Eerste Blad K ieuwjaarswenschen Maandag 30 December Gemeentebestuur. Feiilleton. No. 307. 50e Jaargang. 1912. Debet en Credit. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Nieuwjaarsgroeten. Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. TELEFOOKNUMMEB 10. Abonnemenfs-Aduerfanfiën op zeer uoordeelige voorwaarden De complimenten van moeder en hier is een bus Van Houtan's Moeder zegt dat Rona Cacao ook zoo goed Is voor grootmoeder en o, het smaakt zoo lekker, alle dagen krijgen wij een paar koppen. Brieven uit de hofstad. ■i$r VLISSINCSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post LSO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, PostcFrecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij weKelijksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende VLISSING - SCHE COURANT" koste loos tot 1 Januari 1913. 0— Evenals vorige jaren zal in het nummer on zer Courant, dat verschijnen zal en by de Abonné's bezorgd wordt op Oudejaarsavond, de ge legenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze Advertentiën worden op genomen tegen verminderd tarief en wel van 1 —5 regels 0.25 iedere regel meer 5 cent. Advertentiën kunnen nu reeds worden ingezonden en worden uiterlijk ingewacht tot Dinsdag 31 December, des middags 12 uur. PUBLICATIE. Oud-Archief der Qemeente. De Burgemeester van Viissingen brengt ter algemeene kennis dat op Donderdag 2 Januari a.s. de Qemeente-Archivaris niet ten Raad- hulze te spreken zai zijn. Viissingen, 28 December 1912, De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. In de laatste week van elk jaar, zoo lusschen Kerstmis en Nieuwjaar, pleegt er op de meeste voorname handelskantoren en ook in kleinere zaken, bij de gewone bezigheden nog een extra-drukte te heerschen. Dan worden de noodige voorberei dingen getroffen om uit de hoofd- boeken van het bedrijf de verschil lende eind-posten samen te voegen, te rangschikken en te schiften, ten 18.) O Hooper keek haar angstig vragend aan. Eindelijk sprak Blanca, maar hare stem klonk vreemd en klankloos. .Ik kom beneden," zei ze, om alle verdere vragen te voorkomen, en zij ging dadelijk. In deemoedige houding stond het bediendenpersoneel in het midden der kamer. Als op commando richtten alle oogen zich naar Blanca Norton, toen deze binnenkwam. Zij bemerkte het echter niet; als eene slaapwan delaarster trad zij naar bet lijk en beschouwde het. Er kwam geen traan in haar somber ooggeene verande ring in haar marmeren gelaatstrek ken. Als versteend stond zij stil by de doodede seconden werden mi einde de eindboeking voor inven taris en balans gereed te maken. Bij goede boekhouding zal dan, met éen oogopslag de zaak-beheer der ten naastenbij het cijfer kunnen noemen van zijn vermoedelijke winst of van zijn verlies, van zijn voor- of tegenspoed. Dit eene cijfer dan is de korte samenvatting van een gansch jaar van streven en strijden het is de uitkomst van ai weder een jaar levensarbeid met zijn heil of onheil, met zijn vaak onbereken- baren kansloop van het dagelijksch bedrijf. Wie dan, een oogenblik ter- nederzittend, het eindcijfer op de balans van het voorbijgegane jaar met welgevallen aanschouwen kan, men prijze hem gelukkig; hij heeft als koopman geen reden het jaar verbitterd na te staren. Zijn jaar balans sluit althans met een win- post, en zoo de harde strijd hem menigmaal de overwinning duur heeft doen betalen, het batig saldo kroont als einde het werk; en het jaar-slot zag hem een schrede dichter bij de welvaart dan het jaar-begin. Wat wil men meer Immers, er zijn ook, die even hardnekkig den schouder onder het werk gezet hebben, die even schran der, even wel beslagen ten ijs kwamen, doch die den wind nu eenmaal niet mede hadden in het zeil, en wier balans geen gewin, maar schade, maar een verlies-post aanwijst in hun handelsboeken. Nochtans aan hén heeft het niet ge legen; zij hebben even hard gewerkt ais de anderen, zouden dus evenveel recht hebben op een evenredig winstcijfer. Echter, daarvoor zijn zij nu eenmaal kooplieden, mannen van de beurs en van den handel. Im mers „niets wufter dan de beurs- wind waait", zong de oude Vondel reeds. Zoo ging 't toen, zoo gaat 't nu en altoos. Maar niet alleen de koopmansstand, ook elk mensch af zonderlijk, elke menschen-groep, elk land, elk rijk maakt na verloop van tijd zijn balans op, of zoo' dit niet eigener beweging geschiedt, dan doet een ander het, en dat geeft zeker geen kans op een batig-saldo. Dat leert Turkije's jongste geschie denis. Werd het vorig jaar de Turk- sche balans door Italië opgemaakt, thans doen het de vier verbonden Balkanstaten. Italië heeft zijn rekening in de Turksche boeken vereffend ge kregen het oude Turksche wingewest van Tripoli en Cyrenaïca is een Ita- liaansche kolonie geworden. Dat was feitelijk reeds het vorig jaar geboekt voor dit jaar zal de balans wellicht te Londen sluitend gemaakt worden, en een nieuwe verliespost voor Tur- keij zal er het gevolg van zijn. Alleen, over de grootte van het deficit zijn nuten en intusschen werden de blik ken op haar steeds dreigender. Hooper maakte een einde aan deze pijnlijke stilte. .Miss Blanca 1 wil u zoo goed zijn ons de noodige bevelen te geven Moet ik den graaf laten waarschu wen, of .|a de graaf moet dadelijk verwit tigd worden," antwoordde zij vast. „Een andere bode moet vlug naar Chesholm om den dokier te halen en de politie." .De politie 1" herbaalde Hooper verschrikt. „Er is een moord gepleegd," sprak zij ko:-l. De moordenaar moet opge spoord worden." Onder het spreken keerde haar kalm overleg weer te rug. Zjj trilde, toen zij beval .De kamer moet zoo blijven. Nie mand mag het iyk aanraken, totdat de graaf hier isEller, vrouw Pool en Hoeper, jelui drieën blflft hier en houdt de wacht 1 Jij, Harry, neemt het beste paard van den stal en rijdt naar Powsysl" .Ja wel, mlssl Moet ik den graaf de volle waarheid zeggen?" vroeg bij met doffe stem. ALTIJD EEN WELKOM GESCHENK. de crediteuren het met den schulde naar nog niet eens. Maar reusachtig zal het zeker zijn. Doch, als de vier verbonden Balkan-staten hun jaar balans opgemaakt en het eindcijfer uitgewerkt hebben, dan zal, als bij den koopman hiervoren, met welge vallen het resultaat van dit jaar van strijd, door hen kunnen aanschouwd worden. Ook zijn zij dit jaar een schrede nader gekomen bij het eind doel, dat zij zich eenmaal voor oogen gesteld hadden. Toch, tot groote voldoening voor het overig Europa kan deze uitkomst niet strekkenna een langen tijd van spanning is ongetwijfeld een tijdperk van ontspanning ingetreden doch de reusachtig stijgende oorlogsbudgetten van alle landen, het als het ware uit den grond stampen van nieuwe in fanterie-regimenten in Duitschland,- om een voorbeeld te noemen, van regimenten cavalerie in Frankrijk, het tot de uiterste volmaking opgedreven en steeds nog verbeterd wordend artillerie-materiaal uit de fabrieken van Krupp of Creusot, de snelle aan bouw voor rekening van bijna al de Een oogenblik stond zy in twyfel dat was de eerste maal, dat er ee- nige beweging in haar trekken kwam. „Ja," zei ze, „zeg hem alles 1" Harry ging. Blanca wendde zich nu tot een an deren bediende. .|y rydt naar Chesholm naar den dokter. Onderweg houdt je stil by de politie en leg daar je verklaring af. De anderen gaan naar de keuken en het dienstbodenvertrek. Johanna Pool, waar is het kind .In zyne slaapkamer," antwoordde de min kortaf. „Anna, ga naar het kind zien. Ik ga weer naar myne kamer. Als de graaf komt, zal hy wel verdere be velen geven. Ik heb hier verder niets te doen." Zonder nog een bl.k op de doode te werpen, verliet zy de kamer t dof viel de deur achter haar dicht. Somber oogde Johanna Pool baar na. .Zy heeft hier verder niets te doen 1" zei ze zacht. „Ik geloof het eraag, ze heeft hier al te veel gedaan 1" .Johanna, still" fluisterde Ellen verschrikt. .Wij zullen eens zien, of ik stil zal groote rijken van weder nieuwe Dread noughts, maar dan van vergroot type, hoe wijst dat alles op geen voor uitgang van het vredes-idee. Neen, de vredesmannen kunnen voorzeker niet op een gunstige balans in hun boeken van het jaar 1912 wijzen. Nog weinig maanden maar, en in ons land zal het Vredespaleis worden ingewijd. Zal deze inwijding temidden van het kanongebulder geschieden moeten Dit ware koren op den molen van hen, die het geesteskind van Tjaar Nikolaas, toch al reeds met hoon overladen, teleurgesteld als zij zijn, dat mét den bouw van het paleis ook niet tevens voorgoed de wereld-vrede is gegrondvest kunnen worden. En wij zelf Hoe luidt voor ons het eind-cijfer op de jaarbalans Is ook voor elk onzer het credit grooter dan het debet na de eind-optelling Zijn ook wij een schrede voorwaarts gegaan naar het bewuste doel, sinds een geheel jaar verliep is ook te onzent de welvaart toegenomen, heeft voorspoed het gewonnen van tegen slag Vragen, die individueel elk wezen als de tyd van spreken komt," antwoordde de min. „Wat had zy hier In de kamer te doen? Waarom weigerde zij my binnen te komen en waarom zei ze, dat mevrouw nog sliep Arm schepsel 1 Als ik het kind niet meegenomen had, dan had men het „Maar Johanna 1* „Loop heen met je „maar." Dit staat vastwie de moeder vermoord heeft, haat ook het kindMaar ik ben er nog en als het er op aan komt „Lieve hemel!" riep Ellen. „Ga toch niet voort met zoo te spreken. Maarwat scheelt er aan, dat je zoo kykt of je een spook ziet?" Zy trilde by die vraag. „Ellen, waar is de dolk gebleven vroeg Johanna ernstig. „Welke dolk?" vroeg de andere angstig. „De Indische dolk, die mevrouw als papiermes gebruikte Ik zou er op zweren, dat ik hem toevallig nog op de tafel heb zien liggen, toen ik met bet kind naar boven ging." „Ennu?" „Nu is hy weg, omdat eene dui- voor zich zelf stellen en beantwoor den moet, zoo hem de lust er toe noopt, maar waarop geen ander af doend bescheid kan geven. Doch wel kan eenigermate het antwoord gegeven worden ten opzichte van het geheel als volk, dat wij zijn. Wij behoeven daarbij niet te treden in een beschou wing der verschillende feiten van al gemeen belang, welke zich dit jaar in ons land voordeden al de posten te memoreeren ware bovendien onbe gonnen werk. Doch zoo wij ter be oordeeling van den staat van ons nationaal „Debet en Credit", de in houd der bij- en hulpboeken ter zijde kunnen laten, maar zorgvuldig uit het memoriaal het journaal hebben opgemaakt, dit nauwkeurig voor het grootboek hebben aangewend, om daaruit ten slotte ons balansboek te hebben saamgesteld, dan kunnen wij gerust zeggen, dat ook dit jaar het actief het van het passief gewonnen heeft. Zeker, in meer dan éen op zicht is teleurstelling, tegenslag zelf ons deel geweest, maar toch in hoe veel meer opzichten is de voorspoed ons land niet voorbij gegaan. De welvaart op dit kleine hoekje van den aardbodem is gelijk de statistische cijfers het melden, opnieuw aanmer kelijk toegenomen, voor nationale rampen bleven wij gespaard wij zijn ditmaal niet in de buiteniandsche parlementen in zake ons defensie wezen en al wat daaraan vastzit over de tong gegaanen zoo wij zijn een volk van vele markten thuis, het best gedijen wij, als men ons met rust aan onze welvaart arbeiden laat. Dat is geschied, en - moge het zoo blijven. Of er iets aan Kerstmis in ons land gedaan wordt? Een niet zoo klein beetje 't is natuurlijk onmogelijk cijfers- gewijze de hoeveelheid Kerstversie ringen te noemen. Dat zou onmogelijk zijn, doch dat er wat aan gedaan wordt, dat kan men zien, als men in de Kerstmisweek naar de markt gaat op de Prinsegracht. Daar staat 't dan vol van kramen en kraampjes met hulst en mistletoe, daar staan de denneboomen aan regimenten te wach ten op koopers, die wel komen zullen. Daar op die bloemenmarkt wordt heel wat geld omgezet in kerst-groen, dat dan ook zeer mooi is. En als men op de Kerstdagen langs de groote heerenhuizen loopt, op Voorhout, of Bezuidenhout en men ziet dan die mooie verlichte kerstboomen, men ziet dan die zachte, zachte lichtkens, nu eens electrisch, dan eenvoudig van kaarsen, dan moet men wel zeggen Kerstfeest is toch een mooi, een schoon feest. velsche hand daarmee een gruwe lijke misdaad heeft gepleegd,* ant woordde Johanna tamelijk luid. En intusschen zat Blanca in hare kamer weer in den leunstoel, pre cies zooals Hooper haar had aange troffen. Zoo verliepen twee uren, ge durende wetke zy zich nauwelijks bewoog. Het sloeg elf uur. Daar hoorde men den hoefslag van een rennend paard. Blanca rilde en wendde haar gelaat naar het venster. Haar (rekken waren zeer bleek, doch baar oogen fonkelden. De drukkende zwoelte die den storm voorafgaat, was nu voorby, graaf Victor kwam VIII. In een half uur rijdens was Harry op Powsys. Het slot lag in duister nis gehuld; slechts éen venster was verlicht en daar lag graaf Victor in een causeuse en sliep. Nadat hy omstreeks twee uren oy zijn oom gewaakt had, had lady Carly hem overreed om wat rust te nemen. „|e hebt zelf rust noodigje ziet er vreeseiyk bleek uit," had zy gezegd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1