ssingen ialdeghea. Maandag 20 Januari tzaal 51e Jaargang. 1913. ven Vlissingen. 1F0REN, binnenland, Feuilleton. No. 17= enz. enz, 1912. ÏINCEN 1000-, fSOO.-, .150.-. iJUNKER 4RUH. d gthoudcn een» uur zullen In hel VfONSTRATIES OOMFOREN en SSINGSCHE COURANT. Prqs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. |j TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Adoertentiën op zeer ooordeelige voorwaarden 10 12 111 8 9 0 9 8 3 0 3 6 9 4.35 4.46 4.58 5.18 5.36 5.41 5.57 6.09 6.20 6.34 7.20 7.31 7.42 8.01 8.19 8.24 8.40 8.50 9.08 13 14 50 33 .5 27 11 16 34 24 35 16 7.25 7.39 7.55 8.07 8.21 8.25 8.50 9.09 9.19 9.29 8.45 9— N P 07 22 5.42 5.57 824 8.40 1 0 Q 23 38 8.06 8.21 8.45 9.— A 13A 5 6 18 8.02 8.13 8.25 A 14A .32 .44 .55 8.26 8.38 8.49 Mr. E. R. H. Regout. f In opdracht van H. M. de Konin gin, heef: Zaterdag Harer Majesteils opperschenker jhr. Van de Poll, ten huize van mevrouw de weduwe Re- aout, de deelneming van de Konin gin betuigd aan de echtgenoote van wijlen den minister van justitie. Daarna heeft jhr. Van de Poll een bezoek afgelegd bij den minister van waterslaat, mr. L. H. W. Regout, om hem de betuiging van deelneming van H. M. over te brengen bij het overlijden van zijn broeder. in aansluiting aan het reeds mede gedeelde omtrent de begrafenisplech tigheid van den minister van justitie, mr. E. R. H. Regout, «an neg wor den gemeld, dat het stoffelijk hulsel, nadat het morgen, na afloop van den uitvaartdienst, in stoet naar het R. K. kerkhof zal zijn geleid, den daarop volgenden Woensdag reeds, In den vroegen ochtend, en zonder eenig verder ceremonieel, per Staats spoor naar Maastricht zal worden overgebracht. Verder zal het van het station al daar, en uitsluitend begeleid door de familieleden, die met denzelfden trein, waarin zich het stoffelijk overschot bevindt, uit 's Gravenhage de reis medemaken, naar het familiegraf op het kerkhof te Maastricht worden ge bracht. Nog kan worden gemeld, dal de familie van den ontslapen minister gemeend heeft geen gebruik te moe ten maken van het haar gedane aan bod, om de begrafenis te 's Graven hage te doen plaats hebben, met de honneurs, aan het ministersambt ver schuldigd, waartoe ook de militaire eerbewijzen behooren. De opperschenker van H. M. de Koningin, jhr. van de Poll, zai Hare Majesteit vertegenwoordigen bij de begrafenis van minister Regout. De vergadering van de Tweede Kamer der Staten Generaal op mor gen, weike was bepaald op 11 uur des voormiddags, zal in verhand met den ultvaardienst voor en de begrafenis van den minister van jus titie, mr. Regout, eerst te half twee des namiddags aanvangen. Departement van justitie. Bij Kon. besluit van 18 dezer is, tijdens de ontstentenis van een mi nister van justitie, het beheer van bet departement van justitie ad interim opgedragen aan den minister van binnenlandsche zaken, mr. Th. Heemskerk. De parlementaire werkzaamheden Men schrijft uit Den Heag aan „De Tijd" Er moet geen sprake meer van Het Slot Nortliminster en zijn laatste Qrafelijke bewoners. —O— 36.) Het eenige, waarvan zij volle be wustzijn had was de wensch „Mocht, dit alles zoo blijven 1" Maar de gelukkige oogenblikken in ons leven vliegen heen als blade ren, door den wind meegevoerd, en uil den kelk der vreugde blijft ons niets over dan bittere weemoed. De avond vervloog sne'. Bertha was in levendig gesprek met den graaf en deze, ofschoon geen minnaar van danspartijen, werd bekoord door het aantrekkelijke der nieuwheid, welke zij als Amerikaansche aan het geheel bijzette. „Nog een poos en alles was voorbij. Gtaaf Victor en zijne tante drukten haar nogmaals hartelijk de zijn, zooals eerst verluid heeft, dat de Tweede Kamer nog een kort re ces zal nemen na de afdoening der begroolings-werkzaamheden. Het moet integendeel vast staan, dat onmid dellijk na de beg oolngen weer met de Invaliditeitswet wordt doorgegaan. Zelfs is er sprake van om daarmede in ieder geval reeds te beginnen op Dinsdag 28 Januari a.s. Een geheime circulaire. „Het Volk" publiceert de volgende geheime circulaire van minister Co- lijn aan alle commandanten van de zeemacht. Ik heb de eer, u hierbij ie doen toekomen een'ge afdrukken van de redevoeringen op 13 en 18 Dec. j.l. bij de algemeene beraadslagingen voor de Staatsbegroollng 1913 in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal gehouden door den minister van binnenlandsche zaken, tijdelijk voor zitter van den ministerraad, Inzake het standpunt der regeering tegen over vereenigingen van miitsiren. In aanstui-ing met hetgeen b'ij kens de voorlaatste alinea van die rede door voornoemden bewindsman werd uitgesproken, zullen alle mili tairen der zeemacht, die hetzij in geschriften, hetzij mondeling aanspo ren tot handelingen of gedragingen, die een lijdelijk of feitelijk verzet beteekenen tegen maatregelen of be velen van bevoegde autoriteiten, of die de strekking hebben, om die maatregelen of bevelen te ontzenu wen, moeten worden voorgedragen voor ontslag uit den zeedienst en voor zoover zij in afwachting van de beslissing op de voordracht, wor den opgezonden naar Nederland. Hetzelfde zal moeten geschieden ten aanzien van degenen, die aan aansporingen, als hierboven be doeld, gevolg geven, of die zich schuldig maken aan handelingen of gedragingen, welke klaarblijkelijk ten doel hebben demonstratie tegen van hooger band getroffen maatrege len of gegeven dienstvoorschriften. Ik noodig u uit, alle onder uwe bevelen gestelde commandeerende officieren onder uitreiking van een afdruk als bovenbedoeld, met het bovensiaande in kennis te stellen. Winkelsluiting. In verband met de verschillende adressen voor en tegen verplichte winkelsluiting en het desbetreffende praeadvies van B. en W. waarin de zen zich er tegen verklaren, heeft mr. J. Hingst een oniwerp-verordenlng op de winkelsluiting voor de ge meente Hilversum ingediend, waarin hij het verbod aldus wenscht gefor muleerd te zien. Het is verboden een winkel (inbe- hand en vertrokken. Het feest was voorbij. Beatrice had den groofen slag geleverdBer tha's eerste ba!, haar eerste dag van een nieuw leven waren achter den rug. En de droom spon zich vast in de draden van haar leven droom of werkelijkheid XVi. „Twee walsen, een galop, een quadrille, een polka en den cotitlon, dat is zes I Zesmaal met den graaf gedanst, Bertha 1" riep Beatrice tri- omfeerend. „Dat wil nog al iets zeg gen, vindt je ook niet! Denk eens, zesmaal Bertha's eenig antwoord was een raadselachtige glimlach. De meisjes zaten samen in den woonsalon. Beatrice in prachtig toilet met een borduurwerkje op haar schoot, Ber tha in eenvoudige kleedij, maar be minnelijk en schoon. „Natuurlijk was de graaf wei eenigszins verplicht aan de dochter des huizes eenige oplettendheid te toonen wegens de reden waarom het feest gegeven werd," vervolgde Beatrice, terwijl zij aan haar hand grepen barbierswinkels en kappers salons) voor het publiek geopend te hebben, lo. Vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 11 uur: a. op Za terdag b op den dag voorafgaande aan den Hemelvaartsdagc. van 29 November tot en met 6 December en van 17 tot en met 24 December; 2. op andere dagen vóór 's mor gens 5 uur en na 's avonds 9 uur. Deze bepalingen zijn niet van toepassing op a. apotheken b. in richtingen, waarvoor bij verordening een sluitingsuur is bepaald; c. alle locallielten, niet vallende onder b., doch die blijkens haar inrichting, bestemd zyn voor hei gebruik trr plaatse van de aldaar verkochte eet- en drinkwaren, d. winkels in hei stator. Het Leger des Heils en de gevangenen. Naar wij vernemen, heeft de re- geerirg aan het Leger des Hells vergunning verleend, eveneens an dere kerkelijke gezindten reeds had den, om de gevangenen in de ge vangenis te bezoeken. Om dit werk onder de gevangenen en ex-gevangenen te beginnen en krachtig door te zetten zullen de plaatselijke korpsen speciale officie ren er voor aanwijzen, terwijl het algemeen toezicht zal worden uitge oefend door den stafkapitein, den heer Jos. Govaars, weike officier veie jaren de leiding heeft gehad van het maatschappelijk werk in de grootste plaatsen van ons land. Zoo als bekend is bezit het L' ge: des Heils reeds een tehuis voor ontsla gen gevangenen op de landkolonie te Lunteren. Een Lustrum. De werklieden-vereeniging „De Schelde* vierde Zaterdag- en Zondag avond feest ter gelegenheid van haar 30-jarlg bestaan. De groote zaal van het Concertgebouw was daartoe in een vriendelijk feestgewaad gestoken. De voorzitter, de heer M. Geelhoed, begon met allen een hartelijk welkom toe te roepen en allereerst zijn dank te betuigen aan den heer J. G. van Niftrik, wethouder van openbare wer ken, voor de bereidwilligheid waar mede hij gevolg had gegeven aan de uitnoodiglng, om deze feestviering bij te wonen en mede aan de pers voor bare tegenwoordigheid. Daarna hield de heer Geelhoed de volgende toespraak: Dames en Heeren Zooals het in het gezinsleven is, zoo is het ook bij vereenigingen. Wanneer er een jaardag of jubileum op til is, dan wordt daar gewoonlp al dagen of weken van te voren over gesproken. Dit was ook het geval in werkje voorlging. „Maar ik geloof toch niet, dat hij zesmaal met me gedanst zou hebben alsZeg eens, Bertha, hoeveel maal heb jij met hem gedanst?' „Hoeveel maal Wei, dat weet ik zoo precies niet meer. Ik geloof viermaal. Ja, viermaalWaarom vraag je dat zoo „Ik zesmaal. Mama gelooft, dat hij plannen heeft. Bij het souper sprak hij veel over zijn vaderland. Ach, Berlha, de gedachte gravin Norton te worden maakt mij bijna gek 1" „Denk er dan niet aan luidde de verstandige raad van hare nicht. „Overigens zie ik niet in, waarom je je doel niet zou bereiken. Je bent van denzelfden rang ais hij, en graaf Victor i3 zijn eigen heer en meester, voor zoover ik weet." „Ach, ik weet het toch niet recht,* antwoordde Beatrice met een zucht. „Hij is graaf en die Engelschen hech ten veel aan adeldom, terwijl ik een voudig miss Stuart ben. En dan er is iets vreemds in hem. Heb je zijn oogen gezien Ze hebben eene matte, treurige uitdrukking In gedachten verdiept knikte Bertha de laatst gehouden algemeene verga dering van November, waar met bijna algemeene stemmen werd besloten, het 30-jarig bestaan der vereniging eenigszins feestelijk te vieren. Toen dit plan werd bekend gemaakt bij de onderafdelingen muziek en zang, vond dit algeheels instemming en waren beide afdeeiingen dadelijk be reid hun gewaardeerde medewerking op beide feestavonden te verieenen. De heer Govaars, directeur van het muziekgezelschap, had de vriendelijke attentie voor deze feestavonden een feeslmarsch te componeeren met bij voeging van een feestlied, dat door de afdeeling zang in studie werd ge nomen en dat zoo aanstonds ten ge- hoore gebracht zai worden. Namens de vereeniging, mijnheer Govaars, breng ik u daarvoor mijn vriendelijken dank. Ook den heer Corneliss?, directeur van de afdeeling zang voor zijne bereidwilligheid om het feestlied direct in studie te nemen. Om U een opsomming van cijfeis te geven van wat er in al die jaren door de vereeniging is gedaan, zou te veel van uwe aandacht gevergd zijn. Genoeg zij vermeid, dai het aantal leden op 1 januari j.l. bedroeg 735. Dat op dien datum het bezit der vereeniging was f 2382.65 met in begrip van het aandeel in het Con certgebouw. Dat het reservefonds een bezit beeft van f 556,39 en dai het 1-cents fonds een bezitting beeft van f 443.14, dat er in het afgeloopen jaar door de koienvereeniging aan hare leden voor ongeveer f 12000 aan kolen werd geleverd en dat de beide onderafdelingen muziek en zang zich in bloeienden toestand verheugen, dank zij de bekwame leiding van hHnne üirecteurer. Rest mij ten slotte nig een woord van oprechten dank aan bet geheele bestuur, inzonderheid aan den secre taris en penningmeester voor de aan gename en prettige wijze waarop wij steeds met elkander de belangen van de vereeniging weien te behartigen. Moge zoo de Werklieden-vereeni ging „De Schelde" nog vele jaren bestaan tot nut en genoegen van al hare leden. Dat deze toespraak met applaus werd begroet, spreekt vanzelf. De heer Van Niftrik, zijn dank be tuigende voor de uitnoodiging en herinnerende aan de feestviering van 5 jaar geleden, waarbij hjj eveneens tegenwoordig was, zeide in de ver eeniging „De Schelde" eene afspie geling te zien van onze stad, die, hoewel geen kapitalen bezittende, toch in bloei toeneemt, wat voorna melijk te danken is aan den noesten vlijt der werklieden, waarvan zeker het belangrijkst aandeel vertegen woordigd is in deze vereeniging. Hij wenschte den voorzitter geluk met toestemmend en zei„Misschien bloedt zijn hart om eene ongelukkige liefde I Waarom schud! je het hoofd met zoo'n besliste zekerheid „Dat is het niet, daar ben ik van overtuigd," zeide Beatrice ernstig. „Het is veel erger 1" „Nog erger vroeg Bertha ver wonderd. „Wat moet dat dan zijn?" „Het is met een enkel klein woordje gezegd, maar het knaagt aan zijn leven 't is een moord 1" Bertha zette groote oogen, „Bratricel om 's Hemels wil, wat wil je daarmee zeggen?" „Niets dan de waarheid," antwoord de Beatrice. „Er is in zijne familie een moord gepleegd, toen deze graaf nog in de wieg lag. Zijne mama werd vermoord en tot heden is de dader niet ontdekt 1" „Ontzettend,* riep Bertha uit. „ja," zei Beatrice. „Het is ontzet tend Het is een volmaakt familie drama! De vader van graaf Victor was met eene Spaansche verloofd, maar hij trouwde een meisje, dat slechts de dochter van een koopman was. Maar daar vraagt de liefde niet naarHij s.elde het telkens uit, zijne dit feest en drukte de hoop uit, dat het haar bij voortduring wel moge gaan. Daarna sprak de heer J. G. de Jonge, voorzitter van „Ons Genoegen" het vo'gende Mijnheer de Voorzitter. In mijn kwaliteit ais voorzitter van de harmonie „Ons G?noegen* felici teer ik U en de feestvierende veree niging „de Schelde" in het bijzonder met haar dertigjarig bestaan. U, mijnheer de voorzitter, mag toch zeker verheugd zijn, bijna al die jaren werkzaam geweest te zijn in uw functie als president der ver eeniging en dankbaar kunt U tf rug zien op hetgeen doir U en dabden tot stand is gebracht in het waarach tig belang der leden met hunne ge zinnen, de eersten allen werkzaam te Vlissingen. Uwe vereeniging kan bogen op een reeds iang bestaan, want veie vereenigingen sterven vaak korl na haar oprichting aan bloedarmoede, doch uwe vereeniging trolseerde alles, bleef bestaan, een bewijs voor U en de leden dat d? „Schelde"-vereeniging een lichaam is met een hart gevut 1 met gezond bloed. Mijnheer de Voorzitter, onze ver eeniging wenscht U toe, dat het U gegeven moge zijn, nog lange jaren den voorzittershamer te mogen ban- teeren, hierbij in alles gesteund door de leden. Waar de vereeniging haar 30 jarig bestaan herdenkt, is ook U evenzoo veel jaren ouder geworden mocht ook veor U het klokje van scheider. slaan, dan kan U met genoegen te rugzien op hetgeen door U met be hulp uwer trouwe leden is tot stand gebracht. Wij wenschen de vereeniging toe, dat scheiden nog verre is voor haren voorziiter, doch slaat dat uur, zoo moge het voor de vereeniging weg gelegd zyn, een voorzitter te krygen, iemand die de Scheldevereeniging in dezelfde banen zal leiden als U, Mijnheer de Voorzitter tot heden ge daan hebt. Leve de Scheldevereeniging, haar voorzitter, bestuur en leden I Wederom gaven de aanwezigen door luid applaus blijk van instem ming met deze woorden. Van den heer A. Bailleux te Luzem, kwam juist voor den aanvang van het program een telegram, meldende „har'elijke gelukwenschen met het jubileum." Per ommegaande werd op voorstel van den voorziitei telegrafisch dank betuigd voor de aangeboden wenschen. Nadat de heer Geelhoed zyn dank had gebracht aan de verschillende sprekers werd een begin gemaakt met de uitvoering van het program. Het werd geope d met ren Fees'marsch vrouw naar het stamslot der familie te brengen, daar hy tegenoner zijn nicht Blanca Norion inderdaad zyn woord had gebroken en haar vrees de. Eindelijk trok hg toch naar het stamslot met zyn vrouw en den jon gen erfgenaam, dien zy hem geschon ken had, en die gebeurten's veroor zaakte een waren storm. Van het eerste oogenblik waren de jonge vrouw en Bianca Norton verklaarde vijandinnen. Op een schoonen avond vond men de jonge vrouw in de kinderkamer vermoord. Door dit voorval verloor de graaf zyn verstand en Blanca werd, ais verdacht van moord, in de gevangenis gezet. Toen vernam men dat Blanca nog een broeder had, een echte deugniet, die zich als de vroegeren echtgenoot van de vermoorde gravin had aangemeld. Men schreef nu den moord aan hem toe, maar zyn spoor kon niet ontdekt worden, Blanca Norton zou echter de straf ni«t ondergaan, zy ontvlucht te uit de gevangenis en sedert heeft men van haar niets meer gehoord, evenmin als van haar mooien broeder." Bertha had opmerkzaam geluisterd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1