Eerste Blad m Maandag 16 December „Op afbetaling." No.29'7, 50e Jaargang. 1912. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- m Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. abonnements-fldsjerfenfiën op zeer uoordeeüge aooriwaarders Feiiilleton. Het Slot Nortliminster en z "n laatste Grafelijke bewoners. Brieven uit de Hofstad. h J y VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bü alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. S ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Waar schuld ontstaat, dient kwijting te volgenhet eene is een logisch gevolg van het andere. Want in de gevallen waar geen aflossing der schuld gevorderd wordt, is het karak ter van deze laatste feitelijk gewijzigd, en is zij meer gift geworden of tijde lijke schenking. In normale omstan digheden echter, voert elke schuld in haar gevolg een vordering, en bijge volg den eisch tot afdoening hiervan, mede. Nu is van oudsher af en bij alle volken niets voor zoo zedelijk bindend gehouden dan het aflossen eener schuld. Met zegelen beklonken, wer den aan de stipte nakoming de meest strenge eischen gesteldbij gebreke waarvan de schuldenaar, als het ware uit de gemeenschap gestooten, met lijf en leven boete deed voor hetgeen hij naliet te doen. De moderne tijden hebben echter in alle cultuurstaten mildere begrippen omtrent den nalatigen schuldenaar doen postvatten het leven van dezen wordt niet meer, zijn lijf zelden meer den schuldeischer tot kwijting der verplichtingen afgestaan. Een schuld aangaan op de voorwaarden als in Shakespeare's bekend tooneelwerk „De Koopman van Venetië", waar in den schuldbrief de bepaling opge nomen werd, dat bij gebreke van delging, een pond vleeseli uit des schuldenaars lichaam gesneden mocht worden, zulk een bepaling zou bij den huidigen stand van het rechts begrip ontoelaatbaar zijn. Toch, al wordt heden ten dage niet het vleesch van den schuldenaar geëischt, moreel is hij nog e\en sterk aan zijn beloften gebonden als vroe ger; ja zelfs nog meer. Want naar mate het zedelijk peil der volkeren stijgt, en barbaarsche overleveringen en gebruiken zijn weggevallen, naar die mate is ook de moreele verplich ting tot afdoening der eenmaal aan gegane beloften gestegen, nu lijfs dwang geheel tot het verleden is gaan behooren. De vraag mag evenwel gesteld of de bankroetier van thans, die door de mazen der wet heenge- slopen vrijelijk zich bewegen kan er voor zichzelf zooveel beter aan toe is, dan zijn voorganger in vroegere eeuwen, met wien korter metten ge maakt werden. Doch hoe het zij, waar over en weer, zoo schuldenaar als schuld- 8.) o „Ongetwijfeld zult ge nog veel moeten leeren", sprak zij spottend. „Victor doe je best om je vrouw aan haar verstand te brengen, dat, ondanks den zoeten klank, hare stem aangena mer zal zijn, als zij wat zachter spreekt. Arm kind Het was niet anders te verwachten. Ik zal daarom wat toegevend zijn voor de gewoonten van haar stand I Kom, de klok luidt. Tot straks bij het diner over een uurtje Met denzelfden verachtelijken glim lach boog zij en in voorname houding ging zij hen voorbij en verliet de kamer. eischer, het beste gebaat zijn bij een redelijke afwikkeling der gemaakte bepalingen, daar spreekt het vanzelf, dat de laatste deze bepalingen gaarne zoo tracht in te richten, dat onderwijl hij zelf geen nadeel lijdt, aan zijn tegenpartij de aflossing van het hem schuldige gemakkelijk wordt gemaakt. Aldus zien wij vooral in de laatste jaren bij den d.igelijkschen handel een systeem van schuld-aangaan en schuld-aflossen opkomen, dat van de grootste leeningen, met name staats leningen, zij het ook gewijzigd is overgenomen het stelsel van perio dieke schulddelging. Zulk een schuld wordt in kleine deelen en op gezette tijden afbetaald, zooals van te voren is bepaald. Onder de kleine burgerij heet dit stelsel van aankoop en af doen koopen op afbetaling. Feitelijk echter wordt alles gekocht in de wereld op afbetalingdoch in den engeren zin, hier bedoeld, ge schiedt die betaling niet in-eens, doch geleidelijk bij kieine gedeelten. En mits goed toegepast kan daarin weinig afkeurenswaardigs liggen. Wanneer solvabele personen dezen vorm van credietueming aanvaarden willen, en de credietgever daartegen geen overwegend bezwaar doet gel den, kan men zich er volkomen bij nederleggen. Echter voor éene zaak dient te worden gewaaktdeze, dat het credietnemen, het schuld-aangaan er zoo gemakkelijk mede in de hand gewerkt wordt. Men koopt, maar heeft het noodige niet om de koop som te voldoen toch komt de koop tot stand, doch de kooper betaalt het gekochte niet. Hij zal het doen; dat is zijn beiofte. Of hij haar nakomen zal, nakomen kén, is aan de toekomst overgelaten. AI wie, boven zijn kracht op haar vertrouwt, zal tegen zijn wil en voornemen, bedrogen uitkomen en zelf bedrieger worden, want hij zal zijn beloften niet inlossen kunnen, zijn schuld niet kunnen voldoen, en het in hem gestelde vertrouwen moe ten bedriegen. Toch is, vooral in de groote steden van ons land, het stelsel „op afbeta ling" in de laatste jaren zoo ontzet tend toegenomen, dat men versteld zou staan over- den omvang, welke dit handelsysteem verkregen heeft. Gaat het den kleineren handelstand nu beter, sinds „op afbetaling" bur gerrecht verkreegzijn de koopers volgens dit stelsel, er alleen zóo tevreden mede Wij zouden het niet durven beamen. Doch dat het zich handhaaft niet alleen, maar ook in omvang toeneemt bewijst dat er iets aan ten grondslag ligt, hetwelk zich nauw aan den menschelijken aard aansluit. Het is dit, dat de meesten onzer niet in zich zelf de kracht tot daden kunnen vinden, en anderer hulp Dat was Margaretha's verwelkoming i het stamslot van haar echtgenoot 1 IV. Nauwelijks twee uren na bovenge melde gebeurtenissen naderde een jonge man het slot Njrthminster. De nacht was donker, de lucht drukkend men had een gevoel als dreigde er een onweder. Intusschen schenen de duisternis noch de stilte den eenzamen laten wandelaar te hinderen. Met de handen in de zakken stapte hij vlug voort. Hij was iangzijn gang was veerkrachtig, meer kou men in de duisternis niet opmerken. Hij kreeg de oude muren van het kasteel in het oog. Eene zee van licht stroomde door de vensters der eerste verdieping. De jonkman bleef staan en richtte dreigend het oog naar bo ven. Hij knarste met de tanden en sprak „Het is vier jaar gek den, edele graaf, dat je mij de deur uitwierp en dreigde mij aan het recht over te leveren, als ik me ooit weer vertoonde. Ik zwoer wraak, heer neef en nu is het uur gekomen, dank zij het meisje, dal mij heeft bedrogen, maar waar door nu je trots en je jaloerschheid zullen schipbreuk lijden. De pil, die ik je zal laten slikken, zal niet aaa- daarbij noodig hebben. De daad hier iste sparen. Inderdaad is om te sparen, te overleggen, een voortdu rende wilskracht noodig, die waarlijk niet iedereen noch ook in genoeg zame mate eigen is. Daarbij komt nu dit stelsel hem te hulp. Waarvoor hij wilde sparen, het voorwerp van zijn begeerte, wordt hem aanstonds ver strekt. Maar niet daarvoor, doch daarnd moet hij nu sparen en bijeen garen de som die voor den aankoop vereischt werd. Bovendien hij móét sparen, anders verbreekt hij zijn be lofte van afbetaling, met al de wet telijke gevolgen van dien. Er komt hen dus iemand krachtdadig tot het bijeenbrengen der vereischte som aanzetten. En ziet, na eenigen tijd zal hij werkelijk het bedrag hebben afbetaald. Zoo althans is de geregel de, de normale gang van zaken en daartegen valt werkelijk niet veel in te brengen. Doch zoo wij niet uitsluitend het oog gevestigd houden op de mate- genaam zijn voor je fijn gehemelte 1" Hij hief den zwaren ijzeren klop per op en Het dien met kracht op de eikenhouten deur vallen, zoodat het in huis er van dreunde. Toen keek hij weer naar boven. „Wie had ooit gedacht, die bede- iaarsprinses hier terug te vinden ais gebiedster van het slot vervolgde hij. „Ik zou wel eens willen weten wat mijne zuster Blanca er van ge zegd heeft. Ze zal wel als eene be zetene geraasd hebben De deur ging open en een grijsaard verscheen op den drempel. De jonk man trad hem tegemoet. „Juan riep de oude man uit en verschrikt deed hij eene schrede ach terwaarts. „Mister Juan, asjeblief Hooper!" zeide de ander, hem op aanmatigen den toon terechtwijzend." „Wel, oude, dat is een verrassing, hè en hij drukte hem zoo krachtig de hand, dat de oude man een kreet van pijn niet kon onderdrukken. Het volle licht uit het portaal viel nu op de gestalte van den jonkman. Hij had bronski rurige onverschrokken gelaatstrekken en zwart haar. rieele zijde van dit vraagstuk, en ook eens den ideeëlen kant uit willen zien, dan worden we gewaar hoe het „afbetalings"-stelsel al een groot deel der meoschelijke verhoudingen be paalt. Of gaat de jeugd, om een voor beeld te noemen, niet ter schole om later als bruikbaar lid der maatschap pij, aan deze af te betalen, wat haar aan kennis en opvoeding werd „voor geschoten" Bij hoe oneindig veel gevallen zien wij, dat degene, wien een vertrouwenspost, een plaats van gewicht werd aangewezen, deze slechts „op afbetaling" ontving, afbe taling in den vorm, dat hij doet blijken •de man te zijn, op wien terecht de keuze viel? En wat kan de liefde der ouders anders dan eene „op afbeta ling" zijn Zeker, we weten heel goed, dat de ouders niet daarom hun kinderen een zoo gelukkig mogelijke jeugd gunnen, om er dank en niets dan dank voor te oogsten. Het ouder hart geeft, omdat het niet anders dan „Wat is dat, Hooper Geen woord om mij te verwelkomen vroeg hij spottend. „Sta je sprakeloos bij het zien van den verworpen gravenzoon? Je weet wel wie ik bedoel den graaf, mijne zuster en de nieuwe meesteres met den kleinen erfheer? Zijn ze in de eelzaal De oude man, die nog niet van zijne ontsteltenis bekomen was, sta melde iets. dat op ja" geleek, en, voor hij dit verhinderen kon, had de iate en onwelkome gast de breede marmeren trap reeds bereikt en was met een paar sprongen boven. Het volgende oogenblik stond hij op den drempel der eetzaal. Als de bliksem ingeslagen ware, had de uitwerking niet grocter tan ken zijn. Een kreet van verrassing, --en allen sprongen op van hunne zitplaatsen en richtten het oog op Juan Norton. Deze nam een theatrale houding aan. „Het tooneel stelt voor; Eene zaai ten huize van den beruchten Don Giovanni, muziek tremolohet ooneel is zwak verlichtDon Pedro geven kan, geven wil, maar het acht de weelde niet gering, zoo de kin deren desnoods eerst 'op later jaren, want de jeugd is er te oppervlakkig, vaak te egoïstisch toe, zoo op vol wassen leeftijd dan de jongeren, een deel der eenmaal aan ouderliefde ont vangen schatten, in dankbare toewij ding kunnen afbetalen een deel, want de hoofdsom zal nimmer geheel kun nen worden afgedaan, hetgeen trou wens ook niet verlangd wordt. Hoe laat eerst, en hoe dikwijls ook- te laat, komt bij de kinderen het besef in vollen omvang boven, wat zij hun ouders verschuldigd zijn, wat zij aan hen hebben „af te betalen." Eerst moeten zij zelf dikwijls ouders geworden zijn, vooraleer het juiste begrip in hen is gerijpt, hoe groot wel de hoofdsom is, die zij ontvingen, maar waarvan zij de afbetalings-jaren lang uitstelden. Waar schuld ontstaat, schreven wij hierboven, dient kwijting te volgen. Laten daarom zij vooral zich onder de jongeren gelukkig prij zen, die als het „op afbetaling" aan komt, hun „schuldeischers" nog be reiken kunnen. Bij de Haagsche Tram heerscht de bepaling,dat Scheveningsche vrouwen, of vischvrouwen in 't algemeen, niet in de wagens mogen komen, met een vischmand. Zij moeten dan buiteiiop staan en nog wel voorop, zelfs ach terop mogen zij niet. Dat zij niet in den wagen mogen, zie, dat kan ik nog begrijpen, omdat de vischlucht nu juist niet een van de aangenaamste geurtjes is. Maar de consequentie gebiedt dan toch zeker, dat alle onaangenaam riekende persoonlijkheden geweerd worden, ook al hebben zij geen pakje bij zich, oi wel een korf. Mis! Dit nu juist is niet het geval, daarvan heb ik de bewijzen, althans de ondervinding. ik zat in een tram en met mij nog een 10 tal andere menschen, waar onder eenige dames. Een vischvrouw wilde instappen, werd naar voren gezonden door den conducteur. Wij rijden voort volgende halte. Dame stapt in. Zij zat nog niet goed en wel, of daar had je de pop pen aan 't dansen. Een lucht om van te walgen. De dame bleek zich nog al zwaar geparfumeerd te hebben. In een oogenblik was de wagen vol van een zware, ik zou haast zeg gen ondragelijke lucht, die niet uit te houden was. Eenige heeren gingen op het achterbalkon staan en rookten een sigaar, zelfs de dames keken bedrukt, durfden schier geen adem meer halen. treedt binnen...." Met een lulden lach brak hij af en vervolgde op gewonen toon: „Eene aangename verrassing, niet waar? Zeer onverwacht,hè Blanca, hoe maak je 't? Hoogvereerde graaf, uw ondetdanige dienaai 1 Het spijt mij u te storen, maar ik vernam, dat mijne vrouw hier is, en nu kom ik halen. Ah, werkelijk daar is zeMar* garetha, ben je te gast op het grafelp slot der Norton's? Mijn engel, heet je heer gemaal toch hartelijk welkom!" en, voordat Iemand het verhinderen kon, sloeg hij de armen om Marga- retha, die bezwijmde. Met een kreet van woede wierp graaf Victor zich op den sioutmoedi- gen indringer en rukte de bewuste- looze vrouw los uit zijn armen. „Ellendige schurk 1" riep hjj, „terug, of je betaalt je vermetelheid met je leven I Hoe duift je 't wagen mjjn vrouw aan te raken?" „Jou vrouw Dat is wat moois Eene nieuwe wet zeker, die de vrouwen veroorlooft met twee mannen getrouwd te zijn (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1