snhuis IKE, No. 23 51e Jaargang. 1913. 'WAREN. LËTER. len :obsforen", rvatters", angebodett COUPEUSE, Dlaandag 27 Januari rinnenland. Feuilleton. AAGAZIJN 'E KWALITEIT, VKNINCK RKEN 3TROO. re beurs. VIEUW! per Flesch. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, fl TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Het Slot Nortliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. SPORT voortgezet. I menschen kunt aan hoofdpijn, gebrek aan eet- agt over pijn in ïeidalles ver- purmiddeleen |ijd lijdende aan lat mijne huise- ien mij moeilijk :en eetlust, was en kon maar het gebruik van chen Sanguinose iteld. KHAAR-Verzijl. 12 fl. f 15. risten. or namaak 1 AM Co. HEST.Lepelstr. AAT No. 1. >roef met Aanbevelend, is KLEERMA ME, voor spotprijs, arantie. Uitgewerkte el. Adres te bevr.: irant. angeboden dooi s een net raat. Brieven franco eau dezer Courant gen half Februari optreden, bekwaam te openen. Brieven salaris, ouderdom, in betrekking onder au „Vliss. Crt." onder de strengste en, Glasdeuren en te Vlissingen is aag profielkaarten ie en Duitsch^ ïheid. )5 per Flescli' VLISSINGSCHE COU RAMT. Prqs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. De Koningin naar den Taunus. H. M. de Koningin heeft zich he denochtend voor eenige dagen naar den Taunus begeven, ten einde een bezoek ie brengen aan Z. K. H. den Prins, die, zooals bekend is, aldaar wegens gezondheidsredenen ver- toeft. H. M. was vergezeld door baro nesse Sloet van Marxveld, hofdame baron Sirtema van Oroveslins, groot meester van H. M.'s Huls; majoor Graaf du Monceau, adjudant van H. M. en jhr. mr. Stoop, referenda ris van het kabinet der Koningin. H. M. reisde onder den litel van gravin Van Buren. Tweede Kamer verkiezingen. De heer Herman Snijders te Mid delburg heeft voor een hem van vrij zinnige zijde aangeboden candidatuur In het district Tietjerksteradeel bedankt en verzocht in de districten Appinge- dam en Beverwijk, waar bij op het grostal werd geplaatst, niet voor een definitieve candidatuur in aanmerking te komen. De onderwijzers en de verkiezingen. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft aan de hoofdbesturen der linksche par tijen het volgende schrijven verzonden Krachtens het besluit van onze In December jl. gehouden algemeene vergadering zal ons hoofdbestuur zijn pl.m. 7000 ieden, over hel ge- heele land verspreid, met aandrang opwekken al hun beschikbaren tijd en krachten te wijden aan het werk voor de algemeene verkiezingen in juni a.s. Zij zullen worden opgewekt lid te worden van de kiesvereenlglngen waartoe zij volgens hun overtuiging behooren en zich, in dienst dier vereenlging, voor 't verkiezingwerk beschikbaar te stellen. Het spreekt vanzelf, dat voor onzen bond als zoodanig, hier het belang van het onderwijs en de onderwijzers op den voorgrond slaat. Wij zijn intusschen overtuigd, dat ook uw hoofdbestuur, naast vele andere belangrijke zaken, het belang van het onderwijs en dus ook van de onderwijzers niet uit het oog wenscht te verliezendat het met ons zich krachtig zal willen te weer stellen tegen de te verwachten wijziging van artikel 192 der Q.ond- wet, dat het genoemde artikel naar letter en geest zal w llen handhaven, en dat het zal willen bevorderen een afdoende regeling van de salarissen der onderwijzers, nut dien verstande, dat hun een salaris gewaarborgd wordt overeenkomstig hun dienst prestatie. in die overtuiging ligt voor ons 42.) i ,.Ütuheb er nle(s tegen, dat je be- e ~nt tegen°ver de dochter van ii ?rri"' nraat daarmee houdt anes op 1 Geen dwaasheden I Als je anders houwt dan met mijn volle goedkeuring, krijg je van je leven geen penning meer van me I" Charles keek zijn papa aan met een uitdrukking op het gelaat, die deze zich niet kon verklaren. .Wees gerust, papa I Ik zal niet trouwen met de dochter van Fred Darreii als u dat bedoelt met „geen dwaasheden." Daarover ben ik met haar reeds lang tot overeenstemmine gekomen 1* 6 In het dorp Macroom stapte hel gezelschap in een omnibus, die in de grond voor bovenbedoelde op wekking aan onze leden. Ten einde nu daaraan het resul taat te verzekeren, dat wij er van verwachten, richten wij lot uw hoofd bestuur het dringend verzoek, uw invloed aan te wenden, dat namens uw partij slechts candidaat gesteld worden zij, die met geuite wenschen in zake artikel 192 Grondwet en salarleering der onderwijzers volkomen instemmen. Afgekeurde militairen. De inspecteur van den geneesk. dienst der landmacht heeft, naar de „Avondp." meldt, ter kennis ge bracht van de chefs van den geneesk. dienst in de ondeischeidene garni zoenen, dat hem gebleken is, dat meermalen miliciens, voor herhalings oefeningen onder de wapenen ko mende, bij ongeschiklbevinding voor den dienst, ten onrechte direct weer in het genot van groot verlof worden gesteld. Elk militair toch is slechts dan als ongeschikt voor den dienst te beschouwen, wanneer omtrent hem door den Inspecteur van den ge» neeskundigen dienst is beslis). Hier door behoudt de inspecteur de be voegdheid een zoodanig militair door een geneeskundige commissie c. q. te doen onderzoeken, hetgeen niet mogelijk is, wanneer de man reeds in het genot van groot verlof is hersteld. De Inspecteur verzoekt In den vervolgde met deze bepaling reke ning te houden. Kiesrecht voor de vrouw. Naar .het Volk" verneemt, heeft het bestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht aan de candldaten voor de Tweede Kamer verzocht antwoord te willen geven op de vol gende vragen Is u voor directe invoering van kiesrecht en verkiesbaarheid der vrouw bij de eerstvolgende Grond wetsherziening Is u bereid tegen eike uitbreiding van mannenklesrecbt te stemmen, in dien daarmede niet vrouwenkiesrecht in den een of anderen vorm gepaard gaat? Bij beschikking van den minister van oorlog a. i. minister van marine is de luitenant ter zee der 2e kl. D. van Nijmegen Schonegeve! met ingang van heden geplaatst te Vlissingen. 1913 te Zwolle. Door de Vereeniging „Overijsel- sche Nijverheidstentoonstelling plan 1913" is tot den Raad het verzoek gericht, een bedrag van f 5000 te harer beschikking te willen stellen, ten deeie als subsidie, ten deele als deze streek op bepaalde uren reed. Het rijtuig kon tien personen bevatten, Een alleenreizend tourist, een flink man met militaire houding was de eenige vreemde, die bij hen plaats nam. .Hammond 1" riep de graaf, zoo dra hij den man zag. .Wel, het doet me pleizler je te zien I Kapitein Ham mond, mijn vriend de heer Stu- art en familie uit New-York 1* Van weerszoden boog men. Het was de bedoeling van graaf Norton om ditmaal naast Bertha te zitten, maar wat vermag de wil van een man tegenover het vaste besluit eener vrouw .Ach, graaf Victor," riep Beatrice, juist toen hij zijn geheim plan zou uitvoeren, .help my toch, Ik kan al leen niet in het rijtuig komen. En dan een verzoekwees zoo goed mij ophelderingen te geven omtrent de iandstrreekl Het is zoo aanganaam, ais Iemand, die de omstreken kent, onze aandacht vestigt op hetgeen er zoo al moois te zien is gedurende de reis." Er bleef hem niets over dan zich naar dit verzoek te schikken, te meer bijdrage in het ten behoeve der tentoonstelling opgerichte waarborg fonds. B. en W. zijn van meening dat het door de vereeniging genoemde cijfer van f 5000 niet overmatig is te achten en beschikbaarstelling van dit bedrag door het belang, dat de gemeente bij het welslagen der ten toonstelling heeft, voldoende ge rechtvaardigd is. Zijn wij moreel weerbaar .Allen Weerbaar* van Vrijdag 24 januari tracht aan de hand van het geen op het Balkan-schiereiland ge schied is, aan te toonen hoe een land te allen tjjde op eigen kracht moet kunnen vertrouwen. Turkije werdt door de mogendheden in den steek gelaten. Waarom Omdat het niet In de eerste plaats op eigen kracht vertrouwde. België begrijpt dit ook en versterkt zijn leger. Met de reorganisatie van ons leger is een vlugge mobielmaklng verzekerd, terwijl het een ruime ge talsterkte bezit. Waarvan is men nu nog niet zeker Of de geest die bet volk in ai zijn lagen bezielen moet, om vlug present te willen zijn, goed is. Ztjn wij ook moreel weerbaar De kapitein van Dam v. Isseit geeft het slot van zfjn s'ndie over den kleinen oorlog op Nederland's grondgebied in 1672 en '73. Tal van voorbeelden uit dien oorlog In het Zuiderfrontier (Brabant-Gelderland) worden aangehaald en uitgewerkt. Het artikel .de Voorbereiding der jeugd voor den militairen diensi" wordt vervolgd met een beschouwing over .de schietopieiding van die jeugd" en over .voortgezet onderwijs en militaire vooroefening". Een belangrijke brief van jhr. Ram van het Balkanscbe oorlogsterrein aan de.Rotterdamer" gezonden, wordt hiér in zijn geheel aangehaald en wel om de lezers van „Allen Weerbaar" er o. a. op indachtig te maken, hoe verkeerd het is eeuwig en eeuwig op eigen land, eigen gewoonten, eigen manieren te schimpen en die van Duitschland bijv. hemelhoog te ver heffen. In de militaire wereld doet men het ai heel sterk, zoodat men er ten slotte toe komen moet zich af te vragen of men wel ooit ter wereld tegen Duitschland zal willen vechten, immers daar was alles zoo uitstekend en wij waren er sukkels bij 1 In dienst nemen van losse burgerwerklleden- De minister van oorlog heeft be paald, dat bij het toepassen van den maatregel tot het in dienst ne men van losse werklieden, 's Ryks belangen zooveel mogelijk in het oog moeten worden gehouden, in dier daar tante Elizabeth er mee Instem de en zei: ,|a, Victor, kom hier zit ten en geef ons alle gewenschie in lichtingen. Je vriend vindt daar naast je nog wel plaats I" En de omnibus rolde voort op den hobbeligen weg. .Hoe bevalt je deze verdeeling van het gezelschap, Bertha vroeg Charles. .Ik moet bekennen, dat Beatrice meer bij de hand is, dan ik dacht," antwoordde zij glimlachend, .lam mer dat ai haar moeite toch tever geefs is I" „Graaf Victor, wie is die vriend van u?" fluisterde Beatrice achter haar witte parasol. .Hij is baron Augustus Hammond, tweede zoon van den baron van Glang en kapitein bij de Schotsche garde 1" En met eerbied richtte Bea trice het oog naar de nieuwe ster, die aan haar levenshemel was opge gaan. Het was bijzonder f aai wederhet sehoone landschap bood een rijke afwisseling van schilderachtige ge zichten, doch maakte niet den ge- wenschlen indruk op den graaf, die voege, dat geen losse arbeiders worden werkzaam gesteld, zoolang nog miliciens, behoorende tot de adminisiratietroepen, dan wel vrij willigers of miliciens, die vrijwillig in werkelijken diensi zijn gebleven of komen, voor het verrichten van de huishoudelijke werkzaamheden kunnen worden aangewezen. Verder is bepaald: De losse arbeiders worden in dienst genomen of ontslagen door de commandeerende officieren der corpsen of van de afzonderlijk gar nizoen houdende gedeelten van korpsen. De arbeidsduur en hei loon wor den geregeld door de hierboven ge noemde commandeerende officieren, het loon in overeenstemming met den ier plaatse geldenden loonstan- daard. Het loon der eventueel in cantines te bezigen bedienden moet uit de inkomsten der cantine worden be taald. De losse arbeiders mogen niet worden gebezigd voor planton- of bewakingsdienst, als kok of bijkok dan wel als officiers- of paardenop- passer. Boeken en platen tegen balansprijzen. Men kan thans weer goedkoope boeken koopen. Een enorme boeken- voorraad wordt tegen taxatieprijzen of balanswaarde aangeboden. Het is werkelijk de moeite waard, om te zien, hoe boeken van groote auteurs en goede uitgaven worden aangebo den tegen minimum-prijzen, terwijl er zelfs velen bij zijn in fraaie stem- peibanden. Boeken van De Genestet, Scott, Zola, Dickens, v. Koetsveld, gravures van Mauve, Israëls, enz. worden tegen luttele bedragen opge ruimd. Men zie verder de advertenrie van Gebr. E- M. Cohen, te Am sterdam, 326 Heerengracht. VOETBAL. Zuidelijke 2e klasse A. .E. M. M."—.Wilhelmina II" 2—1. Stand bij de rust: 2—1. Onder begunstiging van Ideaal voet balweertje had bovengenoemde zeer belangrijke bondswedstrijd op het ,E. M. M." terrein alhier plaats. Vooral hierdoor en misschien ook door de hooggespannen verwachtingen over het spel der Bosschenaren en ondanks er in 't geheel geen reclame werd gemaakt, hadden zich vrij wat meer toeschouwers dan gewoonlijk langs de lijnen geschaard. Daar er te Mid delburg niet gevoetbald werd, had deze stad weer een flink contingent geleverd. „Wilhelmina" verscheen met een zeer sterk elftal, o. a. met K. Breen, weinig spraakzaam bleef. Toen Beatrice hem hiermee plaagde, bekende graaf Victor, dat bij niet goed gestemd was, maar juist, toen hij dir bekende, klonk hem den zil- verreinen lach van Bertha in de ooren. „Onze vrienden tegenover ons schijnen integendeel zeer goed ge stemd te zijn," sprak tante Elizabeth, die gaarne deelnam aan de vroolijk- heid der jeugd. .Wat is die Bertha een bekoorlijk meisje Beatrice keek steelsgewljze den graaf aan en zei „Wij allen weten het reeds lang, dat Bertha en Charles het gelukkigst zijn, wanneer zij bij elkaar alleen zijn. ik betwijfel zelfs, of Charles wel was meegegaan, als Bertha niet van de partij was geweest „Zeker wei een genegenheid, die reeds lang bestaat vroeg tante Eiieabeth. „Ja," antwoordde Beatrice vroolljk. „Bertha zal wei de bekoorlijkste schoonzusier zyn, die ik mij wenschen kan, Gelooft u ook niet, graaf Vic tor Zij sloeg hem nauwlettend gade, ex „E. M. M." en „M. V. V. O."- doelman in het doel en J. Vermeulen, gewezen „N. O. A. D." speler als rechisachier. Slechts op het kantje af wist een volledig „E. M. M." 1. de bezoekers te verslaan, zeker in de allereerste plaats door het constant goed verdedigen der roodwitte ach terhoede en dan door het slecht schieten der Bossche voorhoede. Dat er evenwel niet meer ballen in het „Wllhelmina"-net belandden, was uit sluitend te danken aan het sublieme spel van hun doelman, die de on mogelijkste schoten uit zijn heiligdom hield en te midden van 3 of 4 „E. M. M."'ers op zijn bekende, kalme wijze wegwerkte. Verder traden van de Brabanders het meest op den voorgrondde spil, de linksmidden en de rechtsbuiten. Van de Vlisslngers waren de belde achterspelets, de rechtsmidden en de rechtervleugel de bestende spil ver dedigde uitstekend, doch ztyn plaatsen was vóór de rust zwakde linksbin nen werkte weer hard, doch hij had het vaak te kwaad met het zeer zware terrein, waardoor hij niet op schot kon komen. In den beginne traden de „Wllhel- minianen" flink op en drongen de roodwilten op eigen speelhelf terug. Toen echter de Vlissingsche achter hoede ingespeeld raakte, was het spel meer verdeeld. De „E. M. M."-ers drongen eenige malen door tot bij hel Bossche hei ligdom, doch doelpunten konden ze maar niet, daar de vijandelijke doel man alles hield, niettegenstaande hei een paar keeren gebeurde, dat de „E. M. M."-middenvoor alleen hem maar meer te passeeren had. Aan de andere zijde was der gasten voorhoede gelukkiger doordat een bal tegen de hand van den Vlissingschen spil werd geschoten kregen zij een straf schop te nemen, die onhoudbaar in het doel der gastheeren werd ge schoten 0— 1. Zoo leidden dus de bezoekers door een vee) te zware straf van den scheidsrechter. Die voorsprong duurde echter zeld zaam kort de bal werd van het midden ingetrapt en werd naar den linksbuiten geplaatst deze rende door tot bij de doellijn, een moment weifelde de doelman, wat hem nood lottig werd, daar de bal rakelings langs den paal in het net werd ge plaatst 1—1. Nog vóór de rust namen de roodwitten op gelukkige manier de leiding door een misver stand in de Bossche achterhoedede middenvoor gaf het laatste zetje2—1. Met dezen stand brak ook de pauze aan. In de tweede speelhelft pakten de bezoekers zeer hard aan. Ieder oogenbiik dachten we toen den gelijk maker te zien ontslaan. De „E. M. terwijl ze hem zoo het mes op de keel zette. Hij trachtte eenig antwoord te stotteren, maar het ging niet. Som ber zwy'gend zat hij te midden van het vroolijke gezelschap. Door die woorden van Beatrice was by hem met geweldige kracht een hartstocht tot bewustheid gekomeneen harts tocht, maar niet voor het meisje, dat naast hem zat. By het vallen van den avond be reikte men Glengariff, waar men over nachtte. Na afloop van het diner kwam by de jongere leden van het gezelschap het verlangen op naar een tochtje op het meer, dat door de maan zoo helder verlicht werd. Graaf Norton en Bertha, Beatrice en kapitein Hammond snelden naar de booten. Charles sprong in een daarvan, terwyi papa Smart die druk te mei het oog volgde, totdat de zware wolken tabaksrook uit zyn meerschuimen pyp het gezelschap aan zyn blik onttrokken. Graaf Norton bleef by Berlha. „Zou ik reeds te laat komen vroeg hy zichzelve af. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1