Hoek der Nort Woensdag 18 December Heerlijk,opwekkend is een kop VAN HOUTEN'S j Feuilleton. No,29J. 50e Jaargang. 1912. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. m ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. fibonnentenis-Aduerfentien op zeer uoerdeeiige uoorwaarden 99" Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij weKelijKsche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste loos tot 1 Januari 1913. Tweede Kamer. By de algemeene beschouwingen over de staaisbegrooting repliceerde gisteren de heer Vliegen. Spr. criti- seerde het werkloos blijven der re geering met betrekking tot de regeling der gemeente-financien. in tegenstelling van den heer Van Dedem meende spreker voorts dat meer millioenen uit de grondbelasting zijn te halen. De heer Roodhuizen repliceerend, keurde af de houding van den heer Lohman en critlseerde in dien afge vaardigde, dat hij door het opwerpen der antithese van christenen en hu manisten aanleiding geeft dat in de verkiezingsblaadjes aan het volk wordt wis gemaakt, dat de liberalen daarbij kiezen tegen Christus. Een departement van lands verdediging. Het plan is, om de vereeniging van de ministeries van oorlog en marine tol een departement van Landsverdediging in een afzonderlijk wetsontwerp, waarvan de indiening in den loop der maand Januari verwacht wordt, aanhangig te maken. De Bond van Staatspenslonneering en de verkiezingen. Het hoofdbestuur van den Bond van Staatspenslonneering heeft in een vergadering met het Comité van Actie uit dien bond besloten, buiten alle partijprograms om, aan de Ka- mercandiclaten te verzoeken de vol gende vragen te beantwoorden 1. Wenscht gij een staatspensioen zonder premiebetaling voor ouden van dagen, zoowel voor vrouwen als voor man nen, voor zelfstandigen als voor loontrekkenden, zij het ook dat de toekenning beperkt mocht worden tot hen, die het noodig hebben 2. Moeten, naar uwe .neenirg, de gelden, noodig voor staatspensicen, worden gevonden uit belastingen naar draag kracht 3. Zijt gij bereid, om, ook na aanneming van de wet-Talma,de actie voor staatspenslonneering in de eerstvolgende regeeringsperiode on verflauwd voort te zetten en krachtig te steunen alle pogingen tot terzijde stelling van genoemde wet, of even- tueele voorstellen tot wijziging, voor zoover die gaan In de richting van staatspensioen het Slot Northminster en z'jn laatste Grafelijke bewoners. 10.) .ik heb je mijn buis verboden en je vrg laten gaan, maar ik heb den wissel nog 1 Zoodra je die valsche aantijging durft herhalen, klaag ik je als falsaris aan. Ter wille van Blanca heb ik je toen gespaard, maar keer je hier terug om mijne vrouw te be- leedigen, dan weet Ik van geene verschooning! Oa weg nu!' Met krachtige hand wierp hij de deur open. Zonder iets van zijne kalmte te verliezen, antwoordde Juan „Wel verduiveldzoo'n zoetemelks gezicht en toch zoo scherp ais een scheermesWaarde neef, ik ben nog volstrekt niet verlangend naar de uitvoering van je belofte 1 Dat Mar Voor de beantwoording dier vragen zal verzocht worden, niet nasr partij programs te verwijzen. Hoofdbestuur en Comi'é van Actie hebben a'zoo besloten, dat strikt vast gehouden zal worden aan de besluiten, op de algemeene vergade ring van den bond te Leeuwarden genomen. De bond als zoodanig zal zich stellen boven de politieke par tyen, waardoor Is buitengesloten de bedoeling om met zijn propaganda eenige politieke partij, hoe ook ge naamd, te dienen. Plan 1913. De Nedtrlandsche vereeniging voor economische geographie heeft met het oog op de feestviering in 1913 en het daarmede in verband staande drukke vreemdeliagenbezoek het plan opgevat een beknopten geïiiustreer- den reisgids door Nederland samen te stellen, waarin gewezen wordt op de ontwikkeling en den tegenwoor- gen toestand van Nederlands handel, indus rie en landbouw. Deze gids zal tevens dienen om vtla verkeerde voorstellingen omtrent ons land, die in het buitenland nog tteeds bestaan uit den weg te ruimen. Het plan dezer uitgave ondervoni by de «Centrale Commissie voor plan 1913" instemming en steun er. zoo wordt thans bericht, dat deze economische „Baedeker", behalve in het Nederlandsch ook in het Fransch, Duitsch, Engelsch en Spaansch bet licht zal zien en tegen zeer geringen prys in den handel zal worden ge bracht. De uitgave zal geschieden door de N. V. V. Nygh van Ditraar's uit geversmaatschappij te Rotterdam. Ned. Verbond van Neutrale Vakvereenigingen. in dé" Zondag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van bovenge noemd vei bond is het bestuur ais volgt samengesteld R. Winkel (M.rcurius) den Haag, voorzitter; J. S o.m (Boekverk. bi".) Amsterdam, penningmeester Jac. Bakker (Mercuriu?) Rotterdam, secre taris. Verder nog: H. J. van Kerkhtff te LeidenN. A. de Vroom, te Rot terdam; W. Tilman te Rotterdam J. P. Fokkens, den Haag en Oor teraakcr te Enschedé. De vergadering besloot tot het zenden van een adres naar de Tweede Kamer tegen de Tariefwet, uitdrukke- lijk op grond dat dit ontwerp van wet de verhooging is eener indirecte belasting, welke ongelijk zai drukken op de schouders van het volk. garetha geen lust heeft om mij te volgen, dat begrijp ik. Men ver wisselt niet gaarne de rol van ge' biedster op een kasteel met het lot van een vagebond! Welnu, adieu dan, edele graatAdieu, waarde zusier! Zorg maar, dat je gauw een man krijgt. Adieu lieve vrouw, tot weerziens Niemand antwoordde hem, zelfs niet de oude dienaar, toen hij dien mei een ouden bijnaam toesprak. De zware deur viel achter hem in het slot 'en er volgde eene diepe stilte. Hij was weg, doch al brandden de luchters, al vervulde bloemengeur de lucht, al noodigden kostbare wynen en vruchten tot den maaltijd het was, alsof een spook in de eetzaal rondwaarde. Blanca's oogen hadden eene zege vierende uitdrukking. Zq haatte haar broeder, maar nu had zy hem wel kunnen kussen. Immers dit blonde meisje had haar alles ontnomen: rykdom, eene positie in de maat schappij en den man, dien zij be minde, en nu was zij vernederd, ja vernederd, zooals geen tweede op aarde vernederd kon worden. Ron a cacao Vlissingen, 17 December. De Oranjebond. Gisterenavond hield „de O'anj?- bond" in het Conceit »ebouw een al gemeene vergadering, onder voorz'tter- schap van den heer J. G. van Niflrik. Nadat de notulen van de vorige algemeene vergadering- waren gele zen en goedgekeurd, werd medege deeld dat de heer Piekema zijn be noeming tot bestuurslid heeft aan genomen. Verder deelde de voorzitter mede dat de feestelqkhsden op 31 Augus tus hebben gekost f 100, dus ruim beneden de toegestane i 150. Vervolgens stelde de voorzitter er de vergadering mede in kennis dat op 23 October een vergadering is gehouden van de besturen van „Vlis- Wat er volgde, hoe zy de zaal verlaten had, Margaretha had het niet kunnen zeggen. Zy wist ook niet, hoe lang zij in haar geliefd vertrek aan het venster gezeten had, geheel overgegeven aan bare grenzeiooze vertwijfeling. Eerst door hel openen van de deur werd zy opgeschrikt. Graaf Victor trad binnen, Marga- retha's lichte gestalte, die tegen het halfduister afstak, trok dadeiyk zijn blikken. „Margaretha, is dat venster open vroeg hij. Je mag niet in den tocht zitten, kom ervandaan." Die woorden klonken vriendeiyk, maar koel. Als een willooze volgde zy zyn gebod op. «Victor, vergf f het mq, vergeef het mq I" was ad s, wat zy met moeite uitbracht. Haar tranen veroorzaakten hem har- tepyn. Hij kon haar niet zien lyden. „Margaretha, wrarom ben je niet openhartig geweest Ik zou gezworen hebben op je onschuld, js waarheids liefde en je engelachtige reinheid De gedachte, dat een andere man, en vooral deze Lieve hemelhet is om er het verstand by te verliezen singen Vooruit", „Vreemdelingen verkeer" en den „Oranjebond", ten- e'nde plannen te bespreken voor een eventueele feestviering in 1913. De besturen waren unaniem van co deel dat Vllssingen alles moet doen om dan een voor Vlissingen waardig feest te vieren. Het centraal bestuur voor die feest viering is reeds gevormd waarvan de burgemeester eere-voorzitter is, terwijl de oudste voorzitter van de ver- eenigingen, de heer Winkelman, zich bereid verklaard heeft het voorzitter schap te aanvaarden, wat de heer Van Niftrik met genoegen heeft ver nomen. De verdere samenstelling van het comité hebben wii reeds vroeger ge publiceerd. De vergadering hechtte haargoed- Margaretha zonk voor hem op de knieën en met gevouwen handen zei ze „Ik was een kind, Victor, ik kende hem niet. Ik heb verkeerd gehandeld, ik had je alks moeten zeggen, maar je bent zoo streng ik vrees de, dat ik je zou moeten missenAls ik je niet zoo lief had gehad, zou het mij lichter gevallen zyn je de waarheid te zeggen Angstig keek zy hem aan. „Was het alleen liefde, of vreesde je de gravenkroon te verliezen?" Margaretha wankelde; nog nooit had hq zoo wreed tot haar gesproken „Ik verdien niet beter," antwoord de zy opstaande. „Ik heb je eenmaal misleid, waarom zou je my nu ge' looven Op je vraag heb ik niets te antwoorden, je meent, dat een meisje, dat met |uan Norton in kennis was, nooit je vrouw kan zyn Beslis over myn lot 1 Zeg mij, dat ik moet heengaan als je wilt en je handelt recht!" Haar zeggen heen te gaan Eer zouden de sterren van den hemd vallen, eer hij over zqn hart zou kunnen krygen zich van Margaretha keuring aan de voorgestelde samen steling van hst comité. De voorzitter zeide daarna dat het comüé de plannen besproken heeft voor een feestviering het volgend jaar te houden. Het voornemen bestaat een hlstorischen optocht te houden, een voorstelling gevende van de verschillende episodes in ons land, n'. het glanspunt, het verval en het herleven van Nederland. Veider ligt het inde bedoeling een cantate te geven, waarvoor de tekst door den heer Landsman is geschreven terwqi de muziek gecomponeerd wordt door den heer Van 't Kruys. De cantate zal behoorlijk aanpas sen aan den optocht en eveneens een historisch karakter dragen. De voorzitter zeide dat wat de geldmiddelen betreft de Oranjebond het volgend jaar za! kunnen be schikken over f 700, „Vlissingen Vooruit" over i 200 en Vreemd.din- gen-verkeer, welker vereeniging haar gelden aan het nuttige doel der ver eeniging bes eedt, over f 50, alzoo in totaal f 1000. De vorige optocht, weike in 1911 is gehouden, heeft f 2000 gekost, zoodat er nog ongeveer f 1000 te kort komt. Er zal getracht worden deze som van particulieren bijeen te krijgen, doch de voorzitter twijfelde niet aan de offervaardigheid van Vlissingen waar het zulk een natio naal feest geldt. De voorzitter gaf hierop het woord aan den heer T. E. Bretschneider die nadere inlichtingen zou geven be treffende den optocht. De heer Bretschneider zeide dat hy nog niet, geheel gereed was met zyn plan, omdat hy eerst de goedkeuring van de vergadering wenschte af te wachten over de voorstellen van het centraal comité. Het is de bedoeling in den optocht zooveel mogeiyk te vertolken de ver schillende lydperken, welke de heer Landsman in zyn cantate heeft neer gelegd. De optocht zal moeten weergeven twee groote tegenstellingen, nl. Na poleon en Koning Willem I. De optocht zal niet in elkaar gezet moeten worden door éen persoon het is beter de onderdeelen over te laten aan verschillende vakvereni gingen, die bijv. een beeld kunnen geven van verschillende ambachten van thans en 100 jaar terug. De heer B etschneider meende dat, wanneer medewerking van verschil lende vereenigingen kan worden ver kregen dit aan het geheel zal ten goede komen, hoewel natuurlijk een leidende gedachte moet voorzitten en daarom zal het comité de defini tieve plannen vaststellen. De optocht zal als passend aan de historie een maréchalen en mili- te scheiden. Zyn gansche toorn was by dat woord verdwenen. „Je zeggen weg te gaan I" her haalde hy, „Margaretha, myn geluk en mijn a! I* Hij sloeg zyn armen om haar heen en drukte haar hartstochtelijk aan zijne borst. „Schenk je my vergiffenis fluis terde de jonge vrouw. „Ach Victor, geloof je, dat ik alleen uit liefdé heb gezwegen Geloof je dat, Victor, en wil je 't me vergeven „Ik geloof het, ik vergeef je alles Margaretha!" antwoordde hy harts tochtelijk. „Wat zou ik je niet ver geven Maar ach had je me er slechts een enkel woord van gezegd I" Zy leunde met haar hoofd aan zyn schouder. „Een, tweemaal nam ik me voor je aiies te zeggen, maar als ik aan je strengheid in verschillende dingen dacht, dan ontzonk mq tel kens de moed. Schenk mq deze en kele maal vergiffenis en ik zal nooit meer geheimen voor je hebben. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1