Kieuwjaarswenschen Zaterdag- 28 December Fetilleton. No. 306 50e Jaargang. 1912. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Abonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden Nieuwjaarsgroeten. BINNENLAND. Het Slot Nortliminster en z'.in laatste Grafelijke bewoners. CicMl&ó&Zc/ CCLCCLtr .Zy haatte mevrouw," mompelde hy. Wat zal zy zeggen, als zy van dit geval hoort?" VLISSINGSCHE COURANT Prqs per drie maanden 1 30. Franco per post L50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks b)j de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. mi ADVERTENTIËN: van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regtl meer 10 cent. BQ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij wehelijKsche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING SCHE COURANT" koste loos tot 1 Januari 1913. O— Evenals vorige jaren zal in het nummer on zer Courant, dat verschijnen zal en bij de Abonné's bezorgd wordt op Oudejaarsavond, de ge legenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze Advertentiën worden op genomen tegen verminderd tarief en wel van 1—5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cent. Advertentiën kunnen nu reeds worden ingezonden en worden uiterlijk ingewacht tot Dinsdag 31 December, des middags 12 uur. Kerstfeest ten Hove. Dinsdagmiddag te 4 uur kreeg Prinses Juliana een 9 ia) kinderen van denzelfden of bijna gelpen leef tijd als zij, op bezoek by den Kerst boom, die voor het Prinsesje ten Palelze is geplaatst. De kleine gast vrouw zelf deelde de Kerstgeschen ken aan de speelgenootjes uit. Het kinderfeest wrrd gegeven in tegen woordigheid van de Koningin en de Prins en van eenige daarbij genoo- digde leden der hofhouding. H- M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zyn gisternamiddag half- vijf naar hei paleis aan den Kneu- terdyk in Den Haag gegaan en heb ben daar aan de kinderen van het dienstpersoneel der hofhouding, in tegenwoordigheid van hun ouders, geschenxen en versnaperingen van den Kerstboom uügereikt. Een da meskoor zong Kerstliederen. Uit de Staatscourant. By Kon. besluit van 18 dezer zyn benoemdtot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, nr. J. Limburg, lid en voorzitter van de by Kon. besluit van 12 juli 1910 ingestelde en thans ontbonden Staatscommissie tot redactioneel e herziening der burgerrechtelijke Kin 17.) o— Schynbaar werd dit dralen door niets gerechtvaardigd. De maan scheen heider door het open venster, waar de gravin in haar leuningstoel onbe- weegiyk rustte, dood Was wer- keiyk de dood in hun midden .Laten w| binnengaan," zei Hoo per met trillende stem. .0, God, bet kan niet zyn Op de teenen naderden zy zacht- kens, als vreesden zij den slaap te storen. Met ingehouden adem bogen zy over het lichaam en ja dat was bloed, dat daar door de kleederen en het tapijt roodverfde. Niemand kon een droevige zucht weerhouden. Hooper vatte met beven de vingers de hand der gravinze derwetten, lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal, wonende te 's Gravenhage tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, mr. C. M. Wilde, lid en secretaris van bo vengemelde Staatscomissie, secretaris van den Voogdijraad te 's Graven hage, wonende aldaar. By Konlnkiyk besluit is aan de na te noemen gewezen opper-, hoofd en verdere otficieren van het leger, onder intrekking van't vroeger aan hen toegekend pensioen, een hernieuwd pensioen verleend tot het bedrag en te rekenen van den datum als hierna voor ieder hunner is aangegeven, te weten H. C. A. Neeteson, generaal ma- met rang van luiterant-generaal, f 3175, 1 November 1911 A. L. de Wolf, generaal-roajoor, f 2500, 1 Augustus 1911; A. W. Noorduy.i, kolonel, f 2403, 1 Augustus 1911 A. Holland, luitenant-kolonel, f 2675, 1 juli 1911; C. M. A. Douglas, luitenant-kolonel, f 2300, 1 Juli 1911 J. C. M. Pompe, majoor, f 1655, 3 September 1911 j. R. Biydendijk, kapitein, f 1640, 1 Juii 1911 G. H. E. Dierkens, kapitein, f 630, 1 September 1911; J. W. Deknatel, officier van gezondheid der 1ste klasse, f 1417, 16 Septem ber 1911; A. van Lakerveld de Heus, eeiste-Iuitenant, f 559, 16Juni 1911 J. M. S. Hogerland, eerste- luitenant-kwartiermeester, f 723, 1 September 1911. Baron Sweerts de Landas Wyborgh. f De gep. vice-admiraa! baron Sweerts de Landas Wyborgh, die te 's Graven hage op by na 62-jarlgen leeftyd over leed, was te Nijmegen geboren. Hij heeft 43 jaren in zeedienst doorge bracht, waarvan 40 als officier. Tqdens zyn eersten dienst in Ned. Indië verwierf by het eereteeken en de Atjehmedaille en was hy in 1884 adjudant van den gouverneur-gene raal. Later was hy in Indië achter eenvolgens commandant van Hr. Ms. .Tromp", van de Javadivisie en sinds 1900 van het pantserdekschlp .Gel derland" dat onder zyn bevel president Kruger van Lore 51 Marques naar Nederland heeft overgevoerd. Hy mocht hiervoor een betuiging van waardeering en van byzondere tevre denheid van onze regeering ontvangen. P/esideat Kruger vereerde hem als he rlnnerlngsgeschenk den stoel, waar op hy aan boord steeds gezeten had. Hij heeft dien stoel toen beschikbaar gesteld voor het ryk, voor de histo rische verzameling. Hy had zitting in den raad van Vlag-officieren, sinds 1908 In den raad van defensie. Sinds 1905 was Lij marinecommandant te Amsterdam. In 1910 nam hy ontslag uit den zeedienst. Behalve vele buitenlandsche decora- was reeds koud. Het leven was ge weken, maar nog nooit hadden Mar- garetha's trekken zoo liefelijk gesche nen a's nu in den zachten, helderen maneschyn. Met moeite stond Hooper weer rechtby was ontzettend bleek. .Wie zal den graaf hiermee bekend maken O, myn goede meester!" Niemand antwoorddeallen waren diep getroffen. Om zoo te zeggen, was in bun midden, hunne meesteres vermoord 1 Vermoord! 't Was onbe- grypeiykl .Waar Is miss Blanca?" klonk plotseling de vraag uit den kring rondom het lijk. Niemand wist, wie deze vraag deed; niemand waagde te ant woorden. .Waar is Blanca Norion?" vroeg dezelfde stem. De sombere klank dier stem wekte Hooper eindelijk uit zyn peinzen Sedert tien jaar diende hy den graaf zyn vader had reeds op het slot ge diend als eerate kamerdienaar! de eer des huizes was ook de zyne. Boos keek by den kring rond. .Miss Blanca weet zeker van niets, tiën bezat by de ridderorde van den Ned. Leeuw en hel commandeurs kruis der Oranje-Nassauorde. H. Seret. f In den leeftyd van 67 jaar is te Amsterdam ovériHen de heer H. Seret. De beer Seret werd in 1845 te Leerdam geboren, genoot opleiding aan de Kon. Mil. Academie, werd in 1865 tot 2e lult. der artillerie be noemd en in 1872 tot le luit. be vorderd. In 1882 werd by kapitein en in 1895 met den rang van ma joor gepenstonneerd in 1900 kreeg by den iuit.-kolonels rang. In 1880 werd hy lid der Tweede Kamer voor 't district Gorinchem van 1891—'98 was hy lid der Prov. Slaten van Zuid-Hoiland en van 1895—'98 lid van den gemeenteraad van 's Gravenhage. De overledene was ridder in de orde van den N?d. Leeuw. De Kerstrede van mr. Troelstra. Voor een vergadering, belegd door de afdeeiing Amsterdam der S. D. A. P., heeft gisteren mr. Troelstra zyn jaariyksche Kerstrede gehouden. De drie zalen van .Belle'ue" waren geheel bezet. Na een openingswoord ving mr. Troelstra onder applaus aan. Al geeft het huidige kiesstelsel, aldus spr., slechts een flauw beeld van den werkelyken toestand, toch antwoordde hy. .Zy moet dadeiyk verwittigd wordenik ga haar het ongeluk bekend makenSteven, doe de gordynen dicht en steek het licht aan 1" Werktuigeiyk deed de bediende wat hem bevolen was. Het licht spreidde weldra zyn stralen en be scheen het marmeren gelaat van Margaretha en de bloedvlekken op het tapyt. Niemand verroerde zich. Intusschen was Hooper rechtstreeks naar Blanca's kamer gegaan. Zy was trotsch en ngdig van aard, maar hy kende haar van kind af en mocht haar toch wel gaarne lijden. Hy klopte aan, doch alles bleef stil. Hy klopte nogmaals en riep met heesche stem.Miss Blanca, om Gods wil, doe openl* .Binnen 1* kionk nu het antwoord. Het was bier donker; alleen het schynsel der maan verlichtte het ver trek. Hier rustte, evenals beneden, eene vrouwengestalte by het venster, doch deze was ineengedoken, als I door smart gekromd. Hy herkende hebben de laatste verkiezingen den groei van het socialisme helder ge toond. Over den uitslag der komende verkiezingen kunnen we niets voor spellen, maar afgaande op het enthou siasme, dat in arbeiderskringen voor het socialisme bestaat, kan het niet anders of 1913 zal het proletariaat hoog de banier van 't socialisme ver heffen. Zeer in den breede zette mr. Troel stra den tegenwoordigen polltieken toestand uiteen en zeide dat een ge volg van het negeeren van den waren toestand door de rechterzyde geleid heeft tot een concentratie der llnket- zijde. Deze concentratie werd vervolgens dooi; mr. Troelstra besproken, welke concentratie begrijpsiyk Is met het oog op de openbare school en het vrijhandelsstelsel. Wat Is het standpunt der S. D. A. P. daartegenover We kunnen niet volstaan met te zeggennu zullen wij de liberalen helper, in hun stryd van boe groot belang die ook is. Geen hand- en spandiensten voor een libe rale party, wanneer deze niets anders doet dan zich verdedigen. Want de concentratie is behoudend en nog niet eens daarin konsekwent. Want de vry-liberalen hebben voor zich een voorbehoud op het stuk van het kiesrecht. Daarna kwam hy op practlsch terrein, nl. over een eventueele hou de roode japon en het zwarte haar bet gelaat bleef echter van hem af gewend. .Miss Blanca," begon de oude man, .ik breng eene slechte tyding. Schrik nietEr Is hier in hulseen moord gepleegd." Hy kreeg geen antwoord. Had zy gehoord, wat hy gezegd had? Zij verroerde zich niet en bleef naar buiten staren. .Miss Blanca, hoort u my vroeg Hooper eindeiyk. Hy kwam eenige schreden nader en trachtte baar in het gelaat te zien. .Ik boor alles," zei ze op yskou- den toon, terwijl haar oogen kramp achtig naar buiten bleven staren. Het was den ouden man, of hy een slang aan zyn hart voelde kruipen. .Mevrouw de gravin is dood, zy is vermoord, M!ss Blanca, vermoord Wat moet er gedaan worden vroeg hy met nadruk. Alweder antwoordde zy niet. Haar lippen bewogen zich, zonder te spre ken. Haar zwygen maakte hem bang, .Miss Blanca," riep hy, u moet komen. Alles wacht op u 1 Niemand is hier dan u 1 De graaf is er niet, ding door de S. D. A. P. aan te nemen by de herstemmingen. Spreker zeide dat het as. congres der S. D. A. P. daarover moet be slissen. Persooniyk lijkt het spr. het best te doen alsof er geen concentratie is en aan iederen candldaat, hy zij dan rechts of vrijzinnig, afzonderiyke strenge vragen (e stellen. Maar wan neer het komt tot steun van een eventueelen liberaa', dan kan spreker zich ioch begrypen, dat wederzydsche hulp van de liberalen voor socialisten wordt gevraagd. Dat om te zorgen, dat er geen zakenregeerlng komt uit concentratie en coaliiie. We verkoo- pc-n, aldus spr., op die manier onze huid zoo duur mogeiyk. En dat is niets bljzondf t'3. De internationale sociaal-democratie handelt over het geheel zóó practisch. Van de gelegenheid tol debat werd gebruik gemaakt door de heeren Sneevliet en Wynkoop, welke laatste zeide dat mr. Troelstra er nog grooter scharrel politiek op nahoudt dan de concentratie. Pensionneering van gemeente ambtenaren. De hoofdbesturen van den Bond van Nederl. gemeentewerklieden en van den algemeenen Nederlandschen Ambtenaarsbond zyn overeengeko men, in zake de pensionneering van gemeente-ambtenaren, gezamentyk een actie te voeren. De bedoeling is, dat er een adres aan de Tweede Kamer zal worden gezonden, waarin er op wordt aangedrongen te bepa len dat de inkoopsom niet voor een deel op de ambtenaren mag worden verhaald; dat voor eigen pensioen van de ambtenaren geen bydragen mogen worden geheven; dat den belanghebbenden op de samenstelling van het bestuur en den raad van commissarissen directe Invloed wordt verschaftdat er be palingen werden opgenomen, dat eenmaal verkregen rechten behou den biyvendat voor de stortingen voor het weduwenpensioen een af trek zal worden toegestaan van f 300 k f 400; dat er alsnog ver schillende kleinere verbeteringen, nader in het adres te omschrijven, zullen worden aangebracht. Teneinde deze actie groofere kracht bij ie zeiten zal er op Maan dag 6 Januari een openbare verga dering worden gehouden, waarin het Kamerlid Vliegen ais spreker zal optreden. Afschaffing Bakkersnachtarbeid. Nu het nationaal comilé voor af schaffing van den bakkersnachtar beid ontbonden is, tengevolge van oneenigheid over het wets-ontwerp- Aatberse, worden er, naar de „Rot- hy isHy bleef steken en snikte als een kind. .Ach, myn arme, goede meester bracht hij eindeiyk met moeite uit. .Hy beminde haat boven al. Hoe zal men hem de treurige ty ding mededeelen Zich zelve geweld aandoende, stond Blanca nu op en keek den man met grooie oogen aan. Haar blik verried verwarring en ontsteltenis, haar ge laat was aschgrauw geworden. .Hoe zal men het den graaf me dedeelen?" herhaalde Hooper. .Ach, wie kon dat goede, zachte schepsel kwaad doen Zy trachtte nogmaals te spreken, maar het scheen dat haar tong ver lamd was. Hooper keek haar met medetyden aan. .Miss Blanca, zeg my toch, wat er gedaan moet worden. Nu is u hier weer de gebiedster 1" Zij kromp ineen, als had haar een s'ag met een knuppel getroffen. .Moet de graaf gewaarschuwd worden vroeg de trouwe dienaar, om haar gedachten in het rechte spoor te lelden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1