Eerste Blad RONA Cacao Zaterdog 22 Februari St ouotmer bestaat uit 2 bladen Van Houten s Leieiiswaardii voor Zielten. Feuilleton. No. 46. 51e Jaargang. 1913. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, II TELEFOONNU.MMEE 10. flbonnefnents-ftdoertentiën op zeer ooordeelige voorwaarden Grootscheeps. Brieven uit de Hofstad. «Mill M1IMIIM. VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by de Uitgever» Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regel» ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Zoo onze tijd één kenmerk draagt, dat alle andere overtreft, het is dat van rusteloozen scherpen wedijver, van grootscheepsche concurrentie onder de volkeren, zoo goed als on der de individuen. Een recent voorbeeld van dien niets ontzienden wedkamp onder de natiën levert thans weder, hetgeen in het Fransche parlement zal worden voorgesteldeen millioenen en mil- lioenen verslindende vergrooting, al weder van de strijdmacht van Frank rijk. De algemeene dienstplicht in het rijk van Marianne streng doorge voerd, heeft reeds een maximum van levende strijdkrachten geleverd, daar aan valt dus niet te vermeerderen. Maar om het land nog meer weerbaar te maken, zal nu ginds een drie-jarige diensttijd worden ingevoerd. De re serve-legers in Algiers, in Tunis en West-Afrika zullen op zoodanigen voet hervormd en gedrild worden, dat zij een groote weermacht zullen vor men ten behoeve van het moeder land. De „doode" krijgsmiddelen, geschut, munitie, forten enz. het zal alles in nog volmaakter toestand worden gebracht dan het reeds was. Een nieuwe last zal dus op de schou ders van het geheele volk geiegd worden, en waarom Omdat de erfvijand, de Duifsche Michel, aan gene zijde der Vogezen, verleden jaar precies hetzelfde deed. Ook daar is over de geheele linie de weermacht van Germania opnieuw aan intensi viteit en omvang aanzienlijk toege nomen. Twee duizend millioen mark zijn door het Duitsche voik opge bracht en ten koste gelegd aan zijn weerbaarheidhet aantal totden oorlog gereedstaande en gereedge- houder. manschappen bedraagt niet minder dan 800 000. En ge kunt er zeker van zijn, dat vooraleer weder een paar jaar verloopen zijn, opnieuw de krijgstoerustingen van Frankrijk en van Duitschland, gelijk ook, zij het ook in mindere mate, die van alle Europeesche groote mogendheden, vergroot en versterkt en met millioe nen kostbaarder zullen zijn. Onder wijl wordt er voor werken van soci alen aard niets of iets, maar altoos te weinig besteed, omdat de begrop- tingen van oorlog en marine beslag leggen op verreweg het grootste deel der baten, welke de welvaart des lands in de schatkist doet vloeien. Want naast het leger staat ook de Het Slot Nortliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. -o— 65.) H|j had kennis gekregen van het «orte bezoek van Charles en wist, dal zij hem gesproken had. Was dat geen zonderling samentreffen? Zyn kortstondig bezoek, zijn heengaan eonder de familie te begroeten en weinige oogenblikken later Bertha's onmacht. Wat kwam hy doen? Wat oadden die twee besproken De ja- '°ezie martelde zyn verbeelding met oe ontzettende tooneelen. Aoodra hem veroorloofd werd, de kamer van zyn verloofde te betreden, keek hy onderzoekend naar de trek- AiVa? haar gelaat. ais hy haar eens verloor! Hy waagde het niet haar aan te spreken, 'onverschillig zag zij hem komen en vloot, wier toerusting steeds en in een snel tempo tot een ontzaggelijke hoogte wordt opgevoerd. De Dread noughts hebben al afgedaan, thans worden super-dreadnoughts gebouwd en morgen zullqn ook deze voor wéér andere, grooiere, sterkere zeemonsters plaats maken. Ziedaar de druk, door de concurrentie der volkeren, in den wedkamp om behoud en gewin, aan elke natie die nog iets beleekenen wil in het concert der mogendheden, op de schouders gelegd. Groot scheeps, of anders Zoo gaat het toe in het leven der volken, het gaat evenzoo in den bestaanstrijd der individuen. Ook daar een opvoering dier middelen om er te komen, om te verwerven en te behouden, tot een hoogte als zij, die ons voorafgingen zich niet droomen konden. IJver, bekwaamheid, vinding en vernuft, zeker dit alles is onont beerlijk, maar niet voldoende meer. Eertijds weltoen kon wie zoo toe gerust zijn taak begon, hij ware han delsman, fabrikant, winkelier, lang zaam maar gestadig zijn zaken vor men en opbouwen. Thans echter zijn ook hierbij de begrootingen nummer één geworden. Het buitenland toont reeds geruimen tijd wat het groot kapitaal heeft tot stand gebracht bij zaken, waartoe het zich vroeger zelden wendde de grootscheepsche paleizen door den winkelstand in de groote steden gebouwd, zijn er de bewijzen van. En spoediger dan men het bin nen de grenzen van ons vaderland verwacht zou hebben, heeft ook hier het verschijnsel zich vertoond groot scheeps of anders Dan zien wij zaken kort na hun vestiging, liefst reeds bij hun vestiging zich op een grooten voet inrichten, die ten eenenmale in strijd is met de afmetingen, waaraan wij in ons kleine land gewoon waren, en wel bij voeren. Doch wat toen voldoende was, wordt thans niet meer genoeg geacht. De concurrentie, zegt men, dwingt hen er toebeter ware gezegd, de be geerte tot dooddrukken van alles wat aan concurrenten binnen hun bereik ligt, is de drijfveer. En voorzeker, de kleinere, de met minder kapitaal, eigen of geleend, werkende zaken man, hij moet ten achter geraken bij zijn mededinger, wiens zaken op grootscheepscher voet zijn ingericht. Zeker, concurrentie is er immer geweest en zal er immer ook blijven zonder deze toch zou een der groote prikkels in het maatschappelijk leven wegvallen, zeer ten nadeele der gemeenschap. Doch die scherpe vorm, de snelle toename in hoedanigheid en omvang der middelen, waarmede de concurrentie, hetzij tusschen vol ken of menschen, gevoerd wordt, dat voorzeker is een kenmerk van dezen tijd. gaan. Haar bleek, mat gelaat toonde geen spoor van belangstellingbil gevoelde maar al te duideiyk voor boè weinig hij by haar gold. Tante Elisabeth was minder bang en vroeg Bertha flinkweg naar de reden van haat in onmacht vallen en ook waarom haar neef zoo plotseling gekomen was. Heel gevat antwoordde Bertha, dat papa Stuart door een bankroet ge ruïneerd was, dat haar neef haar deze jobstijding wilde brengen en een laatste afscheid nam. Lady Carley's bart was getroffen. Maar waarom vleit gij in onmacht?" vroeg de dame ronduit. „Dat weet ik zelf niet", antwoordde Bertha. „In den laatsten tijd gevoel ik my dikwyis onwel. Toen Ik het salon binnentrad, voelde ik een duizeling opkomen. Met inspanning sleepte ik me voort tot de vensternis, en daar verloor ik bet bewustzjn en viel. Meer weet ik me niet te herinneren „Wy zullen je naar Torquay bren gen, lief kind," sprak lady Carley be moedigend. „De frissche zeelucht zal je goed doen en je spoedig her stellen." r Er bestaat geen betere dagelijksche drank dan cacao. Cacao is niet alleen opwekkend, maar tevens voedend %n zenuwsterkend. In goed gefabriceerde cacao vindt men de juiste verhouding van vleeschvormende en vet- vormende bestanddeelen. Over de geheele wereld wordt daarom de waarde er van door de geneeskundigen erkend. Voor volwassenen, maar vooral voor kinderen is cacao een heilzame drank. RONA Cacao, gefabriceerd in de Koninklijke Van Houten's Cacaofabriek is een kracht ge R en toch in het gebruik zeer goedkoope cacao. Met de kieinere middelen, met de geringere afmetingen, schijnt het, is voorgoed afgedaan. Ooriogsbegroo- tingen van milliarden zijn aan de orde van den dag, het groot-kapitaal is zoo goed bij de werken des vredes als bij die van den krijg een der eerste belanghebbenden. Een land dat, hetzij in aanzien of werkelijke volkskracht, in de rij der natiën niet achterblijven wil, dient voor alles de oude maten terzijde te stellen en nieuwe, grootere aan te leggen. Zoo is het met de staatsbegrotingen, doch niet minder met de begrootingen in handelszaken gesteld. Wie in de grootere steden een zaak van eenig belang wil opzetten, dient met een kapitaal te beginnen, waar onze voor ouders hun zaken mede eindigden, en rustig als renteniers hun laatste levensdagen sleten. Grootscheeps in bouw en inrichting, in inventaris en geheele uitrusting, grootscheeps in manieren, in allures bij het zaken-doen, grootscheeps ook vooral in levenswijzedat alles schijnt thans in vele zaken onontbeerlijk voor het welslagen. Het zij zoo, elke tijd stelt zijn eisch. Voor matiging in dien eisch is zoomin bij regeeringen als bij de volken vooralsnog gehoor te vinden. Komt echter eenmaal de tegenslag over land en luiden, dan kunt ge er zeker van zijn, dat als echt kind van zijn tijd, niet minder ook de catastrophe grootscheeps zal zijn. Den Haag is een luxe stad, beweert men wel eens, en waarlijk, het is zoo. Maar dan zou ik haast een verschil willen maken tusschen luxe en luxe. ik stel mij dan voor, dat de eene soort luxe is een luxe, die ik wel mag, graag mag, namelijk door ar Omstreeke half juli werd dit plan ten uitvoer gebracht Men telegra- pheerde om een kleine villa; eenige bedienden werden vooruitgezonden en toen geleidde graaf Victor de dames er heen. Op uild/ukkeiyk ver langen van zijn tante keerde hy ech ter alleen naar het slot Noriminster terug. „Myn zoon," sprak ze, „dring voor- loopig je gezelschap niet aan Bertha op. Ik begryp een jong meisje beter dan jy, geloof me. Zelfs als zy je lief had zou jelui voortdurend samen zijn haar vermoeien. Dat kan een meisje niet verdragen. Als je haar gunstig voor je wilt stemmen, moet je voor een poos van haar scheiden. Je mag haar schrijven, alle dagen als je wilt, maar altijd in den vrooiyken toon. Over dr'e weker, mag je ons komen haler." Graaf Victoi's gelaat betrok. „Drie weken Beste tante, waar denkt u aan? Wygaan den lenSep tember toch trouwen!" „Oc'ober,Victor 1 x October, geen dag vroeger. Je moet Bertha'» vol ledig herstel afwachten, er is zoo'n haast niet by. Bertha gaat in dien beid verkregen, een welvaart dus, terwijl de andere soort luxe in de slechte beteekenis gebruikt dient te worden. En dan is de Haagsche luxe er een, die tot de laatste categorie behoort, een van de slechte soort, een soort bluf, bluf zonder raizon nog wel. Men kan iets hebben, waardoor men reden heeft om te bluffen, maar men kan niets hebben, waarop men prat kan gaan en toch zoo vrij, of liever zoo brutaal is, om te bluffen, waardoor het bluffen dan langzamer hand op „groot-doen" gaat lijken. En „groot-doen" kan de Hagenaar, omdat omdat hij een Hagenaar is Bluffen en groot-doen is iede- ren recht geaarden Hagenaar als het ware ingegeven bij intuïtie, is hem bij zijn geboorte als 't ware meege geven. Laat mij er direct aan toegeven, dat niet iedere Hagenaar zich bezon digt aan die groot-doenerij, er zijn natuurlijk uitzonderingen. Maar uit zonderingen heeft men vrijwel bij alles, op alles. Maar feit is, dal een Hage naar over 't algemeen een man is van de „bluf", waarom dan ook de naam, „Haagsche Windhapper", wer kelijk niet zoo kwaad gekozen is. Een sterk staaltje ondervond ik daarvan kort geleden ik wilde sigaren koopen en stapte een winkel binnen. Ik kocht er eenige en vóór de sigarenhandelaar de sigaren in het zakje deed vroeg hij: „wilt u er bandjes om hebben". - Wilt u er bandjes om hebben Waarom U kunt er voor 't zelfde geld bandjes om krijgen. Ik keek als gaf men mij een klap in 't gezicht. Dat wist ik niet, dat 't zoo sterk was. iijd niet voor je verloren." „Wie waarborgt me dat? Een uit gesteld huweiyk brengt nooit geluk aan." „Hoe kan je zoo kinderachtig zyn Victor 1 Men kan geen yzer met de handen breken en van den be ginne af was het Bertha's bedoeling het huweiyk uit te stellen. Laat haar tijd en overhaal niets. |e geluk zal je niet ontgaan." Gehoorzaam voegde de graaf zich naar den raad van zyn tante. Hy nam afscheid en keerde naar Ches hire lerug. Hoe pyniyk hem deze schelding van Bertha viel dat kon niemand beseffen, maar hij ging heen en bleef In Cheshire- Met verlicht hart haalde Bertha, weer adem, toen hy vertrokken was. Hoe geheel anders was dit afscheid dan het laatste afscheid van Charles 1 Zy deed moeite om die gedachte te verdringen. Wreed en streng voor zich zeiven, trachtte zy zich daarvan los te rukken en zich de plichten in te prenten, die zy tegenover, den graaf had op zich genomen. In de eenzaamheid, die haar hier omgaf, wilde zij de liefde harer jeugd ver Voor ieder soort van ziekte zijn er een of meer middelenmaar er is nog iets anders. Er zyn de leefregels die gevolgd en de voorzorgsmaatre gelen die genomen moeten worden door hem die door deze of gene z'ekte is aangetast. Men weet hoe goed de Pink Pillen zijn om de ziekten te bestryden, die voorikomen u t verslapping van het bloed en uit zwakte van het zenuwstelsel. Door de behandeling met de Pink Pillen te volgen zult gij genezen, maar door tegelijkertijd zekere voorschrif.en van bygiër.e en leefregel in acht te nemen, zult gy spoediger genezen. Gy zult deze aanwijzingen voor hygiëne en leefregel op volmaakte wyze en voor iedere ziekte uitgelegd vinden in het prospectus dat met ieder doosje Pink Pillen wordt uitge reikt. Dat zijn zaken die men kennen moet. Ziehier een onzer zieken, natuur lijk door onze Pillen genezen, die niet alleen met lof spreekt over ons ge neesmiddel, maar ook over de aan- wqzlngen voor hygiëne en leefregel die hy in onzen prospectus las en die hem tot groot nut zijn geweest. De heer P. A. L. Heek, wonende Ja cob van Lennepstraat 11, te Amster dam, schrijft: „Het verheugt my u mee te deelen dat ik dank zy uwe uitmuntende Pink Pillen genezen ben. Door bloed armoede en zwakte aangetast, zonder eenige eetlust en voortdurend lijdende aan allerlei ongemakken, hebben uwe pillen mij de gezondheid weergegeven. Ook heb Ik mij zeer wel bevonden by de voorschriften van hygiëne en leefregel die in uw prospectus zyn vervat en ik heb er mq rekenschap van kunnen geven dat zij, saamgaande met de goede uitwerking van uw middel, veel hebben bygebracht tot myn genezing." De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 de doos en A f9 de zes doozen aan het Generaal Depöt der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22 huis te Amsterdam. Voor Vlissingei en omstreken by de firma S. A. Lult- wieler, NieuwstraatA. C. Beniest, Lepelstraat; te Middelburg by joh. de Roos, Vlasmarkt K 157, en in aih goede apotheken en drogisteryen. Ik trachtte den man aan 't spreken te krijgen, en ja hoor, 't lukte. Wat ik toen te hooren kreeg, ging alle perken te buiten J Ja, neemt u mij niet kwalijk dat ik het u vraag, maar er zijn men schen, die er speciaal bandjes bij vragen geten en begraven om voortaan al haar denken en gevoelen te wyden aan den man, wlen zy haar woord gegeven had. En gedeeltelqk geluk te haar dit. Op baar wandeling langs het eenzame strand, met de blauwe, eindelooze zee voor zich en in de versterkende zeelucht, genas zy spoe dig naar ziel en lichaam. Haar gang werd weer elastisch, haar oogen kre gen weer glans en haar volle schoon heid keerde terug. Zy bewoog zich vrooiyk en bevallig tusschen de bad gasten en lady Carley nam met vreugde dezen gunstigen ommekeer waar. Dageiyks kwamen er brieven van graaf Victor. Meestal liep Bertha die brieven met een glimlach onverschillig door, verscheurde ze dan en beant woordde ze slechts voor de helft. Beminnen kon zy hem niet, maar zy werd welwillend jegens hem ge stemd. Zy beminde graaf Victor in zooverre, dat zy hem na de afwezig heid van drie weken vriendetyk en openhartig de hand toestak en zyn stormachtige begroeting liefdevol be- antwoordd". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1