Donderdag 20 Februari No. 44. 51e Jaargang. 1913. Gemeentebestuur. binnenland. Fetilleton. Het Slot Nortltminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post L50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postd-'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTfÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte.- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. openbare kennisqevino. Burgem. en Wethouders van Vlie ringen, brengen ter openbare kennis dat de ontwerp zomeraienstregeiingen 1913 der Neleriandsche Centraal Spoorwegmaatschappij en der Maat schappij lot Exploitatie van Staats spoorwegen van af heden ter secre tarie ter visie liggen en dat eventueeie opmerkingen dienaangaande door belanghebbenden voor of op den len Maart a. s. rechtstreeks aan het de partement van waterstaat behooren te worden ingezonden. Vlissing- r, 19 Februari 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris. WITTEVEEN. Eerste Kamer. Bij de behandeling van de water- staatsbegrooting betoogde de heer Cremer tegenover den heer Zqlma, dat gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee urgent is voor land aanwinning en dus in het belang van de nationale volkskracht. De heer Hovy bespreekt de on derhandelingen met de Maatschap pij ,de Schelde" over de wijzigingen In haar contract te brengen. Spr. hoopt dat die wijzigingen die de Maatschappij voor haar ontwikkeling dringend noodig heeft, nog dit jaar lol s'and zuilen komen. Dal zal niet 'slechts in het belang zijn van de Mij., maar ook van Viissingen, daar „de Schelde" immers de kurk is waarop die gemeente drijft. In de tweede plaats bespreekt bij de haven van Vllsslrgen, waarvan de exploi- talie meent spr. van de Mij. »de Schelde" aan de gemeente most overgaan. Die haven meet ook wor den uitgebreid terbate van het pas- sagieis- en snelgoederenvervoer, waar voor spr. eenigszins in bijzonderhe den treedt. Hij meent dat de Vlis- singscbe haven zonder al te groote kosten gemakkelijk te maken zou hln tot een voorhaven van Antwer pen. Daarom hoopt spr. dat die haven het voorwerp van de aanhou dende zorg der regeering zal uitma ken. De Mij. „De Schelde" zal door sen ruimere en diepere haven ook kt staat zijn groolere schepen te houwen en niet meer in de nood zakelijkheid zljr. om bestellingen, als haar nu weer van de Rott. Lloyd moeten ontgaan, van de hand te wijzen. I Verder drong spr. aan op de spoedige totstandkoming van een nieuw stationsgebouw te Rilland- O— ïuyïerstraat 5, 63.) ■.Neen. mijn vederüjke vriend," 'prak zij, „ik heb aan u reeds meer '0 danken dan ik verdiende. Ik mag geschenk niet aannemen. Tante Elisabeth heeft mij een sluier toege- iSN en meer behoef ik niet. wanneer ik eenmaal gravin Norton oen, zal het mij niet aan toiletten afbreken, al mis Ik zeker veel." hijgend legde hij den wissel "eer In zijn portefeuille. Wat vroe- fan droppel in den emmer ^kregeneetCn' had meer waarde ton' Wachtte Bertha nog een heftig nam i rae' Beatrice, toen deze ver log haar nicht niet meegins naar fihormements-ftdverfenfiërt op zser uoerdseiige voorwaarden De minister van waterstaat hoopt nog in dit jaar op beëindiging van het technisch onderzoek in zake drooglegging van fit t Wisringermeer welke ook de regeering urgent acht. Een wetsontwerp betreffende het erf pachtcontract en de terreinexploitatie van „De Schelde" zal spoedig inge diend worden. Een diepgaande haven le Viissingen stuit op bezwaren"van wege het fort. De regeering zal Viissingen en de „Zeeland" behulp zaam zijn. De waterstaatsbegrooting werd aargenomen. De minister beloofde verbetering van het station te Rilland Bath, waaromtrent overleg aanhangig is met de spoorwegmaatschappij. Tweede Kamer. Voortgegaan werd gisteren met de behandeling van de ontwerpen ou- derdomsverzekering. In den geest van het amendement Duys bracht minister Talma eenwij- z ging aan, waardoor bepaald wordt dat ook pleegkinderen, die minstens een jaar in het gezin van den ver zekerde op diens kosten opgevoed werden en na diens overlijden geen kostwinner meer hebben tot hun 13e jaar recht hebben op weezenrente. Voorts werd in den geest van het amendement Goeman Borgesius be sloten, dat aan een verzekerde, die reeds minstens 5 jaren blijvende invaiiditeitsrente genoot deze rente boven het 60e jaar niet kan worden ontnomen. Door de verwerping met 31 tegen 28 stemmen van het amendement Treub om de ouderdomsrente, te doen Ingaan op den dag van het bereiken van het 70e jaar, is bepaald dat ook de ouderdomsrente ingaat op den dag van indiening der aan vraag. Na bestrijding door den minister werd een door den heer Treub on dersteund amendement van den heer Duys om in het ontwerp een beroep3gevarenklassificatie op te ne men en den arbeider slechts de helft van het laagste invaliditeitsrisico van het beroep te laten betalen, verwor pen met 42 tegen 20 stemmen zuiver rechts tegen links. Kamerverkiezingen, In het district Oostburg is door de anti-iev. kicsvereeniging candidaat gesteld de heer mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten van Zeeland te Mid delburg. Deze candidatuur zat door de ka tholieken ten krachtigste worden ge steund. De heer mr- P. Dieleman was in 1909 ook candidaat der rechtsche partijen in het district Oostburg. Naar „Het Centrum* verneemt, is het „Waarom wil je hier blijven?" „Omdat graaf Norton en lady Carley het wenschen," „En omdat miss Darreil het wenscht I O, zeg het maar ronduit, Bertha 1 Waarom heeft men je dat laten beloven? Zou het soms zijn, omdat men je niet vertrouwt, als je onder bun oogen vandaan bent Bertha zweeg en Beatrice, die dit zwijgen op haar eigen manier uit legde, vervolgde scherp „Ik zal je niet verder lastig zijn, Bertha, je leven lang niet meer. Alles wat je gedaan hebt het verraad, dat je aan mij pleegde, je harteloos heid tegenover Charles dat is meer dan voldoende. Die laatste droppel doet den vollen beker over- loopen. Je stoot ons van je af ter- wille van voorname, adellijke vrien den. Het zij zooJe wilt het zoo en ik neem er vrede mee. Als wij el kaar morgen vaarwel zeggen, hoop ik, dat het voor eeuwig is 1" En Bertha was alleen 1 Alweer een vroegere vriendschap verbroken. Ai- leen graaf Norton bleef haar over bij moest het ledige aanvullen. Kon h|j dat juist, dat dr. De Visser zich niet meer beschikbaar zou stellen voor Leiden. Evenwel moet hieruit niet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de chr. hist, afgevaardigde zich uit het politieke laven zou willen terug trekken, en iaat het zich aanzien, dat hij voor een ander district een candldaluur za' aanvaarden. In ver band hiermee wordt Bodegraven ge noemd, daar mr. Van idsinga geen herkiezing zou wenschen, schrijft het blad. Nog eenige wijzigingen in de nieuwe uniformen. De klein tenue jas der generaa's zal voortaan hebben 2 rijen van 5 in plaats van 7 knoopen, terwijl aan de achterpanden slechts 2 in piaa's van 6 knoopen geplaatst zijn. De overjas en de mantel der op- perofficieren zal voortaan ook van grijsgroene in plaats van zwarte stof zijn. In de overjas wordt geen sabei- split gedragen. De benaming wielrqders-regimen's- patrouiile met de daarvoor vas'ge- stelde uniform is vervallen. De le luitenant-direct ur der Ko ninklijke Militaire Kapel draagt op de schouderbedekkingen geen granaat, doch een lier. De cavalerie en rijdende ailillerie krijgen om de pet een zwarte in plaats van een blauwe band. Boven dien krijgen ze voor velduilrusting een pet van grijsgroene stof. Evenzoo de officieren van den generalen s'af. De achterpanden der veldtenuejas zullen niet langer van een bies voorzien zijn, terwyi de lengte der panden voor alle wapens gelijk zal zijn aan die, welke is vastgesteld voor de ve'd-artllierie. Tevens is ingevoerd onderofficisrs- laken en zullen de nummers en em blemen worden uitgevoerd in zijde. In veidtenue zal de pet in plaats van de kolbak mogen worden gedragen. Aan het boekwerk is een nieuw punt toegevoegd, waarin vermeld wordt, dat aanvullende bepalingen omtrent de tenueën gegeven kunnen worden in de Inweidige Diensten der wapens. (Deze zijn in bewerking). De groote tenue zal worden gadra gen bij audiëntiën bij H. M. de Ko ningin, op galapartijen ten Hove, by bezoek van vreemde staatshoofden en officieele bezoeken van H. M. de Koningin of leden van bet Vorstelijk Huis; verder op den verjaardag van H. M., by parades, eerewachten, eere- posten en eere-escorten. De ceremonleeie tenue zal worden gedragen op audiëntiëi bq minis'ers, op partyen waar vorsteiyke personen zullen verscbynen, of by bezoeken van vreemde vorstelijke personen, by particuliere plechtigheden, waarbij men rechtstreeks Is betrokken, en bij Den morgen van bet vertrek was zy zeer bleek, toen ze in het salon kwam om afscheid te nemen. Papa Siuart drukte haar zenuwachtig de hand, mevrouw Stuart omhelsde haar feeder, en Beatrice drukte voor den vorm een kusje op haar wangen. Charles drukte haar hand zacht in de zyne, keek haar met een gedwongen glimlach aan en zeide haar even harteiy k vaarwel ais lady Carley deed. Toen was alles voorby. De wie len ratelden over de grintpaden en Beriha had een gevoel, alsof de wielen over haar hart gingen en het verpletterden. Dienzeifden avond kwam de fami lie Stuart te Londen en nam haar intrek In het hotel Langham. Maar de mensch wikt, Ood be schikt. Daags na de aa komst ontving papa Stuart weer een van die brie ven, waarvan de inbeud hem telken male verontrust had. Hy was toe vallig alleen in de kamer. Men hoor de plotseling een kreet en toen een val. In grooten angst kwam mevrouw officieele diners en avondpartyen. De veidtenue wordt gedragen by mobilisatie en soms bq enkele uit rukkende gewapende diensten. De kleine tenue bij meldingen en alle andere niet genoemde gevallen. Rechten en Plichten. In de kleine zaal van het Concert gebouw trad gisterenavond voor de afdeeling Viissingen van de vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht ais spreekster op mevrouw Baerveldt Haver uit Amsterdam, die als onder werp gekozen had „Rechten en Plichten." De presidente, mejuffrouw Ketting, he' tte de aanwezigen welkom en wees op het gewichtige jaar 1913 voor wat betreft de verkiezingen en de inge diende grond wetsherzieningsvoorstei- len, waarby de vouwen weer geheel vergeten zijn. De spreekster schetste den slaat als het organisme, waarvan ieder individu, zoowel man als vrouw, lid Is. Het welzyn van het organisme eischt dat de vrouw deelneemt aan het maat- schappelijk leven, maar ook dat zij daaiby haar vrouw2qn niet verlies'. Volgens spr. zullen de vrouwen deel nemend aan het publieke leven, rqp voor die deelneming worden. De specifieke vrouwen-eigenschappen moeten die van den man aanvullen. De vrouwen vragen het recht haar plicht te kunnen doen. Het deelnemen der vrouwen aan sociaal-philantro- plschen arbeid deed baar leeren be langstelling te gaan voelen voor het politieke leven. Maar het deed baar ook voelen wat haar onthouden werd, door haar het kiesrecht niet te geven. De vrouwen, die geen belang in het vrouwenkiesrecht stellen, hebben nooit van naby met de misstanden In de maa'scbappy, die de vrouw achterstellen bq den man, kennis ge maakt. Welke deze misstanden zijn en welke wetten over de plichten der vrouwen spreken zonder, dat de vrouwen ze bielpen maken, besprak mevr. Baerveldt in den breede. indien de vrouw haar moederschap in den besten zin des woords opvat, zai juist dit haar aanleiding geven mede te stryden voor bet kiesrecht, omdat dit in bet belang van baar gezin is en zy ook moeder in de maatschappy moet zqn. Het kiesbiljet is het machtsmiddel, om invloed op de samenstelling der wetten te ver- krygen. Zyn ei vrouwen, die werkeiyk geen tyd hebben om mede te ageeren, dan zuilen zy lid kunnen worden en moreelen steun verleenen. De gansche maatschappy, niet alleen het gezin, heeft de vrouw noodig. Niet alleen de ongehuwde vrouw; doch ook de gehuwde, de moeder heeft het kies recht noodig om de belangen van haar en hare kinderen (e beschermen. Stuart toeschieten. Zy vond haar echtgenoot bewusteloos op den grond liggen, met den noodlottigen brief nog in de hand. Weer straalden de vensters van het slot Powsys een zee van licht uit. Een klein, maar uitgelezen ge zelschap was in het salon by lady Carley vereenigd. Zy gaf een feest met aan de toekomstige gravin Nor ton een bevoorrechte plaats in de hoogste kringen te bezorgen. Het was juist éen dag, nadat de familie Stuart door den slag getroffen was. Bertha was juist In een druk ge sprek gewikkeld, toen de bediende haar een naamkaartje bracht en zei- de, dat de heer in de spreekkamer wachtte. Zy keek schynbaar onverschillig op het kaartje en verbleekte niet. Terwyi zij met een lachend gelaat baar verontschuldiging aanbood, stond zy op. Haar bart kromp ech ter van weedom ineen. Een oogenblik later trad zy de spreekkamer binnen. Haar oogen richtte zij onmlddellqk op den on- verwachten bezoeker op Charles. Een minuut stonden zy stom tegen Tal van voorbeelden noemde spreekster om aan te toonen, weike die belangen zijn. Zelfs de man, die met de beste bedoeling die belangen dienen wilt, kan dit niet, omdat hq de vrouwe- lyke Inztcften mis'. Man er, vrouw moeten samvn stryden voor de vol maaktheid der menschheid. Met eene opwekking tot aansluiting eindigde spreekster. in de hierop volgende pauze werd gelegenheid gegeven zich als lid op te geven. Daar niemand zich voor debat of voor vragen stellen opgaf, nam mevr. Ba-rveidt nogmaals het woord en droeg een vers voor, wa>rna de pre sidente met een woord van dank aan de spreekster, de vergadering sloot. Minimum-loon en maximum arbeidsduur. Door de heeren L'nöeijer, De Meq en van Hal zqn enkele amendementen ingediend op de voorstellen van Burg. en Weth. tot herziening der bepalingen omtrent minimumico i en maximum-arbeidsduur en tot het vaststellen van bepalingen voor bet verbod van uitsluiting der artikelen 1638 c en d van het Burgerlqk Wet boek, in bestekken voor gemeente werken. De verordening tot /assie'ling van bepalingen betrrffende minimumloon en maximum-aibeldsduur van toe passing te verklaren op alle werken, die van gemeentewege worden aan besteed. Zy stellen voor in art. 1 dezer verordening, de loonen voor een tim merman, metselaar, stukadoor, lood gieter of smid, en straatmaker te bepalen op 24 cent per uur, en van een verver op 22 cent per uur (een en ander overeenkomstig het voor ontwerp van B. en W. en het advies van den gemeente bouwmeester) De bepalingen voor het verbod van uitsluiting der artt. 1638 c en d van het Burgeriyk Wetboek van toepas sing te verklaren op alle werken die van gemeentewege worden aan besteed. in art. 1 dezer bepalingen de 3e alinea te wyzlgen als volgt „By ziekte van minder dan drie dagen wordt geen ziekengeld uitbetaaldby langere zieke gaat he'. uitte betalen ziekengeld vanaf den eersten dag in". De op éen na laatste alinea van art. 1 te lezen„Ais ziekengeld wordt over eiken dag, waarover de werkman daarop recht heeft, uitbetaald het minimum-loon" enz. In art. 3 te lezen „De aannemer is verplicht den werkman het op zyn aanstelling vermeld loon uit te be talen telkens gedurende ten hoogste zes dagen". over eikaar. Toen boog hy en sprak „Ik vrees u te storen, want ik kom onverwacht, maar u zult me dat willen vergeven, hoop ik, als ik u mededeel, waarom ik hier geko men ben." In korte woorden vertelde by, wat er gebeurd was. Het huis Stuart was gevallen en hel geheele belangrijke vermogen was in verkeerde specu latiën verloren gegaan. Zijn papa was geruïneerd. Hy kwam nu om haar nogmaals vaarwel te zeggen, als in vroegere tyden. Als in vroegere tyden 1 Zy gevoel de een geweldigen aandrang om haar pas verkregen positie te ver laten en af te zien van alles, wat het leven veraangenaamt, teneinde een enkele maal te kunnen voldoen aan de inspraak van haar hart, al moest zy dan ook gaan bedelen. Maar zy bedwong zich. Geen trek in haar gelaat verried welke stryd in haar binnenste gestreden was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1