Maandag 3 Maart Feu ilk ton. No. 53. 51e Jaargang. 1913. Gemeentebestuur, TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden BINNENLAND» Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. Hue VLISSI1NGSCH COU RAHT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post L50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek bandelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechte tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. SCHULDVORDERING 1912. Burg. en WetK van Vlisslngsn verzoeken hun, die nog schuldvor deringen over het jaar 1912 ten laste der Gemeente hebben, deze, ter voor koming van verj irlng, ten spoedigste In te dienen. Vlisslngen, 1 Maart 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris. W1TTEVEEN. Geen nieuwe minister van justitie. Naar nu moet vaBtstaan, ligt het niet in de bedoeling der regeering om de vacature van minister van justitie nog vóór de verkiezingen aan te vullen. Wel zijn er nog bespre kingen gevoerd, maar de aangezochte was nht te bewegen zijn tegenwoor dige functie te verlaten voor de toch altijd (enigszins twijfelachtige kans, om het hooge ambt langdurig te kunnen bckleeden. („Tijd.") De Ziektewet. Men scl rijft aan de „Tijd", dat in parlementaire kringen bet gerucht loopt, dat bij de volgende regelln - van werkzaamheden der Tweede Kamer zal worden voorgesteld om na de Paaschvacantie het eerst aan de orde te stellen de behandeling der Ziektewet. De Tarlefwet komt dan natuurlek vóór de verkiezingen niet meer aan de orde. Obstructie van links. De „Standaard" kliagt weer over obstructie van links. Links praat den tijd vol, zegt het blad, links belet het afdoen van 's lands zaken. Blijk baar was het kabinet Heemskerk te goed van vertrouwen. Had men dit spektakel voorzien, dan had men zeer wel een jaar vroeger aan de markt kunnen zijn. Doch 't ligt er nu eenmaal toe. De vijf jaar zijn voorbij juni nadert. De stembus komt. Men ziet't einde reeds aan den horizont. En nu moordt men den parlementairen tijd. Er?, wat we 'tmeest betreuren, zelfs mannen als de Beaufort en Bos en Drucker kun- i en dit aanhooren, zonder er hun- rerz^ds met kloeke taal tegen op te komen. Althans door te zwijgen stel len ze zich mede verantwoordelijk. Van rechts volgt men den eenlgen eg, die zich vanzelf aanweesmen stijgt en doet aan 't tijdvermorsen n'et mee. Een rol als Duys speelt Is metter daad een smaad voor de eere van ons parlementaire leven. Zijn talen- tei hebben we nooit miskend. Zijn O— 72.) Had de waanzin zijns vaders ook hem aangegrepen Een uur lag hij daar, toen kwam fij weer by en stond op. Zyn ge- laat toonde geen zenuwachtige trek- «ngen meer; hij had de overwin- Jj'ng behaald over de gedachten, die kwelden. Zoo aanvaardde hy den terugtocht naar de lila. Zijn gelaat toonde 'astberadenheid, maar het was bleek, spookachtig bleek. bereikte de villa. Het eerste, l*at Jiflzag, was Bertha, die in een leunstoel aan het open venstersliep. liefeiyk waren haar trekken, vreedzaam! En toch trad de Waatverechilkt terug. yver verdient lof. Zyn kennis Is bo ven het middelmatige. Rad woorden er uit stooten als hy, kan niemand. Ook kan hy puntig zyn. Aan dit al les doen we niets te kort. Maar met heel dezen tulband van zyn onmis kenbare verdiensten om zyn slapen, is by toch geen „honourable member of parliament." Hy eert het parlementair fatsoen niet. Toch deed hy nog '1 ergste niet. Ook tij viel er wel over, dat rechts in Willem den Zwyger haar histo risch beeld zag, doch hier hechtte niemand aan. Doch dat er bulten hem, al ware het maar éen, nog éen ander par lementslid gevonden werd, dat over ons zwijgen viel, dat ging metterdaad alles te bulten. Dat was tarten. Landweerwet. De regeering heeft een derde nota van wyziglngen ingediend op het ontwerp tot nadere aanvulling en wyzlging der Landweerwet. Eene aanvulling van are. 7 dier wet strekt tot het opnemen van eene bepaling nopens den duur van den landweerdlensttyd voor hen die uit de millt'e dan wel utt de landweer tot officier worden bevorderd. Die duur wordt voorgesteld op 15 jaar, waardoor dan tevens eene op alleszins blliyken grondslag be rustende oplossing verkregen zal zijn van de kaderquaestie by de landweer, voor zooveel de officieren betreft. Geleldeiyk toch zal dan een korps reserve-officieren beschikbaar komen, hetwelk in getalsterkte en In gehalte behoorlijk berekend is voorde bezetting o.a. van de officiers- plaatsen by de landweer, ook in den kapitelnsrang. Vermits het van belang is, dat er eenheid besta in den toestand als veilofsofficier, van den dienstplichtige, die uit de militie tot officier wordt benoemd, en van den dienstplichtige, die uit de landweer tot officier wordt benoemd, wordt het voorts wenscheiyk dat cok laatstgenoemde by zyne benoeming als zoodanig overgaat naar het reservepersoneel der landmacht. De inwerking tred ng der wet wordt nader voorgesteld op den tweeden dag na dien der dagteeke- ning van het Staatsblad waana zy is geplaatst. Vcorts heeft de regeering ingediend een tweede nota van wyzlgingen op het ontwerp betreffende den Land storm. Deze wijzigingen strekken in de eerste p'aats om te doen uitkomen, dat óok tot den landstorm behooren zy die wegens kostwinnerschap van militiedienst slechts lydeiyk zyn vrygesteld. „ingesluimerd 1* fluisterde hy.tIn gesluimerd evenals myn moede. I* Hy stond vastgenageld, twee, drie seconden, toen snelde hy naar bin nen. Hy trad in de eetzaal. De tafel was gedekt en prykte met zilveren kristal, benevens heeriyk geurende bloemen. Hy sloeg daar geen acht op, maar schreef haastig eenige re gelen op een blad prpler, vouwde het dicht en bracht het mei loomu schreden raar de kamer, waar Bertha sliep. Op den drempel twijfelde hy nog, hy scheen bevreesd, angstig om haar te naderen. Eindeiyk trad hy vooruit. Behoedzaam legde hy het papier op een tafel naast haar, knielde en drukte kussen op den zoom van haar kleed, op haar handen, op haar voorhoofd. Juist mompelde zy Iets In haar droom. Verschrikt sprong hy op en verliet stil de kamer en het huis. Een uur later vertrok een trein van Carnarvon naar Londen. Een en kele passagier nam plaats in een coupé eerste klasse. Dat was graaf Norton I Was hy waanzinnig gewor Voorts wordt door deze wyzlgin gen voorzien In de leemte dat op hen, die hetzij tijdelijk» hetzy voor goed van den dienst by de militie zijn vrijgesteld wegens hetverkeeren In een byzonder geval als bedoeld in 7o. van het eerste lid van art. 21 der millilewe>, geen verplichtingen ten aanzien van den lands'ormdienst gelegd zyn. De reden voor hunne vrijstelling van den militiedienst mag tn bet algemeen er niet toe lelden hen tevens te onttrekken aan de vervulling van verplichtingen welke ten behoeve van 's lands verdediging van den tot den landstorm behooren den kunnen v. orden geëischr. Vermits niet zelden vrijstelling van den dienst by de militie zat kunnen worden verleend eerst in den loop der maand December, is voorts de aanwyzing van den datum van aan vang van den dienstplicht by den 'andstorm ruimer gesteld. De beweegreden en de grens, welken gelden voor de bepaling, dat de personen, die utt de militie of uit de landweer tot officier worden bevorderd, een landweerdienst heb ben te vervullen van 15 jaar (dat Is van aanzienlijk langeren duur dan dien, welken door den dienstplichtige te volbrengen is), dringen er met getyke kracht toe, dat ook de dienst- iyd by den landstorm voor de ge wezen officieren op -tateren leeftijd eindigt dan dit voor de overige diensiplichtigen het geval is. Daarom wordt voorgesteld te be palen, dat de eerstbedoelden land- stormpllchtlg zullen zyn tot 31 Juli van het jaar, wzarin zy het 50ste levensjaar volbrengen. Komt het wetsontwerp tot stand, dan zal geteidetyk In den landstorm een zoo ruim aantal officieren ook in den kapitelnsrang, beschikbaar komen, dat het op den duur moge lijk zal zyn desgewenscht te kunnen overgaan tot de locale organisatie van den landstorm. Ook voor de regeling vat de ver plichtingen ten aanzien van den landstorm wordt ten slotte nader voorgesteld de inwerkingtreding te bepalen op den tweeden dag nadien der dagteekenlng van het Staatsblad waarin de wet is geplaatst. Kamerverkiezingen. De centrale vryzinnige kiesvereni ging De Grondwet in het district Veendam, heeft met 165 stemmen en 6 blanco defhitief candtdaat gesteld den beer Herman Safders, te Middel burg. De centrale antirevolutionaire kies vereniging in bet district Veendam heeft ds. F. Petersen, te Veendam, definitief candldaat gesteld. den? XXXII. De maan scheen helder op Bertha's gelaat, toen zy uit haar vaste slui mering ontwaakte. Zy glimlachte nog, ze had van Charles gedroomd. „Schei toch uit, plaaggeest I* In den droom had zy dezelfde woorden herhaald, die zy vroeger te Sandypolnt zoo dikwyis gebezigd had. In haar droom was zy nog sens zoo gelukkig met Charles samen ge weest. Zy ontwaakte, zag de maan boven de boomen schynen, hoorde de zee mischen en herinnerde zich wie zy nu was. Zyn vrouw I Gravin Norton I Zelts in haar droomen mocht Charles niet meer voorkomen. Zij stond op, de vochtige avond lucht deed haar rillen. Nu zy het toppunt van haar streven bereikt had, kwam haar dit niet zooverruk- kelyk voor, ais zy zich had voorge steld. Haar hart geleek een steen zy begon te vreezen voor ztchzelven en vcor haar echtgenoot. Hoe vreemd klonk dat woord echtgenoot 1 Maar waar was hy Zy keek achter zich in het gedeelte Loterijwet. Door den heer J. G. Halg'iton, di recteur van „Lotisico", is naar aan leiding van de memorie van antwoord met betrekking tot het wetsontwerp tot wyzlging der Loterijwet 1906 een adres tot de Tweede Kamer gericht Adressant w|st er daarn op dat de minister van justitie zich niet kan vereenigen met het denkbeeld tot wijziging van artikel 10 ten gunste van het bedryf van maafschappyen als „Lotisico* klaarbiykeiyk niet omdat de mii ister van meening was, dat genoemd artikel voor „Loiisico" die ruimte van beweging toelaat, die de wetgever van 1905 toelaten wilde. Ook vestigt adressant er de aan dacht op dat de leden die by afdee- llngsonderzoek aan het woord waren het blttyk achtten, dat, zooals in casu „Lotisico", zcu kunnen doorgaan met het uitgeven van haar bewyzen van deelgerechtlghefd of, met andere woorden, dat zy het uitgeven van polissen en alles wat tot haren wet tigen werkkring behoorde, ongestoord zou kunnen voortzetten. De minister van justitie achtte de bepaling ook geheel tn overeenstem ming met bet rechtsbeginsel„dat wetten geen terugwerkende kracht mogen hebben." Waie de bedoeling van den wet gever tn 1905 ook In dat opz'cbt verwezenlybL dan zou adressant geen reden hebben zlcb te beklagen over de redactie van artikel 10. Doch in de practyk zegt adr. is van die bedoeling niets terecht gekomen. Immers, door tut arrest van den Hoogen Raad van 13 juni 1910 is uitgemaakt, dat de polis en der maat schappij „Lotisico" slechts dan de bescherming van art. 10 der loterij- wet 1905 genieten, wanneer zy be hooren tot die series, welke voor 1 Juli 1905 zyn aangelegd of voorbe reid. Door deze uitspraak van den Hoogen Raad is merkt adr. op wel degeiyk hinder toegebracht aan het bedryf, niettegenstaande „Lotisi co" zich heef: beperkt tot het voort gaan met de uitgifte van bewyzen van deelgerecbtfgheld, heigeen de wetgever van 1905 ongemoeid heeft willen laten. De adressant meent op deze incon sequentie de aandacht te moeten vestigen, en oordeelt, dat de bedoe- lirg van' den wetgever tot haar recht k nt, indien artikel 10 der loterywet 1&35 als volgt mocht worden gewy zigd Deze wet is niet van toepassing op naamlooze vennootschappen, opge richt onder vigeur van de wet van 22 Juli 1814 (Stbl. no. 86) en daarmede niet in stryd, mits zy hunnen werk kring na de Invoering dezer wet on gewijzigd voortzetten. der kamer, waar de maan niet scheen. Neen daar was hy niet, dus moest hy nog buiten zyn. Zy zou op hem wacht :n 1 Daar sloeg de klok hatfachtl Hy was zeker al terug en wachtte haar In de eetzaal. Zy be sloot daar heen te gaan. Met dit voornemen ging zy naar haar kleed kamer, maakte daar haar kapsel en toilet vluchtig in orde en keerde naar de woonkamer teruHet blad papier lag daar onopgemerkt; zy schelde en een bediende kwam. „Is de graaf reeds terug, Anton? Is by in de eetzaal?" „Mynheer de graaf, ma vrouw Ik dacht, dat hij hier was 1" luidde het antwoord. Bertha schudde het hoofd. „Spoedig na onze aankomst ver liet de graaf het huis, zooals je weet 1 Is hij nog niet terug?" Blijkbaar nam de bewondering van den bediende toe. „Mynheer de graaf is reeds meer dan een uur terug, ik heb hem zelf zien thuis komen. Mevrouw sliep by het geopende venster, toen hy kwam. In de eetzaal schreef mynheer de graaf eerige regelen; ik zag het Coalitie-moeilijkheden. In de v (onderstelling, dathetvoar velen niet ondienstig zal zyn, te ver nemen welke de eigentyke oorzaak Is, dat de atgemeene vergadering der Cbristelijk-HIstorische Unie onlajtep is uitgesteld moeten worden, dëfll men aan de „N. R. Ct." het volgenc'e mede Er was geconfereerd tusschcn drie bestuurderen van de Christeiyk-hts- torlsche party, drie antl-revolut!onaii« en drie roomsch-katholieke, in die conferentie werd o.m. als grondslag samenwerking aangenomen, dat art. 171 der Grondwet ongewyzigd zou blijven, D zelfde vergadering van negen heeft ook diie deputaten be noemd van elke party een, teneinde het program van samenwerking nader te formuleeren. Toen nu deze drie heeren dr. Kuyper, jhr. De Geer en een roorasch- kathollek, wiens naam er niet toe doet byeenkwamen tot vervulling van hun opdracht, stelde dr. Kuyper een lezing voor, volgens welke art. 171 voorloopig ongewijzigd zou wor- deu gehandhaafd. J'ir. De Geer ech ter herinnerde er dr. Kuyper aan, dat men over dit punt reeds in ds vergadering van negen tot een be sluit was gekomen, maar zoo meldt men aan bet blad woordeiyk „de oude rat was niet te bewe gen, zich te onderwerpen aan bet besluit der negen, en daar jhr. Da Geer flink, en moedig pal stond, kwam men niet tot een vergetyir." En de atgemeene vergadering van de Christel!jk-historlsche Unie kou niet doorgaan. Reserve-kader. In verband met de bepaling, dat jongelingen, geboren in 1894, slechts tot vóór of op 21 Maart e.k. kunnen worden toegelaten als adsptrant vaan papier In zyn hand, toen hy naar dit vertrek ging. Zoo dacht ik, dat hy hier was." Verbaasd luisterde Bertha naar deze woorden, terwijl de bediende vorscbend rondkeek. „Ik meende, dat mynheer da graaf nog hier wrs, anders had ik ds vrybeld genomen o.n bet venster te sluiten," vervolgde Anton. „Als me vrouw het goedvindt, zal ik licht aansteken en dan mynheer gaan op zoeken." Zy gaf hem een goedkeurende wenk en ging weer naar het vanster. Anton stak de lichten aan, doch In het volgende oogenblik liet hy een kreet van verrassing hooren. „Het schryven van den graaf 1 bier is het 1" De bediende had geiyk, daar lag bet briefje op de tafel. Bertha nam het papier op. Het schrift w:s van den graaf en de inhoud voor baar bestemd? Wat moest dat beduiden? Een oogenblik hield ze het in de hand, toen wendde zy zich tot den bediende en zeide (Wordt vervoVd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1