Woensdag 5 Februari No. 31 Feuilleton. Ccl&clat 51e Jaargang. 1913. VLISSSNGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50, Atzonderlljke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgever» Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉN van 1 —4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oioote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ft berin amenfs-Aduertentiëri op zeer uoordeelige voorwaarden jUNNENLAND. De Koningin naar den Taunus. H.M. de Koningin heeft het voor nemen, zich morgenavond andermaal voor eenige dagen in streng incognito, onder den titel van Gravin van Bu- [en, naar den Taunus te begeven, ten einde den 7en Feb uari den trouwdag van H. M en Z. K. H. net den Prins door te brengen. Tweede Kamer. De Kamer hervatte gisteren de in November 1912 gesci-orste behande ling van bet ontwerp invalidit lts- ;n ouderdomsverzekering. Allereerst kwam in debat, de ver leden week door minister Talma, bij zijn vijfde nota van wijziging, voorgestelde regeling van de nsico- overdiacht, welke regeling, zooals de minister opmerkte, neerkomt op een beperking van het amendement- De Visser, dat de mogelijkheid van het voortbestaan van het Instituut van ondernemingsfondsen beoor deelt, doordien het regeeringsvocr- slel alleen risico-overdracht wil toe slaan ten aanzien van ondernemingen waarop 1 Januari 1913 verzekerings voorziening bestond. Tegenover deze stelsels van de tegeering en van den heer De Vis ser, lichtte de heer Treub zijn amen dement toe, dat beoogt in het ont werp de mogelijkheid van verzeke ring bij bijzondere fondsen op te nemen, a's een correctie van de z.i. gecentraliseerde en te bureaucratische regeling der zaak in het ontwerp. Spr. betoogde dat zoodoende voor alle verzekerden de risico overdracht mogelijk zal zijn. De heer Duys bestreed de risico overdracht voor invaliditeit^ - en ou derdomsverzekering. In de avondvergadering wtrd de begrooting voor binnenlandsche za ken aangenomen. Nieuwe organisatie. Bij de Invoering der nieuwe orga nisatie, beslaat het voornemen om op I April a.s. slechts over te gaan lol de splitsing van de thans be slaande infanterie-regimenten van 4 bataljons in regimenten van 2 batal jons. De oprichting van het alsdan voor elk nieuw regiment benoodigde derde bataljon, zou alsdan geleidelijk ge schieden. Hierdoor zouden op 1 April slechts 12 kapiteins van het wapen der infanterie voor bevordering tot ma joor In aanmerking komen en de overige 24 hoofdoff ciersplaatsen eerst bQ oprichting der „derde" bataljons vacant komen. („Avondp.") H«t Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. O— 50.) zï wist, dat haar eerste schreden naar den graaf tegemoet voerden, en 2|j had zich niet vergist. Toen zij de boekenzaal voorbij- k'ng, trad hij plotseling voor haar, B'eep haar hand en trok haar eenigs- z|is onstuimig naar binnen. •Bertha, ik heb gewacht," zeide "JJ on zijn stem beefde van aandoe- nlnE* »Ik heb gewacht al die lange wen sedert gisteren. Ik kan die on zekerheid niet langer verdragen. Oh, 'Preek om Gods wil, zeg geen neen I" Onwillekeurig glimlachte zy. Zij ®eBreep zelf niet, hoe zij daar in dit ongeluksuur toe kwam. •Wat moet ik zeggen vroeg zij Hst ministerie van defensie. Naar aanleiding van het Koninklijk besluit betreffende de samensmelting van de ministeries van oorlog en marire merkt „de Fakkel* op Vrij aigemeen wordt het nieuwe departement met weinig sympathie en met geringe hoop op voldoende be staansvoorwaarden begroet. Of er veel aanleiding tot het leggen van een onverbreekbaar verband tusschen Oorlog en Marine is, werft zeer twijfelachtig genoemd. Eenheid in het opbouwen der organisatie is, naar wij meenen, slechts een fictie, omdat de organi- satiën van iand- en zeemacht zoozeer uiteenloopen, dat zij met elkander zoo ongeveer niets te maken hebben. Onder „eenheid in het beleid der oorlogsvoorbereiding* zal men ver moedelijk moeten verstaan, eenheid van opvatting omtrent het in lijden van oorlog of oorlogsgevaar gezamen lijk en in onderling, harmonisch ver band optreden onzer strijdkrachten te land en ter zee. De wijze, waarop dit optreden zal moeten plaats hebben, staat echter zeifs niet ter beoordeeling van den komenden minister van landsverde diging, maar van den opperbevelheb ber van land- en zeemacht, aan wien de handhaving van de onzydigheld of van de verdediging van den vader- landschen bodem zal moeten worden toevertrouwd. De verantwoorde'ijke minister van de K'oon kon, als zoodanig, daarvoor nooit de aangewezen man zijn. De opperbevelhebber moet volkomen zelf standig optreden, naar eigen inzicht en overiuiging en overeenkomstig zijn karakter. Vrij moet hy zijn van elke inmenging, hetzij men hem die van de zQde der regeering, dan wei van die der volksvertegenwoordiging mocht willen opdringen. De minister van defensie of van landsverdedig'ng echter is en biyit een administratief ambtenaar, die op de w^ze, waarop de strijdkrachten zullen optreden, geenerlei invloed kan of mag uitoefenen en met dit feit valt oi. het groot voordeel weg, dat de samenvoeging, oppervlakkig be schouwd, schijnt te geven. Wellicht schuilt in verband met dat ielt in die vereeniging zelfs een gevaar. De historische en uit den aard der zaak alleszins verklaarbare zucht tot inmenging van de zijde der regeering in de handelingen van den opperbevelhebber van land- en zee macht zal er eer door worden aan gewakkerd dan gedoofd. De strategische vraagstukken Inzake de landsverdediging behooren bestu deerd en uitgewerkt te worden In de bureelen der slaven van land en zee macht. Voortdurend overleg en blij vende samenwerking der departemen op onnatuurlljken toon. „Wat wil u, dat ik zal zeggen?" Hij drukte haar hand zoo vast in de zijne, dat zy er bijna pijn van had. „Zeg jaBerthaNiets meer dan jal" „Niets meer dan ja," herhaalde zij op een wijze, die alleen een geheel verblind man verkeerd kon verstaan. „Qraaf Victor, als ge dat wenscht, dan zij betja XXII. Lady Carley had zich in haar particuliere vertrekken teruggetrok ken, De morgenpost bracht haar ver scheidene brieven. Een daarvan, die onderteekend was „Blanca," opende zij met bijzondere haast. Zij zat nog in diep gepeins verzonken, toen zij opschrikte door kloppen op de deur. Haar neef trad binnen. Met bevende hand vouwde zij den brief dicht en verborg dien. Ztj deed de zorgvolie trekken in haar gelaat verdwijnen en ging haar neef met een vriendelpen glimlach te gemoet. Hij was immers baar lieveling, haar oogappel. ten is noodig, doch daarvoor is hun administratieve vereeniging allerminst modzakeip. Want, verder dan tot voorstudiën kunnen die besprekingen niet gaar, vastgesteld '-an er niels worden, dat verder zou reiken dan de eersle opstelling der strijdkrachten. Dit, wat betreft de strategische zijde van het novum. Christendom en polities Maandagavond hield dr. R Slo tenmaker de Bruine, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Utrecht (vroeger o.a. te Middelburg) voorde Algemeene Debating club aldaar, een rede over: „Het verband tusschen Christendom en Politiek", Wij ont- leenen het volgende aan zijn rede uit „de Tel.*De tegenwoordige coa'i ie is niet christelijk te noemen. Want materieel zp de leden het niet eens. Eventueel verkeerde politieke pracipen, hoewel dubbel af te keu ren in wie den naam van Christus noem', mogen niet gewraakt worden door andere partpn of groepen of organen, die op bun beurt soortgelpe dingen doen. En formeel is er tus schen Roomschen en Protestanten een zekere eenheid, in zooverre ais beiden willen gerekend zien mei een geestelpe overtuiging. Maar formeele eenheid is voor practische politiek onvoldoende. En materieel verschillen zij in de hoofdzaken door overtuigin „Kom nader, Victor," sprak zij vriendelijk. „Ik wilde juist de lpt van uitnoodigingen voor Donderdag eens met je doorzien. Je komt zeker spreken over het rijtoertje van heden middag „Neen, iante Ik heb gewichtiger zaken te bespreken." Zij keek hem onderzoekend aan. Zijn oogen schitterden meer dan ge- woonlp en zp gelaat stond ook levendiger. „Dat zp zeker zaken van aangena- men aard, als je verheugd gelaatjme niet bedriegt." „ja tante. Wensch u geluk, ik ben de gelukkigste mensch op aarde!" „Victor „Raadt u het niet Kan u zelfs niet vermoeden, waarom ik hier ge komen ben Zij hield den adem in en verbleekte. „Zeg het mij 1' bracht zij met in spanning uit. „Nu dan, ik ga trouwen ant woordde bQ. De oude dame stiet een kreet uit en sloeg de handen voor zich uit, als wilde zij een slag afweren. „Neen, neen, alles kaa, Victor, maar gen omtrent geloof, kerk, gezag, vrijheid, zonde, genade. Ook In de toepassing dier overtuiging op huwe lpswetgeving, bevordering derzede- Ipheid, de zending, de Zondagsrust. Ja, ook onder de Pre testanten zijn ingrijpende verschillen ju'st op die punten van theorie en practp, die het eerst aan de orde komen bij de kwestie der Christelijke politiek. „De Heraut" verdedigt als ideaal het ver dwijnen der openbare universiteiten wat anderen een ramp zouden achten. Dr. Kromsigt verdedigt thans in „De Nederlander" *t volgens zeer velen larg overwonnen standpunt van de theocratie. Het is onwaar, dat de verbonden stoelen op éen wortel des geloofs. En door de tegewoordlge verdeeling wordt het oordeel over de groepen onzuiver en onbillijk. Want inzake vrijheid en godsdienst, van drukpers, van vergadering, zp de geloovige Protestanten met de Liberalen éen inzake de grenzen der staatsbemoeiing is er veel verwantschap tusschen de vrij liberalen en de christelp-histo- rischen. De verdeeling van ons volk in twee deelen is onjuist. En de verbinding van den naam Christelijk aan hetgeen rechts geschiedt, is oor zaak, dat het Christendom den indruk maakt van feitelijk althans voor het openbare leven, geen inhoud te hebben, dus een phrase te zijn. Het dat niet „Tante I" Zij boorde dien uitroep niet meer. De krachten hadden haar begeven, zij viel in onmacht. Hevig ontsteld boog hij over haar, doch een oogenbllk later kwam zij weer bij.. „Het uur Is gekomen", fluisterde zij. Er ging den graaf een rilling door de ieden hij stond voor een raadsel, „Tante", zeide hij, „ik begrijp niet, wat u met deze woorden bedoelt. U begreep toch wei, dat ik yroeger of later zou trouwen „Maar niet zoo spoedig", ant woordde zij mat. „Drie en twintig jaar is toch zeker niet te vroeg. En ik beb haar onuit- sprekelijk lief zonder haar zou het leven mij een last zp I" „En wie is het Barones Leenore „Barones Leonore herhaalde hij en glimlachend schudde hij het hoofd. „Neen, Ibeste tante 1 het Is Berlha mi3S Bertha Darreli I" Lady Carley scheen versteend. „Miss Bertha Darreli Die Amerikaansche Victor, je schertst verband fusscben christendom en politiek kan trouwens nimmer (ot zijn recht komen in partij-politiek. Tentoonstelling „De Vrouw 1813-1913." De tentoonstelling „De Vrouw 1813—1913" mag zich verheugen in de belangstelling van de Koningin. Op haar verlangen had een der be stuursleden een onderhoud met H. M., waarbij door de Koningin de wensch werd uilgesproken, geregeld ingelicht te worden omtrent de vor dering der plannen voor de tentoon stelling. De Koningin heeft thans, in over leg met het tentoonstellingsbestuur, baronesse van Verschuer—baronesse van Balveren, uit Arnhem, aangewe zen ais tusschenpersoon tusschen H. M. en het tentoonstellingsbestuur. De Vredesbeweging. De Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht" heeft aan verschillende bekende personen hun meening gevraagd over het vredes-vraagstuk. In het Januari nummer van het orgaan van den Bond komen nu bedragen voor van mr. W. H. de Beaufort, prof. dr. H. S. Lorentz, generaal H. P. Staal, prof. mr. D. josephus Jiiia, wijlen gene-aal jhr. j. C. C. den Beer Poortugael, prof. mr. C. van Vollenhoven, gene raal J. de Waal. ds. A. J. van Log- hem Slaterus, J. M. Maury, F. M. Wibaut, dr. H. J Klewief de Jonge, Johanna W. A. Naber, Jan L. Chr. Nuys. W. Westerman, F. P. ter Meu- len, A. Pieters, W. H. Muller, mr. dr. H. J. Rom yn, mr. A. A. S. Bik. mevr. F. S. van Balen—Klaar, ds. S. K. Bakker, die a'ien van ver schillend standpunt de vredesbewe ging bezien. Plan 1913. Te Deventer zal by gelegenheid van het eeuwfeest onzer onafhanke lijkheid een tuinbouwtentoonstelling gehouden worden. Bovendien wil men een beeld ge ven van het beleg en ontzet van De venter in 1813—'14. Daartoe zal gebouwd worden dat gedeelte van Deventer in 1813 waar zich de voornaamste gebeurtenissen afspeel den. Dit terrein zal gedurende alle feestdagen opengesteld worden voor allen die een bijdrage, hoe klein ook, aan de commissie hebben ter hand gesteld. Op dit terrein zullen verschillende festiviteiten plants vin den als: het beleg, het ontzet, illu minatie, marktdag in 1813, raads zitting, concerten, kinderfeesten enz. enz. Voorts heeft de commissie ge dacht een uitdeeling aan de alge meene armen op het terrein te doen houden. Om het feest een meer na tionaal karakter te geven, heeft de immers „Hoe zou ik schertsen met zulk een ernstige zaak, tante Dezen morgen heb Ik aanzoek by haar gedaan en zq heeft myn vurlgsten wensch vervuld door de belofte, dat ze demyne zou worden. U moet reeds lang bemerkt hebben, dat ik haar beminde". „Neen, waariyk, ik heb er niets van bemerkt", antwoordde zy nog onder den indruk der verrassing. „Ik ben een oude vrouw, ik ben zwak en stomp geworden". Er volgde een poos stilte. Oraaf Norton verbrak die eindeiyk en zeide „Alleen met baar kan Ik gelukkig worden, zonder haar, ik wil er zelfs niet aan denkenU is voor my altyd een zorgende moeder geweest, u zal zeker myn geluk niet in den weg willen treden!' „Dat moet ik wel", antwoordde zy op vasten toon. „Ik ben zoo beslist mogeiyk tegen deze keuze I Die arme Amerikaansche, die je nog nauweiyks kent, die is niets voor je. Het is dwaas daar nog over te spreken I" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1