Zaterdag 14 December No.29 Feuilleton. 50e Jaargang. 1912. tren. OP. ATEN. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Adoertsntiën op zeer tToordêeiige uoorwaarden BINNENLAND* Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. HU DEM HUI OP BEU Til. IRO' van \OIET i aap" IR. 4.45a 10.40 2.50 7.30 7-10g 1.1.10 l, 5.50 pc. 5.15a 9.30g 112.30 2.50, 5.10g, 7.80, 110.50 9.20 M5§. 6.45, [8.40 7.40 7.40, ■n op 6.45 1.40 BO* L20 VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. SM ADVERTENTIÊNvan 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Tweede Kamer. De algemeene beschouwingen over de staatsbegroo'ing werden gisteren voortgezet. De heer Lohman verdedigde de werkzaamheden van het kabinet. Dat er niet meer tot stand kwam, is de schuld van de Kamer zelf, die dagen verspilde met doelloos praten. Wat het concentratieprogram aan gaat wijzen de concenfatie-mannen wel met edelen zwier de sociaal democraten af, maar eigenlijk komt dat program r.eer op hetgeen de re visionisten onder de sociaal demo craten wenschen. Ook vroeg spreker waar men het geld vandaan wil halen voor de maatregelen welke op dat program voorkomen. Dit dient gezegd nu men de kiezers wil lokken met staatspen sioen. In de toekomst verlangde spr. van het kabinet, dat hij ook roemde, omdat het eenzijdigheid had weten te ver mijden, le steeds betere organisatie van leger en vloot 2e krachtige verbetering onzer rechtsinstellingen verdere ontwikkeling van het onder wijs op de grondslagen door dr. Kuyper gelegd, opdat het particulier initiatief volkomen tot zijn recht kome 4e. de baan vrij te houden voor het christendom in IndiS 5e een kiesrecht-oplossing, waaibü zoo veel mogelijk met verschillende fac toren rekening wordt gehouden. De heer Kooien verdedigde tegenover den heer Patijn het beleid van den minister van financiën. Da heer de Meester verdedfgde bet recht van vereeniging en vergadering voor ambtenaren en ambtenaarsbon den dit is beter dan dwang en niet erkenning. Met het tegemoet komen aan billijke wenschen moet de regeering zich bepalen tot handhaving van de orde en tucht onder de ambtenaren. De heer Smeenge bepleitte droog legging van de geheele Zuiderzee. Het plan is, dat de Tweede Kamer 7 Jan. terugkomt voor de afhandeling der begrooting met name van bin- nenlandsche zaken en marine. Herhalings-oefenlngen. Naar „Het Vad." verneemt zijn de herhalingsoefeningen voor 1913 vcor de lichtingen 1906, 1907 en 1908 der infanterie als volgt geregeld Lichting 1906: le, 5e, 7e, 8e, 9e en 11e regiment infanterie van 19—29 Augustus Reg. gren. en jagers, 2e, 3e, 4; en 6j regiment infanterie van 9—19 Augustus, en 10e regiment infanterie van 17—27 September. Lichting 1907 en 1908: Reg. gren. en jagers, 2e, 3?, 4', 6e en 10e regi 7.) o— „Dan was je mijne vrouw geweest, voortaan zou je het niet meer zijn. Zeg me de waarheid, wat was Juan Norton voor je Zij hief de linkerhand op, als wilde zij een dreigenden s'ag afweren. „Victor, zie mjj niet zoo vreeselijk aan," riep zij uit. „Ik heb hem slechts vluchtig, zeer vluchtig gekend en bij gaf mij zijn portret. Ik zag er geen kwaad in, dat aan te nemen. Hoe kon ik weten, dat bij een ellendeling was En hij zag tranen in haar oogen opwellen hij was overwonnen. Onstuimig sloot hij haar in zijn ar men en kuste haar. Margaretha, mijn tieveling, ver geef me, als ik je leed heb gedaan ment infanterie van 5—30 Augustus le, 5ï, 7e, 8e, 9e en 11e regiment infanterie van 8—27 September. Nieuw Bibliotheekgebouw. B. en W. van Rotterdam hebben bij den raad dier gemeente ingediend een voorstel om over te gaan tot den bouw van een bibliotheekgebouw op het terrein der voormalige Prinsen kerk en het aangrenzend Boterhuis. De kosten worden geraamd op f 500,000, waarvan f 100,000 indertijd door een Ingezetene voor dat doel werden geschonken. Volgens het p'an zal de groote leeszaa', aan de zij ie van de Biter s' oot, 24 bij 8 M. groot worden. Voorts komen er twee kleinere lees zalen en op de eerste en tweede étage nog twee groote zalen. Van het oor spronkelijke denkbeeld, om aan de bibliotheek ook een museum voor oudheden te verbinden, is afgezien. De commissie stelde voor een weten- s happelQk directeur te benoemen met een jaarwedde van f 3500— f 5000, doch B. en W. achlen een dokterstitel niet noodig, en stellen een salaris van f 3000—f 4200 voor. Te vens wenschen.B, en W. de bestaande overeenkomst met het leeskabinet te laten voortbestaar. Winkelsluiting. Door het comité van winkeliers en hard.-ldrijvenden tegen de door den raad d r gemeente Arnhem vast gestelde verordening op de wlnkel- s'uiting, is aan Ged. Staten van Gel derland een uitvoerig adres ingediend, strekkende om gedoemde verordening niet goed te keuren. Dit adres stelden Ged. Staten in handen van den Raad met verzoek om berichl. In hun thans verschenen praead- vics stellen B. en W. voor aan Ged. Siaten mee te deelen, dat de Raad bij de behandeling der verordening alle door adressant aangevoerde be zwaren onder de oogen heeft gezien en daarna tot de vaststelling der ver ordening is overgegaan en Ged. Sta ten dus voor te st.l'en niet aan het verzoek te voldoen. De brutaliteit van sommige men- schen gaat soms wel wat ver. 't G beurt, dat iemand van een handelaar of winkelier iets, een of ander artikel, ontvangt, met de bijvoeging, dat de afzender, ind en hem het gezondene niet wordt geretourneerd, over het bedrag zal beschikken, 't Is dus een opdringen van de waar. Zoo ontving een dokter te Keulen in 't laatst der vorige week geheel onverwacht een pakje, waarin zich twee kistjes sign ren, elk van 100 stuks bevonden. Mijne jaioetschheid maakte mij ra zend. Laat het vergeten en dood zijn, evenals dit valscbe gelaat 1' En met diepen afkeer scheurde hij het portret aan snippers. Zij kusten eikander en de vrede was hersteld. Eene schaduw bleet over hun geluk hangen. 111. Op een dag in het laatst van Sep tember deed graaf Victor Norton met vrouw en kind zijn Intocht op het voorvaderlijke slof. Met vrouw en kindAllen in den omtrek waren verbaasd. Sedert maanden getrouwd en niemand wist er vanOngelooflijk En Blanca Norton bedrogen I riet was onverantwoordelijkIn alle adel lijke familiën was men verrast en verontwaardigd I De klokken werden echter geluld en het bedienden personeel had zich, onder aanvoering van meester Hooper, den eersten kamerdienaar, in twee rijen opgesteld in het groote portaal van het slot. Een weinig bleek schreed Margaretha aan den arm van den graaf voort. Het dreigende gelaalt van zijne nicht vervolgde haar; al meer In een begeleidend schiijveo, af komstig van een buitenlandsche firma, werd opgegeven, dat de firma door een klant op het adres van den dokter opmerkzaam was gemaakt. De kistjes bevatten 15 pfg. sigaren, die slechts voor 10 pfg. berekend warden, zoodat de bijgevoegde nota 20 M. bedroeg, op grond waarvan men in den dokter een vasten afnemer hoopte te vinden. De dokter vroeg aan een bekend ad vocaat, wat hij met de opgedrongen sigaren zou aanvangen. Het advies luidde, neem de sigaren en bewaar ze maar. Terugzending is niet noodig, omdat daaraan onkos'en verbonden zijn. De dokïer, die meermalen on- bestelde pakjes ontving, wist zich op andere wijze (e helpen. Hij schreef een recept en stuurde dit naar den afzender, waarin hij koude com? essen voorschreef, tevens voegde hij er een nota van 20 M. bij, die hij door de toezending der sigaren voor ont'ang sten kwiteerde. Het antwoord der firma wordt nu kalm afgewacht. Een beter middel heelt een Ber- Hjrssche beabonfabriek bedacht, om haar waar aan den man te brengen. Zij vond de volgende reclametruc. Een argeloos voetganger wandelt rustig langs de straat, plots ontdekt hij een fonkelend twintigmarkstuk. Schuw kijkt tij even rond en raapt het haastig op en reeds ontstaat er in zijn binnenste een kleine strijd over het mijn en dijn, als hij bemerkt, dat er inplaats van„Wilhelm Deutscher Kaiser und Köiig von Preussen," een ander inschrift staat. Volgens deze mededeeling kan de eerlijke vinder bet pseudo-geldstuk in den een of anderen winkel tegen een zakje bonbons inwisselen. Zoodoende wordt de teleurstelling van het niet gangbare der munt door de gratis bonbons eenigszins verzacht en de firma heeft de aandacht op zich gevestigd. Deze reclamemunt doet mij denken aan de nieuwe stuiverstukken en de nieuwe Gouden Vijfjes, welke bier in omloop komen. Met het laatste gildstuk schijnt men te moeten op passen. Onder den uiiroep„Daar heb je 't al," vertelt het „Rolt. Nbl." dat dj hetr S., die aan den heer van B., te Gouda o.m. vijf centen moest betalen, dit deed in den vorm van 4 centen en een gouden vijfje. Eerst toen van B. hem vroeg, of hij het nieuwe vijfje al gezien had en S. voi bewustzijn het geldstuk wilde laten zien, miste hij het, waarna de heer B. het door hem zoo juist ontvangen muntstuk met de vier andere liet zien, na eerst de noodige kwinkslagen op 's mans onoplettendheid te hebben doen hooren. Dit geval leverde dus geen nadeel en meer voelde zfi haar hart beklemd. „Ach, Viclor, ik word zoo vreese lijk angstig," fluisterde zij." Graaf Victor lachte gedwongen. Ook hij vond den toestand verre van aangenaam, doch moedig ging hij er op in. „Angstig?" vroeg hij. „Maarkind, waarom Dank je soms aan dat sprookje van eene stammoeder van onze familie, die hier zou komen spoken Beheersch je nu, Margare tha wij zijn er 1" Minzaam groette hij naar links en rechts, wisselde een vriendelijken handdruk met juffrouw Martha en Hooper, stelde hen aan de gravin voor en vroeg naar miss Blanca. „Die wacht in de groene zaal," luidde het antwzord. Graaf Victor begaf zich m°t Margaretha naar de eerste verdieping. De kindermeid volgde met het kind. De vriendelijke oogen en het zach'e liefelijke gelaat der gravin hadden aller ha-ten In storm veroverd. Zij twijfelden niet of de gravin zou eene beminnelijker meesteres zijn dan miss Blanca. „Als zij hier in huis ooit het roer in handen krijgt," dacht juffrouw op, maar of dit met andere ook zoo zijn zal, staat te bezien. Oppassen is dus de boodschap I Waar de nieuwe vijf-guidenstukjes goed voor zijn zegt het b!ad verder, In de etalage-kast van een goud smidswinkel lazen wij de aankondi ging: „Nieuwste St. Nicoiaas cadeaux De nieuwe vijf-guldenstukjes, uit stekend geschikt voor manchetknoo- pen, aanhangers aan horlogekettingen en armbanden." Maar het Sint Nicolaasfeest is al weer voorbij en we gaan snel naar het Kers'fecst en het Oudejaar. Zaken- menschen, voo*al in de stad, moeten het goeddeels van zulke buitengewone dagen hebbende klanten moeten getrokken worden en daartoe werd' al wat moeite gedaan. Duitschland vers'aat dco-gaans de kunst vreemdelingen te trekken. Zoo Is Keulen, dat zich toch heusch niet over schaarsch bezoek beklagen mag, (het aantal vreemdelingen is er naar verhouding grooter dan le Berlijn) voornemens al het mogelijke te doen om gasten tot zich te lok ken. Men wil, nu de drukke tijd van voor Kerstmis nadert, een speciale „verkeersweek" voor de bezoekers Inrichten (van 8 tot 15 December). Ir de eerste plaats zullen hierin de winkeliers een werkzaam aandeel nemen, do?r de ook ten onzent welbekende etalage-wedstrijden te houden. Verder hebben iederen dag op bepaalde punten muziekuitvoe ringen plaats door militaire kapels; de theaters zullen het publiek goede teestvoorstellingen aanbieden tegen lagen entreeprijs; door beroemde dirigenten zulten groote concerten worden gegeven. Tal van musea, kerken en andere bezienswaardigheden worden tegen veel verminderden prijs toegankelijk gesteld. De trams geven speciale re ductie-bltjetten en de spoorwegen worden om extra treinen aangezocht. Ten slotte zal een op groote schaal op touw gezette Tectame in de omliggende steden zeker het hare er toe bijdragen om den oproep „naar K'u'en" te verwezenlijken. Er zat dan met de komende feest dagen weer heel wat gegeten en ge dronken, weer heel wat genoten worden, ook van dingen, die nu niet bepaald tot verhooging van 's men- schen welzijn en ge'uk kunnen die nen. Moge het Kerstfeest voor velen inderdaad het Vredesfeest zijn en mogen nog in het Oudejaar velen tot elkaar komen, die thans in vij andschap of althans verwijderd van elkaar leven. Het „Soer. Nieuwsblad" verhaalt, hoe twee echtelieden, die gescheiden leefden, elkaar op ro mantische wijze weer vonden en zich verzoenden. In een der hotels van Soerabaja Martha, de huishoudster. „Zoo lang miss Btanca hier is, zeker nooit l" De groene zaai was de grootste in het slot. Vergulde arabesken versier den de wanden en van boven viel het votte licht op Blanca. Zij stond daar als eene koningin, gekleed in een zware atlassen japon met eene witte camelia in het haar en een groot kruis van fonkelende diaman ten op de borst. Ais verblind bleef graaf Victor een enkel oogenblik staantoen trad hij met Margaretha op haar toe. „Mijne nicht," zei hij, mijne vrouw, Blanca, dal is Margaretha." Met eenige plechtigheid had Victor deze woorden uitgesproken, doch Blanca beantwoordde die met eene bijna onmerkbare buiging voor Mar garetha, als was deze eene harer ge ringste dienstmaagden. Margaretha stak haar halverwege de hand toe en bijna smeekend keek Victor haar aan, doch Blanca sloeg er geen acht op. Zij liep naar de kindermeid, lichtte den sluier van het kind op en keek lang naar het knaapje. „De erfgenaam van Northminster," zei ze. „Op w'e gelijkt hij? Zeker logeerde een heer, we-kzaam op een der suikerfabrieken in den omtrek van Sldoardjo. Hij was Woensdag avond naar een der bioscopen ge weest en, thu'sgekomen, ging hij nog een oogenbtik voor zijn kamer zitten om zijn sigaar op te rooken. In een kamer naast de zfire hoorde hij een dame en heer thuis komen, die in heftige woordenwisseling wa« ren. De man viel ruw uit tegen de vrouw en deed haar de grofste ver wijten. Ten laatste geraakte hij zoo in woede, dat hij de vrouw sloeg, waarop deze naar buiten vluchtte. De eerst bedoelde heer was opge sprongen om de vrouw te verdedi gen, haar echsgenoot was in zoo Ijhe- vigen staat van opwinding, dat hij blindelings er op ios Sloeg en met den verdediger handgemeen raakte. Andere logeergasten schoten toe en scheidden de vechtenden. Toen de overige logé's naar hun. kamers wa ren teruggekeerd, stond het drietal zwijgend tegenover eikaar; de heer die met de dame was binnengeko men, opende de Singapore deur en wees de dame gebiedend naar binnen te gaan. Zij aarzelde en keek den anderen man smeekend aan. Voor zij naar binnen ging, trad de laatstbedoelde heer op den ander toe en zei „Deze dame is mijn vrouw, zij heeft mij twee jaar geleden verlaten, maar ik ben bereid haar wedsr als mijn vrouw te erkennen." En tot de dame sprak bij„Kies tusschen ons beiden." Als antwoord wierp zij zich wee- nend aan zijh borst. Dat is dus weer vrede tusschen die twee. Moge het blijvend zfin Niet in vrede met de wereld, naar het mij voo: komt, en ook niet met zich zelf, zoo schijnt hel mij toe, zijn de leden der „club van leelijké vrouwen", welke is opgericht. niet op jou, VictorJe zult toch ze ker hei gebruik van je voorvaderen volgen het kind den familienaam van zijne moeder ook laten voeren," vroeg zij spottend. „je moeder was de dochier yan een markies en jij heet graaf Viclor van St. Albans en Norton. Noem dan je zoon en erfgenaam ook graaf Vic tor Dobb-Norton. Zij liet den sluier vallen en iachte hoonend. Het bloed steeg den graaf naar de wangen bij het lachen, doch Margaretha trad beleedigd Blanca tegemoet. „Welnu, neem eens aan, dat hij Victor Dobb-Norton heet 1 Het is een eervolle Engelsche naam, warrvoor niemand in mijne familie zich behoeft te schamen. De moeder van mijn echtgenoot moge de dochter van een markies geweest zijn, ik ben de moe der van mijn kind en ik ben eene koopsmansdochter. De naam, die voor mij goed genoeg was, zal ook goed genoeg zijn voor mijn zoon. Zou ik hier moe'en ieeren, dat arbeid eene schande is?" Ten tweede male lachte Bianca. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1