IS. gen Hl Vrijdag 31 Januari [LD, binnenland. No. 27 1913. ische tolen H.L. .V.p. EDERLAND. Gemeentebestuur. 61e Jaargang. 138. Vsrscï#d dageiijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-flduerfantiSn op zear ooordeelige voorwaarden school lerlingen len. enz> bekendmaking. Feiiilleton. Hl DEN HIK OP DEI TAK. VUSSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by aïie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTfÊNvan 1—4 regels/0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. FRG. aruari tot iFebruarl iddags van recteur der ang Zuid- ior de vak- len, Machi- eren, Elec- <en. den zij, die hebben be- jg niet zijn iHIJSEN. icht, dat hii beiast nut SORGEN por en alle rreeren velend, RIES. iteur. fd aanbeve- sn en alle dam. Eerste Hy 3 V, en 4 Eekomen bij Jxn* R RU*1' iden «tnt ■len In b®' raties )RR6J alphabetische lijst van de in de gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of be heerders van paarden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen btengen ter algemeene kennis dat de, Ingevolge art. 17 van het Koninklijk besluit van 16 December 1902 (.Staatsblad no. 222) opgemaakte alphabetische lijst, bevattende da na men der in deze gemeente metterwoon eevestigde eigenaars of beheerders vaneen oi meer ter vordering aan te bieden paarden gedurende de maand Februari, voor een ieder op de Secretarie dezer gemeente ter in zage is nedergelegd. Vlissingen, 31 |anuari 1913. Burg. en Wethouders voornoemd, van doorn van koudekerke. De Secretaris, witteveen. Eerste Kamer. Aan het vooriooplg verstag van de Eerste Kamer over de begrooting van waterstaat ontieenen we het volgende: Qevraagd werd of het plan om van Vlissingen te maken een aan- looptiavcn, waaromt.-ent ten vorigen jare besprekingen zyn gehouden in deze Kamer, reeds eenigszlns ge vorderd is, en of, in verband daar mede ook overwogen wordt of weg neming der sluizen tot de mogelijk heden zou behooren, wat ook voor den bouw van grootere schepen door de Maatsctaappq de Schelde van be langrijke beleekenis is. Misschien zou dit doel bereikt kunnen worden door de voormalige Marinesluis, die vroe ger doorvaart gaf aan hel Maiinedok naar de rivier, weder bruikbaar te maken. Genoemde Maatschappij heeft reeds den aanbouw eener stoomboot voor den Koninklijken Hollandscben Lloyd moeten weigeren. Gevraagd werd of eerlang de-e overeenkomst zal kunnen worden be krachtigd. Men had gehoopt dat deze 8 September 1912 had kunnen ir-gaan, welke datum bij de concept over eenkomst was aangenomen voor de berekening van den erfpacht-canon. Het is voor den geregelden gang van het werk aan deze belangrijke indu strleele inrichting en voor haar ge zonde ontwikkeling zeer gewenscht, dat deze zaak nu spoedig worde be klonken, waarmede ook de stad Vlis singen grootelüks zai worden gebaat. De aandacht werd gevestigd op den slechten toestand van het station c.a. ie Rilland-Bath, welke toestand in opzicht groot ongemak en ge- Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners, 46.) „Ik zou sterven, als Ik niemand had, aan wie ik het kan raededeelen. Bertha, ja, jij mag het weten, jy al- leen 1 Graaf Norton heeft aanzoek om me gedaan." .Beatricemeer kon ze niet uit brengen. „Ach ja, Bertha, het is geen droom, ""aar werkelijkheid. Het geluk berooft raj! bijna van mijn verstand. Ik zou Jjï? Seluk wel luide willen uitjubelen. Slel je voor: Beatrice Stuart wordt gravin Norton Het bloed was Bertha geheel uit oe wangen geweken. Als versteend keek haar nicht aan. «as wel een beetje langdra- g' vervolgde deze. „Had hü maar vaar opkveit. Men hoopte, dat spoe dig verbefering zou worden gebracht en de minister bet bouwei van een nieuw spoorwegstatioi zal wiilen ba- vo'deren. Tweede Kamer. Gisteren werd voortgezet het alge- mcek debat over het lager onderwijs. Bij de verdere replieken hield de heer Van Wynbergen voi, dat vele voorstanders van openbare scholen hoe langer hoe mrer deze school maken tot een christelijk en anti nationaal Instituu'. Spreker trok uit de cri iekder lin- kerzijde de conclusie, dat deze st-yi voert tegen den geest van het con fess'oieel onderwijs. De heer Bos ontkende dit beslist en wyzende op een door twee R.K. geestelijken onderieekend couranten artikel, dat biykbaar met het oog op den verkiezingsstrijd was geschre ven en waarin het wordt voorgesteld alsof de socialisten en vryzinnigen sletten vereeren, doch religeuz?n het land ui'j-gen, ontzegde spreker aan den heer Van Wijnbergen en de zynen het recht om op hoogen toon over het openbaar onderwys het woord te voeren als de een of andere onder wijze- een minder mooi woord bezigt. Dergelijke politiek, zeide spreker, or.- der bet applaus der linkerzijde, kan niet anders dan onheil over ons land brengen. Nadat nog verschillende spiekers hadden gerepliceerd en na np'iek van den minister die volhield dat de overheid z'cb niet te mengen heeft in een vraag hoe en waarvoor" in de school gebeden wordt en die de meening uitsprak dat de openbare school niet met de linksche concen tratie op den goeden weg is, werd het algemeen debat gesloten. In de avondvergadering werd de behandeling van de begrooting van marine voortgezet. Generaal Jhr. Den Beer Poortugael. t Staatsraad generaal jhr. Den Beer Poorlupa^l, is gisteren in den ouder dom van bijna 81 jaar te 's Graven- hage overleden. Hy begon zqn loopbaan als lul'e- nant der infanterie en diende ais su baltern en hoofdofficier meerendeels bij den generalen Staf. Bij de mobi lisatie van 1870 werd by bij het hoofd kwartier belast met de zaken van het oorlogsrecht In 1879 nam hy zitting in het minlsterie-Kappeyne, om na een half jaar weer af te treden. In 1881 werd hij gouverneur der Kon. Mil. Academie, In 1885 inspecteur van het Militair Onderwys; in 1887 divisie-comman dant en ln 1889 stelling-commandant van Amsterdam, een jaar daarna ver liet hij den militairen dienst. In 1892 ronduit gevraagd, of ik hem nemen wou of niet, maar eerst sprak hy van de mogeiykheld, dat hy afgewezen kon worden, toen van een medemin naar, toen zei hij, dat hij eerst nog met zyn tante moest spreken en de hemel weet, wat hy in zyn beschroomd heid nog meer bazelde. Nu, het kan by de Engelschen zoo de manier zyn 1 Hy vroeg ook, of er nog teedere betrekkingen van vroeger bestonden en zoo al meer. Ik begryp niet, waar om hy niet als een verstandig man rondborstig voor zyn gevoelen uit kwam. Maar dat kan me niets sche len 1 Ik ben gelukkig overgelukkig I Als ik eenmaal gravin Norton ben, moet je by me komen en als een geliefde zuster altijd by me blyven, Bertha 1 Dat wordt je eenmaal toch, als je met Charles (rouwt 1* En zij omhelsde haar nicht en kustte haar hartstochtetyk. Byna ruw stiet Bertha haar terug, en terwyi haar lichaam trilde, zei ze „Laat my naar bed gaan." „En zeg je verder niets, Bertha Neem je dan geen deel aan myn vreugde „Ikwenschje veel geluk, volgde zyn benoeming lot lid van den Raad van State, waar by tot zyn dood deel uitmaakte van de afdee- llngen marine en oorlog. In 1874 was hö, ais jong luitenant, toegevoegd aan de n.deilandscbe gedelegeerden ter Brusselsche confe rentie over oorlogsrecht; op dVre- desconferentiën in 1899 en 1907 en op de conferentie van Gar.ève, van 1906 was hij een der Nederlandsche gedelegeerden. Verschillende geschriften over in ternationaal en oorlogsrecht e.d. zagen van zyne hand het licht, laatstelijk nog over de kustverdediging en de neutraliteit van de Schelde. Als beoefenaar en kenner van htt volkenrecht had generaal Den Beer Poortugael een gr noten naam tot zelfs builen Europa, getuige zyn lidmaat schap van verschalende bu'tenland- sche instellingen. Statenverkiezingen 's Gravenhage. Da verkiezingen voor twee leden der Piovinciale Staten te 's-G.avcn- hage hadden d-n volgend:n uitslag: Vac&ture-m JE. Baron Mackay, af treding 1916. Uitgebracht 16,858 gel dige stemmen. Volstekte meerderheid 8430. H ervan verkregen de heeren m-. J. J. Hmry (vrijzinnige co.centratie) 5957, K, ter Laan (S.D.A.P.) 4638, nr. JE. Baron Mackay (gesteld door een groep kiezers) 1498 en mr. R. van Veen (C.-H.) 4747 stemmenzoodat herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren Henny en Van Veen. (Vacature-dr. W. P. Ruyscb, aft'. 1913). Uitgebracht 16,894 geldige stemmen. Vols'rikte meerderheid 8448. Hiervan verkregen de heeren dr. R. A. P. van Dam (vrijr. eoncen- tratle)6641L Hoejenbos (S.D.A.P.) 4656, A. C. A. van Vuuren (R.-K 5597 stemmen. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Dam en Van Vuuren. Raadsverkiezing te 's-Gravenhage. By de gisteren te 's-Gravenhage gehouden Gemeenteraadsverkiezing in kiesdistrict II (vacature-mr. JE. Baron Mackay) zyn uitgebracht 6101 geldige stemmen. (Volstrekte meerderheid 4052). Hiervan verkregen de heeren W. Drees (S. D. A. P.) 1273, mr. JE. baron Mackay (gesteld door een paar kiezers) 615, C. Nypels (vrijzinnige concentratie) 1833, L. L. H. de Visser (S. D. P.) 278, dr. W. B. A. baron van Vredenburch (D.-H.) 2112. Zoodat herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren Baron van Vreden burch en Nypels. Wettelijke winkelsluiting. In den loop van het vorig jaar is door de Apeidoornsche Handelsver- wrong het meisje met moeite uit haar keel. „Ach was ik maar alleen," dacht ze. Het byzqn van haar nicht werd haar met elke seconde onver- drageiyktr. „je bent niet heel vriendeiyk," zeide deze en stond op. „Je schynt werkelijk onwel te zyn, en dan is het beste dat je te bed gaatl" Nog een omhelzing en Bertha loosde een zucht van verlichting, toen de deur achter Beatrice dicht gine- Dus Beatrice had het toch gewon nen Hoe onbegrypciyk het ook scheen, het was zoo. En Bertha had durven zweren, dat zy zelve de uit verkorene zou zyn. Haar hadden zijn woorden, zyn blikken gegolden, t-genover haar had zyn stemaiiyd a .Cers geklonken dan tegenover de overigen van het gezelschap. In haar nsbyheid verkreeg zyn bleek gelaat meer warmteen toch was het nu Beatrice 1 Zy legde haar arm op de vensterbank en on dersteunde daarmee het hoofd. Zy was en bleef Bertha Darrell, de arme bloedverwante, en Beatrice, die van af haar geboorte nooit anders dan eeniging een onderzoek ingesteld naar de wenscheiykheld van de in voering eener vrijwillige of ver plichte 9 uu--winkelslu;iing aldaar. Er kwamen 403 antwoorden in, waar van er 347 waren oor de 9 uur- sluiting en 56 er tegen. Vóór een wetteiyka regeling verklaarden zich 257 winkeliers, terwyi 109 er legen waren. Er zijn wel droeve tegenstellingen In de wereld. Waar men b. v. staat tegenover den harden shdjd om het bestaan van velen, doet hel pijniyk aan te zien en te hooren, welke hooge eischen anderen aan hun stoffelijke levensomstandigheden durven stellen. Zoo lezen wy in zeker blad Er zyn duizenden kostverdienende vrouwen in ons land, die nooit 6 gulden weekloon ontvangen, die nooit voldoende gevoed, gekleed of gehuis vest zyn en steeds mei de vrees rondloopen, nog eens den hongerdood te zullen sterven. En even later valt ons oog op de volgende mededeeling Een aantal jongedames te Chicago hebben een club opgericht onder den titel „De 2000 dollar per jaarclub." Het lidmaatschap van deze lub staat voor elke vrouw open, die zich aan de volgende bepaling wil onderwer pen „Geen lid zai in het huweiyk treden, dai nadat door een aan te wyzen commissie zal vastgesieid zyn, dat het inkomen van bet te huwen paar niet minder zal bedragen dan 5000 dollar per jaar en dat de vrouw het vrye beheer zai hebben over de inkomsten van het gezin". Da presidente van de club, miss Falke, is de meening toegedaan, dat geen Amerikaanscb meisje, dat in staat is voor zich zelf den kost te verdienen, moet trouwen met een man, die minder dan bovengenoemde som verdient. Eigeniyk, zegt zq, moest dit zelfs het dubbele zyn, maar hierin wiilen we onze opofferingsgezindheid foonen. Bijzonder trouwlustig schynt dus miss Falke niet, maar als de ware jozef voor haar mag komen en zy verliefd wordt, wordt zy allicht wat bescheidener. Intusschen, de dames van tegen woordig hebben heel wat meer pre tenties dan de maagdeHjns in vroeger dagen, die ook heel wat zediger en Ingetogener waren, ais wy tenminste mogen gelooven wat we daaromtrent vermeld vinden. De voorschriften, welke in de 17e eeuw werden gege ven, om de meisjes te leeren hoe zich te gedragen, waren uiterst streng. Dit leeit ons o.m. een brief, door een Vrouwe von Quitrow als een laatsten wil nagelaten aan haar beide doch- geluk had gekend die werd gra vin NortonAls een verteerende koorts greep dit haar hersenen aan. Zy zakte ineen, als ware haar hart doodeiyk getroffen 1 Nu had zij alles verloren, zy had liefde verloren en wat zy als haar geluk beschouwd had, was in rook vervlogen. Zij werd overmeesterd door wanhopige smart. En slechts eenige schreden van haar verwyderd was Beatrice, wier hart van vreugde jubelde. Onophou- deiyk klonken haar de woorden van den graaf in de ooten: „Slechts weinige dagen en dan mag de geheele wereld het weten 1" Maar wat mocht de wereld dan weten XXI. „Nog éen nacht en dan zyn we er. Dan blijft u eenige weken by my op het kasreel Powsys uitrusten, niet waar, mevrouw Stuart?" vroeg lady Carley, toen ze in een coupé eerste klasse van den trein zaten. In Dublin moesten ze nog op een stoomboot om naar Engeland over te steken. Er was een week verloo- ters „Anne Künecke" en „Godecke Christine". Uit dien brief in de Ne derlandsche taal geschreven en door Ed. Bodemann uitgegeven in het Tijdschrift van de Historische Ver- eeniging voor Neder-Saksen vinden we de volgende vermaningen „Drink vooral geen jongmensch toe en kijk den disch niet rond, s'a je oogen neer, kijk naar een hoek, en verroer je vooral niet". Als een jongmensch zich naast haar zette en met haar vertrouwelqk babbden wtide, dan moesten de meisjes geen antwoord geven liet hy nier af dan kreeg hy tot antwoord „Latet miek ongeschoren, ick verstahe nick, wat jy segget." Schilde hij baar een appel of eet peer, dan befaamde het baar, de vrucht te laten liggen en niet te e'en. By het dansen moesten de jonge meisjes hare heeten niet aankyken, hun de hand niet reiken, maar deze onder de schort verbergen en natuur- lijk geen woord spreken. Werden de jonge heeren warmer en deden ze liefdesverklaringen, dan moesten de dochlerfjes doen, of ze deze niet hoorden lieten ze niet af, dan hadden ze te zeggen „Ob jy mick leif hebbet oder nich, dat eene ismick sau vel als dat anoere", en dan te dreigen „ick will juwe worde nich mehr boten, oder ik will ubstahn un wech gahr." Die laatste bedreiging moesten zy ook uitvoeren, achter den rug der huisvrouw vluchten en het jongmensch den rug toedraaien, als deze nog indringender werd. Wilden ze echter zeif3 een kus, dan mosslen ze de b ntale kerels „up den schnuten schlaen". In komedies mochten ze niet mee spelen, zich niet naar huis laten brengen, thuis viytig naaien en spinnen, „un seichet by leive nich na den junckgesellen op der straten." Kwam er echter iemand met eeriyke bedoelingen, rfan moesten zy hem naar hare tante verwijzen, dat hy met haar sprekezelf echter mogen ze met hem spreken noch hem aan zien. Zelfs als ze verloofd zyn, mo gen ze hare bruidegoms niet aankij ken, hem uit den weg gaan, niet keuvelen met hem, maar hem naar neven of tantes sturen. (01 het bruidje hierin hare moe der gehoorzaamd zal hebben Sprak de bruidegom de bruid aan, dan moest ze zeggen: „Latet mick doch mit freden; ick will nich eiher mit jiick tau daun hebben, bet dat et tid is un d<y pape (geestelijke) daarover west is." Is echter de groote dag aangebroken, dan raadt de moeder aan„Stellet jück fien erbar an un schiaget juwe ogen vor jück nedder, dat dry liie kleine arge gedancken krlgen." Nogmaals vermaant dan de moe pen sedert den tocht op het meer van Macroom en sedert had Bertha elke aanraking met den graaf verme den, geheel in tegenstelling mei Beatrice, die byna geen oogenblik zyn zyde verliet. Bertha zag dat en lachte bitter; wat in haar hart om ging, zou ze moeliyk zelf hebben kunnen zeggen. Zy was geheel ver anderd. De overtocht van Dublin naar Li verpool duurde slecbts kort. Voor middernacht kwamen ze aan. De sneltrein voerde hen langs bosschen, akkers en weiden en eindeiyk stopte men aan het station te Chester, waar twee groote landauers voor het ge zelschap gereed stonden. De morgen brak reeds aan, toen men voor het portaal van bet slot Powsys stilhield. Hel gezelschap was verheugd, na zulk een vermoeiende reis te kunnen uitstappen. „Welkom in myn huls!" sprak lady Carley tot haar Amerlkaanscbe vrienden, toen deze met haar binnen traden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1