H, A" sn Woensdag 12 Februari No. 37. 1913. Feuilleton. 51e Jaargang. :hel- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER io. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ËéiTstapTn de goede richting. Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. BINNENLAND. ^Uta^cCe^/ Cclccut jaar :hen NS- het irkt, ver- zal op UAR1 urop Vlis- itibaat Helling en wat aan- vóór HO RUH. •cn« In het NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regtl meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Si vis p a c e m cole j u s t i t i a m. Zoo ge vrede wilt, handhaaft dan de gerechtigheid. Gelijk waarschijnlijk menigeen be kend is, is het bovenstaande de leus, waaronder een aantal studenten zich voorstelt collega's van alle oorden der wereld te verzamelen in Neder land in den zomer van dit jaar. Op welke -wijze zij die bijeenkomst in uitvoering willen brengen is in een onlangs verschenen, uitvoerig bewerkt rapport uiteengezet, maar de meeste aandacht behoort toch wel te worden geschonken aan dien wapenroep in den modernen zin des woords, die het nastreven van den vrede voor oogen heeft. Althans zal het allen, die den vrede voorstaan, getroffen hebben, dat juist hun leuze, tevens de leuze van den Bond „Vrede door Recht" moet dienen om menschen bijeen te brengen, die op het eerste gezicht nu niet juist dit doel in de eerste plaats hadden behoeven te kiezen. Vooral in de studeerende wereld, zou men zeggen, zijn toch zooveel punten van aanraking, die meer in overeenkomst zijn met den aard en de belangstellingsrichting harer vertegenwoordigers. Dat er aan zulke internationale onderwerpen vooreerst geen gebrek is, bewijst wel de lijst die de samenstellers van het bedoelde rapport hebben gemaakt om aan te geven waarover men 't zij officieel, 't zij onder elkander van gedachten zou kunnen wisselen. Echter kan het voor wie, zooals Fried het uitdrukt „die realen Grund- lagen der Friedensbewegung" kent en begrijpt niet verborgen .blijven, waarom ondanks zooveel motieven, juist dat van vrede door recht is gekozen. Het alternatiefoorlog of vrede, gewaarborgd door de rechtsorde, is niet meer een probleem, waarvan slechts voor enkelen de beteekenis en de belangrijkheid duidelijk is, de groote diplomatieke en strategische gebeurtenissen zijn niet meer zoo tot bepaalde streken beperkt en ont trokken aan de invloedsfeer van de groote massa. We ervaren maar al te zeer hoe veel het ons kan schelen dat „hinten weit in der Türkei die Völker auf ein ander schlagen." Ieder heeft om zoo te zeggen persoonlijk belang bij al deze oppervlakkig zoo ver af liggende zaken. Met andere woordendaar moet een verband zijn tegenwoordig tus- schen alle gebeurtenissen en beroe ringen, die zich onder de beschaafde menschheid voordoen. Wij worden ons bewust dat het internationalisme ons nader is gekomen, dan we ver moedden. 00 O— 56.) Dat alles zoo gekomen was, dat was haar eigen vrije wi! geweest, maar dat Charlesfhaar zoo vriendelijk geluk kon wenschen, terwijl hy nauwkeurig wist, hoe het met haar gesteld was, dat kon zy niet verdragen. Het overige van den avond wydde Bertha geheel aan haar verloofde. Haar vrymoedige vriendelijkheid, die de graaf nog nooit zoo in haar had opgemerkt, vervulde hem met de hoop, dat zijn liefde eenmaal beantwoord sou wordenin zyn blikken was die hoop duideiyk te lezen. XXV. Den volgenden morgen was de 'twnt grauw en bewolkt. De zon bleef Abonnémenfs-Aduerfenfiên op ze«r voordeelige uoorwasrdan Eerst moge het vreemd schijnen, maar dan wordt het des te begrij pelijker, waarom we juist gedurende de jongste onrustige tijden interna- tionaler moeten gaan voelen. Voelen, dat wij deel uitmaken van een volk grooter dan ons nationaliteitsverband en dat wij dienovereenkomstig niet alieen dit nationaliteitsverband moeten hecht en stevig maken, maar dit ook als basis maken voor een hoogere orde, de internationale rechtsorde, die nog aan 't opkomen is. Maar die er dan ook al gedeeltelijk is. Dit is wat ons als personen en als vaderlanders het meest ter harte gaat. En daarom mogen vooral wel de vredesvrienden het toejuichen dat de ondernemende Nederlandsche studen ten de bevordering der internationale rechtsorde tot strijdleus hebben ge kozen. Dat brengt waarlijk de meeste menschen tot -elkander tegenwoordig, terwijl het tevens het gemeenschap pelijk doel weer meer doet naderen. En bovendiende studenten zijn de toonaangevers van de toekomst. Daarom die wat voor de vredesbe weging voelt, behoort dat ook te doen voor den grootschen opzet dier Neder landsche studenten en hun zooal niet zijn daadwerkelijken, dan toch zijn moreelen steun te verieenen. Hij neme kennis van het bovengenoemde rap port. Want de tijden van de internatio nale anarchie en onverschilligheid zijn voorbij en wie moedwillig oogen en ooren sluit voor de nieuwe werke lijkheid, die zal haar vruchten niet plukken, noch die van het uitgeleefde verleden. Hofbericht. H. M. de Koningin bracht giste ochtend omstreeks 11 uur, met ge volg, een bezoek aan het Artillerie- park te Scheveningen ter bijwoning van proeven met een nieuw snel vuurkanon. Nadat 30 schoten waren gelost, begaf H. M. zich naar het doel waar de uitwerking van de proeven werd waargenomen. Ook schonk H.M. de aandacht aan den gestranden schoener „Ingeborg" die de driekleur gebeschen bad. Te ha'feen keerde H. M weder naar Den Haag terug. H. M. de Koningin gaf gisteren het militaire gastmaal, waaraan ge- nood'gd was de minister van oorlog en van marine a.de heer Coiyn, de adjudant in gewonen dienst ge neraal majoor baron Van Tuyil v n Serooskerken, de adjudant in bui tengewonen dienst te 's Hage verblijf houdende, de opper en vlag officieren te 's Gravenhage in fuclie. De Koninkiyke Militaire kapel achter dichte nevelen verscholen. Bertha had zich wegens hoofdpyn aan bet ontbyt laten verontschuldigen en daar stond nu graaf Norton aan het venster en keek naar bet onpret tige weer. Wat zou hy met den ver velenden morgen aanvangen vroeg hy zichzelven af, toen een bediende binnentrad en hem verzocht by zyn tante te komen. Lady Carley was alleen. Men kon zien dat zy geschreid had. „Tante, het doet my leed u zoo bedroefd- te zien. U heeft weer ge schreid," zei de Victor, haar nade rende. „Kom hier eens bij me zitten, kind," antwoordde zy. „ja, ik heb geschreid. Ik heb je laten roepen om je alles te zeggen, wat op dit oogenblik raad zaam is. Maar voordat ik begin, wil ik de onvriendeiyke woorden terug nemen, waarmee ik je gisteren mis schien gekrenkt heb." Hy greep haar band en kuste die. Haar groote goedheid deed hem wel en wee tegelijk. „Beste tante, tusschen ons kan zelfs een onvriendeiyk woord niet kren kend zjjn. Als u tegen mjn keuze is, gaf tijdens den maaltyd een concert. H. M. de Koningin-moeder heeft gedurende de laatste dagen in au diëntie ontvangen de ministers, hoofden van departementen, terwyi evenais vorige jaren wederom ver schillende gasten aan Harer Majes- leits tafel worden genoodigd. Het kabinet-Heemskerk. Heden is het vyf jaar geleden, dat het kabinet Heemskerk aan het be wind kwam. Hiermee heeft het minis terie, wat den zittingsduur betreft, ai zyn voorgangers sinds 1848 geslagen. Tot heden stond het record op naam van hef kablnet-Heemsfcerk vader. Eerste Kamer. In de gisteravond gehouden verga dering der Eerste Kamer herdacht de voorzitter, de heer Van Welderen ba ron Rengers, wijlen minister Regou». Besloten is Vrydag urn 11 uur te beginnen met de aigemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting 1913; Zaterdag za), op verzoek der regeering, de landbouwbegroting behandeld worden, waarmede, zoo noodig, Maandag zal worden voort gegaan. Blijkens ingekomen bericht heeft de heer J. P. Havelaar, ais lid dier Kamer ontslag genomen wegens toe nemende hardhoorendheld. De beer Havelaar heeft van 1902 af zitting dan ben ik overtuigd, dat u daar re den voor hal, want ik weet te goed, dat mijn geluk u na aan het hart ligt.' Zy loosde een diepen zucht en antwoordde „Zooals ik je reeds hebt gezegd, ben je beer en meester over je doen en laten. Tegen miss Datrell heb ik persoonlijk niets in te brengen. Zij Is schoon, goed opgevoed en van edelen inborst. Haar armoede en on adellijke afkomst zyn slechts byzaak. De reden, waarom ik tegen je plan opkwam, zou dezelfde geweest zyn by leder meisje, ai ware zij een ko ningsdochter. Ik hoopte, dat je on getrouwd zou bljjven 1" „Maar „Ik weet het, dat strijdt tegen de natuur. Ik raadde reeds lang de ge voelens van je hart, maar ik wilde er blind voor zijn nutteloos! Het is gebeurd en het uur is aangebro ken, dat je alles weten moet. Weet je nog wat ik gisteren zei Ik zei, je hebt geen recht op den titel, dien je voert, in zekeren zin had ik gelijk. Je papa Zy bleef stekenhaar oogen wer den verduisterd. voor Zuid-Holland en moest eerst in 1916 aftreden, zoodat voor zijn vaca ture een tusschentydsche verkiezing za! noodig zyn. Tweede Kamér. Gisteren werd de behandeling van de Invaliditeits- en ouderdomsverze- kerirg voortgezet, waarby het debat over de risico-overdrachfquaestie werd voortgezet. De heer Goeman Borgesius repli ceerde met een nadere verdediging van de risico-overdracht en diende een motie in, waarby de minister wordt uitgenoodlgd een commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar de resultaten, waartoe risico-overdracht leidt. Deze mobe zal later worden behandeld. De heer Nolens bestreed de amen dementen van de heeren Treub en De Visser, die volgens hem de finan cieels basis van het ontwerp ver zwakken. Spr. verklaarde zich met de regeeringswijzlging te zullen vereeni gen, mits daardoor niet een te groot groep personen aan de aigemeene verzekeringsinstelling wordt onttrok- onttrokken. Minister Talma, die zqn houding jegens de landbouw onder linge in zake het betrekken van den landbouw in de ongevallen-verzeke ring nader verdedigde, deelde mede, dat een daartoe strekkend ontwerp, zoo gced als gereed is. „Myn papa?' fluisterde Victor. „Je papa..." Weer bleef zij steken. Een poos van stilte volgde, doch elndeiyk overmeesterde zij haar gevoel en stamelde „Je papaVictorjepapa leeft 1" De graaf stond als van den donder getroffen. Toen brak hy in snikken uit. „Tante, wat moet dat beduiden Zoolang mq heugt, heb ik gedacht, dat papa dood was. Leeft hy nu toch O, waarom heeft men my zoo misleid Met opzetteiyke kalmte antwoord de zy „Blijf bedaard, myn kind, je zult alles vernemen. De misleiding, die hier plaats had, geschiedde op uit drukkelijk verlangen van je papaHy leeft maar is waanzinnig." De graaf staarde zyn tante strak aan. „Hij leeft, maar is krankzinnig," herhaalde zy. „Hy herstelde zich nooit van den slag, dien hem getroffen had. Na eene zware ziekte keerden de krachten van zijn lichaam terug, maar zyn verstand bleef verduisterd. Wij De minister ontwikkelde voorts verschillende bedenkingen tegen de amendementen Treub en de Visser, weike hij echter niel oraannemelijk wilde verklaren, omdat de zaak op zakelqke wijze cn niet onder poli- tieken drang dient te worden tot stand gebracht. Kamerverkiezingen. Naar aanleiding van het bericht van de „Tel." dat er tusschen de hoofdbesturen van de drie rechfsche partijen nog steeds geen accoord voor de Kamerverkiezingen is getrof fen, en dat aileen Chrislelijk-hisiori schen met de Katholieken een ac coord hebb?n gesloten, schrijft de „Ned." dat geen afzonderlijke onder handelingen tusschen twee partijen van rechts hebben plaats gehad. „De Residentiebode* merkt even eens op, dat nooit door eender drie rechtsche pkrtqen is onderhandeld met een der twee andere. Alle onder handelingen zyn gevoeid tusschen de vertegenwoordigers der drie partyen. Tevens deeit dat blad mede, dat op alle beginselpurten overeenstem ming is verkregen. in de vergadering van het partij bestuur der S. D. A. P. was naar „Het Volk" mededeelt, een schryven ingekomen van een candidaat voor de Tweede Kamer betreffende de be antwoording der vragen, gesteld door den Bond voor Staatspensioneering en de Vereeniging voor Vrouwenkies recht. Het partijbestuur, meende dat de beantwoording van deze vragen aan de cardidaten diende te worden over gelaten. De rechtsche kiesvereengingen te Haarlem zulien wegens het bedanken van jhr. mr. Frank K. van Lennep voor de Kamerverkiezingen candidaat stellen, dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Leiden. Vcor het district Veendam zqn van vryzinnige zyde voorioopig candi- didaat ges:e!d de heeren jhr, mr. dr. Van Berensteijn, burgemeester van Veendam en Hermen Snyders te Middelburg. De heer Van Berensteijn het ft thans verklaard voor deze candijatour te bedanken. I.J.X 'fl> «Bu Debat Roodhuyzen—Troelstra. Gisbravond heeft voor een geheel bezette zaal in „Piancius" te Amster dam een debat over de concentratie plaats gehad tusschen de heeren Roodhuyzen en Troeistra. De heer Roodhuyzen leverde een zeer uit voerige en scherpe kritiek op de tegenwoordige rechtsche regeering, en ging de punten van 't concentra tieprogram na. Spreker betoogde verder, dat de brachten hem in een andere omge ving en raadpleegden de beroemste geneesheeren, maar tevergeefs. Hq was en bleef in zyn verstand ge krenkt en de dokters verklaarden hem ongeneesiyk. Met zqn sterk ge stel kon hy echter nog jaren leven. Ten gunste van jou deed hy afstand van zqn rang en titel. Daar hq zich zelf voor dood laat doorgaan, kon jy gerust zyn rang en titel voeren. Zoo werd je voor heel de wereld graaf Victor Norton, heer van Northmin ster, maar volgens de wet komt je dit nog niet toe Zy zweeg even, doch vervolgde toen „In den laatsten tijd had hy soms heldere oogenbiikken. Dan sprak hy over je en herhaalde zyn wensch, dat de waarheid voor je zou verbor gen worden. Je weet wel, dat ik gis teren bezoek kreeg van een vreemde dame. Kan je uit je eerste kinderja ren je een mooi jong meisje herin neren, dat 's avonds aan je bed waakte Hy knikte „ja." „Weet je nog, hoe ze er uitzag (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1