Woensdag 26 Februari No. 49. 51e Jaargang. 1913. Feuilleton. Abonnements-AduerfentiSn op zeer ooordeeiige voorwaarden jlNNENLAND. Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. VL1SS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden f 1 30. Pranco per post L50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bQ alle Boek handelaren, Postd'recteuren ol rechtstreeks bij de Uitgeven Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 Tweede Kamer. Bij de gls'eren voortgezette behan deling van het ontwerp invaliditeits- en ouderdomsverzekering werd voort- oezet het debat over artikel 194, de bevoegdheid gevende aan werkgi vers om de helft di r premie van bet loon af |e houden, met het daarop voor gesteld amendemer.t-Aslberse om naar male van het loon van meerderjarige arbeiders lager is, den werkgevers een booger aandeel in de premie te laten betalen en het amendemenl-Duys lot vrijstelling van de arbeiders met lage loonen om bQ te d-a*en In de premiebr taling, door hun aandeel door den staat te laten betaler. De heet Patijn bestreed het amen- dement-Aalberse als nadeelig voor den middenstand, hetgeen de h er Aalberse pader ontkende. De heer Troelstra, hoewel bezwaren hebbende verklaarde dat de sociaal democraten na verwerping van hun eigen amendement om opportunisti sche redenenen voor het amendement- Aalberse zullen stemmen. De beer Treub bestreed nadrukkelijk het amendement-Aalberse, waarvan hjj becijferde dat bet de onbillijkheden welke bet ontwerp reeds bevat voor den landbouw, driemaal zal verergeren Omtrent de regeling van werk zaamheden werd besloten, vóór het Paaschreces nog een aantal wetsont werpen af te doen. De heer Troelsfra wenschte zoo spoedig mogelijk zekerheid te hebben of bet de bedoeling is, na het Paaschreces de tariefsherziening te behandelen. De voorzitter beloofde vóór het Paaschreces aan de Kenter een voor Biel te zullen doen, omtrent de be handeling van een of ander of meer welsontwerpen na het Paaschreces. Kamerverkiezingen. De vryzinnige kiesvereenfglng Ie Stadskanaal (district Veendam) heeft den heer Herman Snijders, te Middel burg, met algemeene stemmen car.- dldaat gesteld. De chr. de-®. kiesvereeniging .Ne derland en Oranje" te Helder stelde In bare Maandagavond gehouden vergadering den heer A. P. Staalman, oud afgevaardigde voor het district Helder, met algemeene stemmen can- dldaat voor de Tweede Kamer. Bij het comi le Arnhem, belast met de leiding van de verkiezingen op grondslag van het concentratie- program aldaap, is van den heer K. Eland bericht ontvangen, dat bij de hem aangeboden candidatuur aan- vaardt. Bakkersnachtarbeld. Verschenen is het verslag van het —O— 68.) Graaf Norton stond vastgenageld "nor het bed van zijn stervenden vader. De doorborende blik bleef op hem gevestigd en van die bleeke lippen hoerde h|j de woorden.Evenals ik precies zooals ik Margaretha, bat is je zoon .Papa klonk het en de jonge zonk öp de knieën bij het bed oser. Hij rilde er van. 'tWas de 'etste maal, dat bij de (food van *ag, de dood onlnam hem vader, dien bij nog nooit te vo- fen Rezlen had. «Precies zooals Ik 1* herhaalden w.t,Neke "PPen- »M8n ra|in »e«alte, precies zooals ik toen afdeellngsonderzoek der Tweede Ka mer van bet wetsvoorstel van den heer Aa'berse c.s., houdende beper king van Zondagsa be d en nacht arbeid in broodbakkerijen en van den arbeidsduur van bakkersgezellen. Vrij algemeen werd naar aanlei ding van da Indiening van dit wets ontwerp opnieuw ingenomenheid uit gesproken met het st even naar af schaffing van den Zondagsarbeid en afschaffing of althans groote beper king van den nachtarbeid in bel bakkersbedrijf, doch vele leden ver klaarden dat zy de poging, door de voorstellers van het ontwerp ge daan, niet kenden toejuichen, hoe zeer ook zij den geest waardeerden, die uit de indiening van het wets ontwerp spreekt. Deze leden geloofden niet, dat de zaak, waarom het hier gaat, door de Indiening van het wetsontwerp is gediend. Zij achtten de kans van slagen zeer gering. Er werd op ge wezen, dat op het laatste congres van het Nationaal Comité het ont werp .vrij algemeen is afgekeurd dat de gezellenbond, die is aange sloten bij het Nederlandsch Vakver bond, er ook tegen is en dat de bestuurders der broodfabrieken deze regeling evenmin werschen als de vorige. Men heeft getracht twee groepen van tegenstanders te be vredigen en heeft door de eoncesslëi, daarvoor noodig, vele voorstanders verloren. Wordt nu dit wetsontwerp verworpen, dan zal de regeering en de Kamer wel voor langen tijd de lust zijn uitgedoofd het onderwerp nogmaals aan te vatten. Voorts werd twijfel geopperd, of, uit een oogpunt van goede parle mentaire gebruiken, In casu wel aanleiding bestond voor toepassing van bet recht van Initiatief. De strekking van het voorstel is, blijkens de memorie van toelichting, tweeërlei bezwaar, tegen het regee- rlngs-ontwerp aangevoerd op te heffen, nl. het bezwaar, dat daarin den bakkerspatroon verboden werd op bepaalde uren arbeid te verrichten en voorts dit andere, dat genoemd ontwerp, lot wel verheven, in ver keerde richting Invloed zou hebben geoefend op de bedrijfsontwikke ling. Verscheidene leden wensebten er in de eerste plaats op te wijzen, dat het princlpieele bezwaar dat, naar hun meening, bij de bestrijding van het regeeringsonlwerp zeer sterk heeft gegclden, nog een ander was dan de bovengenoemde. Tegen dat wetsontwerp bestond bij velen on overkomelijke bedenking, omdat daarby de uitoefening van het bak kersbedrijf gedurende zekere uren absoluut werd verboden, niet op grond van omstandigheden, aan el- was, toen! O, God, zal zijn leven ook eindigen zooals ik het mijne De jonkman nam de hand van ztyn vader In de z^ne, maar deze trok zijn hand teru*, terwtyl de diepe rimpels in zijn voorhoofd getuigden van den zwaren strijd, die hij in zijn binnenste voerde. .Wacht," sprak hij dof. .Raak mij niet aan, spreek niet tot mij 1 Sta op, je mag niet voor me knielen! Hoor eerst 1 Blanca spreek nu I" Blanca sloot de deur en schoof een stoel by voor Lady Carley, die nog aliyd by de deur stond. Toen kuste zy den grysaard op bet voor hoofd en de handen, en met Inspan ning van al haar wilskracht begon zy haar verhaal. Er was een half uur verloopen zij had gezegd, wat zy te zeggen had en allen zwegen. De dood naderde met elke minuut en daar lag de lijder en vorschte naar het geen in de trekken van zyn zoon te lezen was. Ook Blanca's blik rustte strak op zyn gelaat. Da jonkman was opgestaan; hy stond in het midden der kamer, zyn ken arbeid in dat bedryf gedurende bedoelde uren onafscheide'yk ver bonden, maar omdat in de meeste bakkerijen de arbeid gedurende die uren ernstige bezwaren medebrengt en een verbod, lot laatstbedoelde bakkeryen alleen gericht, aan de overige, waarin men die bezwaren wist te ondervangen, een bevoor rechte positie zou verschaffen. li genoemd wetsontwerp werd dus de arbeid des racht3 ook ongeoor loofd verklaard voor ondernemingen, waarin door een ultstakende arbe ds- regeling en door doeltreffende maat regelen op het gebied der hygeëne, die nachtarbeid op zichzelf (ot geen gegronde bezwaren aanleiding kan geven. Op grond van deze overwegingen heeft het ontwerp der regeering In de oogen van verscheidene leden der Kamer geen genade kunnen vinden. Ten aanzien van dit principieels punt brengt nu dit wetsontwerp zoo goed als geen verandering De ont werpers hebben zich geheel op het zelfde standpunt gesteld als de mi nister by de samenstelling van zyn wetsontwerp. Slechts wordt voor den patroon persooniyk de gelegenheid geopend, 's nachts te werken en wordt voor ondernemingen, die een drieploegen- stelsel en een achturigen werkdag hebben, eveneens de nachtarbeid toegestaan, maar een en ander onder voorwaarden, die het verwerpeiyke beginsel, dat aan de geheele regefing ten grondslag ligt, sléchts te dulde ïyicer doen uitkomen. Wat nu betreft de twee boven aan gegeven punten, op welke het wets ontwerp een voorziening beoogt, afwykende van de regeling in het regeeringsonlwerp, werd er op gewe zen, dar van een vermyding van het verbod van patroonsarbeid eigenlijk geen sprake is. Den patroon wordt de gelegenheid geopend 's nachts te bakken, maar wie daarvan gebruik maakt zal zich nu moeten onderwar pen aan een verbod van zekeren arbeid gedurende eenlge uren in den morgen, nl. den arbeid van vervoeren en dien van verkoopen. Een princi pieel verschil tusschen de oude en de nieuwe verbodsbepaling Is hier niet aan te wijzen en het is dan ook on- begrdpeiyk, hoe tegenstanders van het patroonsverbod in het regeeringsonl werp met dit wetsontwerp kunnen medegaan. Verschillende leden verklaarden nog steeds van oordeel te zyn, dat de ver werping van het ontwerp der regee ring moet worden betreurd. AI waren zy niet ongenegen aan het tot stand brengen van de thans voorgestelde regeling hunne medewerking te ver- leenen, aan genoemd ontwerp zouden zy de voorkeur hebben gegeven. gelaat was aschgrauw. Wat bad by vernomen? Droomde hy of was het slechts verbeeelding van zyn ver hitte fantasie O God, als dat waarheid was l .Lucht l lucht! er uit!' kreet hy .Ik slik, ik word waanzinnig, als Ik hier biyf l' Als een beschonkene tuimelde hy naar de deur, opende die, snelde de gang en de trap af, terwyi tante Eli sabeth hem volgde en met smee- kend uitgebreide armen hem terug riep. .Victor, myn kindl Victor I" riep ze, maar hij wees haar terug. .Weg van my," kreet hy heesch. .Laat ray alleen l No? weet ik niets, niets. Ik word waa z'nnigEn hy snelde naar bu ien, waar de regen hem In het ge'aat sloeg. Maar wat hinderde dat hem? - De koude regendroppels koelden zyn voorhoofd af zyn gloeiend voorhoofd, maar niet den verzengenden gloed, die in zyn hersenen woelde. De eene minuut na de andere verliep, maar daar sloeg hy geen acht op. Hem was het, of hy een zwaren slag op zyn hoofd had ge Naar de meening van een groot aantal leden behoorde de oplossing van het vraagstuk gezocht te worden in de richting van het op voorstel van de heeren Bos e. a. gewijzigde amendement, door den heer Snoeck Henkemars op het regeeringsonlwerp ingediend, hetwelk voorzag In de gewichtigste bedenking tegen dat ont werp, dat nl. de natuurlijke ontwik keling van het bedrijf daardoor wordt tegengegaan, en dat waarschyniyk zou zyn aangenomen, Indien de mi nister minder had vastgehouden aan zyn uitgangspuntradicale afschaffing van den nachtarbeid. Steun uit Indlë aan de vrijzinnige concentratie. Hier te lande Is, naar het .Vad." meldt, dezer dagen van bet Indisch Com té tot stfun der vryzinnige par tyen f 10 000 ontvangen ais bydrage voor de verkiezingen, met de mede- deeilng dat over ongeveer een maand nog 8 10 mille zouden volgen. De nieuwe organisatie. In toonaangevende militaire kringen schrytt .de Avp.,* gaat't hardnekkig gerucht, dat de geheele nieuwe orga nisatie op 1 April a.s. haar beslag zal kry'gen en de oprichting der October bataljons dus ook reeds op dien datum zal geschieden. Johan Gramf Een zeer beked Hagenaar, die gedurende vele jaren in de kringen van letterkundigen en kunstenaars een voorname plaats heeft ingenomen, de heer johan Gram, is, naar het ,N. v. d. D." meldt, In den ouderdom van byna 80 jaar le 's Gravenbage ovei leden. De heer Gram, die zich door zyn aangename omgangsvormen vele v ienden had verworven, bad een zeer werkzaam lever, achter zich, waaraan hy zich eerst enkele jaren geleden heeft onttrokken. Ook daarna echter bleef hy steeds groote belang stelling koesteren voor letterkunde en kunst. Gedurende een lange reeks van jaren was Gam secretaris van bet bestuur der academie van beeldende kunsten. Aan de bevordering van de belangen van deze instelling en van .Puichti S'udio" en .Oefening kweekt Kennis" heeft hy steeds zyn beste krachten gewyd. Gram's maatschappeiyke werkkring lag feiteiyk buiten de kunstwereld. Hy was vele jaren als stenograaf ver bonden aan den stenografischen dienst der beide Kamers der Staten Gene raal. Toch is hy als letterkundige, novellist en journalist meer op den voorgrond gekomen. Een aanta'. no vellen, kinderboeken, enz. zyn van zyn hand verschenen, en als warm kregen en nu alle kracht om te den ken had verloren. In bonte menge ling dwarrelde alles dooreenhy had tyd noodig om tot helderheid te komen. Daar klonk plotseling een kreet in zyn oor en een vrouweiyke gedaante stormde uit het huls naar hem toe. .Kom, kom," riep ze, .by sterft I" en ze trok hem mee naar binnen, de trap op, naar de sterfkamer, 't Was te laat, de dood was reeds in getreden. Met een kreet van vertwy- fellng zonk Blanca by het iyk neer en bedekte het koude gelaat en de verstyfde banden met baar heete tra nen. Naast baar stond graaf Victor en staarde strak naar dat bleeke gelaat. Geen traan bevochtigde zijn oogl Geen traan verminderde het vuur, dat In zyn ziel woedde. XXX. Zes dagen later keerden lady Carley en graaf Norton naar het slot Pow- sys terug. Bertha had in dien tyd slechts eenmaal bericht van Victor ontvan gen. Het was een korte brief zon vaderlander heeft hy menig geschrift gewyd aan de geschiedenis van ons land en ons vo s'enhuls. Als journalist verwletf de heer Gram zich bekendheid als „Haagscbe Koufcr" van de .Provinciale Gronin ger Courant". Zijne vaak humoristi sche wekelljksche brieve.n in dat blad, schonken altijd literair genot. Be verdiers en van dezen bekwa men en in ruimen kring gtëarden man werden door de regeerine erkend door zyne benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau, en door wyien Koning Willem III door «te tldd rorde van de Eikenkroon. Patrimonium. Het Nederlandsche Werkliedenver bond .Pairimo ium" hoopt 15 en 16 April e. k, (e Rotterdam zyn twee en dertigste jaariyksche algemeene vergadering te houden. In behandeling zal o. m. komen het rapport over de ten vorige jare ingediende reorganisatie en propagan- davoorstellen. Verder zal aan de orde komen de behandeling en vaststelling van het gemeenteprograrc, alsmede de bespre king over en de vaststelling van het verkiezingsprogram. De afdeeling Leiden heeft een voorstel ingediend, luidende Het bondsbestuur spreke zich op de bondsjaarvergadering duidelijk uit, of. het lidmaatschap van Patrimoni um met dat van den Bond van Cbihten-soclalisten vereenjgbaar is. Het bondsbestuur brengt by dit voorstel 'tvolgende in herinnering: Op de 27sie bondsjaarvergadering was door de afd. Zwolle het volgen de voorstel ingediend „De bond spreke zich uit of het lidmaatschap van Patrimonium ver- eenigbaar is met dat van neutrale vakvereenigingen, aangesloten bij bonden, die direct of Indirect revo- lutlonnaire doeleinden nastreven." Naar aanleiding der over dit voor stel gehouden besprekingen, werd de volgende motie aangenomen „De bondsvergadering, van oor deel dat de grondslag van Patrimo nium uitsluit, dat leden van Patrimo nium behooren tot vereenlginger, die in practyk of theorie zich stellen op den grondslag van den klassen- strijd, draagt het bondsbestuur op, van deze motie kennis te geven aan de Nederl. Patroonsvereeniglng „Bo- az," met verzoek, voor deze gedachte, ook onder christen patroons propa ganda te maken." Op de 28ste bondsjaarvergadering kwam in behandeling een voorstel van de afd. 's Gravenhage, luidende als volgt „De bondsvergadering spreke uit Is het lidmaatschap van den Chris- der veel samenhang, waarin hy den dood van zyn vader mededeelde en verder, dat het ïyk volgens den wensch van den overledene niet In hel familiegraf op Northminster, doch op een naburig kerkhof begraven moest worden, alsook dat dit sterf geval geheim moest biyven. Het bu- wetyk zou op dsn bepaalden dag doorgaan. Er volgde geen tweede brief. Als Bertha hem bemind bad, zou dit zwygen haar verwonderd en gekwetst hebben, maar zy beminde hem niet en trok het zich dus niet aan. Het was reeds vry laat in den avond, toen lady Carley en graaf Norton aankwamen. Stormachtig om helsde hy Berthahy scheen veel verouderd en in zyn gelaat lag iets, dat zy daarin nog nooit te voren had opgemerkt, iets, dat niet door den dood zyns vader alleen te ver klaren was. Zy keek hem vragend aan. Zou hy haar niets te zeggen hebben Op den grond starende, herhaalde hy werktuigelqk wat hy bereids In zyn brief gemeld had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1