lil Ér Ié J Woensdag 8 Januari De beste voor den prijs. No. 7. 1913. Feuilleton. 51e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONHUMMES 10. Bbonnements-fidi/ertentiën op zeer ooordeelig® oootwaarden Bij deze Courant behoort een Bij Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. Uitstekende, gezonde, dagelijksche drank. Verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Uit een Kilogram van ƒ1.50 maakt men 200 koppen. VL1SSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 14 regels/ 0.40. Voor eiken regtl meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. "bï"nnënland> Tweede Kamer. Op voorstel van den voorziter heeft de Kamer besloten heden te ban nen met in de dagvergadering te be handelen de oorlogsbegrooting en de begrooting van binnenlandsche zaken en in de avondzittingen te behandelen d« begrooting van koloniën, de West- Indische begrooting en de marine- begiooting. Ook werd besloten om aanst randen Donderdag, en voorts vooiloopig gedurende den verderen begroatings- arbeid eiken Dinsdag en Donderdag avondzitting te houden. Minister E. R. H. Regout, Omtrent den gezondheidstoestand van minister Regout kan worden medegedeeld, dat helaas de zieke met den dag zwakker wordt. Men vermoedt, dat het lijden ver oorzaakt wordt door een gezwel in de hersenen. Morgen zuilen de ge- neesheeren beslissen, of overbrenging van den patient per txtia-trein naar Den Haag mogelijk is. Leger-manoeuvres. De in September te houdei divis'e- mar.oeuvres zullen, zoo meldt de „Avondp.," worden gevo'gd door een leger manoeuvie van 22—25 Sepi, onder persoonlijke leid ng van den commandant van het veldleger. Aan deze Jeger-manoeuvre zullen deel nemen het le, 5;, 7e, 8', 9e en 11e reg. inf.het le en 4r reg. huzaren het le en 4e reg. veld-art.het korps rijdende art.; de mitrailleur afdeelin- gen de compagnieën wielrijders en de'achementen hospitaalsoldaten en genietroepen. Militiekader. Binnenkort is, volgens de .Tel.", te verwachten een nieuwe regeling omtrent de aanwijzing en opleiding van het militiekader. In verband daarmede zjjn nieuwe eischen vast gesteld, waaraan het militiekader, met of zonder voorafgaand fxamen, zal moeten voldoen, voor den korporaals- en ssrgeantsrang bij de verschillende wapens. Conflict tusschen den burgemeester en wethouders omtrent een ambtenaar. Onder dit opschrift komt in het Tijdschrift „G°meentebelangen (voor Gemeentebesturen en Gemeenteraads leden) het navolgende artikel veer, hetwelk wij in zijn geheel overnemen. In 1909 was door deB Raad van Souburg in Zeeland met algemeene stemmen geld beschikbaar gesteld 26.) o— .Roderic, kunt ge niets doen tegen deze uitspraak?" .Het recht moet zijn loop hebben, tante," zei Blanca. .Laten wij aan dit pijnlijk tooneel een einde maken. Hoe spoediger alles voorbij is, hoe beter 1" Een rijtuig wachtte reeds voor de deur. De oude baron hielp de beide dames instappen en bleef met ontbloot hoofd staan, tot het rijtuig uit het gezicht was. Het stond eerst stil voor de gevangenis. Blanca werd in eene kamer gebracht. De cipier was vroeger op het slot Powsys in dienst geweest en nu wilde hij gaarne aan deze gevangene alle gemak verschaffen, voor zoover de gelegenheid dit toeliet. voor deaans'elling van een ambtenaar ter secretarip. Bij het opmaken der begrooting besloten niettemin Burge meester en Wethouders, met de stemman der beide Wethouders iegen die <ai den Burgemeester, de jaar wedde van dien ambtenaar niet op de begroo'ing te brengen, hoewe! de bevolking sedert dien van 2854 tot 3368 inwoners was gestegen, maar de Raad besloot met 8 tegen 3 stem men dat wel te doen. Daarop besloten Burgemeester en Wethouders met dezelfde stemmenverhouding, de be trekking op te heffen en den ambtenaar tegen 1 Januari eervol ontslag te geven. De Burgemeester kwam bij Gedeputeerde Staten tegen dit besluit, dat naar zijn meening ten doel heeit den secsetaris te treffen, in beroep, waarop Gedeputeerden het gevoelen van den Raad hebben gevraagd. Daarop werd in een vergadering van Burgemeester en Wethouders, weder tegen de stem van den Burgemeester besloten den bedoelden ambtenaar te onisiaan wegens plichtsverzuim, ter wijl h.t eervol ontslag vijf duen te veren had plaats gehad O van d>t besluit stelde de Burgemeester Gede puteerden in kennis, terwijl de Raad met 8 tegen 2 stemmen de houding van den Burgemeester goedkeurde en besloot dit aan Gedeputeerden te berichten. Behalve het merkwaardige inzicht van Wethouders eener kleine gemeente in de eischen, welke tegen woordig het Gemeentebestuur stelt, b'ijkt uit deze geschiedenis ook dui delijk, hoe eigenaardig het nog staat met de rechtspositie van den gemeente ambtenaar. Winkelsluiting te Arnhem. De verordening op de winkel- s'u'ting te Arnhem is Maandag in werking getreden. De invoering heeft tot geenerlei incidenten aanieid'ng gegeven. In de drukke winkelstraten was veel publiek, blijkbaar uit nieuws gierigheid, om te zien of er ook iet? zou gebeuren. Er is geen oogenbiik van eenig verzet sprake geweest te 9 uur sloot de eene winkel na den andere en slechts enkele winke liers tieten het licht in de uitstalling branden. Een spekslager-opposant aan de Oude Kraan gaf zijn gemoed lucht door een papier voor zijn winkel raam ie plaatsen, waarop te lezen stond .Wat de gekken wijzen, moe ten da wijzen prijzer, haait daarom uw worst voor 9 uur 's avonds." Geen verplichte winkelsluiting Op het adres van de afdeeling Dordrecht van den Algemeenen Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden om vaststelling eener ge meentelijke verordening, regelende de verplichte winkelsluiting, is door den Zoodra de zware ijzeren deur achter haar beiden geslopen was, zonk lady Cariey met opgeheven handen voor hare nicht cp de knieën. Blancariep z!J, „ik bezweer je, luister naar mijje dekt iemand het is die ellendige schurk! Je weet, wie de misdaad pleegde 1 Je hebt hem gezien 1 Geef daar getuigenis van en laat den schuldige boeten I Wat is hij je, dat je om zynentwille te gronde wilt gaan? Vergeet toch, dat je met hem hetzelfde bloed in de aderen hebt I Spreek toch en red je zeiven. Laat degene boeten, die de misdaad begaan heeft 1 En zacht gehuld in eene liefelijke schemering van den Septemberavond stond Blanca Norton voor hare tante. Een zonnestraal gleed door de ijzeren staven voor hei venster en bescheen haar gelaat, dat nu eene uitdrukking van edele zachtmoedigheid vertoonde. .Aime broeder, zuchtte zij. .Spreek niet zoo hardvochtig over hem tanteNiemand van ons heeft aan zijn fouten eenige aandacht geschonken, zoolang die zijn hart niet raakten. Als er een brief voor mij bij u bezorgd mocht worden, spreek daar raad van Dordrecht, overeenkomstig het prae-advies, afwijzend beschikt. Mede werd verworpen het voorstel der heeren Reinhardt c.s,, om onder de winkeliers een geheime stemming uit te schrijven over de winkelsluiting, nadat reeds verworpen was een amen dement-Van Drooge, om de winke liers bij deze stemming in categoriën te houden. dan met niemand over en breng hem mij. Ik hoop, dat hij zijn vervolgers ontkomen is. Om mijn leven bekommerde ik mij weinig. Vrees voor den dood zal my niet bewegen om meer te zeggen dan ik zeggen wil." Tante Elisabeth snikte, „Mijn kind, mijn kind," riep ze, .welk een waanzin tegenover zoo'n schutkl" „Stel u gerust, tantehet einde zal niet zoo droevig zqn als u meent. Het bewijs voor mijne schuld ontbreekt. De verklaringen van Johanna Pooi, de min, mogen voor een leek overtuigend schijnen, maar een wel beraden jury zal g?ene veroordeeling kunnen uitspreken op zulk eene gebrekkige bewijsvoering. Met deze voorloopige hechtenis loopt het af, en zoodra ik weet rp vrye voeten ben, verlaat ik Engeland en keer naar Spanje, myn vaderland, terug. De familie van in'jne mama zal mij gaarne opnemen, dat weet ik. Blijf nu niet langer hier, tante, het wordt reeds donker." Lady Cariey stond op. „Ik beveel Victor en het kind aan n uw goede zorgen het kind is. de Nationale Commissie tegen Alcoholisme Maandag -vergaderde te Utrecht de Nationale Commissie tegen Alcoholis me, die door tal van afgevaardigden der landelijke Drankbestrijders-orga nisaties werd bijgewoond. De voorzitter, de heer P. van der Heulen, te Leeuwarden, opende met een terugblik op den arbeid van het afgeloopen jaar. In het bijzonder stond laatste afstammeling van het geslacht, dat weet ul Laat niemand behalve Martha, in de nabijheid van den graaf komen en zorg ook, dat hq niets verneemt van mijne gevaneen neming. Ik wilde wel, dat ik haar met wat meer liefde behandeld had, al drukt mijne ziel, het is mij een eeuwig verwljtl" „Spreek r.iet zoo, Blanca I Als men dit hoorde 1 |e gevoelt zelf wel, hoe dit zelfverwijt zou kunnen uitgelegd wordenGoeden nacht, mqn arm kind 1 Morgen in de vroegte kom ik weer by je 1" Lady Cariey reed naar het slot Northminster. De dichte nevel, die over het landschap lag, verhoogde nog den treurigen indruk, die het oude slot na de laatste gebeurtenisssen maakte. Haar eerste werk was Johanna Poo! uit haar dienst te ontslaan. „Je vertrekt," beval zq. „Wy hebben je verspiedersdiensten niet noodig. Martha zal je loon uitbetalen. Een getuigschrift krijg je niet." „Dat hindert me niemendal", ant woordde de min beleedlgend. „Ik kan toch zooveel diensten krygen, ais Ik wil; men zal wel begrijpen hij stil bij het congres tegen het bier- alcoholisme te Roermond, dat hij een gelukkig feit constateerde. Met dank baarheid releveerde hij ook het besluit van den minister van oorlog betref fende het verbod voor sterke dranken in de soidaten-cantines en de moge lijkheid tot wering van die-zelfde dranken in de cantines der onderoffi cieren. De rapporten der verschillende commissies voor bizonderen arbeid bewezen, dat er met groote activiteit wordt gewerkt. O.a.' bleek uit het rapport van de Alcoholcursussen voor studenten dat deze in Febr. en Maart te Leiden zullen gehouden worden. Als sprekers treden op dr. Eijkel voor het physioiogisqh, prof. E. v. d. Velde voor het sociaal-economisch, prof. Jelgersma vooi het psychiatrisch, dr. J. C. de Moor voor het sociaal- ethisch, terwijl voor het criminalis- tisch gedeelte nog met een spreker onderhandeld wordt. Door den voorzitter werd verslag uitgebracht omtrent den stand van de pogingen die in het werk worden gesteld om te komen tot een afdoende contröle op alcoholvrije dranken. Wederom werd de aandacht der vergadering thans gevraagd voor het puntEen volkspetitionnement voor plaatselijke keuze. Na zeer langdurige en breedvoerige bespreking werd besloten de aange sloten organisaties uit te noodigen deel te nemen aan een commissie die tot taak zal hebben actie te ont wikkelen tot het in het leven roepen van een volkspetitionnement voor plaatselijke keuze, die de meest verre strekking mogelijk maakt, maar tevens rekening houdt met en zich aanpast aan plaatselijke toestanden. Naar aanleiding van een verzoek betreffende een inzending van de drankbestrijders-vereenigingen geza menlijk naar de tentoonstelling „De Vrouw, 1813-1913", werd besloten het besloten het bestuur van de ver zoekende vereeniging attent te maken op de N. C. V. G. O. Unie, die in dezen de aangewezen organisatie werd geacht om eenheid van inzen ding te bevorderen. Onze ambulances. Het hoofdcomité van het Ned. Roode Kru's oniwng d.d. 30 Dec. het vol gende schaver, van d'. L'ngbeek „Ten vervolge op mqn vorig scbryven kan ik u mededeelen, dal, zooals u thans waarschqniqk reeds weet, de heer en mej. v. d. Berg, kok en kokln, zy'n Vcrfrokken en dat met deze mail Raden Brenthel wegens familieomstandigheden naarNederland teruggaat. Er heeft eenige mutatie plaats gehad op onze zalen. Verschelden patiënten zijn genezen vertrokken, zoodat er waarom ik geen getuigschrift kreeg. Men behaalt meer eer met een goede zaak gediend te hebben, door de waarheid te zeggen, dan met een getuigschrift." Zonder de min nog een antwoord waardig te achten, verliet lady Cariey baar en ging naar de ziekenkamer. Martha zat aan het bed van den graaf. Hei vertrek werd slechts zwak ver licht door een nachtlampje, dai op de tafel brandde. „Hoe gaat het met den zieke?" vroeg de lady. „Nog hetzelfde. Hy spreekt allerlei woorden door elkaar en telkens komt daarby de naam Margaretha te pas." Die naam trof het oor van den zieke. „Margaretha," herhaalde hy. „Ja, ja, Ik moet haar naar huis brengen. Ach, was Blanca maar ergens anders 1 Haar zwarte oogen vervolgen my overal I MargarethaMargaretha Plo'seling richtte hy zich woest op. „Hoe komt het portret van Juan hier Margaretha, vertoef niet langer in zyn bijzijn, Waag je het, hem heimelijk te ontmoeten?" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1