IS kjes VELDËJr. URB" bk-klop. Maandag 24 Februari binnenland. No. 47. 51e Jaargang. 1913. MAN. EVE Feuilleton. Durg. maat van o$er. ran af staan. n tot een BODE. goederen. Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. flbonnernenfs-ftduerfenfiSn op zeer uoordeelige uoorwaardon SPORT VOETBAL. ON, 31. ïeuwendijk, lodellen. JlTVOERING. geleverd en soor« in den 000.—. >eposito. ourant. Beleening. en ttstraat 24 Meiboom"). Idestr. 27. ir: 1, Voorzitter. Vice-Voorz. i, Secretaris. standigheden )NING, Bad- tel ol eerder OIR rstrekt Ooievaar" FrQs per drie maanden f i 30, Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postdirecteuren ot rechtstreeks bij de Uitgever» Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent, Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfd- advertentie, wordt de prijs siechts ftvemaa! berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMM1B 10. Opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting. Bij bet Kamerafdeelingonderzoek van het voorstel tot aanvulling der middelen ter goedkeuring van de uit gaven, begrepen in de Staatsbegro ting voor 1913, werd door verschei dene leden in herinnering gebracht, dat de minister van financiën indertijd, als lid der Kamer, zich krachtig tegen het heffen van opcenten op de ver mogens- en bedrijfsbelasting heeft verzet. Dat bij zich desondanks thans genoopt zie! jaar op jaar zulke op centen voor te stellen, is te wijten aan de weinige voortvarendheid, door hem betracht bij het tot stand brengen van een Inkomstenbelasting. Bedoelde leden, tegen die houding ernstig pro- lesleerecde, wenschten zich hun stem over dit wetsontwerp (en volle voor tc behouden. Zij wilden, alvorens daaromtrent te beslissen, ook nog eer.s te rade te gaan met de defini tieve uitkomsten van den dienst 1912. Andere leden verklaarden met deze opmerkirgen niet te kunnen instem men. Zij brachten in herinnering, dat bei ontwerp tot heffing eener inkom stenbelasting reeds op 20 September 1911 bij de Kamer is ingediend. Voorts kwam het bun in bet algemeen niet geraden voor, dat in de huidige omstandigheden een verwijt van weinige voortvarendheid gericht werd van de zijde der Kamer tot bet Ka binet. Met den Zondag gelijk gestelde dagen. De minister van binnenlandsehe zaken bespreekt In de memorie van antwoord de bedenking van enkele leden, dat inbreuk op de godsdlenst- vrijheld zou worden gemaakt, in zoover men wordt gedwongen te rusten op dagen, die naar eigen ge loofsovertuiging niet steeds feestda gen zijn. Ter weerlegging van deze bedenking wijst de minister er op, dat hel wetsontwerp alleen zal her stellen den toestand, gelijk hij was, voordat 's Hoogen Raads arrest, aan de band van het bekerde pauselijke besluit van 2 Juli 1911, een andere wetstoepassing inleidde. Trouwens van gedwongen rust is geen sprake. Alleen heeft de regeering, gesteld voor de vraag of zij de vroegere dan wel minder rustdagen aan ambtena ren en publiek wilde gunnen, die vraag in eersibedoelden zin beant woord. Een lijst van de verschillende be palingen, voorkomende in wetten en algemeene maa'regelen van bestuur dje onder toepassing van de ont worpen wet zullen vallen, is aan deze memorie toegevoegd. 66.) Zfln gelaat straalde van vreugde, '°en hij haar zoo vroolljk en geheel heis'eld wedervond, om van dit oogenblik haar nimmer weer te moeten verlaten. Het was reeds half Augustus. On danks Bertha's tegenwerpingen wer- jen E'oote voorbereidselen gemaakt *°0' het huwelljic en haar uilzet orde gebracht. Zij liet het begaan §af zich over, als een schip, dat ?®er roer voortdrijft, hn, ?er de leiding var. een bekwaam ouwkundlge was hel slot Northmln- r' met groote pracht vernieuwd, «tba nam de ruime zalen en ka ïn, n ogenschouw en vond overal e*epa»t, wat goede smaak en rijk- Uit de Staatscourant. Bij Koninkiyk besluit is bepaald, dat de commissie voor het afnemen van het eindxamen aan de adelbor sten 24e klasse, lsie afdeeling, bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, in dit jaar zal zijn samengesteld als volgt: lid, tevens voorzitterde gepension- neerde vice-adtniraal- titulair A. C. van der Sande Lacoste, voorzitter der commissie tot bet examineeren van zeeofficieren leden de kapiteins ter zee Al- barda en A. J. van S ockumde ka piteins luitenants ter zee P. te Veltrub en H. G. Surie en de gepenslonneer- de luitenant ter zee der iste klasse J. Wolterbeek Muller, permanent lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren adviseerend lidde kapitein ter zee E. E. Du'lemond, commandant van het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord en directeur van hel onderwijs aldaar; plaatsvervangende leden de kapi tein lu tenants ter z>: A vai den D, lessen Mireeuw en L. H. tKrol; secretarisde lu tenant ter zee der lste klasse L. M. J. Gregory, uitslui tend met het secretariaat belast. Bij beschikking van den minister van oorlog ad interim minister van marine, is de benoemde luitenant kolonel der mariniers E. Be<denis van Berlekom eervol ontheven van zijne plaatsing in de directie der marine te Amsterdam en belast met het be vel over de afdeeling van bet korps mariniers te Willemsoord. Militaire berichten. Door den minister van oorlog is in overleg met den minister van binnen landsehe zaken bepaald, dat ais alge meene regel kan worden aangenomen, dat tijdelijke vrijstelling van den dienst bij de mil tie wordt gerekend aan te vangen a. zoo bet iemand geldt, die ter inlijving bestemd, maar nog niet ingelijfd is, met bet voor hem aan gewezen tijdvak van inlijving; b. zoo het iemand geldt, die reeds bij de militie dient, met den dag, waarop hij overeenkomstig art. 100 E. der Mil.tie- wet uit den dienst wordt ontslagenc. zoo bet iemand geldt, die reeds vrij stelling geniet, met den dag, waarop de duur der vorige vrijstelling is ge ëindigd. Dcor den minister van oorlog is nader bepaald, dat tot de op 1 Oc tober e.k. aan te vangen opleiding van verlofscfficieren der infanterie meer dan 24 miliciens kunnen worden toe gelaten. In verband hiermede kunnen mili ciens zich alsnog beschikbaarstellen voor de bierbedoeide opleiding, mits vóór of ulteriyk 14 dagen na den da tum waarop zij hun eerste oefening dom kunnen doen om het verbiyf aangenaam en gemakkelijk te ma ken. Het kwam haar voor, dat zij droomde 1 Was het een sprookje of werkelijkheid, dat zij weinig tyi geleden nog als een andere Assche- èoetster in een kleine Amerlkaansche stad levende eenmaal de gebied ster in dit slot, in ai die heerlijk heid zou worden? Het zou te veel zQn, er moest iets gebeuren om dit te voorkomen, dacbt ze. En intus- schen verliep de tijd het was nu half September. Gver twee weken zou zq trouwen. Zeker, er zou Iets gebeuren; zij wist niet wat, maar voelde, dat het nader en nader kwam. En het kwam, wat zij instinct matig door een voorgevoel ver wachtte. Op een avond, reeds vrij laat, kwam een telegram uit Londen voor lady Carley. Vijf minuten later ont bood zij haar neef op haar kamer. Graaf Norton ging terstond en vond zijn tante in een toestand van aandoening en ontsteltenis, die moei lijk te beschrijven is. Zonder eenige verklaring reikte zij hem bet fele- zouden moeten aanvangen of hebben aangevangen. Het ligt In hei voornemen van den minister van oorlog om milicien-ser geanten, die daartoe genegen zijn, bij bet einde van hun le oefening te vergunnen een verbintenis aan te gaan, waarvan de eerste 2 jaar ais proef zullen worden beschouwd. Na het einde van deze 2 jaar kan de verbintenis met 3 jaar als gewoon vrijwillig sergeant worden verlengd. Bij het einde verr dezen termijn keeren de hierbedoelde sergeanten weer in de positie van milicien-ser geant terug en gaan met hun lichting over bij de landweer. Rechterlijke macht. Door de arrond ssements-rechtbank te Zierikzee Is ter vervulling eener vacature van rechter ia haar college de navolgende alpbabelische lijst van aanbevtling opgemaaktmr. H. de Bie, m\ F. J. L'sraan en mr. P. van Regieren Alters, allen sub- stiluut-griff er, respec ievelijk bij de arrondisemen srechtianken re Zwolla, Utrecht en Zutphen. De marinewerf te Amsterdam. Donderdagmiddag heeft in hét gebouw der Tweede Kamer een be spreking plaats gehad tusschen een 12-tal afgevaardigden der rijkswerk- lieden-organisaties uit Amsterdam Willemsoord en Hellevoetsluis en de Kamerleden, de heeren Helsdlngen, de Meester, Pastoors, Rocdhuyzen, Snoeck Henkemans en Verhey, naar aanleiding van de voorstellen tot opheffing van de -.iisrineweif (e Amsterdam, in verband waarmede reeds ontslagen is, terwijl in Juni en later de overige zul'en volgen. G noemde Kamerleden badden Zaterdag over deze zaak een on Ier- houd met den minister van oorlog, ad. interim van marine, wien zij verzochten om, alvorens verdere plannen tot uitvoering te brengen, rekening te willen houden met het veie op de Amsterdamsche werf in aanbouw zijnde werk. Iniusschen bericht „Het Volk," dat Vrijdag aan ongeveer 40 man van de marinewerf te Amsterdam, die In het genot zyn van pensioen ten laste van den staat of de kolo niën, aangezegd is, dat zij voorge dragen zijn voer ontslag. Plan 1913 te Apeldoorn. Eenige dagen geleden werd te Apeldoorn een groote commissie ge vormd, met het oog op de feestelijke herdenking van onze 100 jarige on afhankelijkheid. En deze commissie splitste, zich in een sub comité, tot het ontwerpen van plannen voor de te houden feestelijkheden. De hoofd plannen zijn thans bekend en te oor gram over, en hq las „Kom dadelijk mei Victor 1 Hy sterftBlanca." XXIX. Er verliep een balt uur en nog was graaf Yictor niet in het woonsa- ion teruggekeerd. Bertha zat daar alleen en van haar maakte zich het voorgevoel van een ongeluk zoodanig meester, dat zy bijna bewusteloos werd. Eerst toen zy voetstappen hoor de naderen, opende zy de oogen en bemerkte Victor, die zeer bleek w s. „Wat is er gebeurd vroeg zy angstig. „Wat bevatte het telegram aan je tante Niets over de Stu arts „Het heeft r.lets met de Stuarts uit te staan. Het komt uit Londen van Blanca Norton.Myn papa ligt te sterven." Zy keek hem strak aan, toen hy vervolgde „Tante Elisabeth schynt door het bericht geheel verlamd. Uit haar gelaat spreekt groote angst, die naar het schynt meer my geldt dan myn papa, en zy spreekt by na geen woord. Over twee uren vertrekt de deelen hiernaar, meenen we te mogen voorspellen, dat de tweede residentie van óns land by de herdenking van de wedergeboorte van onze natie vóór 100 jaar een goed figuur zal maken. Naast het organisatie comité is een eerecomi gevormd, waarin zitting heeft genomen als voorzitter Z. K. H. Prins Hendrik. Tot de plannen behoort in de eerste plaats het houden van een midden- standstentoonstelling. welke voorna- meiyk ten doel zal hebben mede te werken aan de opheffing van de kleinindustrle. In verband hiermede zyn er speciale afdeellngen voor gas, electriciteit en machinerieën. De tentoonstelling zat gehouden worden op „Welgelegen*daar zal ook een tuinbouw- en bioemen-ten- toonstelling worden Ingericht. Het middenterrein zal hiertoe in etn tuin herschapen worden. De afdeeling Apeldoorn van de Ned. Natuur hts*, vereeniging zal in een mooi paviljoen een natuur-historische tentoonstelling organiseeren, weike zeer belangwekkend belooft te w/rden. Aan de tentoonstellingen worden groo'e vermakelijkheden verbonden, w.. o. Holland voor 100 jaar. Voorts zyn er nog andee plannen in voorbereiding. Zoo zyn er com- m ssies voor de a'gemeene versiering voor de zang en muziekuitvo ringen, voor een concours hlppiqua en voor een optocht. Ten slotte wordt het plan overwo gen een blqvend aandenken aan de feesten te stichten. Deze laatste zulten plaats hebben van 21 Augustus tot 3 September. Grondaankoop te Rotterdam. Door B. en W. van Botterdam is bq den gemeenteraad een voorstel ingediend, om, behalve de gronden in den polder Nieuw Malhenesse, ook in den polder oud-Mathenesse tusschen Rotterdam en Schiedam, 54.7133 H.A. aan te koopen voor f 1.118000. Het gemeentebestuur bad in handen byna 72 H.A. doch voor 17 H.A. wordt de prijs te hoog geacht, waarom B. en W. voorstel len die niet aan te koopen. Wat de aankoop in Nieuw Mathenesse be treft, hebben eerstgemelde sijleis eenige wyziglng ondergaan. Daar voor moet gelezen werden 50.3188 H.A. voor f 1.527.000. Zuideiyke 2e klasse A. Middelburg: „Zeelandia"—„E.M.M." 1-1. Stand bij de rust0—0. Gisteren trokken de „E.M.M."ers met 2 Invallers, voor den rechtsbul- trein, waarmee wij vertrekken. Het Is voor mij byna nog vreeseiyker dat ik je nogmaals moet verlaten dan dat ik weldra zoo onverwacht aan een sterfbed zal staan zoo kort voor ons buweiyk 1" Er zou iets gebeuren, dat had een stem in haar binnenste haar telkens toegeroepen en nu was het gebeurd. Zy had het vooruit geweten 1 „Heb maar geen zorg over my" zeide zq eindeiyk. „De plicht roept je, geef dus gehoor aan die roep stem. Het doel van de reis biytt na tuurlijk geheim, nietwaar „Ja ofschoon Ik die geheimhouding niet begryp 1 Waarom heeft men de wereld niet van den beginne af met de waarheid bekend gemaak. Dat drukt me op dit oogenblik meer dan ooit te voren!" Somber Het hy zyn blik door het venster in den donkeren nacht rond dwalen. Ook hem overmeesterde een voorgevoel van een noodlottige ge beurtenis. De noodlottige toebereidselen voor de reis waren spoedig gemaakt. Leu nende op den arm van haar kame nier en meer gebogen dan ooit, ver ten en den spil, naar Middelburg, om duar „Zeelandia" te bestrijden ook dit elftal telde een 2 tal reserve's, de spil en de linksmidden, zoodat beide vereenigingen even zwaar gehandi capt waren. Hel veld was g'ad en zeer zwaar, waardoor het zeer moei - lijk te bespelen wa?. De weerom standigheden waren echter prachtig, zooöat een zeer talrijk publiek zich langs de ïyntjes bad geschaard, toen de scheidsrechter, de heer Bouw meester, om precies 2 uur voor den aanvang blies. De „E.M.M." aanvoerder won den opgooi en liet dus zyn elftal, met zon en wind in den rug, beginnen. Daardoor waren de roodwitten over het geheel genomen voor de pauze sterker, vooral door het uitstekende verdedigen der geheele „E.M.M."- achterhoede en slecht samenspel in de „Zeelandia" voorlinie. Echter, ook in de Vlissingsche voorhoede vlette het slecht, voer ameiyk door het zeer eenzydige spetsteeds en steeds maar weer werd de bal naar links gepkatst, waardoor ook Ce vyande- Hjke achterhoede zich aan dien kant concentreerde en er voor de rood- wihen bijna geen doo kom n aan was. Bovendien speelde de rechtsachter der gastheeren weer schitterend bet beste samenspel wist hy te breken, zoodat het niet te verwonderen was, dat het Middeiburgsche doel vóór de rust ondoor boord bleef. Aan den anderen kant kwamen echter ook geen punten. Slechts een paar maal waren de groenwitten gevaarlijk, waarbij de middenvoor éan keer tegen den doel- pas! schoot. Zoo was dus de stand bq de pauze nog steeds dubbel blank. Na de rust werd de stryd een tyd lang in het midden gevoerd aan geen van beide kanten kregen de voor- boedespeleis gelegenheid, het doel voldoende dicht te naderen. Daarna kregen we een periode, waarin de Vlissingsche voorhoede, prachtig ge steund door de uitstekend voedende middenlinie, steeds aanvallend was. Vooral de linksbuiten bracht tel kenmale den bal ne'jes langs de lijn op en zette steeds best voor. Uiteen van zyn voorzetten wist de middenvoor na eerst den rech'sachler gepasseerd te zyn, het leidende punt voor „E. M.M.* te maken; door de beenen van den Middelburgschen doelman heen belandde de bal in het doel 0—1. Het laatste kwartier kwamen de Zeelandlanen, aangemoedigd door een waar hyenagebrul der toeschouwers, overweldigend opzetten. Op een zeer gemeene wijze werd getracht, den eminent spelenden „E.M.M."-rechls- aehter buiten gevecht te stellen, wat echter slechts ten halve gelukte. Tot 5 minuten vóór het einde hielden de „E.M.M"ers stand: na een korte periode van overwicht der liet lady Carley haar kamer; werk- tuigeiyk reikte zy Bertha tot afscheid de hand. Deze wilde haar naar het rytuig uitgeleide doen, maar de graaf hield haar terug en trok haar in het woonsalon. Daar sprak hy haastig „Geloof je aan het voorgevoel, Bertha Het is ray alsof wy nooit weer zoo tegenover elkaar zullen staan als nu alsof er iets tusschen ons zal treden, vóór ik terugkeer. Ik kan dit gevoel niet verklaren, maar het bestaaat 1 Niets zal ons echter scheiden, niets, dat zweer ik, zelfs de dood niet I Óns huweiyk is reeds eenmaal uitgesteld, dat zal geen tweede maai gebeuren 1" En hy drukte haar stormachHg aan zyn hart, niet Demerkende, dat zy hem byna terug drong. „Maak voort," riep Berta. „Men komt, het wordt te laat!" Hy had inderdaad geen minuut te verliezen. Hy stormde de trap af en sprong in het rytuig. De koetsier gaf den paarden de zweep en het rytuig rolde weg. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1