Donderdag 13 Februari Feuilleton. No. 38 51e Jaargang. 1913. flbOEinaiTients-ftdöertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden )E JR. ERLAHD. [eiuwsebs arverij Gemeentebestuur, BINNENLAND. VLISS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdc advertentie, wordt de prijs slechts tweern aal berekend, Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 EL tr moet 'iet duur Runt U terecht terU. i No. 10 m. erste Hy- 31/» en 4 ïrij. NG" ening voor de verven lstraat 81- GRONDBELASTING. Afkondiging van het Supp'etoir Kohier der Grondbelasting dienst 1913. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekenddat hef op heden bij hem onb a-gen SuppleOir kohier der Grondbelasting dienst 1913 Ier Invordering aan dea rijks-ontvanger is verzonden en noodigt mitsdien de daarop voorkomende belastingschul digen uit om hunne aanslagen op de daartoe bepaalde termijnen aan te zuiveren. En !s hiervan afkondiging geschied, waar hel behoort, den 13 Febiuari 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. G'steren werd voortgegaan met de behandeling van de Invalidlteits- en Ouderdomsverzekerlng. Na'at nog eenige discussie was gevoerd over het regeeringsartikel om de risico overdracht te beperken lol beslaande ondernemingsfondsen en over de amendementen van de heeren Tteub en De Visser om op ruime schaal risico-overdracht toe ie passen, werd het debat over deze risico overdrachtquaestie, dat Dins dag 4 dezer aanving, gesloten. Het araendement-Treub werd ver worpen met 56 tegen 29 stemmen. Daarna werd met 63 tegen 23 stemmen het amendement-De Visser aangenomen, strekkende om onder bepaalde, bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen regelen, risico-overdracht toe te laten aan ondernemingsfondsen, die rechtsper soonlijkheid bezitter, waaronder ook Ie verstaan is een fonds van be paalde werkgevers. Gezamenlijk met de vrijzinnigen slemden voor dit amendement 33 leden van de verschillende rechtsche partijen benevens dc voorzitter. van H. M. de Koningin aan den gestranden logger. Gisterenmiddag te 1 uur heeft H. M. de Koningin met gevolg bij de strandingplaats van de „Scheveningen 246" de redders en drie der opva renden van den gesiranden logger elk afzonderlijk toegesproken H.M. werd ontvangen en uitgeleide gedaan door den heer W. Bakker, directeur der Visschershaven en lid van bet bestuur der Noord- en Zuldholiandsche Red- dingmaatschappij. Het geheele geval der stranding liet H. M. zich door verschillende personen omstandig Het Slot Nortliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. o- 57.) »Zlj had donker haar en donkere hogen, en haar gelaat was vriendelijk, meer weet ik niet." Lady Cariey zag haar neef scherp aan. «Kan je niet gissen, wie zij was?" .Neen, volstrekt nietl Wie was zij hebt «ame' d,e 'e 8i3,Men gez'en •Maar wie was die dame eerst na een lange stilte volgde "el antwoord .Blanca Norton "yksemsnel sprong graaf Norton op. (>pE melsie' dat m1n arme mama senaat en vervolgd heeft, en aan haar ''moording heeft deelgenomen Het elsje dat met uw hulp uit de ge- "Senis ontsnapt is mededeeien. H. M. toonde veel be langstelling. De voorstellen tot Grond wetsherziening. De „Sïandaard" noemt de G:ond- we'sbe ziening, gelijk ze nu wordt voorgesteld, een polit eke gebeurtenis van eers e ord-, weike in gewicht en vermoedtlpe gevolgen met die van 1848 geheel op é;n lijn staat. Het karakter van deze voorstellen zou, volgens de „S'andaard," een an der zijn dan dat van de Grondwets herziening in 1848. „Gold het toen de heroïeke poging, om ons uit het destijds heerschende conservatieve gedoe op ruimer en vrijer paden over te leiden, thans wordt niet minder forsche poging gewaagd om w.tons toen, conform het liberalistische for mulier, we d opgedrongen, om te zetten in een meer echt-Nederlandsche regeling conform onze Christelijke beginselen." Het blad beweert, dat de „valsche vrijheidstheorie" van het liberalisme met deze revisie een druk en duw krijgt, „terwijl juist omgekeerd het gezonde, het Neder!and3Che, het Christelijk Vrqheids- en Rechtsideaal er zienderoogen bij wint." Dit wotdt door het anti-revolutl- onnalre orgaan als volgt toegelicht: Op de twee hoofdpunten, waaro ver het by de Revisie loopt, komt dit met onvertroebelde klaarheid uit in Ari. 80 en in Art. 192, bij K'e3- recht en Onderwp. Ga wat art. 80, of wilt ge wat het Kiesrecht betreft, maar op 1848 te rug, en loop de historische lijn langs, waarlangs de mulaiiën van ons kies recht zich sinds dien tijd hebben bewogen, en wat ziet ge dan anders dan Inbinding en beperking van het kiesrecht tot een minimum toen Thor- becke begon klacht op klacht van andere zijde tegen dit ostracisme, zoo dra we ons maar even roeren kon den steeds heftig verzet van libe rale zijde tegen elk pogen onzerzijds om het kiesrecht uit te breiden en diezelfde reactie-rol van liberale z'jde steeds volgehouden tot het socialisme den band springen deeden toen weer van liberale zijde een falen naar algemeen kiesrecht, uit pure bangheid voor het christelijk publiek in onze lagere klassen. Systeem stak hier niet in. Het was niet anders dan een raden en gissen naar de beste manier om in elk gegeven oogenblik meester vau het terrein te blijven, nu eens stap voets vooruit en dan weer een dol bollen onder het knallen van de zweep. Thans wordt met dit stelsel en gedoe principieel gebroken. Naar echt Nederlandschen eisch wordt nu het Gezinsleven als eerste organische „Victor, hoe durf je het wagen Blanca te beschuldigen I" zelde lady Cariey, die nu eveneens opstond. „Blanca was een martelares, geen moordenares I Dat zij je mama haat te, was haar niet kwalijk te nemen. Zonder het te weten, ontnam je ma ma haar het geluk van haar leven 1 Voor de wangunst, die Blanca tegen je mama koesterde, voor deze eenige, zeer vergeeflijke fout heeft zij geboet met een lang troosteloos leven. Heeft zij niet genoeg geboet door, met de schuld van anderen beladen, uit het vaderland en uit den kring van haar vrienden verbannen te worden?" „Als de schuld niet op haar rustte, dan toch op haar broeder I" antwoord de de graaf op kouden toon. „Hoe kan je oordeelen over iets, wat God alleen weet? Beschuldig noch den broeder, noch de zuster. Alle menscheljjk oordeel kan falen. Blanca Norion is onschuldig aan den dood van je mama en zonder schuld is haar lot diep beklagens waardig. Zij offerde vrijwillig haar leven op om je papa te verplegen zjj richtte hem op In zijn zwaar lij den en was jarenlang voor hem een formatiekern van het volksleven op den voorgrond geschoven; voorts geen klasse in de maatschappij tot machteloosheid gedoemd maar heel het volk tot een spreken voor zijn rechten en vrijheden opgeroepen, onder geen ander beding dan dat wie stemmen zal, tegenover welk ge zag ook zelfsia idlg zy. O k aan hei afweren van de s eeds talrijker on der allerlei vorm voorkomende be deelden wordt een einde gemaakt, en althans in Christus' Kerk het werk der broederliefde niet langer, gelijk in de Jingo taal van het liberalisme, als „bedeeling" gediscrediteerd Echt Neerlandsch en echt Chris telijk tevens. En geheel 't zelfde grijpt piaats terzake van A t. 192. Ook inzale Onderwijs hebben we van Liberale zijde nooit anders on dervonden dan druk en benauwing, krenking van ens dierste recht en inpe king van onze vrijheid. De ou ders werden van het kind gescheiden en alleen de Overheidsambtenaren bleven over het kind de baas. Dit schreiende onrecht, o.is nu sinds 1857 door liberate engha tigheid en halsstarrigheid overkomen, wordt thans eindelijk in de ha tader aange tast, en in Jgulden schrift Groen's leuze in de Grondwet overgeprent De bijzondere school aanvulling." Op de twee cardinale punten alzoo een beslist breken met het liberale cdliuur-egoïsme der machthebbers om weer het recht te doen opwa ken, en de vlag der vrijheid weer in Nederland te doen wa pperen. Uit de Staatscourant. Bij Koninklijk besluitis bij de zeemacht bevorderd tot officier van administratie der 2e k'asse de ad junct-administrateur P. Rijndersis eervol ontslag verleend uit den dienst der Koninklijke marine reserve aan den luitenant ter zee der 2de klasse by die reserve C. Oud, op grond van het niet biyven varen by de Nederlandsche handelsvloot zyn by de Koninkiyke marine-re serve bevorderd tot adelborst der lste klasse de buitengewone adel borsten W. C. Schimmel, A. Rom mel en W. van Hemert is benoemd by hel reserveperso- neei der landmacht, by het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2le k'asse, de heer J W. A. F. van Maren Bentz van den Berg, arts. Het Marinepersoneel. Naar het „Volk" verneemt is zoo juist verschenen de volgende circu laire van den min'ster van marine „Aangezien het wenscheiyk wordt geacht te voorkomen dat door gemis aan gelegenheid om op werkdagen te zorgdragende zuster. Zy verliet hem geen seconde. Hoe zwaar hy ook aan baar misdeed, nooit heeft zy zich anders gewroken dan door toewy- dende liefde. Ik heb je papa lief gehad, maar dat had ik niet kun nen doen." Lady Cariey zonk in haar stoel terug, haar krachten waren uitgeput. Victor stond verbluft. „Geloof je mij vroeg zq. „Ja, tante," antwosrdde hy. „Ver geef het my 1 Zou ik haar te zien kunnen krygen Ik zou haar zoo gaarne myn dank betuigen I" „ja, zy verdient een goed woord van je ofschoon wat kan een woord van dank opwegen tegen een opgeofferd leven? je zult haar zien, deze martelares voor de schuld van anderen," besloot zij en waggelde voor hem heen naar de deur, die zich achter haar sloot. Hy was alleen Was dit een droom of werkeiyk- held Zyn papa nog in leven -— In verwarring liet hy zyn blikken door het vertrek zwerven. Onbemerkt ging de deur open en Blanca Norton stond op eenige schre den afstands van hem. Heur haar vergaderen, door vereenigingen van militairen daartoe de Zondag wrrdt gebfzigd, wordt bepaald dat, voor zoover de dienst zulks toeiaa', aan hen die de jaarve gadering hunner vereeniging op een werkdag wenschen by ti wonen, daaroe verguin'ng, voor zooveel noodig verlof, op ien hoogste 2 werkdagen per ja ar z 1 worden verleend wanneer althans de vergadering is uitgeschreven door het bestuur eener vereeniging. aan welkrr leden bovenbedoeld voorrecht door den minister van maiine op schrift lijk verzoek van het bestuur, tot weder inlrekking is toegestaan. Eventueel tot dit doei ve'leende verloven behooren niet in mindering te worden gebracht van de reglemen tair vastgestelde." De verbouwing op het Loo. In de vorige week is een begin gr maakt met het afbreken van het hoofdgebouw van het Koninklijk Pa les het Loo. Daartoe heeft men vooraf hecht steigerwerk aan de voor- en achterzqde gesield, waarlangs straks de zware kapgebinten, groote hoe veelheden lood en verdere afbraak door motorische kracht naar beneden zullen worden gelaten, om later nieuw materiaal voor den herbouw, naar boven te hyschen. Ten einde bescha digingen van bordes, ramen en deuren van de vestibule te voorkomen, zyn uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen en zqn die gedeelten door een plankelsei zorgvuldig beveiligd. Met de meeste zorg is eveneens het ge deelte boven de tweede verdieping afgedekt, teneinde de kostbare, be schilderde en van fy'n snijwerk voor ziene plafonds en wanden tegen den doordringenden neerslag te behoeden- Den aannemer tiof een leeiyke tegen slag by het graven van den tunnel, die de beide paleisvleugels met el kander in verbinding zal stellen. Hier mede was reeds een begin gemaakt en men had gehoopt de tunnel gereed te hebben voor met de werkzaamhe den aan het hoofdgebouw begonnen werd. Doch de aangevangen werk zaamheden moeten niet alleen worden gestaakt, doch voorloopig geheel en al opgegeven, daar het binnendringende welwater het voortgaan totaal onmo gelijk maakt. Het weiwater bruist met zulke enorme kracht en in zoo'n hoeveelheid uit zqn ondergrondsch» bronnen te voorschijn, dat het niet in bedwang is te houden. Da breede en diepe geul, vooi den aanleg van de tunnel reeds opgegraven, moest wor den overbrugd om de werkzaamheden aan het hoofdgebouw le kunnen aan vangen, terwyi de voltooiing van de tunnel moet worden uitgesteld tot de stand van het welwater lager is ge worden, waarnaar de aannemer be- grypeiykerwyze verlangend uitziet. was sneeuwwit, haar trekken waren bleek en gerimpeld, de oogen had° den die uitdrukking van afgematheid, die alleen een leven vol beproeving geven kan. „Victor 1" klonk het van haar lip pen en byna angstig strekte zy de hand naar hem uit. Sedert drie en twintig jaar brandmerkte de menschen haar ais misdadig. Hse zou zy we ten, of ook hy in de binnenkameren rijns harten haar niet veroordeelde Hunne blikken ontmoetten elkander en toen verdween haar vrees. „Miss Norton Blanca 1 Zooeven vernam ik, dat myn papa nog leeft en dat u zooveel opofferende groot moedigheid heeft getoond! Dat heeft hy niet aan u verdiendLaat my, zijn zoon, u daarvoor myn hartgron- digen dank betuigen." „Stil," zelde zy goedig, „noem my Blanca of nicht, maar niet miss Norton 1 Hoe vreemd klinkt die naam in myn ooen I Sedert drie en twin tig jaren heb ik dien naam niet hoo- ren uitspreken Graaf Victor voelde een rilling over zijn leden gaan. „VoerJe u een anderen naam Ach, Groene Kruis. Bovengenoemde vereeniging hield gisterenavond in het Concertg-bouw een algemeens vergadering, onder voorzitterschap van den heer dr. C. A. Duyvis. De notulen van de vorige algemeene vergadering werden gelezen en goed gekeurd. Ve volgens werd door den secre- taiis, den heer mr. F. S. Witieveen. het jaarverslag uiigebracht, waaraan het volgende is ontleend Dc werkzaamheid onzer vereeni ging in het afgeloopen jaar bleef vrijwei stationair. Een aanwinst werd verkregen door de piaats'ng van een rijwleibrancard in het magazyn, die in bruikleen wera afgestaan door de Prov. Groene Kruisvereeniging. Het ledental dat op 1 januari 1912 1573 bedroeg was op 31 December d. a. v. 1614 en aizoo toegenomen met 4t personen. De wijkverpleegster bracht 3768 bezoeken in 78 gezinnen tegen 3651 bezoeken in 78 gezinnen gedurende 1911. De verpiegingsart k.len werden 1511 maai in bruikleen uitgegeven. Het nieuwe magazijn aan het Bellamy- park voldoet in alle opzichten wat ruimte en ligging betreft aan de eischen. In het afgeioopen jaar werd het uiferiyk aanzien verbeterd door het schilderen van den voorgevel. Onze vereeniging belastte zich met het organiseeren van een cursus voor eersie hulp in ongevallen, gedurende het winterseizoen 1912/13, onder leiding van dr. A. van Maanen. Hiervoor bestond veel belangstel ling, zoodat de lessen geregeld be zocht werden. De ysverkoop had geregeld plaats, en door tal van personen werd hier van gebruik gemaakt. De rywielbrancard voldeed zeer goed voor het transport van zieken of gewonden. Zy deed 15 maal dienst en daarvan 3 maal voor transport buiten de gemeente. De werkzaamheden derluberculose- commissle bepaalden zich tot de ex ploitatie van een mannen- en vrou- wenlighalbet geven van geldeiyken steun voor het betrekken van eene gezondere woninghet ontsmetten van woningen, Iqf- en beddegoed na stergevailen van pht tis pulmonum en het doen verrichten van huisbezoek door een enquêtrice, gediplomeerd door de Ned. Centrale Vereeniging tot besteding van tuberculose. De slechte tosstand hater kas liet helaas niet toe om hare werkzaam heden beiangryk uit te breiden. In den kring van het bestuur kwam eenige verandering, doordat de heer A- van Ockenburg Sr. overleed, in wiens plaats de heer Vermaas z:ch belastte met het penningmeesterschap, hoe kon ik vergeten „Dat ik my voor de wereld ver borg, omdat ik vervolgd werd we gens moord," vulde zy aan, „Ja, toen ik uit de gevangenis ontvluchtte, nam tk den naam „miss Black" aan. Vier maanden bracht ik in een nederige betrekking door en leefde van den arbeid mijner handen. Dien tyd in myn leven was het zwaarst. Toen nam ik het besluit myn leven te wij den aan de verpleging van je papa, wiens verstand na zqn ziekte ver duisterd was en die door de genees- beeren ongeneeslijk was verklaard. Tante Elisabeth, die de gedachte niet kon verdragen, dat je papa in een gesticht zou verpleegd worden, ver sterkte my in myn voornemen. Zy koos een landeiyke woning en daar brachten wy je papa met twee trouwe bedienden, de oude Hooper en Mar- tba. Door een hoogen muur aan alle zyden van de buitenwereld afgeslo ten, leef ik daar stil en eenzaam met je papa. Niemand kent mq. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1