i Donderdag 30 Januari in IN. Feuilleton. de. Gemeentebestuur. No. 26. 51e Jaargang. 1913. ruh. BINNENLAND. I VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regelt 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prys slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. 1G1US. ES. uur. reking van dt ge- blijk in itijd en 1848. terk 35. en letter ek ••n* InW TIES 00 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. B&onnem&nis-Adosrfsntiën op zeer uoordeeüg® woorwj&ardBn BEKENDMAKING. Kiezerslijst. Be B mgemeester van Vlissingen gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet; Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente die vóór of op den 15 Mei 1913 den leeftijd van vijf-en-twintig jaren bereikt hebben en die niet in de gemeente Vlissingen aangeslagen zijn, hetzij over het dienstjaar 1912 in de grond belasting voor een bedrag van minstens f'l, of naar een of meer der vijf eerste grondslagen der personeele belasting, hetzij over het dienst jaar 19111912 in de vermogensbelasting of in de belasting op de bedrijfs- en andere inkom- eten, aie aanspraak willen maken om ge plaatst te worden op de lijst, aanwijzende hen die bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de Tweede Kame r, van de P rovinciale Staten cn van den Gemeenteraad, uit om vóór den 15 Februari 1913 lo. indien zij in eene andere gemeente aan geslagen zijn, hetzij over het dienstjaar 1912 in de grondbelasting (in die gemeente alleen of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste éen gulden), of over het dienstjaar 1912 naar een of meer der vijf eerste grondslagen der personeele belasting, hetzij over het dienstjaar 1911—1912 in de vermogensbelasting of in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, daar van door overlegging der voor geheel voldaan geteekencle aanslagbiljetten te doen blijkenaan slagen in die belastingen, waarvoor eerst na 31 December 1912 een aanslagbiljet uitgereikt is, blijven daarvoor buiten toepassing2o. zich overeenkomstig de daartoe vastgestelde formulie ren aan te geven A. Indien zij als mede-eigenaar over 1912 aangeslagen zijn in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalaten schap en het aandeel in dien aanslag minstens éen gulden bedraagt en de aanslag ten volle betaald is, onder overlegging vanhet aanslag biljet of een door den ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag yan het aandeel in den aanslag en van de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit. (Model no. H) B. indien zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1913 sedert den len Augustus 1912 bewoond hebben Joaelitens,huurJlie ook verschuldigd kan zijn in, den vorm van contributie aan eene coöperatieve bonwvereenigingéen huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bij- ?;ebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werke- ijke huurprijs, per .week berekend, ten minste heeft bedragen de som voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij de Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissingen f 1.75 per week). (Model lila) C. indien zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1913 sedert den lsten Augustus 1912 bewoond hebben krachtens huur die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging in dezelfde gemeente achtereen volgens twee huizen of gedeelten van huizen, van elk waarvan met of zonder bij behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huur prijs, per week gerekend, ten minste heeft bedra gen de som voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar het huis gelegen is, vermeld in de Bij de Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissingen f 1,75 per week). (Model Illb) I). indien zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1913 sedert den len Augustus 1912 bewoond hebben krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieken meter mhoud of 24000 kilogram laadvermogen. (Mo del IV); E. indien zij op den 31 Januari 1913 sedert den 1 Januari 1912 bij denzelfden persoon, de zelfde onderneming, openbare of bijzondere in stelling, hetzij achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bij zondere instellingen in dienstbetrekking werkzaam zijn geweest en als zoodanig over hot jaar 1912 een inkomen genoten hebben als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar zij wonen, Het Slot Nortliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. o— 45.) Als geëlectrlseerd richtte Beatrice zich op in haar volle lengteop eens bonsde haar hart. »Ik was," vervolgde hy nog altyd 'wijfelend, „ik was eigenlijk niet van plan te spreken, voordat wy n Engeland zouden zyn. Ik raag niet In overyiing handelen! Ik ben zoo bevreesd voor een afwyzend antwoord, dat Ik nauwelijks durf uitspreken 1" Beatrice zat op heete kolen. Was by niet goed by zyn verstand Hy een graaf! Welk meisje zou hy niet ten huweiyk durven vragen 1" «Eerst in de laatste dagen ben ik tot bewustheid gekomen omtrent my- ne gevoelens 1 Jaloerschbeid heelt ntgeniyk myn oogen geopend 1* vermeld is in de bij de Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissingen f 450) met dien verstande, dat bij - de berekening van dat inkomen ad f 450, vrije woning of inwoning berekend wordt op f 87.50, vrije kost en inwoning op f 300 en enkel vrije kost op f 212,50. (Model Va of Vb) F. indien zij op den 31 Januari 1913 sedert den len Januari 3912 als inwonende zoon in hét bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn ge weest en als zoodanig over het jaar 1912 een inkomen genoten hebben als voor de gemeente of gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld is in de bij de Kieswet gevoegde tabel. (Voor Vlissingen zie het vermelde bij letter E.) (Mo del VI) G. Indien zij op den 1 Februari 1913 in het genot zijn van een door eene onderneming, open bare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van een gelijk bedrag als het inkomen voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld in de bij de Kieswet gevoegde tabel. (Voor Vlissingen f450). (Model VII) II. indien zij verkeeren óf in het geval sub E of in dat sub' F en bovendien in het geval sub G, en hun inkomen of pensioen afzonderlijk min der bedraagt dan in die gevallen vereiBclit wordt, doch door samenstelling van het inkomen en het pensioen of lijfrente het vereischte bedrag bereikt wordt. (Voor Vlissingen f450.) (Model Villa, VIHb of vmc) I. indien zij op den 1 Februari 1913 sedert den 1 Februari 1912 den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100, (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld. (Model IXa) J. indien zij op den 1 Februari 1913 sedert den 1 Februari 1912, den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van tenminste f50 ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in een ge meentelijke spaarbank of in eene spaarbank be heerd door het bestuur van eene rechtspersoon lijkheid bezittende vereemging, van eene naam- looze vennootschap, van eene coöperatieve ver- oeniging of van eene stichting, zulks met dien verstande, dat onder bedoelde spaarbanken, voor zoover deze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, alleen die begrepen zijn, welke een waarborgfonds van f25.000 bij de Nederlandsche Bank gedeponeerd hebben. (Model IXb) K. indien zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingestela door of krachtens de wet of aamgewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eojxige betrekkingof vo,or de, uitoefening .van eenig bedrijf of beroep (Model X); verder wordt de aandacht er op gevestigd dat zij, die verkeeren in de gevallen hiervoren ver meld onder letter B of 13 en reeds eenmaal op de Kiezerslijst vermeld zijn en op den 31 Ja nuari 1913 nog hetzelfde huis ol gedeelte van een huis bewonen of eenzelfde vaartuig in ge bruik hebben, zonder nadere aangifte op de Kiezerslijst gebracht worden, tenzij zij eene dei- voor de kiesbevoegdheid gestelde eischen verloren hebben of op 1 Februari 1913 hebben opgehou den inwoner van Vlissingen te zijn dat zij, die verkeeren in de gevallen hiervoren vermeld onder de letters E, F en PI en reeds op de Kiezerslijst voorkomen, indien zij op 1 Fe bruari 1913 nog te Vlissingen wonen, vóór den 8 Februari 1913 door den burgemeester een aan gifte-biljet ontvangen, dat door hen vóór den 15 Februari 1913 ingevuld moet terugbezorgd worden ten raadhuize, (griffie) dat zij die verkeeren in de gevallen hiervoren vermeld onder letter C, I, J of K en reeds op de Kiezerslijst voorkomen, zonder nadere aan gifte op de Kiezerslijst gebracht worden, tenzij zij vóór of op 1 Februari 1913 een der voor de kiesbevoegdheid gestelde eischen verloren hebben of opgehouden hebben inwoner van Vlissingen te zijnen dat de verschillende modellen voor de aangifte kosteloos verkrijgbaar zijn ter ge meente-secretarie, (griffie.) Vlissingen, den 30 Januari 1913, De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKE RKE. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zette gisteren „Hy doelt op kapitein Hammond," dacbt Beatrice. „Hy is jaloersch op hem KosteiykHoe beeriyk, dat wy dien vriend in Macroon ontmoet hebben 1" „ik wanhoop echter nog niet ge heel," vervolgde hy met een vertrou welijk lachje. „Ik geloof wel, dat mqn vrees niet op degeiyke gronden rust." „Neen, dat geloof Ik ook," stamelde zy, terwyi zy vreeseiyk kleurde. „Denkt u, miss Stuart, dat Ik niet zal worden afgewezen, als ik my tot uwe ouders wend, wat ik trouwens van plan ben 1" „Afgewezen 1 Wel, is hy wel by zyn verstand dacht Beatrice, maar zy antwoordde luidDat denk ik niet, ik weet het, graaf Victor. Het zal ons een eer zyn 1* „Beatrice, als ik u zoo noemen mag, is u overtuigd, dat ik aangeno men word?" „Hy is een dwaas, een onnoozele hals," dacht zy. „Waarom komt hy niet rond en open met de zaak voor den dag? Dat zou raanneiyker zyn dan dit fladderen om de kaars 1" „U zwijgt vroeg hy. „Kom ik het algemeen debat over de begroo ting van binnenlandsche zaken, af- deeling lager onderwijs, voort. Minister Heemskerk vervolgde zyn redevoering en merkte op dat school opziener Ruys niet aan de Apel- doornsche onderwyzers verbood om in besloten kring „Allerzielen" op te voeren, doch hun dit ontraadde, ais zqnae een ongepaste vorm van protest tegen de houding van den burgemeester. In dit opzicht was de minister het met den schoolop ziener eens. De minister verklaarde zich tegen het uitoefenen van gezag door klas seonderwyzers in de schoolwel is hy voor overleg plegen tusschen hoofd en onderwyzers. De critiek op de byzondere scho len uitgeoefend kwam den minister voor meer te zqn een eisch van dwingelandy om het bestasn en de ontwikkeling van het byzonder ender- wys te belemmeren. In de quaestie van het gebed voor de verkiezingen op katholieke scho len wilde de minister zich niet men gen dit is een zaak van christeiqke paedagogie, waaromtrent een minis ter geen lessen heelt uit te deeien. De minister verdedigde zich tegen hetverwy.van verwaarlozing. Deze bestaat zijns inziens alleen in de verbeelding der klagers. Een afdoende oplossing van de salarisregeling waarvan de onder wyzers een politieke agitatie maken, is op het oogenblik om financieele redenen absoluut onmogeiyk voor elk kabinet van welke richting ook. In den kindertoeslag ligt niets vernederends voor de betrokken on derwyzers. Een uitbreiding van de leerstof komt den minister beter vooi dan een plotselinge uitbreiding van de leerplichiige schooljaren. Na den minister kwamen verschei dene leden aan het woord voor hunne replieken. Tweede Kamerverkiezingen. Naar men aan de „Zeeuwsche Koetiet" meldt, wordt er in de agra rische party ernstig aan gedacht in het district Oostburg naast decandl- daten der kiesvereenlglngen een neu raal agrariër candidaat te stellen. De Mannenbond voor Vrouwen kiesrecht heef', zoo meldt het „Vad.", de volgende vragen aan de candida- ten voor de Tweede Kamer gezonden, met verzoek deze zoo spoedig moge- iyk te willen beantwoorden1°. Zyt gij vóór algemeen kiesrecht voor vrouwen? 2'. Zoo ja, verslaat gy daaronder alleen het z.g. actieve (recht om te kiezen) of óók het passieve (recht om gekozen te worden)? 3°. Zoo neen, zyt gy dan voor beperkt kiesrecht voor vrouwen, en waarin reeds te laat, miss Stuarl Bestaat er misschien reeds een andere lee- dere betrekking Beatrice richtte het trotsche hoofd op en lachte allerbekooriyksl, terwyi ze met trillende stem zeide „Noem my gerust Beatrice, graaf Victor. Dat hoor ik het liefst van myn vrienden en van u. Neen, er heeft vroeger nooit een teedere be trekking bestaan en ik ben overtuigd, dat graaf Norton geen vrees behoeft te koesteren voor een afwyzend ant woord." „O, dank, duizendmaal dank!" Er volgde een langere stilte. Bea trice's hart jubelde van vreugd. Was zy maar weer aan land om aan papa en mama, aan Charles, aan Bertha, aan allen het wonderschoone nieuws te vertüienl Ais In een droom sloot zy de oogen. De torenklok van Qlengariff sloeg tien uur, toen men aan land stapte, Graaf Norton hielp haar uit de boot en zwygend richtten zy hunne schre den naar het Victoria-Hotel. Voor den ingang bleef hy staan en wierp een bitteren droppel Inden kelk van haar geluk. zou dan volgens U de beperking moeten bestaan Bijv.a. het betalen van belasting b. het gehuwd, on gehuwd, wrduwe of hoofd van een gezin zyn? c. het bekleeden van eenige betrekking of het uitoefenen van eenig beroep d. hel voldoen aan zekere wetenschappelijke voor waarden e. een leeftydsgrens f. het voorloopig schenken van kiesrecht aan vrouwen, byv. alléén voor de ge meenteraden 4°. Zijt gq van oor deel, dat het kiesrecht door de grond wet aan de vrouw moet worden ge waarborgd? 5°. Zijt gy tegen het verieenen van eenig kiesrecht aan vrouwen, en waarom De bedoeling is, de ingekomen antwoorden tijdig ter kennis van de kiezers te brengen. Gemeenteraadsverkiezingen. De uitslag der gisteren te Utrecht gehouden herstemming voor den ge meenteraad in district D, is ais volgt Vacature-Zoetmulder (aftreding 1913), mr. E. W. H. Duyzings (R.-K) 1164 en mr. J. A. Roseveldt (S.-D.) 1206 stemmen, zoodat mr. Roseveldt ge kozen werd. Vacature-mr. Werker (aftreding 1915), W. Belger (A.-R.) 1176 en mr. W. H. M. Werker (Vrijz.-Dem.) 1222 stemmen, zoodat mr. Werker gekozen werd. De katholieken verliezen een zetel aan de sociaal-democraten. Aan wien de schuld? Men schrijft aan de „Avondp". Zooals bekend, zyn met de invoering der nieuwe Militiewet ook de z.g. keuringsraden" in het leven geroe pen, die reeds in de maanden juni en juli geneeskundig de lotelingen onderzoeken, welke het volgend jaar onder de wapenen moeten komen. De uitslag van dat geneeskundig onderzoek wordt gemeld op de staten model G, om by de indeeling by de verschillende korpsen met dien uit slag en met de door den keurings- raad gegeven wenken rekening te houden. Voor leder, met militaire toestanden bekend, Is het duldeiyk, dat door enkelen geheel anders is gehandeld, waardoor het nut der keuringsraden geheel verloren gaat. By de jongste indeeling van mili ciens der lichting 1913 tusschen 15 —20 Januari werden nl. in verschil lende garnizoenen vele miliciens by het wapen der infanterie ingedeeld, niettegenstaande op de betrekkeiyke ïysten door den keuringsraad was gemeld „Niet geschikt voor Infan terie", met aanduiding der gebre ken, voornameiyk san de veeten. Gevolg natuuriykSlecht marchee- rende infanterie vele achterblijvers bq lange marschen, gevolgd door „Nog een laatste verzoek, Beatri ce 1" zeide hy met een blik vol har- teiykheid. „Laten wq voorloopig zwijgen over hetgeen wy zooeven besproken hebben. Ik had ook gaar ne, dat uw ouders vooreerst daar niets van te weten kwamen. Mijne tante, die altyd ais een moe der voor mq gezorgd heeft, weet nog niets van myn plannen. Het Is niet meer dan billijk, dat zy daarmee allereerst bekend wordt gemaakt door my. Slechts weinige dagen en dan mag de geheele wereld het we ten 1* „Als u dat wenscht, zal Ik er na tuuriyk geen woord over spreken." antwoordde zij een weinig gedrukt. „Goeden nacht, heer graaf 1" Zy scheidden, Beatrice door een zoeten droom bevangen. Het was, of de aardmannetjes voor haar voeten dansten, haar toeknikten en steeds riepen „Lady Nortoni Lady Nortoni" Slapen kon zy nog niet. Zy wilde Bertha opzoeken, die zeker met Charles ook reeds teruggekeerd zou zyn. Zy snelde daarom naar Bertha's couranten-berichten, zoo ongaarne gezien door den min. van oorlog (zie oorlogsbegrooting 1913), enz. Heel bescheiden vragen wij„Aan wien de schuld Vereenvoudigde Douane-formaliteit. Blijkens een resolutie van den Minister van Financ'ën zal het, vol gens het „Hbl.", in het vervolg ge- oorloofd zyn, voor de gelijkluidend In te vuilen gedeelten van de in meer dan éen exemplaar in te leveren for mulieren voor vrachtiysten. volgiysten, doorvoeriysten, volgbrieven, consen ten, transito-paspoorten, vrijpaspoor ten, geleibiljetten en aangiften volgens ar'. 143 der Algemeens Wet gebruik ie maken van een voor doordruk ge» schikte pen en carbonpapier. Het in vullen van een dier formulieren mag ook geschieden met goeden kopieerinkt of met de schryfmachinevermenig vuldiging kan dan plaats hebben door middel van kopieerpers, hecto- graaf cf soortgelijk toestel. De ver eischte hand'eekeningen zullen steeds met de pen geschreven moeten wor den. Alle exemplaren moeten zeer duidelijk leesbaar zyn. Afkortingen van woorden bshooren te worden verme- der. Voor de tripllcaat-, vracht- en volgiysten en voor de weder aan be langhebbenden uit te reiken exem plaren der doorvoeriysten, volgbrie ven, consenten, paspoorten, geleibil jetten en aangiften volgens art. 143 der Alg. Wet moeten steeds met inkt ingevulde en dus geen carbondoor- drukken worden gebruikt. In gevallen van misbruik zal van de betrokkenen, behoudens nader te nemen maatregelen, inlevering van met Inkt ingevulde formulieren wor den geëischt. Naar de „Ass. Ct." verneemt, is het hoofdbestuur der onderoff.-ver- eenlging Ons Belang voornemens een kleedlngfonds op te richten, waarby alle onderofficieren en minderen als lid kunnen toetreden, tegen storting van een maandeiyksch bedrag. Voor de aldus betaalde gelden zullen tegen matige pryzen kleeding en uitrustingsstukken verk^gbaar zyn. Pisuisse en Blokzijl. De journalisten-chansonniers Jean Louis Pisuisse en Max Blokzyi ver trekken, ten einde gevolg te geven aan een verzoek van H. M. Konin gin Elisabeth van Roemenië den 12?n Februari a.s. naar Boekarest om daar een concert ten Hove te geven, terwqi zij bovendien zullen optreden voor de Duitsche en de Zwitsersche vereenigingen aldaar en op eenige particuliere soirée's. Vervolgens staan voordrachten avonden in het Roemeensche bin- kamer en trad binnen. Er brandde geen lamp, maar in de schemering zag zy tGCh haar nicht zitten. Met een shawl cm de schouders zat ze bij het venster en beschouwde den helderen sterrenhemel. „Nog in 't donker, Bertha Bezig met maneschyn beschouwingen Het is werkeiyk een schoone nacht, hé Bertha bewoog zich niet, terwyi zy sprak: „Kom je alleen hier om me dat te zeggen „Nu, wees niet zoo onvriendeiyk I Ik wilde je zeggen, hoe gelukkig ik ben ets hoe prettig wy gevaren hebben! Oh, Bertha, het was al te schoon 1" „Het was prachtig," bevestigde B ertha mei onvaste stem. Beatrice kwam voor haar staan en keek haar eens goed in het gelaat. Bertha, heb je geschreid „Geschreid Ik schrei nooit ik ben vermoeid, ik heb hoofdpyn. ik moet naar bed!' „Wacht nog een oogenblikje maar 1 Ik kan het geheim niet bewaren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1