Donderdag 6 Februari oC y binnenland. No. 32 51e Jaargang. 1913. Feuilleton. flbonnements-Aduertentiën op zeer ooordeelige voorwaarden Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. VUSSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 nt. Grondwetsherziening. Volgen3 de gisleren ingediende voorstellen lot grondwetsherziening zou art. 80 (kiesrecht) der Grond wet aldus luiden „De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen teven3 Nederlanders, die den leeftijd van 25 jaar bereikt hebben en aan bel hoofd van een gezin staan, of, zon der aan het hoofd van een gezin te staan, als zelfstandige personen in de maatschappy optreden, een en ander nader te regelen bij de wet. „De wet bepaalt, in hoeverre de uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de militairen beneden den rang van officiet bij de zee- en landmacht voor den ttjd, gedurende welken zij zich onder de wapenen bevinden. „Van de uitoefening van bet kies recht zijn uitgesloten zij, wicn dat recht by rechteriyke uitspraak is ontzegdzij die krachtens rechterlijke beschikking van hunne vrijheid zyn beroofdzij die by rechteriyke uit spraak wegens krankzinnigheid of zwakheid van vermogens de be« schikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren, en zy die in het burgerlqk jaar voorafgaande san de vaststelling der kiezerstysten gedurende tenminste drie maanden van een gemeentebestuur, of andere niet kerkelijke instelling, geldeiyken onderstand hebben genoten.' Aan de verdere voorstellen ontlee- ntn wij nog het volgende Wordt het koninkiyk Inkomen uit 's rijks kas met f 200.000 verhoogd en dus op f 800.000 gebracht, dan is daarbij gevoegd het inkomen uit de domeinen, het gezameniyk Inko men nog lager dan b.v. het inkomen der kroon in België, dat reeds in 1863 op 3.300 000 francs werd be- Van bet vastleggen van het inkc- men in de Orondwet is geen be zwaar te duchten, mits slechts bq nieuwe troonsbeklimming gelegen heid voor den wetgever besla wij ziglng in bet bedrag van dit gedeelte van het inkomen der kroon te bren gen voor het tydperk der regeering van den nieuwen koning. De uitgaven voor het onderhoud van de zomer- en winterverbtyven, bedragen zelfs, al rekent men daar toe niet de meubileering, aanzieniyk meer dan f 10000 's jaar?. Het is dus in overeenstemming met de be doeling van het voorschrift de i 50.000 door de Grondwet toege staan, althans te verdubbelen. De redenen, welke er voor pleiten aan de dochter des konings die de vermoedelijke troonopvolgster is, een O— 51.) Hy fronste het voorhoofd en keek haar zoo vastberaden aan ais ooit te voren. Zy zag dit en beefde. „Is dat alles?' vroeg hy heesch. •Laat mij alles in eens hooren, dan z®l ik antwoorden." •Je zult alles hooren 1 Dit meisje Maat veel te laag. Het geslacht der Nortons kan op hooge verbintenissen *y«n. je grootmama was, evenals I*. de dochter van een markies »En myn mama was de dochter *an een plebejer!' antwoordde hy outer. „Laten wy dit niet vergeten.' «waarom spreek je daarvan Je weet, ik kan dit niet hooren i O, waarom moest je dat valsche schep- •f ontmoeten I" gelijk inkomen ie verzekeren als den Pi ins van Oranje, liggen voor de hand. Eene prinses, eenmaal in fcet ge not van bedoeld inkomen, zal dat volgens hel tweede lid behouden, ook al mocht zich het uitzonderings geval voordoen, dat lat er nog een Pi ins van Oranje wordt geboren. Aan den ingang van de zesde af- deeling, die de macht des Konings regelt, dient de erkenning te worden geplaatst, wat grondwelteiyk by een der hoogste staatsmacht berust. Dit geschiedt door omschryving van de drieërlei richting, waarin deze macht zich uit. Ter wettiging van hetgeen de prac- tqk blijkt te vorderen, wordt thans ook de mogeiykheid voorzien, dat uit kracht van een algemeenen maat regel door een orgaan van het uit voerend gezag voorschriften worden gegeven. Aldus getroffen voorschriften zullen, om door straffen te worden gehandhaafd, ultdrukkelqk steun moe ten vinden in de wet. Goedkeuring van alle gesloten ver dragen vóór de bekrachtiging, doer de staatscommissie voorgesteld, meent de regeering, na ernstig overleg, niet te mogen aanbevelen. In het formulier van afkondiging is aan de woorden „by de gratie Gods', grondwettelijke ondergrond gegeven. De erkenning, dat alle macht van God afkomstig is, b.hoort ook in de Grondwet niet te ontbreken. In overeenstemming met de ge bruikelijke schryfwyze wordt voor gesteld het woord „salut" in het for mulier te lezen .saluut." Het woord .ministers" kan in de Grondwet vervangen de uitdrukking .hoofden van ministerieele departe menten." Volgens de nieuwe formuleering zal het duidelijk worden, dat de woorden „naar welgevallen" ook op de benoeming doelen. De tegenwoordige titel „van den godsdienst" wekt den schyn, alsof de godsdienst geregeld wordt. Alleen een zeer gedetailleerde omschryving kan den inhoud van 't hoofdstuk met voldoende juistheid weergeven. De beleekenis van ar'. 167 is deze, dat de wet 't belqden van een gods dienstige meening nimmer mag ver bieden, maar dat aan 't belqden geene uiting mag worden gegeven op zoo danige wyze, dat de s rafwet wordt overtreden. Door de voorgestelde for- muleering komt die bedoeling beter tot haar recht, 't woord „kerkgenoot schappen", waarbij de gedachte aan persoontyke toetreding op den voor grond staat, wordt beter vervangen door „godsdienstige gezindheden". Bestaat er eenerzyds geen reden openbare godsdienstoefeningen buiten gebouwen en besloten plaatsen te Hy schudde het hoofd, hq begreep haar niet. „Ik meende te bemerken, dat u haar wet mocht lqden. Waarom noemt u haar nu opeens valsch Als mijn keuze op barones Leonore gevallen was, zoudt u dan ook daartegen ge weest zyn Zy bedekte haar gelaat met belde handen. Zoo had hy zyn tante nog nooit gezien. „Victor, het zou best voor je zyn, als je nooit trouwde en het geslacht der Nortons liet uitsterven 1* sprak zy op doffen toon. „Tante 1" Dat woord klonk als een kreet. Treurig en ernstig knikte zy. „Ik weet zeer goed wat ik zeg. je zoudt misschien hetzelfde zeggen, als je alles wistl" Hy staarde haar verbluft aan. „Wat bedoelt u met dat alles vroeg by. „Waarom beeft u zoo? ts myn vraag zoo vreeseiyk? O, wat is het toch, dat u my te zeggen heeft Myn liefde is zoo groot, zoo machtig, dat ik die zells voor u niet zou kunnen opofferen, als God zelf er mq niet toe dwingt 1" verb'elen, wanneer deze zonder dat de openbare orde en rust gevaar loopt, kan worden gehouden, ander- zqds Is toch kwalijk te handhaven een bepaling, krachtens welke, ook wanneer dit gevaar wel te vreezen is, desondanks zoodanige godsdienst oefening niet kan worden belet. De uitdrukking in art. 180 „alle Nederlanders, daartoe tn staat, zyn verplicht, mede te werken tot hand having van de onafhankelijkheid yan het ryk, enz." is onju'st, omdal taal kundig, zoowel marnsn als vrouwen daartoe te rekenen zyn. Toch wordt de verplichting van deze laatsten, met een beroep op de woorden „daar toe In staat" ten onrechte veelal ont kend. Vrouwen zqn immers wel de gelijk in staat tot sommige diensten ter verdediging van den vaderland- schen bodem. Men bedenke b.v. aan verpleging van gewonden. 't Eerste lid van ar'. 192, „het openbaar onderwys is een voorwerp ven de aanhoudende zorg van de regeering", hoewel vaag, kan behou den biyven, trits 't woord „openbaar* vervatte. Daarop dient te volgen bet tegenwoordige vierde lid, dat de vrij heid van onderwqs voo.opsielr. Een niéuw, d rde lid, omiynt dui delijk, wanneer de gehoufenheid tot oprichting van lagere scholen van overheidswege ontstaat. Vele ouders nl. beschouwen 't als hun plicht door oprichting van eigen scholen, in het onderwqs hunner kinderen ie voorzien. De overheid vindt dus slechts een arbeidsveld, wanneer de ouders die taak niet kunnen of willen vervullen. In de van overheidswege opgerichte schooi kan natuurlqk geen ander onderwijs worden verst ekt dan met eerbiediging van de godsdienstige gevoelens der ouders van de school gaande kinderen, 't Vijfde lid spreekt de erkenning uit van de aanspraken der byzondere scholen op geldeiyken steun uil openbare kassen, evenwel onder voorwaarden en volgens regels door de wet te stellen, teneinde te alien overvloede duldeiyk te doen uitkomen, dat deugdetyk onderwijs op den voorgrond moet staan. De uitdrukking „algemeen lager onderwys" is gebezigd om te doen uitkomen, dat daaronder niet het uitgebreid lager onderwys is begrepen en evenmin het vakonderwys, voor zoover dit is begrepen onder het lager onderwqs. Ten slotte is de formuleering van het laatste lid vereenvoudigd. Hofberichten. H. M. de Koningin vertrekt heden avond te 7 uur 28 min. Staatsspoor naar Königstein vanwaar H. M. a. s. Maandag in de residentie zal terug- keeren. H. M. de Koningin vereenigde Zy sloeg haar door tranen ver duisterde oogen naar hem op. „Heb je haar werkelqk zoo lief Och, myn arm, arm kind I" „Waarom beklaagt u my vroeg hy verwonderd. „Wat verbergt u toch voor me, dat u zóo doet spre ken Zeg my alles, de geheele waar heid, wat het ook zy, maar dan alles, zonder iets te verzwijgen 1" Hoorde zy hem of hoorde zy hem niet? Zy scheen geheel aan de we reld ontrukt, zoo zat zy daar, in smarten verzonken. „Ik beloofde haar het te zeggen als deze dag zou aanbreken en nu kan Ik het niet!" mompelde zy zacht, doch hij verslond die woorden en een onbestemde, vrees maakte zich van hem meester. „U moet, u zal," drong hy. „Ik ben geen kind meer, ik kan alles hooren. Welk duister iaadsel schuilt daar achter die woorden „Welk duister raadsel herhaalde zy. „Ja, dat is het, een duister, on- opgelost raadsel I" „Staat het in verband met den dood van myn arme mama vroeg hQ in den grootsten angst. „Kent u gisteren de civiele autoriteiten aan een gastmaal waaraan ook H. M. de Koningin-Moeder deelnam. De genoodigder. waren de Voorzit ter van de Tweede Ksmer der Staten- Generaa!de Ministers, leden der Regeering de vice-president van den Raad van State, de Pres'dent en de Procu-eur Generaal van den Hoogen Raad de President der Aigemaene Rekenkamer; de Directeur van het Kabinet der Koningin de burgemees ter der gemeente 's Gravenhage. Voor de ultnoodiging hebben moe ten bedanken de President van de Eerste Kamer, baron Schimmelpen- ninek van der Oye, wegens onge steldheid de minister Ragout en de Commissaris der Koningin, baron Sweerts, beiden wegens familieiouw. Aan tafel speelde ds strqkmuriek der Kon. Md. Kapel. Tweede Kamer. De behandeling van de invalidi- telts- en ouderdomsverzekering werd gisteren den geheelen dag voorfge- zet met het debat over het regee- ringsvoorstel om voor de bes'aande ondernemingsfondsen het voortbe staan mogciyk te maken, over het amendement de Visser om meer duurzaam in de wet hei beginsel van risico-overdracht op te nemen, dus deze niet te beperken tot de op het oogenblik bestaande groete ondernemingsfondsen, nog onbe perkter toelating van risico-over dracht in het ontwerp, als correctief tegenover het bureaucratische en te gecentraliseerde stelsel hiervan. De heeren Tydeman en Patijn ga ven in deze quaesfie de voorkeur aan het stelsel van mr. Treub; ech ter gaf de heer Patyn den heer Treub In overweging den eisch van het minimum aantal leden voor een particulier arbeideisfonds niet te stellen op 500 maar op 5000 ieden. Minister Talma verdedigde zyn stelsel, tegenover dat van den heer Treub dat den flnancieeien opzet der verzekering in gevaar brengt. De minister ad Interim. De „Standaard" schrift Laat in den avond heeft minister Coiyn de vorige week een meester stuk geleverd. Men weet wat er, in den Helder vooral, met ons marine personeel jaar in jaar uit getobd is. Er heerschte een geest, die 't brutaalst verzet kweekte. Het was ot de vry- willigers by de vloot, saam in bond vereenigd, onze vloot in pacht hadden, en alles zich veroorloven mochten wat hun goed dacht. Geen admiraal, geen minister was hier meer de baas. De bestuurders van den Bond hadden te beslissen hoe 't zyn zou. En wee den armen drommel die dit toch al te bar vond, en zich verzette. Zoo'n misschien den moordenaar en hebt ge het geheim al die jaren bewaard Er volgde geen antwoord, zij hield haar gelaat met beide handen bedekt. „Is het dat? Is het dat?" vroeg hy dringend. In wanhoop sprong lady Cariey van haar stoel op. „Waarom kwel je my zoo, Victor Denk je mij plotseling een geheim te ontrukken, dat ik zooveel jaren in myn hart heb bewaard Welk recht heb je om my te vragen, te bevelen, wat ik zeggen moet of niet die niet eens recht hebt op je leven, op den naam, die je draagt Hy verbleekte en trad eenige schre den terug. Was zy by haar verstand of was haar geest verward Op dit ongelukkige oogenblik ver brak een geklop op de deur de vreeselyke stilte, die in de kamer heerschte. Werktuigeiyk opende de graaf de deur. Een bediende reikte hem op een zilveren blad een brief over. „Wat is er vroeg de graaf kortaf. „Een dame wenscht myiady wegens een dringende aangelegenheid te spre tebber had geen leven. En vooral zoo er een kind uit vromen huize bykwam, dan moest aan zulk een overal het leven onraogeiyk worden gemaak'. Hy moest eruit. Tegen dit woelen en dreigen is nu wel reeds herhaaldeiyk van minis terieele zijde een ernstig woord ge sproken, maar 'i kwaad bleef voort woekeren, en aan Colqn komt de eer toe, thans voor 't rerst het kloeke woord gesproken te hebben, dat aan dit invretend gevaar een einde maakt. De kracht van zyn woord school niet alleen da?rin, dat hij wat muiten was ook muiten noemen dorsl, maar dat hij veel meer deed, en klaar en duidelijk aanwees waar de wondeplek zat. Dat zat hem in het stelsel van vrywilligers. Vrijwilligers 'och stellen zich aan, alsof ze zich een vry ver- eenigingsleven kunnen gunnen. En dit juist kan nie'. Geiyk onze redactie het meer dan eens stelde Wie de Overheid dient, staat volstrekt nkt op één iyn met een werkman, die met een particulier fabrikant contracteert. De Overheid kan en mag zulk een verhouding niet dulden, en daarom moet door haar uitgesproken, wat de Rumeensche regeering by wet uit sprak, t. w. dat wie in haar dienst komt, te gehoorzamen heeft zonder zweem van recht tot verzet. V2ndaa- dat Coiyn liefst op zeemi litie alleen aanstuurt. Hy wil van de vrywilligers, die nu eenmaal aan den geest van oproer gewend zyn, af. Althans beginnen moet de betere toe stand met zeemilitie alleen een toestand die ook de Christeiyke jongelui op de vloot z si brengen. Het staat dan ook by hem vast, wie van nu af oproer kraait, krijgt ontslag. De hoogheid van het gezag zal gehand haafd worden, en naar vaste beginse len zal het kwaad dat nu onze marine bederft, worden gestuit en uitgebrand. Eere den man, die 't zóo aantorst I De minister van oorlog heeft aan de korpscommandanten der infanterie een nota gezonden, waarin by als zyn uttdrukkelijken wensch te kennen geeft, dat de troep 's morgens te 7 uur uitrukt, met dien verstande, dat meermalen z.g. meerdaagsche oefe ningen worden gehouden. Voorts heeft de minister bepaald, dat de compagniescommandanten niet meer zooals tot dusver gebruik was, de oefeningen ais „inspecteur" volgen, doch als werkeiyk instructeur, byge- staan door officieren en onderofficieren als hulponderwyzer. „Ons Belang." Door den minister van oorlog is eenigen tijd geleden afwyzend be schikt op een verzoek om verleening eener subsidie aan het door de onder ken 1" antwoordde de bediende. Lady Carley had haar gelaat afge wend. Zy hield zich vast aan haar stoelalles aan haar lichaam beefde. „Ik ben op het oogenblik voor niemand te spreken," bracht zy met moeite uit. Maar de bediende ging niet heen. „Pardon, myiady, het is die dame in de rouw I" zei hy. Onstuimig keerde de dame zich nu om, nam tien brief, opende dien en zag de onderteekening „BI." Met een wenk zond zy den bediende weg. Toen las zy den brief en richtte het oog op den graaf. „Victor", sprak zy, „de komst van deze dame is voor my een vingerwy- zigiglng Gods. Ga nu been 1 Morgen zal je alles vernemen alles I" Byna zonder bewustzyn gehoor zaamde hy en ging heen. Wat hield men toch voor hem verborgen Wte was deze raadselachtige bezoekster? En wat had die met hem en met zyn liefde uit te staan (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1