n Cacao Dinsdag* 4 Februari Binnenland. No. 30 51e Jaargang. 1913. nz. Gemeentebestuur. Feuilleton. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. 9 ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnaments-Adoertsntiën op zeer uoordeelige uoorwaardert PUBLICATIE. HINDERWET. Buig en Wetb. van Vlisslngen geld op a'tikel 8 der Hinderwet, brengen t;r openbare kennis dat bij hun besluit van heden aan P. A. de WAAL, broodbakker aldaar, ver gunning is verleend tot de oprich ting en in werking brenging van eene bakkerij met dubbelen heete- luchtoven in bet perceel Kadastraal bekend Gemeente Vliss ngen Sectie A. No. 2345 (ged), plaatselijk gemerkt Kasteelstraat hoek van der Swalme- straat No 95. Vlissingen, 1 Februari 1913 Burg. en Weth. voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B De Secre'aris, W1TTEVEEN. Muziekavond ten Hove. H. M. de Koningin heeft gister avond ten paleize een tweeden mu ziekavond gegeven, ditmaal voor een grooteren kring van genoodlgden. H. M. de Koningin-Moeder, die in ge- ruimen tijd geen avondfeesten had bezocht, woonde de uitvoering bij. De genoodigden voor deze gele legenheid warende leden van Hr. Ms. civiele en militaire huis en van de huizen der overige leden van de Koninklijke familie met hunne da mes; het geheele diplomatieke corps met dames de ministers met hunne dames, eenige ministers van staat, o. m. dr. Kuyper, jhr. mr. de Savor- nin Lohman, jhr. mr. Van Karnebeek, het kabinet der Koningin, eenige le den van den Raad van State, ver schillende heeren werkzaam aan het departement van buitenlandsche za ken en verder vele dames en heeren particulieren. Solisten van dezen avond wiren jonkvrouw Repelaer van Drlel (zang) en de heer G rard Hekking (violon cel), die op het klavier begeleid werden door den heer A. B. H. Verhty. In bet eerste gedeelte van den avond zong freule Repelaer, liederen van Schubert, Schumann, Van Ey- ken, Hemberg en R. Habn en speelde de heer Hekking stukken van Men delssohn, Handel, Locatelli en Mozart. Het tweede gedeelte van het pro gramma bevatte, voor zang, compo sltlën van H. van Nieuwenhoven en Hollandsche liederen van Bern. Zweers en Ja» W. F. Brandts Buys voor violoncel-solo de Sarabande en Beurree 1 en 2 van J. S. Bach en voor cello en piano een finale van de Sonate In Re van Rubinstein. Het Slot Nortliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. O— 49.) Als graaf Victor haar beminde, wat had hij dan met Bertha uit te staan ■Ik ga vanmiddag een rytoerfje maken naar het landgoed Draxel," sprak de graaf tot zijn tante. Deze lachte en zei: »Ah, je verlangt naar barones Leo- nore! Ga maar, mijn zoon, en breng haar mijn groetenWij verwachten je voor het diner terug." Graaf Norton kleurde als een schoolknaap en keek steelsgewijze naar Bertha, maar deze had een boek ter hand genomen, waarachter zij haar gelaat verborg. Had zy hem begrepen Wist zij, dat hy haar wilde ontvlieden, omdat IN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem I een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmer geëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodigis voor een smakelijken kop. Daartegen wordt nog al RONA dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 k 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (1 Vs k 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maakt men dus wel 200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet;goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt. Vereeniglng voor moederbescher ming en sexueele hervorming. Er heeft zich een comi'é gevormd ter voorbereiding van de oprichting van een vereeniging voor moederbe scherming en sexueele hervorming. Het beoogt blijkens een circulaire de vorming van een krachtige, op elke plaats vertegenwoordigde vereeniging van mannen en vrouwen, die openlijk den stryd willen aanbinden tegen denkbeelden en Instellingen, die op het Sfxuecl leven, de gezinsvorming en in het bijzonder op de positie der moeder, gehuwd of ongehuwd, on- guns lgen invloed hebben. De Vrjjmaking der School. In een bijeenkomst uitgaande van de drie rechtsche kiesvereenigingen te dezer stede, traden gisterenavond in het Concertgebouw aan de Em- mastraat als SDrekers op de leden der Tweede Kamer de heeren mr. A. J. M. baron van Wijnbergen, af gevaardigde voor het district Eist en J. H. Blum, die zitting heeft voor het district Middelburg. Hoewel deze bijeenkomst uitslui tend loegankeiyk was voor dames of heeren, behoorende tot een der rechtsche partijen was de belang stelling buitengewoon groot en was de groote zaal dan ook reeds ge- ruimen tijd voor den aanvang stamp vol. Onder de aanwezigen werden hij zoo in spanning verkeerde Kapitein Hammond en Charles gin gen naar de speelzaal. Beatrice begon dadelijk tegen Bertha: „Waar ben jij en de graaf den heelen dag geweest?" .Wij hebben in het park gewan deld." .Waarovei liep het gesprek?" .Over allerlei," antwoordde Bertha kalm, .over de mooie landstreek, over de prettige Inrichting van een Engelsch adellijk slot en natuurlijk over het we der." .Is er ook over mij gesproken?" «Dat geloof ik wel." .Bertha," fluisterde zij met over- gebogen lichaam, .zei graaf Victor nog iets van... je weet wel?" „Hy zei er geen woord van, dat hy je bemint en met je trouwen wil, als je dat bedoelt 1* De avond viel, graaf Norton keer de terug. Door den rit hadden zyn wangen een frissche kleur gekregen. Op de vragen van zyn tante naar de bewoners van bet landgoed Draxel, antwoordde hq zoo kort mogeiyk, iets, wat de aandacht van zijn tante niet ontging. verschillende au'orlreiten opgemerkt, terwyi ook uit Middelburg velen aan de uitnoodiging hadden voldaan tot bywoning van deze vergadering. De byeenkomst werd geopend door den heer P. G. Laernoes Sr., voorzitter van de anti.-rev. kiesver- eanfglng, die het samenzyn opende met een kort welkomstwoord, en zeide dat het onderwerp waarover gespro ken wordt voldoende bekend Is en dat er reeds vele jaren een stryd voor de vrijmaking van het onderwys is gevoerd. Wy hebben altijd gevoeld dat ons onrfcht werd aangedaan en altijd door ons gestreefd werd naar rechlsgeiykheld. Al is de toestand onder rechtsche ministeries verbeterd, zyn wy nog lang niet waar wy wezen moeten. Hy hoopt dat de sprekers ook hedenavond mogen ondervinden den bystand van God Almachtig. Hierna gaf hq het eerst het woord aan den heer Blum, waarna hq me dedeelde dat na afloop van de rede eenige gelegenheid zal worden ge geven tot het stellen van vragen. De bedoeling is de vergadering om half elf te doen eindigen, met bet oog op de aanwezigen van elders. De heer Blum vetkreeg daarna het woord, die begon op te merken dat een der hoofdschotels van de a.s. verkiezingen zal zyn de onderwijs- quaestie. Hy heeft daarom gaarne voldaan om in deze vergadering te .Victor, wat is er Ben je ziek vroeg zy na rfloop van het diner. .Ziek Neen, besie tanteu maakt u bezorgd zonder reden," antwoordde hy met een gedwongen lacb. „Waarom ben je dan zoo stil Vertrouw my gerust toe, wat er op je hart drukt." .Morgenantwoordde hy. „Heb nog tot morgen geduld. Ik ben eenigs- zins opgewonden, maar zelfs aan u kan ik de reden niet zeggen. Morgen zult u alles weten In haar bezorgd hart dook een voorgevoel op, maar zq drong toch niet verder aan. Bertha gevoelde zich nog steeds als iemand, wiens denken en gevoelen verlamd is. Hier was het keerpunt van baar levenWaar, zou de stroom haar heenvoeren N ar hooger of naar lager Kapitein H.mmond kwam haar gepeins storen en verzocht haar aan het klavier te gaan en een lied te zingen. Werkeiyk voldeed zy aan dit verzoek. Maar eenmaal aan 't klavier, werd zy de oude en zong met vuur een eenvoudig lied. samen met zyn ambtgenoot als S[re- ker op te treden. Het deed hem genoegen dat de heer baron van Wynbergen eveneens aan deze uitnoodiging heeft voldaan, hoewel het thans nu zelfs In de Tweede Kamer geen kleine vacantïe kon worden genomen, wel veel ge vergd is. Hij heette daaiom den heer Van Wijnbergen harteiyk welkom in deze bijeenkomst, den beproefden strqder voor de vrymaking van het onder wys (Applaus.) Het ontwerp der commissie tot herziening van de grondwet werd daarna door den heer Blum bespro ken en werd er op gewezen dat deze herzi nirg krachtig werd aan gegrepen om een wig in de recht sche partyen te dryven, en de coa Iilie te treffen. Echter werd vergeten dat dit voorstel der commissie nog geen regeeringsvoorstei was en door spreker er op gewezen, dat door dit voorstel de machtsverhouding der kroon er niet door wordt gewyzigd. Een voorstel tot wyziging der machtsverhouding der kroon, daar voor de natie warm te maken, dat geloofde zelfs de vurigste vrijzin nige niet. Vervolgens werd door spieker aangestipt het voorstel der grond- wets commissie betreffende het on- derwqs. Graaf Norton stond by haar en luisterde in verrukking naar den klank van haar zuivere altslem. Het lied was uit, zy stond op en spoedig was de avond voorby. Allen zochten hun vertrek op om te slapen. Bertha verlangde daar niet naar. Zq sloeg een shawl om, ging by het venster zitten en richtte haar blikken naar den helderen sterrenhemel. Zou zq graaf Norten nemen of niet? Liefde gevoelde zy niet voor hem en zou zij waarscbyniyk ook nooit voor hem gevoelen. Van ganscher harte beminde zy Charles, misschien nu nog meer dan tot dusverre, Als zy graaf Norton Irouwde, ver kreeg zy een hooge positie in de maatschappy en onmeteiyke rykdom- men. Zy hechtte veel aan een weel derig ieven en aan vermaken. Wat de liefde betreft, graaf Norton be minde haar en voor een vrouw is het altijd beter, dat de man haar bemint dan omgekeerd. Dit was de eene zyde van de zaak. De andere waszy kon naar haar neef gaan en zeggen: .Charles, de liefde, die ik je toedraag, is grooter Met de voorgestelde wyziging be treffende dat voorstel zal de tegeering zich wei in hoofdzaak vereenigen. Van links heeft men daarom niet lang naar verkiezingsleuzen te zoeken, nl. handhaving van het openbare neutrale onderwys. Hierdoor zyn wy ineens midden In de antithese. Wij zyn hier een te hoop loopen van alien die r.ist tot üe rechtsche partijen behoorer. Tal van stroomin gen vloeien hier tezamen. Wy hebben voorstanders van de republikeinsche scholen en strqders voor de verplichte neu'rale staatsschool. Eindelijk zijn er die niets voor het byzonder onderwys vre'm en ten slotte zy, wier sympa thie roor de vrye school zich alleen in woorden uit, doch als het op da den aankomt alles tegenwerken. Wy willen hopen dat niet de hiat de linksche pariijen tot samenwerking heeft geleid, doch de liefde is het geenszins. Wanneer de schoolbladen nagegaan worden biykt ten duideiyk- ste dat het niet de liefde is welke de heeren samenbindt. Hy haalde aan wat nog kort ge leden over de byzondere school was gezegd door een Doopsgezind predi kant; hetgeen door dezen predikant Is gezegd noemde hy ontzettend en treurig. De liberale party noemde hy ten opzichte van het onderwijs de party van h t behoud. De sociaal democra tische party is op dit gebied de party van de reactie, want zy wil terug naar den toestand ten tqde van de Kappeqne. De onderwqssiryd van vele jaren werd door den heer Blum nog even aangestipt en dankbaar herdacht wat door de paladynen op onderwysge- bied voor de christelijke school is gedaan hoe een lichtstraal door brak en de volle dag z'ch aan de kimmen vertoonde toen dr. Kuyper en dr. Scbaepman tezamen dezen stryd hebben aangebonden en daarby krachtig werden gesteund. Hij noemde het het beste dat de ondcrwqstegeiirg in dé grondwet wordt vastgelego, daarom gaal thans de stryd. De strqd zal hevig zijn en alle stuurmanskunst noodlg zyn om de veiüge haven te bereiken. Zal de eindoverwinning ons deel worden dan hebben wy alle krachten noodig. In de eerste plaats wilde hij thans aantoonen dat de stryd dooi de tr- genstandeis onder een valsche leuze wordt gevoerd. Hel concentratiepro gram werd daarna door den heer Blum besproken voor zoover het de onderwyspolitiek betreft, en door hem aangehaald wat mlnis'er Heemskerk te dezer zake den 12en December In de Tweede Kamer heeft gezegd. De onderwys-quaestie nader uit voerig besprekend zeide de heer Blum dat de grondslag voor de opvoeding dan de liefde voor mezelven. Ik wil je toebehooren, zoodra je dat ver langt." Zij zou dan zyn vrouw worden en een kleine poos zou hun geluk met niets te vergeiyken zyn. Maar dan zou hq, onterfd door zijn papa, zyn brood moeten verdienen in het zweet zyns aanschqns, en opnieuw zou voor haar het oude leven van zorg en ontberingen weet beginnen. Een rilling ging 'aar door de leden, toen ze daaraan dacht. Al zou haar hait breken, zy moest zichzeiven en Charles redden, zy zou den graaf haar jawoord geven. En dan? De toekomst grynsde haar tegen als een elndelooze, ledige ruimte, waarin zy niet mocht hopeh iets te vinden. Zij stond op en wilde trachten in den slaap alles te vergeten, wat haar hoofd en hart beroerde. En zy sliep het was een diepe, droomioóze slaap. De zon stond reeds hoog aan den hemel, toen zy eir.de- iyk uit haar verdooving ontwaakte. Doch nauweiyks had zy de oogen geopend, of de werkeiykheid trad met overweldigende kracht voor haar. (Wöfdt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1