Vrijdag 14 Februari No, 3 J. 51e Jaargang. 1913. binnenland. Feuilleton. Abonnsments-Aduertentiin op zeer woordeeiige oooruiaarden Het Slot Nortliminsfer en zijn laatste Grafelijke bewoners. „Zy zal mq liefhebbenantwoord de hy ongeduldig. „Zij heeft het me beloofd, en een meisje als Bertha liegt niet 1* VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden i 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kieine Markt 58. COURANT. ADVERTENT1ÊNvan 14 regels/0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFQONNUMMEB 10. Tweede Kamer. Nadat minister Talma verklaard had, bereid te zqn, ook zonder een Kamer uitspraak een desbetreffend onderzoek te doen instellen, trokken in de gisteren gehouden zitting mr. Troelstra en mr. Borgesius hun mo- tiïn voor de instelling van een on derzoek naar de resultaten van de risico-overdracht in. By het gisteren voortgezet debat over het ontwerp invaliditelts- en Ouderdomsverzekering werd met 43 tegen 15 stemmen verworpen hel amendement-Treub om hel verband lusschen de bestaande premiën en de te geven uitkeerlng los te laten en In te vsertn het stelsel van een heidsrente. By artikel 60. behelzende de definitie van invaliditeit, lichtte de heer Duys een vyftal amende menten toe. Tegenover die zyns inziens on sociale definitie, te gevaarlijker we gens den bureaucratlschen opzet van het ontwerp, verdedigde spreker het stelsel zijner amendementen, dat neerkomt op het volgen van de in Dultschland gevestigde jurispruden tie met betrekking tot het begrip van invaliditeit en om voorts a's Invalide te beschouwen den arbeider, dis slechts de helft van zyn ge woon loon kan verdienen. De re geering wil eerst de invaliditeits- rente doen ingaan, als slechts een derde van het gewone loon wordt verdiend. De Coalitie. De .Residentiebode" heeft gemeld dat lusschen de groepen vaif* rectus overeenstemming is verkregen. De „Ned." kan dl', bericht bevestigen, en er aan toe voegen, dat zy het eens geworden zyn over eene beginselver klaring die ter gelegener tijd zal worden gepubliceerd. Yan bevoegde christeiyk-hlsterlsche zijde wordt echter gemeld, dat dit bericht op een misverstand moet be rusten, daar het in dezen vorm abso luut onjuist is. Van een gemeen- schappetyke beginselverklaring kan uiteraard geen sprake zyn. Of een gemeen accoord zal kunnen worden getroffen Is nog onzeker. Militaire berichten. Uit zeer goede bron verneemt „de Tel.", dat de verwachre groote pro motie by het wapen der infanterie niet vóór 1 October a.s. za! plaats hebben. Met 1 April a.s. zal slechts een klein getal luitenants tot kapltrln worden bevorderd. Voor de nieuw op te richten ba taljons beschikt men op het oogen- bllk nog over de hoofdofficieren voor speciale diensten zijnde 1 per re -0— 58.) «Zeer zelden verlaat Ik die plek gronds, waar Ik my geheel thuis ge voel.' Zy haalde diep adem en liet haar Wik over het grauwe landschap zwerven. Bewondering en medeiyden vervulden het gemoed van den jon- gsn man. zy gevoelde zich geheel thuis aan de zyde van een waanzin nigen ouden man, terwijl haar de schuld van een zware misdaad werd toegedicht. Geen wonder, dal zy y veertigjarigen leefiyd reeds grys wss. Z|j scheen zyn gedachten te [auen en een glimlach verhelderde bi» gelaal. «v'Wor, Ik gevoel my niet onge il)"1"!!' geloof my. Je papa was my weer waard dan mijn leven en glmenf. Voor compagnies-commandant komen de kapiteins voor speciale diensten vrij. dat zqn 5 per regiment. Hiermede kan dus In de voorlooptga behoef e worden voorzien. Zoodrr de 6 bataljons per regiment geformeerd zullen worden, is pas meerdere pro motie te verwachten. Dit gebeurt In geen geval vóór 1 October. Het zal zeer zeker een teleurstelling zqn voor het officierskorps, doch een bate voor de schatkist. Men zegt, dat voorloopig slechts 10 kapiteins van het actieve leger bq de landweer zullen overgaan, onder genot der nieuwe toelage van f 900 boven het gewone pensioen. Blqkbaar voelen tameiyk veel officieren neiging op die voorwaarde in de landweer ie treden. Wq meenen te weten, dat zich meer liefhebbers aanbieden, dan er plaatsen beschik baar komen. Verkiezingen. By de gisteren te 's Gravenhage gehouden herstemming in kiesdislrict II voor een zetel in dm gemeenteraad (vaca'ure mr. JE baron Mackay) wfrden uitgebracht 5923 geldige stemmen. Daaraan verkreeg de heer C. Nljpels (vrqe. concentratie) 3177 stemmen en dr. W. C. baron van Vredenburch (C.H.) 2746 stemmen, zoodai gekozen is de heer G. Nqpsle. Voor de herstemming voor de Pro vinciale Staten lo. (vacature di. W. P. Ruyscb, aftr, 1913) werden uitge bracht 15 946 geldige stemmen. Daa-- van verkregen de heeren dr. B. A P. van Dam (vryz. conc.) 9526.stemmen, A. C. A. Van Vuuren (R.K.) 6420 stemmen, zoodat gekozen is de heer Van Dam2o. (v; calure m -. JE. ba ron Macksy, af r. 1916) werden uit gebracht 15,986 geldige stemmen. Daaraan verkreeg: de heer mr. J. J. Henry (vryz. conc.) 9489 stemmen, ei de heer mr. R. van Vten (C. H.) 6500 stemmen, zoodat gekozen is de heer Henry. Een Vrede-held. Van den commandant van Hr. M». panlserschtp „Heemskerck", dat een reis maakt in de Mildellaudsche Zee, is via Amsterdam een draadloos tele gram ontvangen, meldende, dat een matroos van dien bodem, die buiten boord was gevallen, door den luitenant ter zee 2e kl. D. Vrede ts nage- zworamen en gered. Dit is over een kloeke daad een kort, zaketyk bericht, net als In onzen grooter. tyd in het helaas verloren gegane ker.nige Hollandsch dingen verteli werden, waarover men nu een onléësbaar opstel zou maken. Maar voelt men wel wat er achter zit Een drenkeling nasprlngen in volle zee. van een vermoedeiyk va rend schip, hem nazwemmen en hem by is dal nog I Ofschoon hy nu niets meer is dan een schaduw van vroe ger, zou ik toch nergens anders kun nen leven dan by hem. Tanle Eliza beth bezocht ons soms In onze een zaamheid en als ze je dan meebracht en ik je op myn arm mocht dragen dan begeerde ik geen beter lot I En nu hoor ik op eens van je plan om te trouwen." „Dat is myn plan," antwoordde hy zwaarmoedig. „Maar zy weet nog niet, dat myn papa nog leeft. Wie weet, of zij nog toestemt, als zy verneemt, dat rang en titel hem toekomen en niet my." „Heeft het meisje liefde voor je vroeg Blanea ernstig. „Of jy liefde voor haar koestert, behoef ik je niet te vragen." „Neen, dat behoeft u niet te vra gen 1 Zonder haar is het leven my Hy bleef steken en liet het hoofd zakken. „Had ik maar vroeger gewe ten 1 Hoe zal het nu gaan?" „Denk je dan ook haar te verlie zen, wanneer je den rang en den titel van je papa verloor?" „Dat kan ik niet met zekerheid zeggen. Bertha heeft een edel ge redden Ook zonder nog le denken aan de haaien, die in de Middelland- sche Zee veelvuldig zijn. 't Is van luitenant V*ede een prach tige daad. Zuilsn de zeevarenden nu nog zeggen, dat voor hen zwemmen van geen nut is („N. v. d. D.") Wat is er nu gemakkeiyker, ja vervelender dan het baantje van een Leeszaal-bibliothecaris, zou men zoo oppervlakkig zeggen. Maar ook hier schynt de schijn ten zeerste te be driegen. De dageiyksche beslomme ringen en kwellingen van zulk een functionaris moeten als men mag afgaan op een uit bet Engelsch ver taald en In hef „Boek 1913* voor komend versje veis zqn; zie hier het treurig relaas Daar troont hy voor zyn lessenaar, Ten allen tqd voor ieder klaar, Een vraag bereikt hem nu en dan Als: „Geeft U mq Who's who's an 1 „Mag 'k de grammaire van Dubois 1 „Wie zei ook weerl'Etat c'est moi „Het tocht hier erghet oude lied „Is Shakespeare Bacon nu, of niet „Vertil eens, weet U wie ik ben „Och, mag ik eventjes uw pen 1 „Zqn oesters niet het best in Maay „Hoeveel is een peseta waard „Hoe groot was Adam ongeveer? „Wat denkt U morgen van het weer „is 't Hof nu hier of op het Loo „Hebt U een prullenmand of zoo „Bent U voor Taft of Roosevelt? „Hebt U Laromse laagst nog besteld? „Waar Is dat boek, cat hier eerst stond „Wie reisde 'teerst de we eldrond? „Mynheer, waar is de telefoon „Zegt men „to lead", of wel „the loan?" „Is dit nu de catalogus? „Ik zoek een boek: De eerste kus I „Verdient U hier nu wel genoeg „En bent U 's morgens hier al vroeg „G'aag de vóórlaatste Eigen Haard 1 „En hebt U nog de G ds van Maart „G.b uikt U Brown of Dewy hier? „Verleent U gratis schrytpapler „Mijnheer één vraag en dat is dit: „Werkt U nu veel als U hier zit Zoo'n bib'iothecaris blijkt dus een wqs véélwetend man te moeten zyn. Juist zoo iemand, die, voor zyn les senaar troonend, in staat Is om een „Salomon's oordeel" uit te spreken, zooals in het volgende geval vermeld wordt Vier Hindoes, die samen zaken deden, kochten eenige balen katoen. Om te zorgen, dat de ratten de waar niet zouden beschadigen, schaften zy zich te zamen een kat aan. Zy kwa men overeen, dat ieder van hen eigenaar zou zyn van één poot van moed maar zy zal niet gelooven, dat ik haar opzelteiyk bedrogen heb En dan nog welk meisje zou on verschillig zyn voor een hoogen rang en groote rqkdommen?" „Als een meisje oprecht bemint, vraagt ze daar weinig naar. Victor ik hoop, dat zy je werkeiyk liefheeft." Blanca keekt hem twytelend aan. „Bemint zy je niet zoo innig als jy haar?' vroeg zy met bevende stem. „Neen, niet zoo innig, dat heeft zê mij openhartig gezegd, maar een liefde zoo groot als de myne wekt wederliefde 1" „Niet altyd, V.ctoro neen 1 Hoe gelukkig had ik dan moeten zyn 1 Maar je bemint haar en je zult noch haar, noch je erfgoed verliezen. Als je dat zelf niet wil, dan behoeft zy volstrekt niets van dit alles te weten 1" „Zou ik geheimen hebben voor Bertha Dat nooit 1 Zij moet het we ten 1 Vrees niets, Blanca 1 Ons geheim is by haar wel bewaard 1 Hy bemerkte, dat zij door deze de kat en leder van hen versierde de hem toekomende poot met bijzondere lintjes en strikjes, om z'ijn eigendoms recht te doen uitkomen. De kat kreeg by een ongeval een kleine wond aan een poot. De eige naar van dat lichaamsde l verbond den poot met een lapje in olie ge drenkt. Ongelukkig kroop de kat te dicht by hst vuurhet lapje met olie raakte in brand en het dier liep in zyn angst naar de balen katoen, waar hij gewoon was de ralten te verjagen. De katoen vatte vuur en alle balen gingen in de vlammen op. De drie andere deelhebbers in de koopmanschap stelden een eisch tof schadevergoeding in legen nummer vier, die als eigenaar vaa den ver bonden poot h. i. de schade moest betalen. De recht, r onderzocht de zaak en nam de volgende beslissing „De poot, waarom de geoliede lap was gewonden was bezeerd; de kat, kon dien niet gebruikenhet dier hield inderdaad die poot opgelicht en vluchtte op diie poolen weg. De drie onbeschadigde pooien brach en dus het vuur naar de balen katoen en die alleen hebben de schuld. Het verwonde lichaamsdeel kan niets verweten worden. De drie deelheb bers, die eigenaars waren van de drie poo'en waarmede de kat naar de katoen liep, moeten djgrom een vierde van de waarde beÈ%n ?an den deelhebber, die eigwgbr was van den bezeerden pool." Dat viel den drie heeren niet mee. En de helvan het volgende verhaal had ook geen succes, 't Was een molenaarsknecht in Danzig, die thans ais een tweede Hugo de Groot van zich doet spreken. Het beviel hem niet langer In zyn betrekking en daar hy zooveel mooie herinneringen aan B-unswyk waar hy vroeger in dienst was had bewaard, besloot htj daar weer heen te gaan. Doch hy had geen geld genoeg om zoo'n lange reis te maken. Hy kwam nu op 't denkbeeld zich in een kist ais yigoed te laten vervoeren. Zoo ge dacht, zoo gedaan. Den avond voor zyn vertrek begat hij zich naar het station,, gaf den vrachtbrief voor de kist af en droeg den expediteur op, dezen den volgenden morgen te laten afhalen. Voor ze werd afgehaald, stapte or>z? vriend er in en sloot ze van binnen af. Hy had zich „heel gemakkelijk0 ingericht en zich van dekens en levensmiddelen voorzien. Zoo werd hy op den trein naar Brunswyk gezet. Alles ging goed tot Dlrschau, waar zyn „huis'overgeladen moest worden, en waar hy voorloopig op het perron moest wachten. Het toeval wilde, dat een hondje, dat daar heen en weer liep, de kist ontdekte, en weldra flink aan het snuffelen was. Het kan zyn, dat het woorden ontstelde, maar zy herstelde zich en zeide op kalmen toon „Zooals je wiltWeet wel, wat je doet en wat er op het spel staat 1 Voor de wereld Is en biytt je papa dood, als rustte by reeds naast je mama." „Arme mamal Was het goed ge handeld, haar ongewroken te laten Ik vraag het u, Blanca, was het goed den moordenaar ongestraft te laten ontkomen om de eer van ons huis te redden O, welk een blik trof hem uit Blanca's oogen. Daarin was diepe smatt, innig medeiyden en groote bezorgdheid te lezen. „Je doelt op myn broeder op Juan Norion Victor, de misdaad was wreed, vloekwaardig en toch heeft men goed gehandeld door den moordenaar aan de menscheiyke rechtvaardigheid te ontrekken. God alleen kent de paden der menschen laat dit genoeg zyn 1" „Ik ga met u mee naar Londen, naar myn papa 1" riep de graaf plot seling uit, nadat beiden een poos hadden gezwegen. „Dat is onmogeiyk 1" antwoordde toen rt meegenomen worst rook, of dat het er de lucht van kreeg, dat zich daar een levend wezen in bevond in leder geval begon het dier plotseling le janken en te blaffen. De aandacht van het personeel was al spoedig getrokken, de colli werd geopend en onze reiziger moest ui stappen om van de „kist" naar de „kast" te verhuizen. De omstanders zullen zeker harleiyk dgelacbgp hebben bq de opening van de kist, maar onze vriend lachte wasrschijniyk als een boer die kiespyn heeft. Door geid is veel nood te lenigen. In dit opzicht mogen de ryke standen zich zeer zeker bevoorrecht achten, als zq slechts verstaan, dat het „zaliger is te geven dan te ontvangen", en dat weldoen gelukkig kan maken. Een Pdfqsche dame gaf onlangs cok een v?y duur geschenk aan haar waschvrouween fraai porseleinen olifant ter waarde van verscheidene franken. Ge moet weten dat het tegenwoordig mode is elkaar een olifant ten geschenke te geven, soms van vty hoogen prijs, omdat het bezit van zulk een dier geluk heet aan te brengen. Bedoelde dame gaf echter het bewuste pois» lelnen beestje niet uit vriendeiykheid of hartelijkheid, maar omdat ze er bang voor was. „Hoe zoo", vraagt ge, „het ding was toch dood en kon toch geen letsel doen Dat is zoo, evenwelvolgens de allerlaatste mode moet een olifant, wil hij geluk aanbrengen, zijn snuit in de lucht steken. En dat deed dat diertje niet,het hield zyn snuittusschen de pooten en moest dus zeker en wis onheil aanbrengen Wy leven in de 20ste eeuw, merkt ge wel En dat was in de wereldstad Parys, in de groote,beschaafde wereld 1 Nu wil ik hiermee volstrekt niet zeggen, dat bygeloof het kenmerk is van onzen tyd. Wat als zoodanig wel mag worden beschouwd, dat is spoed haast, snelheid, getutge wat de „Daily Blanca beslist. „Laat mij uitspreken 1 Het is de wil van myn papa „De wil van myn papa „Twijfel je? In den laatsten tqd, zy het ook met groote lusschenpoo- zen, is hy helder van hoofd I Dat duurt, Goddank, slechts enkele oogen- blikken I" „Waarom zegt u Goddank vroeg de graaf verwonderd. „Is het dan beter voor hem, dat zyn verstand be neveld blijft?" „Veel beter, mijn kind 1 Hy lijdt dan minder dan wanneer hy klaar by zyn verstand is en door smarte- ïyke herinneringen gekweld wordt. Als je slechts ééns je papa in zoo'n helder oogenbllk'zag, zou je voortaan zeker wenschen, dat zyn verstand al tyd mocht verduisterd biyven I" „Dat is ontzettend 1" „In het leven komen veel treurige en noodlottige omstandigheden voor en je papa is het slachtoffer van zoo'n omstandigheid. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1