ssingen inge&Co. (MAN. £KE, Vrijdag 24 Januari No. 21 51e Jaargang. 1913. HOND J.STROO. ardkolen. netten 1FOKEN. enz. enz. Gemeentebestuur. BINNENLAND. Feuilleton. BEVING. nd-Amerika-Lijn. VAN e, Cacao en ker. vering van fabrieksprijs, per Flesch. ie eu Duitscbe, iheid. 55 per Flesch. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- ®n Feestdagen. fl TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduerfsnfiën op zeer uoordeelige voorwaarden 74. CHEVICHAVEN. Gulden STERDAM. DDELBURC. maanden Februari, ir Amerika wil- rden in hun eigen .ten einde te. :omen", nu reeds bespreken bij de 51 Telefoon 125. VERMIST, BEURSPLEIN 10. minna-, ie aangeboden I en TAPPERIJ :Iie der stad. bureau „Vlissing- I Burger School te sP. VAN BEERS UD 23. kolen. Telefoon 46. re beurs. «IEUW! 1 JUNKER ItRUH' d gehouden een* uur zullen In bet ionstraties COMFORBN e® SSINGSCHE COURANT Prgs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIfiNvan 1—4 regels/0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. GRONDBELASTING. Afkondiging van het kohier der Grondbelasting, dienst 1913. De Burgemeester van Vlissingen maaki bekend dat het op beden bij hem ont vangen kohier der grondbelasting dierst 1913 ter invordering san den Rijksontvanger is verzonden en noodigt mitsdien de daarop voorkomende belastingschuldigen uit, om hunne aanslagen op de daartoe bepaalde iermijnen aan te zuiveren. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24 jaonari 1913. De Burgemeester vooornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kame'. Alvorens in stemming kwam de molle-De Meester om het wetsont werp tot oprichting van de West- Indische kultuurbank voorioripig niet verder te behandelen, deed in de gisteren gehouden zitting de minister van koloniën de sensatie-wekkende mededeeling, dat de Rotterdamscbe Bankvereeniging hem schreef, dat zij ontslagen wil worden van de me dewerking aan de oprichting van de bank en op een nadere telefoni sche vraag van den minister, of die beslissing onherroepelijk was, antwoordde zij dat zij zich volle vrij heid wenscht voor te behouden. Nadat door eenlge leden tegen die houding der Bankvereeniging, die het mes op de keel zet, hevig was geprotesteerd, werd de verdagings motie-De Meester aangenomen met 50 tegen 25 stemmen. Met links stemden leden van verschillende rechtsche groepen voor. Vervolgens werd de Surinaamsche begrooting voor 1913 aangenomen. In de avondziltlng werd de behan deling van de begrooting van bin- nenlandsche zaken voortgezet. Hel eenige belangrijke in de beraadsla gingen was, zegt de overzichtschrijver van het „Hbl.*, een discussie over het middelbaar technisch onderwijs, waaraan werd deelgenomen door de heeren De Kanter, De Vlagt, Pollema, Bos en Helsdingen. Eenerzljds meende men, dat de Middelbare Technische Scholen te zeer worden overladen met velerlei vakken, en dat men te hard van stal gaand, geen voldoende leer krachten zou vinden. Anderzijds werd (ook door den minister) gewezen op de wensche.'ijkbeid van decentralisa tie, omdat het hier een publiek geldt, dat meestal bezwaarlijk zijn kinderen op verafgelegen plaatsen ter school kan doen gaan. Daartusschen door liep hei streven van den heer Bos Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. O— 40.) .Zelfs dat is niet zeker/ ïu'"13 'fee'c 'iem verbaasd aan, .Neen," zeide hij, „dat is niet be wezen I Ik weel, dat mijne tante aan zqn onschuld gelooft." .Maar wie deed het dan .Ja, wie?" mompelde graaf Vic tor. .Wie was de moordenaar Mis schien zal men nooit de waarheid ontdekken 1 .Dat zal u gelukken," zei Bertha met overtuiging, .ik geloof vast, dat t i aan 'le' komt, hetzij goed of kwaad. Eenmaal zal het oogenblik komen, dat alles wordt opgehelderd, wat nu nog duister voor u is 1" Zy sprak deze voorspelling uit, at* ware zij zeker, dat deze vervuld naar groote differentieering van de scholen, zoodat die eigenlijk liefst tot middelbare vakscholen zouden zijn te maken ten dienste van meer uitgebreid ambachtsonderwijs, iets dat de heer De Viugt echter geen middelbaar technisch onderwijs wilde noemen De discussie was door meer dan een begripsverwarring nogal eens onklaar. Men scheen soms langs eikaar heen te strijden en misschien had de heer De Viugt wel gelijk toen hij zeide dat men eigenlijk niet zoo heel ver van elkaar afstond. Zoodat de m nister dan ook consta teerde in zijn slotwoordDe strijd lost zich hoe langer hoe meer op in vrede. Net als aan den Balkan. Prins Hendrik. De correspondent te Frankfort a. M. van het »N. v. b. N." schrijft Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen heeft naar men weet tot het ondergaan van een meer langdurige kuur in het sanatorium van prof. dr. Frielander in de Hohen Mark bij Frankfurt aan Main zijn Intrek geno men. Deze inrichting heeft van de be handeling van zenuwziekten en neu- rastbenlci haar specialiteit gemaakt hiertoe is dit sanatorium door zijn ligging en Inrichting dan ook buiten gewoon geschikt. Omtrent den toestand van den Prins en den aard zijner kuur wordt, geiyk te verwachten was, het diepste stilzwijgen bewaard, zoodat het moeiiyk is zich hieromtrent een juist denkbeeld te vormen. De hooge pat ënt zelf wenscht in de meest vol strekte rust zijn gezondheid terug te krijgen, en wi' n'et, dat eenige me dedeeling omtrent '_em verstrekt wordt. Het tegenwoordige verblijf van Z. K. H. beslaat een oppervlakte van 125000 vierkante meters, en ligt in vredige rusl, ver van het geruisch der stad en hare voorsteden, op de uitioopers van den zoo rijk met na tuurschoon gezegenden Taunus. Het bestaat uit een groot park door hooge boomen ingesloten, en door heldere bergstroompjes besproeid. Inpiaats van een ziekenhuisachtig gebouw zijn o/er bet perk tal van kleine vriende lijke villa's verspreid, waar de patiën ten zich huiselijk kunnen inrichten. In zulk een villa woont ook Prins Hendrik, 't Ruime hoofdgebouw bevat ontvangzaal, spreekkamer, badkamers, tal van zitkamers enz. en is door een eigen fraai aangelegd stuk park omgeven, waar de vogels lustig tjilpen, en dat het landelijke karakter van 's Prinsen omgeving volmaakt. Minister Regout. Over wijlen den minister van justitie schrijft het „Weekblad voor het Recht" o. m. Het overigden van mr. Regout op zou worden. en hoe weinig tqds zou het duren, dat zij met een rilling aan dez'e woorden zou denken. Droefgeestig vervolgde hij .Men zou meenen, dat drie-en-twin- tlg jaar genoeg tijds zou zijn om zelfs de hevigste sraait te laten uitslijten, maar voor myn arme tante is de herinnering nog zoo aangrijpend, dat zij er niet bedaard over kan spreken of denken. Wat ik er van weet, ver nam ik van anderen. Tot nrijn acht tiende jaar wist ik er in 't geheel niets van. Myn mama kan ik mij volstrekt niet herinneren en toch zoover myn geheugen reikt, herinner ik me een jong, mooi vrouweiyk wezen, dat dikwijls over myn bed stond gebogen en mij met tranen in de oogen kuste. Myn mama had licht haar en zeer witte huid, maar deze was donker van uitzicht. U zal me misschien voor sentimenteel houden, me uitlachen," zei hy met een ze nuwachtig lachje, .misschien me een droomer noemen, maar hier in myn borst leeft iets, dat niet anders dan kinderlijke liefde voor myn mama kan zynl* Met aandoening keek ze hem aan nog betrekkelqk jongen leeftijd stemt tot diepen weemoed. Zijn levenstaak scheen nog verre van beëindigdnog vee! had van zyn groote arbeidskracht mogen worden verwacht. Mr. Regout was door de natuur met rijke gaven begiftigdhij bezat een heider den kend verstandhy had een fqn ont wikkeld juridisch inzichthij was een bekwaam, aangenaam spreker, die goed overwogen denkbeelden in pas senden vorm wist te gieten. Gedu rende de jaren, dat hy by de Aroster- damsche rechtbank als substituut officier werkzaam was, toonde hy in menige beiangryke strafzaak zyn be gaafdheden als rechtsgeleerde en als spreker. Daarby was hy voor de balie een heusche tegenstander, met wien het kruisen van de wapenen een aangename taak was. En verder; Het is thans niet het juiste oogenblik de balans van zyn ministerieele werkzaamheid op te maken. Hy heeft niet onbelangryken wetgevenden arbeid voltooid, belang- ryktn arbeid voorbereid. Zyn belang stelling ging hier vooral naar het str.frechtelqkewij weten dat het een zyner, helaas onvervuld gebleven wenschen was, het de voUooïng na derende ontwerp-wetboek van straf vordering te kunnen aanhangig maken. Minister Regout was een man van een krachtige, besliste overtuiging, die in menig opz'cht vlak tegenover de onze stond. Wy hebben dus menig maal tegen hem stryd moeten voeren en ware hy aan het bewind gebleven, dan zou ook verdere besteding zeker zyn gevolgd. Doch dit verscbil van inzicht en opvatting verhindert niet de erkenning van Regout's verdiensten, de erkenning tevens, dat enkele zyner ontwerpen het bewijs leverden van een ernstig streven om zoover zyn overtuiging het toeliet, rekening te houden met wat nieuwere denkbeelden leerden en tot eisch hadden gesteld. Hier en daar had het dogma wel de overhand behouden, toch vertoonde zich by alles de oprechte wensch om het strafrecht in overeenstemming te brengen met wat de maaischap- peiyke beboetten als noodfg hadden leeren kennen. Zoo is in Regout heengegaan een man van veelzydige begaafdheid en onmiskenbare verdiensten, die zyn land gediend heeft trouw en eeriyk, naar zyn beginselen en zijn vaste overtuiging, een man die, ook dit is een dankbaar ie erkennen eigenschap, aangenaam en welwillend bleef in den omgang ook met hem, dien hy ais zyn tegenstander had leeren kennen. Wy brengen een eerbiedige buide aan zyn nagedachtenis. De Kamerverkiezingen. Uit een Zeeuwschen brief in de (a.-r.) .Rotterdammer" en zeide .U uitlachen Ik Hoe kan u zoo over my denken Het is tegenwoor dig een zeldzaamheid, dat men met eerbied aan zijne moeder denkt, hetzy die reeds dood of nog in leven is 1" Hy keek haar lang aan, terwyi een antwoord op zijn lippen scheen te zweven, doch hij zweeg. Toen hy eindeiyk sprak, was zyn toon geheel veranderd. .Wel, hoe zelfzuchtig van my, dat ik u hier ophoud in die koude nacht lucht I" zei hy. .Mag ik u myn arm aanbieden U mag geen minuut lan ger in de koude biyven." Zy gehoorzaamde dadeiyk. Hy ge leidde haar tot aan haar hut, stond een oogenblik in twijfel, greep haar hand en sprak .Ik begrijp zeif niei, hoe ik er toe kwam met u te spreken over iets, waarover ik zeker met niemand an ders zou gesproken hebben. Gaarne betuig ik myn barteiijken dank voor uwe groote sympathie, miss Darreli Nu was zy alleen. In gedachten verdiept, zocht zy haar legerstede op. Beatrice sliep rustig voor de eer ste maal, zoolang zy aan boord was Weet je, wat onzen trouwen anti- revolutlonnalren broederen hier erg tegenvalt? Dat er biykbaar in ons land nogal heel wat CbrisU-Hlsto- rischen zyn, die meegaan met de vreemde, afkeurenswaardige wyze van doen van hun Ommensche vrienden. Dat vinden onze mannen hier nu gewoonweg treurig. En zoo onverdiend onzerzyds. Wat hebben wy steeds trouw hun mannen gestemd zoo roepen ze u!t. En hebben ze geen gelqk Is byv. het district Goes nfet eigenlijk een anti-revolutionnair district? En steeds wordt door alle man van Nederland en Oranje met de grootste getrouwheid gestemd op den christ.-hist. candidaat. En dat is nu wel in dit geval de zeer boog staande en vooral hier in 't bedoelde district beminde heer de Savornin Lobman, maar dat neemt de zaak niet weg. De .Nederlander" zinspeelde er eenigen tijd geleden op, dat men in Goes ook wel (op de manier on geveer als in Ommen) met een anti revolutionair candidaat zou komen. Maar de leiders in dat district, slel ai dat de heer Lohman zich niet weer beschikbaar stelde, zouden zeer sieliig zelfs weer een christ.-hist. candidaat aanbevelen 1 Neen, op 't oogenblik valt nog aan de trouw onzerzijds niet te twyfelen 1 Maar alles beeft een grenszoo ook hier. Plan 1913. De centrale commissie voor .Plan 1913" heeft aan de piaatseiyke co- mitè's voor Pias 1913 het volgende rondschryven gezonden: Bedriegen niet aiie verschijnselen dan zullen onze verwachtingen, die wy by het opwekken tot deelneming aan Plan 1913 koesterden, verwezen- Sfkt worden. In tal van plaatsen, zeifs in een grooter aantal dan wij ons dit hadden voorgesteld, beyveren zich plaalseiqke comiié's om wat kenmerkend is voor hun stad of streek op aantrekkeiyke wijze tentoon te stellen. Reeds nu kan. worden verklaard dat in 1913 een reis door ons land een goed cultuurhistorisch beeld van Nederland zal geven. Het reizen zal gemakkeiyk worden gemaakt doordat de groote spoor- weg-maatschappyen gedurende de maanden Juli, Augustus en Septem ber abonnementen voor 8 dagen, geldig op de voornaamste lynen, beschikbaar zullen stellen. Door de medewerking van den Nationalen Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland zal het Informatiewezen worden verbeterd en de vreemdeling op eenvoudige wyze wegwys wor den gemaakt. Eindeiyk maakt de centrale com missie, daarin op krachtige wyze gesteund door alle lichamen en ver- eenigingen, die het vreemdelingen zonder eenig vermoeden van de verraderiyke dingen, die rondom haar voorvielen. Bertha gevoelde zelfver- wyt. Handelde zy eeriyk? Handelde zij edel .Arme Beatrice," mompelde zy, terwyi ze een kus op de wangen drukte van haar nlctit, die in haar droom lachte. .Ik vrees, dat je niet gravin Norton wordt." Den volgenden morgen aan het ontbyt bemerkte zy, dat haar neef Charles haar vervolgde met een blik, die niets goeds voorspelde. Wat die blik te beduiden had, zou zy spoe dig genoeg vernemen. Hy geleidde haar aan dek en begon onmiddeliyk „Wat had je gisterenavond op zoo'n buitengewoon iaat uur met graaf Norton aan het dek te verhan delen „Ah 1" riep Bertha uit, „en hoe ben jy dat te weten gekomen Kinderen ais jy moeten op dien tyd rustig in hun bed liggen in plaats van te spi- onneeren." „Ik heb niet gespionneerd, ik heb geslapen. Ik heb geen onrustig ge weten, dat me op zoo'n onpasseiyk uur uit mijn bed houdt." verkeer direct of Indirect bevorderen, en dank zy den geldeiyken steun van de regeering, een stelselmatige en omvangrqke reclame voor Neder land in bet buitenland en mag ver wacht worden dat haar roepstem ruimen weerklank zal vinden. Temeer omdat ook voor de ten toonstelling te Gent in het buiten land hard wordt gewerkt en bet te verwachten is, dat een deel der be zoekers van die tentoonstelling daaraan een uitstapje naar ons land zal verbinden. Het Qentsche ten- toonstellings-comité denkt er ook zoo over en werkt dit in de hand, in de verwachting dat zy, die naar Nederland gaan, wellicht ook op de heen- ot terugreis Gent zullen be zoeken. Eén factor baart der Cenirale Commissie nog zorg en dat is de huisvesting. Wil „Plan 1913" slagen, dan moet de vreemdeling, dien wy aantrekken, tevreden weggaan en dus behooriyk logies vinden. Is hij ontevreden, 't zq over den aard van het logies, over de bedie ning of over de pryzen, dan ver spreidt zich dit ais een loopend vuurtje door de buiteniandsche pers en zal de stroom van vreemdelingen spoedig weer slinken. De hotelhouder, die by een by- zondere gelegenheid, als de feeste- lqkheld van dit jaar, „zyn slag* tracht te slaan door overdreven hooge pryzen, slacht de kip met de gouden eieren, en schaadt op den duur niet alleen zijn eigen zaak, maar ook die zyner vakgenooten. En ons is het juist te doen om den vreemdelingenstroom blijvend naar ons land te lelden, heigeen mogeiyk is, als wy zorgen, dat onze gasten overal behooriyk en voorko mend behandeld worden. Op de hotelhouders en op alien, die vreemdelingen herbergen rust dus een groote verantwoordeiykheld. „ZooHoe weet je het dan „Een postduif heeft me het nieuws aangebracht." „Ik zal je postduiven waf beters leeren doen I Kom, zeg het me "ik beveel het je I" „Wordt maar niet boos, klein tq- gerinnetje 1 Ik weet het van den wachtbebbenden officier." „Nu, doe hem mijn complimenten en zeg hem, dat hy zyn diensten aan andere zaken beter kan wyden." „Dus je ontkent het niet Je bent met graaf Norton omstreeks midder nacht op het dek geweest?" „Ik ontken nooit wat ik gedaan heb," antwoordde zq met verachting. „Ja, tegen middernacht was ik aan dek en in gezelschap van graaf Nor ton 1" „Met graaf Norton alleen?" „Met graaf Norton alleen I" „Waarover heb jelui gepraat, Ber tha „Over meer dan ik goed aebt te vertellen, mijnheer Stuart 1 Heeft u mq nog meer te vragen?" „ja, nog iets 1 Heeft hy aanzoek gedaan om je hand (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1