ingei CE, Woensdag 22 Januari No. 19 51e Jaargang. 1913. 'OREN, iz. enz* 'binnenland, Feuilleton, ada.) 00. rop 20% gestoft. (Serie A), I 1913, >eurs. UW! i- Flesch. Duitsche, id. per Flesch. ddelbnrg MER RUH. houden mm Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Het Slot Northminster en z"jn laatste Grafelijke bewoners. echt, Secretaris. Zommissionnair t Openbaar Ml- nmlssionnairs in -ïordijk's Bank, pee's Kantoor, msfelveen. ommissionnair te Amsterdam, an Pacific Rail- Real Estate ice Broker. Late Ass. Land nadian Pacific llenteWinnipeg. surs in Canada, /d. Firma Tup- Mc. Tavish, r/d. Firma Mü- Lindsay, Win \msterdam- 100. jovengenoemde 99 V, pCt. ij hare Bankiers VEN, to., NTER HOR- n. in af 2 uur in te spreken. riek zullen in het STRATIES 4FORBN en VLISSINGSCHE COURANT. prjs3 per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren oi rechtstreeks by de Uitgever» Firma F. VAN DE VELDE jr., Kleine Markt 58. a. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Jj TELEFOON.NPMMEB 10. BbormetHenfs-fiduerfenfiën ep zeer ooordeeügs oooristaarden Tweede Kamer. De middag-vergadering door den voorzitter geopend met een woord van hulde aan de nagedachtenis van mr. Ragout, wat door minister Heems kerk werd beantwoord, leverde na genoeg niets vermeldenswaard. De heer Van Hamel pleitte, naar aanleiding van de Amsterdamsche roodvonk-epidemie, voor een herzie ning van onze saniteits-wefgeving, o.a. ter afschaffing van den maatregel ter besmetverklaring. Des avonds werd de beraadslaging over de op te richten West-indische Cultuurbank voortgezet, in welke Bank üe Staat aandeelhouder zou wezen. De bezwaren bleven geconcentreerd op de twee hoofdpuntendat de Bank niet enkel den landbouw zal dienen, en dat zij de Surinaamsche Bank con currentie zal aandoen. Deze bedenkingen werden tot uiting gebracht in een motie-De Meester, waarin verdaging der verdere behan deling wordt gewenscht om de Re geering in de gelegenheid te stellen, aan deze bezwaren aisnog tegemoet te komen. De heer Bos verzette zich niet scherp tegen deze motie, doch de minister bleek onwillig om er op in te gaan en liet, blijkefij kontstemd.de gevolgen over aan de verantwoorde lijkheid der Kamer. De stemming werd, daar er stellig te weinig leden waren, te middernacht uitgesteld tot Donderdagavond. f„Hbt.*) Minister L. Regout. U.t zeer goede bron verneemt „Het Centrum," dat de heer L. Regout, minister van waterstaat, hoe ook de verkiezingen zullen uitvallen, bij het einde der loopende parlementaire periode zij.1 ambt zat neerleggen. Uitvoering Milltiewet. Omtrent de uitvoering van de Militiewet heeft de minister van oor log, volgens de „Avp.", voorloopig bepaald 1. Aanvragen om uitstel van eerste oefening, bij of na de inlijving aan geboden aan den met de inlijving belasten officier of aan den korps- commandant, worden terstond aan den minister van oorlog opgezonden. In afwachting ven de beslissing blijft d ingelijfde, wien de aanvrage geldt, in werkelijken dienst. 2 Bij aankomst bij het ko ps wor den de miliciens gemeten, van wie het twijfelachtig schijnt of zij 1.55 M. lang zijn. Blijkt een milicien kleiner te zijn dan 1.55 M., dan wordt hij doo: den korpscommaidani ters'ond O— 38.) Er was een ruiker van witte rozen en jasmijnen in. Bertha opende de doos, die aan haar geadresseerd was. Deze bevatte een ruiker van witte en roode camelia's. ."Voor de opera!" riep Beatrice, wier oogen schitterden. „Hoe goed, hoe lief van hem na mijne onbe zonnenheid van daar straks!» „Smelt nu van aandoening maar «let in tranen weg," zeide Bertha, „anders wordt het vervelend. Waarom koos tfij alleen wit voor je? Zeker als zinnebeeld der onschuldEn ik ben ik dan zoo'n model voor eene «dame aux camélias Ik geloof Beatrice, dat je kansen zoo slecht niet staan, ten minste te oor- ontsiagen. Door den korpscomman dant wordt aan den chef van den geneeskundigen dier.st in het garni zoen opgaaf gedaan van de ingelijfden te wier annzien kan worden aange nomen, dat omtrent hun geschiktheid door den keuringsraad of door den militieraad geen uitspraak is gedaan. 3. Zij die uitstel van herhalingsoe feningen hebben verkregen tot een volgend jaar, moeten in laatstbedoeld jaar opnieuw worden opgeroepen. 4. Bij het verleenen van groot verlof aan miliciens behoeft alleen in de volgende gevallen een verlof pas Ie worden afgegeven a. Wan neer de eerste oefening nog niet is vervuld b. ingeval den milicien voor de eerste maal verlof wordt verleend na volbrachte eerste oefening, na als vrijwilliger te hebben gediend, na krachtens art. 82 der Militiewet (vrij willig) in werkelijken dienst te zijn geweest. Militaire Parades U t een weldra te verschijnen be sluit zal blijken, dat de militaire pa rades, behalve die op den verjaar dag der Koningin, niet geheel wor den afgeschaft, De beoordeeling of in eenig gar nizoen op andere verjaardagen dan dien van H. M. parade kan worden gehouden, zal worden overgelaten aan de militaire garnizoens autori teit, wins beslissing afhankelijk wordt gesteld van de vraag, of er een vol doend aantal manschappen aanwezig is om parade te maken. Vooraf Is reeds te zeggen, dat dit in de maand April, waarin twee Koninklijke verjaardagen vallen, zeer moeilijk zal zijn, omdat alsdan het in Januari opgekomen gedeelte der militie nog niet voldoende geoefend is. Maar tevens is te verwachten, dat in de maaai Augustus, met haar twee verjaardagen van leden der Vorstelijke Familie wel een genoeg zaam aantal soldaten In de garnizoe nen aanwezig zal zijn om, aangevuld met het kader, de parade te laten doorgaan. Tevens zal hei tijdstip der parade niet meer gebonden worden aan 12 uur 's middags, doch za! de militaire autoriteit bevoegd zijn, elk uur in den voormiddag daarvoor vast te stellen. Ommen. Van welingelichte zijde meldt men aan de „Nederlander" nader uit Ommen, dat daldaar opgerichte idesvereeniging eigenlijk die eiemen- t<n rmvat, welke men vroeger in d;n Christ. H;st. Kiezersbond zou zoeken. Men is orthodox-Hervormd, voorat sterk „tegen Rome", men ijverde voor den heer Bichon van IJselmonde, doch acht zich in dezen deelen naar de bloemenspraak 1" Drie uren later vulde zich de loge der familie Stuart, volgens voornaam gebruik, op een oogenbllk, dat het publiek reeds oplettend de aange vangen voorstelling volgde. Met het oog op een gezellig sa menzijn na afloop der voorstelling had Beatrice een zijden toilet aange trokken en diamanten aangelegd. Bertha droeghet eenvoudige mousse line japonnetje, dat zij op het bal gedragen had. De heer en Smevrouw Stuart kwamen naast haar zitten. Charles zat achteraan, schijnbaar in niets belang stellende. De voorstel ling was schitterend. Bertha's oogen hingen aan de lippen der zangeres aan hare voorovergebogen houding zag men met hoeveel belangstelling zij luisterde. Een dozijn lorgnetten waren oogenblikkelljk op haar ge richt. Iedereen kende Beatrice Stuart van uiterlijk, maar wie mocht dat meisje met die donkere oogen zijn? Nog luisterde zij, terwijl haar geest in het rijk der ionen toefde, toen het scherm viel. „Oh Is klonk een zucht, die uit het diepst van Bertha's hart kwam. teleurgesteld, nu hij het besfaars- recht der coaT.ie erk nde. Daarte genover wiide men den invloed te gengaan van openbare onderwijzers in het district, die ve'e orthodox- Hervormden naar links tr kken. Hoewel de raam van mr Van der Laar genoemd is, zou man eigenlijk veeleer in iemand als dr. Bronsveld den man zijner keuze zien, omdat men de beginselen der Chr. Sociale Parfij niet wenscht te aanvaarden. Een practische bepaling De minister van oorlog heeft bepaald dat „miliciens, niet tot de admini- straiie-troepen behoorende,niet wegens dienst ats kamerwacht aan de op leiding mogen worden ontt-okken. Daarom zullen de kamers, wanneer de troep is uitgerukt, gesloten moeten worden. Waar dit laatste niet mogelijk is, in verband b.v. met gemeen sehappelijken toegang voor meerdere lokalen, zal gedurende vorenbedceldan tijd de functie van kamerwacht coorde administratietroepen moeten worden vervuld". Voorzeker een bepaling, waardoor de uit-ukker.de sterkte van den troep zoo hoog mogelijk wordt opge voerd. lammer, dat evenwel niet tevens bepaald is, wanneer en door wien de gesloten kamers gereinigd moeten worden. Thans toch zal de zoo hoog gewenschte en veretschte zindelijkheid in de dikwijls overbevolkte soldaten- kamers zeer spoedig te wenschen overlaten. („Avondp.") Hoofden contra onderwijzers. De Haagsche gemeenteraad heeft naar aanleiding van het ontslag nemen van een lid der plaatselijke schoolcommissie, een debat gevoerd over de strijdwijze van den Bond van Nederlandsche onderwijzers tegen de hoofden van schoien, welke door verschillende leden als beleedigend werd aangeduid en onvoegzaam voor een ambtenaar in dienst der gemeente. Eene motie van den heer Couvée, waarin die afkeuring wordt uitge sproken, werd ten slotte aangenomen met 31 tegen 9 stemmen (die der socialist n met de heeren Vaz Dias, Wesseling en Van Raalte), Eene motie-Hoejenbos, om eveneens afkeuring uit te spreken over de uit drukking „Wat 'n farizeeërs!" in het vakblad der hoofden, werd verworpen met 28 tegen 5 stemmen (4 socialisten en de heer Vaz Dias). Bij Kon. besluit is bepaald, dat van de opkomst In werkelijken dienst in 1913 zijn vrijgesteld de kaderreser- visten, wier diensttijd in den loop van dit jaar eindigt en voorts zij, aan wie vergund is zich bulten Europa op te houden. In verband hiermede Vermoeid leunde zij met den rug te gen haar fauteuil en haar oog op slaande, ontmoette haar blik dien van den graaf. „U vermoedde zeker niet, dat ik hier was en ik wilds u niet storen in het reine genot. Ah, hst scherm gaat weer op. Het publiek kan nog niet van zijne lievelinge scheiden!" Weer klonk de zilveren stem der zangeres door de zaal en alies was stil. Bertha trilde van verrukking. Toen de zangeres zweeg, keerde zij zich naar den graaf, en deze, geheel belooverd door haar schoone, donke re oogen, lispelde woorden in haar oor, waarvan hij de volle beteekenis zelf nauwelijks bewust was. Achter in de loge stond Charles hem ontging n'ets van hetgeen de graaf zei of deed. Toen de voo-stelling was afgeloo- pen, geleidde Charles zijne mama; een oud vereerder bood Beatrice den arm en Bertha mei haar schoonen ruiker van camelia's ging aan den arm van den graaf. In dien nacht verlichtten twee raadselachtige sterren (Bertha's oogen) den slaap van graaf Victor Norion, heeft de minister van oorlog bepaald, dat de vrijwiii 'gers van F et reserve kader, die laatstelijk in 1911 of vroe ger onder de wapenen zij n geweest en door wie niet vócr 1 Mei is aan gevraagd om ir. 1913 voor ten minste 3 weken onder de wapenen te ko men, door den korpscommandant zui len worden opgeroepen om dit jaar tegen een door dezen vast ie stellen dalum voor dtn tijd van 4 weken voor den werkelijken dienst op te komen. De bond van minder marine personeel. Naar aanleiding van de gepubli ceerde circulaire en tevens omdat op het stuk van de passagiersregeling bereikt is, wat bereikt kon worden en verder doorgaan dus slechts noc- deloos slachtoffers kan maken, be sloot het hoofdbestuur van den Bond voor minder marine personeel j.l. Zaterdag zijn afdeellngen per circu late te melden, dat vanaf heden alle actie tegen de deelname aan feesfen en wedstrijden van bondswege is opgeheven. De leden zijn vrij aan dergelijke dingen al of niet deel te nemen en mogen daarover niet wor den lastig gevallen. („Volk.") Zondagsrust. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Christel, prot. Post- en Te legraafpersoneel „Door Plicht tot Recht", heeft aan den minister van waterstaat een adres verzonden, waar in o.m. aangedrongen wordt op krach tige bevordering van de Zondagsrust voor het geheele personeel in het algemeen. Op Zondag éen bestelling in geheel ons land. Niet meer te straffen met het inhouden van een vrijen Zondag. Een spoediger komen tot het maximum-loon. Voorts algc- meene loonsverbetering. Voor 't ge heele lagere personeel 14 dagen ver lof per jaar. Het zetten van druk werk op Zondag te verbieden. De schoenen voor het Indische leger. De Alg. Nederlandsche Bond voor Schoenfabrikanten heeft Zondag in zijn te Tilburg gehouden vergadering o. m. de volgende motie aangeno men de vergadering enz., kennis ge nomen hebbende van een verzoek schrift aan den minister van koloniën betreffende de levering van schoeisel voor het ieger in Ned. Oost-Indlë gehoord het daarop ontvangen ant woord, inhoudende dat in de be hoefte van dit schoeisel wordt voor zien door het gevangeniswezen in Ned. Oos'.-Indiëoverwegende, dat de levering door Nederlandsche schoen fabrikanten nimmer aanleiding heeft gegeven tot klachtenbetreurt den terwijl allerlei droombeelden de slui mering van het meisje stoorden. Zij zag zich bevend voor het trouwaltaar staan in eene prachtige seharlaken- roode japon met langen sleep, en graaf Victor stond naast haar. En terwijl Charles als priester de plech tige huwelijksvoltrekking zou begin nen, stortte de vermoorde gravin moeder zich als een spook tusschen bruid en bruidegom en joeg hen uit elkaar. XVII. De laatste dag in New-York was aangebroken. De ankers werden ge licht, de stoomboot stak in zee. Bertba leunde tegen de verschansing ei richtte het vochtige oog naar het verdwijnende land. „Vaarwel," sprak zij, onder haar tranen glimlachend. „Vaarwel, mijn vaderland I Wie weet, of ik je ooit weerzie 1" Er werd geluid voor het ontbijt; aites stroomde naar den salon, waar twee lange tafels gedekt stonden. Na afloop daarvan ging Charles op het dek en koos een zonnig plekje om er zqn leden uit te strekken, genomen maatregelspreekt zijn af keuring en verontwaardiging uit over de wijze waarop hun en hun werk lieden het werk wordt ontnomen door gevangenen, die op kosten van het algemeen worden gehuisvest en ge voed, en draagt het bestuur op de noodige stappen ie doen om te ver krijgen dat de levering van genoemd schoeisel weder wordt opgedragen aan particuliere firma's. Een prachtig legaat. Mr. Enschedé, die onlangs te Soe- rabaja overleed, heeft volgens het „Soer. Nbld." zijn bibliotheek aan de Qroningsche Unive-siteit ver maakt, een inderdaad zeer belangrijk legaat, bestaande uit zeer kostbare werken op schier eik gebied. Vooral het aantal werken over civiel, recht, staatsrecht, statistieken en geschiede- n's is zeer groot. Geen boekwerk was mr. Er sshetfé, wiens grootste genot het was in zijn bibliotheek te zitten studeeren, te duur en zijn boek handelaren in Europa hadden de op dracht om zich niet om den prijs te bekommeren, wanneer zij kans zagen aan zeldzame werken te komen, ter wijl zij hem voortdurend het nieuwste op eik gebied moesten toezenden. Zoozeer was mr. Enschedé op zjjn boeken gesteld, dat hij ze in een waardige omgeving plaatste en daartoe een bekenden houtsnijder uit Amster dam naar Roemenië zond om de boe kenkasten van Carmen Syiva te co- piëeren. Tal van keeren ging mr. Enschedé naar Europa enkel en al leen om persoontijk bij gewichtige veilingen tegenwoordig te zijn. Zijn bibliotheek, welke hij gedu rende veertig jaar bijhield, heeft dan ook een fortuin gekost. Kort voor zijn dood zond hij reeds een gedeelte daarvan aan de Groningsche Univer siteit. In niet minder dan 120groote kisten moesten de boeken toen wor den ingepakt, terwijl daarna weer 55 kisten verzonden werden. Het restee- rend gedeelte, dat nu nog moet wor den verzonden, vergde een ruimte van 12 van zulke kisten. Beatrice paradeerde aan den arm van graaf Norton. Mevrouw Stuart trok zich met lady Carley in een dames hut terug. Bertha nam een vouwstoel en ging achter de raderkast zitten om wat te lezen. Het boek scheen haar echter niet te boeien, want tel kens dwaalde haar oog naar den wijden oceaan, waarvan de golven den zonneschijn zoo helder weer kaatsten, als waren ze van plan nooit weer hun wreed spel met de zeelie den te spelen. Het liep naar den middag, de zon neigde ten ondergang en de wind stak een weinig op. Daar viel plot seling Beatrice, terwijl zij aan den arm van graaf Victor wandelde. On middellijk kwam Bertha toeschieten en bracht hare nicht dadelijk naar het tusschendek, waar Beatrice vijf volie dagen aan aller oog bleef ont trokken. Het weer bleef mooi, maar de zee ging nogal hoog. Bertha bracht een groet deel van haar tijd bij haar nicht door om haar allerlei diensten te be wijzen, zooals een zeereis die vor dert. De tijd, die haat overbleef (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1