MierlM Dinsdag- 17 December No.298. 50e Jaargang, 1912. Gemeentebestuur. GEMHMTEHAAO *111 VtlSSINGEN Feuilleton. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemenis-Aduertentiin op zeer eoordeslige voorwaarden het Slot Nortiiminster en zjsi laatste Grafelijke bewoners. 9-) BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgeven Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. m. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. OPENBARE VERGADERING VAN DEN op Vrijdag 20 December 1912, des namiddags ten 2 ure. A. Medec'eeiingen. B. O ret te leggen stukken. C. Te verleenen onts'ag aan A. C. Abraharase als onderwijzer aan school D. D. Benoemingen 1. Van leden eener commissie van onderzoek voor de administratis V3n het Grondbedrijf2. Van 3 leden der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs wegens periodieke afhe- ding van de heeren van der Aa, van de Sanae en Kloeke3. van éen lid van het Algemeen Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer j. Loois Azn4. van een regent en een regentes over het Gasthuis wegens periodieke aftreding van den heer M. J. Verhorst en mevrouw Landsman van Halm5 van een regentes en een regent van het Burger Weeshuis wegens periodieke aftreding van me vrouw de Ruyler-de Vey Mestdagh en den heer P. I. Mortier6. van een lid der commissie voor de Zeemans en Visschersbeurs wegens periodieke aftreding van den heer W. N. Rottier. Te behandelen punten: I. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wederopbouw van de spits van den St. Jacobstoren. 2 Idem naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten betreffende aanvulling van artikel 10 bouwver ordening. 3. Idem tot vaststelling eener ver ordening tot regeling van de rangen en jaarwedden van den gemeente bouwmeester en het personeel bij de gemeentewerken en van den contro leur voor den hoofdelljken omslag. 4. Idem tot wijziging van het raads besluit betreffende tijdelijke vestiging van huipklassen in school C. 5. Idem lot uitbreiding van het on derwijzend personeel in de nuttige handwerken aan de scholen E. en F. 6. Idem tot beschikking op een adres van J. G. Meijer betreffende uitstel van bebouwing van grond aai den Boulevard Bankert. 7. Idem betrtffende buitengewone werken aan het raadhuis. 8. Idem tot onderhandsche verhu ring en verpachtihg van gemeente- eigendommen. 9. idem befreffmde rioleering en verharding van de Lampsensslraat ten Noorden van de Aagjt Dekenstraat. 10. Idem tol herstelling van storm schade aan de borstwering van den Boulevard de Ruyter. II. Idem tot beschikking op een o— „Blanca, jij alleen bent bedaard zeg eens, hoe komt hij er toe, Mar- garetha zijne vrouw te noemen „Omdat ze het is I* antwoordde Blanca, wier oogen begonnen te schitteren. „Omdat ze het is 1" herhaalde de andere honend. „Wel verduiveld, zij behoort mij, zoo waar als ik hier voor je sta 1 Den dertienden Mei van het vorige jaar ben ik te Glasgow met Margaretha Dobb getrouwd. Zij telde pas vijftien jaar, toen ik haar leerde kennen. Dat was in Schotland. „Wij raakten verliefd, wisselden onze portretten en deden wandelin gen in den maneschijn en dergelijke dwaasheden meer. Het uur van schei adres van S. M. Visser omtrent aan koop van den voormaligen molen aan de Kaaskade. 12. item naar aanleiding van een adres van het Uitvoerend Comilé der in 1913 te M ddelburg te houden tentoonstelling. 13. Idem tot wijziging der veror dening op de Zeemans- eh Visschers beurs 14. Idem tot vaststelling eener Ver ordening op het merken van boter in deze gemeente. 15 Idem lot 4a wijziging der ge meente- begrootiig dienst 1912. 16. Behandeling reclames Hoofde lijke n Omsl3g. 17. Vaststelling 3a Suppletoir ko hier Hoofdelyken omslag dienst 1912. De Rijksmiddelen. Wanneer men de opbrengst der middelen over de maand November van de drie laatste jaren vergelijkt, dan valt het niet ie verwonderen, dat het totaal bedrag van dit jaar niet veei hooger is dan dat van verleden jaar. Toen toch was het acciès, even als in 1910. buitengewoon groot ge weest, en wel voornamelijk ais gevolg van de aanzienlijke opbrengst der successierechten. Waar deze bron van inkomst thans bijna 7 ton minder heeft opgeleverd dan in 19U, kon de totaal-ontvangst dit jaar niet veel bo ven die van het vorige stijgen. En wanneer de suiker-accijns, doordien November 1912 vijf Zaterdagen telde, dan ook niet had kunnen medehelpen en bijna 5 ton meer opbracht dan in dezelfde maand van 1911, zou de afgeloopen maand zeer zeker bij haar naamgenoot van 1911 zijn achter-y gebleven. Nu was de opbrengst f 20.384.540,695, tegen f 20,378 721.38 in November 1911, dus f 5819.316 meer. Behalve bij de reeds genoemde bronnen van inkomst (suiker-accijns en successierechten) zijn bij vergelij king met verleden jaar slechts geringe schommelingen op te merken. Zoo werd meer ontvangen uit de grond belasting f 49.000, de personeele be lasting f 14,000, de vermogensbelasting 10,000, da invoe rechten f 129,000, den suikeraccijns f 481,000, denzoui- accyns f 22.000, dien op het geslacht f 27.000, de registratierecht si f 36,000, de hypotheekrechten f 3000, de do meinen f 37,000, de posterQen f 53,000, de rpstelegraaf f 39,000 en de loods gelden f 51,000. Minder daarentegen leverden op de bedrijfsbelasting t 172,000, het recht op de mijnen f 500, de wijn accijns f 8000, die op het gedistilleerd f 14,000, en die op bieren en azijnen i 40,000, de belasting op gouden en zilveren werken 1 1000, de zegel den kwam, Margaretha moest (erug naar de kostschool en ik moest naar zee. Den dag dat wij Scholiand ver lieten, gingen wij eene kerk binnen en lieten ons trouwen. Ik moet er kennen, dat wij elkaar sedert niet meer gezien hebben, maar zij is toch mijne vrouwalleen het eerste huwe lijk is geldig volgens de wet. Graaf Victor Norton is getrouwd met de echtgenoote van een ander." „Zij komt weer bij," viel Blanca hem in de rede. Zij sprak bedaardalleen in haar oogen was (e zien, wat in haar om ging. Zij hield Margaretha een glas champagne aan de lippen en zei de gebiedend„DrinkMargaretha dronk werktuigelijk; toen opende zij de oogen. Haar eerste blik viel op den graaf, die naast haar stond. „Wat is er gebeurd Halsterde zij, doch op hetzelfde oogenblik zag zij juan en bedekts haar gelaat met beide handen. „Maak je niet bevreesd," sprtk Victor, „die man is een leugenaar van zijn verhaal kan geen woord waar zijn. O .fke.i alles, Margaretha, en ik wijs hem de deir." rechten f 12 000, de successierechten f 685,000 en de Staatsloterij f 13,000. Over de eirsfe elf maanden van 1912 werd meer onlvangen dan over hetzelfde tijdvak van 1911 uit de grondbelasting f 153,000, het perso neel f 400,000, de bedrijfsbelasting, f 844,000, de vermogensbei? s ing f 379 000, het ncht op de mijnen f 3000, de invoerrechten f 1 617,000, d :n suikeraccijns f 987,000, hel gedis- liiieerd f 476,000, den zoutaccqns f63,000, dien op het geslacht f 188,000, de gouden en zilveren werken f 26,000, de zegelrechten f 269,000, de regis - frslierechten f481,000, de hypotheek rechten f 33 000, de posterijen f 733 000, de rijkstelegraaf f 437 000, de jacht- en vischacten f 12,000 en de loodsgelden f 297,000. Minder brachten op de wyn- éccijns f139,000, die op bi.r en azijn f7000, de successierechten f 1,793.000, de domeinen f 10,000 en de S aats- loterij f 1000. Uit deze vergelijkende cijfers blijkt, dat de middelen, die cfhankeiijk zijn van de welvaart en den materieelen vooruitgang van ons volk, voor zoo ver thans reeds kan worden gecon stateerd, in het afgeloopen gedeelte van 1912 prachtige resultaten hebben opgeleverd. De opbrengst over de eerste elf maanden van 1912 was dan ook f 172.602.908,61', legen f 167,152.661 42 in 1911, zoodat de geheele vermeerdering reeds f 5,450,247.195 bedraagt. („Nieuwe Crt.") Tweede Kamer. Da algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting werden Zaterdag voortgezet. De heer Tijdeman betoogde de noodzakelijkheid van de vrijzinnige concentratie om, aangezien door de tactiek van verdeeling de vrijzinnige beginselen tijdelijk in raiscrediet zijn gebracht, aan het volk te doen inzien het onware van de bewr ringen, dat de vrijzinnigen socialisten en gods diensthaters zouden zijn. Spr. betoogde dat de regeering zich wel degelijk liet baheerschen door confess!oneele gevoelens, hetgeen schadelijk is in hei algemeen belang. De heer De Visser protesteerde tegen de voorstelling van mr. Drucker als zouden op het gebied van sociale wetgeving alleen aan de linkerzijde kampioenen van particulier initiatief gezeten zijn. Hij ontkende tegenover den heer de Beaufort, dat religieuss anihitesen als roomsch-proiesta'ntsch, orthodox-modern en hervormd-gere formeerd op de debetzijde van de rechterzijde zijn te boeken. Voorts merkte spr. op, dat hij steeds op practische en theoretische gronden de antithese tusschen Chris- teiljken en paganisten heeft bestreden. „Dat zullen wij eens zien viel juan in. „Antwoord MargarethaHoe komt graaf Norton er toe jou zijne vrouw te noemen |e bant mijne vrouw, dat e-ken je dadelijk door je schrik er. bezwijmen 1" „Margaretha, je hoort wat hij zegt i1' riep Victor in vertwijfeling. „Om 's Hemels wii, spreek tochDe aanblik van dien man maakt mij razend. Spreek en loochent het, waarvan hij je beschuldigt „Als zij dat kon 1" hoonde Juan. •Margaretha's borst zwoegde; zij wilde spreken eindelijk vond zij woorden. ,.Ik kan het ik loochen alles Hei is eene schandeiyke leugen stiet zij uit. „Victo-, Victor, jaag hem weg. Het is ri t waar 1 Ik ben zijne vrouw niet!" Met een duivelachtig honend ge laat trad |uan voor haar. „Je loochent het dus werk lijk?' vroeg hy mei nadruk. „Margaretha Dobb, kan jij je nog de maand Mei van het vorige jaar herinneren? Kijk dit portret eens aan. Is dat jou portret ni U Z'e dezen ring aan myn vinger eens. Heb jy me dien niet gegeven Denk eens Spr. wist niet, dat het openbare leven beïnvloed wordt door theolo gische nuanceeringen en invloeden. Vervolgens critiseerde hij de benoe ming van prof. Noordtzy. Inzake de verhouding tusschen kerk en staat juichte spr. d; verklaring van minister Heemske-k toe, dat hij art. 171 Grond wet zal handhaven. De heer Hugenhoitz critiseerde sche-p het optreden tegen den ma- t'ozenbond. Hofberichten. H. M. de Koningin heeft tot ver tegenwoordiger bij de bijzetting van het sloffeiyk overschot van prins Lultpold, regent van Beieren aange wezen den gep. generaal-majoor jh-. Van de Poll, opperschenker bij het Koninklijk Huls, aan wien is toege voegd de kapitein jhr. Sickinghe, dienstdoend adjudant van H. M De missie vertrok heden naar Mii ichen. Wijziging Burgerlijk Wetboek. Naar „De Tijd" verneemt, zal zeer spoedig worden ingediend een wets- vootstel tot vereenvoudiging in de vormvereischten van het huwelyk en tot betere doorvoering van de Zon dagsrust ten bureele van den burger leken stand. Mededeeling van den minister van oorlog Naar aanleiding van een opmer king in het Voorlooplg Verslag om trent de Oorlog3begrooting deelt de minister van oorlog per brief aan de Tweede Kamer mede, dat het justi tieel onderzoek in zake de verdrin king van een militair wielryder te Zulfen nog niet is afgeloopen, doch evenwel bericht kan worden, dat op 9 Nov. een oefening plaats had in het overtrekken der gracht door middel van een „drijfzak", zijnde eer hulsel van waterdicht goed, ge vuld met sPoo, die met een touw raar de overzijde werd getrokken na atloop van de oefening. By dat overtrekken hadden drie mannen op de zak plaats genomen, waaronder de korporaal Piets, de zak most hebben geheid, waardoor ze alle drie te water raakten, doch de kor poraal werd na eenigen tijd leven loos opgehaald. Wereldtentoonstelling Gent 1913. De Vereeniging voor Terrtoon- stellingsbelargen en de Ned. Ver eeniging van Exposanten hebben tezamen een onderzoek doen instel len naar de mogelijkheid van een Nederlandsche deelneming aan de Internationale tentoonstelling te Gent in 1913. Dit onderzoek heeft tot een zeer gunstige uitkomst by de Nederland- aan die kleine kapei en aan den geestelijke en probeer dan nog eens te loochenen, dat je mijne vrouw bent r Doch zij wankelde nier, ai mocht hij dit verwacht hebben. Zy stond tegenover hem als eene leeuwin. ,!k loochen het, ellendeling, om dat het niet waar is 1" riepzy uit, en zich naar den graaf keerend, vervolg de zy „Victor, luister naar my Ik wil je alles bekennen, wat ik je tot heden verzweeg, verzweeg uit overgroote liefde voor jou Ik telde pas vijftien jaar, toen wy eikaar aan troffen te Glasgow, waar ik myne vacantie doorbracht. Wy zagen elkander meermalen en hy had er slag van myne kinderiyke fantasie op te wekken en my te boeien. Den laatsten dag vóir onze scheiding noodfgde hij me uit tot eene wande ling. Hy bracht my in eene afgele gen kapel, gebood my myne h md in de zyne te leggen en te zweren, dat ik zyne vrouw zou worden. E' was geene levende ziel in de kerk behalve wy tweeën. Toen wy weer buiten kwamen, ontmoetten wy myn papa. Met een handdruk scheidden scbe indusirieelen geleid, terwijl de tentoonstelling belooft hoogst belang rijk te worden. De minister van landbouw, nij verheid en handel heeft by missive van 10 Juli ji. onder zekere voor waarden de medewerking der regee- ririg toegezegd, bestaande uit de toekenning van een rijkssubsidie, be noeming van een regeeringscommis- saris ei instelling van een offici- eele Nederlandsche tentoonstellings commissie, terwijl met het oog hier op een crediet op de Staafsbegroo- ting voor 1913 is uitgetrokken. In afwachting van de beslissing der S'ater.-Generaal omtrent dit cre- di t hebben g noemde vereenigingen in overieg met de regeering mr. Th. Stuart uitgenoodigd eene voorioopige commissie te vo'men en a's voor zitter daarvan op te treden. Het is de bedoeling dat bij goedkeuring van het aangevraagde crediet de leden der voorioopige Commissie tot lid der officieeie Nederlandsche Commissie worden benoemd en dat mr. Th. Stuart tevens ais commis saris-generaal voor Nedetland zal opireden. De Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft Vrydag in hare avond- zitting lang na middernacht het rykssubsidle met algemeene stemmen aangenomen, zoodat thans alleen de meer formeele goedkeuring der geheele begrooting in de Eerste Kamer wordt afgewacht. Inmiddels hebben zich reeds vele exposanten aangegeven, De Commissie heeft daarom een kantoor geopend, Kal- verstraat 64 te Amsterdam, alwaar tevens het secretariaat is hevestigd. Een onderscheiding. Dezer dagen werd een byzondere onderscheiding in de Huisorde van Oranje, namelijk het Gouden Kruis van Verdienste, namens H. M. de Koningin, door den Prins der Ne derlanden uitgereikt aan den adju dant-onderofficier, ordonnans van H. M. de Koningin, G. de Rudder. Deze verdienstelijke onderofficier keerde, na volbrachten 16 jarigen diensttijd in Nederl.-lnd;ë, naar het moederland terug, waar hij kort na zyne pensionneering tot zyne tegen woordige betrekking werd benoemd. Gedurende zijn militairen dienst- tyd in Nsd.-lndie wist hy zich de zoo zeldzame onderscheiding van Ridder 3e kl. der Militaire Willems orde te verwerven, tydens de laatste expeditie op Celebes, terwyi hem een eervolle vermelding werd toege kend voor zyne krijgsverrichtingen op Atjeb. De jongste onderscheiding in de Huisorde werd hem verleend, wegens volbrachten 36jarigen diensttijd. wy en tot op heden hebben wy ei kaar niet weer gezien. Victor, doe my geen verwijten 1 Ik was toen nog een onervaren kind Hij was nauwe lijks weg, of ik baatte hem. Op zyn brieven heb ik slechis eene enkele maal geantwoord en dat was alleen om verder lastigvallen te voorkomen. Dat is alles I Ach, Victor, vergeef het my, ik wist nief, waf ik deed De graaf was bleek geworden, doch hij bleef zich volkomen meester. Zyne kalmte maakte zelfs juan onzeker in zyne houding. Hy boog zich over het betraande gelaat zyner vrouw en sprak „Ik geloof je i Je eenige fout is, dat je me niet openhartig alles gezegd hebt 1" Zacht liet hij haar op een stoel neer en keerde zich toen naar Juan. Op gebiedenden toon voegde hy hem toe: „Juan, jy verlaatoogenblikkeiyk het slot en wee je, als ik je hier weer zie. Vijf jaren geleden heb je een valschen wissel van drieduizend pond sterling op myn naam uitgageven." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1