RONA Cacao Dit lummer bestaat uit 2 bla den Zaterdag I Maart Feuilleton. Van Houten's No. 52. 51e Jaargang. 1913. Gemeentebestuur. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- >n Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. j Abonnemenfs-Aduerienfiën op zeer uocrdeelige voorwaarden Festina Lente. Het Slot Nortliminster en zlin laatste Grafelijke bewoners. J Brieven uit de Hofstad. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 130. Franco per post L50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DË VELDE Jr., Kleine Markt 58, ADVERTENTlENvan 14 regels/0.40. Voor eiken re gei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. SCHULDVORDERING 1912. Burg. en Weih. van Vlisslngen verzoeken hun, die nog schuldvor deringen over het jaar 1912 ten laste der Gemeente hebben, deze, ter voor koming van verjaring, ten spoedigste In ie dienen. Vlisslngen, 1 Maart 1913, Burg. en Wetb. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretatis, WITTEVEEN. Het „Haast U langzaam" der Ro meinen, waarlijk het schijnt wel ex- presselijk voor ons Nederlanders be dacht te zijn. Dat haastige spoed zelden tot iets goeds gedijt, hoe gaarne merken wij het niet bij ande ren, andere menschen, andere volken op. Het overijlde, gejaagde mag geen gewas dezer landen heetengelijk van oudsher reeds onze lands- en volkshistorie getuigt. De zaken van liet oude gemeenebest werden waar lijk niet in „een vloek en een zucht" afgedaanintegendeel, de oude kro nieken zijn daér, om te bewijzen hoe onze voorvaderen bij voorkeur niet over „één nacht ijs" gingen, en erwèl bij voeren. Onze staatkunde was een zoo overwegend bedacht zame, het bestier onzer lands-aange- legenheden vooral in betrekking tot liet buitenland, had zulk een langzaam aanzien in zijn gang en ontplooiing, dat de vreemdeling allengs al onze gedragingen begon af te meten naar den aard van dat gedeelte van ons volk, dat in rappe vlugheid niet uit blinkt en ook niet uitblinken hoeft, onze boeren. Een Hollander moest per sé een evenmensch op klompen zijn, traag van handelen, langzaam in doen en laten. Dat ons land nog andere bewoners telde werd toen zoomin erkend, als het nu nog, in het algemeen, in het buitenland er kend wordt. En menig vreemdeling die onze grenzen overschrijdt, staat werkelijk verbaasd, wanneer hij niet alle Nederlanders op klompen en met een lange pijp aantreft. Holland, redeneeren zij, is het land waar alles bedaard en langzaam-aan zijn gang gaat, het land waar de trekschuit het bngst in eere geweest is, kortom een land doortrokken van een aarts vaderlijken haast-u-langzaam-geest. 71.) een oogenbiik en zij knielde "aast graaf Victor voor het altaar. r»'9 het uwe vrije wil om miss °trtha Darrell te nemen tot uw wet- W huisvrouw? Antwoord dan met «n duidelijke stem: jal" Zoo sprak 06 Priester tot den graaf. toen deed de priester dezelfde vraa8 aan Bertha. •Jal" klonk het van haar lippen, w r'nBen werden gewisseld, de «lelijke sprak den zegen over Paar uit en de plechtigheid ,5. a'geloopen. h>. i.Was n,et meer mi9S BeIlha «teil, zij was gravin Norton en "Iets gebéurd van al wat zij '«ead had. Het paar ging de sa- Aldus ziet de vreemdeling, wiens oordeel uiteraard zeer dikwijls opper vlakkig is, onsmaar geheel ongelijk heeft hij niet. 's Lands wijs, 's lands eeren ook de eer van ons land is het, aan zijn wijze vast te houden. Die wijze is nu eenmaal om zoovele redenen, niet de vlugste te zijn on der de volken, die ons omringen. Men moge zulks betreuren, een volk van enkel deugden zou niet bestaan kunnen. En ware onze nationale ka raktertrek van „langzaam aan, dan breekt ook de lijn niet" (de lijn der vaderlandsche trekschuit, wel te ver staan), ware die karaktertrek afwezig, ons volksbestaan zou zijn ontwikke ling langs andere wegen hebben ge zocht maar zou de uitkomst ook een betere zijn geweest Wij betwijfelen het. Toch, er is een groote schaduw zijde aan deze eigenschap die ons als volk eigen isze is deze dat wij niet één, maar wel tien nachten ijs noodig hebben, om er ten slotte dikwerf dan nóg niet overheen te gaan. Dan verkeert de bedacht zame langzaamheid in een soort vadsigheid van oordeel en handel wijze, in een inertie die aan de luihuid zelfs na verwant mag heeten. Ook daarvan weet op meer dan ééne bladzijde de landshistorie te verhalen, met de gevolgen van dien ten achter raken in den wedloop der naties, de plaats verliezen die eenmaal werd ingenomen, maar die wij niet behouden konden, omdat niet tijdig en in het voor de zaak noodig snelle tempo is gehandeld. Dat gebeurde meer dan eens, ja bij tal van aangelegenhedenen voor een niet gering deel is daaraan ook de achteruitgang in de rij der vol keren, van de republiek der Ver- eenigde Provinciën te danken ge weest. Deze overwegingen kwamen ons in den geest, toen dezer dagen in de vergaderzaal onzer senatoren, op het Haagsche Binnenhof, de begroo ting van Waterstaat aan de orde was. Niet dat het aldaar verhandelde aanleiding gaf om „te wapentegen traagheid en sleurte roepen, maar toch hoe levendig werd er niet de herinnering gewekt, aan die oud- vaderlandsche overdrijving in voor zichtigheid, om maar in 's hemels naam de trekschuit-lijn bij het aan trekken niet te doen breken. Ziet, daar is een haven-belang aan de orde van een stad van ongeveer 22000 zielen, een belang waarbij de welvaart dier stad ten nauwste be trokken, is. Daartoe dient een over eenkomst aangegaan te worden, over welker vóór en tegen ruimschoots is onderhandeld, overwogen en be raadslaagd door de betrokken par tijen. Deze overeenkomst geldt een crlsty binnen en daar werden hun namen in het register geboekt. Een kring van vrienden drong om hen heen en wenschte ben hartelijk geluk. Bertha beantwoordde allen met een beminneiyken lach, terwijl graaf Norton stil en stom naast haar stond. Het scheen wel, of zyn blik zekeren angst voor baar verried maar neen, daarin vergiste zij zich zeker. Aan den arm van haar echtgenoot verliet zij de kerk, en In lange rij equipages keerden het bruidspaar en de bruilofstgasten naar het slot Powsys terug, waar bun een groot feestmaal wachtte. Allen waren vroo- lijk gestemd, alleen de graaf was somber. Tevergeefs trachtte hy zich te bevrijden yan den last, die hem drukte. Hij trachtte zijn dank te be tuigen, ook dit mislukte. Er volgde een drukkende, pijnlijke stilte en aller oog richtte zich op den graaf. leder gevoelde zich verlicht, toen eindelijk het bruidspaar zich terug trok om de laatste maatregelen voor de reis te treffen. Bertha verwisselde haar bruidstoilet tegen een smaakvol Op alle tijden van den dag kan men gebruiken, 's Morgens bij het ontbijt, 's middags of wel 's avonds, altijd is RONA Cacao een aan» gename drank. De smaak er van is verrukkelijk ze is voedend en toch lichtverteerbaar, ze is opwekkend en toch goed voor de zenuwen. Het is te wenschen, dat Van Houteh's RONA Cacao steeds meer de algemeene volksdrank zal worden. maatschappij, die 's jaarlijks 11 tonnen gouds aan loon onder de arbeiders dier plaats brengt, nog eens l'/s ton aan salarissen voor ambtenaren, hetgeen tezamen onge veer de helft uitmaakt van het ge- heele belastbaar inkomen dezer be langrijke gemeente. En de overeen komst waar. zooveel belangen mede gemoeid zijn, zou reeds hoog en breed op 12 September van het vorige jaar zijn bekrachtigd kunnen worden, waren er geen trek schuit-lijnen, die o zoo zachtjes moeten aangetrokken wordendie met het depaitement van Waterstaat, maar ook die met he|4epartement van Landbouw, Nijverheid en Handel, en ook die met liet departement van Financiën. Dat „lijntrekken" duurt dus ruim een half jaar en terecht werd zulk een langzame gang van afdoen waar zooveel belangen tegen over staan, in de vergaderzaal ge gispt. Festina lente Gold het hier een plaatselijk be lang in de eerste plaats, waarbij zich overigens het landsbelang wel dege lijk aansluit, in diezelfde vergadering van ons Hoogerhuis, kwam een ander afgevaardigde een lans breken voor een uitsluitend landsbelang: de droog legging der Zuiderzee. Een zaak waar reeds ruim een paar menschenleef- tijden over wordt gedelibereerd, zon der dat er eenig zichtbaar practisch resultaat van aanwijsbaar is. Noch tans de buitengewone omvangrijk heid van het project wettigt ook een buitengewonen tijd van voorbereiding. Hier gaat het niet als bij de zaak van zooeven om 3 millioen, doch om 300 millioen. Echter, daar is een an der plan, dat de indijking en droog legging van de Wieringermeer beoogt, waarmede een bedrag van 18 millioen gemoeid is en 19000 H.A. goede grond gewonnen kunnen worden. Doch ook reistoilet en bij het afscheid lachte zij met evenveel gerustheid als te voren. Heimelijk was men verwon derd over de onverstoorbare kalmte waarmee zij in het rytuig stapte. Er volgde een vaarwel van alle kan ten, de dames wuifden met den zakdoek, nogmaals boog Bertha uit het portier en wuifde een laatste groet met haar zakdoek en toen was het veorby. Bertha leunde tegen de kussens van bet rytuig, dat hen weldra aan het station bracht. Na weinige mlnu ten wachtens bracht het stoomros hen In vliegende vaart verder. En daar zaten de jongehuwden naast elkaar! Ze hadden nog geen woord gewisseld. Weer kwam die gedachte van 's- morgens by haar op. jhij vreesde haarHoe duidelijk bleek, dat by opzetteiyk uit het raampje zat te kijken om niet naar haar te zien 1 Was hy nu reeds waanzinnig of zou hy het worden Zij waagde het niet hem aan te spreken. Achteloos keek zij ook door het raampje naar buiten; doch plotseling dacht ze weer aan die voorspelling omtrent het ge deze aangelegenheid is aan de orde sedert 1869. En inmiddels trek ken tal van nijvere jonge mannen onzer boerenbevolking naar Amerika, naar Canada en Dakota, terwijl toch 's lands belang eischt terwille onzer nationale volkskracht die handen hier werk te verschaffen. Zoowel bij de eerste zaak, de ha ven-verbetering van Vlissingen, gelijk men wel begrepen zal hebben, als bij de tweede zaak, kwam het minis terieel antwoord hierop nederge denk de spreuk dier oude Romeinen Festina lente. Welnu, meenen wij, zoo ergens dan is hier aan de vaderlandsche bedachtzame langzaamheid in hande len alle eer bewezen voor elk verder uitstel der eind-afdoening zijn be zwaarlijk goede gronden meer aan te voeren, of het „haast u langzaam" ontaardt in een „ga den slakkengang". En daérbij kunnen zoomin plaatse lijke als landsbelangen baat vinden. Daar hadden wij Hagenaars haast zonder brood gezeten Maandagmor gen, of liever Zaterdagmorgen, want de bakkersbedienden hadden veel ambitie in een stakerij, die gelukkig nog net bijtijds is afgewend. Nu moet men niet denken, dat die stakings-zin van de Haagsche bakkers dateert van den laatsten tijd. Neen, reeds zeer geruimen tijd heerseht er onder het bakkende werkvolk een geest van ontevredenheid en in arbei derskringen werd sinds langen tijd gesproken over een op handen zijnd conflict in 't bakkersbedrijf. Nu zal ik niet zeggen, dat de ver houding tusschen werkgever en werk nemer in 't bakkersbedrijf steeds zoo dreigend is" geweest, doch in den slacht der Nortons, en ze kon die gedachte maar niet verjagen. Steelsgewyze keek zij naar den man, wiens eebtgenoote sf nu was. Hy had baar uit liefde genomen, uit hartstochteiyke liefdeEn de dag van haar huweiyk verliep koud en vreugdeloos. Wat zou het huweiyk met dezen man haar brengen? Zij bereikten Wales. Aan het station Carnarvon wachtte een rytuig, dat hen naar buiten bracht. Daar lag de villa, waar zy eenigen tyd zou den blqven. Haar kamenier en de kamerdienaar waren daar reeds om den graaf en de gravin te ontvangen. Op den arm van haar echtgenoot leunende, trad Birlha het huis bin nen. Onraiddeliyk trok ze zich terug om wat uit te rusten. Met eentge ongerymde stotterende woorden ver liet de graaf haar by wilde voor het diner nog een cigarette rooken en een wandeling doen. Maar nau- weiyks was hy uitgesproken of Bertha was alleen Zy trok baar handschoenen uil, verkoelde gelaat en handen en ging in de kleine, maar smaakvol gemeu bileerde woonkamer van de bene laatsten tijd gingen de werkgevers en werknemers lang niet vriendelijk met eikaar om. Ook wil ik nog niet beweren, dat de mogelijkheid van een staking thans voor geruimen tijd is uitgesloten. Beware Voor een op handen zijnden oor log hoort men allerwege, tenminste dat stel ik mij zoo voor, het werk klaar maken van de wapens, bespeurt men soms aan allerlei kleinigheden, dat er iets „op til" is. En zoo be merkt men thans, dat 't spant in onze residentie in 't bakkersbedrijf. De organisaties rusten zich in den werkelijken zin ten strijde. Overal in den iande worden pogingen aange wend, om bij een „mogelijk" stoppen van 't werk, zich van steun te voor zien. En men kan veilig aannemen, dat men op een gegeven oogenbiik voor rare dingen komt te staan. Een bakkersknecht vertelde mij, dat hij er toch een staking van zag komen binnen niet langen tijd. Nu weet ik natuurlijk niet in hoeverre de man gelijk zal hebben, doch hij als bakker zal toch zeer zeker wel beter over de zaak kunnen oordeelen dan een buitenstaander. De man vertelde mij als een teeke nend staaltje van de verhouding tus schen werkgever en gezel nog het volgende Zelfs in 't bijzijn van den patroon, werden er inzamelingen gehouden voor de uitgesloten sigarenmakers en er kwam heel wat binnen. En de christelijke gezellen zijn het thans geheel eens met hun roode en blauwe en neutrale collega's. Men heeft 't hier anders nog al kalm opgenomen, toen men er van hoorde. Alleen keek men de mare- chaussée's wat nieuwsgierig aan. Doch voor 't geval er werkelijk eens een staking uitbreekt, zouden wij Hagenaars dan ook zoo luchtig er over heen loopen en denken, dat 't een soort pleiziertje is Ik geloof van niet. Want daarop kan men veilig vertrouwen, dat 't een ware janboel zal worden. Waar moet men dan het brood van daan halen Zeker, men heeft, heb ik hei goed begrepen, wat men mij meedeelde, plan brood van elders te laten komen, doch dan heeft men eer kans dat 't conflict zich uitbreidt, dan wel dat 't spoedig met een nederlaag der gezellen, waarvan ik tusschen twee haakjes lang niet zeker ben, afloopt. Waar organisaties 't met elkaar eens zijn, kan men er van verzekerd zijn, dat als de gezellen in andere plaatsen er de lucht van krijgen, dat door hen gebakken brood naar de residentie gaat, dat zij dus moeten bakken voor de bakkerijen waar de werklieden in staking zijn, zij er even eens 't bijltje bij neerleggen. denverdieping. Daar was niemand. Zy nam plaats in een leunstoel bij hel geopende venster en staarde doelloos In de verte, waar de maan met zyn bleek verschijnsel de zee verlichtte. Als een beeld der oude sage stak de eeuwenheugende burcht Carnavon boven de golven uit. Hoe beioove- rend, hoe droomerig dit alles voor haar was. Terwyi ze daar zoo zat, werden haar oogleden al zwaarder en zwaarder, haar oógen vielen dicht en verzonk in eene diepe sluime ring. En ver van huls waar zy» jonge vrouw toefde, dwaalde graaf Norton aan het strand rond in de eenzaam heid. Als een ontvluchte galeislaaf snelde hy voort, als ware zyn eenige gedachteNiet weer naar het bagno 1 PI otseling bleef hy staan hij had een besluit genomen. Hy knielde en de handen ten hemel heffende, bad hy. Alleen God hoorde hem daar viel hy in zwym. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1