WARE. roop URE" E, Zaterdag 21 December Fetilleton. heid! Sewijs .30. irs. W! Duilsche, r Flesch Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Abonnements-Aduertenfiën op zeer ooordeeiige uoorwaarden "BINNENLAND, Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. 7. J. v. Bicnema, n Gemeenteraad ,Dr.) leed reeds r aan Bronchitis osde verkond» voor geen enkel de helpen. De p heeft hem doend genezen, t handteekenin^ m verkrijgbaar. No.302. 50e Jaargang. 1912. iden jongens, Anvers, nz. enz. evin. joederen. rstrekt. KN-KLOP. 3oievaar': lesch. VLISSiNGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend, letters en clichés naar plaatsruimte. Groote TELEFOONNUMMER 10. Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij wekelijksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING SCHE COURANT" koste loos tot 1 Januari 1913. Tweede Kamer. Nader is besloten om na de be grooting van financiën niet met die van binnenlandsche zaken te be ginnen, doch ook overdag voort te gaan met verdere afhandeling van de waterstaatsbegrooting. Indien het waterstaats-debat deze week afloopt wordt Maandag en Dinsdag van de volgende week niet vergaderd. De Kamer behandelde gisteren de suppietoire begrooting voor de nieuwe salarisregeling voor belas- ling-kommiezen waarbij emolumen ten worden afgeschaft. Bij 't uitvoerig debat toonden verschillende sprekers in hoofdzaak hun ingenomenheid met de gewUzigde,regeling. Minister Kolkman verzekerde dat het thans in dienst zijnd personeel geen schade zal lijden. Hy verklaarde zich alsnog bereid de dienstjaren boven 10 jaren in den rang van kommies-ver.ficateur doorgebracht, te doer, medetellen \oor periodieke tractementsverhooging in den ve- rifica'eursrang. Het ligt in de bedoe ling de vak trakleraenisregeiing der rijksklerken te hei zien. De minister bestreed een door den heer Ter Laan namens de soc.-dt- mocraten en eenlge liberalen inge diende motie, om geen nieuwen rang iusschen kommies en hoofd kommies in te stellen. Deze motie werd verworpen mei 49 tegen 18 stemmen. Het wetsont werp werd goedgekeurd. Daarna werd aangevangen met de behandeling der begrooting voor de financiën. Het Kamerlid voor Ommen. Het chr.his». orgaan „De Neder lander" schrijft in zijn Kamerover zicht over het optreden van mr. Bichon Sympathiek was ons de heer Bichon in zijn afkeer van het per- sooniyke régime, in de anti-revolu tionaire partij gehuldigdhier sprak de vrij-anti-revoiut'onair. Toch mag worden betwijfeld, of het den heer Bichon gelukt is uil dezen tegenzin, en uit de door hem nog eens mede gedeelde denkbeelden van de Ommen- sche kiezeis, zijn optreden in de po litiek, op dit oogenbiik en op de be- 13.) o— Haar oogen schitterdenhaar wangen gloeiden door de spanning, waarin zij verkeerde, maar met iede re minuut werd zy ook bekooriyker en levendiger. Zy wilde aan allen hel bewijs leveren, dat zy by deze hoog- aristocratische famillën in niels ten achter stond, dan alleen in de afkomst. Zy wist allen voor zich in ie nemen, en toen de tafel was afgeloopen, drukte lady Carley een moederiyken kus op haar wangen. „Lief kind", fluiterde zij, ik wensch je van harte geluk met je succes I Hei is een prachtig begin Er was de oude dame een steen van het hart gevallen, nu zy in de echtgenoote van graat Victor zoowel kende wijze, te rechtvaardigen. Het scheen ors, dat hij de beteekenls van dt opi-tden eenigszins overschat. In elk geval, de heer Bichon is veel minder „wild" dan hij, van verre gez!en, we! 1 ek. Hij valt mee. Pensioen Gemeente-Ambtenaren. Uit zeer goede bron schrijft een der berichtgevers van het „N. v. d. D." verneem ik dat van eene behandeling van het wetsontwerp, regelende de pensionneering der ge- meenfe-amblenaren vóór 1 Januari niets komen zal. Deze tyding zal teleurstelling wekken bij velen, die hoopten, dat het wetsontwerp als „noodwet" vóór Nieuwjaar zou wor den afgehandeld en met 1 |artuari ingevoerd. Hel hoofdbestuur ven den Nederi. bond van gemeente-ambtenaren heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres gericht, waarin het zyn oprechten dank uitspreekt aan regiering en volksvertegenwoor diging, die er toe medewerkten, dat eindelijk wetsvoorstellen werden in gediend tot invoering van eene rijks regeling der pensionneering van ge meente-ambtenaren en hunne wedu wen er. weezen. Behoudens een belangrijk punt kan het hoofdbestuur zich met de wetsontwerpen volkomen vereenigen. Dat betreft de bydrage door belang hebbenden. Gevorderd kan n.l. wor den een altijd doorioopende korting van hoogstens 8 pet. der jaarwedde en bovendien gedurende de eerste 10 jaar een korting van hoogstens 6 pet. van de totaalsom der voor 1 Januari 1913 genoten salarissen om ook vroegere diensten voor de be rekening van het pensioen geldig te maken. Met voo! beelden wordt in het adres aangetoond, dat aldus de eers'e 10 jaar de totale pensioensbijdrage soms 20°/o van de jaarwedde of meer kan beloo- pen. Daarmede wordt iets gevorderd, waartoe belanghebbenden, redelijker wijze gesproken, niet in staat zijn. Adressant koestert de steliige hoop, dat, zonder dat aan de hoofdbeginselen van de wetsontwerpen behoeit te wor den getornd, wei een middel tot op lossing van dl! bezwaar zal kunnen worden gevonden. Ten slotte wordt het dringend ver zoek gedaan, nu de zoo lang verwachte ontwerpen eindelijk zyn ingediend, deze,in vorenstaanden geest gewijzigd, zoo spoedig mogelijk als noodwetten te behandelen. Winkelsluiting. De Leidsche gemeenteraad hervatte gisteren de in de vorige zitting afge broken behandeling van het afwyzend prae-advies van B. en W. op het ver zoek van verschillende vereenigingen eene dame uit de groote wereld ais eene bijzondere schoonheid had er kend maar vooral dankte zy den hemel, dat Bianca tot nog toe geen van haar gewone giftige pijlen had gebruikl. Ach, de zwaarste beproeving voor Margaretha zou dien avond nog ko men. Na afloop der tafel werd hef gesprek algemeen; ten laatste werd ook mu ziek gemaakt. Lord Veriker, een der jongste maar tevens voornaamste per sonages der aristocratie, nam gravin Norton geheel in beslag. Hy ge leidde haar naar de piano en zy zongen samen. Zy had eene Schot- sche baliade gekozen en bare voor dracht was geiyk die van een vol maakte kunstenares. De bijvalsbetuigingen waren alge meen, zoo stond zy dus op en dankte daarvoor met vriendeiyk hoofd knikken. Een snydende spotlach van Bianca joeg baar op dat oogenbiik eene tilling door de leden. Dat luide lachen had haar gegoldenhaar wan gen werden bloedrood. Ondanks het zingen sprak Bianca tameiyk luid met kapitein Barden, die in hare onmiddeliyke nabyheid zat om het sluitingsuur van winkels en magazynen by verordening te regelen. Mr. Fokker zette ditmaal de be raadslagingen in met een uitvoerige bestryding van het prae-advies. Hij achtte èn voor winkelsluiting èn voor de bedienden een noodtoestand aan- wrz'g die een ingrijpen der overheid wettigde. Verder motiveerden een aar hl leden hun slem voo-en tegen, waarnj namens het ccdlege van B. en W. wethouder mr. Van der Lip het prae-advies uitvoerig verdedigde tegen de aanvallen van de heeren Sytsma, mr. Aalberse en anderen en de verplichte winkelsluiting op prac- tische en principieele gronden be streed. Het ging in de richting van het socialisme meende hy en waar hij zich op tegenstanders als pref. Fabius en een vyen socialist beriep, voerde mr. Aalbeise hem tegemoet dat de vryheidsopvatting van B en W. tot anarchisme leidde. Het prae-advies werd ten slotte met 16 tegen 13 stemmen verworpen en de voorzitter deelde daarna mede, dat de commissie voor de straf-ver ordeningen nu door B. en W. zal worden uitgrnoodigd een concept verordening te ontwerpen. Bureaux voor rechtshulp aan on- en minvermogenden. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek zal in het vervolg jaarlijks een onderzoek worden ingesteld naar de in Nederland beBtaande bureaux voor rechtshulp aan on- en minver mogenden (bureaux voor arbeidsrecht en vereen gingen, die aan on- en minvermogenden gelegenheid geven tot het verkrygen van rechtshulp), hun organisatie en werkzaamheid. Te dien einde werden dezer dagen aan alle aan het bureau bekende instel lingen vragenlijsten ter invulling toe gezonden. Instellingen, die nog geen vragen- lysten mochten ontvangen hebben, worden uitgenoodigd, hiervan kennis te wiiien geven aan den „Directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage, Nassau Dillenburgstraat 1, aan wien als dienst" porivry kan worden geschre- ven. Een artistieke reclame. De firma Ferwerda Tieman te Amsterdam heeft voor haar afnemers beschikbaar gesteld een tweetal liederen van Kees Andriessen op woorden van den Vlaamschen dichter René de Clercq. De liederen zijn getiteld „Mole naars dochterken" en „Schommel schuitje". Deze bekende Amsterdamsche wijnhandelaars-firma geeft dus weer, alsaltyd, aan haar reclame een artistiek karakter. Deze heer verhaalde haar, met komieke gebaren, hoe een van zijn goede ken nissen zijn leven geheel bedorven had door zyn huwelyk met eene zekere juffrouw Potter. „Ongetoofiyk i" antwoordde Bianca met heldere stem, die door de geheele zaai klonk „eene juffrouw Potter Ah, ja i ik herinner me nu Papa Potter had een Kruidenierswinkel in Chester, en nadat hy achter de loon bank een vermogen had verdiend, trok hy zich uit de zaken terug. En ha ha haluitenant Singleton trouwde een van die meisjes. In liefde tot den adelijken rang van haar aanstaanden man smolt zy zeker weg als de boter van mijnheer haar papa i In veie famillën - bijvoorbeeld in de onze heerschi het gebruik, het ge slachtswapen der bruid te kruisen met dat van de fam'lie. Wat mochten de Potters als wapen voeren Een bloedworst op een wit voorschootje Op deze woorden volgde een alge meen gelach, doch graaf Victor voelde het bloed naar zyn wangen stijgen en lady Carley kleurde eveneens. Nog altyd stond Lord Veriker naast Margaretha, die liefst had willen VUssingen, 20 December. De St. Jacobstoren. Aan de leden van den gemeente raad is een overdruk uit „De Bouw wereld" foegezonden, waarinde hsr- bouw van den St. Jacobstoren weer ter sprake wordt gebracht. De redactie bomi tot de volgende conclusie De schrale motiveering van dr. Cuypers' rapport op den keper be schouwend, blykt zij dus steeds meer bedenkingen uit te lokken. Maar waartoe dit rapport nader te ontleden Wy kunnen ons voorstellen dat B. en W. van Viissihgen er volkomen mee instemmen en het met beide handen aanvatten. De slotsom is ge heel in en naar hun zin. Herbouw naar den ouden vorm en in gewapend beton. Het een en het ander was hun aanvankelyk voorstel. Zy zyn nu ge dekt. Maar dit rapport zal den toets der meest welwillende, door achting voor den steller beheerschte kritiek onmo- geiyk kunnen doorstaan. Hel advies bt tn ffen de den herbouw van den S'. Jacobstoren zal in den vervolge misschien de meest vèrslrek- kende blijk m der gebeurtenissen welke in den laatsten tijd dr. Cuypers' auto riteit schokten. Er zijn onmiskenbare aanduidingen dat verloren gaat het geloof en het vertrouwen op grond waarvan de vakgenooten hem, den nestor der Nederlaadsche bouwmees ters, stilzwygend en als ware bet van zelf sprekend, als hun vertegenwoor diger lieten beschouwen. Het kan evenwel niet uitblyven of na de recenie ervaringen zal een beroep op dr. Cuypers voortaan in bouwkundige kringen geneigd zyn een zeker gevoel van onrust op te wekken. De heer J. H. Taat alhier is be stemd ter benoeming tot opzichter by den waterstaat en de burgeriyke openbare werken in Ned.fndië. Onder leiding van den heer J. C. Heine leeraar in warenkennis, brach ten hedenmorgen de leerlingen der openbare Handelsschool alhier een bezoek aan de Glasfabriek der firma Trapman Co. aan den Singelweg. In een deze week gehouden be stuursvergadering van de vereeni- ging Openbare Leeszaal alhier, is met ingang van 1 Januari benoemd tot concierge van de openbare lees zaal de heer G. de Jager, sergeant by de infanterie, die binnenkort den dienst met pensioen zal ver- laten. By de gehouden aanbesteding van versche bladreuzel en varkensvleesch benoodigd voor het garnizoen alhier vluchten. Zij keek om en zag haar echtgenoot recht in het gelaat. Zou deze beleediging ongewrokkenblijven? Doch hij scheen blind en doof voor de smeekende taal van haar oogen. Hij bezat den moed niet om voor zijne vrouw op te komen en zyne nicht in het openbaar tot zwijgen te brengen Een weinig na middernacht ging men uit elkaar. in het rytutg van graaf Norton heerschte een diep stilzwijgen. Marga retha dook in een hoek weg, alsof zy schuw was voor haar man. Da graaf hield de oogen gesloten; hij was ontevreden over zichzelven en vermeed het, Margaretha aan te zien. Er ontstond eene vervreemding tusschen de echtgenooten. Na hun thuiskomen kon hy aan de korte ant woorden en haar afgewend gelaat nauwelijks zyne liefhebbende, volg zame vrouw herkennen. Zy minacht te hem en niet ten onrechte immers hy miste den moed om zyne vrouw tegen beleediging te beschermen. Den volgenden morgen verscheen zy niet aan de ontbijttafel en'smid dags trof graaf Victor wel zijne nicht Bianca in de eetzaal aa^t raair riet gedurende het le halfjaar 1913 hebben ingeschreven de heeren P. de Visser voor: reuzel f0.96 en varkensvleesch f0.86. j. de Landmeter, reuzel f0.96 en varkensvleesch f 0.86 en P. Vrolyk, reuzel f 0,95 en varkensvleesch f0,84 alles per K. G. Aan den heer P. Vroiyk is de le vering toegewezen. By de heden gehouden verpachting van spoeling en beenderen enz. af komstig van de soldaten menage alhier gedutende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1913 hebben ingeschreven de heeren C. J. Mommaas te Koudekeike voor f 17, P. Duljvekot f 10,55 en J. K'uijfhout f9 50 beiden alhier, alles per maand. Aan C. j. Mommsas is de spoeling toegewezen. De Zeeuwsche Hypotheekbank heeft thans besloten tot omwisseling van 4 pets. pandbrieven in 4VS pets. Jaariyks zal een bedrag van f20,000 per serie van f 1 millioen vóór 1 januari 1913 gecreëerde 4 pets. pandbrieven worden omgewisseld in 4'/j pets. pandbrieven van gelijk nominaal bedrag. Aangezien in het geheel gecreëerd zyn f 4,000,000 4 pet. pandbrieven wordt derhalve jaarlqks uitgeloot f 80,000 en omge wisseld in 4l/a pet. pandbrieven. Ter vergoeding der kosten aan de om wisseling verbonden voor zegel, drukkosten enz., wordt daarvoor door de bank in rekening gebracht f 5 per f 1000. Bij Kon besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland tot voorzitter van het bestuur der waterket ring van den calamiteuzen Vlietpolder, G. Is raël, te Wissekerke tot dykgraat van het waterschap Groot- en Klein Baar- zande, D. H. van Zuijen teBreskens. Heden werd te Breda het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wyien den heer C. Walraven, in leven hoofd inspecteur der Staatsspoor. Van hier vertrokken de stationschef met eenige ambtenaren tot bywoning van de begrafenis. Een groote krans van levende bloe men werd medegenomen, teneinde op het graf te ieggen, waarop stond „Aan onze hoo^geachten Hoofdin specteur. Personeel van Vtisiingen." In de Donderdag te Axel gehou den vergadering van de vereeniging van Zeeuwsche fokkers voor het zware trekpaard (V. V. Z. F.) werd o. m. besloten, dat een door het bestuur te benoemen commissie zal onderzoeken of de uitgave van een orgaan voor het koudbloedpaard wen- scheiyken mogeiyk is, daar over het algemeen in de hyppische bladen zijne vrouw. Hy schelde en vroeg den binnentredenden bediende naar de gravin. „Mevrouw de gravin is uitgegaan," antwoordde deze. „Ruim een uur geleden ging zij het park in." „ik zal haar gaan zoeken", sprak de graaf en nam zijn hoed. „Met het diner wordt gewacht, tot wy terugge keerd zijn." Margaretha had Bianca willen ver- myden. Het viel haar te moeityk aan éene tafel te zitten met hare vyandin en daarom ging zij weg. Den gehee- len nacht had zy geschreidhad zy geen kind gehad, zij zou den graaf en het slot dadeiyk verlaten hebben. De boomen waren al grootendeels hun bladeren kwytbij de invallen de schemering was de wind koel, bijna koud. Zy trok den shawt vaster om haar schouders en schreed lang zaam voort. Met een blik vol diepe smart keek zy op naar het slot; daar had zy de ongelukkigste uren van haar leven doorgebracht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1