jur: man. Feuilleton. i« wenen, G&ZN. Zeemen *rwerk. MMETEI1, IfelitlSÉ, cokes. ELBURG" ring. Woensdag 5 Maart Gemeentebestuur. INASTRAtf No. 55. 51e Jaargang. 1913. 18 ZAALTJE aan I uoorVeree- aats, enz, Iriksfraat 44. Abonnements-Aduertenfiën op zeer ooordeeligs voorwaarden Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. kte. iet aanl Lichtsterk middel Zy reikte het briefje overde oude dame nam het en onder het lezen werd zy doodsbleek. ND f 6.75 WD f3.75, procédé aan 4» ardigd en daat. ale bewerkino ■naakt voor ewand kan u lan geboden een it euken, aan de zeer geschikt i zij die pen- Adres bureau st voor dstraat 72. 5N: sorteering aanbevelend, Loon f 6. Te be- dit Blad. end, Telefoon 46. .KADE. ït tarinn. rlei goederen. age verstrekt. BDUSBK-KLOP. De Ooievaar" VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post L50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Ja., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maai berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BEKENDMAKING. Oiiegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat op Vrijdag 7 Maart 1913, en voorts op den eersten Vrijdag van elke maand, des voormiddags tusschen g'/s en 9 uur, de gelegenheid zal be slaan tot kostelooze inenting en her- inenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden bij den gemeente- geneeskundige, den heer Beijers, arts, ten zijnen huize, ingang Paling- straat. Vlissingen, 4 Maart 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Thnnenland, Tweede Kamer. De Kamer behandelde gisteren, nadat eenlge kleine wetsontwerpen waren goedgekeurd, het wetsontwerp lot wijziging van de ioterijwet 1905. Minister Heemskerk kon aan de heeren Ter Laan en Lieftinck, die klaagden over het meten met twee malen, op bet oogenbllk niet in uit zicht stellen, dat bij breken zou met het verbod tot het houden van kleine loterijen en tombola's, tenzij ze strek ken voor liefdadige doeleinden. Nadat met 32 tegen 20 stemmen goedgekeurd was het artikel dat strekt \o\ vernietiging van hier te lande verkochte loten eener builenlandsche onderneming werd het wetsontwerp aangenomen. De heer De Savornin Lobman had dli laatste artikel bestreden, omdat het z. i. op voordeel voor de onder neming kon uitloopen, indien "t prij zen op de vernietigde loten mochten vallen. B|j de behandeling van het wets ontwerp betreffende de opleiding van tandheelkundigen, wees minister Heemskerk den wensch van den heer Ter Laan, om ook een staatsdiploma In te stellen voor tandtechnici af en wijzigde hij op voorstel van den heer Van Hamel de benaming tandheel kundige in die van tandarts. Personeele belasting. De Tweede Kamerleden Treub, De Klerk, Ketelaar, Heemskerk, Janssen, Aalbcrse. Van Lennep, De Vlugt, Drucker, De Meester en Ooeman Borgesius, hebben op de aanhangige wijziging van de wet tot regeling der personeele belasting een amendement voorgesteld dat strekt om de In het ontwerp voorgestelde tegemoetkoming -O- ui f 8.50' PER 74.) Wat was de nacht schoon Wat zou Beatrice nu doen En wat Cbar- Onwillekeurig dacht zij aanzijn Woorden.Wat er ook gebeuren ra°|e. maak mij nooit een verwijt I* >il?6 'an2 scheen haar die regen- acntige dag in Sandypoint al gele- ;ïn> en dan die nacht in de »neeuw, hoe lang voorbij "tt sloeg drie uur. Bjriha dacht «let aan. Zij zat nog altijd In de nomcr, stil en stom. Schreien ze niel, alleen loosde zij nu en een zucht. Duidelp kwam haar ,den geest, wat zij doorleefd had hart Md,en dag In Sandypoint. Wat hp? j ,de coquette gespeeld, tot z)j a°el had bereikt, dat zij nastreef- (vermindering van huurwaarde) aan logementhouders en de verhuurders van gemeubileerde woningen op de badplaatsen e. d., ook uit te strekken tot kotfiïhulshouders en restaurateurs. Subsidies tot bestrijding van de tuberculose. De minister van binneniandsche zaken noodigt de besturen van de vereenigingen die zich bestrijding van de tuberculose ten doel stellen en die voor 1913 in aanmerkingwenschen te komen voor toekenning van een Rijkssubsidie, uit, hun daartoe strek kend, op gezegeld papier geschreven verzoek zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval voor 1 Mei a.s., tot de Koningin te lichten. Afdrukken van de voorschriften overeenkomstig welke de verzoek schriften enz. van de plaatselijke en daarmede gelijk gestelde vereenigingen behooren te worden ingericht, zijn kosteloos aan bet departement van binneniandsche zaken te bekomen. Deputatenvergadering. De groote vierjaariijksche Deputa tenvergadering zal dit jaar te Utrecht gehouden worden in Mei, onder voorzitterschap van dr. A. Kuyper. Generaal majoor Hoogenboom. Generaal-majoor A. Hoogenboom, inspecteur van bet 12e militair onder wijs, is gisteren aan het Kanaal te 's Gravenhage van het paard gestort, doordat het dier schrikte van een voorbijgaanden wielrijder. De generaal was bewusteloos en kreeg een wonde aan bet achterhoofd, die voorloopig verbonden werd door een dokter van den eersten hulpdienst, waarna in het militair hospitaal een definitief ver band werd gelegd. De generaal was daarna weder in staat huiswaarts te keeren. Het oefenplan van onze vloot in 1913, Ten opzichte van de bewegingen en de verrichtingen der vloot gedu rende het jaar 1913 bestaan de vol gende plannen. De pantserscbepen .Heemskerck", Kortenaer" en .Evertsen* blijven in dienst, de eerste voor de zeemi litie, de beide laatste voor de op leiding van matrozen. De kruiser .Gelderland" blijft in dienst voor adelborsten en jeugdige schepelin gen. Het pantserschip .Koningin Regentes" vertrekt half November naar Oost indië. Het pantserdekschip .Noord Brabant" komt op nader te bepalen datum In dienst voor de oefeningen met torpedobooten als doelscbip. De monitor .Reinler Claes- zen" gaat op nader te bepalen da tum uit dien t, zoo ook de kanon neerboot .Bever" te Vlissingen, voor de. Toen stond het beeld eener lady verlokkend voor haar geest, en zij had aan dat beeld den man opge offerd, dien zij lief had. Om dat beeld scheidde zij van haar vrien den, op het oogenbllk, dat die on gelukkig werden en ziedaar nu het einde Ze werd neergedrukt, haar kracht voelde zij minderen. Zij stond op en sloot het venstertoen sleepte ze zich naar haar slaapkamer en ging gekleed te bed. Meer dan vermoeid, sloot ze spoedig de oogen. Wat een zegen is de slaap toch voor den mensch 1 Bertha vergat haar kommer en na een vasten slaap ontwaakte zij eerst, toen de zon hoog aan den hemel stond. Zij richtte zich half op en tegelijkertijd doken de gedachten weer op. Maar ze wilde niet denken Ze stond op, verwisselde van klee ding en liet het ontbijt gereedzetten. Over drie kwartier vertrok de trein uit Carnarvon. Zij gaf den bediende bevel om hier te blijven tot den vol genden dag; uit Cheshire zou zij hem nadere bevelen geven. Toen trok zij haar reiskleeren weer aan en welke bodems ongeveer 1 September de n'euw aangebouwde pantserbooten in dienst komen. Voor Willemsoord komt ongeveer 1 October een pant serboot in dienst. De kanonneerboot .Wodan" gaat aldaar op nader te bepalen datum uit dienst. De torpedobootjagers .Lynx" en .Hermelijn" komen ongeveer 15 juni en 15 Juli in dienst en vertrekken in de maand Augustus naer OosMndië, terwijl de jagers „Vos" en „Panter" ongeveer 1 November 1913 en 1 Januari 1914 en de onderzeeboot „K 1" omstreeks 1 juli van dit jaar in dienst komt. Voor politie-toezicht op de zeevisscherij komt de „Dol fijn" van 22 Februari tot 1 Decem ber en de „Zeehond" 1 December in dienst. Voor de militaire hydrografie ko men de opnemingsvaartuigen „Geep" en „Raaf" en voor de gewone hy drografie de „riydrograaf" van 1 April tot half October in dienst. Het logementschip „Neptunus" komt In dienst voor de zeemilitie van 4 Maart tot 25 October. De artillerie- Inslructieschepen „Beliond" en .Sperwer" blijven in dienst voor de cp'elding van kanonniers, waarvoor ook de „Herfrlng" met 30 Maart in dienst komt. De opleidingsschepen .Ever", .Das," .Havik," en de kot ter .Astrea" komen 20 Mei in dienst voor de adelborsten van het Ko ninklijk instituut, terwijl zij, met uit zondering van de .Havik", alle 28 |ull uit dienst gaan. De kanonneer boot .Bulgla" komt van 30 April tot 5 Augustus met 1 forpedoboot en defensiesloep in disast, voor prac- tische oeieningen van adspirant ma chinisten. De .Havik" wordt tot be gin October aangewezen voor oefe ningen met de militaire loodsen. (.Onze Vloot.") Vergelijkend examen 2de klerk Rekenkamer. In de laatste helft van April zal bij de Alg. Rekenkamer een verge lijkend examen worden afgenomen van ben die wenschen in aanmer king te komen voor eene benoeming tot tweede-klerk bij bet college. Tot het examen worden toegelaten mannelijke candidafen, die geboren zijn lusschen 1 Maart 1888 en 1 Maart 1896. Verzoekschriften om aan het examen te mogen deelnemen moeten, eigenhandig geschreven op gezegeld papier, uiterlijk 29 Maait zijn ingekomen bij de Alg. Reken kamer. Voor btyzonderheden zie „St.- Ct." no. 54. Een vader met zijn dochter in debat. De correspondent te Haarlem van .de Tel." schrijft Dat een vader op een politieke vergadering in debat komt met zQn vertrok weldra per rytulg naar het station. Tegen drie uur 's middags bracht een rjjtuig haar van het spoorweg station naar het slot Powsys, waar haar komst de grootste verbazing wekte. .is lady Carley thuis vroeg zij den bediende, die de deur opende. Op het bevestigend antwoord stapte Bsrtha vastberaden voort en trad zonder aanmelding bij lady Carley binnen. De oude dame stond vastgenageld, toen ze haar zag. .Bertha, jij hier Wat beteekent dat? Waar Is Victor?" vroeg zfj verschrikt. Bertha sloot eerst de deur en ant woordde toen zicht .ik kan zelfs niet vermoeden, waar graaf Norton op dit oogenbllk Is. Waar hij ook zjjn moge, het is te wenschen, dal hij nog kracht genoeg heeft om over zfchzelven te waken Sedert gisteravond vyt uur heb ik hem niet meer gezien Verstomd door den schrik, keek de oude dame haar aan. .Vermoeid door de reis en de voorafgegane aandoeningen, over- zoon is wel een zeldzaamheid, maar dat de vader gaat debatteeren tegen zijn dochter, dat is zeker nog wel grooter teeken des tyds. 't Gebeurde Maandagavond op een vergadering van de Haarlemsche afd. van den Bond voor Vrouwenkiesrecht, waar als spreekster optrad mevrouw Van Rlel-Sraeenge. Bij het debat maakte het Kamerlid mr. Smeenge van de gelegenheid ge bruik om zijn dochter de vraag te stellen.Vreest de spreekster niet, dat de vrouwen door verkrijging van het kiesrecht uithuizig zullen worden en haar plichten verwaarloozen De spreekster geloofde dit natuur lijk niet. Zij voegde er fijntjes aan toe, dat vader nooit door het kiesrecht de belangen van het gezin had ver waarloosd. Daggeld voor miliciens. Qe minister van oorlog heeft be paald, dat, wanneer blijkt, dat by het korps opkomende miliciens het hun toekomende daggeld k f0.25 niet van den burgemeester hunner woonplaats hebben ontvmgen, dit bedrag door de zorg van het korps onverwyid moet worden uitbetaald en aan de hier bedoelde burgemees ters niet meer om toezending van het daggeld moet worden gevraagd. De Haarlemsche commissaris van politie. Door de Koningin is het salaris van den Haarlemschen commissaris van politie, den heer H. J. F. A. A. M. van Goor, verhoogd van f 3000 tot t 3500. in de vergadering van den Haarlemschen Raad op 30 October 1912 waarin de begrooting voor 1913 behandeld is, werd het voorstel van B. en W., om aan de Koningin te verzoeken, het salaris van den com missaris te verhoogen, met 17 tegen 12 stemmen verworpen, omdat men den leeftyd van den functionaris, die dit jaar 70 jaar wordt, daarmee niet in overeenstemming achtte. Eenlgen tyd geleden heeft de commissaris het aanbod afgeslagen, om zyn pensioen aan te vragen, op voorwaarde dat de raad het pensioen zou verhoogen tot twee derde der jaarwedde. (.Tel.*) Het Dultsch bezoek te Rotterdam. Gisteren werd Rotterdam bezocht door ongeveer een 80-tal Duitsche au'oriteiten, hoofd-ambtenaren van het Koninkryk Pruisen, vormende den „Vereln für Staatswissenschaftllche Fortbildung." Te 9 uur met de electrische spoor aan het Hofplein gearriveerd, begaven zy zich met ex!ra trams naar het ter rein van de roei- en zeilvereeniging .De Maas", waar zy door den bur gemeester mr. A. R. Zimmerman werden verwelkomd. Hy sprak zyn meesterde my de slaap, toen ik nau- weiyks een uur in de villa was. in de woonkamer had Ik plaats geno men in een leunstoel by het venster en sluimerde in. Graaf Victor had my alleen gelaten, naar hy zei, om een wandeling te doen. Toen ik ont waakte, was het byna zeven uur. Ik was alleen evenals te voren. Graaf Victor was intusschen thuis geweest en weer heengegaan. .Weer heengegaan herhaalde lady Carley. ,ja," bevestigde Bertha. .Hy liet dit briefje achter. Lees, tante Elisa beth, en u zal zien, dat Ik slechts gevolg heb gegeven aan het bevel van myn echtgenoot, toen ik naar hier terugkeerde. ,Zoo spoedig," fluisterde zy half luid, .reeds zoo spoedig! O, ik vreesde bet, ja, ik wist het!' .Vreesde u het? Begrypt u dit schryven dan ,0 God, ik vrees, dat ik het be- gryp!" ,Dus u vreesde, wat ik nu ver vreugde uit dat de vereenlging by haar bezoek aan Nederland ook met Rotterdam en zijn haven wensebte kennis te maken. Gaarne voldeed spr. aan bet tot hem gericht verzoek om hen in korte trekken de geschie denis en het leven en werken der stad te schetsen. Nadat de burgemeester aan het verzoek voldaan had en de eerewyn was rondgediend, begaf men zich aan boord. Aan ieder der gasten werd een afdruk van de rede van den burge meester en een prachtig uitgevoerd geïllustreerd boekje over de haven van Rotterdam ter band gesteld. Op den tocht door de havens wer den ook verschillende bar.delsinrich- tingen bezocht, als hei pakhuis S!. Job van het Blauwhoedenveem, de magazynen der firma R. S. Stokvis en Zn., de terreinen der Koninkiyke Pelroleum-Maatschappy, het Droog dok en de Maashaven en nog ver schillende andere belangryke inrich tingen. Aan baord werd een dejeuner aangeboden. Des middags keerde bet gezelschap naar 's Gravenhage terug. Heden kwamen de heeren terug en bezochten nu de terreinen van de Holland—Amerika-lijn en het stoom schip .Potsdam", waarna zy als gasten van den waterstaat een tocht zullen maken naar den Hoek van Holland. Plan 1913. Te Deventer werd ten gemeente- huize de commissie voor het te vie ren eeuwfeest door den burgemeester, den heer W. H. F. baron van Heem stra, geïnstalleerd. Het plan van het feest werd toen door den voorzitter der commissie ais volgt uiteengezet. De hoofdgedachte Is, het beleg en ontzet van Deventer In 1813 weer te geven. In verband daarmede wordt een oud-Deventer ingericht, op een terrein naby de St. Jurriënstraat. De datum van aanvang der feestelijkheden Is bepaald op 15 juli. Op Dinsdag 15 Juli des middags 2 uur is er op het stadhuis ontvangst van het eere-comité en het comité. Daarna afrit naar de kazerne om de Fransche troepen af te halen en te geleiden naar oud-Deventer. Op en om het feestterrein, dat verschillende amusementen biedt, wordt dan op 15 en 16 Juli een beeld gegeven van het beleg en het ontzet der stad, zooveel mogetyk getrouw aan de historie. Donderdag 17 Juli is de algemeene feestdag in de stad feestcantate door kinderen, bloemencorso, illuminatie der stad, vclksbal en concerten. Vrydag 18 Juli zal er marktdag ge houden worden in oud-Deventer en zal er een oud-Hollandsche raads zitting plaats vinden. Zaterdag 19 en Zondag 20 Juli worden de feesteiykheden voortgezet. moeddat ik gisteren getrouwd ben met een man, wiens verstand ge krenkt is. Er volgde geen antwoord op die vraag, men hoorde slechts zuchten en gekerm. .Dat vrees ik," vervolgde Bertha op vasten toon. .Het is een erfelij - ke kwaal der Nortons. Zijn vader leefde en stierf als een krankzinnige. Drie-en-twintig jaar lang heeft de zoon de kiem in zich gehad; op den dag van zyn huweiyk kwam de kwaal te voorschyn. Heb ik geiykof niet, tante Elisabeth?" Lady Carley snikte. .Het valt u zwaar te erkennen, dat ik geiyk heb," zeide Bertha medeiy- dend. .U heeft hem lief." .Ja, ik heb hem lief, g| niet," antwoordde lady Carley. ,Óy bemint uw neef en hebt myn arm, ongeluk kig kind genomen ter wille van zyn rang en rykdom! Het zou duizend maal beter voor hem geweest zyn, als hq ondergegaan was, voordat by u op zyn levensweg ontmoette 1" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1