RONA Cacao ,D. li." che len IK [EK. Vrijdag 13 December Van liouten's No.295. 50e Jaargang. 1912. leclen iaat. Feuilleton. I.L. IEN, >AM. N, 0. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbotinements-Adoerfentien op zeer ocordeeiige voorwaarden BINNENLAND. Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. Ik wil nog een kop li en >AM. 0 der ïEK- dat Is le Inscht Af- aarne O. iafe VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regd meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts ftwmaal berekend. Orooie letters en clichés naar plaatsruimte. Tweede Kamer. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegroollng werden gisteren voorigezei. De heer Schaper ontkende, dat de oppositie schuld draagt aan de on vruchtbaarheid van het regeerlngsbe- leid. De schuld hiervan ligt aan de onmacht, de lamlendigheid, de luste loosheid en de verwarring bij de coalitie om te regeeren. Het is gebleken, dat de Christelijke beginselen geen waarborg bieden om den kleinen man aan sociale maat regelen te helpen. Spr. constateerde uitingen van teleurstelling, ook in kringen van christelijke arbeiders. Wat de linksche concentratie aan» gaat, wees bij op het medegaan van de vrlj-llberalen, als iets bedenkelijks. Hij critlseerde het concentratie-pro gram als vaag, wat voor spr. wel geen reden is om de voorkeur aan de andere bourgeois-partqen te geven, maar wel om de arbeiders te waar schuwen en aan te raden op de soc.- democraien te stemmen, van wie al leen stuwkracht uitgaat. Bij de aan staande stembus zullen de sociaal democraten dan ook zooveel mogelijk str^'d voeren. De heer Patijn bepleitte daarna be- bossching en ontginning op West Schouwen. Desnoods kan de regeering een voorwaardelijk contract aangaan met den onderhoudsplichtig n polder en de provincie Zeeland, ter zake van het bijdragen in de kosten voor even- tueele groote werken voor een zee wering. Hij vroeg voorts e'en vaste winter- toeslag voor laag bezoldigde rijks ambtenaren in afwachting van een meer algemeene tractemenls-herzie- nlng. Een Belgisch-Hollandsch verbond? De „OU Bias" publiceert onder het meest strikte voorbehoud een beiichr, volgens hetwelk België, nadat ziin militaire hervorming ten uitvoer zal zijn gebracht, de vernietiging van zijn neutrallteits-verdragen zou aanvragen, en een verbond met Holland zou sluiten. De Auteurswet. Niettegenstaande de Auteurswet sedert den len November van kracht is, wordt er nog op velerlei wijze tegen gezondigd, zegt het „Vad Dat bijvoorbeeld tooneelgezel- schappen thans ook de stukken spelen welke zij voor 1 September reeds op hun repertoire hadden, is geoorloofd; maar dat nieuwe gezel schappen alsmede Rederijkerskamers enz., comedies'ukken opvoeren alsof er geen Auteursrecht bestaat, en zonder betaling van het verschuldigde 6.) o- Margaretha was zes weken later gravin Norton geworden. Het huwe lijk werd in alle stilte voltrokken. Behalve Margaretha's ouders, den geestelijke en een kerkdienaar, was niemand daar bjj tegenwoordig. Onmiddellijk na het huwelijk ver trok graaf Victor met zijne jonge vrouw naar het vasteland. Hij bezocht Zwitserland, Duitschiand en Frank- rijk, altijd er op bedacht om zoo weinig mogelijk met andere reizigers In aanraking te komen. Zoo brach ten zij tien maanden gelukkig door. Alleen de herinnering aan Blanca verduisterde soms het geluk van den graaf. Zij keerden naar Londen terug. Eene smaakvol ingerichte woning aan opvoeringsrecht, komt geregeld voor, en dat is door de wet verboden. De vertegenwoordigers der buiien- landsche uitgevers, bij weike meestal tevens het opvoeringsrecht berust, ontvingen dan ook van hunne prin cipalen de besliste opdracht tegen iedere overtreding zoo streng mogelijk op te treden, zoodat wij er nogmaals op wijzen, dat van 1 November af ook hiér te lande een opvoerings recht is verschuldigd van comedie- stukken, voordrachten, enz., welke róar den len September door Too- neel- en Liefhebbery-gczelschappen of Rederijkerskamers die ze thans wenschen op te voeren, niet werden gespeeld. Men wachte zich dus voor onaan gename rechterlijke inmenging of schade. De vereenvoudige schrijftaal. De af deeling 's-Oavenhage van den Bond van Ned. onderwyzers, besloot in October de koninklijke er kenning te vragen over haar statuten en reglementen. Voorstandster van de vereenvoud'ge schrijftaal als de af deeling is, ging het bestuur op au diëntie by den minister van ju3titie, om te vernemen, of de minister na het bekende rapport van de com missie Ier zake der spelling, de ko ninklijke goedkeuring zou kunnen verleenen, wanneer de sta'uten en regiementen waren geschreven in de vereenvoudigde schrijftaal. De minis ter verklaarde over deze zaak nog niet te hebben nagedachtde heeren zouden het moeten afwachten. Op gevaar af tot antwoord te krygen, dat de nieuwe schryftaal in de sta tuten en reglementen niet toelaatbaar was, werd de koninklijke goedkeu ring toch gevraagd over de in die spelling geschreven statuien en re glementen. Eenige dagen geleden kwam het antwoord: de Koninklijke goedkeuring zou pas kunnen verleend worden na overzetting van de sta'uien en reglementen in de gebruikeiyke spelling, zaodat de afdeeling genood zaakt is aan dezen ministerieelen elsch te voldoen, wil ze als rechtspersoon erkend wo der. Voor anciere vereenigingen kan de ze ervaring van de afdeeling van den Bond misschien van belang zyn. Bond van inspecteurs van gemeen telijke politie. Zaterdag werd te Amsterdam de 20e algemeene vergadering gehouden van den Bond van Inspecteurs van Ge- meenteiyke politie in Nederland. Medegedeeld werd, dat door de Rotterdamsche Inspecteursvereenlglng onder hare leden een onderling fonds was opgericht, voor uitkeering bq overlqden, waartoe de deelneming mede was opengesteld voor politie- de Russell-Square wachtte hen. Graaf Victor wqdde zich ook hier uitslui tend aan zijn huiseiyk geluk. Zq be zochten geen schouwburgen en on derhielden met niemand eenig verkeer dan met kapitein Erroll, den eenigen gast des huizes. Er verliepen nog vier maanden en (oen werd hun een lief knaapje geboren. Wierp dit eene ernstige schaduw op hel leven der echtgenoofen Voor haar zelve had Margaretha er niet aan gedacht, maar ter wille van haar kind kwam nu by haar een innig verlangen op om eindeiyk haar intrek te nemen op het slot Northminster, de rechtmatige woonplaats van haar kind. Met beving hoorde de graaf haar smeeken aan. Drfe weken later kwam de btief van Blanca, waarin zy van haar r.eef eischte, dat hy zou terugkeeren. Zijn uur was gekomen. Berustend in zijn lot toog hy den volgenden morgen naar het spoorwegstation, om z'ch voor B'anca Norton te gaan verant woorden. De zon dreigde ten ondergang. Het smaakt toch zóó lekker, en Moeder zegt dat ze nooit heeft geweten dat Cacao zoo goedkoop in het gebruik is, voor ze ons geregeld RONA Cacao heeft gegeven. inspecteurs uit andere gemeenten, leden van den Bondvcprts, da» aan het in de vorige maand van wege den Bond gehouden examen voor adspirant-inspecteur van politie, was deelgenomen door 6 candldaien, van wie aan 4 het diploma kon worden uitgereikt. Met algemeene stemmen werd aan genomen een voorstel van hel bestuur om een enquête in te stellen naar de salarissen van de inspecteurs in de kleinere gemeenten, welke nog steeds op vele plaatsen als zeer onvoldoende werden gesignaleerd. Rona boot. De firma C. J. van Houten en Zoon te Weesp heeft een dovende bioscope geopend. Het doel is, om met deze b'oscope (de Rona boot geheeten) zooveel mogeiyk alle plaatsen zoo in binnen- als buiten land te bezoeken en tevens hiermede het publiek in staat te stellen, ken nis te maken met hun fabrikaat „Rona-cacao". waarvan in de pauze van elke bioscope-voorstelling aan de bezoekers een gratis kopje wordt aangeboden. Het wit geschilderd dry vend ge bouw, geheel van yzer er. schilte Graaf Victor kon binnen weinige minuten van Cheshire terug zijn. Ongeduldig keek Margaretha naar de wyzers van de pendulehet al léén zyn begon baar zwaar te vallen. Een rijtuig hield voor de deur stil en graaf Victor sprong er uit. Nog een oogenbi k en daar stond hy in de kamer en omhelsde zyne vrouw. „Geliefde vrouwriep hij verheugd uit. „Laat me eens zien hoe je er uitziet? Nog altqd bleek? Kom, de lucht vat», Cheshire zal aan je wan gen spoedig de frissche kleur terug geven. En onze kleine man hoe gaat het met hem Hy boog zich over de wieg en keek vol belangstelling naar zyn kind. Onderzoekend hield Margaretha het oog op haar mar. gevestigd, „Nu, Victor, wanneer gaan wy „Morgen als je wilt; hoe eer, hoe lieverantwoordde hij met gedwon gen glimlach. Haar gelaat betrok, toen zy vroeg: „En ja nicht? Was zij boos? Was zy verrast?" „Natuurlijk, Ik geloof, dal zy zoo wel het een als het ander was. Wij zullen ons er in moeten schikken. rend etectrisch verlicht, lokt reeds dadeiyk het publiek naar binnen. Het interieur van deze inrichting voldoet aan de strenge eischen des tads, wat betreft brandgevaar, dat zoo goed als uitgesloten isboven dien zyn er 2 nooddeuren. Het zijn geheel nieuwe fiims, die vertoond worden, en bovendien zyn er extra nieuwe opnamen, speciaal voor de firma van Houten en Zoon, gedaan. De drqvende bioscope geeft deze week te Weesp voorstellingen. De belangstelling was by de openings voorstelling enorm groot, („Tel.') Vlissingen, 12 December. „Looft den Heer." Gisteravond werd in de zaal van den heer Buning door de gemengde zangvereenig'ng „Looft den Heer' een uitvoering gegeven, waarop wel de byzondere aandacht mag worden ge vestigd. Nadat ds. Voorhoeve met gebed had geopend, werd het eerste gedeelte van het program uitgevoerd, dat sa mengesteld was uit verschillende nummers voor soli en koor. Onder de koornummers kwamen Ik heb slechts éen gesprek met haar gehad en dat was zoo pijnlek, dat ik dtn volgenden morgen reeds afreisde. Dus morgen gaan wyIk wil alleen nog aan Erroll schrqven om hem daar kennis van te geven." Hy trad aan de schrijftafel van zijn vrouw en greep naar haar schrijf map, om daaruit papier te nemen voor zijn brief. De map glipte hem echter uit de hand en viel op den grond, waar de gansche inhoud ver spreid lag. Hy bukte om alles op le rapen, maar stond eensklaps recht. In zqne hand hield hij het fotogram van een jongen man. Ontsteld hield hy er het oog op gevestigd." „Goede hemel 1 riep hy uit, „hy is het en niemand anders I" Margaretha kon slechts de achterzyde zien, maar reeds had zy het erkend. Het bloed ver satile in haar aderen. „Margarethavroeg Victor som ber, „wat beduidt dat Hoe komt ge aan het portret van Juaa Norton, Zy snakte naar lucht. Zijne stem klonk onvriendeiyk, maar, door haar goeden Inborst gedreven, naderde zq den graaf en keek hem openhartig aan. „Juan Norton Ja, hy is het. Was drie liederen voor, gedicht door P. Landsman en getoonzet door M. H. van 'i Kruijs, de samenstellers van de cantate voor 1913, die weldra zal verschynen en die wij met verlangen tegemoet zien. Bos iden ens in „Nê^rlands Helden," „Zonneschijn" en „Vrij" de coupletten cm den inhoud, niet hetzelfde kunnen wy zeggen van de muziek: de uit voering liet ons koudvooral van „Vrq" kregen wq den indruk, alsof hier nu persé muziek op gemaakt moest wordenqua stql en karakter liet het geheel onbevredigd. De koornummers werden afgewis seld door twee solo's. Door den bari ton-solist werd voorgedragen .Die biidtn Grenadiere* van R.Schumann. De solist zal zelf wel hebben gevoeld, dat hij onmogelijk den indruk kon geven, die vooral hei laaiste gedeelte van dit nummer eischt; er hoort een machtig geluid toe om de Matseil- laisc-muziek in al haar volume te doen galmen en recht te doen we- d raaien aanDarm reitet mein Kaiser wohl iiber mein Grab, enz. Zeer verdienstelqk werd door een sopraan-soliste met orgelbegeleiding het innig vrome en dankbare Gebet van Franz Lachner gezongen Sei du mit mir Wel zwakjes, maar zuiver werd dit fraaie lied voorgedragenaan de soliste werd na de pauze van parti culiere zyde een mooi bouquet aan boden. Het hoofdnummer van het program was Das Lied yon der Glocke van A. Romberg voor Soil, Koor en Or kest. Dat is een krasse onderneming geweest, want dat werk stelt aan alle medewerkenden hooge eischen. Wq aarzelen niet ons verslag er voor te beginnen met een woord van buide aan den directeur der zangvereeniging, den heer E. Batten, onder wiens leiding dat werk is in gestudeerd en wien met de uitvoering ervan een welgemeende gelukwensch mag worden aangeboden. Want zeer talrijk zqn de moeiUjkheden, die er in voorkomen en met succes zqn ze overwonnen, zoodat de geheele uit voering zeer dankbaar was en het talrijke publiek werkelijk heeft ge noten van den mooien zang niet alleen, maar vooral ook van het orkes», dat zich op zeer verdienste lijke wijze van zijn lastige taak heeft gekweten. De solisten hebben weer ais altqd bewqzen gegeven van ernstige studie en al zuilen zij zelve wel begrijpen, dat dergelqke solo-partyen gecreëerd zyn voor elite, massive en geschoolde stemmen, wy mogen hun den lof, die hun toekomt voor de ernstige instudeering en voldoende uitvoering, niet onthouden. Het duet voor sopraan en tenor dat portret nog (n de map? Ik wist het waarlqk niet," antwoordde zq kalm. Graat Victor richtte zich In volle lengte op. „Je hebt dus juan Nor'on gekend Waarom heb je me dat verzwegen „Mijn hooggeachte heer gemaal," antwoordde zy met eene poging om te schertsen, „hoe kan je zoo'n on verstandige vraag doen? Het zou eene zware taak voor me zqn ais ik je at mijn kennissen moest opnoemen. Ik heb mynheer Norton vluchtig lee- ren kennen, is dat soms eene mis daad „Ja," antwoordde de graaf barsch, „dat werpt eene vlek op iedereen Hem aanzien is reeds weinig eervoi, hem kennen is eene schande I „Victor, eene schande?" „Ja, eene schande, Margaretha I Het is een gemeene schurk, die den goeden naam zyner ouders onteerti Je moet mq de waarheid zeggen I Was die ellendeling een vriend voor je of nog meer dan dat?" „Nu, als dat zoo was wat dan (Wordt vervolgd.).

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1