m loeit lier Norit Cacao eter, 'e Koop. (K if. IUIS Vrijdag 20 December RONA No. 301. 50e Jaargang. 1912. EN EN Co. bïnnën"land7 Feuilleton. Jen. )nd rezen. Effeeten astraat. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Abonnements-ftdoertentiën op zeer occrd@e!ige voorwaarden Het Slot Nortliminster en z.'in laatste Grafelijke bewoners. STAALT DE SPIEREN CACAO naam lam. 1ENBEER. s T 22en De- hningmees- aeinstr. 33. ^aar. .Billijke aflossing. De te lee- Korting (uitbetaald, i, Vrouwe- Segeer- ikelstraat ROUW, >edle rao- IN DE WIN- |ven letter Boule- Bevragen en der 'HEEK- dat als le venscbt 7o. Af- gaarne >ti 125. VL1SS1INGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgever» Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. a> ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. jpa?"* Nieuwe Abonné's, uitge - zonderd bfj weReliJKsche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste loos tot 1 Januari 1913. Tweede Kamer. Bij de behandeling van het wets ontwerp, waarbij aan de gemeenten Den Heider, Vlieland en Vlissingen wederom voor 3 jaren wordt toege staan gemeentelijke drankaccijnshtf- fing van ten hoogste resp. f 15. f 12 50 en f 17.50. per hecloliter, lichtte de heer Ter Laan een amendement toe, strekkende om die heffing jaarlijks met f 2.50 te verminderen. Spreker keurde dergelijke htff.rr- gen sterk af; andere gemeenten, die er nog slechter aan tie zijn, weten zich op andere wijze te redden. 13 er sleun noodig, dan moet het rijk dien geven door drankaccijnsheffing worden cok speciaal getroffen zij, die. ongelukkig genoeg, de jenever niet kunnen laten staan, en voor wie de jenever dus geen genotmiddel is, zooals de minister het ten onrechte noemt. Ook gaat een groot gedeelte der heffing aan innir.gskosten weg; en er wordt, volgens de koffiehuis houdersvereenlging, in Vlissingen op groote schaal gesmokkeld. De heer Blum weersprak dit. Vlis singen kan z. i. de heffing bijdrage niet missen. Bij verm'ndering met f 1 zou hij voor het amendement kunnen zijn. Minister Heemskerk bestreed het amendement. Afschaffing van de hef fing zou den belastfngnood in die gemeenten verhoogen. Beter dan, zooals de heer Ter Laan wil, gelei delijke inkrimping dior de wat ie gelasten, oordeelde de minister het beter, de meening van Gedeputeerde Staten der daarbij be'rokken provin ciën te dier zake in te winnen. De zen kunnen dan jaarlijks, naar ge lang van de uitkomsten van hun on derzoek, invloed op het bedrag der heffing oefenen. De minister verklaarde zich daar om bereid aan Ged. Staten inlichtin gen te vragen. Na eenig verder debat werd het amendement verworpen met 46 tegen 17 stemmen en daarna het ontwerp goedgekeurd. Prinses Juliana koopt Kerstboompjes. De koopman in Kerstboomen, welke sedert eenige dagen bij het monument In hel Lange Voorhout zijn uitgestald, zag gisterochtend op den straatweg voor zijn kraampje een 12.) o Het stond nu bij Lady Carley vast, dat zij de eebtgenoote van haar neef in haar kring zou Inleiden. .Het is een goed, beminnelijk we zen," sprak zij den volgenden dag bij haar bezoek tot Blanca. „Wees niet te hard voor haar, zij kan er niets aan doen. Victor is alleen de schuldigeoefen daarom geduld met haar, mijn kindEen weinigje goed heid doet altijd aangenaam aan." Blanca, die aan het zonnige ven ster in een fauteuil lag, wendde langzaam het hoofd. „ik weet precies, wat ik aan mijn neef Victor en aan zijne vrouw schul dig ben, en eenmaal zal ik die schuld afdoen," zei ze. hofrijtuig stilhouden, waaruit het Prinsesje met de gouvernante stapte. De Prinses bekeek eenige Kerst boompjes en kocht deze van den ver- kooper, die uit Haar kleine handjes het geld ontving. De gekochte boom- pj s werden in het rijtuig medege nomen. Vele nieuwsgierigen hadden zich op de plaats verzameld op het oogenbiik. dat Juliaantje haar inkoo- pen deed. Nationale Bond van Oranje- Vereenigingen in Nederland. Nu Nede-land zich langzamerhand voorbereidt het eeuwfeest van zijn onafhankelijkheid het volgend jaar luisterrijk te vieren, zal het zeker niet overbodig zijn, hier de aandacht te verstigen op den Nationalen Bind van Oranje-vereenigingen in Neder land, die een'gen tijd geleden te Zeist werd opgericht. Deze bond stelt zichten doel door onderlinge samenwrrk'rg der als lid toegetreden Oranje»/ereenigjngan de liefde voor H. M. de Koningin en het huis van Oranje Nassau le bevorderen, voorts het vieien van na ioiale feest dagen aan te moedigen en de gele genheid te openen deze feestdagen aan belangrijkheid te doen winnen. Hij tracht dit doel te bereiken door het verzamelen van gegevens, op nationalegedenkdagenbetrekking heb bende, het verspreiden van geschriften en liederen, het doen houden van lezingen en voordrachten, het publi- ceeren van feestprogramma's, welke ais leiddraad voor de organisatie van feesten kunnen dienen, het aankoopen van vooiwerpen, waarvan de aan schaffing voor op zich zelfstaande vereenigingen bezwaren oplevert, met het doel deze tegen matige vergoe ding in bruikleen te kunnen geven en door het coöperatief inkoopen van die voorwerpen, welke bij feesten van aangesloten vereenigingen gewenscht worden. Men ziet, de bond heeft een breed arbeidsveld. De contributie is voor het eerste jaar bepaald op f 10, wordende ier eerstvolgende jaarver gadering in Juli te houden de bijdrage voor 1914 vastgesteld. Voor vereeni gingen, die zijn toegetreden en alsnog zich als lid opgeven' is de contributie verschuldigd vanaf 1 Jannari 1913. Langs dezen weg worden alle vereenigingen in den lande opgeroe pen door toetreden het doel van den bond te bevorderen en dezen te helpen maken tot éen krachtig geheel. Vereenigingen in ons Vaderland, die het omschreven doel en de hier boven genoemde middelen als ju>st erkennen, worden verzocht toe te treden en daarvan kennis te geven aan het bondssecretariaat Utrechtsche weg 57, Zeist. Haar donkere oogen staarden weer in het zonlicht. Lady Carley kreeg een gevoel van onrustBlan ca's oogen schenen haar toe een on- peilbaren afgrond te zijn. Zij beefde onwillekeurig. „Ik zeg niet, dat je dadelijk Victor alles moet vergevenik geloof, mij zou dat ook moeilijk vallen, en even min kan ik van je verlangen, dat je liefde gaat koesteren van je me dedingster. Maar als ik in je plaats was, zou ik me weinig om haar be kommeren. Victor is hier heer en meesterhij wil, dit zijne vrouw de plaats inneemt, waarop zij recht heeft, je moest daarom voorzichter zijn, om niet „Om niet door mijn neef buiten de deur gezet te worden Wilde u dat zeggen, tante?' „Nu, Blanca..." „Victor is gisteren bij u geweest Was het daarom Geef u geen moeite, ik heb het geraden! Dus om eene plebejersdochter moet ik het slot Northminster verlaten? Goed dat ik het weet, ik zal er aan den ken 1" Lady Carley was ten einde raad VAN HOUTEN S ZUIVER0PL05BAAR Het dageijjksch bestuur bestaat uit de heeren dr. F. W. Luiking, voor zitter, C. Fred. Klokke, secretaris en J. A. Gerritsen, penningmeester. Prijsvraag. De Algemeene Nedetlandsche Bond „Vrede door Recht", gevestigd te 's-Gravenhage, verlangt een geschied kundig leesboekje voor de hoogere klassen der lagere scholen en voor het daarbij direct aansluitend onder wijs, loopende over de geschiedenis van Nederland en zijne Kolon'ën sinds 1813. Het boekje moet zijn eenvoudig van vorm, maar veelzijdig van inhoud. Het moet niet enkel handelen over Staat en Kerk, maar ook over School. Gezondheidstoe stand. Welvaart (inzonderheid Ver keer), Wetenschap en Kunst. Als Inleiding dient vooraf te gaan een korte terugblik op de Republiek en den Franschen lijd als achtergrond moet, waar mogelijk, iets vermeld worden van de algemeene toestan den in Europa en elders, met me- dedeeling van de oorlogen, maar ook van het werken tegen de oorlo- Wat zou zij doen? De scherpe blik van het meisje verlamde haar ge- heele denken; zij werd bijna bang voor haar; met eenige haast stond zij op om te vertrekken. „Kom je aanstaanden Donderdag nog?" vroeg ze. „in deze gespannen verhouding durf ik het nauwelijks vragen. Je weet, ik geef een souper en noodig mijn bekenden, om gravin Norton in onzen kring in le leiden. Om Victor genoegen te doen, heb ik mij in het geval geschikt, er is toch niets aan te veranderen. Maar als je liever niel komt „Waarom zou ik liever niet ko men?' viel Blanca scherp in. „Vic tor moge een lafaard zijn, ik ben het niet. Ik zal komen en een einde ma ken aan alle medelijdende praatjes. Overigens twijfel ik aai uwe macht om voor een plebr jrrsdochter de deuren van onze hoog-aristocratlsche salons ie openen. Maar u kan het beproevenik zal komen om te zien of het gelukt!" „Gravin te zijn, is aanlokkelijk genoeg, maar met Blanca tot mede dingster heeft dat geluk niet veel te beduiden. Arme Margarethal" mom gen, b.v. internationale onzijdigheid het Roode Kruis, de Postunie en der gelijke regelingen de geslaagde en niet geslaagde pogingen om oorlogen te voorkomende Vredesconferenties de ontwikkeling van arbitrage en in ternationaal recht. Natuurlijk wordt hierbij bedoeld een objectieve behan- del'ng van het geheel, geen beschou wing van anti-militair standpunt. De inhoud van het werkje moet van dien aard zijn, dat het bij even- tueeie uitgave in verband met den tekst kan worden gtï lustreerd. De omvang mag niet meer bedragen dan acht vellen druks (128 bladzijden), de bladzijde gerekend op ongeveer 35 regels. De prijs voor den winner bedraagt f 200 of, Indien hij d t mocht ver langen, een gouden medaille ter waarde van dit bedragterwijl aan de jury het recht is gegeven om aan ingezonden werkjes, welke niet be kroond worden indien zij naar hare meening als zeer verdienstelqke ar beid kunnen wotden beschouwd, een loflijk getuigschrift toe te kennen. De jury voor deze prijsvraag be- pelde Lady Carley, toen zij naar huis terugkeerde. De avond van de ontvangst bij Lady Carley kwam een zware beproeving voor Margaretha. Blanca's vijandige houding had haar angstig en zenuwachtig gemaakt. Zou zij wel naar den eisch zich kunnen bewe gen zou z(j niet door eene of andere zonde tegen de étiquette hare plebejesche afkomst verraden? De equipage van den graaf bracht haar naar „Powswys", het slet van lady Carley. In een kleed van blauw atlas, met zilverdraad doorvlochten, ging Margaretha aan den arm van haar echtgenoot de groote trap op. Blanca's zwarte wenkbrauwen trok- ben zich nog dreigender samen, toen zij „de Plebejersdochter" in volle voornaamheid en met bevalligen zwier naast zich zag voortgaan. Blanca zelve droeg eene verblindend witte japon, gegarneerd met fijnen kant en donkere geraniumbloemen. Haar hals en armen schitterden met prachtige robijnen. In niets was aan haar de versmade mededingster te herkennen. Het was dien avond vol in het salon van Lady Carley. Geen enkele staat uit: mr. W. H. de Beaufort, oud-minister van buiteniandsche za ken en lid der Tweede Kamer, voor zitter mejuffrouw S. Groshans, Pre sidente van den Nederlandschen KinderbondJan Ligthart, hoofd eener schootdr. C. te Linium, leeraar M. O. en Privaat-docent aan de Rijks universiteit te Uirechtmr. J. H. Abendanon, Oud-Departementschef in Nederlandsch-lndie, lid en eerste secretaris; H. van der Mandere, se cretaris van het Hocfdbestuur van „Vrede door Recht", tweede secre taris. De in te zenden werkjes moeten uiterlijk 1 Maart 1913 in het bezit van de jury zijn, en, liefst aangetee- kend, geadresseerd worden aan den voorzitter der jury, den heer mr. W. H. de Beaufort, den Treek, Leusden, provincie Utrecht. De in te zenden werkjes behooren te zijn geschreven met duidelijk leesbare hand, welke een andere moet zijn dan die van den schrijver of schrijfsterliefst echter getypt. Zij moeten zijn gesteld in de Nederland- sche taal, waarbij rekening worde gehouden met een eveniueele uitgave van het boekje in de spelling van De Vries en Te Winkel. De inzen dingen dienen te geschieden onder een motto, welke moet zijn herhaald op een daarbij gevoegd verzegeld couvert, dat den naam en het adies van inzender of inzendster bevat. De schrijvers of schrijfsters van de werkj s, die niet met den prijs zijn bekroond geworden, kunnen onmid dellijk na de uitspraak der juiy hunne inzendingen terug bekomen aan het adres van den voorzitter der jury fe 's-Gravenhage, Oranjestraat 11, mits zij daarbij op voldoende wijze, ter beoordeeling van de jury aantoonen, dat zij inderdasd de rechthebbenden op het ingezonden stukje zijn. De schrijver of schrijfster van het bekroonde werkje behoudt het recht zelf dit werkje uit te geven met vermelding daarbij van de onder scheiding. Is door hem of haar uiierlijK drie maanden na de be kroning van dit recht geen gebruik gemaakt, dan vervalt het aan het hoofdbestuur van den bond „Vrede door Recht". De mededingers in de prijsvraag, wier werkjes niet met den prijs werden bekroond, blijven, nadat zij hunne inzendingen hebben teruggevraagd, geheel vrij om hunne werkjes te doen uitgeven. F. Th. J H. Dobbelmann. f Te Nijmegen overleed heden in den ouderdom van 82 jaar de heer F. Th. J. H. Dobbelmann, oprichter van de zeepfabriek van Gebrs. Dobbelmann. De overledene heeft tal van jaren zitting gehad in de Tweede Kamer, de Provinciale Staten van Gelderland genoodigde was weggebleven, leder wilde die „Plebejersdochter" zien ieder wilde met eigen oogen zien, hoe Blanca zich in hare vernedering schikte. Maar miss Norton ging in trotsche houding en met een glim lach op het gelaat op hare tante af. Graaf Victor volgde haar met Marga retha de schoonste onder de schoenen. Lady Carley nam de jonge vrouw onmiddellijk onder haar beschermen de vleugelen. Margaretha werd voor gesteld en niemand verzuimde de gewone complimenten tot haar te richten. De heeren wenschte graaf Victor geluk met zulk eene ega, ter wijl de dames hare meening achter een spotachtig glimlachje verborgen. Eindelijk ging men aan tafei. Mar garetha nam de eereplaats in, aller oogen waren op haar geves tigd, gereed om haar bij de minste fout de etiquette den handschoen toe te werpen. Zij doorstond glansrijk deze vuur proef. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1