lief jaar 1912. Vrijdag 3 Januari Gemeentebestuur. Feuilleton. No. 3. 51e Jaargang. 1913 BIN NÉ N L A N IX VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden I 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. 1Ü ADVERTENTIÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMEK 10. fibonnements-Aduertentiën op zeer ooordeelige voorwaarden BEKENDMAKING. Afgekeurde visch. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat gedurende het 4e kwartaal 1912 door den keurmeester van visch een mand schol is afgekeurd als onge schikt voor voedsel. Vltssingen, 3 Januari 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Behoefde in ons binnenlandsch overzicht gelukkig van geen wapen gekletter of vredesverstoring gewag gemaakt te worden, nu wij in het kort de belangrijke gebeurtenissen in het buitenland voorgevallen gaan me* moreeren, is het woord aan den wa penheraut. Het jaar 1912 trad in met een oorlog tusschen twee Europeeache rijken, bet verlaat ons, te midden van een krijg tusschen niet minder dan vijf staten in Europa. Wél is het af- geloopen jaar éen lange teleurstelling geweest voor de vredesvrienden 1 Dit jaar heeft den ondergang als groote mogendheid van Turkije ge zien, en zoo de Turksche diplomatie thans nog poogt te redden, wat te redden is, aan het Turksche imperium van eeuwen her, is, althans op Euro- peescli grondgebied, voorgoed de nekslag toegebracht. Italië heeft daar toe den weg bereid aan den slepend gevoerden Krijg om het bezit van Tripoli en Cyrenaïea, in Noord-Afr.ka gelegen, werd eerst in den nazomer een eind gemaakt. D.t einde was smalend voor de Mohammedaansche heerschappij, want Italië kreeg geheel en al wat het zich bij den aanvang van den oerlog als doel voor oogen gesteld had. Nauwelijks echter was de vrede van Lauzanne, het vriende lijk Zwilsersch plaatsje w ar de ge volmachtigden van beide landen bij eengekomen waren, gesloten, of Mon tenegro, het land der Zwarte Bergen, verklaarde den Turkschen erfvijand den oorlog. Dat koning Nikolaas zich niet stoorde aan den aandrang der mogendheden, om den vrede op den Balkan niet te verstoren, vond ge- reede aanleiding in het feit, dat, wat weinigen buiten de betrokkenen toen wisten, een aanvallend en verdedigend verbond gesloten was, tusschen de vier Balkanstaten Bulgarije, Servië, Griekenland en Montenegro. Spoedig dan ook volgde oorlogsverklaring op oorlogsverklaring, en binnen weinig weken zag het reeds door den Turksch Het Slot Nortliminster en z.'in laatste Grafelijke bewoners. 0— 22.) „Die heeft wat op het hart," dacht de superintendant, en weldra had hij den jonkman op de geschikste manier aan het praten gebracht. Jim, de tuin mansjongen, vertelde, dat hij toevallig in de nabijheid van het priëal kwam en daar luid hoorde spreken door eene man en eene vrouw. .Ik herkende de gravin en een grooten, slanken man," vervolgde hij. .Graaf Victor was het niet, de man had donker, krullend haar. Zijn ge laat kon ik niet zien. Van de woor den kon ik niet veel verstaan, maar het was over geld en het ging er scherp toe. De man vroeg eene ze kere som geld, die de gravin hem niet wilde geven. HQ dreigde daarop Italiaanschen oorlog verzwakte O'to- maansche rijk zich door zijn vier erf vijanden besprongen, inwendig door pariijiwisten verdeeld, naar buiten zwakker dan iemand vermoed had, door een verwaarloosd leger ternau wernood beschermd, viel de Turksche macht op nederlaag bij nederlaag door de bondgenooien bevochten, uiteen. Het leeuwenaandeel der over winningen kwam Bu'garije toe, die met een uitnemend toegerust en dap per leger, de andere sfaten het voor naamste werk uit de hand nam. 11- tusschen, waar feitelijk al het overige Turksch gebied in handen derbond- genooten gevallen was bij de Tsjatalöja linie moesten Bulgaren en Semen halt houden. Deels ver zwakking van eigen troepen, deels de aandrang der mogendheden om het niet tot vertwijfeling aan den Bosporus te laten komen, deels ook doordien de cholera achter de Turk sche vers'erkingen de krijgers bij honderd'allen wegmaaide, werd do ar de aanvallers niet verder op Con- staritinopel aangetrokken. De vredes onderhandelingen werden geopend en Londen tot plaats van samenkomst der gedelegeerden aangewezende uitkomst nu dezer onderhandelingen is hetgeen 1913 zat masten geven, 1912 heeft het niet tot den vrede kunnen brengen. Het spreekt van zelf, dat waar zulke alles overheerschende gebeur tenissen plaats grepen, hetgeen elders voorviel, niet die belangs'e'ling kon wekken, ais anders ongetwijfeld het geval geweest ware. Toch ontbrak het geewzlns aan belangrijke gebeur tenissen. Tusschen FRANKRIJK en DUITSCHLAND kwam het Marokko verdrag tot stand, hetwelk feitelijk aan Frankrijk, met algeheele uitslui ting van Duitschland de heerschappij in het rijk van den Moorschen sullan verzekerde. Tot dusver echter heeft Marianne nog maar weinig genoegen beleefd van haar protecto-aai over het noord-westeiijk Afrikaansc^e rijk; een bloedig verzet heeft de Fransche exoeditle troepen benauwde oogen- blikken verschaft. Thans echter wordt van daadwerkelijke tegenkanting tegen de Franschen weinig meer vernomen. FRANKRIJK zelf, zag na den val van het ministerie Caillaux, het z.g. groote ministerie-Poincaré optreden. Intus- schen zal wellicht hierin in zooverre wijziging komen, daar de minister president zich candidaat gesteld heeft voor het presidentschap der republiek; de heer Fall'ères treedt ni. in deze maand af, na 7 jaar lang als eerste bmger zijn land gediend fe hebben. h DUITSCHLAND hebben de Rijks dag-verkiezingen een eind gemaakt aan een conservatief-clericale over macht in het parlement, en zijn de vrijzinnigen en de nationaal-liberalen met iets te zullen zeggen of doen en daarop dreigde de gravin, dat zij hem in de gevangenis zou brengen. Ik was niet erg op mijn gemak en daarom maakte ik mij stil uit de voeten." De zaak werd dus nog meer in gewikkeld. Terwijl ze zooeven nog zeer slecht stond voor Blanca, kreeg zij nu een geheel ander aanzien. Wie kon die man geweest zijn De ver waarloosde broeder van miss Blanca Dat kon deze getuige niet zeggen en daarop verwees hij den heer Ferrick naar Hooper. Van dezen vernam hij wat hij wenschle te weten. Juan Norton was met eenig geweld het slot binnen gedrongen op den avond, dat de graaf terugkeerde en zijne jonge vrouw meebracht. Het kwam tot een ergerlijken twist, tengevolge waarvan juan het slot moest verlaten. Jacob en Harry zagen hem naderhand ver scheidene malen in het slotpark rond zwerven. Mynheer Ferrick dacht er het zijne van en zweeg. Hij gaf zijn man nen bevel het spoor van Juan Norton te zoeken. daarbij in de meerderheid gexomen. De sociaal-democraten zagen het aantal hunner ze'els in de volksver tegenwoordiging tot een ongekend hoog aan'al stijgen. Een ernsiige mijnramp in Westfalen dompelde honderden gezinnen in rouw. ENGELAND werd in het voorjaar door de gevolgen eener ontzaggelijk uitgebreide werkstaking in het mijt- werkersbedrgf ernstig geteisterd. Da regeering heeft aan haar vrijzinnig vaandel getrouw, het wetsontwerp in zake het Iersche zelfbestuur in het parlement gebracht; tot een definitief resultaat leidde dit echter nog nie». Da eenheid van het B itscha rijk en zijn koloniën maak e een voortdurende zorg der regeering uitopnieuw had een aanzienlijke uitbreiding der vloot te dien einde, pl-ats, waerbq de kolonie i, o ivsrplich', niet achter bleven. Tusschen OOSTENRIJK HONGA RIJE en RUSLAND heersebte meer dan eens ernstige naijver in zake hun belangen op den Balkannochtans kwam het niet tot een noodlottig corfl ct. In PORTUGAL bleven roya listische woelingen niet uit, en kampt de republikeinsche regeering nog met groote moeilijkheden. Bij de groote verkiezingen in het land onzer BEL GISCHE naburen, trad geen wijziging in, in het clericaal bewind, n'el- tegenstaande de verwachtingen op den val van hat clericalisms hoog gespannen wiren. Het Belgische koningshuis werd door het overlijden van 's kon.ings moeder, de gravin van Vlaanderen in rouw gedompeld. Wat de gebeurtenissen bullen Europa aangaat, zij vermeld dat het CHINEESCHE RI|K onder het presi dentschap van Joeanisjikai een repu- blikeinschen regeerlngsvorm aangeno men heeft. De omwenteling is met groote aandacht door de Europeesche mogendheden gevolgd, met het oog op de groote belangen, op fiiantieel en handelsgebied, welke zij ten op- zxhte van dit groote Aziatische rijk hebben. Aan gene zijde van den Atlantlschen Oceaan, brak een rumoerige ver kiezingsstrijd uit in het LAND DER YANKEES. Tusschen president Taft en oud-president Roosevelt was de verkiezingscampagne zeer scherp nochtans heeft geen van beide de over winning behaald, daar de Amerikaan- sche kiezers zich bij groote meerder heid verklaarden voor den democra- tischen candidaat Wilson, die derhalve voor de eerstvolgende 4 jaar het Witte Huis te Washington, als presi dent der Vereenigde—Staten bewonen zal. Een gebeurtenis, niet van staat kundigen aard, doch die de geheele wereld diep ontroerd heeft, was de ondergang van het grootste en tevens De uren gingen droevig voorbij. Het was zeer mooi weder geweest den dag, die nu ten einde liep. De gordijnen van de woonkamer waren half dichtgeschoven. Graaf Victor waakte bij het lijk van Margaretha. Zachtkens trad mijnheer Ferrick met den doodschoawer binnen. Deze laatste wierp een onderzoekenden blik op het levenloos lichaam der vermoorde en beiden gingen weer heen zonder een woord te spreken. Er werd eene gerechtelijke commissie benoemd en het onderzoek op den volgenden morgen vastgesteld. Bij het vallen der schemering kwam lady Carley. ZQ Pad stil voor de deur en hoorde de z-chte stem van den graaf, die fat de doode sprak, en daarna verna.n zij een hartver scheurend gelach. Zij deed de deur open en ging binnen. Graaf Victor knielde nog altijd bij de sofa; hij omhelsde het verafijf Je lijk en smeek te zijne vrouw om op te staan en zich te kleeden. „De nacht is heerlijk schoon, Mar garetha," fluisterde hij. „De maan is opgekomen en je houdt zooveel van zulke nachten. Weetje nog, lieveling, pasgebouwde transatlantische stoom schip „Titanic". De tragische om standigheden waaronder de ramp plaais had en het zeer groot aantal slachtoffers, maakt deze treurige ge beurienis tot een onvergetelijke. Waarlijk, tot veel roemens heeft buiten onze grenzen, het afgeloopen jaar gem aanleiding gegeven. Moge 1913 zich beter houden I Jubilarissen. Het zal op 27 Mei a.s. 50 jaar ge leden zijn, dat de heer mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, oud-voorzi ter der Tweede Kamer en afgevaardigde van Apeldoorn, aan de Leidscbe Hoogeschool promoveerde op een dissertatie over Hieronymus van Be- nink, den Naderlandsctien staalsman en diplomaat, die o.a. in 1653 zitting kreeg in de Vergadering der Hoog mogenden, tot het gezantschap be hoorde dat met Cromwell over den vrede onderhandelde, en ons land vertegenwoordigdbij den vrede van NQmegm. Zooals men 'iet, gaf deze dissertatie waarmee mr. Van By landt cum laude promoveerde reeds de richting aan, die hij later volgen zou: de diplomatieke. Ongetwijfeld zal men dit gouden promotiefeest van den algemeen geachten man niet zonder aandacht laten voorbijgaan. De heeren dr. D. B03 en mr. P. J. Troelstra, leden der Tweede Kamer, zullen In dit jaar den dag herdenken waarop z|j vóar 25 jaar promoveer den. Dr, Bos promoveerde op 4 Juli 1888 aan tie Groningsche Hoogeschool tot doctor in de wis- en natuurkunde op een dissertatie over „Volume veranderingen ven Dlëlectrica," mr. Troelstra op 7 Juli van hetzelfde jaar, eveneens te Groningen, tot doctor in de rechtswetenschap op eea proef schrift over „Art. 165 van het Wet boek van Strafvordering.'1 („Tel.") Uitbreiding Militiekader. De minister van oorlog heeft naar de .Avondp." meldt, aan de inspec teurs der verschillende wapens me degedeeld, dat het in zijn voornemen ligt, om bij de in bewerking zijnde regeling van de opleiding van het mlliiiekader, door allen die opgeleid kunnen worden voor een rang de gelegenheid open te stellen om bij slagen daartoe te worden aangesteld. In verband hiermede heeft de minister machtiging verleend om reeds ten aanzien van het militiekader, dat thans onder de wapenen is, af te wijken van de ten aanzien der bevor dering tot milic'en-sergeant bes'aande beperkende bepalingen. Zeemiliciens. Bij Kon. beslu>t is bepaald, dat de van die heerlijke avonden te Mar gate, toen wij aan het strand gingen wandelen Ach. loen lag je niet zoo onbeweeglijk stil. Kom, Margaretha, sta op. Laat je niet langer bidden." Hij trachtte haar rechtop te zetten. Ontsteld trad lady Carley op dit oogenblik nader en hieid hem terug. „Victor! Victor 1" riep zij. „Om Gods wil, wat begin je? Kom, ga mee van hier. Weet je dan niet dat zij dood is?" Langzaam richtte hij de oogen naar zijne tante. „Dood," fluisterde hij en met een doffen kreet zonk hy in haar armen. Lady Carley riep om hulp en liet den graaf naar zijne kamer en te bed brengen. Onmiddellijk werd de huis dokter ontbodentoen die van lady Carley vernam hoe de graaf bij het lijk zijner vrouw gehandeld had, schudde hij bezorgd het hoofd. De graaf had geen sterk gestel en ten gevolge der gebeurtenissen had hij zenuwkoorts gekregenhet gevaar was groot. Lady Carl y besloot daarom den nacht op Northminster door te brengen. Blanca kwam bij haar en nam Zén?- zeem'iicien-verlofgangers, die in het jaar 1911 hun eerste oefentijd heb ben aangevangen en in dit jaar of in 1912 die oefening hebben vol bracht, zullen worden opgeroepen tot opkomst in werkelijken dienst in den loop van het jaar 1913 op de daartoe door den min'ster van mari ne te bepalen datums, teneinde ge durende den tijd van 5 weken te worden geoefend. Naar aanleiding hiervan heeft de minister van oorlog ad interim mi nister van marine bepaald lo. dat de opkomst van de zee miliciens, bedoeld in voorschreven besluit, met uitzondering van de zeemilicien-kustwachters, zal plaats hebben in twee ploegen, de eene ploeg op 22 Maart 1913 en de andere op 26 April 1913 2o. dat de zeemiliciens-stokers, voor zoover zij bestemd zijn voor den torpedodienst, allen zullen wor den Ingedeeld bij de eerste ploeg; 3a. dat, indien de zeemiliciens die niet zijn stoker bij den torpedodienst of kustwachter, voorkeur mochten hebben voor Indeeling bij de 1ste of bij de 2de ploeg, zij dit bij on- gezegeid verzoekschrift voor 1 Fe bruari a.s. Kunnen kenbaar maken aan den minister van marine, onder opgave van de redenen van hun voorkeur 4o. dat met het door belangheb benden te kennen gegeven verlan gen zooveel mogelijk zal worden re kening gehouden en dat na 1 Fe bruari a.s. zal worden beslist, bij welke ploeg elk hunner zat worden ingedeeld, waarvan hun bij openbare kennisgeving en, indien hun adres bij den burgemeester bekend is, ook bQ persoonlijke kennisgeving aan- wyzing zal worden gedaan met ver melding van datum en plaats van opkomst 5o. dat de opkomst van de zee milicien-kustwachters zal geschieden op een nader bekend te maken dag in de 21e helft der maand Augustus 1913. eveneens piaats aan het ziekbed. Ze zag bleek. Voor de eerste maal las men eenig medelijden In haar koel gelaat. De woonkamer bleef intus- schen gesloten. Lady Carly had den sleutel. Het was nu volkomen nacht geworden. Een der politiebeambten keerde zegevierend terug, hij had den dolk gevonden. Geen wonder dal mynheer Ferrick groote oogen zelte dat was meer dan hij verwacht had. „Zoo'n stumperd 1" fluisterde hy. „Waar heb je hem gevonden, Mar tin?" Martin antwoordde„Naby de poort van het park staat een boschje van hooge varens en slingerplanten. Te midden daarvan lag de dolk, als had iemand hem in het voorbygaan weggeworpen." „Zoo'n stumperd 1" herhaalde Fer rick. „Een moordenaaren zoo weinig overleg." Hy nam den dolk. Er viel niet aan te twijfelen waarvoor deze gediend had. Hg -was voor meer dan de helft bedekt met opgedroogd bloed. Het moest eene vaste hand geweest zyn, die den stoot had toegebracht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1