singen Vrijdag 17 Januari 51e Jaargang. 1913. üiz. enz. Feuilleton. No. 15. 20% gestoit (Serie A), fioo. FOKEN, Dij deze Courant behoort een Bijvoegsel, BINNENLAND* da.) 0. cht, Secretaris ommissionnair Openbaar Mi- tnissionnairs in ordijk's Bank, ee's Kantoor, nslelveen. ^ommissionnair te Amsterdam, in Pacific Rail- Real Estate ca Broker. Late Ass. Land nadian Pacific Hen teWinnipeg. surs in Canada, /d. Firma Tüp- Mc. Tavish, v/d. Firma Mü- Lindsay, Win Amsterdam- KI 1913, bovengenoemde 99% pCt. )ij hare Bankiers R VEN, Co., VNTER HOR- rijn. UNKER RUH. •houden «en* ir zullen ln het 5NSTRAT1ES MF0RBM en VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Rbonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden Tweede Kamer. Na nog eenig debat waarbij minister ColUn sympathie betuigde voor het denkbeeld betreffende de juridische opleiding van de off.cierer. der land macht zooals bij de marine beslaat en voorts toezegging deed, dat de kleermakers-buitenwerkers bij de Rljks-kleedingtnagazijnen rijkswerk- Heden zullen worden met een loon regeling die in hoofdzaak gelijk staat met die van de werklieden by de ariilierie-magazynen, werd de ooriogs- begrootlng gisteren aangenomen met 47 tegen 19 stemmen. Van links stemden alleen de heeren De jongh (Rotterdam), Tydeman en van Karnebeek voor. Ook werd de begrootingspost ad f 2500, voor geheime uitgaven, waar tegen de heer Ter Laan had gepro testeerd, omdat de controle recht zal missen, aangenomen met slechts 5 sLmmen tegen. De vestingbegrooting werd eveneens aangenomen. Na de pauze werd de behandeling der begrooting van binnenlandscbe zaken begonnen. Departement van Defensie. Wegens de ineensmelttng van de departementen van oorlog en van marine, zyn thans twee wetsont werpen verschenen, welke de ge volgen van die ineensmelting tot het nieuwe departement van Defensie regelen. Met den len Juni zal de nieuwe toestand intreden. Het eerste wetsontwerp zegt boven dien, dat de bevoegdheden en ver plichtingen van de ministers van oorlog en van marine alle overgaan op den minister van Defensie, dat overal waar in wetten, overeenkomsten acten enz. van een van hen wordt gesproken, zal worden gelezen „den minister van Defensie". De memorie van toelichting gewaagt van de samenwerking, en eenheid, die noodig zyn tusschen de beide deelen der landsverdediging, zoowel by de voorbereiding in tyd van vrede, als bij de uitvoering in tyd van oorlog. De titel is gekozen in overeen stemming met dien van het achtste hoofdstuk der Grondwet. Vóór-onderzoek van miliciens. Naar aanleiding der gemaakte op merkingen inde Tweede Kamer over het gehouden onderzoek van mil'cler.s, bedoeld In art. 70 der Militiewet (bewys van voorgeoefendheid) richtte de minister van oorlog een nota aan Het Slot Hortliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. —O 34.) Je vergist je in my, Beatrice Ik geloof wel, dat je bedoeling goed is, maar als myn mouseline kleed my past, dan draag ik het en zoo niet, dan blijf ik op my*ne kamer maar nooit neem ik eene aalmoes aan." „Hemelsche goedheidriep Bea trice uit, „eene aalmoes Ik denk er niet aan, ik bedoelde het werkelijk goed. Ach, ais ik tegenover graaf Norton ook maar niet eene fout bega, die al myne schoone droomen vernie tigt." De dag verliep nog al vlug. Na eenige inkoopen in de stad te heb ben gedaan, keerde men naar huis terug en gingen Bertha met mevrouw Stuart en Beatrice aan tafel. Na ai de Tweede Kamer over dat gehouden onderzoek. Naar de „Avo." meldt, is thans een zelfde nota den commandeerenden officieren d r korpsen toegezonden mei opdracht alle officieren, die deel hebben uitgemaakt van de com missie van bedoeld onderzoek, met d?n inhoud dier nota in kennis te stellen. Parades. Binnenkort zal in het recueil militair een nieuw voorschrift omtrent het houden van parades verschynen. Naar men zegt komt daarin de bepaling voor, dat door de garnizoenen alleen op den verjaardag van H. M. de Koningin zal worden geparadeerd. Op dien dag hebben geen andere diensten plaats en vertoont de troep zich buiten de kazerne den ganschen dag in groot tenue. De parades op de geboortedagen van de overige leden van het vor- stetyk huis vervatten. Zu'ke dagen zullen zich in het vervolg alleen ken merken door een talven vrijen dag voor de militairen. Stadhuisbouw Rotterdam. Burg. en Weth. van Rotterdam hebben aan den gemeenteraad den uitslag medegedeeld der onteigening van perceelen ten behoeve van den stadhuis- en postkantoorbouw. Aanvanketyk waren van de 309 perceelen 261 by minneiyke schikking verkregen. Betreffende de overige 48 moesten 20 procedures gevoerd wor den. Van dezen legden echter nog 12 eigenaars zich neder by het aanbod der gemeente, zoodat hel getal pro cedures ten slotte 8 bedroeg. In 4 daarvan kende de rechtbank iets meer, en In de andere 4 iets minder toe dan het aanbod der gemeente. De gezameniyke kosten ter ver- kryging van 1.6758 H.A. grond be dragen ihans f 2,118.659, zynde onge veer f 126.40 per centiare. De handel met België. Onze handelsbetrekkingen met Nederland, zegt het „Hbl. van Ant werpen", zyn In den loop van 1912 gevoelig toegenomen, doch vooral in het voordeel van Nederland. De invoer had een waarde van 347,653.811 tegen 295,051,548 fr, in 1911; de uitvoer 362.160,578 fr. in 1912 tegen 351,593.986 fr. in 1911. De Invcer uit Nederland nam dus in Belg'ë toe met 52 miltoen fr., de uitvoer van België naar Holland niet eens met elf millioen. De artikelen, die vooral in aan merking komen voor de vermeerdering van den invoer uit Nederland in België, zyn de volgende loop daarvan gingen zy naar hare kamers om zich te kleeden voor de solrée. „Verwacht my niet by de ontvangst uwer gasten," zei Berlha. „Ik zal onbemerkt binnenstuipen, ais alle za len gevuld zyn." Zy wees alle aangeboden hulp af en kleedde zich geheel alleen. Hare mousseline japon was werkeiyk ui terst eenvoudig, maar toch de gouden halsketting met kruis van van hare mama, die oorbellen en armringen van echt koraal in goud gevat en haar ryk, bijna zwart haar, dat in eene wrong aan het achter hoofd bevestigd was dit alles deed hare schoonheid op het voor- deeligst uitkomen. Weldra kwam Beatrice bij haar. Zy had eene japon van rooskleurige zyde met een sleep van anderhalve meter lengte en een prachtig kapsel met witte camelia's er in, een waar kunststuk naar den iaatsten smaak. „Wel, zie ik er goed uit? Die schakeering tusschen perzikbloesem en aardbeziën-glacé Is mooi, niet waar? Maar wat zie je er lléf uitl lk herken je byna nietl 1912 1911 Fr. Fr. Vee30,342097 17,934 041 Boter18 025,034 16 854 647 Vlsch13,885,349 12.791 862 Graan35,197,378 24,539 861 Thee 5 756,162 4 444 238 Katoen 8,797,531 3,406 724 Oliën 5.916,723 5,975,822 De voornaamste artikelen, die uit België in Holland worden ingevoerd, zyn granen, bloem, vruchten, suiker, huiden, vetwaren, zink, vol, schei kundige producten, vlas, ijzer en staal. Amsterdam Canada Hypotheekbank. De Amsterdam-Canada Hypotheek bank bericht, dat inschryvingen op f 500.000 van hare 5 pCt. pandbrie ven, serie A, in stukken ad f 1000, f 500, en f 100 met coupons 1 Maart en 1 September, tot den koers van 997-1 PC', zullen worden aangenomen tot 23 Januari, te Amsterdam, ten kantore der Hypotheekbank en hare Bar.k'ers; de Nederlandsch Indische Handelsbankten Rotterdam der fir ma Kolff v. d. Ven te Ut-ech', ten kantore der firma wed A. Ebeling Co.; te Goes, Middelburg en Huist, ten Kantore van De Kanter Hor- dyk's Bank, en te Sliedrecht, ten kan tore der firma J. van Splunder. De sto ting moet plaats vinden uiteriyk op 1 Maart 1913 met rente berekening van 1 januari 1913 af, door middel van bet kantoor van in- schryving by de Nederlandsch-Indi- sche Handelsbank te Amsterdam. Aan de toelichting van het pros pectus wordt het volgende ontleend De Amsterdam-Canada Hypotheek bank stelt zich volgens de artikelen 2 en 3 harer statuten ten doel: Het ter leen geven van geld, hetzy op eigen naam ol op naam van der den, onder eerste hypothecair verband op onroerende goederen, gelegen in Canada, de Vereenigde Staten van Amerika, of andere door den raad van commissarissen in overleg met de directie aan te wy'zen gewesten, het overnemen, overdragen en in pand nemen van hypothecaire schuldvor deringen, het uitgeven van pandbrie ven en het overnemen van of deelne men in ondernemingen aan hetzelfde doel beantwoordende. Van het maatschappelijk kapitaal ad f 1.250,000 zyn geplaatst de le en 2e serie te zamen groot f500,000 waarop gestort 20 pCt en verdeeld over 125 aandeelhouders. Omtrent de pandbrieven is in de statuten bepaald, dat deze gewaar borgd zyn door het gezameiyk bedrag der hypothecaire schuldvorderingen het kapitaal der bank, de reserve fondsen en alle overige bezittingen der bank, en verder dat het totaal bedrag der uitstaande pandbrieven het zevenvoud van het geplaatst maat- Daar kan eene blondine als ik niet tegen op 1* Even vrooiyk als zij gekomen was, ging ze weer heen. Bertha wa3 al leen. Zy ging aan het venster zitten en keek naar buiten naar de drukte van de wereldstad, die New-York heet. Het eene rytuig volgde op het andere en allengs maakte zich een gevoel van verlatenheid van haar meester. De oude ontevredenheid kwam weer boven en het alleen zyn verdroot baar. Daar werd plotseling aan de deur geklopt en Theresia, de kame nier, kwam binnen met een fraaien ruiker van witte en roode roozen. „De vrlendeiyke complimenten van mynheer Charles en hy wacht u beneden aan de trsp der balzaal." Bertha kleurde. „Dank u, TheresU," zei ze, ter wijl ze de bloemen aannam. „Zeg aan mynheer Charles, dat lk dade- iyk kom.' Zoodra de kamenier weg was, verborg Bertha haar gelaat in den heeriyk geurenden ruiker, waarvan elke bloem haar Iets aangenaams toefluisterde. „Hoe oplettend," lispelde zy. Hoe scbappeiyk kapitaal niet mag over treffen, terwyi het nooit hooger mag zyn dan de hypothecaire schuldvor deringen, vermeerderd mei de balanswaarde der onroerende eigen dommen en de kasmiddelen der bank. Deze pandbrieven zullen u!t erlij k 1 September 1914 moeten zyn afgc- los». Bij de statuten is bepaald, dat de door aflossing van hypothecaire schuldvorderingen of den ve kcop van onroerende goederen vrykomende gelden worden aangewend tot nieuwe hypothecaire belegging, waardoor het dikwyis onaangenaam uitlokken van pandbrieven tot een minimum wordt beperkt. Deze bepaling, die bij vele instellin gen voorkomt heeft legen, dat haar pandbrieven een van de zyde van geldleggers onopzegbare schuld vor men; de beleekenis daarvan wordt juist in deze tyden van verhoogden rentestand tot 47s en 5 pCt. door houders van in vroeger jaren geno men pandbrieven van lager rentetype duidelijk gevoeld in koersval en on verhandelbaarheid. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, is bepaald, dat van 1 Januari 1924 af door lederen houder, onder overlegging van zyn pandbrief, kan worden verlangd, dat de in zyn be zit zynde pandbrief vóór 1 Septem ber 1945 worde afgelost. Door de Bank wordt alsdan op den pandbrief de aflosbaarsteliig aange- teekend per den len September nadat vyf jaren na die aanteekening zullen zyn verstreken. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens bedreiging met misdrijf tegen het levenL K., 33 jaar, grondwerker te Waarde 7 dagen gevangenisstraf; poging tot verkrachting.' A. B., 24 jaar, werkman te Middelburg 3 maanden gevangenisstraf; feitelijke aanranding der eerbaar heid.' P. J. B., 22 jaar, landbouwers knecht le Wissenkerke 2 maanden gevangenissfraf verduisteringC. S., 25 jaar, va rensgezel zonder vaste woonplaats thans gedetineerd 2 maanden ge vangenisstraf oplichting: G. v. d. W,, 27 jaar, koopman te Middelburg, 6 maanden gevangenisstraf diefstalH. A. M. L., 21 jaar, koK, gedetineerd 9 maanden gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest; L K., 20 jaar, dienstbode te Souburg 7 dagen gevangenisstraf; J. V., 17 jaar, dienstbode te Goes f 14 boete subsidiair vier weken tuchtschool diefstal voorafgegaan door geweld pleging tegen personen: J. B. L. S. zou lk'tnu maken, als hij er niet was Zy koos een paar donkerroode bloemen, stak die in haar kapsel, nam handschoenen en waaier en ging met tuchtigen tred naar bene den, waar Charles Stuart baar wachtte en haar een compliment over haar costuum maakte met de woorden „Wei, Bertha, ik moet eerlijk be kennen, dat ik van myn leven wel leeiyker dames gezien heb 1* Op zyn arm leunende, bevond Bertha zich het volgende oogenblik te midden van een schitterenden drom menschen in het gedruisch der balmuziek. Beiden dansten goed Toen volgden de dansen met de heeren, aan welke zy werd voorgesteld, zoo dat Charles haar aan een anderen moest overlaten. Het was weldra drukkend warm, Bettha trok zich met haar danser terug in een der minder bezochte zy- vertrekken, waar Beatrice voor een uitgezochten kring van musikaai ont wikkelden de „Meinacht" van Brahms ten gehoore bracht. Bertha zocht een bescheiden hoekje, de R., 22 jaar, schoenmaker te Llerre (België); B. B„ 17 jaar, zon der beroep te Cruybeke (België) F. S., 20 jaar, werkman te Niel (België) aüen gedetineerd, r.o. 1, 3 jaar no. 2, 5 jaar en no. 3, 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest mishandelingE. J. M. C., 25 jaar, arbeider te Oostburg 14 dagen gevangenisstrafJ. D., 21 ja er, land bouwersknecht te Biervliet; G. J. B., 18 jaar, werkman te NeuzenA. P., 47 jaar, werkman te Domburg ieder tot f 15 boete subsidiair 15 dagen hechtenis opzettelijk niet voldoen aan een door een ambtenaar gegeven bevel Ch. R., 37 jaar, schipper te Wer kendam met bekrachtiging van het vonnis d. d. 13 Dec. 1912 veroor deeld tot f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis; vernieling: A. L. de P., 21 jaar, schippersknecht te Hansweert; A. G., 18 jaar, schipperskn cht te Hansweert en F. K., 23 jaar,schippers knecht te Ytrseke ieder f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. Het gerechtshof te Arnhem heeft den bekenden Velpschen in breker Bartje Beerendsen veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht de heer j. W. Htlmer, redacteur van „De Tyd", ter zake dat by in het nummer van 1 Oct. van dat blad den nolaris H. A. van Dalsum te Huls», lid van de Prov. Staten van Zeeland, in het openbaar heeft geblam.erd en diens eer en goeden naam heeft aangerand door middel dei pers. In dat artikel heet het, dat de heer van Dalsum door huichelachtig vroom doen de geeste- lykheid op zyn hand trachtte te kry- gen en dat hy, toen hy ln goeden doen was geraakt, deze den rug toe keerde. Beklaagde erkende, dat het artikel beleedigende termen bevatte. De di rectie van „De Tyd" en de zetter, die bet stuk gezet heeft, werden ook gehoord. Het O. M. hield beklaagde inderdaad voor den dader en elschte f50 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Vlissingen, 17 Januari. Door Ged. Staten is heden be paald, dat de verkiezing, eventueels stemming en herstemming voor een lid van de Provinciale Staten in het district Viissingen, in de plaats van wyien den heer P. Siegers za! plaats hebben respectieveiykop31 Januari, 11 en 21 Februari a.s. De Kamer van Koophandel houdt Maandag a.s. des avonds 8 uur een vergadering ter behandeling van inge komen stukken. terwyi haar danser eenige verver- sching ging halen. Op datzelfde oo genblik kwam Charles by haar met een blonden jonkman van iets groo- ter lengte, wiens voorkomen den vreemdeling verried. Instinctmatig ried zy wie dat was. „Ab, ben je daar, Bertha I" sprak Charles. „Ik stel je voorgraaf Vic tor Nortoni Myne nicht Bertha Dar rein* XV. Een oogenblik rustten haar oogen met eene raadselachtige uitdrukking op den graaf. Eene wederkeerige buiging, eenige gebruikeiyke com plimentjes en Bertha had kennis met hem gemaakt. Was zy gisteren nog niet in het nietige Sandypoint of was het heden een droom? Die rulschende muziek, de walsende paren, de graaf aan hare zyde, was dat een droombeeld van hare geprikkelde fantasie, of was het werkeiykheid Was dat hel schuimende en bruisende geluk, waarnaar zy verlangd had? Een be kende stem bracht haar tot bezinning. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1