fU'ÊË! Ponderdag 9 Januari No. 8, Feuilleton. 51e Jaargang. 1913. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer voordelige voorwaarden Tweede Kamer. De Kamer heeft in hare zitting van gisteren behandeld de suppletoire oorlogsbegrooling voor 1912, die onder meer strekt tot Vtivanging van de gymnast'ekafdeeling aan de normaal schietschool te 's Q avenhage, door een te Ulrecht op te richten militaire gymnastiekschool, welke school ook dienstbaar zal worden gemaakt aan de vorming van burgerleerkrachten en welke oprichting, ter vermijding van groote kosten, de verplaatsing van een bataljon infanterie van U recht naar Harderwijk tengevolge heef'. Hierna werd aangevangen met hel algemeen debat over da oarlogsbe- grooiing 1913 De heer Eland crilisetrde het reorganisatieplan van den minister. Spr. stelde een motie voor om een derde gedeelte van de infanterie van het leger en de landweer ta bestem men voor de verdediging van llr.iën en stellingen. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins is gisterochtend met zijn adjudant majoor jhr. van Suchtelen van de riaare voor ver moedelijk vrij geruimen tijd naar dan Taunus vertrokken. H. M. de Koningin vergezelde Haar Gemaal tot aan den trein. Tot afscheid was o. a. ook aan bei stat'on aanwezig de Du'tsche gezant. Minister E. R. H Regout. De toestand van minister E. R. H. Regout is nog altijd zeer ernstig. Er valt eenige geestelijke verzwakking te conslateeren. De minister mag nog niet vervoerd worden. Indien zich evenwel een kleine verbetering voor doet, zal hij op verzoek der familie onmiddellijk near Den Haag vervoerd worden. Het Departement van Defensie. De .Staatscourant" van gisteravond bevat een Kon. besluit van 3 Decem ber 1912, waarbij worden opgehe ven de departementen van marine en van oorlog en ingesteld een de partement van algemeen bestuur, dat den naam zal dragen van Departe ment van Defensie. Aan het hoofd van dat departe ment is opgedragen de zorg voor de handhaving der onafhankelijkheid van hst Rijk, voor de verdediging van zijn grondgebied en voor de bescherming van de be langen van den Stasidienvolgens zal hij alle zoodanige middelen heb ben fe beramen en maatregelen te nemen, als door deze zorg worden geboden, en zal hem zijn opgedra Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. O— 27.) Hy greep lady Carley bij de hand en keek haar aan met fonkelende oogen. .Hij waagt het u te naderen I Ach, lieve Margaretha, ga niet met hem mee Ik bemin je, ik kan niet zonder je levenVerlaat mq niet, myne lieve Margaretha Kermend viel hy in de kussens terug. De tranen glinsterden de goede Martha in de oogen. .Zoo martelt hy zichzelven van des morgens vroeg tet des avonds en daar gaan zyn laatste krachten mee heen," zei ze. .Hooper zal van nacht by hem waken. Anders mag niemand by hem. Ut ga nu naar den kleine zien. Morgen gen de uitvoering van alle ter zake bestaande wetten en Koninkiyke be sluiten, waarvan de uitvoering tot dusverre geschiedde door den mi nister van marine of den minister van oorlog, houdende onder meer voorzieningen voor het geval van ooi log, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden, bepa lingen betrekkelijk de Inkwrrlierin- gen en het onderhoud van het krijgs volk en de trar sporten en leveran tie-", voor de legers of verdedigings werken van het Ryk gevorderd re geling van den verplichten krygs- dienst; samenstelling der zeemacht in Nederlandsch-Indië; instelling van lichamen voor advies in defensie- aangelegenheden regelingen betreffende den dienst aan boord d-r oorlogsschepen en by inrichtingen van de zeemacht; regelingen betreffends de organisa tie, dislocatie, mobilisatie, oefeningen en den dienst van het landleger en de Koninklijke marechaussée en van den dienst bij de inrichtingen van de landmachtvoorschriften en in struct ë.i voor verschillende autori teiten van zee-en landmacht; voo- schiiften van mil tair-rechfelijken en krijgstuchteiyken aard regelingen betreffende organisatie, benoeming, aanneming, opleiding, be vordering, ontslag en pensienneerlng van personeel, onder de departemen ten van marine en van oorlog res- sorteerende, en pensionneering van de weduwen en weezen van dat personeel bepalingen betreffende bezoldiging, toelagen, vergoedingen, kleedlr.g en uitrusting, voeding, ge neeskundig onderzoek, geneeskundige hulp en verpleging, verloven, onder scheidingen en maatregelen van ver schillenden aard in het belang van dat personeel bepalingen op den aankoop en de verstrekking van materieel ten dienste der landmach», op het maken, onder houden, verbeteren en slechten van ve9tingwericen en inundatiemiddelen, op het bouwen en planten binnen de verboden kringen van vesting werken maatregelen Ier bevordering der volksweerbaarheid en ter organisatie der vrywillige verpleging van zieken en gewonden van zee- en landmacht regelingen betreffende het loods wezen, de betonni'.ig, de bebakening, verlichting, de kustwacht en de scheepvaart voorschriften betreffende het ver voer, den in-, uit- en doorvoer, ver koop en opslag van buskruit en andere l cht onvlambare of ontplofbare stoffen voorschriften van comptabelen aard en toekenning van subsidiën internationale maatregelen en alge- meene zaken, op het zeewezen of de kom ik terug. Je zult wel goed voor den graaf zorgen, niet waar .Daar zal niets aan ontbreken," verzekerde de oude vrouw bewogen. Lady Carley ging naar boven. De kleine erfgenaam van Northminster sliep onder de veilige bewaking van het tweede kindermeisje. .Dat zie ik gaarne," sprak de lady op welwillenden toon en kuste het kind. .Arm schepsehje, nu reeds zonder moedert" Onder de drukte en de vele aandoeningen van deze dagen dacht lady Carley er toch aan, de ouders van Margaretha kennis te geven van het ongelukkige einde van hunne dochter. Zy kwamen op het slot, maar reeds den volgenden morgen verirokken zy weder. De dochter was uit hun kring in een veel hoogare gekomen en nu waagden zy het zelfs by haar dood niet eenig recht op haar te doen gelden. Het oude slot verzonk nu in eene slilte ais die van het graf. Men sloop elkander zacht voorbymen fluisterde met gedempte stem en daar op de bovenverdieping streed de dood met zyn slachtoffer. verdediging te land bebekking heb bende een en ander voor zoover de zorg voor de uitvoering daarvan tot dusver bij den minister van marine of den minister van oorlog berustte. Alle bevoegdheden en verplichtin gen, bij algemeenen maatregel of bij Kon. besluit verleend en opgeiegd aan den minister van marine of den minister van oorlog, gaan over op den minister van de defensie. Alle verplichtingen, by algemeenen maatregel van bestuur of bq Kon. besluit jegens den minister van marine of den minister vai oorlog opgelegd, worden geacht te zyn opgelegd jegens den minister van defensie. Alle mlnisterleele beschikkingen, aanwq zingen en andere beslissingen, genomen of gedaan door den min ster van ma iie of den mbis'er van oorlog, worden geacht door d.n mi nister van defens'e te zyn gehand haafd. Dit besluit treedt in werking op een nader by Kon. besluit te bepalen datum. Bovenvermeld Kon. besluit is ge contrasigneerd door alle ministers. D8 staatscommissie voor de verdediging. Na de jongste vergadering van het technische comité derStaatscommiss'e voor de ver lediging was de sland van haar werkzaamheden aldus, dat nog een vergadering noodig zal zyn van de financieels sub-coramissie en eerst daarna de vergadering van de geheeie commissie ral bijeenkomen tot vaststelling van hei rapport. Tot zoolang ga3n de koloniale leden niet naar Indië terug. Gandidaturen In Friesland. Naar ,De Tel." verneemt, heeft de provinc'a'e bond van vryzlnnigen In Friesland besloten, de kiesvereen-gin- gen te adviseeren in Hariingen een vry-llberaal candldaat te stellen, in Sneek een unie-liberaal, in Dokkum een unie-liberaal en in Tietjerkstera- deel een vryrinnlg-democraat, terwijl In Scholerland en Leeuwarden de zittende leden natuurlqk blijven ge har.dhaafd. Het centraal-comiié der vryzinnige pariyen heeft z'ch met dat advies vereenigd. Oefeningstocht Hr. Ms. „Heemskerk." Hr. Ms. „Heemskerk'' is gisteren vertrokken tot het maken van een oefeningstocht in de Mlddeliandsche Zee. De „Eciaireui de Nice" deelt mede, dat, op verzoek van den Neüeriaid- schen consul ie Nizza, de heer Mounier, de admiraal Boué de La- pty ire van plan is om, indien de omstand gheden zulks veroorloven, .Hooper," sprak de goede Martha zy kende hem van kindsbeen af .Hooper, ken je die voorspelling .Wat?" vroeg Hooper. .De voorspelling omlrent deze familie? Ge moet die wel weten, dunkt me." .Daar heb ik noeit van gehoord. Wat zou die „De oude gravin zaliger sprak er dikwyis over en plaagde et graaf John wel meë, Ge moet ook wel van die spookgravin gehoord hebben." s,Zoo? Eene spookgravin?" vroeg Hooper ongeloovig. .Die heb je zeker 's nachts om twaalf uur ergens gezien „Al heb ik haar niet gezien, dan zullen er wel anderen zyn, die daarvan kunnen ?p eken. Zy heeft omtrent deze familie niets goeds voorspeld en dat is het juist, wat mij dag en nacht door het hoofd speelt, zonder dat ik hei kan vergeten. Van hare voorspelling is reeds iets vervuld. In de kroniek van de familie staat het geschrevenHier is het boek 1" Eindelijk stelde Hooper eenig belang In haar woorden en luisterde, een deel van het onder zijn bevel staande Middeilandsehe Zee-eskader naar Villefranche te zenden, gedurende den tijd dat de „Jacob van Heems kerk'1 in deze haven voor anker ligt tan einde, zoo zegt het Fransche blad „de goede betrekkingen, welke reeds zoo lang tusschen Frankryken Nederland bestaan, op nieuw te doen bevesiigen." Het instructiebataljon. Tegen 15 Januari worden bq het inslructlebataljon te Kampen weder jongelingen ter dienstneming opge roepen, thans echter zonder proef- verbintenis voor d'ie maanden. Met het oog op de eventueels vrijstelling van de militie wordt in het tqdvak 21 December21 M'art, de proeftijd vai drie maanden niet gegeven, in het 4a kwartaal van 1912 traden by het instruct e-bataljon slechts 26 jongelingen in dienst. Gedurende dat tijdvak werd van 10 de verbintenis, na een proeftijd van drie maanden niet bestendigd. Gemeenteraad van Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam besloot gisteren, tot den aanleg van een nieuwe haven tin Westen van de Hembrug over te gaan. Een amendement-Klaas de Vries— Kuykhof, om hetsa'aris der onderwij zeressen na 14 jiren ook op f 1300 te brengen, werd aangenomen. Loop der bevolking in Neder land in 1911. Aan de statistiek van den loop der bevolking in Nederland over 1911 die het Centraal Bureau voor de statistiek In het 17Ss nummer zyner Bijdragen heeft uitgegeven, is het volgende ont leend Op het einde van 1911 bedroeg de bevolking 6.022,452, waarvan 49.54 pCt. mannen en 50.46 pC'. vrouwen. Ofschoon de toeneming by de beide geslachten in de verschillende jaren zoo goed als gelijk is (in 19111.29 pCt.) wordt over een lang tqdperk toch een vermindering van het aantal vrouwen ten opzichte van dat der mannen waargenomen. Kwamen in 1830 1045 vrouwen op 1000 mannen voor, in 1911 was dit aantal op 1018 gedaal j. Door meerdere geboorte dan sterfte zou de toeneming der totals bevolking 1 34 pCt. hebben bedragen, zoodat in 1911 door meer vertrek dan vestiging de bevolking met 0.05 pCt. is verminderd. In de gemeenten met meer dan 20,000 Inwoners bedroeg de toeneming 1.53 waarvan 129 door geboorte overschotten en 0.24 meer vestigirg dan vertrek. In de overige gemeenten was de totale toeneming 1.11 pCt. welke de resultante is van 1.35 ge M rtha las ,A!s een Norion door moord zqn handen met bloed bevlekt, zal het geslacht uitsterven 1" Nu is daar niet iets van vervuld Is hier geen moord gepleegd Was niet ds hand van een Nor Hooper stoof op. „Wee ieder, die dtt zegt! Miss Blanca is daaraan even onschuldig als een kind in de wieg „Ik heb miss Blanca volstrekt niet bedoeld," antwoordde Martha, „maar er zijn nog anderen van dien naam, die minder onschuldig zyn." „Je yvert nog al te sterk om de schuld op deze familie te werpen. Is dat de voorspelling?' „Neen, verder heet het: „Als de deuren der gevangenis opengaan om een Norion als boosdoender te ontvangen„Nu, heb ik gelijk of niei Is het geen Norton, die nu in de „Houd op", riep Hooper, „of is de voorspelling nog niet ten einde „Nog niet. Het einde is, dunkt me, nog het vreemds». Dat zal vervuld worden, al zyn wy geen van beiden meer in leven, maar gebeuren doet boorte-overschotten en 0.24 pCt. meer verlrek dan vestiging. Onder de grootste gemeenten zijn tr, die een zeer sterke toeneming hebben (Apeldoorn, Emmen, En schede, 's Gravenhage, Hengeio, Hil versum Nijmrgen, Rotterdam, Schie dam en Tilburg) en daarnaast andere, waar de toeneming langzamer dan in het geheeie Ryk geschiedt, ja waar zelfs in sommige jaren een afneming valt te const tteeren (Haarlem, Den Helder, 's Hertogenbosch, Breda en Zwolle). Het aantal levend-aa-gegevenen dat 166,527 bedroeg, in de verhouding van 100 meisjes tol 105 jongens, was In 1911 ln verhouding tot de bevol king 27.8 per 1000 inwoners weer kleiner en wel 0.8 per 1000 dan het voorgaande jaar. Sinds 1840 we'd het hooas'e geboortecijt raangetrofftn in 1876, nl. 37 1 pC'. Sedert daalde hei regelmatig tot 27.8 in 1911. Met betrekking tot da levenloos aangegevenei (in 1911 6638) verdient opmerking, dat zoo bq wettig als bij onwettig geborenen het relatieve aan'al sedert de periode 1870 9 da lende is. In 1848/9 bedroeg het aan tal levenloos amgegeveners op 100 geborenen 4.74, bq wettig geborenen, dit eantal steeg tot 5.09 in 1870 9, oir. daarna byna regelmatig te dalen tot 3 77 in 1911. Voor de onwettig geborenen waren de cyfers voor de genoemde jaren 9.16, 8.10 en 6.92. Hier valt dus ook in vroegere jaren reeds een afneming te constatecren, Ook het aantal onwettig geborenen is sederi de vqftige- jaren voortdurend aaiende: in 1848/9 per 100 gebore nen 4.51 by levend- en 8 75 bjj leven loos aaigegeventn, in 1870/9 resp. 3.41 en 5 36 en !n 1911 2 en 3 70. Onder de geboorten waren in 1911 2356 tweelinggeboorlen en 26 drie- linggeboorten. Van de 100 tweeling geboorten wa-en in 32 gevallen 2 jongens, in 30 3 gevallen 2 meisjes en in 37.8 gevallen de kinderen van verschillend geslacht. In 83.4 gevallen leefden de beide kinderen, in 9.3 ge vallen leefde slechts 1 der kinderen en in 7.2 gevallen waren beide kin deren dood. Wat den aard der ver loskundige hulp betreft, ieeren de cijfers, dal bij de levend aangegevenen bq 35 van de 100 bevallingen de verlossing door een geneesheer ge schiedt, 60 door een vroedvrouw en 5 zonder verloskundige hulp. Bij de levenloos aangegevenen zijn die cyfers anders en wel resp. 60, 35 en 5. Voor bevallingen zonder verloskun dige hulp worden betrekkelijk hooge cyfers aangeiroffjr, in Groningen, Drenthe, Zeeland en Noord-Brabant, lage cijfers in Utrecht, Gelderland en de beide Hollanden. De stqging van het aantal huwe- ïyken, die in 1906 en 1907 na de het. Daar staal het lees zelf maar „Als op den dag van het huwelijk bruid en bruidegom gescheiden worden, zal het geslacht der Notions uitsterven." Deze laatste woorden sprak Ma» tha bqna fluisterend uit, terwyi haar biik in de verte staarde, ais ware zij eene clairvoyante. „Dus zou graaf Victor een tweede huweiyk moeten aangaan, en zij scheiden op den dag van het huweiyk en het geslacht sterft uit, dat is evenveel gezegd als Hij sterft ook Als een wanhopige sprong Hooper op. „Marttta, ik zou gaan denken, dat je waanzinnig bent geworden 1 Je verstand is gekrenkt. Laat mq met rust en pas op, dat je daar niets van aan lady Carley vertelt. Je haait allerlei dwaasheid by mekaar en spreekt of het je vurigste wensch is, die voorspelling in vervulling te zien gaan." „Dat nu niet!" zeide Martha hoofdschuddend. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1