m iS, is,-, II Pinsdag 18 Februari binnenland. Feuilleton. No. 42. 51e Jaargang. 1913. iari. De OnafiiankciijkbeidsfeesteQ. I 41STRAT1E. VLISSING5CHE COURANT prijs per drie maanden I 30. Franco per post L50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd?recteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kieine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regtl meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uifg&EOndard op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 Eerste Kamer. De algemeene beschouwingen over de Siaatsbegrooling werden gisteren voortgezet. De heer Van den Berg bestreed de door den heer Van Deventer bij het Indische begrootingsdebat geleverde crltlek op de door de regeering voorgestane schoolpolitiek in Indië. Spieker oordeelde, dat ook de vry- zlnnigen uit practisch oogpunt wel zullen moeten inzien, dat voor Indlë de byzondere school wel regel en Ce gouvernementsschool een aanvulling zal moeten zyn, wil er In Indië een volksordei wijs ontstaan, dat werkelijk dien naam verdientImmers algemrec doorgevoerd gouvernemenls onderwijs zou le duur zijn voor de schaikist. De heer Van Deventer handhaafde zijn standpunt. Hy betoogde, dat vaak bijzondere scholen worden opgericht om zendelingen gelegenheid te geven de bevolking te evangeliseeren, en door aergeiyke scho'en te steunen gaal de overheid hare bevoegdheid le bullen. Het zendingsonderwijs moet zich beperken tot de heidensche streken. De heer Hovy bestreed op enkele punten het betoog van den heer Van Deventer, wien hij verwyt hier op te treden ais advokaai van het Moham medanisme. Hierna kwam de minlst-r van blnnenlandsche zaken aan het woord lei beantwoording der sprekers. Hij weerlegde de klachten van den heer v, d, Feltz, dat er. van het ch riste! yk regeerir.gsbeginsel tot dusver niet veel terecht is gekomen. De regeering houdt by haar wetgevende maatre gelen de christelijke beginselen lot richtsnoer, maar zy brengt daarby den godsdienst niet te veel op den voorgrond. Verder verdedigde de minister het kabinet tegen het verwijt van gebrek aan ernst, dat allerminst In verband mag worden gebracht met de onvermoeide pogingen, welke minister Talma in het werk heeft gesteld om zyn sociale verzekeringen lot stand ie brengen. Hel verwyt, dat de regeering geen open oog zou hebben voor de vrou wenbeweging, weerlegt de minister net een beroep op het feit, dat de regeering veel betrekkingen aan vrou wen geeft. Maar overigens dient niet vergeten, dat de vrouwenbeweging propageert voor algeheele gelijkstel ling van man en vrouw, hetgeen een heel moeilijke kwestie is. Door vrou wenkiesrecht alléén wordt dit vraag stuk niet opgelost, terwijl zich buiten dien op dit gebied het verschynsel voordoet dat het kiesrecht niet alge meen door de vrouwen begeerd wordt. Op echtscheidingsgebied is spreker zich evenmin bewust, dat het kabinet Slot Nortliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. -O— 61.) Beatrice praalde in zijden gaas en orusselsche kantan met een massa diamantentoch loosde zy een zucht nqd, toen zy haat nicht aan schouwde. Van de heeren maakte Charles wart ongetwyfeld den besten in- Toen de graaf mat Bertha in l gezelschap verscheen, ontmoette °°g het hara enhy keerde ee i0m en begon een gesprek met leeftijd"86' magere dame van zekeren cra"!J0l bekoor'yk is zij 1 Wel moet Arm! !ton daardoor verblind zyn. ooi, j5'3?" H°e jammer, als hij frto ,waal van zyn familie ge had 1 Uw zuster is zeer smaak- het oog sloot voor de vrouwenbewe ging. Tegenover het betoog van den heer van Deventer zette de minister uiieen, dat 't niet aangaat, de Mohammedaan- sche bevolking alken met neutraal onderwy's in aanraking te brengen en de christelijke scholen, door subsi die-weigering, ie werm. De Rijksmiddelen. Het jaar 1913 zet goed !n. De maand Januaii toont een flinke vermeerdering aan, vergeleken by het vorig jaar. En hoewel de grillige successierechten daaraan krachtig hebben medege werkt, mogen toch ook verschillende andere bronnen van inkomst worden genoemd, in 't byzonder de suiker- accijns. De opbrengst was n I. f 13 843,730.57 tegen f 12.789,837.95'/a in januari 1912. Het acc è3 bedraagt dus f 1,053,892 6172, een vermeerdering over Januari, die nog nimmer bereikt is. Nu miakt één zwaluw nog wel geen lente, maar toch is zulk een goede |anuari-ontvangst een moed gevend begin. De verschillende tubrieken verge lijkende, zien we dat dit jaar meer werd ontvangen dan in Januari 1912 op de grondbelasting f 5000, het per soneel f 11,000, het recht op de my nen f 5000, de invoe. rechten f 107,000, den suikeraccijns f 421,000, den zoutaccijns f 14,000, dien op het ge slacht f 15.000, de zegelrechten 184,000, de hypotheekrechten f 11,000, de successierechten f 341,000, de domeinen f 12.000, de posteryen 1 30,000, de rykstelegraaf f 47,000 en de loodsgelden f 23,000. Minder leve rden opde bedrijfs belasting f 14,000, de vermogensbe lasting f 12,000, de wynaccyns f 3000, het gedistilleerd f 15,000, de bier- accyns f 3000, en de registratierechten f 31,000, terwyi de belasting op gouden en zilveren werken, de staats- loiery en de jacht- en vischacten slechts zeer geringe verschillen by verleden jaar aanwyzen. (.Nieuwe Crt.") Kamerverkiezingen. De centrale vryzinnige kiesvereni ging in het district Veendam heeft ais voorlooplg candidaat gesteld den heer Herman Snyders te Middelburg. Er zal voor 1 Maart in de afdee ingen een dtfhiiieve stemming plaats heb ben, daar den len Maart een defini tieve cancidaat wo dt gesteld. Gisterenavond werd in het Con certgebouw een byeenkomst gehou den, ter bywoning waarvan besturen van verenigingen en corporatiën benevens belangstellenden waren uit- vol gekleed. Zeg u my eens Zyn alle Amerikaansche dames schoon heden?" Charles boog bij dit compliment en antwoordde .Vroeger heb ik het altyd ge meend, barones Leonore, maar se- deit ik Engelsche dames leerde kennen denk ik er anders over!" Dit gezegde was niets anders dan een van die onbeschaamde leugens, welke men in de salons onbe schroomd uitspreekt, ofschoon nie mand zal ontkennen, dat ze verfoei* lijkt zyn. Barones Leonore maakte met haar magere gestalte, haar hoekige bewe gingen, haar afgedragen balkleed denzelfden indruk als een distel in een rozengaarde. Charles, wiens gevoel van schoon heid zeer ontwikkeld was, merkte dil zeer goed op. Welk lot wachtte hem, als hy toegaf aan den drang van zyn papa om naar haar handt? dingen. Hy grierelde er van. Bertha werd dien avond zooveel bewonderd, als zy slechts wenschen kon. Allen huldigden haar als ko ningin en zy genoot haar orat- fibonnem§nts-fiduii"f@rifiin op ooordeellgs uoormaardsn genoodigd, in verband met bespre king van de plannen betreffende den hlstorlschen en allegorischen optocht ter herdenking van onze lOOjarlge onafhankelijkheid. De bijeenkomst werd^geopend door den voorzitter, den heer W. L Win kelman, die in de groote opkomst een bewijs zag dat er belangstelling bestaat voor de feestviering wa! hem ten zeerste verheugde. Alrnu stelde de voorzllter de ver gadering er mede in kennis dat be richt vaR verhindering was ingekom en van de heeren Piekema en C.D. de Haes, commandant van ,De Bever." De voorzitter deelde verder mede dat een schryven was ontvangen, onderteekend .een Vlisslnger" waarin gevraagd werd waarom geen katho liek in het comité zitting heeft. De voorzitter zeide dat hij het betreurde dat de schryver zich niet tot hem gewend heeft, dan had hy hem de gewenschte Inlichtingen kun nen geven. Er is echter geen sprake van uitsluiting van eenige gezindte. Het comité is nl. samengesteld uit de besturen van de drie vereenigin- gen, welke de feestviering op touw hebben gezet en zulks in een alge meene vergadering van genoemde vereenigingen. Vervolgens werd door den heer Bretschneider nog medegedeeld, dat de bataljonscommandant, die verhin derd is deze vergadering by te wo- winning. „Myn kind, ik ben iroisch op je," verzekerde Lady Carley met volle tevredenheid. »Je hebt je zeiven overtroffen, je doet me eer aan I" Bertha bracht de hand der oude aristocratische dame aan haar lippen en kuste die. Eerst bij het aanbreken van den dag gingen de genoodigden huis waarts. Den volgenden dag was het we der zeer mooi. Nog wat bleek, zat Bertha in een leunstoel in hei morgensalon, toen graaf Victor binnentrad en met open armen op haar toesnelde. .Wat zie je bleek!" riep hy uit. Heeft het bal je vermoeid Ik moet naar het kasteel Northmlnster. Het zou wel prettig zij als je mee ging. De lucht zou je goed doen. Heb ik je al gezegd, dat men be gonnen is aan de verbouwing?" „Ja," antwoordde zij, de oogen opslaande, .maar ik ben nog te vermoeid. Op een anderen keer ga ik mee. Laat me van daag hier biyven." j^Men kon de teleurstelling op zyn nen, alle mogeiyke medewerking heeft toegezegd. Hetzelfde ls door den heer Van Grol aan het bestuur geschreven. De voorzitter stelde dit op hoogen prys. Daarna gaf de heer Bretschneider nog een nadere uiteenzetting van de wyze waarop de optocht in elkaar 7ai worden gezet. Van die plarnm hebben wy reeds uitvoerig alle by- zonderheden In ons blad opgenomen. Natuuriyk hangt alles van de deel neming af of deze optocht zal slagen, want als zich niet een voldoend aantal personen beschikbaar stellen kan geen optocht worden gehouden. Uit de nadere mededeelingen van den heer Bretschneider stippen wy nog aan dat vooral zorg gedragen moet worden dat In den optocht de figuur van Napoleon, gezeten op zyn schim mel, goed zal uitkomen. - Ook de bekende marketenster zal een der op den voorgrond tredende figuren moeten zyn. Verder ligt het in de bedoeling een compagnie garde grenadiers van 40 man en eveneens een compagnie schuttery, gekleed in de uniform ten tijde van Napoleon, in den optocht mede te laten marcheeren. De heer Bretschneider verklaarde zich verder bereid alle mogeiyke in- l'chtingen te verschaffen, terwyi de afbeeldingen van de uniformen kon den bezichtigd worden. gelaat lezen, maar hy zei niets. Zy duldde, dat hij haar een kus gaf, voor hy heenging. Zoodra hy weg was, sprong Beatrice van haar stoel op en zeide verontwaardigd Bertha, je beat het ongevoeligste sc lepsel, dat ik ooit ontmoet heb 1 |e gedrag is onuitstaanbaar I Maar och eigenbelang zal wel de voor naamste karaktertrek van de aan staande gravin zyn. Arme graaf Vic tor! Arme Charles 1 Wat de een verloren heeft, daar zal de ander niet by winnen 1" .Ik zie niet in waarom je zoo'n medeiyden met die twee hebt 1" ant woordde Bertha. „Graaf Norton zal In my een getrouwe echtgenoot vin den en wat Charles betreft, hy beeft zyn troost reeds by barones Leonore gevonden.' „O, Bertha, Bsrtha, wat ben jij een gevoelloos schepsel 1 Men zou gelooven, dat je een steen hebt, waar anderen hun hart dragen. Hoe kan een meisje zich zoo verkoopen verkoopen, ja, dat is het eenige passende woord! Er ls je aan den graaf niets gelegen. Je eerzucht, je dwaze hunkeren naar macht doet je De voorzitter vroeg vervolgens welke vereenigingen aan de uitroo- dig'ng tot bijwoning van deze ver gadering hadden gevolg gegeven. Het bleek dat meerdere vereenigingen niet vertegenwoordigd waren, terwyi de afgevaardigden van de aanwezige ver- eenlgirgen zich voorwaardelyk bereid verklaarden lot medewerking. Even wel dienen zij eerst deze quaestie in de betrokken vereenigingen ter sprake le brengen en zal dan later aan het comité de definitievejaeslissing wor den medegedeeld. Aan de belde loodswezens zal ge vraagd worden aan den optocht deel te nemen. Daa>na werden docr verschillende der aanwezigen eenige inlichtingen gevraagd, welke meest, van onderge schikt belang waren en waarop door den voorzitter of den heer B etschnei- der de gewenschte toelichting werd gegeven. Wy dienen evenwel te meiden, dat de heer Bretschneider mededeelde dat het fanfarekorps vat het 4: bataljon de feesteiykheden zal opluisteren, doch daar het bataljon van 16 tot 28 Augustus de manoeuvres gaat bywo- ner, kan dit korps niet half Augustus beschikbaar zyn. Daarom gaf hy in overweging de fecsteiykbeden iets te vervroegen. Bo vendien noemde hy den Donderdag een zter ongeschikten dag, daar het dan marktdag te Middelburg is, en dus uit Middelburg niet veel publiek kan worden vei wacht en eveneens van het platteland, daar een Wal- chersche landbouwer dan naar de markt gaat. De heer Van Niftrik deelde de be zwaren van den heer Bretschneider en na eenige discussie werd besloten de feesten te bepalen op Dinsdag 12 en Woensdag 13 Augustus. Hst eigeniyk feest zal dus op laatstgenoemden dag plaats hebben. De heer Van Niftrik sprak daarna nog een woord van opwekking om vooral het feest zoo luisterrijk mogeiyk te doen slagen op een wyze onze stad ten volle waardig. De heer A. W, Smiis gaf in over weging den R. Kath. Volksbond nog in het comité te doen vertegenwoor digen. Hij zou gaarne zien dat alle schyn van partijdigheid wat betreft de samens'ell ng van het com'té werd vermeden. De heer Van Niftrik zeide dat hy destijds toen de Orar.jebond werd opgericht, de voorwaarde gesteld heeft dat hy alleen tot medewerking bereid was als alle gezindheden in het bestuur vertegenwoordigd waren. Dat Is werkeiyk gebeurd, zooJat dus ook de katholieken vertegenwoordigd zyn. De voorzitter zeide dat het geheel toevalligerwyze ls dat geen katholiek dit huweiyk sluitenAls je nog In staat bent om lief te hebben, dan heb je niemand Hef dan Charles. Spreek daar maar niet tegenOf bemin je hem niet?" „Het is nu wel reeds wat laat om zoo iets te bekennen," antwoordde Bertha zoo bedaard, alsof er over een japon of een bloem gesproken werd. „Maar, als ik je een pleizier doe, dan wil Ik het wel zeggen „Ja, ik heb Charles lief Beatrice zette groote oogen op. „Heb je hem lief?' herhaalde zy. „En je laat hem toch Om een niets want wat wegen alle rykdommen der wereld op tegen ware liefde Bertha lachtespottend of wanhopig „Beatrice, je bent een dwaas kind, als je denkt, dat men altyd moet trouwen, als men elkaar liefheeft. Ik bemin Charles, maar ik heb me zei ven ook lief en daarom trouw ik met graaf Norton. Met hem mag je meeiyden hebben, wani hy heeft een edel hart en hij bemint me. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1