Hef jaar 1912. Donderdag 2 Januari Feuilleton. No. 2, 51e Jaargang. 1913 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 Binnenlandsch Overzicht. „Hy zal zich moeten schikken in hetgeen niet te veranderen is!" ant woordde Blanca somber. Zelfs het droevig einde van hare mededingster kon haar niet zachter tegenover haar BINNENLAND. VL1SSINGSCHE COURANT, Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Abonnements-Adoertentiën op zeer ooordeelige uoorwaarden Nu het jaar 1912 voorgoed is af gesloten, past een korie terugblik op het voornaamste van hetgeen aan feiten en gebeurtenissen dit jaar, in binnenland en buitenland heeft opge leverd. Van uitvoerige beschouwingen van het In het afgeloopen jaar ge beurde, zullen wij ons onthouden feiten en data liggen nog te versch in het geheugen, dan dat zy omstan dig toelichting zouden behoeven. Zien wij derhalve, in chronologische volg orde, als by vogelvlucht hetgeen 1912 ons gebracht heef'. Nauweiyks was bet jaar aangevan gen of minder gunstige geruchten omtrent den gezondheidstoestand der Koningin verwekten groote belang stelling. De geruchten namen allengs vasteren vorm aan, en zonder zich ongerust te maken keken velen ver langend uil, naar de officieele mede- deellngen. D;ze bleven dan ook niet lang uit en een door de doktoren van H.M. de Koningin opgesteld bulletin, sprak weliswaar van het verydelen eener kortstondig gevoede huop, doch tevens ook van een spoedig algeheel herstel der Koningin. Ook eenige maanden later trad een herhaling van zulk een ongesteldheid inook deze verliep gelukkig snel en voorspoedig. Voor leed bleef Nederland in zyn Vois'enhuis gespaard Prinses JulLna groeit als de lieveling der geheele natie voorspoedig opde Koningin- Moeder, wier gezondheidstoestand dezer dagen iets beter kon zyn, heeft zich ook dit jaar overal waar het kon, betoond de Hooge Vrouwe te zyn, vervuld van al hetgeen ons land en landsbelangen raakt; Prins Hen drik doet daarvoor niet onder, de harleiyke genegenheid van allen, die met den Prins in aanraking kwamen, is een bewys hoe zeer Z. K H. zich bemind weet te maken. Op wetgevend gebied heeft het jaar geheel en al geloond, in het teeken van 1913 te staan. In het voor jaar trad fengtv.-lge van de weigering der Kamer om den minister van ma rine de r.oodige gelden voor den bouw van een pantserschip toe te slaan, deze minister af. Als ongezochte aan leiding werd deze crisis aanvaard, om te komen tot een ministerie van landsverdediging, waarbij derhalve .marine" en .oorlog", één departe ment zouden uitmaken. De minister van oorlog, Coiyn, bleef derhalve voortdurend ad interim met de por tefeuille van marine belast. Onder de verschillende wetsontwerpen, die de aandacht onzer volksvertegenwoordi ging geiuimen iqd in spanning hielden, Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. —0— 21.) „Johanna zweert, dat Ik haar verbo den zou hebben de kamer binnen te gaan. Het is mogeiyk, dat lk het gezegd heb. Een uur te voren had den wy een hevlgen twist, die Jo hanna eveneens gehoord heeft. U ziet, de verdenking heeft reden van bestaan." „Maar Blanca „Het toeval wilde, dat ik onver wacht binnentrad, terwyi Johanna hare verklaring voor den politle-amb- tenaar aflegde. Er is bevel gegeven, niemand uit het slot te laten gaan. Morgen wordt door eene gerechiaty- ke commissie een verhoor gehouden. Als men my schuldig verklaart schrei niet, tante dan zal het my verdient de Bakkerswet genoemd, welke na ampele discussies door de Kamer verworpen werd, zonder even wel een ministeiieele crisis te schep per. Na het zomer-reces der Kamer nam de behandeling der Invaliditeits wet een zoodanig overwegend ge deelte van den beschikbaren parle mentairen tijd in beslag, dat niette genstaande tal van extra-avondzittin- gen plaats hadden, en ook dikwijls Zaterdags en Maandags vergaderd werd, de Kamer met hare werkzaam heden meer ten achteren geraakt Is, als nog ooit voorgekomen is. Met het geyolg, dat thans neg verschil lende begrootingen onafgedaan zqn, gelijk het geval is met de begrootin- gen van Binnenlandsche Zaken, van Oorlog en Marine, alsmede de be grootingen van Suriname en Cura?ao aan welke begrootingen men zelfs nog beginnen moet. In het najaar trad de nieuwe auteurswet in werking, welke voor zoover thans daarover te oordeelen valt, tot geen groote moei lijkheden aanleiding gegeven heeft. Eenige beroering in de Kamer gaf het vry plotseling ontslagnemen als haar lid, van den leider der anti- revolutionnaire partij, die wegens een hardnekkig oorfqden, de zittingen niet meer meende te kunnen volgen. Toen voor de vacature in het kies district Ommen, waarvoor dr. Kuyper zitting had, de nieuwe verkiezing plaats greep, bleek een ernstig (meningsverschil tusschen de anti- revolutionnaire Kuyper-party en de Christelijk His'orische party te bestaan met het gevolg, dat niet de candidaat der eerste, doch die van de tweede party het pleit in Ommen won. De linkerzyde heeft terecht in deze twee spalt een vingerwyzing voor de naderende verkiezingen voor onze volksvertegenwoordiging gezien. Bo vendien kwam in den loop van dit najaar de langverwachte concentra tie der linker-partyen tot stand tusschen welke en de coalitie-partijen derhalve het groote pleit van 1913 beslecht zal ir.oeten worden. Inzake de grondwetsherziening is men thars zoover gevorderd dat binnenkort de voorsteilen der regee ring aan de Kamer te wachten zijn, nadat reeds in Mei aan de volks vertegenwoordiging door de desbe treffende commissie verslag werd uitgebracht. De Tariefwet blijft nog ver de belangstelling van vó ar en tegenstanders, zoowel in als vooral buitrn het Parlement, (rekker. Wat aangaat onze betrekkingen tot het buitenland, mag met groote inge nomenheid gewag gemaakt worden van de reis in het begin van den zomer, door onze Koningin en den Prins naar Parijs gedaan. Heel deze reis is een ware triomftocht geworden wegens de uitnemende wyze waarop leed doen om den smet, die mijn naam zou bezoedelen. „Voor het overige is het my on verschillig wat er met mij gebeurt 1" Zij trad weer aan het venster en staarde naar buiten. Lady Carley kon zich den bitteren toon van Blanca niet verklaren. „Hoe is 'traogeiyk!" riep zy uit, „ben ik waanzinnig of moet ik bet worden Onverschillig voor wat er met je gebeurt Als je veroordeeld wordt, sterf lk van schaamte." Blanca lachte schamper. „Sterven Men sterft zoo gemak kelgk niet, tante. Men zal een onder zoek instellen en alles wat my kan bezwaren, zal Johanna aanbrengen. Zal Victor by het verhoor kunnen zyn?" „Neen, Victor is in een toestand, die dat niet toelaat. Hy beminde haar grenzenloos. Hij zal de smart over haar dood en dit afsterven nooit kun nen overwinnen." H. M. de zware t3ak, het bezoek van president Falüères aan ons land te reciproceeren, vervuld heeft. De geheeie bu!ten!andsche pers, die aan dit bezoek bijzondere belangstelling wydde, was eenstemmig in den lof, H. M. toegezwaaid. Later in het jaar noopten de verwikkelingen op den Balkan onze regeering een gedeelte onzer zeemacht in de Turksche wate ren te staiionneeren, ten einde het aanzien en de belangen der in Tur kye, speciaal in Constant:nopel ver toevende Iandgenooten te beschermen. Ter oorzake van dienzelfden oorlog heeft Nederland betoond nog immer het land te zijn, waar niet tevergeefs om hulp voor de lijdende menschheid wordt aangeklopt. Verschillende am bulances vertrokken van hieruit naar het oorlogsterrein. Hun werkzaam heden worden blijkens officieele en particulier berichten hoogelqfe ge waardeerd. In Oost en West traden geen ge beurtenissen van groot belang op den voorgrondal ontbrak het niet aan eenige feiten, der vermelding waard. De veranderde staatkundige samenstelling in het Chlneesche Rijk werkten z.g. Chineesche relletjes op Java zeer In de hand. Deze waren voor de repubiikeirsche regeering van China een oogep.blik aanleiding zich tot het landsbestuur onzer Oost- Indische koloniën te wenden spoedig echter trad bij een betere beschouwing der feiten een bevredigend vergeiyk in. Inmiddels was een en ander aan leiding iot het overplaatsen van den Nederlandschen adyjsaut voor Chl neesche zaken te Soerabaja, daar diens rapport niet overeenstemde met da', door den resident aan de regeering te Batavia gezonden- Deze overplaatsing heeft heel wat pennen in beweging gebracht en leidde tot een interpellatie in de Kamer. In den loop van het jaar werd de Slaatscommissie voor verdediging van Indië geïnstalleerd en aanvaardde deze hare omvangryke werkzaamhe den. De pest op het schoonste eiland van onzen Oost-Indischer. archipel is nog immer niet geheel gestuit kunnen worder. In West-Indië bracht een hardnekkige droogte groote schade aan het gewas en ernstlgen nood onder de bevolking. Een belangryk bedrag werd door het moederland byeenge» bracht ter leniging van den nood. Wat aangaat de economische fac toren waaruit de welvaart van ons land wordt samengesteld,kan gewezen worden op voorspoed in meer dan éen tak van bedrijf. Handel en ny verheid gingen voort zich gunstig te ontwlKkelen, ook het scheepvaart verkeer nam opnieuw toe. In ver schillende visscherybedryven ware een verbeter Ing geenszins ongewenscht geiyk ook ten opzichte van verschil stemmen. „Wat dood is, gaat in ver rotting en daarmee ook de liefde." Onwillekeurig liep lady Carley eene yskoude rilling door de leden. „Blanca," begon zy opnieuw, „vol gens gerucht is Juan hier geweest, is dat waar?" „|a," antwoordde zy, „hy is hier geweest denzelfden avond, dat Mar- garetha hier op het slot kwam." „Men zegt, dat er by die gelegen heid een hevige twist is geweest. Hy wilde rechten op haar doen gelden en Victor heeft hem het huis ontzegd. Sedert dien tijd moet hq herhaalde malen in het park gezien zyn. Om 's hemels wil, zeg me toch, is dat alles waar?" Toornig keerde Blanca zich plot seling naar hare tante. „Waarom zou dat roet waar zyn vroeg zy scherp. „Het is maar al te waar. Victor verbood hem het huis Herhaaldeiyk ioerde hU op my om geld van my af te persen. Natuurlqk wilde ik daar niets van weten." „Is hij weg vorschte lady Carley. „Ik geloof lk hoop het 1 Hy had geen reden om langer te biyven." Tante Elisabeth keek hare nicht lende landbouw-bedrljven zeer het geval is. De vele al te overvloedige regens in de maanden Augustus en September hebben daarvan grooten- deels de schuld. Tot de op zich zelf staande feiten die gememoreerd mogen worden, be hoort de opening van de Koloniale Landbouwschool te Deventer, waar omtrent groote verwachtingen ge koesterd worden; een prachtig waar neembaar gebleken zonsverduistering heeft in April piaats gehad. Onze vaderlandsche munt is met een nieuwe eenheid verrijkt, die der gouden vyf-gulden-slukken, welke voor zoo ver daarover geoordeeld kan worden zeer in den smaak vielende pas munt zal met een nieuw model stuiver, vierkantig van vorm, vermeer derd worden. Zij volledigheidshalve nog vermeld, dat de langbegeerde telefoon-verbinding met Engeland na een goed geslaagde proef, een kwes'ie van, hopeiyk, nog maar korten tyd zal zyn. In het kort ons overzicht der bin nenlandsche gebeurtenissen samen vattend, zy geconstateerd, dat zoo 1912 in meer dan éen opzicht niet gebracht heef; wat redelqkerwyze daarvan verwacht werd, daarnevens veel is dat tot dankbaarheid stemt en tol waarieering van het go?de noopt. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer zulten 7 Januar', des voormiddags te half twaalf, bqeenkomen voor het onderzoek der vroeger vermelde wets ontwerpen in openbare vergadering. Dien zelfden dag, half twee, is aan de orde gesteld de regeling van werk zaamheden, waarbij de voorzitter zal voorstellen Donderdag 9 Januari, ook 's avonds te vergaderen. Men ver neemt, dat dit geschiedt met de be doeling, om, waar voor den aanvang van de behandeling der oorlogsbe- grooting is vastgesteld 8 Januari, 11 uur, in die avondvergadering de be handeling te beginnen van een der oudste overgebleven hoofdstukken, zeer vermoedelijk dat van binnenland sche zaken. De buitendienststelling van Hr. Ms. Wassenaar. Dinsdag had de buitendienststel ling plaats van het bekende wacht schip „Admiraal van Wassenaar", dat in 1857 in gebruik werd genomen en als oorlogsschip vele groote reizen heeft gemaakt. Op het bovendek had den officieren, onderoff eieren en equipage zich opgesteld, waarna de commandant van het schip de kapi tein luitenant ter zee A. van den Driessen Mareeuw een toespraak hield, waarin hq o.a. zeide onderzoekend aan. Wat dacht zq „Ik moet terug naar huis, daar ben ik noodig," sprak zy verbleekend. „Hier kan ik vooreerst toch niels doen. Waak over Victor 1 Morgen in de vroegte kom tk terug 1" Lady Carley wachite niet op een antwoord, maar verliet hare nicht en het slot, om aan het ziekbed van haar echtgenoot terug te keeren. Intusscben kregen de zaken al meer en meer een noodlottig aanzien voor Blanca. De superintendant, mijnheer Ferrick, verzamelde de meest bezwarende op gaven In zyn notitieboekje. Zy had graaf Victor bemindhaar haat te gen zyne jonge vrouw kon niet ont kend worden. Een uur voor de ont dekking der misdaad hadden zy een hevigen twist met elkaar en de gravin dreigde daarbij hare vyandin, dat deze den volgenden morgen door den graaf het huis zou worden ont zegd. Om acht uur verliet Johanna Pool met het kind de kamer, waar de gravin was ingesluimerd. De In dische dolk lag naast haar op de tafel. Een half uur later wilde Jo- Nog slechts weinige cogenblikken en ons wachtschip, dat zqn naam ontleende aan een van onze mee3t beroemde adhiiraals en waarop vaien onzer de eerste opleiding hebben genoten, zal van onze marine ver dwijnen Vervolgens bracht spreker een woord van dank aan de officieren, onderofficieren en equipage, voor de goede wijze waarop zy steeds hun taak hebben vervuid. Daarop presen teerde de wacht het geweer en onder den militairen groet gr f vervolgens de commandant het bevel vlag en wimpel neer te laten, waarna de plechtigheid ten einde was. Langzaam verlieten de manschap pen het oude schip en eenige oogen- blikken later zagen de honderden belangstellenden op de Prins Hendrik kade het verlaten schip gesleept door twee stoombocten langzaam in be weging komen en naar de marine werf verdwqnen. Verkiezlngsjammeren. Men meld! d.d. 30 Dec. aan „De Tyd" Vry dag jl. tcok mr. dr. Jan van Best naar de oude veste Sluis om daar eene verkiezingsrede te houden ten gunste van den anii-revoiution- nair mr. Dieleman, die in 1913 can didaat zal worden gesteld in de ko mende vacature Vorstermsn van Oyen. 's Avonds, na afloop, zou mr. v. B. door een der Ingezetenen per auto naar Brugge worden gebracht. Door onbekende omstandigheden kwam echter de auto, al voren Biugge te beteiken, in een kreek terecht. De auto bleef onbeschadigd, doch de beide Inzittenden waren tot den hals doornat en vol modder. Door de hulp van enkele boeren, die werden opgeklopt, kwam de auto weer op het droge en werd de reis naar Brug ge voortgezet. De heer van Best moest echter Zaterdag te Brugge tot éen uur in het bed biyven, omdat, ja, omdatz'n garderobe nog niet in orde was. Amsterdam als zeehaven In 1912. Gedurende het afgeloopen jaar werd de Amsterdarasche zeehaven aangedaan door 2499 zeeschepen me tende bruto 11,165 548 M* tegen in 1911 2360 zeeschepen metende bruto 10.113.743 M3. Een vermeerdering dus van 139 schepen en 1 051 805 M3 inhoud. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens overtr. der OngevallenwetD. B., Vlissingei, tot f 200 b. s. 20 d. h. D. van D., Vtissingen, tot f 10 b. s. 5 d. h.overt, wapenwet: A. P., Middelburg, tot f 10 b. s. 5 d. h.; hanna Pool weder by de gravin gaan om haar te wekken. Onmiddellijk voor de deur ontmoette zy Blanca, die haar verbood binnen te gaan, met de opmerking, dat de gravin nog sliep. Om kwart voor negen vond Ellen, de kamenier, hare mees teres vermoord. Miss Blanca werd door Hooper hiervan verwittigd; zy wa3 toen geheel van streek en zeer bleek. „Een byzonder geval uit de hoo- gere standen," dacht mynheer Fer rick. „Als die dolk maat te vinden was." Hln stilte werden twee geheime po- lltie-agenten uitgezonden om het ver miste voorwerp op te sporen. Eén van de twee mannen was een zeer fijne speurhond, die de geringste bij omstandigheden wist te ontdekken. Hy zocht in huis, in de bqgebouwen, ja zelfs in de stallen. Een jonge borst met sluw voorko men, die in een ledige hooischuvr lag te luieren, trok byzonder de aan dacht van mynheer Ferrick. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1