^(ieuwjaarswenscfien 3f December No.308. 50e Jaargang. 1912. Feuilleton. Dinsdag Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. I TELEFOONNUMMER 10 Abonnernents-Aduertentiün op zeer ooordeelige voorwaarden Nieuwjaarsgroeten. BINNENLAND. Het Slot Nortliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. —O Evenals vorige jaren zal in het nummer on zer Contant, dat verschijnen zal en bij de Ahonné's bezorgd wordt op Oudejaarsavond, de ge legenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze Advertentiën worden op genomen tegen verminderd tarief en wel van 15 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cent. Advertentiën kunnen nu reeds 'worden ingezonden en worden uiterlijk ingewacht tot Dinsdag 31 December, des middags 12 uur. Eerste Kamer. De Eerste Kamer ging Zaterdag voort met de behandeling van de Indische begrooting. De heer Van der Biesen becriti- seerde de regeering, dat zij niet krachtdadig genoeg het opiumgebruik tegengaat en bepleitte voorts een drankverbod voor inlanders. De heer Hovy wees op het verhef fende van het zendingswerk, dat de regeering daarom zooveel mogelijk ter wille moet zijn. De heer Van den Berg besprak uitvoerig het rassen-vraagstuk. Het stelsel van classifrceerlng in het bestuur en de rechtspraak kan niet gehandhaafd blijven. Ter oplos sing van het rassenprobleem gaf spreker als middelen aan unificatie van rechtsbedeeling en belastingstel sel en het uit den weg ruimen van alles wat de uitbreiding van het Chris tendom belemmert. De minister van justitie. De minister van justitie, mr. E R. H. Regout, die zooals eenige dagen geleden reeds gemeld werd, zich om gezondheidsredenen gedurende eenigen tijd met verlof naar het buitenland zou begeven, na een voorafgaand kort verblijf op het kasteel van zijn zwager, jhr. Smits van Ooijen by Eindhoven, heeft na uit Noord-Brabant in de residentie te zijn teruggekeerd, zijn reis naar bet buitenland aanvaard. De praatzucht der Tweede Kamer. Naar aanleiding van het in onze parlementaire geschiedenis ongekende feit, dat de Staatsbegrooting door de 19.) O— .Zoodra ik je noodig heb, zal ik je laten roepen.' HQ gaf toehij was vermoeid en de slaap sloot weldra ztyn oogen. Plotseling werd hij geroepen. .Victor, Victor, wordt wakker 1 Slaapdronken richtte hij zich op. Was het zijn tante, die hem geroepen had 1 Stond die daar zoo verslagen voor hem? .Victor 1* riep zij weer, 't Is om het te besterven. O, waarom moest ik je juist van avond hier ontbieden? Margarethaverder kon zij niet. Met éen sprong stond hij op zijn voeten en verslond lady Carley met zijn oogen. .Margaretha? Wat is er met Tweede Kamer ditmaal niet vóór Nieuwjaar is afgehandeld, zegt de Haagsche briefschrijver in de „Leeu warder Ct.", dat het eigenaardig is nu eens te hooren van het werkver mogen en den parlementairen ar beidsduur in vroeger dagen In de zestiger jaren vergaderde de Kamer van Maandagochtend tot Za terdagavond. Ja, zoo weinig wist men toen van uitscheiden, dat Groen van Piir.sterer, die de Sabbatsrust niet wilde schenden, Zaterdagnacht de ver gadering verliet, die toen nog voort duurde. Beide Kamers zagen toen nog kans om de begrootingen vóór Nieuwjaar af te doen. ja, de Eerste Kamer had 't er in 1863 zelfs voor over om op tweeden Kerstdag te vergaderen 1 Dat was den eenigen keer, dat een der Huizen van ons parlement op een christelijken feestdag bijeenkwam, 't Begrootingswerk was toen natuurlijk nog niet zoo omvangrijk als thans. En 't parlement was daarbij minder ruim bedeeld met .praetvaers", die 't bij voorkeur in de lengte zochten. Toch miste men ook destijds in de oude danszaal der O-anje's zulk een figuur niei. Om een voorbeeld te noemen kon mr. Godefroi, die sinds 1849 volksvertegenwoordiger was en in 1860 in het Kabinet van Hall de portefeuille van justitie kreeg, geen onderwerp, hoe onbeduidend ook, onder den hamer laten doorgaan zonder er het een en ander over in 't midden te brengen. En daarbij keek hij op geen kwartiertje. Tijdens de behandeling van het ontwerp-De Vries op de rechterlijke organisatie voerde by niet minder dan zes-en- vijftig malen het woord en het ver slag van zyn redevoeringen besloeg vier-en-zeventig-en-een halve kolom van de Handelingen Nu zou men dat zoo erg niet vin den, maar destijds dacht men er an ders over. Er waren er tenminste, die het op zich namen om het Gidefroi met de cijfers duideiyk te maken, hoezeer hy van den nationalen tijd misbruik maakte. En toen men hem de uitkomsten van dat onderzoek onder de oogen bracht, keek hy er zelf verbaasd van op. De hoofdzaak was echter, dat men doel had ge troffen. Want de geschiedenis zegt, dat deze begaafde jurist, die er tevens een tameiyk rumoerigen en beweeg ïyken betoogtrant op na hield, zich later nog wel eens bedacht alvorens 't woord te vragen. Wijziging Loterljwet 1905. In zyne memorie van antwoord verklaart de minister van justitie aan vulling der Loterywet 1905 met eenige bepalingen die de goede na leving der wet konden verzekeren, urgent te achten in die mate, dat hy Margaretha?" vroeg hy ontsteld. Een stroom van heete tranen was het antwoord. Harry, die by de deur gestaan had, kwam nader. .Spreek, Harry 1 Het is te vreese- ïykik kan het niet zeggen I" riep de lady in vertwyteling uit. Harry begon stotterend: .Het is geene goede tyding, myn heer de graaf. Ik weet niet, maar mevrouw de gravinik vrees, dat zy dood is 1* .God in den hemel doodI" en hy staarde Harry als in een droom aan. .Dood, mynheer de graaf," her haalde de man, „ja dood ver moord I" Als een pijl uit den boog vloog de graaf lady Carley en zyn bediende voorby naar buiten. Zy hoorden hem de trappen afstormen, de gang door naar buiten, zyne tante en Harry volgden hem onmiddeiiyk. De graat was reeds op Harry's paard gesprongen en rende ais een waanzinnige in den donkeren nacht voort. .Harry, dat geldt zyn leven maak voort zoo vlug je kan," riep de lady. ter bespoediging van de afdoening van dit wetsontwerp, het ongewenscbt achtte, nog opzettelijk te onderzoeken of ook in het materieel recht zeif wijziging behoorde te worden aan gebracht. Verder deelt de minister mede, dat nog nimmer eenige klacht over de belemmeiijig van tombola's en kleine loteryen tot hem is gericht, voorzoover het betreft, loteryen voor een goed doei. Voor kleine loteryen en tombola's niet voor een goed doel, doch ter bevcordeeling van den aanlegger zelf gehouden, kon nimmer toestem ming worden verleend, omdat zy strijdig zijn met hei hoofdbeginsel der Loterij wet, ai moge dit in enkele gevallen hard schijnen. Evenmin kan de minister zich vereenigen met h<-i denkbeeld var. wijziging van art. Ij), ten gunste van het bedrijf van maatschappyen ah .Lotisico." De vele veroordeelingen in de laat ste maanden hebben bewezen, zegt de minister, de jtiistheld van zyne overtuiging, dat reeds bij den tegen- woordigen tekst der wet by een goede strafrechtpleging ra^t goed gevolg strafrech'edïjk kan worden opgetreden tegen al die ondernemin gen, die door het ui schrijven van premie-obligaties, de wet trachten te ontduiken. Daarom bestaat voer het oogenbiik geen behoefte aan het aangegeven middel, om voor de loten der Staatsloterij een grooter aantal nummers te gebruiken dan er loten zijn. Mocht het infussehen te eeniger tijd wenscbeiyk schijnen langs dezen weg de geschetste, praktijken tegen te gaan, dan zal de minister niet aarzelen hieromtrent met zqn ambt genoot van financiën in overleg te treden. De opmerking meent hy echter thans reeds te moeten maken, dat aldus vóór 1 Juli 1905, weltigiyk bestaande loteryen, die génieten van de overgangsbepaling van art. 10 en zich richten naar de trekkingen der Staatsloterij, wellicht in moeliykheden zouden gebracht worden. Klachten, dat het door loteryen verzamelde geld niet aan het opgegeven lief dadig doeleinde zou zyn ten goede gekomen, hebben den minister niet bereikt en zyn dan ook niet de aan leiding tot dit wetsontwerp geweest. De minister erkent, dat de vernie tiging ook aandeelen in een buiten- landsche loterij kan betreffen, en dat in dit verband de uitdrukking .niets waardige papieren* in haar alge meenheid wellicht iets te ver gaat. inlusschen voor een uitzondering ten aanzien van aandeelen in een buiten- landsche loterij bestaan, zegt by geen termen. Uit de Staatscourant. By Kon. besluit is aan de na te .ik volg zoo spoedig mogeiyk!" Bevend ging zij naar het ziekbed van haar echtgenoot. Er scheen eene kleine verbetering te zyn ingetreden, en daarom durfde zy het wagen hem gedurende den nacht aan de zorg van een trouwe dienstbode over te laten. Terwyt zy van kteeding ver wisselde, werd bet rijtuig ingespan nen. Op het slot Northmlnster sloeg de torenklok juist twee uur, toen lady Carley daar aankwam. De zoele zo merlucht was met heertyken bloe mengeur bezwangerdterwyi de nacht alle zonde en misdaad onder haar schaduwen bedekte, rustte de aarde in zoeten, vreeSzamen slaap. Martha, de hu'shoudster, ontmoette haar in het portaalh ;ar oogen wa ren rood geweend. Nu verdween by lady Carley ook de laatste geringe hoop, die zy nog gekoesterd had. ,Is het waar, Martha?" fluisterde zij. .Ja, mevrouwantwoordde deze onder het storten van nieuwe tranen. „Ach, hadden wy mevrouw toch wak ker gemaakt of tenminste het venster gesloten, want vandaar moet de rals- noeraen gepens. officieren der zee macht, onder intrekking van het hun vroeger verleend pensioen, toege kend een verhoogd pensioen tot het bedrag ais achier hunne namen is vermeld, ingaande mei de data, als mede daarbij zijn aangegeven kapt.- iuil. t. z. W. Cornells, f 3106, 16 April 1911; off. mach. 1ste kl. H. J. W. Grimberg, f 2550, 1 Mei 1911; id. id. M. Griek, f 2550, 1 Mei 1911 gep. kapt.-luit. t. z. H. M. van Straaien, f 2900, 19 Mei 1911; luit. t. z. 1ste kl. A. M. van Roosendaal, f 1421, 19 Mei 1911; kapt. der mariniers J. van Haatten, f 1463, 26 Juni 1911; iuit.-kol. ld. J. A. Gauw, f 2750, 1 Juli 1911 insp. geneesk. dienst dr. C. J. de Bruyn Kops, f 3550, 1 Juli 1911 schout by nacht J. B. Snethlage, f 3700, 1 Aug. 1911 kapt. t. z. S. Woldringh, f 3475, 1 Aug. 1911; schout-by-nacht-tii. R. O. J. Ver schoor, f 3475,1 Aug. 1911; kapt. der mariniers j. C. j. Romswlnckel, f 953, 1 Aug. 1911kapt. t. z. J. A. A. C. Ridder van Rappard, f 3400, 2 Augustus 1911 insp. v. adm. C. J. Blok, f 3350, 23 Sept. 1911kapt. t. z. F. de Haan, f 3175, 16 Oct. 1911; kapt. t. z. J. F. B. van Dyk, f 3100, 16 Oct. 1911; kapt.-luit. t. z. C A. Fock, f 2784, 16 Oct. 1911 insp. raarine-stoomvaartd. kapt. t. z. tir., Th. Fauei, f 3725, 17 Oct. 1911; off. v. gez. 1ste kl. H. C. Tamson, f 2750, 1 Nov. 1911; hoofdinsp. v. adm. D. G. Krol van der Hoek, f 3775, 16 Nov. 1911 insp. v. adm. A. M. Post Uiterweer, f 3200, 16 Nov. 1911kapt. t. z. F. Bot f 3475, 1 Dec. 1911luit.-koi. der mariniers A J. Paehtig, f 2450, 1 Dec. 1911; kapt.-kwartierm. ma riniers A. L. Koops, t 2525, 16 Dec. 1911off. v. adm. 1ste kl. G. A. Daey Ouwens, f2809, 16 Dec. 1911 tyd. gep. off. v. gez. 2 ie kl. B. Hen- drix, f 559, 6 Nov. 1911 (voor éen jaar)tyd. gep. luit. t. z. 2de kl. W. Lubberink, f 300, 1 Jan. 1912 (voer éen jaar); tyd. gep. tuit. t. z. 2de kl. D. J. Berntrop, f 300, 28 Aprit 1912 (voor éen jaar). Non actlviteits-tractementen. In verband met de wqzlging van de Pensioenwet voor officieren is thans tevens wyziging gebracht in de bedragen der traktementen van officieren, die op nonacliviteit wor den gesteld. Thans ts bepaald, dat aan alle officieren, onverschillig van welken rang, die ingevolge de punten 3, 4 of 5 van art. 70 van de bevorderings- en pensioenwet op nonactiviteit worden gesteld, twee derde, en aan hen die ingevolge de punten 1, 2 of 6 van genoemd artikel op non activiteit worden gesteld, de helft dadiger den stoot gegeven hebben. Dokter Nazy zegt, het is slechts een enkele stoot geweest, maar deze was direct doodetyk. „Maar," vervolgde zy fluisterend, „zou mevrouw eens met Johanna Pool willen spreken? Zy durft de afschuwetykste toespe lingen uitspreken, waaruit teder kan begrijpen, dat zy miss Bianca ver- denkt." „Marihal" riep de lady onthntst, „Bianca ,.Oh, mevrouw, neem het mij niet kwalykik zeg het niet, maar Jo hanna,die hield zooveel van mevrouw de gravin en zij haat miss Bianca. Met hare scherpe tong zal zy het ongeluk nog grooter maken. Een en kel woord van u, mylady, zal haar zeker tot zwygen brengen." Lady Carley keek trotsch op en sprak „Dat is onnoodig, Martha. Johanna Pool kan nrijne nicht geen nadeel doen. Een miss Norton is boven el ke verdenking verheven 1 Waar is miss Bianca?" „Op hare kamer. Neem my niet kwaiyk, mevrouw, maarde jonk vrouw is geheel vanstreek; mis van het acliviteits-trafetement, voor hun rang vastgesteld, zullen ge nieten. („A.v.p,") Bond van Nederlandsche Onderwijzers. In de vergadering van Zaterdag werd door den alg. penningmeester de rekening en verantwoording uitge bracht. Het fiiantieei beheer werd in volmaakte orde bevonden. Besloten werd dat het hoofdbestuur voor de volgende algemeene vergadering voorstellen zou doen tot wijziging van de salarissen van den voorzitter en secretaris en penningmeester. Het voorstel tot wijziging van bet huis- houdeiyk reglement ten aanzien van de afvaardiging ter alg. vergadering werd verworpen. De begrooting voor 1913 werd goedgekeurd. De onkosten voar de algemeene vergadering zyn gebracht op f 4400 tegen f 4200 in de vorige jaren. Besloten werd de volgende jaar vergadering te Rotterdam te houden. Tegen gedwongen winkelsluiting. Met groote meerderheid van slem- men heeft de Kamer van Koophandel te Heerenveen afgewezen het verzoek der Vereeniging van handelaren al daar, om steun te verleenen aan het adres aan den gemeenterad van Schoteriand, tot invoering eener ver- ordening voor winkelsluiting. De meerderheid was in dezen tegen dwangmaatregelen. De vrije Zaterdagmiddag. In het rapport omtrent de studie door het hoofdbestuur der Vereeni ging tot bevordering van Zondagsrust gemaakt van een vryen halven Zater dag, komt het tot de volgende stelling De Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, de hooge waarde erkennend van een gedeelteiyk vryen Zaterdag voor een gepaste rust op den Zondag en dankbaar voor hel vele, dat reeds In die richting in ons vaderland vait te waardeeren, bear beide door aüe haar ten dienste staande middelen de opinie der natie, opdat meer en meer, leder in zyn kring, tot het gedeelteiyk vrymaken van den Zondag medewerke en opdat, wordt te eenigertyd door de regeering het ontwerp eener nieuwe Zondags wet ingediend, zy in de volksopinie steun en motief vinde, om by de regeling van den arbeid op Zondag, ook dien op Zaterdag te betrekken. Een lid van het hoofdbestuur meende dat de Vereeniging geen propaganda moet maken voor een denkbeeld, waarvan de mogeiykheid der verwezeniyking haar niet is ge bleken en dat, waar zoovelen hun rust op den Zondag nog missen, de schien vermoedt zy zeif reeds iets. Wil mevrouw niet eerst by haat gaan, alvorens naar bei ïyk te zien Ontsteld keek lady Carley haar aan en vroeg „Is de graaf by het lijk „Ja, mevrouw. Het is verscbrikke- tyk om aan te zien. Kon hy maar schreien of op wraak zinnen, maar daar zit hy onbeweegiyk, als ware bij dood, evenais de gravin." Lady Carley bad moeite om haar zenuwen te bedwingen. „Waar is zy vroeg zy eindelyk zacht, om het beven van haar stem te onderdrukken. „In welke kamer?" „in de witte kamer, daar heb ben de dokters haar gebracht. Myn heer de graaf is alleen by haar." Lady Carley ging naar de aange wezen kamer, maar zy stond voor de deur nog wel eene volle minuut stii om moed te scheppen, voordat zy binnentrad. De witte kamer was eene der schoonste van het slot. De wanden waren met marmeren inlegwerk en verguldsel versierd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1