n Houtens Cacao Dinsdag 14 Januari Gemeentebestuur» Feuilleton. No. 12. 51e Jaargang. 1913. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fiduertsntiën op zeer ooordeelige uooriyaarden X X X X Het Slot Nortliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. Wy bekven wel een vreemden djó. („Nieuwe Ci.") VLISS1NGSCHE COURANT. prqs per drie maanden 130. Franco per post LSO, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgever* Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. fm, ADVERTENTIÊNvan I4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. --iSf KAMERS VAN ARBEID. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, herinneren bij deze be langhebbenden nogmaals aan hunne verplichting tot inzending vóór 15 Januari a. s. van de lijsten, bedoeld in artikel 1 van het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid. Niet nakoming van deze verplich ting wordt ingevolge art. 42 van de wet op de Kamers van Arbeid gestraft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Vlissingen, 11 Januari 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS De Secretaris, WITTEVEEN. seld bestaat bij ons met het verstrekken aand een hoerend en ontvangen in méér ;es(eld is, in aanmer- genaaid een keurig aangegaan, is zeer amans zoo pakkend PUBLICATIE. ..Onttrekking van Orond aan den openbaren dienst. i „^Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Oelet op art. 230 der Oemeentewet brengen ter openbare kennis dat hét voornemen beslaat den Gemeente raad een voorstel te doen tot het onttrekken aan den openbaren dienst van een gedeelte, ter grootte van 3 M9, van het perceel Kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Secle E. no, 1521 (thans trottoir) gelegen tegen de westzyde van het perceel der firma C. Jamin aan de Lepelst-aat, Sectie E no. 1522, zulks in verband met ee.ie aanvrage van genoemde firma tot afstand in koop van bedoeld stukje grond dat zij die daartegen bezwaren hebben, in de gelegenheid worden gesteld deze vóór Vrijdag 17 Januari a.s. schriftelijk aan hun college ken baar te maken. Vlissingen, 14 Januari 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. v verschenen, is door BINNENLAND. reld aangename uurtjes driekleurige linnen- ngenaaid in een en per deel. Irecte betaling. reau voor leder bieding op prijs zal derstaand inteeken- Mlnister Regout. Het bezoek, dat prof. Winkler uit Amsterdam gisteren aan den minister van justitie, mr. E. R. H. Regout, tot onderzoek van diens toestand bracht zal in den ioop van deze week door een tweede bezoek gevolg! worden. De toestand van den minister was In den loop van den dag en gister avond onveranderd. ,Viissingsche e Premie :n wel voo' eel. 2gd wordt. ts Redactioneele herziening Kinderwetten. Het verslag van de Staatscommis sie tot redactioneels herziening der n zijn voor de intec- de voorraad strekt ton. in 3 deelen com- snMoemen, van apejl, van Bulwer Barclay zyn totaal immers nog enkele chaffen, zullen goed i uitverkocht is. COURANT." O— 31.) „Je zuster schreef er geen woord van." „Ah Is de brief van Beatrice vroeg hjj biykbaar met verlicht hart, nu hij dit wist. „Nu, zij kon daar ook niets van schryven, om de een voudige reden, dat ze het niet wist. Kom, laat je gezicht eens zien. Ber tha I Wat is er met je gebeurd, dat ie er uit ziet als een schaduw? Of gevoel je je zoo ongelukkig wegens het vooruitzicht, dat zeker iemand ie weer zal verlaten „Natuurlijk, een leven zonder jou is voor my volstrekt ondenkbaar." „Zeker, ai myn deugden in aan merking genomen, zou zoo'n verlies bepaald le betreuren zyn." Burgerrechtelijke kinderwetten is ver schenen. De commissie was samengesteld uit de volgende heerenlid en voorzit ter mr. J. Limburg, leden rar. O. jannlnk, J. R. Snoeck Henkeraans, A. C. A. Van Vuuren, lid en secretaris mr. C. J. M. Wilde. De commissie vergaderde 34 malen. Zy begon tot verschillende Voogdij raden het verzoek te richten haar te willen meededeelen waarop zy bq het toepassen der Kinderwetten waren gestuit. Door de Voogdyraden werd aan dit verzoek welwillend voldaan. In de Memorie van Toelichting van het wetsontwerp zyn de voornaamste be zwaren, die de Voogdijraden tegen de wet in haar tegenwoordige gedaante inbrachten, opgenoemd. De Commissie zette zich daarna aan het werk tot samenstelling van een wetsontwerp. De Memorie van Toelichting, die dit ontwerp vergezelt, noemt de gedachten, die de Commis sie daarby hebben geleid. Ten einde de vergelijking met de bestaande wet te vergemakkelijken, heeft de commissie als byiagen op het wetsontwerp iaten volgenlo. de gewyzigde artikelen achter elkan der in bet kader van het Burgeriyk Wetboek2o. de teksten van bestaan de pn nieuwe redactie naast elkander. Op de gronden, in de Memorie van Toelichting aangegeven, is als byiage ook afzorderiyk opgenomen een be werking van de bepalingen omtrent de ontzetting en ontheffing van de voogdij. By het bewerken van het onder werp ontmoette de Commissie hier en daar bepalingen, waarin haar eenige verandering wenscheiyk scheen. Verandering niet van eenlgen princi- pieeien aard, doch voor de praktyk gewenscht, cf waardoor een binnen geslopen fout wordt weggenomen. Voor het aanbrengen van detgeiyke veranderingen is de Commissie niet teruggedeinsd. Daarnevens heeft zy eenige andere door baar wenscheiyk geachte wyzigingen a's byiage aan het verslag toegevoegd,terwyi zy mede als byiage een lijst van de in de rechtspraak en literatuur behandelde vragen heeft opgemaakt. Het stellen van vragen aan Kamerleden. Hoe denkt gy over Staatspension- neering Hoe over vrouwenkiesrecht Hoe overvul maar in. 't Wordt meer en meer gebruiketyk, dat een bepaalde groep van kiezers den Kamercandidaat bepaalde vragen stelt, de speciale belangen van hun bond of organisatie rakende. Van het antwoord hangt af of ze hem zullen stemmen of niet. Hy bood baar gelant den arm om haar naar huis te geleiden. Zy be dankte spotachtig en zei „Ik heb je arm niet noodig. Tot ons, arme kustbewoners, zyn defyne manieren van New-York nog niet doorgedrongen. Ach, wat praat ik van manieren uit een wereld, die ik ioch niet ken. Ik ben nooit verder geweest dan Bostonik heb nooit veel meei gezien dan dit alschuwe- ïyke Sandypoint en naar alle waar- schijnlijkheid zal ik nooit veel anders te zien krijgen 1" „Naar den schyn teoordeelen ben je voorbarig," sprak Charles Stuart, „en vooral nu ik hier ben gekomen. .Zeg, wil je niet weten wat de reden is van myn komst?" „Wel je gaat jagen," antwoordde) zy. „In Maart Ik zou er voor be danken „Dan ga je zeker visschen „By zulk weder is dat zeker niet aanlokkeiyk. Neen, Bertha, je kunst van goed te raden laat je in den steek: Oeen jagen of visschen fcrergt me hier, ik kom hier ter wille van jou 1" „Charles 1* Eiken dag wordt RONA meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voortdurend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. Een bedenkelijk verschijnsel, meent de „Haagsche Cl." Want het most medewerken om de algemeene politiek te bederven, te vertroebelen doordat 't den uitslag der Kamerverkiezingen (d. i. het algemeene landsbelang) ondergeschikt maakt, of althans tracht te maken, aan particuliere g-oepsbelangen van allerlei aard. Wanneer in een verkiezingsstrijd van Rechts tegen L<nks een aantal groepen, als politieke vrybulters, zich aan beide zyden afscheiden van de richting, waartoe zy behooren en ter wille van hun groepsbelang als ambtenaar, onderwijzer, bouwer, drankhandelaar enz. hier een veel- belovenden aspirant van Links met hun stemmen steunen, afgescheiden van hun en van zyn „politieke orga nisatie", dan veroorzaakt dit bederf van den uitslag der verkiezingen, d.l. schade voor het algemeen volks belang. Er is éan middel daartegen in de toekomst, dat reeds tameiykaigemeene instemming heeft, de evenredige ver tegenwoordiging. Is deze er, dan komen althans de meeste dier p rti- cularistische invloeden vanzelf op den achtergrond, omdat dan de plaat- seiyke groepen haar beteekenls ver liezen in de uitspraak van het volk in zijn geheel. „Ik moet het papiertje nog ergens hebben, als de regen het niet heeft weggespoeld," zeide hy en zocht in al zyn zakken. „Ah, daar is het! Schreef Beatrice niets van het plan om een reis naar Europa te doen?" „|a," antwoordde zy ingespannen verwachting. „O, Charles zeg me, wat je bedoelt." „Hier, lees zelf. Nu ik toch be merkt heb, dat je gewoon bent in een stortbui je brieven te lezen, be hoef ik niet ja eerst beleefd te ver zoeken van dit schrijven onmiddeliyk kennis te nemen." Zy behoefde inderdaad niet aan gespoord te worden om den brief te lezen. Haastig opende zy den brief en verslond de woordin. Zjj las: „Lieve B riha I Myn man wil binnenkort met my en de kinderen een pleizierreis naar Europa ondernemen. Van myn zoon vernam ik, dat je grondig met de Fransche en Duitsche taal bekend bent. Je zoudt ons daardo.r van veel nut kunnen zyn, om niet te spreken van het genoegen, dat wij u in ons gezelschap zouden hebben. Wanr.eer je dus met zes honderd dollars per Maar dit is thans nog toekomst muziek. Voor bet tegenwoordige hebben wy een ander middel roodig om het dreigende gevaar van het vragensteise! af te wenden. Dat middel is dat alle mannen van karakter, van alle partijen en richtingen eenparig besluiten op al dergelijke vrageniysten te antwoorden, dat zij zich tegenover geen enkelen bond, vereeniging of groep voor bij zondere belangen of wenschen tot iets verbinden, noch eenige belofte of verklaring afleggenantwoorden dat 7ij zich stipt houden aan den geest der Grondwet die wil dat de afgevaardigde over elk voorstel stemt zonder ias! van of ruggespraak met hen die benoemen",; antwoorden dat men hen op grond van hun algemeene staatkundige richting moet nemen of niet, vertrouwen of niet. Ongevallenverzekering Het hoofdbestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Bond van Huispersoneel, heeft zich tot den minister van landbouw, nyverheld en handel gewend, met een adres, verzoekende, wetteiyke maatregelen te tr, ffen, waardoor de houders van hu'spersoneel verplicht worden hunne arbeiders (sfers) tegen de geldeiyke gevolgen van ongevallen te verzeke jaar tevreden wil zyn, behalve vrije reis enz., dan zou het ons veei ge noegen doen, wanneer je onder vrou welijk geleide met Charles naar hier kwam. Ik hoop, dat je myn aanbod aanneemt en dat je papa er geen be zwaar tegen zal maken. De voor- deelen, aan zulk een reis verbonden, zouden voor een meisje van uw be gaafdheid onschatbare waarde heb ben. Beatrice zou het je stellig nooit vergen, als je 't niet aanneemt. „Met vrlendeiyke groete aan uw papa en mama, biyf ik als steeds Uw toegenegen Charlotte Stuart." Piotseiing bleef zy voor een plas water staan. Zy sloeg de oogen op en haar gelaat straalde van vreugde. Naar Europa, naar Engeland, Duitsch- land, Zwitserland, Italië en Fran- krijk I De landen, waarheen haar stoutste droomen haar gevoerd had den En zy zou die betreden TWEEDE DEEL. „Cbaries I Charlesriep zy buiten zich zelve. „Ik wist tot nog toe niet, dat de brieven van mijne mama zoo'n aan ren, zocdat dit personeel in de ter men dezer verzekering zal vallen. De wandplaten van Onze Vloot. B. en W. van Zaandam hebben in een br'ef aan da hcofden der open bare lagere scholen aldaar opdracht gegeven de 2 ssries wandplaten, uitgegeven door da afdeeling Haar lem van de vereeniging „Onze Vloot", in de scholen op te hang- n en bij he! onderwijs ie doen gebruiken. „De Bode" meldt, dal de afdee- ling Zaandam van den Bond van Ned. Onderwijzers, van oordeei, dat de strekking vaa deze platan in strqd is me! het karakter van de openbare lagere schooi, nu aan B. en W. van Zaandam een adres heeft gericht met verzoek, bedoelde op dracht t rug te nemen en. eventueel verdere nog te ontvangen series piaten van deze soort niet voor de School te aanvaarden. Alweer een bewijs van de strek king van den Bond van Ned, On- derwqzers en van den geest die er onder zijn voormannen heerscht om al wat dienen kan om onder de jeugd go de en hooge beginselen aan te kweeken tegen te gaan- Men zal zich herinneren, dat deze schoolwandplaten van „Onze Viool* bedoelen by de Nederiandsche jeugd belangstelling te wekken voor onze marine, voor hetgeen onze kloeke zeevaarders in vorige eeuwen heb ben verricht voor 's lands grootheid en voor hetgeen de Nederiandsche marine zich in onze dagen ais taak ziet opgelegd in Oost en West en op eigen kust. Nog een stap verder en de Bond van Ned. Onderwyzers trekt te velde tegen het onderwys in de vader- iandsche geschiedenis op de lagere school. Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren. Het hoofdbestuur der Ned. Ver eeniging tol bescherming van dieren vergaderde onder presidium van jhr. mr. R. A. Klerck. Een herhaald verzoek aan het hoofdbestuur der Posterijen en Te legrafie om, evenals in 1905, af te zien van het denkbeeld om honden- tractie in te voeren voor het trans porteeren van posipaketten ten plat- telande, heeft ditmaal geen succes mogen hebben. Evenwel werd door het hoofdbe stuur de verzekering gegeven, dat aan de gemaakte opmerkingen de noodige aandacht was geschonken by het vaststellen van de wenken en voorschriften voor een goede be handeling van de honden en dat op de naleving daarvan streng zal wor- gename uitwerking kunnen hebben. Wat is een postbode toch te benq- den „Dus je zegt „ja," Bertha „Alsof ik daar „neen" op kan zeg gen. Hoe zal ik je danken, want jij bent ongetwijfeld op de gedachte ge komen „Ben je zeker van de toestemming van je papa?" „Arma papal Hy zal mij erg mis sen, maar hij kan me moeiiyks iets weigeren. Maar ik, wat ben ik ge lukkig I Uit dit stille naargeestige nest weg te trekken naar het droo- menisnd, dat Europa heet 1 O, wat een gelukt en zy stak hem beide handen toe, die hy bewogen in de zqne drukte. „Bertha," zeide hy, „geioof je werkelijk aan een geluk, dat aan gindsche zijde van den Oceaan den menschen tegenlachtaan een para- dys vol rozen en zonneschqnHet zij zoo ik wil je illusiën niet sto ren, maar verwyt my niets, wanneer dat nieuwe leven anders blijkt te zyn dan jr verwachtie." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1