RING ROMA Cacao Dinsdag 25 Februari No. 48 51e Jaargang. 1913. s w. 001". ER IT- ZN. iftiipi DEI li 'AUW, SiK*sri e&Co. erika-Lijfl- binnenland. Feuilleton. Van houteri's i N. R. r i A". VING. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon» en Feestdagen. aardingen I o Goes. strict Middel. odigd. 0 cht. TUUR. ►NE L-JAAR ►RU? ijdt een onzti ekroond. ik o ra. 25 nieuwe U zulk een Telef.106. EDIK, oedgekeurd in kap. f 100.000, 1NDAG Jr. ten, Spiegels, gen het geval door onvoor- igheid, straal' premiën. Zeeland, JRG, /RIJDAG van k 14, (boven) anden Maairt meriKa wil" In hun eigen ten einde ie' Telefoon 1®* VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden f 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. M ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelMe advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. H. M. de Koningin naar Dultschland- H. M. de Koningin h^eft het voor nemen zich Woensiagayond :en ha'f acht ure met de prinses en gevolg Inden Koninklijken trein te begeven aan het stalion der S'aa'sspocrwegen te 's Gravenhage. De korinkiqke trein zal hierna rp een dood spoor worden gebracht, teneinde de Prinses in de gelegenheid te stellen zich ter ruste Ie begeven, terwijl ook H. M. In den trein blijft. Eerst te 9 uur 43 min. zat de trein n;a? Dultschland vertrekken. G'steren verirokken naar denTau- nu9 dame du palais, jonkvr. v. d. Poll, belast met de opvoeding van de Prinses en hofmaarschalk jhr. Boreel, en wei met het oog op het langdurig verblijf van de Koningin aldaar. Jhr. Boreel zal slechts enkele dagen aldaar verblijven. Kamerverkiezingen. De mededeeling omtrent de voor- loopige candidatuur van anti-rev. zijde In het district Brielle aangeboden aan de. H. C. Hogerzeil alhier is, naar aan „de Stand.* bericht wordt, voor barig, daar de centrale nog niet heeft vergaderd en er van het stellen van een candidaat dus nog geen sprake is. Dr. De Visser. Aan een schels over den Leidscben afgevaardigde, dr. De Visser, yan den hoefijzer-correspondent in het „HbL," önlfeenen we he' volgende: De heer De Visser is, ook als par lementslid, dominee gebleven. Name lijk In dien zin, dat hij in de belan gen van de kerk waartoe hij behoort èn die van die arbeiderskringen die hem vertrouwen en wier behoeften hl van nabij kent, steeds in 'r bij zonder heeft behartigd. En verder: Redenaar? Natuurlijk. Alle d iminees zijn redenaars. Dat behoort bij 't vak. Maar er zijn niet velen die zoo keurig spreken als de heer De Visser. Met krachtige stem, waarvan het geluid alleen door een zweem van heeschheid wordt ge dempt, en met duidelijke, zuivere articulatie, zegt hij, bedaard en pre cies, wat hij te zeggen heeft. Er Is In zijn kiare, weldoordachte, simpel en goed-gebouwde redevoeringen schier nooii een woord te veel en in den raoolen, gaven zinbouw Is haast nimmer een feil. Weinig redenaars spreken zoo correct als dr. De Visser zdd, alsof het uit een boek wordt gelezen terwijl toch alles voor de vuist gesproken wordt. Hartstocht of groote geestdrift klinkt er zelden uit deze redevoeringen, die steeds in 't zelfde tempo, bedaard en defrig wordt Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. 67.) Bertha stond aan het venster en luisterde, tot de laatste hoefslag was weggestorven. Het werd akelig stil het groote verlaten gebouw, ter- w1' zij aan het venster bleef staan f,n. tlaar gedachten den vrijen loop net. «Hier schuilt nog altijd de na werking van de misdaad, die op zijn gepleegd weid," dacht zij. «net verdriet over het verlies van m vrouw had den graaf van zijn verstand beroofd 1 Maar was dat een 'eden om hem voor dood te laten ™orpm en aan den zoon den titel en het erfgoed van den vader over «L Ja.gen, voordat deze gestorven was i Als juan Norton de dader was ftbonnements-Aduertenfiën op zoer uoordeaiige voorwaarden uitgesproken, al stijgt dg stem soms, hier en daar, een oogenblik tot hooger kracht. En 't predikante'ijk deftige, ietwat pad ante, geestelijk gebefte, van dat spreken en van heel de houding der kleine, rechte figuur, die korte, sobere gebaren maakt en onder 't redere ren langzaam zicb wat wendt alsof een uurwerk 'i binnenin bewoog, doet in den aanvang grapp'g aar. Maar daaraan wendt men gauw en dan gcaakt men onder den Indruk van de heldere gedfehten die daar zoo prachtig-helder worden gezegd. Het ideaal van Wardsworth simple thoughts in simple words zou hier verwezenlijkt zijn indien de rest er ook altijd bij kwamupon simpte things. Maar dr De Vlss.r spreekt niet steeds over doodeenvoudige za ken, al heeft hij de ongewone gave om de ingewikkeldste dingen zóó helder voor te stellen, dat ze dood eenvoudig lijken. Hij is een redenaar near wien men met genoegen luistert. Omdat hij nooit iets onbeduidends zegt. Omdat hij een van de zeer weinige bondige sprekers is. En omdat hij zoo ge makkelijk te volgen en te vatten is. Er is in zijn spreker, niets van den kerkgalm, van den preektoon waarvan De Oenestet verlossing vroeg. Ook echter nooit veel gemoedsbeweging— tenzij een ingehoudene, steeds ver standelijk bedwongene die nimmer geweldig uitslaat. De redekunst van Dr. De Visser staat onder beheersching van het „niets te veel" het ideaal van 't absolute evenwicht, van 't strengste klasslclsme met vermijding zelfs van 'i minste pathos. Dat hindert soms wei als iets al te afgemetens; men zou, In deze weibeheerschte woorden en gedachten, wel eens wat stormklank wenschen. Maar zoo is nu eenmaal de figuur van dezen spreker. En, al schalt er geen stormklank uit zijn spreken, al bruist er geen golf van geestdrift noch verontwaardiging uit op, er dringt een s'evlge, stoere Kracht uit voortde kloeke klaarheid van een kalme, maar zeer stellige overtuiging. Hij is de politieke dominee op zijn best. Vleeschkeuring van rijkswege. Bjj de Tweede Kamer is een wets ontwerp Ingediend, houdende bepa lingen tot wering van vleesch en vleeschweren, die voor de volksge zondheid schadelik zijn. Tot toelichting van dit wetsont werp wordt er op gewezen, dat vleesch een belangrijk ondeideel van de volks voeding is. Ware bet nu mogelijk, dat de consumenten zich zeiven in deze beschermden, dan zou de over heid tegenover dit onderdeel van de hygiëne zich kunnen bepalen tot richting. Doch de mogelijkheid van geweest, waarom trachtte men dan hem te bescbermei tegen de men- schelijke gerechtigheid, als ware hij de lieveling der familie geweest Hoe verklaart men dit a'les En vanwaar lady Carley's onoverwlnne- lyke afkeer van een huwelijk van haar neef? Ja, zeker, daar was Iets verbor gen en aan het sterfbed van den vader zou de zoon den sleutel tot dit raadsel ontvangen. Of zij ook het geheim zou vernemen? Zjj vreesde slechts éen ding was waanzin In deze familie een erfelijke kwaal De vrouw van een waanzinnige te zijn welke rijkdommen konden haar dat vergoeden Zij rilde er van en sloot het ven ster. Waarom zou ze nog denken en overleggen Voor haar was geen te rugkeer meer mogelijk, zij moest voorwaarts. Het stoomros voerde graaf Victor intusschen met groote snelheid naar Londen. Hij trachtte een enkelen keer met zyn tante een gesprek te beginnen, doch dal gelukte niet. Zoo zwegen ze dan beiden en verdiep ten zich in hunne gedachten. In diepe Het is verbazend zoo krachtig als sedert haar verschijning heeft medegewerkt tot verdere ver breiding in alle lagen der maatschappij van het gebruik van cacao als dagelijkscbe drank. Ze mag eigenlijk in geen enkel huishouden ontbreken. De tijd dat cacao als een weelde artikel werd beschouwd is voorbij. De voedende en op wekkende eigenschappen gepaard met de goedkoopte van dit krachtige fabrikaat maken RONA Cacao tot een onmisbaar artikel van dagelijksch gebruik in elk gezin. eigen bescherming is uitgesloten. Daarom aeht de regeering e n pre ventief stelsel noodig, waarbij een behoorlijke keuring plaats heeft vóór dat het viecsch verkocht wordt. Waar- onderscheidene gemeenten reeds een keuringsdienst hebbe^, meent de regeering dat dit moet warden geëer biedigd. Slechts moet gestreefd wor den naar uitbreiding door te bepalen dat de gemeenten behoudens voor zoover het niet nood'g en mogelijk moeht blijken ten keuringsdienst hebben. De regeering tracht naar gelijkheid van maatstaf bij de wering van on deugdelijk vleesch te streven doordat keuring voor en na het slachten overal verplicht zal zyn en doordat bij algemeenen maatregel van bestuur bepaald zal worden, wat bij de keu ring onderzocht moet worden en in welke gevallen een slecht dier of vleesch moet worden afgekeurd of voorwaardeiyk goedgekeurd. Met be trekking tot vleeschwaren zal worden bepaald, bij algemeenen maatregel van bestuur, op welke wijze verduurzamen en toebereiden van vleesch mag ge schieden en welke stoffen by het bereiden van vleeschwaren niet mogen worden gebruikt. Daar voor de z.g. huisslachting bescherming van ar- beidswege misplaatst wordt geacht, is zy van het wetsontwerp uitgezonderd. Het toezicht van rykswege zal worden toevertrouwd aan enkele personen, die de veterinaire studie volbracht hebben en die deel zullen uitmaken van bet staatstoezicht op de volksge zondheid. Het Koninklijk Paleis te Amsterdam. By Kon. besluit is Ingesteld eene commissie tot onderzoek en voor lichting betreffende den staat van het uitwendige van het koninkiyk palels te Amsterdam en zyn tn deze com- duisternis kwam men te Londen aan. De graaf hielp zyne tante uitstap pen, nam een huurrijtuig en beval den koetsier zoo vlug mogeiyk naar bet door hem gegeven adres te rijden. Leefde zyn papa nog? Zou hy zyn zoon herkennen De paarden maakten flink voort en toch scheen er den passagiers geen einde te zullen komen aan den rit, totdat hel rytuig stilhield voor het yzeren bek van een onaanzieniyk landhuis. De graaf sprong uit het rytuig en trok aan de schel. Terwyi hy met lady Cariey aan den ingang wachtte, nam hy de omgeving on derzoekend in oogenschouw. Men had evengoed kunnen denken aan den ingang van een gevangenis te staan. Hooge, dikke muren omring den het gebouw en de vrye ruimte daartusschen was zoo dicht met boomen beplant, dat van bet elgen- lyke huls niets te zien was. Hier had Blanca Norton met zyn vader drie- en twintig jaar geleefd uit Helde tot hem, uit liefde tot een idioot. Er verliepen minuten, voordat een oud man met gerimpeld gelaat aan missie benoemd tot lid en voorzitter professor jhr. dr. J S x, voorzitter der commissie van toezicht op het Ryks museum te Amsterdam fot leden jhr. V. E. L. De Sluers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Qeneraal te 's Qravenhage professor Henri Eversprofessor J. A. van der Kloes professor A. W. M. Odé, hoogleeraren aan de Technische Hooge School te Delft. Vereenlglng van Nederlandsche gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche gemeenten hield te 's Qravenhage eene algemeene vergadering onder voorzitterschap van mr. Van Royen, burgemeester van Zwolle, die met leedwezen gewag maakte van het feit, dat de voorzitter der vereeni ging, jhr. mr. Boreel van Hogelan- den, wegens zyn benoeming tot Ge deputeerde, was afgetreden. Op de statuten der vereeniging is de Koninkiyke goedkeuring verkre gen. De burgemeester van 's Gra venhage heeft bet eerevoorzitterschap aanvaard. In de bestuur svacature- Boreel werd voorzien door de be noeming van den heer Bergsma, burgemeester van Enschedé. Tot directeur der vereeniging Is benoemd de beer M. C. Braat Jr., directeur der Goudsche Waterlel- ding-MU. en tot adj.-dlrectrice mej. mr. C. M. W. Roem te Leiden. Vervolgens hield de heer J. 0. Kruis, chef van bet Oemeenteiyk Pensioenbureau te 's Qravenhage, een voordracht over de wetsontwer pen betreffende de pensionneerlng van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Herhalingsoefeningen. By het regiment grenadiers en ja gers te 's Qravenhage, by het 2e reg. bet hek kwam opduiken. „Wie is daar? vroeg een zachte stem. „Ik ben bet, Hooper! Ik en graaf Victor 1 Laat ons niet noodeloos wachten 1" „O, mylady, Qod zy geprezen I* De deur werd ontsloten en de oude dienaar van den graaf stond voor lady en Cariey. „Komen wy nog in tyds?" was haar eerste vraag. „Is je beer „Hy leeft nog, ja! mylady komt nog In tyds I" Lady Cariey nam haastig den arm van haar neef en richtte haar schre den naar het huis. De groene ven sterluiken waren gesloten. De huis deur stond half open. Toen zy over den drempel waren, ging plotseling een deur open en Blanca trad In den gang. Haar gelaat scheen versteend, alleen haar oogen verrieden medeiyden, toen haar blik dien van den jongen graaf ontmoette. „Weet hy, dat wy komen Goddank 1 Is hy helder van hoofd?" „Sedert gisteren Is by geheel by zqn verstand. Zyn woorden bevatten inf. te 's Hertogenbosch, Venio, Roer mond en Maastricht, by het 3e reg. inf. Ie Bergen op Zoom, Vlissingen en Middelburg, bij het 4e reg. inf. te leiden, Delft en Qouda, bij het 6e reg. inf. te Breda, en by het 10e reg. inf. te Haarlem, Hoen en Den Helder komen dit jaar bq aiie bataljons voor herhalingsoefeningen onder de wape nen de miliciens der lichting 1906 van 9 tot 19 September en voorts die der lichtingen van 1907 en 1908 van 5 tot 30 Augustus. Voortgezette opleiding militie kader. De inspecteur der infanterie heeft bepaald, dat de voortgezette opleiding van de milic en-sergeanten van de Januarl-bataljons zal plaats hebben bij de depótcampagnie van bet regiment. De voortgezelte opleiding van de milicien-sergeanten der October-ba- taijons zal regimentsgewyze plaats hebben by de Januari-balaljons. De opleiding van milicien tot miii- clen-sergear t moet in verband met plaatselijke omstandigheden door ieder regiments-commandant afzonderiyk worden geregeld. Weder-lndienststelling bij de militie. De minister van oorlog heeft om trent het weder In dienststellen by de militie bepaald s. hy, die tijdelijk van den dienst wordt vrygesteld, zoodra de tyd waarvoor de vrijstelling is verleend, verstreken is; en b.hy, wien tijdelijk het recht is ontzegd, om by de gewapende macht te dienen, wordt, zoodra de tyd van ontzegging verstreken is of ten gevolge van ver leende gratie een einde heeft genomen weder In de sterkte van het korps opgenomen, en moet daartoe door den Commissaris der Koningin in de provincie voor welke de dienstplich tige is ingeiytd voor den werkeiyken dienst worden opgeroepen. Milicien-sergeanten. De minister van oorlog is van zins in de toekomst meer nog dan lot nu toe, te bevorderen, dat miliciens-ser geanten na het volbrengen van hun eerste oefeningstyd zich vrijwillig verbinden om eerst twee jaren op proef na te dienen en daarna nog drie jaren in de functie van gewoon vrijwillig sergeant, om vervolgens weder in de positie van dienstplich tige terug te keeren. Het ligt in het voornemen van den minister om aan deze verbintenissen te zijner tyd zekere geldelijke voor- deelen te verbinden, waarvan de aard en de omvang echter nog niet door hem kunnen worden aangegeven, zoolang daarvoor nog geen gelden op de begrooting zyn gebracht. Niettemin komt het den minister mogelyk voor, dat by het bepalen, den wensch zyn zoon te zien om hem met de waarheid bekend te ma ken." Zuchtend bedekte tante Elisabeth baar gelaat met hare handen. Oraat Victor keek eerst haar en toen Blanca aan, maar deze zelde niets, ondanks zyn vragende blikken. „Ik zal u voorgaan," zeide ze „ik zal hem uw komst meiden." zy ver dween. Tante en neef wisselden geen woorden. Lady Cariey weende in stilte, dat hoorde Victor en hy dacht „Wien gelden deze tranenden ster venden vader of den zoon „Komt naar boven I" riep Blanca naar beneden. Zwygend bood Victor zyn tante den arm en geleidde baar de trap op naar de sterfkamer, waar zy op het bed toetraden. Wat de jonge graaf daar zag, deed hem tot in het diepst van zyn ziel ontroeren. Zwak verlicht door een lamp zag hy daar een doodsbleek, vervallen gelaat op het witte kussenalleen de oogen, die hem spookachtig aanke ken, hadden uitdrukking. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1