Dinsdag December Feuilleton. No.304. 50e Jaargang. 1912. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. flbonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden BINNENLAND. Het Slot Horthminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. CGLCa^r VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlqke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren ot rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTtÊNvan 1—4 regels/0.40. Voor eiken regtl meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts Tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. W*~ Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij weKelijKsche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING SCHE COURANT" koste loos tot 1 Januari 1913. Tweede Kamer. Nadat by de beschouwingen over de waterstraatsbegrooiing de faeeren Schaper en Smeenge o. a. een beter spoorwegverkeer in en met het Noor den hadden bepleit, hield de heer Duys een redevoering waarin hy scherp afkeurde dat de minister zich schaart aan de zyde der spoorweg directies, niettegenstaande deze baar personeel neerdrukken op allerlei wijze, inplaafs dat hij ter wille van dat personeel een einde maakt aan de rechtmatige grieven. Wanneer het onverhoopt ooit tot gewelddaden mocht komen, zou dit, zeldespr., niet de schuld van de Nederiandsche Vereeniging zyn, maar van minister Regout, die steeds het vuurtje heeft aangestookt. Spr. criii- seerde het ook dat de minister niet wil ingrijpen in de verhouding tus- schen de tramdireciles en haar per soneel en stelde ten slotte, mede namens zyn partygenooten, een motie voor, uitsprekende de dringende noodzakeiykheid eener wettelijke re geling der arbeidsvoorwaarden van trampersoneel. Da regeling van wekzaam'ieden is ais volgt Dinsdag 7 Januari af deelings-onderzoek o. a. van de pen- sionneering van gemeente-ambte naren, 8 januari voori gaan met de behandeling der Siaatsbegrootin* en de heer Middelberg zal dan voorstel len op een bepaalden daium, einde Januari voort te zetten de behandeling der invaliditeits- en oudtrdomsver- zekering. De onzijdigheid op de Wester-Schelde. Tegenover de plannen van den minister van oorlog ora naby Vlis- singen een pantserfort te bouwen, betoogt de kapitein der artilierie J. G. W. Bolomey in het November nummer van den .Militairen Spec- tacor", dat het, voor handhaving der onzijdigheid op de Westerschelde, voldoende is naby Vlissingen s orn- vrlje, open batterijen te bouwen, be wapend met, op duiksffuiten ge- plaats', geschut, en welé?n be westen en een beoosten Vlissingen (respectieveiyk in de nabyheid der oude forten Nolle cn de Ruyier). De hoofdbewapening dezer batte rijen zou moetan bestaan uit kanon nen van 24 c.M. L. 45. 15.) 0— Hy snelde daarom naar de kin derkamer, waar hy haar zeker zou vinden. Zoo was het ook. De gravin boog juist over den knaap; zy leek zelf een kindmaar de angstige, schuwe blik van baar oogen was niet die van een kind. Op kleinen afstand stond de min; zij werd echter door den graaf niet opgemerkt. „Ik moet dadeiyk naar Powsys 1 Lord Carley heeft een beroerte ge had dat is de tweede in dit jaar. Ik kan moeilqk dezen nacht terug zyn." Margaretha keek den graaf aan en sclrikte van zyn bleek gelaatmaar dat liet zich uit de onverwachte ty- Nog meer waarborgen zouden evenwel naar zyn raeening, voor af sluiting van de Schelde, onder alle omstandigheden worden verkregen, zoo eveneens op den zuideiyken oever, by Breskens, een battery, als hier bedoeld, mocht tot stand komen. De begrooting voor 1913. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan de „Tyd": Het staat nu vast, dat de begroo ting voor 1913 niet op den gewonen tqd door de Tweede Kamer zal zyn vastgesteld de hoofds'ukken V, VI en VIII, resp. binnen), zaken, marine en oor'og, alsmede XI, koloniën, waarbij behocren de begrootingen voor Suriname en Curasao, zullen worden uitgesteld tot Januari. Als de oppositie wil en zq schijnt dat te willen, dan kan met de behandeling van deze hoofdstukken nog heel wat tyd van het nieuwe jaar worden zoek gemaakt, 't Wordt dus ver In het volgende jaar eer de Eerste Kamer met baar begroolingsarbeld zal gereed zqn. De vraag is nu, of, en zoo ja, wat er moet gedaan worden in dezen onregelmatigen toestand die dit jaar voor het eerst voorkomt, verandering te brengen. De grondwet voorziet, vergis ik my niet, in een en ander niet en regeeren met z.g. „voorloopige twaalf den", zooals in het buitenland ge regeld gebeurt, Is hier ook geen usance. De veelprater'J schept heel wat moeiiykheden. Adressan over de Tariefwet, De commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp tol vaststelling eener nieuwe Tariefwet heeft mede gedeeld dat 316 adressen naar aan leiding van het ontwerp by de Ka mer zyn Ingekomen. Dertig Kamers van Koophandel en Fabrieken hebben adressen ingezon den. Van deze dringen er 26 op aan, dat het wetsontwerp niet moge wor den aangenomen Een Kamer van Arbeid, nl. die voor de kanioenindustrie te Enschedé, heeft geadresseerd en verzocht even eens het ontwerp niet asn te nemen. Verscheidene adressen zyn afkom stig van corporate!, werkzaam op het gebied van den tand- en tuin bouw, of van personen, het land- of tuinbouwbedryf uitoefenende. Deze adressen stellen de nadeelen in het licht die, naar de meening der adres santen, uit de aigemeene werking van de verhoogde rechten voor land en iuinbouw zullen voortvloeien. In verschillende adressen, uit de kringen der nq verbeid afkomstig, worden insgeiyks de aigemeene be zwaren van directe en indirect) ver zwaring der productievoorwaarden ding verklaren. Zq sprak eenige woorden van deelneming en boog weer over haar kind. „Margaretha, heb je my anders niets te zeggen, voor ik heenga vroeg hij en keek haar doordringend aan. Zy sloeg de oogen naar hem op en de woorden lagen haar op de lippen om hem alles te zeggen, wat het laatste uur in haar was omge gaan. Doch daar viel haar oog op de min en haar reeds geopende mond sloot zich weer. Waarom hem in zyne bezorgdheid nog tegengehou den? Waarom zyn haat tegen Juan Norton op dit oogenblik opnieuw aanwakkeren „Ik heb je niets te zeggen, als dat ik hoop, dat lord Carley weer her stelt, evenals de vorige maal." Zonder een woord te zeggen, stapte hy naar de deur, maar zyne innige liefde voor Margaretha deed hem terugkeerenin hevige aandoe ning sloeg hy de armen om haar hals en kuste haar. „Vaarwel, geliefde vrouw, vaarwel, Margaretha 1" Zyne heftigheid maakte haar on tegen het wetsontwerp aangevoerd, terwijl daarnaast de nadeelen worden beschreven, die mei; in het byzonder verwacht voor den bedryfstak, waatin adressanten werkzaam zijn. Het meerendeel van de ingekomen adressen heeft betrekking op bepaal de artikelen van hèï wetsontwerp of bepaalde posten van het ontwerp- tarief. Op zeer verschillende gronden worden tegen die posten bezwaren gerichtIn de allereerste plaats op grond van de verwachte prljssiyglng van levensmiddelen en gebruiksar tikelen. Voorts wordt verzwaring van de productievoorwaarden van bepaal de bedreven gevreesd, vooral voor zoover zjj als exportbediijven werken, benadeeling van de belangen van den handel, van de scheepvaart, van de volksgezondheid, bemoeiiyklrrg van den strijd tegen het drankmisbruik, schade voor de volksontwikkeling. Tegenover deze adressen staan verscheidene andere, waarin met voorgestelde posten Instemming wordt betuigd, of verzocht wordt het voor gestelde recht te verhoogen. De commissie stelt voor de adres sen neer te leggen ter griff e ter in zage van de leden. Nieuwe organisatie. By invoering der nieuwe organisa tie zal de voorgestelde benaming „afdeeling" by het wapen der infan terie worden vervangen door „regi ment", terwijl de benaming der thans gerust. Ten tweeden male ging hy naar de deur, ten tweede male keerde hy terug. Iets, waarvan hy zich geen rekenschap kon geven, dreef hem telkens naar haar terug. „Spot er niet mee, Margaretha," zei hy gedwongen. „Ik ben zoo bang, je dezen nacht alleen te later. Het is misschien overspanning van myn zenuwen, maar zoo spoedig ik kan, kom ik terug Toen ging hy. Zij oogde hem na door het openstaande venster; hun blikken ontmoetten elkaar nog en zy wuifde bem nogmaals toe. „Myn Victor," dacht zq, „wat be mint hy me I Hos gelukkig konden we zyn, al3 die b oeder en zuster niet als vyandelijke elementen tus- schen ons en ons geluk stonden. Ik zou wel wenschen, dat hy zyne nicht naar andere bloedverwanten zond." Zy leunde nog op heL vensterko- zyn, toon de deur open ging en Blanca binnentrad. „Gy hier vroeg zy koel. „Dat wist Ik niet. Ik zocht Victor en meende bier zqne stem te hooren. Hoe gaat het met den erfgenaam des huizes?" Met haar gewonen glimlach boog bestaande regimenten vervangen wordt door „brigades". Hierdoor zal dus het wapen der infanterie bestaan uit 12 brigades, ook gecommandeerd door een kolonel, terwyt elke brigade zal worden verdeeld in 2 twee regi menten, elk bestaande uit 3 bataljons. Met bet commando van een regiment wordt belast een luit. kolonel, terwyt het bevel over een bataljon zal wor den opgedragen aan een majoor. (»Avp.") Tariefwet en Dwangverzekering. Voor het vryzinnig-propaganda- comlté alhier trad Zaterdagavond in de groote zaai van het Concert gebouw als spreker op de heer jhr. R. de Muralt uit Z'erlkzee, met bo vengenoemd onderwerp. De heer A. W. Smits, voorzitter van bet comité, heette de ruim hon derd aanwezigen welkom en opende de vergadering. De heer de Muralt daarop het woord verkrygende, noemde zyn beide onderwerpen de voornaamste politieke kwesties. Voor de pauze wilde spr. de tariefwet behandelen, en zelte uiteen het verschil tusschen vryhandel en protectie. De voor standers van vryhandel meenen, dat goederen vry moeten kunnen worden ingevoerd. Toen van 1815 tot 1845 groote beschermende rechten bestonden, zy over bet kind. De min werd niet opgemerkt door Blanca, die, trotsch zich oprichtende, een vyandeiyken blik op Margaretha wierp. „Apropos, Ik heb toch bezwaar, hem als den rechtmatigen erfgenaam des huizes te erkennen, sedert ik de Schotsche wetten nauwkeuriger bestudeerd heb. Als jy Juan's vrouw bent, kan jeon- mogeiyk ook de echtgenoot® van Victor zyn. Bygevolg is het zeer twy- felachtig, of de wet het kind Zy voleindigde die woorden niet. De maat was reeds voideze be- leediging deed haar overloopen. Mir- garetha's oogen schoten vuur, toen zy op hare tegenstandster toetrad. „Dit zal de laatste beleediging zyn, die je lippen hebben uitgesproken, Blanca Nortan. Morgen verlaat je mqn buis. Ik ben de echtgenooie van graaf Victor en de meesteres hier in huis. Deze nacht zal de laatste zyn, dat je hier vertoef»." Zij sliet da deur open. „Als mqn man terug is, ga jy weg..of ik!" N emand dacht aan de tegenwoor digheid der min. Margaretha's woor den hadden zelfs Bianca een oogen- b'.ik beschroomd, doch dat duurde geraakte Nederland op den rand van een staatsbankroet. In laatstge noemd jaar, maar nog meer in_ 1862 en 1877 ging men over tot den vrq- handel. In 1895 zorgde de minister Spren- ger van Eijk wel voor meer in komsten uit het tarief, maar sleehis deor een technische herziening der wet. De minister Pierson stelde wel een verhooging van 5 op 6 percent voor, maar vond daarby juist de vryzinn'gen tegenover zich. Er was volgens spr. geen reden om thans van vryhandel tot protectie over te gaan. Aan de hand van cyfers bewees spr. dat de bloei van handel en ny- verheid in Nederland groot is en zette daarop uiteen, dat er drie soorten van tarief zqnfiscaal tarief, beschermend tarief en een tarief dat zoowel fiscaal als bescher mend is. Spr. toonde aan de hand van citaten aan, dat minister Kolkman met zyn wer het laatste bedoelt. Om veel geld uit het tarief te trekken moeten de meest gebruikte artikelen belast worden, hetgeen de arbeiders en de middenstand het meest zal drukken. Dat bovendien fabrikanten en dergeiyke ook zullen zorgen voordeel te behalen achtte spr. vaststaande, en wees daarby op de verhooging van den drankaccqns. Moeilijk is uit te maken wat grondstoffen zyn en wat niet; het geen spr. door voorbeelden nader aantoonde. O. a. de schoenindustie te Waal- wijk wordt met ondergang bedreigd en In die streek teekenden 3500 personen een adres tegen de tarief wet. Spr. heeft hooren zeggen, dat de afgevaardigde voor dat district, de oud-ministf r Loeff, de behande ling van de tariefwet wil doen ver schuiven, hq staat echter voor de ju'stheld van die bewering niet in. De vryhandel bevordert de energie van de landbouwers, bv. in Gronin gen was het gevolg een intensiever cultuur. Na met kracht geprotesteerd te hebben tegen de zoogenaamde „klompenbelasting" en na de aan wezigen te hebben aangespoord in 1913 den candidaat ie stemmen, die zich tegen de tariefwet verklaart, eindigde spr. onder applaus het eerste deel zyner rede. Na de pauze behandelde de heer de Muralt de „Dwangverzekering" en herinnerde er aan dat de heer Heldt reeds 25 jaar geleden eene motie indiende, waarin de noodzake iykheid van ouderdomsverzekering was neergelegd. Ir. den breede zette spr. het ver schil tusschen verplichte verzekering en staatspers'oen uiteen en toonde geen minuut. Toen stoof zy op als eene getergde leeuwin en riep op schrillen toon „Al kwamen alle plebejers van de wereld met hun dochters, ik wyk geene schrede van hierHet slot Northrainster was tot dusverre mqn huis, waarin jy nauwelijks als dienst bode zou zyn opgenomen, als myn neef, de onnoozele bloed, je niet als gravin hier had gebrachtIk ben Blanca Norton, jy een schepsel van lageren rang. M!sschien pak jq je bundeltje, maar ik doe het niet Wy zullen zien, wie hier de meeste res blijft Zy snelde de kamer uit. De min, die reeds vreesde te veel gehoord te hebben, sloop door de deur aan de overzyde weg. „Goeie Hemel," dacht ze, „wat is die miss Blanca eene duivelin IKom, ik zal maar naar beneden gaan en myn avondboterham eten. Dan ga Ik later weer naar de kleine zien." Vrouw Pool, de min, kon natuur- lqk niet beter doen dan zoo dadelqk in het dienstboden-vertrek te vertel len wat zq zooeven gehoord had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1