 12 boete subs. 12 dagen hechtenis; J. H., 21 jaar, werkman te Schoondijke, 1 maand gevangenisstraf wederspannigheid L. J. S. 26 jaar, koopman te Middelburg, een maand gevangenisstraf. vrijgesproken A. M., 55 jaar, werk man te Domburg beklaagd van mein eed C. C. N., 31 jaar, timmerman, wonende te Terneuzen, beklaagd van het opzettelijk onttrekken van een ik u ook niets vragen. Maar wil u dit bezoek voor mij niet verzwij gen, dan zou ik gaarne vernemen, wat hij met dit bezoek beoogde, om dat dit op mijn verdere besluiten van invloed zou kunnen zijn." „En welke besluiten zouden dat zijn vroeg Lady Carley die begon te beven. „Dat zal ik u zeggen, als u ge antwoord heeft. Was graaf Norton er gisteren of niet „Ja," antwoordde de lady, die alle beradenheid verloor. „Ach mijn arm kind, mijn hart breekt, als ik bedenk, dat ik je niets dan treu rigs kan mededeelen, zonder een troostend woord voor je te vinden." „U is goed, tante, maar ik weet veel te goed, dat niets de lage zelf zucht van mijne handelingen kan verontschuldigen. Allerminst ben ik de persoon, die van anderen mag eischen, dat ze zich rechtvaardigen. Daarom leg ik de wapenen neder in een strijd, dien ik niet gerechtigd ben te voeren. Zwijgend neem ik Het lot aan, dat mij ten deel geval len is. Eén ding slechts moet ik w e- ten. Hoe gering ik ook ben, ik ge minderjarige aan het over hem gesteld gezag. Bevestigd werd het vonnis van den kantonrechter te Middelburg d.d. 25 Januari j.L, waarbij A. R. en G. J.J. v. B., boterfabrikanten, wonende te Middelburg, beklaagd van overtreding der boterwet, werden vrijgesproken. Dinsdag 18 Maart a.s. zal voor de rechtbank te Middelburg worden behandeld de zaak tegen E. L. 48 jaren, huisvrouw van L. v. S., wonende te Vlissingen, thans gedetineerd te Mid delburg, beklaagd van abortus provo- catus. Door het O.M. zijn een zevental getuigen gedagvaard, waaronder twee geneesheeren tevens als deskundigen. Als verdediger van beklaagde zal optreden mr. J. Adriaanse, advocaat te Middelburg. Bij beschikking van de recht bank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting met gevangenhou ding van beklaagde, de zaak tegen J. P., 42 jaren, commissionair, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van oplichting. Het gerechtshof te Arnhem heeft vrouw R. A., wegens den bekenden moord te Wehl, veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. De eiseh was 8 jaar. Persdellct. Men meldt aan „De Zoom". Door den heer Adr. Juten, wethouder der gemeente Bergen op Zoom en uitgever van de „Avondster", is hooger beroep aangeteekend tegen bet vonnis der raadkamer van de arr.-rechthank aldaar, waarbij zijn gijzeling is bevolen. De gijzeling zou heden ten.uitvoer worden gebracht, doch Ls door boven staand hooger beroep geschorst. Het gerechtshof te 'sJBosch moet thans in deze zaak beslissen. Deze gijzeling was een gevolg van het niet willen noemen van den ver antwoordelijken persoon, betreffende het schrijven in de „Avondster" contra mr. Hartog en den heer Th. Boschman, die, gelijk men weet, zich beleedigd achtten door dit schrijven, en deswege een klacht bij de rechtbank hebben ingediend. Naar wij vernemen, is door den heer Th. Boschman andermaal een klacht ingediend wegens beleediging van zijn persoon in de „Avondster" van Zaterdagavond, waar in een noot bij het genieenteraadsverslag gezegd wordt „Dorus kan gerust zijn hij zal van 't jaar geen 80 meter (water) meer gebruiken, dat weet hij ook welde aspergekweekers hebben hem in de gaten hem en zijn bascule." KERK- EN SCH90LNIEUWS. Geref. Kerken. Woensdagavond dee d ds. T. Ferwerda, na Zondag j.L be vestigd te zijn als predikant der Geref. loof toch, dat graaf Victor me op recht heeft bemind, en dat hij me verlaten heeft, kan ik alleen daaruit verklaren, dat hij niet goed bij zijn verstand was. Antwoord mij daarom naar waarheid Is graaf Norton krank zinnig of is hij dat niet?" Er verliep een geruime poos van stilte, slechts onderbroken door het kletteren van den regen tegen de rui ten en het fluiten van den wind. Eindelijk antwoordde de lady „Neen hij is het niet!" Weer volgde er stilte. Peinzend leunde Bertha tegen den schoorsteen mantel en staarde naar buiten. „Hij is het niet?" herhaalde zij, „Niet krankzinnig Hebt ge u ook vergist, tante Elisabeth Zou hij niet waanzinnig zijn en mij toch verla ten hebben „Ach, Bertha, kon ik je toch al les zeggen en ophelderen, waarom hij je in zijn groote liefde heeft kun nen veriaten! Het kost hem zijn har- tebloedAls je hem gisteren gezien hadt, zou je meelijden met hem gehad hebben." „Het is mogelijk als ik dat niet verleerd heb," sprak Bertha. „Het is kerk te Amsterdam, aldaar zijn intrede naar aanleiding van Efeze 1 vs. 11. Het kerkgebouw aan de Keizersgracht was weer tot in alie hoeken door een groote menigte gevuld. Beroepen te Zonnemaere ds. Z. Hoek te Zevenhoven. Zitting van Vrijdag 7 Maart, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heeren Van Raalte en Huson met kennisgeving en verder de heer Ver maas. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goed gekeurd. Vervolgens werden verschillende mededeelingen gedaan, o. a, een dank betuiging van het uitvoerend comité voor Plan'1913 te Middelburg voor de toegekende bijdrage. Verder een dankbetuiging van derr gemeente-bouwmeester voor de meer gunstige regeling zijner jaarwedde en een dankbetuiging van de ambtenaren bij de fabricage voor het genomen besluit betreffende de regeling hunner jaarwedde. Door Ged. Staten is goedkeuring verleend aan de gemeente-begrooting voor 1913. Eindelijk werd nog mededeeling gedaan van de goedkeuring door ge noemd college van verschillende raadsbesluiten. De mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen, Door het bestuur van „Nehalennia", vereeniging tot instandhouding en bevordering van Walcherens natuur- en stedenschoon, is een adres aan den raad gezonden, waarin ver zocht wordt aan haar een jaarlijk- sche bijdrage uit de gemeentekas te verleenen. Dit adres werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Door J. van Gent, exploitant der badinrichting is een adres ingediend met verzoek terug te willen komen op het besluit het vorig jaar genomen en het verzoek om een jaarlijksche subsidie van f 300 nogmaals in over weging te nemen. Zijn verzoek wordt door een groot aantal ingezetenen, geregelde bezoe kers van zijn badinrichting, onder steund. Hij verzoekt het subsidie voor een jaar gelijk te geven, zoodat ieder jaar de subsidie aan de goedkeuring van den raad moet worden onderworpen. Uit een overgelegden staat betref fende het bezoek aan de badinrich ting blijkt dat de exploitatiekosten van 15 Juni tot 8 Februari hebben be dragen f 655.85, terwijl de inkomsten natuurlijk, dat ik de woorden niet begreep, die hij als een laatsten groet voor mij achterliet, maar wie weet of ik het geheim toch niet ontdek!" Verschrikt keek de lady haar aan. „Wat zeg je daar, Bertha?" sta melde zij. Zonder erbarmen zag deze de oude dame vorschend aan, terwijl zij antwoordde „Ik zeg dat het geheim, dat graaf Norton van mijn zijde kon losruk ken, het geheim is, dat de sterven de vader in zijn laatste ure aan zijn zoon openbaarde. Het is Moet ik u den moordenaar van gravin Mar- garetha noemen?" Lady Carley's borst zwoegde. Haar oogen schenen uit de kassen te tre den namelooze smart misvormde haar gelaat. Bertha zag dit, maar ver volgde toch met bijna onnatuurlijke kalmte „Dat was niet Blanca Norton, die er voor in de gevangenis kwam, dat was niet Juan, haar broeder, die men verdacht. Ik, een Ameri- kaansche, weet beter een raadsel op te lossen dan gij, Engelschen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1