Woensdag 15 Januari Feuilleton. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prqs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-AduerfenfiSn op zeer voordeelige uoorwaarden Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling dfr oorlogsbegrooiing zette minister Colijn gisteren zijn redevoering van Vrijdag voort en verklaarde zich niet bereid (ot afschaffing der derde herhalings oefeningen in het belang van de veiligheid. Bij oefeningen op het water zullen zwemvesten worden verstrekt. Wanneer er lang gedebatteerd zou worden over den begrootingspost van 6 ton voor de kosten wegens de uitgaven van het kastfonds, was de minister bereid, dien post, waarvan toch eerst na de instelling van be doeld fonds gebruik zal worden ge maakt, terug te nemen om later met de suppletoire aanvrage te komen. Uitvoerig verdedigde de minister zijn plannen betreffende de organisatie en de uitrusting van het leger als absoluut noodzakelijk, om aan het leger een onmiddeiiqke slagvaardig heid te verzekeren, welke onmisbaar is tot handhaving der neutraliteit en om bq overschrijding van onze gren zen den vreemdeling aan te pakken en over de grenzen terug te dringen. Het zg. verdubbelingstelsel biedt niet voldoende waarborgen voor de bere kenbaarheid van het leger voor zijn taak. De minister bestreed nadrukke lijk de door de heeren Eland en Ter Laan ingediende motiën. In de avondvergadering consta teerde de heer Eland dat onjuist is, dal de stijging der oorlogsuitgaven een gevolg is van de militie wet 1901 en verdedigde voorts zijn stelsel, waarbij de landweer ter plaatse opkomt en geoefend wordt tegenover het stelsel van den minister, die de landweer geheel wil bezigen in de stellingen en liniën, waartoe zy uit alle provincies moet komen. De heer Verhey pleitte nog voor het volksleger en het verdubbelings stelsel. Ter zake van de onderoffi cieren, zou spr. de nadere voorstellen van den minishr afwachten. Ten aanzien van de aanvulling van den munitievoorraad gaf hij zich gewon nen. De heer Duymaer van Twist nam acte van 's ministers verklaring, dat den muzikanten op Zondag geen dienst kan en mag worden bevolen. Als de minister, om concerten door de muzikanten op Zondag te voorko men, geen hoogere bezoldiging kan geven, zoodat de betrokkenen hun byverdiensten kunnen missen, dan moeten de muziekkorpsen maar liever worden omgezet in fanfarekorpsen. De heer Ter Laan meende, dat de minister naar aanleiding van het ongeval aan de Maas, waar roeke loosheid in het spel was, een ander woord had moeten spreken, dat in druk zou maken by de officieren. Spr. Het Slot Nortliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. 32.) o— „Wat er ook gebeuren moge, Beifha, doe mij geen verwyten, omdat ik je buiten je gewone omgeving heb ge bracht." „Dat zal ik nooit doen," verzeker de zij en ze hield woord. By al hare ellende In latere dagen kwam nooit een verwyt over haat lippen, nooit had zy berouw over dezen stap. Zwygend keerden zy naar huis te rug, een eenvoudig huis, dat Bertha weldra voor altijd zou verlaten, om welk levenslot te vinden „Wanneer moet ik gereed zyn „Hoe eerder, hoe beter 1* Zy opende de deur van het huis en ging hem voor. Zy werd bevan gen door een droom, een schitteren houdt vol, dat by de opkomst en de inspecties der landweer onmensch- kundige straffen worden opgelegd en dat men de miiitiewet gehaat maakt door de uitvoering. Hij verwerpt het stelsel van pensionneering der onder officieren op 35jarigen leeftijd en hoopt, dat de minister het bestuur van „Ons Belang" zal wilien ontvan gen, ook na de vergadering dier ver- eeniging met den matrozenbond. De heer Marchant verdedigde de partijen der concentratie legen de aanvallen der heeren Van Twist en Ter Laan, om daarna het regeerings- bcleid te critiseeren. Spr. verdedigde nog nader het verdubbelingsstelsel. De minister van oorlog zegde den heer Roodhuyzen toe, waar eenigszins mogelijk, de belemmerende bepalin gen ten aanzien van de verboden kringen te zullen opheffen. Heden zette de minister zijn repliek voort. Hofberichten. H. M. de Koningin had gisteravond aan tafel genoodigd baronesse van Qoltstein tot Oldenaller, dame du paiais van H. M. de Koningin-Moe der; baronesse van Wassenaer van Catwyck, dame du palais van H. M. de Koninginbaron van Wassenaer van Catwyck, lid van de Tweede Kamerbaron Bentinck, opperstal meester, en baronesse Bentinck; baron Taeis van Amerongen, ópper-kamer heer; jhr. Van den Bosch, eerste- kamerheer van H. M.jhr. Schim- melpenninck, kamerheer van H. M. de Koningin-Moeder en mevrouw Schimmeipenninck. Na den maaityd ging H. M. de Koningin met de gasten voormeld, dus in kleinen kring, de Hoilandsehe liederen hooren, die ten Hove ge zongen werden door Hanna Verbena, op de vleugelpiano begeleid door Catbarina van Rennes. Op het programma kwamen voor oud-Nederiandsche zangwijzen, be werkt door j. C. M van Riemsdyk; liederen van Cath. van Rennes, o.a. „Zonnelied" en composities van B. Zweers, W. Andriessen, Paula Moes en Antheunis. Kamerleden met verlof. De „Arnh. Cf." keurt het af, dat sommige Kamerleden zeer langdurige buiteniandsche reizen maken, ook bulten den parlementairen vacantie- tyd en dan veie maanden hun zetel in de Kamer onbezet laten, ook ai zyn daar onderwerpen in behande ling, waarby hun tegenwoordigheid zeer gewenscht zou zyn. Ais een bijzonder sprekend voorbeeld wordt hier gedoeld op de afwezigheid van den afgevaardigde uit Leeuwarden, den beer Thomson, die nu ai maan den droom. En het ontwaken Ach, wie kan in het duister boek der toekomst lezen. XIII. De waterspiegel was glad en effen, zoodat de roode stralen dér onder gaande zon daarop een prachtig lichteffect te weeg brachten. Hier en daar zag men in dien glans een zeil, eene visschersboot en het melancho lische lied van een visschersknaap klonk over het water. „Hoe levendig herinnert deze avond me aan het uur, dat wy twee jaar geleden samen doorleefden. Het was de laatste week van den schoonen tijd, dien wy na eene toevallige ont moeting samen doorbrachten. Weet je nog, dat ik by een dryfjacht ver wond werd en in de sneeuw gevaar liep van te bevriezen En dat je me vond en trachtte myn verstyfd bloed te verwarmen? Eindelijk kwam er hulp opdagen. Je papa was ongerust geworden over je lang uitbiyven. Hij vond ons en bracht me half dood by je in huis. Zoo leerden wij elkaar kennen en ontdekten wy, dat we nog bloedverwanten waren, waardoor wij denlang in den Balkan vertoeft om daar de oorlogscampagne mede te maken. En ai zal men zegt het blad te zijner verdediging aanvoeren, dat hij het land ook dient door met zyn niet gemakkeiyk te overschatten ga ven en ook door ons gewaardeerde werkkracht den krijg van nabij te zien voeren, komt het ons voor, dat hy op dit oogenblik, nu we midden in de Oorlogsbegrooting zitten en er ingrypende reorganisatie wordt voor bereid, beter op zyne plaats was in Den Haag dan op Turksch grondge bied met den Qriekschen staf. Er zullen in dezen tijd In Nederland nog wel andere officieren zyn van de nieuwe stroomlng, aan wie de regeering de taak had kunnen op dragen, om den ooriog met weten schappelijke en practische oogen te bekijken. Eene afwezigheid als die van ka pitein Thomson doet onaangenaam aan. Er is iets, wat niet tn den haak is. Wanneer het hooge ambt van volksvertegenwoordiger den mililair vergunt miiitair te biyver, zonder In dienst te zijn, is dit een groot en begrypeiyk privilege. De wapenen wijken hier voor de toga, in dit ge val voor het landsbelang. Doch dan moet niet opnieuw dit landsbelang weer voor een ander landsbelang worden ter zyde geschoven. Dat is te veel, en de kiezers zouden te recht reden hebben zich te be klagen. Kamerverkiezingen. In het district Assen is door de vrijzinnig-democratische kiesvereeni- ging gesteld de heer mr. C. Th. van Deventer, lid van de Eerste Kamer. Op het grostal door de vryzinnig- democraten in het district Appinge- dam gesteld, komt voor de heer Herman Snyders te Middelburg. Nieuwe Havenplannen. In de jongste vergadering van den gemeenteraad te Amsterdam werd aangenomen de voordracht van B. en W. om *e bepalen, dat zal worden overgegaan tot den geleidelijken aan leg van een nieuw havencomplex ten Westen van den spoorweg van Am sterdam naar Zaandam. Blijkt hieruit reeds, dat, wanneer eenmaal een aanvang wordt gemaakt met de uit voering der nieuwe havenplannen, deze niet onmlddeliyk in hun gehee- len omvang zullen worden ten uitvoer gelegd, ook het tijdstip van het begin der werkzaamheden is waarschyntyk nog ver, en zullen allicht zelfs een tweetal jaren verioopen voor dit oogenblik daar is. De reden hiervan moet gezocht worden in het feit, dat de onteige ning der gronden, voor de nieuwe spoedig gemeenzamer werden. Door je opofferende verpleging kreeg ik weldra myn krachten terug en toen sloeg het uur van schelden. Evenais nu wandelden wy aan het strandik was treurig; ik gevoelde, dat de scheiding my zwaar viel en ik zag, dat je ook iranen in de oogen had. Dat is nu anders geworden. Voer welken man ter wereld zou je nu nog tranen storten by het afscheid „Om jou zeker niet," plaagde zy. „Zulks sentimenteele tooneeien vallen niet in myn smaak." „Het zou nu ook zeker niet meer in je opkomen je vrijwillig bloot te stellen aan het gevaar van dood te vriezen, alleen om een onbekende het leven te redden antwoordde Charles bitter. „Hoe dwaas 1 Wanneer heb ik dat dan gedaan Neen, maar al heb ik een ongevoelig hart, ik zou ook nu geen stervende onverschillig aan den weg laten liggen; ik zou hetzelfde doen, wat ik toen deed. Charles." ,0f je me toen werkelijk een dienst bewezenhebt?"zei Charles peinzend. „Wie weet, of ik je daar ooit voor danken zal i Ik vrees, dat het uur zal westeiyke havens benoodigd, ten nauwste verband houdt met de reeds langen tijd bestaande en momenteel in een zeer vergevorderd stadium verkeerende plannen betreffende de verlegging der grenzen van de ge meente Amsterdam. De nieuwe havens toch zyn ont worpen op het gebied der gemeente Sloten en te begrijpen valt, dat zeer waarschynlijk aan de onfeigening de zer gronden geen gevolg zal worden gegeven, indien de gemeente Amster» dam niet voldoende zekerheid bezit, dat Sloten, of althans het gedeelte dezer gemeente, waar het hier om gaat, bij Amsterdam zal worden ge voegd. Inderdaad onduldbaar zou immers zyn, zegt de „Maasb.*, dat door de gemeente Sloten eventueel overheids maatregelen ten opzichte van de nieuwe havens zouden kunnen wor den uitgeoefend. Met hel oog op een en ander, lijkt ons de tyd van twee jaar, alvorens met de werkzaamheden een aanvang gemaakt wordt, niet te ruim gescha'. Spoorwegpersoneel. De candidaten der verschillende spoorwegorganisaties behaalden bij de jongste verkiezingen voor leden en plaatsvervangende leden in de commissie van bystand voor het Pensioenfonds van bet personeel der Staatsspoor het navolgende afge ronde aantal stemmen. De samen werkende Christelgke organisaties ruim 5000, de Nederlandsche Ver- eenlging van Spoor- en Tramweg personeel ruim 4000, de combinatie der geroyeerde leden der Nederland sche Vereenigïng ruim 1700, de bond van administratief personeel 750, de federatie van ambtenarenbonden 275 en de schryversvereeniging 150 stemmen. Gekozen werden twee candidaten der Christetyke organisaties, twee der Nederlandsche Vereenlging en twee der geroyeerde leden. Da ver kiezing der laatstgenoemde candida ten was mogeiyk, doordat by deze verkiezingen, evenals voor die der groepsvertegenwoordiging, een soort evenredige vertegenwoordiging wordt toegepast. De directeur-generaal der poste ryen en telegrafie heelt besloten met het oog cp de talrijke aanvragen van particulieren, om in of aan de ge bouwen, In gebruik by den post - en telegraafdienst, borden, platen, aan kondigingen en dergeiyke te mogen aanbrengen, daartoe voortaan geen nieuwe toestemming meer te verlee- nen. Bedrukte vloeiboeken, hand leggers enz. door particulieren ver strekt zyn eyenmin toegelaten. komen, dat myne liefde versmaad wordt, en mijn gevoel stap voor stap van de innigste liefde tot den diepsten haat zal overgaan, ik gevoel dat nu reeds, ik zie het reeds voor mij, en bqna treur Ik om het leven dat je my gered hebt." „Werkelijk?" vroeg zy spottend. „Nu, je voorspeiling verrast my niet, het is myn lot gehaat te wor den." Met deze woorden brak zy het gesprek af, dat eene ernstige richting dreigde ie nemen. Zy richtte haar blikken naar den zilveren sikkei der opkomende maan en mompelde iets. „Welk gebed bid je daar, Bertha vroeg Charles. „Het was een wensch. Als ik de nieuwe maan zie, wensch ik my altijd iets." „Een ryke echtgenoot, niet waar Bertha Bij voorbeeld die jonge Engelsche graaf! Die is der moeite nog eens waard om er naai te hen gelen 1" „Hengelen Wat eene uitdrukking, Charles 1 Neen, dien graaf laat ik aan Beatrice over. Heb je nu genoeg van den maneschyn Ik begin lust te krijgen in een avondboterham." Normaallessen te Middelburg By den gemeenteraad van Middel burg is een adres ingekomen van de vereenlging „Normaallessen te Mid delburg," welke vereeniging zich ten doel stelt het stichten en instand houden van normaallessen met vier jaarklassen te Middelburg. In dit adres wordt den raad verzocht aan de vereeniging gratis het gebruik van een gemeentegebouw, met inbegrip van vuur en licht ie verieenen. By het adres" is een uitgebreide memorie van toelichting gevoegd, waarin er o.a. op gewezen wordt, da! de verplaatsing van da ryks nor maallessen van Middelburg naar Vlls- oingen, een maatregel door den raad ten zeerste betreurd, door de over» groote meerderheid van de kweeke- lingen welke die inrichting bezoekt, slechts ongerief en tijdverlies heeft berokkend. De lange lijd, die dikwyis in Vlis- singen moet worden doorgebracht tusschen de lessen schept een min- wenscheiyken toestand, omdat daar door zoo licht de geest van vage bondeeren zich van de jongelieden meester maakt, terwyt het dubbel bedenkelijk moet worden geacht, dat dus doende de jonge meisjes, die op dien leeftijd zoozeer het ouderiyk toezicht behoeven, daaraan zoolang onttrokken zijn. Op grond van het laatste is het alleszins begrypeiyk, dat sommige ouders er slechts noode toe besluiten, hunne kinderen die inrichting te doen bezoekendat anderen zeer tegen hun zin ervan afzien hunne kinderen voor het onderwys te doen opleiden; terwijl nog weer anderen, zich het brengen van aanzieniyke geldelijke offers get.'oosten en de toevlucht ne men tot z.g. particuliere opleiding. Deze laatsten mogen in 't alge meen minder waarborg opleveren Arm in arm beklommen zij den kleinen heuvel, waarop het huis van de familie Darrell stond. Voor de deur bleven zy nog eens staan. XIV. De eerste trein van Sandypoint naar Boston voerde Bertha Darrell weg uit hare geboorteplaats. Mejuf frouw Slopp, de modisfe van San dypoint, moest juist naar New-York om inkoopen te doen en nam het meisje onder haar beschermende vleugelen. Den volgenden morgen kwam men ter bestemder plaatse aan, juist op Beatrice's verjaardag, die met de voorgenomen schitterende soirée zou eindigen. By het afscheid schudde mejuffrouw Siopp hare be schermeling de hand, Charles nam een rijtuig, hielp zyne nicht instap pen en in vliegende vaart reden zy naar het paleis, dat de familie Stuart bewoonde. Het drukke verkeer in de straten, het gewoel van die bonte menschenmassa en het gedruisch, daaraan verbonden, brachten Bertha in verwarring; die menigte groote, hooge huizen deden bij haar een ge voel van gedruktheid ontstaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1