KON A Cacao Dinsdag 11 Februari binnenland. Feuilleton. No. 36 51e Jaargang. 1913. Sn ieder huisgezin is plaats voor Hm Houtgas IIOMA Cacao VLISSINGSCHE COURANT Prqs per drie maanden 1 30. Franco per post L50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgever» Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. 1Ü ADVERTENT1ÊN van 1 —4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-AdoertentiSn op zeer uoordeelige ooorioasrden H. M. de Koningin H. M. de Koningin lssgfsteravond per gewonen Staatsspooi trein van 9 uur 13 min. In Haar eigen salonrljtulg In de residentie teruggekeerd uit den Taunus. Aan het station was ier Ha-er begroeiing aanwezig Hr. M-. Opper stalmeester, Baron Beniinck. Hare Majesteit begaf zich per auto naar haar paleis. Kamerverkiezingen. Het .Hbl." meldt, dat jhr. mr. F. K. van Lennep, Kamerlid voor Haar lent, aan de Christelijk-Historische Unie aldaar heeft bericht, dat hij wegens gezondheidsredenen geen nieuwe candidatuur zal aanvaarden. De besturen der verschillende kies verenigingen te Deventer hebben in vereenlging met afgevaardigden der buitendlslrlclen besloten den heer mr. H. P. Marchant definitief candldaat te stellen. De voorstellen tot Grondwets herziening. Er zfln In de O-ondwelsvoorstellen vier hoofdounten, die in het bijzonder de aandacht van hel .Handelsblad" hebben getrokkken de wijzigingen van art. 80 het kiesrechtvan art. 192, de onderwQsparagraafhet woordje .ongewijzigd' bij art. 171, in welk artikel de Inkomsten der .on derscheidene godsdienstige gezind heden en derzelver leeraars" behan deld werden, en ten slotte de wtyzi- gingen in de woorden waarin over de verhouding van den Koning tot de wetgevende macht gesproken wordt. Van het kiesrechtartikel schrift het blad o. a. De wijziging Is een positieve en een negatieve. Uit de Grondwet is geschrapt de bepaling, die tot nog toe ons kiesrecht tot een attributief kies recht stempelde, de bepaling die het noodzakelijk maakte in de Kieswet niet op te nemen de uitzonderingen, de menschen die geen kiesrecht zou den ontvanger, doch aan te wijzen aan welke eischen leder moest vol doen teneinde kiezer te zijn. De be paling dus die algemeen kiesrecht onmogelijk maakle. Doch wat er voor in de plaats is gekomen is zóo vaag, zwemt zoo in de zee der onbepaaldheid, dat men zelfs niet eens met zekerheid zeggen kan het nieuwe artikel 80 sluit al gemeen kiesrecht uit- De bedoeling van het nieuwe artikel is wellicht wèl zoo. Doch fe:teiyk beval het positieve deel der wijziging slechts dit kiezers moeten zijn alle ■hoofden van gezinnen". Dus die mogen niet uitgezonderd worden. Uitgezonderd mogen slechts worden een deel der mannelijke Nederlanders Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. o— 55.) .0, Victor wees niet boos om mijn "Mg", vleide ze. »|e vergist je, BerthaHoe zou Ik boos op je zijn I Kom je zal die kamer zien 1" Na weinige minuten stond Bertha u?dremPel van de kamer, waar victor s mama, de ongelukkige gravin ™argaretha,haar dood gevonden had... •°2r de hand eens moordenaars. Zij ue1 dIe gedachte 1 Het was daar donker, de gordijnen waren neergelaten. Er was niets «plaatst, daar stond de wieg nog, aar het tafeltje, waarop de dolk gelegen had, en ginds de stoel bij M?,Wer' bertha overzag alles met blik en drong weer naai de deur. ouder d n 25 jaren, die geen gezins hoofd zijn. En wel zij. die niet als zelfstandige personen in de maat schappij op'redan*. Dat zijn natuurlijk slechts die per- sonenen, welke de samenstellers van de Kieswet wenscben uit (e sluiten. Wie treedt er niet, wie (reedt er wel zelfstandig in de maatschappij op Treedt een dicht by de Kanaalstraat wonend minister wel zelfstandig in de maatschappij op? Een man in loondienst niet De wetgever heeft hier natuurlijk volkomen vrijhtid om te doen of te iaien wat hij wil en wanneer bij zeggen wil.alle Neder landers boven de 25 jaren hebben behoudens de (voor gezinshoofden en niet-gezinshoofden gelijke) voor geschreven uitzonderingen het kiesrecht", is er geen woord in het nieuwe art. 80 dat het hem verbiedt. Terecht is daarom artikel 80 een .blanco" artikel genoemd. Het eenige wat er niet blanco in is, is dat in geen geval aan een gezinshoofd het kiesrecht wegens gebrek aan ker.tee* kenen van geschiktheid of welstand onthouden mag worden. Na afkeuring te hebben uitgespro ken over het voorstel om kerkelijk- bedeeldtn wel als kiezer toe te laten, komt de oideiwqsparagraaf aan de beurt. Hieromtrent oordeelt het .Hbl." Lezen wij het nieuwe artikel 192 goed, dan wil onze regeering in de Grondwet doen voorschrijven, dat de openbare kassen het bijzonder onderwijs geheel zullen bekostigen. In de kosten voor de bijzondere scholen zal uit .de openbare kassen" (d.f ook uit de gemeentekas 1) ,op gelijken voet" voorzien worden .als zulks geschied! ten aanzien van dit onderwijs op scholen van de overheid uitgaande". Nu, behoudens de heffing van zeer matige schoolgelden, wordt door de overheid in alle kosten van die laatste scholen voorzien. Op de vérstrekkende en merkwaardige ge volgen van een bepaling als de voorgestelde, waardoor elke vereeni- ging, elke godsdienstige of politieke secte, maar lukraak op rijks- en ge- mcentekosten scholen zou kunnen oprichten, zullen wij thans niet in gaan de ruimte schrijft ons zelf beperking voor. Wij volstaan met te zeggen dat het nieuwe artikel 102, zooais het door de regeering is op gesteld, ons ten eenenmale onaanne melijk lijkt. Het accoord tusschen de rechtsche partijen. We vernemen, dat het accoord betreffende de verkiezingen tusschen de hoofdbesturen van de rechtsche partijen nog steeds niet is getroffen. Wel is een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de Roomsch-Ka- Weldra waren zij in den heerlijken zonneschijn, waar het meisje met een verlicht hart ademhaalde. .Als ik ooit meesteres op dit slot word, laat ik de kamer dichtmetselen", sprak zy, nog onder den akeiigen indruk van daareven. .En wanneer wil je hier meesteres zijn Zeg het maar, lieveling .Wanneer Wie weet misschien nooit 1" .Bertha 1" „Waarom niet ?Kan ik niet sterven Kan er geen onverwacht bezwaar opkomen „Ondenkbaar 1" zeide hij,, maar ztyn toon verried schrik; men kon hooren, dat hij zelf aan dit woord twijfelde. „Bepaal zelf den dag van ons huwelijk, BerthaJe bent vrij In je daden en ik eveneens. Waarom zouden wq- dan wachten? Bertha, mag het tegen het eind van Mei zqn Of in de eerste helft van Juli .Welzeker niet 1 Het Is de gewoonte niet zoo in overhaasting te trouwen I" „Nu laten wij hef. dan op Augustus stellen 1 Maar geen dag later 1* „Laten wij het dan bepalen op het begin van September", zeide Bertha, tholieke cn CiHsieiyk-Historlsche party, maar niet tusschen de Chris- telijk-His'orische en de Anti Revolu- tionnaire partij. De kans most niet gering zyn, dat er tusschen deze partyen geen ac coord zal wotden getroffen. (.Tel.*) Omvorming der infanterie- regimenten. De oprichting der derde bata'jons by de nieuw te stichten regimenter, 7al geleidelqk plaats hebben voor zaover het Oclober-bataljons b treft, met welker samenstelling voorloopig dus geen haast behoeft (e worden gemaakt. De door de reorganisatie noodza kelijke bevorderingen zullen om de zelfde reden met tusschenpoozen kunnen geschieden. De Inwijding van het kanaal Terneuzen—Gent. Eenigen tijd geleden hebben wy meegedeeld dat op 22 juni van dit jaar de feesteiyke opening zal plaats hebben van het kanaal Terneuzer Gent. D.e „N. Zeeuwsche Ct." verneemt dat ter gelegenheid van deze ope ningsplechtigheid en ter gelegenheid van de Genfsche Wereldtentoonstel ling ook internationale jachtfeesten georganiseerd zyn door 't Gentsche tentoonsleliingscomifé voor de Jacht feesten, waarby de Kon. Zeilclub, de Gentsche Jachtclub en de Motor- booiclub van Vlaardingen hun me dewerking zullen verieenen. De Duitscbe en Hollandsche jachten, die aan de feesten zullen deelne men, komen over Dordrecht en Mid delburg den 20sten Juni te Terneu zen aan, de Engelsche en Fransche jachten over Oslende te Zeeb ugge. Den 20sten juni worden voor de Engeische, Fransche en Belgische vaartuigen regatta-wedstrqden ge houden tusschen Zeebrugge en Ter- neuzen en voor de Hollandsche, Duitscheer, Belgische jachten tus schen Vlis8ingen en Terneuzen. Den 21sten Juni zullen de deelne mers en eigenaars der jachten te Terneuzen verbiyven en aldaar' de havenwerken bezichtigen. Tevens komen dien dag te Terneuren de kleine Gentsche jachten. Op 22 |uni heeft de officieele inwijding van htt kanaal Terneuzen—Gent plaats, waarby koning Albert en koningin Elisabeth van België tegenwoordig zullen zyn. De geheele jachivlooi zal zich daarbij door het kanaal naar Gent begeven, waar de offici eele ontvangst op de tentoonstelling zal plaats hebben. De volgende dagen worden zeil- we is'rijden op het kanaal gehouden, bezoeken gebracht aan de haven werken van Gent enz., met byko- dfe moest lachen om zyn hartstoch- teiyk aandringen. „Goed, dan wordt ons huwelijk bepaald op den eersten September." Terwyi de uren voor het jonge paar in vrooiykheid zoo snel voorbij gingen, scheen het Beatrice io i, dat de tyd voortkroop ais eed slak. Zy bad haar mama het nieuws van Bertha's verloving ais iets ongehoords voorgesteld, zonder by haar de verwachte belangstelling aan te treffen. Mevrouw Stuart was van nature weinig ontvankeHjk voor hevige gemoedsaandoeningen, zoodat ook deze tijding niet vermocht haar uit haar geiykmoedlge stemming te brengen. Daarover teleurgesteld, hoopte ze by haar broeder Cturles meer weer klank te vinden. De kalmte, waarmee hy het nieuws echter opnam, bracht baar byna tot vertwyteling. Daar begreep zy niets van! Z| had twee goede oogenwat zy tusschen Charles en Bertha hal opgemerkt,— was dat dan geen liefde Papa Stuart was de eenige, die door deze onverwachte tjjding getroffen ROHA Casao is welkom in ieder gezin. Het ie een uit* stekende dagelijkeche drank, heertijk van smaak, en uiterst ^goedkoop. RONA bezit den zuiyeren pt&igen cacaosniaak. Geen wonder dat het aantal gebruikers dagelijks verbazend toe neemt. Koop nog heden een bus bij Uw winkelier, én weea niet tevreden, als hij U een ander soort wil geven met de bewering dat die „even goed Is". Er bestaat geen andere „even goede cacao" vqop dien prijs. Er is een enorm verschil tusschen »n anders geedkaopt taarten. 1 Kg./1 50 .0.80 'li 0.42 J Vlo .0.18 I Kg./I SO De §#©Sk&drank .0.18 ju ,■11,1—wwawmi MIN mende feestelijkheden. 25 en 26 juni wordt In een der gebouwen van de tentoonstelling het Congres van de „Llgue Maritime" gehouden 28 Juni keeren de jacht :n naar Terneu ren terug en hebben er wedstrqden tusschen Terneuzen en Vlissingei plaats. Van Belgische zijde hoopt men dat ook H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden de plechtige opening van bel kanaal Terneuzen—Gent zuilen bywonen Naar wy van welingelichte zyde daaromtrent vernemen is nog niets beslist. De mogeiykheid achtte onze zegsman echter niet uitgesloten dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins de plechtigheid met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. In dit geval zullen dan zeer waarschyn- ïyk enkele Nederlandsche oorlog schepen naar Terneuzen komen. Zoodra er in den lande sprake werd van eene openbare viering van het aanstaand 100-jarig bestaan van Neer- lands Onafhankelijkheid kon men er wel reeds by voorbaat van verzekerd zyn, dat men in ons van ouds om den vrijheidsz'n, de vaderlandsliefde was. Hy bad, evenals Beatrice, tameiyk zeker op succes gerekend en nu deze nederlaag! Nadat hij zyn gevoelens op heftige wijze had lucht gegeven, wist hy niets beters te doen dan zichzelven en Beatrice te troosten met kapitein Hammond, de tweede onder hunne nieuwe adei- lyke kennissen. Beatrice volgde nauwkeurig den wyzen raad van haar papa en wydde zich na het diner by de samenkomst In het salon uitsluitend aan den jongen kapitein. Lady Carley wendde hoofdpyn voor en ging spoedig naar haar kamer. Graaf Victor deed haar uit geleide. Charles had nog geen gele genheid gehad om Bertha te naderen nu deed hy het. Plotseling stond hy naast haar en sprak; .Het was my heden nog niet vergund myn schoone nicht te naderen. (Bertha ging een rilling door de leden, roen zij zyn stem hoorde.) Beatrice heeft me het nieuws van je verloving medegedeeld Het is wel ovetbodig je nog te ver zekeren, dat ik je van harte geluk- wensch I" Zij sloeg haar oogen op en keek en de Oranjegezindheid zijner bevol king vermaarde Vlisslngen niet zou achterbiyven om op passende wijze mede uiting te geven aan de gevoe lens van waardeerlrg en dankbaar heid, waartoe eene eeuw van zelf standig bestaan het volk van Neder land en dus ook ons, Vllssingers, aanleiding geeft. Er werd dan ook niet siil gezeten. Reeds meldden wy, dat in October 1.1. eene vergadering werd gehouden van de gecombineerde besturen der vereenigtngen .Viissingsche Oranje- bond", „Vlissingen Vooruit" en Vreemdelingenverkeer alhier, met het doel oveileg te plegen om ook hier ter stede in den loop van het jubeljaar 1913 naar aanleiding van het heugelijke feit eene openbare feestviering te doen plaats hebben. Het plan daartoe vond aanstonds onverdeelden byval en de vergaderde besturen besloten dan ook met alge- meene stemmen om gezamenlijk en met algeheele samenwerking deze zaak aan te vatten. Het bestuur van den „Oranjebond" had maar alvast een schema van feesteiykheden ter vergadering tnee- gebiacht, waarop als hoofdnummers hem aan, maar zyn stem, zijn gelaat verried geenerlei gemoedsbeweging. Uit zyn blik sprak niets dan de har- teiykheid eens broeders. Op dat oogenbiik trad graaf Nor ton binnen. Charles Stuart ziende, kwam de jaloezie bij hem boven. Onwillekeurig besefte hy, dat die man sedert lang de liefde bezat, welke Bertha hem niet geven kon. Slechts met moeite verborg hy deze gedachte achter het masker van een vriendeiyk gelaat. „Kom ik te vroeg met myngeluk- wenschen, graaf Norton?" vroeg Charles met vriendeiyke openhartig heid. .Als dat zoo is, dan veront schuldigt myn bloedverwantschap met m'ss Darell mqn al te grooten ijver. U is gelukkig, heer graaf. Het is zeker niet meer noodig u iets toe te wenschen, wat u reeds in ruime mate ten deel valt 1" Graaf Victor's jaloezie verdween bij deze woorden als sneeuw voor de zon. Met open oog zag hy Charles aan en schuide hem de hand. Byna onwillekeurig wendde Bertha het gelaat af. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1