«f Gemengd Nieuws. 8POET Ingezonden Stukken. manoeuvres kunnen doorgaan voor de 2e en 4e divisie. Op last van den minister van oorlog zal er, naar de „N. R. Ct." meldt, b|j het leger een proef worden ge houden met de levering van bevroren vleesch voor de soldatenmenages. Wettelijke winkelsluiting. B. en W. van Gouda stellen den raad voor afwijzend te beschikken op de adressen, waarbij verzocht wordt een verordening in het leven te roepen, waarbij een verplicht slui tingsuur voor winkels en magazijnen wordt vastgesteld. B. en W. hebben gemeend niet te moeten aanraden aan den wensch van adressanten gevolg te geven. Een wettelijke winkelsluiting moge voor sommige gemeenten op baar plaats zijn, voor een gemeente als Gouda achten B. en W. het ook in verband met het groote scheepvaartverkeer met omliggende plaatsen niet gerechtvaar digd tot een zoodanige inbreuk op de persoonlyke vrijheid als deze maatregel met zich brengt, over te gaan. Bovendien merken B. en W. op, dat adressanten niet spreken uit naam van alle neringdoenden in Gouda. Door de directie der Staatsspoor wegen is bepaald dat de ambtenaren die op 1 januari 1913 gederende 17 jaar onafgebroken ambtenaar zijn en hoogstens 1600 gulden bezoldiging hebben, een extra-verhooging van 60 gulden zullen ontvangen, ingaande op 1 Januari 1913. De overige amb tenaren zullen een week extra loon ontvangen. Ten opzichte van de be ambten is bepaald dat een extra loonsverhooging van 10 cent per dag zal worden toegekend tot een maxi mum-bezoldiging bereikt is, overige beambten zullen éen week loon ont vangen. Vlissingen, 11 December. De hoofdmachinist K. S. Schön- lau van het lichtschip „Schouwen- bank", wordt met Ingang van 1 Ja nuari a.s. gedetacheerd aan boord der „Coertzen", stoomloodstransport- vaartuig voor den aigemeenen dienst in het 6e district, zulkd ter vervanging van den hoofdmachinist K. Schraver, die den dienst met pensioen verlaat. Aan boord van de „Schouwenbank" wordt met denzelfden datum gedeta cheerd de machinist G. van Noortwijk. Teneinde de verbinding tusschen de kust en passeerende schepen te vergemakkelijken heeft het Lloyd- comité te Vlissingen, in de nabijheid van de loodshaven, een signaalstation opgericht, op de plaats waar alle In- en uitgaande schepen hun weg dicht langs de kust nemen. Door middel van dit signaalstation, 't welk met bet telegraafkantoor In verbinding staat, kunnen reeders, scheepsagenten en andere belanghebbenden zoowel aan uitgaande als binnenkomende schepen orders geventijden van aankomst of vertrek kunnen onmiddeliyk naar hun kantoren geseind worden en hun schepen kunnen door middel van bet station alle gewenschte mededeelingen doen aan agenten of andere belang hebbenden in Vlissingen, Antwerpen of andere plaatsen. Het station zal dag en nacht open zijn, maar seinen is alleen maar mogelijk by daglicht. (.Nieuwe Crt.") De vaandrig C. H. Gillissen, be noemd tot reserve 2e luitenant by het 4e bataljon alhier, is bestemd om ingedeeld te worden by de 2e com pagnie. De beëediging der benoemde re- serve-officieren by het 3e regiment infantet ie zal plaats hebben te Ber- gen-op-Zoom op Zaterdag 14 Decem ber a.s. des morgens half elf. De zeelichter .Minnie", welke aan de werf der Kon. Maatsch. .de Schelde" is gerepareerd, komt heden met de herstelling der bekomen schade gereed. Het schip zal daarna de reis per sleepgelegenheid naar Brazilië voortzetten. Hedenmorgen werd een aanvang gemaakt met het aanleggen van elec- trlsch licht aan de schutsluizen. Naar wy vernemen zullen een 5 tal k'eine booglampen geplaatst worden in den loopgang tusschen de beide kolken, Mevrouw Dyckmeester, echtgenoote van den Commissaris der Koningin, za', te beginnen met 7 Januari e.k., wederom des Dinsdag na 3 uur ontvangen. Aan het gebouw van het provin ciaal bestuur van Zeeland te Middel burg werd heden aanbesteed: het uitvoeren van baggerwerk en het maken van een grondstorting met atroomleidenden dam in den weste- ïyken mond der Zandkreek bezuiden de Goudplaat, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland. Raming f 37.500 Inschryvers de heeren J. W. Roelofs Papendrecht f42 200; J. Kraayenveld en E. van Nocrdenne, Sliedrecht f41.200 en J Roskam Cz. Sliedrecht f 39 940. Opening van het Kanaal GentT erneuzen. De particuliere correspondent der Reportage Beige meidtTer gelegen- h;id der voltooiing van de groote werken aan 't zeevaartkanaal Gent— Terneuzen uitgevoerd, za l;n groot- sche feestelijkheden plaats hebben. Zoo onder meer worden er beiang- rijke zeilwedstryden op touw gezet, waaraan de medewerking der voor naamste clubs van Nederland (Am sterdam), Frankiyk (Parys), Engeland (Londen), Duitschland (Bertyn) en van België is toegezegd. Naar ik vernam, zullen de feeste- lijkheden worden bygewoond door H. M. Koningin Wilhelmina, verge zeld van den Prins-gemaal, zoomede door Z. M. den Koning der Belgen. Een paar Hollandsche oorlogsbo dems zullen in het kanaal komen vertoeven. Het zeer belangryk programma der yachting-teesten is aldus bepaald 17, 18 Juni. Vertrek der Duitsche en Hollandsche yachts op kruistocht naar Dordrecht, het eiland Walche ren (Middelburg). Aankomst op 20 Juni te Vlissingen. 18 Juni. Vertrek der Engeische yachts uit Dover in wedstryd naar Ostende. 18 Juni. Vertrek der Fransche yachts uit H&vre in wedstryd naar Ostende. De motorbooten van kleinere afme ting zullen langs de binnenwateren varen en op 20 Juni te Terneuzen aankomen. 19 Juni. De Engeische en Fransche yachts stevenen van Ostende naar Zeebrugge. 20 Juni. Wedstryden te Zeebrugge voor Engeische, Fransche en Belgi sche yachtsregatten van Vlissingen naar Terneuzen voor Hollandsche, Duitsche en Belgische yachts. 21 |uni. Rustdag te Terneuzen. Bezoek aan de Zeevaartinrichtin gen van Terneuzen. Aankomst der Gentsche yachts te Terneuzen. 22 Juni. Officieele inhuldiging van het Kanaal van Gent—Terneuzen. De vloot yachts komt naar Gent. Officieele ontvangstfeestmaal nachtfeest op de kanalen der stad. 23 Juni. Bezoek aan de Wereld tentoonstelling te Gent, waaraan Ne derland een ruim aandeel neemt. 24 Juni. Verschillende wedstryden op het kanaal van Terneuzen. Ont vangst in de Yacht Club te Langer- bugge. Lunch. 25, 26 Juni. Congres van denZee- vaartbond. 26 Juni. Uitstapje op de Leie. Feestmaal. 27 Juni. Slotfeestmaal. Overhandi ging der pryzen. 28 Juni. Terugkeer der yachts naar Terneuzen. Wedstryden van Terneu zen naar Vlissingen. VOETBAL. Internationale wedstryd „E.M.M."—„Ostende". Op len Kerstdag a.s. spelen de Vlissingers op hun terrein aan den Koudekerkschen weg een internatio nalen wedstryd tegen de voetbalclub „Ostende" van dezelfde plaats. Deze Belgische vereeniging speelt in de West-Vlaandersche 2e klasse en heeft dit jaar een goede kans op het afdeelingskampioenschap. Een zeer interressante en spannende stryd staat den voetballiefhebbers dan dus te wachten. Standen der Zuideiyke 2e klasse A: toO-5* li i sa-a a O A i 8 SP 53 _u M O o "3 o o f> 1.'tZeid» 8 8 0 0 16 43—8 2. Zeelandia 5 4 0 1 8 19—7 3. WilUm II 5 3 0 2 6 21—10 4. E.M.M. 8 3 0 5 6 16—24 5.Wilh«lminaII 6 2 0 5 4 15—21 6. M.V.V.O. 7 2 0 4 17—31 7. N.A.C. 5 0 0 5 0 3—33 g O 2, 1,60 1,20 0,75 0,66 0,57 0,— en der Z°.puwsche Competitie 1. Gloei 3 3 0 0 6 11—3 2,— 2. W. I. K. 4 3 0 1 6 16—6 1,50 3. Zwlandia JU 3 2 0 1 4 13—4 1,33 4. Zed. Vooruit 3 2 0 1 4 18—6 1,33 6. M.V.V.O. n 4 2 0 2 4 11—9 1,— 6.E.M.M. H 4 0 0 4 0 1—27 0,— 7. Zeelandia UI 3 0 0 3 0 0—14 0,— A.-Z. KERK- EH SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bor- sele ds. J. J. Thomson te Hoogland te Rstranchement dr. M. C. van Mou- rik Broekman, emeritus predikant te Apeldoorn te Gennep ds. Pols te -Serooskeike (Schouwen.) Ger. Kerken. Beroepen te 's Her togenbosch ds. J. H. Donner te Breda. De gezamenlijke tonnenmaat van de sedert 1 januari den Nieuwen Waterweg binnengelopen schepen heeft thans het cijfer 12.000.000 reeds overschreden. Dit cyfer werd nog nooit in éen jaar bereikt en ook het aantal binnen gekomen schepen is grooter dan ooit te voren en voor Rotterdam alleen zal het dit jaar meer dan 10.000 bedragen. Een 96- jarige omroe per. De oudste ingezetene van De Lemmer, de heer A. Riemersma heeft Maandag zyn 96en verjaardag gevierd. De oude heer is nog zeer kras en heeft nog hei volle g-cbruik van al zyn zintuigen. Ook vervult hij nog steeds de betrekking van om roeper, dageiyks hoort men zyn nog vrjjj heldere stem door de straten klinken. Hy is sedert de oprichting, 1866, lid, en thans het oudste lid, van het Chr. schoolbestuur. Van beroep touwslager, werkt hy nog dagelps van 's morgens 7 uur tot het 's avonds donker wordt, in een lynbaan waarin hy eerst als leerling daarna als knecht en thans als pa troon, nu reeds 85 jaar werkzaam is. By een landbouwer te Bles- kensgraaf wist een groote rat in de huiskamer op de tafei te komen. De vrouw des huizes die 't zag, kon niet verhinderen dat het brutale dier een fopspeen, die in een kopje met melk lag, in den bek greep en er mee van door ging. By een anderen landbouwer kwam toen de vrouw de kleertjes van haar kinderen van een stoel nam, hieruit een groote rat te voorschyn. Revolver en mes zyn in den laatsten tijd te Rotterdam schering in inslag. De apachen van het don kere Parys krygen daar wel waardige navolgers. Zaterdagavond toch kregen we in de Zandstraat een zuiver beeld te zien, hoe het er naar toe gegaan moet zyn, toen de bandiet Bonnot in zyn versterking beschoten werd. En lerwyl in de stad nog drukke gesprekken gevoerd werden overhel Zandstraat-drama, knalden Maandag avond weer revolverschoten door de avond-stille Bokelstraat, welk voorval wy gisteren uitvoerig hebben vermeld. Ofschoon dit drama minder slachtof fers heeft gemaakt dan het Zand- s,raat-drama, is dit in zyn gevolgen echter treuriger. De 25-jarige koopman H. T„ uit de Bokelstraat, die, na eenige scho ten op het 16 jarige meisje F. B. en haar vader en broer te hebben ge lost, zichzelf daarna met de revolver voor den rechterslaap heeft geschoten, is rt.i. in het ziekenhuis aan de be komen verwonding o veiled an. Nauwelijks echter was in dit ge deelte der stad de groote toeloop van menschen eenlgsztns afgenomen, of gisterennacht om kwait voor ée- nen, werd wederom een ander stads gedeelte in rep en roer gebracht. Over dit voorval echter zou men ge neigd zyn eens hartelyk te lachen, indien de ondergrond ervan niet diep-treurig moest worden genoemd. Het volgende verhaal, waarover de politie on3 weinig Inlichtingen kon verstrekken, zoodat wy het dan ook laten voor wat het is, doetn.l. de rondte. De 28-jarige schoenmaker M. S., uit de Leeuwenstraat, die, naar men vertelt, in beschonken toestand verkeerde, was by zyn thuiskomst erg vechtlustig gestemd. De man, die landweerplichtige is, haalde zyn bajonet voor den dag en bedreigde daarmede zyn vrouw en kinderen. Op hun hulpgeroep snelden een paar personen naar boven, die den be- schonkene overmeesterden, en hem de bajonet ontrukten. Eenige oogen- bltkken later echter vei scheen de schoenmaker met een geweer voor het raam, en dreigde de politie en de nieuwsgierigen, die zich rond het huis hadden verzameld, een kogel door de hersenen te jagen. Het bleef gelukkig by bedreigingen. Daar de schoenmaker echter zijn vijandige houding niet liet varen, slopers eeni ge politieagenten, vergezeld van een paar burgers In de kamer, waar de beschonkene zich bevond. Een agent sprong op den gevaarlyken .meneer* toe en ontrukte hem het wapen. De schoenmaker was gelukkig niet zoo gevaariyk als men gemeend had. Het geweer was nameiykongeladen. De schoenmaker werd door de po litie ingerekend, om gekalmeerd te worden, zoodat vrouw en kinderen den nacht verder rustis konden door brengen. („Maasbode") Te Amsterdam is, zoo meldt de .Tel.", gistermorgen een brieven besteller aangehouden, die een hem ter bestelling toevertrouwden brief trachtte te verduisteren. De man is al 10 jaar by den postdienst werk zaam. Gistermorgen had op de zand- steenfabriek te Rhenen een ongeluk plaats. Bij hei afgraven van zand stortte een groote massa naar bene den en werden twee werklieden daaronder bedolven. Een hunner, werd levenloos te voorschyn gehaald, de ander bekwam weinig letsel. De man iaat een weduwe met kinderen achter. Een metselaar is opge haald uit de watering, waarlangs het Slulspad te Leiden loopt. Waarschyn- lyk is hy reeds Zondagavond ver dronken. De aigemeene gedachte is, dat de sterke drank er niet onschul dig aan is. Een lmdbouwer te Hulsberg had het ongeluk, onder een zwaar beladen kar te geraken. De dood trad byna onmiddeliyk in. Een machinist van de stoompannen- fabriek Schilberg, te Echt viel van een hoogte van plm. 4 meter op den grond, waardoor hij vermoadeiyk schedelbreuk bekomen heeft. Geeste- iyke en geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. Zijn toestand is bedenkeiyk en van dien aard, dat hy niet vervoerd mag worden en thans verpleegd wordt aan de fabriek al daar. Een landbouwersknecht te Valkenburg geraakte onder 'n karen was op slag dood. Gisteren trof een molenaar te Cuyk een droevig ongeval. By het onderzoek van een geslacht varken hetwelk vermoedelyk aan tuberculose ïydende was, had de molenaar doordat de lamp plotse ling uitging, het ongeluk, met zyn rechterhand zoodanig met het viym- scherpe mes in aanraking te komen, dat de spieren werden doorgesneden waardoor hy het gebruik van dat lichaamsdeel wellicht voor aityd zal moeten missen. Zondagmorgen werd onder de gemeente Graauw, terwijl de familie naar de kerk was, een hofstede door een drietal individuen bezocht. De alleen zijnde jeugdige dienstbode, werd door de booswichten gekne veld, terwyi zy gedwongen werd de plaats aan te wyzen waar het geld en andere voorwerpen van waarde waren geborgen. Zij deed dit, toen de mannen daarna iets wilden ge bruiken, werd het meisje uitgenoo- digd koffie te zetten. Zy verklaarde zich daattoe bereid maar vroeg haar los te maken. Daarna beweerde zy dat 'iom koffie te zetten nooaig was, dat zy even naar buiten moest. De mannen lieten haar even onbewaakt en van haar vryheid maakte de dienst bode gebruik om terstond weg te snellen om hulp te halen. Ofschoon de dieven onraad bemerkten, bleek het toch nog mogeiyk om twee hun ner op de hofstede te arresteeren. De derde werd door een hond van den ryksveldwachter in een kreek op gespoord. Op het ys in de Main, dicht by Aschaffenburg, is Zondag een droevig ongeluk gebeurd. Een aan tal kinderen oefenden zich op de rivier in het schaatsenryden. Plotse ling scheurde het ys, er ontstond een groot wak, waarin 5 meisjes, van 8 tot 11 jaar, wegzakten. Een elfjarig jongetje, Ewald Kresz, tracht te de drenkelingen te helpen, ge raakte evenwel te water en verdronk eveneens. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft zich in een der voor naamste hotels van Parys een drama afgespeeld, dat vooral in de Engeische kolonie van de hoofdstad buitenge woon opzien heeft gewekt. Tegen het einde van de maand September, namen twee zeer elegant uitziende reizigers hun intrek ir. een hotel aan de Place Venaóme. In het vreemdelingenboek schreven zij zich resp. in als mevrouw Lilly Allan en kapitein Willis, in dienst van het Engeische leger. „Wy zyn gehuwd, zeiden de nieuw aangekomenen tot den hotelhouder, maar om persooniyke redenen, die wij u niet nader kunnen uiteenzetten, zijn wij verplicht om verschillende namen te dragen en afzonderlijke kamers te betrekken". De gérant antwoordde, dat hem het particuliere leven zyner gasten niet aanging en dat de noodige kamers ter hunner beschikking stonden. De officier en mevrouw Allan betrokken dan ook eik een kamer, eerstgenoemde op de vierde etage, terwfjl mevrouw Allan zich op de derde verdieping Installeerde. In het begin van elke week vertrok Willes naar Londen om des Zaterdags weder geregeld ierug ie keeren. In het midden van de vorige week zond mevrouw Allan hem een t Ifgram waarin zij hem dringend verzocht' onmiddellijk naar Parys te komen! Vrydagochtend om 6 uur arriveerde de kapitein aan het Gare du Norden begat zich naar 't hotel, waar hij met mevrouw Allan dejeunerde. Des middags gingen zy deslad in, bleven daar dineeren en keerden eerst iaat terug. Toen het kamermeisje den vol genden ochtend, na herhaald geklopt te hebben, zonder evenwel antwoord te krygen, de kamer der dame bin nentrad, zag zy een verschrikkelijk schouwspel. Mevrouw Allan lag, in nachtgewaad, levenloos op haar bed uitgestrekt. In het midden der kamer lag, badend In zyn bloed, de off cier. Beiden hadden zich met een revolver van het leven beroofd. Terstond waarschuwde de hotel houder da politie, die spoedig ter plaaise veischeen. Uit het ingesteld onderzoek bleek, dat slechts een bedrag van 31 francs in de kamer aanwezig was. Wat evenwel groote verwondering wekte, was, dat alle juweeien van mevrouw Allan verdwe nen waren. Een jonge vrouw, die zoo nu en dan boodschappen voor de Engeische dame had gedaan, deelde echter mede, dat zy de kostbaarheden voor mevrouw Allan naar een bank van leening gebracht had, doch ook de beleeningbriefjes waren nergens te vinden. Zeer waarschyniyk hebben beide vreemdelingen, alvorens zelf moord te plegen, alle hun papieren en ook de genoemde briefjes ver brand. Wat de aanleiding tot hun wan hoopsdaad is geweest, weet men niet. Men vermoedt echter, met het oog op het geringe gedrag, dat ge vonden is, dat geldgebrek een voor name rol in deze tragedie heeft ge speeld, aldus meldt de „Te!.". Eenige duizenden arbeiders van de Engeische North Eastern Railway hebben het weik nedergelegd uit so lidariteit met den machinist Knox, die wegens dronkenschap was gede gradeerd. Het stakingscomité heett nu een manifest uitgevaardigd, waar in het verklaart absoluut overtuigd te zyn, dat Knox in het geheel niet dronken is geweest en derhalve on schuldig veroordeeld. De staking veroorzaakt intusschen groote last, vooral wat het vervoer van kolen betreft. (Buiten verantwoordelijkeid der redactie.) (De copie wordt nimmer teruggegeven.) De St. Jacobstoren. Mijnheer de Redacteur I Ook ik las hetgeen de heeren Von Brucken Fock e.a. schreven over onze toren-quaestie, zonder dat dit veel indruk op my maakte. Tegen een dergeiyke doorhakking van den Gor- diaanschen knoop verwachtte ik af doende bezwaren te zullen zien aan gevoerd. Daarna las ik de stukken van „Eén en vele Vlissingers". Ik begon te twyieien. Gisteren verscheen uw protest. En gretig verslond ik den inhoud er van, geschreven nu in den pluralis majestatis, door een Viissin- ger by uitnemendheid, door een voorlichter van het publiek. Waariyk heeft u my ook overtuigd, nameiyk van het goed recht der hee ren Von Brucken Fock e.a. om te schryven als zy deden. Uw „krachtig protest" is slapjes, uw argumenten zyn hol en weinig overtuigend. Het overgroote deel der Vlissingers is aan den toren gehecht, schytt u. Ik vraag u, aan welken toren? Aan den verbranden? Laat dan wat er van over is ook blyven als het is, beveilig het desnoods voor verder verval, doch ontheilig het niet, door het eerwaardig oude te doen ver zinken in de massa van profane, ge fabriekte materialen van heden. Waar u schrijft in naam van het overgroote deel der Vlissingers, zou een gehouden enquête mogen worden verondersteld. Verder wilt u het nageslacht den toren weer in zyn oorspronkeiyken toestand laten zien. Dat nu is een tour de force die boven menscheiyke krachten gaat. Het voor een groot deel gloed nieuwe ding zal verder van den oorspronke- lijken toestand zyn verwyderd dan het deel dat is overgebleven van het hlstotisch monument. Waar u schrijft over de uitnemende bevoegdheid van dt. Cuypers, zult u dit toch wel niet verder willen zien uitgestrekt dan tot het geven van adviezen inzake bouwkunst. Nu bet gaat over „niet" bouwen, zie ik niet in dat Archeologen minder bevoegd zouden zyn. Kon een goede fee uit het sprookje

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 2