lo IE (ten, te Markt 1 Eerste Blad 912, u Woensdag 25 December Dit Duronief bestaal uit 2 bladen }{ieuwjaarswenschen No.305. 50e Jaargang. 1912. >EL lenf. Gemeentebestuur. Feuilleton. Si 'HM LOOT. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Nieuwjaarsgroeten. Burgerlijke Stand. BINNENLAND. Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. „Zy is vast ingeslapen, het arme kind," zeide vrouw Pool zacht. Is zonde, zoo'n zacht, lief schepsel aan die tljgerkat over te laten, en toch bemint .de graaf haar oprecht! Be- g-ljpe, wie 't kan 1" maakt bet ge stagen en Om- |n eerste kwa- Heer C. L Breewater- zeerste aan te etreft kwaliteit billeken prijs. i alle ache- zoowel versch rgentljnsch yndicaat. VL1S5I1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Wegens het Kerst* feest zal WOENSDAG en DONDERDAG geen „VHs- singsche Courant" ver» schijnen. Nieuwe Abonné's, ultge zonderd bij weKelijKsche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste loos tot 1 Januari 1913. o Evenals vorige jaren zal in het nummer on zer Courant, dat verschijnen zal en bij de Abonné's bezorgd wordt op Oudejaarsavond, de ge legenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze Advertentiën worden op genomen tegen verminderd tarief en wel van 1—5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cent. Advertentiën kunnen nu reeds worden ingezonden en worden uiterlijk ingewacht tot Dinsdag 81 December, des middags 12 uur. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer Gemeente brengt ter algemeene kennis, dat het kanioor van den Burgerleken Stand op Don derdag 26 December e. k. zal geopend zijn van des middags 12 tot des namiddags 12l/a uur tot het doen van aangifte van geboorten en overlijden. Vlissingen, 24 December 1912 i De ambtenaar voornoemd, W. KLOMP. Tweede Kamer. De beraadslaging over de Water O— 16.) Na verloop van een half uur dacht zij, dat het toch plicht was naar bet kind te gaan. Zij klopte aan de deur van de kinderkamer; toen zij geen antwoord kreeg, ging zij binnen, ho pende, dat de gravin de kamer zou verlaten hebben. Tegen verwachting vond zij haar daar nog. Het venster siond nog open en het zachte maanlicht stroom de naar binnen- De gravin lag in een leunstoel bij het venster en sliep blijkbaar. Vrouw Pool naderde zacht om te zien of- ze zich vergist had. Neen, Margaretha's gelaat was wel bleek; haar lippen trokken wel ze nuwachtig, maar zij sliep. Aan haar lange oogwimpers hingen nog tranen. staalsbegrooting werd gisteren voort gezet met het algemeen debat over de afdeeling posterijen en telegrafie. De heer Helsdingen betoogde dat onder het personeel beneden den commiesrang een algemeene geest van ontevredenheid heerscht. Alle billijke wenschen tot veibe- iering der lage bezoldiging enz. stuiten af op den onwil van den minister om verbetering aan te brergen. Daarbij komt dat de mi nister door regelingen door hem ge troffen, zooals de instelling van locale krachten, den toestand bij posi en (eteg'aaf zoo ingewikkeld heeft gemaakt, dat de spreker 's mi nisters opvolger bij voorbaat be klaagde. Spreker verweet den minister een kapitalistische inrichting van de post en telegraafdienst. Na verdere, vaak heftige debatten, werd de begrooting van waterstaat aangenomen. De politieke toestand. In een artikel over den politieken toestand van ons land, bespreekt dr. A. W. Bronsveld in zijn kroniek in de „Stemmen voor Waarheid en Vrede" de rechtsche coalitie en de linksche concentratie. Tegen beide verheft de bekende Utrechtsche predikant zijn stem. Van de coalitie ducht de schrijver o.m. gevaar voor de Ned. Herv. Kerk. Hij zegt Wij staan geen kerkelijke politiek voor, maar wij hebben een hart voor de kerk, die in zoo vele gemeenten de vertegenwoordigster is van het Protestantisme, de draagster van het godsdienstig leven. Wij staan geen staatskerk voor, maai steunen ook geen regeering, die haar vijandige gezindheid jegens onze kerk niet verbergt. En ook aan onze volks school, van ons onderwijs in het algemeen verwachten wij van een coalitie-regeering meer kwaad dan goed. Reeds nu zijn de klachten over den toestand van ons lager onderwijs luide en ernstig, en gaat het den weg op, die in anti-revolutionnaire kringen wordt aanbevolen,dan hebben wij nóg erger dingen te vreezen. Voegen wij bij dit alles nog, dat deze regeering niet opziet tegen zeer krasse partij-benoemingen dat haar sociale politiek staatssocialistisch en bureaucratisch is dat haar financieel beleid voert tot protectionisme, dan meenen wij genoeg gezegd te hebben om onzen wensch te rechtvaardigen, dat er een eind zal komen aan de regeermacht der coalitie. Aangaande de vrijzinnige concen tratie merkt dr. Bronsveld o.a. op Men vraagt zich af ook in kringen, die zeer sterk tegen de coalitie zijn wat staat ons te wachten als de concentratie-mannen meer dan de helft Zorgvuldig legde zy hare meeste res een doek over de schouders, nam het kind uit de wieg, zonder het wak ker te maken en nam het mee naar eene kamer van de eerste verdieping. Nadat zy het kind voor den nacht verzorgd had, maakte zy het in slaap en gebood de kindermeid by den kleine te biyven, terwijl zy naar de kinderkamer terugkeerde. Een half uur geleden had zy die verlaten het sloeg nu half negen, terwyi zij de trap afging. Ik maak my bezorgd. Mevrouw zal kou vatten in die nachtlucht. Zou ik haar wakker maken Terwijl zy nog overlegde, of zy zou binnengaan of niet, werd de deur plotseling geopend en stond Blanca voor haar. De min zag, dat zy zeer bleek was. „Gy hier?" vroeg zy trotsch. „Wat zoekt ge hier? Is het kind te bed gebracht der Kamerzetels in gaan nemen Zal er kracht uitgaan van een regeering, die bestaat uit zóo heterogene ele meuten, en die zoo slap zich vertoo- nen tegenover socialistische eischen Zullen de vrienden van godsdienst en dynastie, die onder hen zullen aangetroffen worden, stfnd kunnen houden tegenover den wassenden invloed der democraten. Zal men de kerken veilig weten, als mannen re- geeren, die persoonlijk laat ons zeg gen koel of agnotisch staan tegen over alle geloof en het nuf van ker ken meer en meer problematisch achten Wij houden niet van vrijzinnigen, maar hebben nog altijd hoogen dunk van hetgeen waarlijk liberaal is. Wij hadden gemeend, dat de tradities van dit edele liberalisme, dat met het protestantsehe beginsel zoo goed is „Ja wel, miss, her slaapt reeds," antwoordde de min. „Ik wilde naar mevrouw de gravin gaan zienhet is niet gezond by het open venster te slapen, maar misschien Is zy wel van zelf ontwaakt." „Je behoef! mevrouw niet ie sto ren," zeide Blanca scherp, „je moet by het kind biyven. De gravin slaapt en heeft je niet noodlg- ga heen „Haal je de duivel," sprak de min in zich zelve, doch zy kon niet anders doen dan gehoorzamen. „In haar hoogmoed ziet ze op andeten neer, alsof ze het stof onder haar voeten zyn. Ik hoop maar, dal zy hier het veld ruimt. Als de graaf niet zoo bang voor haar was." Op haar terugweg ontmoelte zij Ellen, het kamertr.c'sj en natuurlyk ontstond nu een gesprek over het heerschzuchtige optreden van Blanca. „Wat zou zy daarbinnen gedaan hebben vroeg Ellen. „Niels goeds, dat kan ik wel begtijpen. Zij koestert een diepen haaltegenonze mevrouw. Juist om haar te trotseeren, wil ik mevrouw gaan wakker maken. Het zou haar wel naar den zin zyn, als de gravin zich den dood op den te vereenigen, door de vrije liberalen zou worden verdedigd maar, helaas, men is „vrijzinnig" geworden. Wel keuren wij niet af wat de concen tratie voorstaatwij denken aan handhaving van de openbare school en den vrijhandel, maar zij wekt, als geheel, ons vertrouwen niet. Wij vreezen, dat zij, regeering ge worden, uit reactie tegen de coalitie uit ontzag voor de sociaal democra ten en door de zuiging van begin selen, welke ook in tiaar schoot aan wezig zijn, af zal dalen hoe langer hoe verder tot het socialisme of gedoemd worden tot werkeloosheid. De Koningin-Moeder. Het Kerstfeest ten Hove zal door H. M. de Koningin-Moeder niet kunnen worden bygewoond. De Koningin-Moeder is gelukkig hals haalde. Ik ben niet bang voor haar zwarte oogen; Ik ga mevrouw wekken 1" Zy ging naar de deur van de kinderkamer, klop'e aan, evenals vrouw Pool gedaan had, en daar zy geen antwoord kreeg, opende zy de deur en ttad binnen. De gravin lag nog aHfjd in den stoel. „Mevrouw!" riep Elfen, „mevrouw word toch wakker mevrouw!" Er volgde geen antwoord, geene beweging. Ellen boog over haar meesteres. „Mevrouw, slaap toch niet aan het open venster, U zou hier den dood..." Een vreeseiyke kreet klonk door het huisde angstkreet van een vrouweiyk wezen. Het meisje had hare meesteres zacht met de band aangeraakt en was ontsteld terugge treden. Ja, Margaretha sliep maar zy siiep den eeuwigen slaap. Zy was dood 1 Dood i Er kieefde bloed aan hare japon, aan hare shawl, aan de hand van Éllen bloed, dat by druppels uit de linkerborst kwatn. G avin Mar garetha Norton lag aan het open niet bedlegerig haar gezondheids toestand laat echter niet toe het pa leis te verlaten. Kapitein F. Darling. B'ijkens een te 's Gravenhage ont vangen bericht heeft de kapitein van het Indische leger met verlof F. Darlirg, laatsieiyk van het korps der marechaussee op Atjeh, die zich in opdracht van het legerbestuur, in Belg aan een vliegschool voor vliegenier bekwaamde, gisteren by een vllegoefentng een been gebroken. Zyn toestand is bevredigend. Dapiteln Darlang bezit wegens op A'.je h betoonde dapperheid het ridder kruis 3e kl. der MJitaire Willemsorde. Dam-monument te Amsterdam. Het in het Amsterdamsche comité voor het „Plan 1913" gevormde sub comité voor een gedenkteeken heeft besloten, aan de algemeene verga dering der geheels commissie voor te stellen een prysvraag uitte schry- ven voor Nederlandsche kunstenaars, voor het ontwerp van een gedenk teeken op den Dam te Amsterdam, (er vervanging van het thans bestaande monument (de bekende, thans deer- ïyk geschonden „Naatje Eendracht.*) Het nieuwe monument zou moeten voorstellen de historische ontwikke ling van Amsterdam gedurende de laatste 100 jaren. Tegen de Coöperatie. De Middeisstandsvereeniging te Tiel heeft besloten adhaesle te betuigen aan een adres der „Nederlandsche Vereeniging van sigarenwinkeliers", betreffende het verzoek aan de directie van een der grootste gloeilampenfa brieken in ons land, maatregelen te nemen tegen de coöperatie van haar kantoor- en fabriekspersoneel, waar door juist de middenstand wordt benadeeld, door wien het fabrikaat 't meest wordt gebruist. Reorganisatie van het leger. In een nota naar aanleiding van het verslag, zegt de minister van oorlog, dat hy zich inderdaad ge vleid had met de hoop, dat de kennisneming der motieven welke hem er toe brengen om de zaak der reorganisatie van het leger by deze begrooting behandeld te willen zien, ook de meerderheid der commissie van rapporteurs zou hebben ge bracht tot dezelfde zienswyze. Deze zaak lijdt naar 's ministers vas'e overtuiging geen uitstel, en zyn standpunt blijft dat, hetwelk is samengevat in de memorie van ant woord. Het juiste tijdstip voor de reor- venster vermoord! VIL Ellen scheen eerst ais versteend, sprakeloos door den schrik. Toen vloog zy de kamer uit, de gang in, als door waanzin voortgedreven, tel kens weder roepende; „Moordmoord 1" Allen kwamen toeschieten. Men hield haar met geweld tegen, deed haar allerlei vragen, doch zy antwoordde slechts „Onze mevrouw ach mevrouw Zij was als van haar verstand beroofd. Een blik op haar met bloed bevlekte hand ontstelde haar vreeseiyk, en vóór iemand er aan dacht, viel zy In onmacht. Men nam haar op, terwyi allen elkaar ontsteld aankeken. „Mevrouw vermoord mom pelde men dof. Spoedig was Ellen echter weer met koud water tot be- wustzyn gebracht en nu ging zy, op Hoopers arm leunende, allen voor naar de kinderkamer. Op den drem pel bleef zy een een oogenbliic staan, de moed on'zonk haar. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1