Eerste Blad Bioscopen. VAN HOUTEN 'S Zaterdtsg 15 Februari Dit aumoier bestaai uit 2 bladen No. 40 Gemeentebestuur, Feuilleton. 51e Jaargang. 1913. Abonnements-AduertentiSn op zeer ooordeelige ^oerwaarden Het Slot Nortliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. GEEFT NERSTELLEMDEN MIEUWE KRACHT Brieven uit de Hofstad. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTifiNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. BIJ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNTJMMEB 10. BEKENDMAKING. Kamers van Arbeid. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kermis dat de op heden door hen vastge stelde kiezerslijsten voor de Kamers van Arbeid voor de Metaalbewerking en voor de Bouwbedrijven ter secre tarie der gemeente voor een ieder Ier inzage nedergelegd zijn en dat tegen betaling der kosten afdrukkken of afschrif en daarvan verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen binnen veertien dagen na heden in gediend worden bij heeren Gedepu teerde Staten van Zeeland. De be zwaren kunnen ontleend zijn aan het feit dat de naam van den verzoeker of van een ander in strijd met de bepalingen der wet op de Kamers van Arbeid of van het kiesreglement voor die Kameis, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voor komt. De bezwaren kunnen op ocgezegeld papier gesteld worden. Vlissingen, 15 Februari 1913. Burg. en Wetb. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Uit Orieksche woorden samenge steld, is de beteekenis van „bioscoop" duidelijk genoeg„bios" beteekent „leven" en „scopein" is het Grieksche „kijken." Een bioscoop .is dus iets waarin het leven te kijk gesteld is. Als kinderen hebben velen onzer zich vermaakt met een eenvoudig be werktuigd speelgoed, doch dat in ge bruik gesteld een verrassend effect opleverde. Op een houten standaard, op tafel nedergezet, was een ronde kartonnen, draaibare doos geplaatst. In den wand waren verschillende gleuven aangebracht en in de doos kon men dan een aantal kartonnen plaatjes zóó plaatsen, dat wanneer het toestel draaide, men door de gleu ven de plaatjes achtereenvolgens aan het oog voorbij zag gaan. Daar de afbeeldingen er naar gemaakt waren, werd dan een soort „levend" effect verkregenmen zag een ruiter draven, °f een molen draaien, of wel een schip voorbij zeilen. Dit instrument nu uit de speelgoed O— 59.) •In heldere oogenblikken spreekt hij wei over je en hij is het, die bevel le, in geval van een huwelijk, oekend te maken met het feit, dat je nu vernomen hebt, Hij wenscht je achter niet te zien, voor hij op zijn sterfbed ligt." De graaf streek met de hand langs ")n voorhoofd. •En die dag is niet verre meer," "volgde Blanca. „Dan als je pa- Pa °P zfln sterfbed ligt zal je al- vernemen omtrent den dood van L.mama- Maar niet vroeger 1 En £r®ede heb ik mijn last voldaan 1 v.den middagtrein keer ik terug, u, ?r. 'k vertrek, zou ik gaarne het l8ie zien, waarop je keuze gèval- kamer was, hoe gebrekkig ook, de voorlooper van de kinematograafdie in kleine kijkkastjes aanwezige reeks plaatjes, van welke men door snel om le draaien, de illusie van iets „bewegends", iets levends krijgt. Ook „kinematograaf" is bij de oude Griek sche taal geborgd kinema beteekent immers beweging, en beweging zat er zeer zeker in deze snelle opeen volgende beelden. Toch was er nog een groote afstand tusschen hetgeen die kijkkastjes ons te zien gaven, en dat wat de huidige bioscoop vermag. Die afstand nu heeft de groote Edison, met de vervolmaking van de kinematografie tot bioscopie weten te overkomen. Hetgeen ons thans op het projectie-scherm wordt getoond, heeft, afgescheiden van het grond idee, verder niets gemeen, met dat toch door ons zoo gewaardeerd speelgoedapparaat uit de kinderkamer van weleer. En toch, zooals wij toén rond de tafel geschaard naar de „bewegende plaatjes" keken, met minstens even veel aandacht, zoo niet meer, doen we het nu, als grooten, naar de „le vende photografiën" op het projectie doek der moderne kien-tops. Omdat omdat in den grond der zaak, het zelfde dat ons als kleinen aantrok, het ook doet nu wij groot zijnliet leven, de beweging van het levende dat wij zien. En ziedaar tevens de reden genoemd, waarom, als geen enkele andere uitvinding uit de vorige en deze eeuw, de bioscoop is kunnen worden tot de over de geheele wereld het meest verspreide en populairste, meest gewaardeerde schepping van het menschelijk vernuft. De bioscoop, zij leert ons zien. Zien, wat anderen vóór ons zagen, maar dat wij, nu zelf aanschouwend, in ons kunnen opnemen en verwer ken. Dat toch is het groote doel dezer projecties, waarbij het leven om ons heen, en van onzen tijd over de geheele aardbol ons wordt getoond in een klein bestek, van enkele vier kante meters oppervlakte. Men be hoeft geen verre reizen te doen, om het werken in de goudvelden van Rusland van nabij gade te kunnen slaan, om aan boord van een Noord- poolvaarder naar den hoogen Noord te klimmen, om in de welige oases van de brandende woestijn de da delpalmen te hooren ruischen, om in de loopgraven der belegeraars het vijandelijk geschut te zien losbarsten boven, over onze hoofden. Het ge heimzinnig weelderig wuiven in den helderen nacht van Indische waringins op den ademtocht der winden, het bulderend opklotsenvan huizen-hooge golven in den storm op zee, het eenzame leven van gems en gemzen jagers op ontoegankelijk steile berg toppen, het komt alles tot ons, ten is 1 Zou je onder eenig voorwend sel met haar in den tuin willen gaan, zoodat ik haar door dit venster eens zien kan „Ik zal het beproeven. En mag ik haar met uw goedvinden mededeelen, dat papa nog leeft?" „Zeg het haar maar verzwijg wie hem verpleegd En kom dan te rug om afscheid van mij te nemen!" Onmiddellijk verliet Victor het ver trek van zijn tante en gtng naar het woonsaion. Daar trof hij mevrouw Stuart in gezelschap van Beatrice en kapitein Hammond, Bertha was daar niet. „Is Berlha niet hier geweest?" vroeg hij. „Ik wilde baar gaarne spreken 1" „Bertha dwaalt in den regen rond evenals de Wandelende |ood!" ant woordde Beatrice. „Waarschijnlijk zijn vochtige lucht en doorweekte schoe nen het besie middel tegen hoofdpijn I* Victor had geen tijd om nog naar die laatste woorden te luisteren. Hij stapte haastig naar buiten, waar hij zoo gelukkig was Bertha spoedig te vinden. Zonder hoed of parapluie liep zij achteloos in den regen door Cacao maar zonder de ongemakken, de ge varen het wordt ons alles als het ware, keurig verpakt aan huis bezorgd. Wij hebben het pakket maar voor het openmakende geheele wereld wordt ons daarin thuis gestuurd. Echter, alsof dat alles niet genoeg ware, is de bioscoop andere banen gaan betredenhet in beeld brengen van de groote gebeurtenissen van den dag. Kroningen en teraardbesteliingen van vorsten en hooge landsdienaren, evenementen, die om welke redenen ook de aandacht trekken, worden, in minder dan geen tijd, op het projec tie-doek gebracht en vaak kunnen 's avonds reeds of 's anderdaags, zij die er niet bij waren, getuige zijn in het bioscoop-theater van de plaats gehad hebbende gebeurtenissen. Dat alles verdient waardeering, al is reclame-zucht niet altijd de beste leidsvrouw in het beoordeelen, wat wel, wat niet „vereeuwigd" dient te worden. Doch iets geheel anders wordt het, wanneer de bioscoop zich niet meer tot het „leven" richt, doch andersom, het leven zich tot de bios coop keert. Wij bedoelen ditwan- het park te wandelen. „Bertha!" riep de graaf, „in zulk weer zonder parapluie Je zal kou vatten 1" „Ik vat nooit kou," antwoordde zij lachend. „Het doet me goed voor mijn hoofdpijn." Hij bood haar zijn arm en voerde haar ais toevallig onder het venster, waar Blanca stond. „Bertha," begon hij met eenigszlns beklemd hart, „ik moet je een on verwacht nieuws vertellen. Ais het niet wreed was zou ik zeggen, dat het eene slechte tijding is. Mfln papa leeft nogl" „Victor 1* „Ja, hij is oud en waanzinnig, maar hij leeft. In bQziJn van tante Elisa beth vernam ik dit zoo even van een vreemde dame! Nadat k zooveel ja ren in de meening ve keerd heb, dat hij dood was, is deze onverwachte tijding verpletterend voor me. Op zettelijk heeft men mij in dwaling gebrachtmen heeft my daarin laten opgroeien, dat drukt mij terneer." Bertha sto.-id sprakeloos. Zijn papa in leven l En waanzinnig 1 Was waanzin een erfelijke kwaal in de neer de lens van het opnemings-ap- paraat zich niet meer daarnaar richt, wat ondanks haar gebeurt, doch dat zij op de gevoelige plaat gaat over nemen, wat uitdrukkelijk voor haar wordt „en scène" gezet. Hier toch wordt het terrein der werkelijkheid verlaten en viert het gekunstelde, het opzettelijke hoogtij. Nu ware het minder indien steeds gekuischte smaak en verantwoordelijkheidsgevoel vóórzaten bij hen, die van beroeps- wege geroepen zijn, bioscoop-gebeur lijkheden voor de lens pasklaar te maken. Echter dit is verre van altijd het geval. Integendeel, de bioscoop-thea- thers, vooral in de groote steden van ons land, gaan in den feilen concur- rentie-strijd, welke ook in deze branche van bedrijf heerscht. meer malen over de schreef van hetgeen behoorlijk mag heeten. Zij zetten daarbij avond aan avond het kijkgrage publiek een program voor, dat op enkele nummers na, terecht de ver ontwaardiging wekt, van hen, die het welmeenen met de volksopvoeding. Dat niet alles even leerrijk behoeft familie? Victor zag hoe zij ontstelde. Hij keek naar het venster en ontdekte Blanca's onderzoekend oog tusschen de plooien van het gordijn. „Ais uw papa nog leeft, Is hy dan graaf Norton En u niet Die vraag joeg hem een rilling door de leden. Het waren de eerste woorden, die Bertha sprak. Haar toon was koud, onaangenaam. Victor voel de zijn moed zinken. „Naar den vorm ja, maar niet met de daad," antwoordde hij. „Mijn pa pa zal nooit zijn rechten laten gel den. Ofschoon hij nog leeft, is hij voor de wereld dood. Maar Bertha, zou dat verandering brengen in uw gevoelens Zou Ik u ook moeten ver liezen tegeiyk met rang en rijkdom?" Zijn smeekende blik zou een steen ontroerd hebben, doch Bertha ge voelde op dit oogenblik alleen den slag, die aan haar teleurgestelde be rekeningen werd toegebracht. „Victor," zei ze, „ik ben geen dweepster met teedere gevoelens I dat weel ge 1 Mijn levensbeschouwing is practisch; ik wil gaarne beken nen, dat deze tijding een geheele te wezen, zij toegegevenook, dat aan humor en den gullen lach een ruime plaats mag worden toegekend in de samenstelling van het gebodene. Doch waar, gelijk in de laatste jaren meer en n eer het geval is geworden, de laagste sentimenten der menigte bij het kiezen der onderwerpen en de mise-en-scène, worden gevleid, alleen maar terwille van druk bezoek, daar heeft de groote uitvinding van Edison haar opvoedend karakter geheel ver loren. Vandaar dat tal van stemmen zijn opgegaan, om het gevaar, dat zij het bioscoop-gevaar noemen, en hetwelk gelegen is in het verwekken van slechte indrukken op vatbare gemoe deren, vooral die der jeugd, zooveel mogelijk te keeren. Van overheids wege wil men verboden zien, wat afkeuring verdienten de keur in deze moet dan komen aan een com missie van opvoedkundigen en artsen. Nog verder gaan zij, die naar de kerkelijk-politieke kleur, de bioscoop- vertooningen wenschen te zien ge rangschikt worden, en die bijv van katholieke en protestanten bioscoop theaters willen gaan spreken, waar dus de volgelingen van de eene partij, de kien-tops van de andere zorgvuldig te vermijden zouden hebben. Van zulk een schisma wil ons de noodzakelijk heid vooralsnog niet duidelijk zijn. Zoo er naar verbetering van het gehalte der bioscoop-vertooningen gestreefd moet worden, en dat zulks het geval is zeggen luide de besten onder ons, dan moet geen sectarisme, geen afscheiding, geen „onder-onsje's" dit pogen afbreuk doen. De verbete ring zij er dan eene over de geheele phalanx in ons land. De bioscoop staat bij de volksopvoeding nog in haai kinderschoenen, en ongevormd, ongeschoold wordt rijp en groen, goed en slecht den volke voorgezet. In het nationaal onderwijs, niet het minst voor de ouderen, ligt voor bioscopische leermiddelen nog een toekomst open. Zoo ergens dan kun nen hier nut en vermaak, leering en ontspanning tevens, samengaan. Doch dan dient vóoralles een keurende hand het kaf van het koren te schiften dient zoo noodig de wetgever, des kundig voorgelicht, de lijnen aan te geven, binnen welke, ruim genomen, de bioscopie te blijven hebbe. Het geldt hier een belang waarbij onze intellectueele welvaart ten nauwste betrokken is. Waarlijk, de heeren in den Haag hebben hun aandacht, meer dan eens, wel aan onbelangrijker dingen besteed. Niettegenstaande het hondengure weer, waren Zondag den geheelen dag massa's menschen te Schevenin- verandering brengt in mijn gevoelens. Ik heb reeds vroeger gezegd, dat mijn liefde voor u niet groot Is. U wilde zonder die liefde toch tevre den zijn. Met u trouwen, wanneer u geen rang, geen rijkdom bezit dat zou ik alleen doen, wanneer mijn liefde zoo groot was als de uwe. Waarom zou ik u thans mislei den, terwql het nog tijd is om te rug te treden? Geloof mij, met mijn wereldsche gezindheid ben ik niet waard, dat een man als u zich om mij te gronde richt. Zeg het mij daarom openhartig, of u mij kan hu wen zonder dat u in rang of rijk dom vermindert. Het best is, dat wij nu rondborstig spreken. Als ge uw woord terug wilt nemen, ik ben elk oogenblik bereid het u terug te ge ven. Ais mijn openhartigheid u kwetst, duidt my dit dan niet ten kwade. Ik beschouw het als myn plicht, thans zonder eenige terughou ding te spreken 1" Hy luisterde aandachtig naar ieder woord, terwijl hij daar doodsbleek van haar lippen de beslissing over zijn levenslot vnbeidd\ (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1