Donderdag 12 December Co. Feuilleton. No.294. 50e Jaargang. 1912. de de arkt. IA" ON. |ff 1.50 f 3.- iomst. HMD. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Abonnements-Advertentiên op zeer ooordeeligs voorwaarden BINNENLAND. Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. 1 if kt eene LJUF- endelijke jrstüllen. rtlerdam Rl- vo- tks Ion oei AM. van jp 6 akje houden, UIS, no. 38, ste Hy en 4 nen bij bit. iur in iti der IEEK- In, dat als le venscht loi Af- gaarne m 125. VL1SSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. a> ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regct meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifds advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groot? letters en clichés naar plaatsruimte. TKLEFOOHHUKMEK 10. Tweede Kamer. BQ de gisteren voortgezette alge- meene beschouwingen over de Staats- begrooting betoogde de beer Rood- huyzen dat het Kabinet, dat door allebei omstandigheden het Zondags kind van de fortuin was, niettemin geen succes had, doordien het door den invloed van dr. Kuyper zich zelf niet kan zijn en losliet het standpunt van zaken-kabinet. Spreker critiseerde in minister Talma's voorstellen het doodende voor het particulier initiatief en ontzegde aan de regeering het recht om voordat de stembus heelt gesproken, het tarief, al werd het nog behandeld, uit te voeren, aangezien de kiezers in 1909 daarop niet waren voorbereid. Wanneer de vrijzinnigen het vol gend jaar niet door eigen kracht de meerderheid verwerven, rustte, vol gens spreker, niet op het kabinet de verplichting, de regeering te aan vaarden. De heer Van Veen verdedigde de rechterzijde tegen het verwijt over afwezigheid; juist zij maakt het ver gaderen en stemmen mogelijk. De heer Middelberg verdedigde het kabinet, dat echter de deugd van tydberekenlng miste. Tegenover de lir.ksche concentratie zal de coalitie moeten staan. Er is tijd voldoende om de te Ommen ge slagen wonde te heelen. In den loop der vergadering werden verworpen a'le Vrijdagavond door de heeren Ter Laan en Patijn ingediende mofiïn rakende de positie van de departementale ambtenaren en daarna aangenomen de begrootingen van buitenlandsche zaken en justitie. De kindertoeslag aan de onderwij zers bij het lager onderwijs. Thans is ingediend het reeds aangekondigde wetsontwerp tot het verleenen van een zoogenaamden kindertoeslag aan de onderwijzers bij het openbrar en lager onderwijs. Voorgesteld wordt om met ingang van 1 Januari 1914 uit 's rijks kas de volgende tegemoetkomingen uit te keeren a. indien het hoofd of de onder wijzer van bijstand van een openbare lagere school of van een school welke voldoet aan de in artikel 59, eerste en tweede lid, der Lageron- derwijswet gestelde eischen, meer dan twee wettige of gewettigde kinderen beneden den achttienjarigen leef'ijd te zijnen laste heeft, t 40 per jaar voor ieder kind boven de twee; b. f 50 per jaar voor iederen man neljjken onderwijzer van bijstand als onder a bedoeld indien hij den leeftijd van acht en twintig jaren heeft 0— 5.) .Een jaar geleden kwam ik weer hier, maar niemand beetta mij wel kom. Je beloofde dat je den eersten Juni zou komen. Ik wachtte te ver geefs, je brak je woord. Vervelen je deze bijzonderheden Ik moet nu spreken het is voor den laatsten keer. |e zult er mij nooit weer aan leiding toe geven, Victor. Aan de vele' kwade geruchten, die ik omtrent je vernomen heb, wil ik geen geloof schenken. Ach, Victor, waarom Iaat je me dit alfes zeggen, zonder mij een enkel woord toe te spreken Weer strekte zij smsekend de han den naar hem hy scheen daar we der niets van te bemerken. .Victor, vergeef het mij, maar bereikt en betzij gehuwd is, hetzij als weduwnaar, wettige of gewettigde minderjarige kinderen te zijnen laste heeft. De in het eerste lid onder a be doelde tegemoetkoming wordt, waar het vrouwen geldt, slechts uitgekeerd, indien zij weduwe zijn. Indien deze maatregel in 1914 wordt toegepast, rroet. volgens de toelichting van den minister van binnenlandsche zaken, worden gerekend op ongeveer t 600.000 per jaar. Pensioenwet, In verband met de dezer dagen ingediende ontwerp-pensioenwetten voor de gemeente-ambtenaren en voor de leeraren aan bijzondere gymnasia en bijzondere Hoogere Burgerscho len, is thans een wijziging en aan vulling der burgerlijke pensioenwet voorgesteld. Dit* wetsontwerp strekt oma. De burgerlijke pensioenwet zooveel mo gelijk in overeenstemming te bren gen met de ontworpen zooeven ge noemde pensioenregelingen; b. Ook voor de burgerlijke ambtenaren de gelegenheid te openen, den tijd vóór 1 januari 1913 in gemeentelijke strek kingen doorgebracht voor pensioen in te koopen. Het stelsel van ktrting op peisi- oen wegens bijkomende verdiensten, niet opgenomen in de ontwerp ge meente-pensioenregeling werd ook voorgesteld uit de burgerlijke pen sioenwet te doen vallen. De minister van financiën toch acht het ongerechtvaardigd denamb- tenaar-gepensionneerde een deel van hef wettelijk pensioen te onthouden, omdat hij uit de staatskas een sala ris ontvangt voor de diensten die hy als ambtenaar den staat bewys'. Behandeling als noodwet van de pensionneering der gemeente ambtenaren. Het centraal persbureau van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren verzoekt ons opname van het vol gend Een juichtoon is opgegaan in de gezinnen van de tienduizenden ge meente-ambtenaren door geheet het land, daags voor Sint-Nicolais, toen de dagbladen hun brachten het heer lijk bericht, dat de regeering thans eindeiyk bij de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft ingediend de ontwerpen van de reeds tientallen van jaren met vurig verlangen ver beide pensioenregeling voor de ge meenteambtenaren en voor hunne weduwen en weezen. Dat dit ver langen vooral de laatste jaren zoo groot was als nimmer te voren, ba- wees wel de aanhoudende, krachtige en onvermoeide actie van den Ne- derlandschen bond van gemeente- ik bemin je! Wat wil je meer? Ik wil het verledene vergeten en naar nfets vragen 1 Ik wil niets gelooven van alles, wat men my toegefluisterd heeft, als ik je slechts weer heb. Zonder jou," riep zq hevig aangedaan uit, „zonder jou kan ik niet leven." Zy was hartstochtelqk opgewonden zij strekte de handen uit, alsof zy het verlangde geluk wilde grypen. „Victor, hoor je my niet vroeg zy weer. „Laten wy alles vergeten en ons verheugen over het heden 1" „Laat my, Blanca 1" sprak graaf Victor met byna heesche stem. „Je weet niet, wat je vraagtHet kan niet zyn Hy richtte zich op in zyne voile lengte en keek zyne nicht somber aan. Zij trad terug als had iemand haar geslagen. „Het kan niet zijn herhaalde zy vragend. „Neen," antwoordde hy ruw. „Ik ben wat je gezegd heb, Blanca een verrader, een lafaard I Door God, door mama, door jou veroordeeld, sta ik hier 1 Je kunt nooit myne vrouw worden, want ik ben reeds ge trouwd ambtenaren. Reeds begon men hfer en daar te wanhopen of de tegen» woordtge regeering nog wel gele genheid zou vinden om, zooals zy het herhaaldeiyk had uitgedrukt, deze zaak „tot een goed einde te brengen;' Een schande noemde minister Heemskerk in de Tweede Kamer het ontbreken van deze regeling en in derdaad werd daarmede niet te v?el gezegd. Er is dan ook alle aanleiding om deze ontwerpen te behandelen als noodwet. Dat is blijkbaar ook de bedoeling van de regeering, die im mers voorsteli de by Koninkiyke boodschap van 2 December inge diende ontwerpen reeds l |anuari a.«. in werking te doen treden. Hoezeer de Tweede Kamer ook met werk overladen is, kan zij tegen behande ling als noodwet zeker moeilqk be zwaar maken. Er is inderdaad nood- stand, het beginsel is sedert .jaren algemeen erkend en de totstandkoming behoeft niet noemenswaardig tijd te vorderen. Twistpunten, die bij de regtl ng der materie nog konden ryzen, zyn op gelukkige wqze tot oplossing ge bracht of ontweken. De regeling sluit zich aan bq de burgerlijke pensioen- we', die in de practijk reeds de vuur proef heeft dooistaa*1. De hoop is dan ook zeer levendig onder de gemeente ambtenaren, dat de Tweede Kamer binnen zeer enkele dagen de ontwer pen in de afdeeiingen zal onderzoe ken, dat het voorloopig verslag levens eindverslag zal mogen zijn en dat bij een van de hoofdstukken der staals begrooting (binnenlandsche zaken ot financiën) deze dringende regeling zal worden behandeld erf aangenomen. Mocht de totstandkoming dan mis schien toch nog iets later worden dan 1 Januari 1913, dan mag zeker worden vertrouwd, dat, nu deze da tum eenmaal voorgesteld Is, vrouwen en kinderen, de gemeenten wier be langen by deze zaak mede in hooge mate zqn betrokken, zy hebben er recht op, dat de aangelegenheid als noodwet worde afgedaan. Een congres-gebouw. „De Standaard" dringt aan op de stichting van regeerir.gswege van een congresgebouw te 's Gravenhage, een gebouw met vergaderzalen van ver schillende uitgebreidheid, een groot auditorium voor ontvangst en afscheid, secfte-zalen, besiums- en commissie kamers, een leeszaal, een restauratie- gelegenheid, een bibliotheek met de meest noodzakelqke Nachschlagbü- cber, enz., en dil alles zoo ingericht dat er goede akoestiek heerscht, dat er 's winters en 's zomers kan worden vergaderd, dat twee kleine congressen tegelijk kunnen samenkomen, en liefst met een r.tyifront, dat spreekt. Het blad deelt mede, dat reeds Verstond zjj hem niet? Zij keek hem aan als in een droom. Er volg de eene stilte van verscheidene mi nuten. Het vuur begon met grooter vlammen bet vertrek te verlichten in nog heviger buien stroomde de regen neder en de storm bulderde nog wilder om het oude gebouw. De stilte daar binnen en het wilde sto-m- geioei daar buiten vormde een pqn- Iijke tegenstelling. Eindelqk verbrak graaf Victor het stilzwijgen. „Ik weet, je kan my geene vergif fenis schenken," sprak hq. „Ik wil my ook niet verontschuldigen, want wat ik gedaan heb, kan niet veront schuldigd worden. Het is gebeurd. Ik zag haar en benv'nde. Sedett zes tien maanden is zij mijne vrouw en zq schonk my een zoon 1 Bianca, je oogen zyn ve'schrikkelijk om aan te zien 1 lk ben een schurk geweest, ik weet het Hy kon niet verder sprekenhaar aanblik snoerde hem de keel dicht. In hevige aandoening keerde hy zich af. Blanca sloeg langzaam de oogen op naar het portret van zyne mama en, nauwelijks hoorbaar, preuvelde zy: geruimen tijd geleden door den Ned. Raad van internationalisme een ver zoek van deze strekking bij de regee ring moet zijn ingediend, doch zonder dat men tot dusver rog iets naders hoorde. Tentoonstelling „De Vrouw 1813-1913*. In overleg met het bestuur der tentoonstelling „De Vrouw 1813 1913', heeft de sub-commissie voor „Onderwys" te Amsterdam een open bare prijsvraag uitgeschreven, voor een studie voor het volgende onder werp. „S'udie over de tegenwoordige posit;e der onderwijzeres in de lagere school bij het openbaar en byzonder onderwijs in Nederland, over haar aandeel in de opvoeding derschool- j ugd, vooral met betrekking tot de vrouweiyke leerlingen in de hoogere klassen bq het lager en voortgezet lager onderwys, en over de wen- scheiqkheid en de m'ddelen om haar invloed op de oudere meisjesleer lingen uit te breiden." Het best gekeurde antwoord zal worden bekroond met een prijs van f 100, het daarop volgende met een prijs van f50 De jury zal bes'aan uit de leden van de rubriek-commissie voor „Lager On derwijs" onder Isidirg van de presidente van de afdeeüng „Ouderwijs". De twee bekroonde an'woorden zullen op kosten van de tentoon stelling in brochurevorm uitgegeven worden en tegen geringen prijs in het paviljoen voor onderwijs worden verkocht. Antwoorden moeten voor 1 Ap.it 1913 worden ingezonden, ge adresseerd aan mej. M. C. Reesse, van B reestraat 128. Amsterdam namen in gesloten enveloppe, onder motto. Bulgaarsche Ambulance. U t een rapport van Dr. Sikemeier, hoofd der ambulance in Bulgarye, aan het Hoofdcomitê van het Ned. Roode Kruis is het volgende ont leend „Onze reis was zeer voorspoedig, wy behoefden onzen wagon niet te verlaten, hebben dag en nacht door gereisd, kwamen 's nachts (Vrydag- morgen 2 uur) te Sofia aan. Een half uur voor Weenen hadden wy ongeveer 5000 Kronen te betalen. In Weenen werd ons bericht, dat slechts de halve vrachtprys was te voldoen, dat dus zeer veel te veel was be taald. In 'i algemeen trof 't ons, dat de organisatie in Oostenryk zeer slecht was. De consul te Weenen zal mei de afwikkeling dezer zaak een aan vang maken. In Budapest zijn we niet geweest, alleen in de voorstad Frams'adt. Te Weenen liet zich de gezant verontschuldigen; de heeren Rooyaatds, De Beaufort en de con- „In uw stervensuur beloofde hy het en zóo heeft hy zijn woord ge houden 1" Als een bliksemstraal ging haar eene rilling door de leden toen ging zy naar de deur, zonder hem met woord of blik te vervaardigen. Op den drempel gekomen, keerde zq nog even om. „Eene vrouw een zoon," sprak zq langzaam en duidelijk. Graaf Victor Norton mag ze op het stam slot zyner vaderen brengen ik zal ze welkom heeten, -- welkom thuis 1" En snef verdween zy. Hij was nu al leen, de man die, na langdurige af wezigheid, in het huis zijner voor vaderen was teruggekeerd. „Welkom thuis Een duivelachtig hoongelach scheen uit alie hoeken van het eenzame slot te weerklinken om de woorden te begeleiden, die hy fluisterend her haalde. Of was het eene raensche- lljke stem geweest, die hy fusschen het woeden van den storm onder scheiden had Een woeste gil, een doodskreet van een mensch 11. In de woonkamer van een klein sul begroetten ons aan het station, waar we ongeveer een kwartier op onthoud hadden. Door Servië niet de minste hindernis, ovrra! militair geleide en overal hartelijk ontvangen. In Belgrado zeer hartelijke ontvangst door den consul en ontmoeting met den heer Moens (consul generaal van Bulgarije in Nederland). In So fia waren de president van het Bul gaarsche Roode Kruisende minister der staatsspoorwegen ter ontvangst aanwezig. Des middags om 6 uur receptie ten paleize. H. M. was uiterst vriendelijk en voorkomend, ont ving ons zeer eenvoudig in H3ar studeervertrek. Toen ik aan H. M. de groeten overbracht van Z. K. H. den Prins, vroeg H. M. onmiddellijk of Z. K. H. zich voor het Rcode Kruis interesseerde. Op mijne mede- deeling, dat de Pr ns voorzitter is van het Nederlandsche Roode Kruis, in persoon de vergaderirgen leidt en altijd 't grootste belang stelt in or.s werk, zeide H. M. dadelqk aan Z, K. H. een telegram te zullen zen den om H. D. sympathie te betui gen. Vrijdagavond 9 uur hoorden wij, dat er telegrafisch van 'i Hoofdkwar tier bericht was, dat wij naar Tchor- loe werden gedirigeefd en Zondag morgen vroeg zouden vertrekken. Door den president van het Roode Kruis werd mij medegedeeld dat deze tocht zeer gjoote moeilijkheden voor ons zou opleveren we reizen namelijk per Irein tot Jambaeü, van daar, 4 öagen lang met ossenkarren dwars door en over het gebergte naar Ki-kkilisse, onder militair ge leide. De wegen moeien ontzettend slecht zijn en de koude in het ge bergte streng. We zijn echter vol goeden moed en er heerscht een uitstekende geest. Ons is toegevoegd als tolk een Bulgaar, die behalve Fransch, Duitsch, Engeiseh en Bul- gaarsch, ook nog Turksch spreekt, wat ons zeer goed te pas zal ko men. Het moet volgens de in Sofia heerschende meening, ais een ifooge onderscheiding voor de Ned. ambu lance worden opgevat, dat ons zulk een moeiiyke taak wordt opgedra gen. Het aantal zwaar gewonde, niet te vervoeren soldaten (in de grootesa steden zijn in hoofdzaak alleen lich ter gewonden) aan het front moet ontzaglijk groot zijn. Er heerscht al daar strenge censuur, zoodat ik voorloopig niet veel berichten zal kunnen zenden." Militaire beriGhten. Door den minister van oorlog is bepaald, dat in 1912 door de le en 3e divisie geen oefeningen in divisie verband zullen worden gehouden, en zuiks, door besparing van uitgaven het mogelijk le maker, dat de leger- bevaüig huis aan de Russell Square (een piein) te Londen stond eens jonge vrouw en wachtte ongeduldig op de komst van graaf Victor Nor ton. Hst was zijne echtgenoote, De zor.nesiralen braken door de wide mousseline gordyden en verlichtten het gelasten de geheele gestalte der jonge vrouw. Zij had een liefelijk voorkomen. Het witte kleedje stond haar voor tra ff elqk een snoer fraaie paailen sierde haar hals en heur haar was schilderachtig in eene wrong achter aan haar hoofd bevestigd. Zij ontmoette graaf Victor voor 't eerst te Margate, de geliefkoosde badplaats der Engelschen. Zy boeide hem bq den eersten aanblik. Het schrikte hem niet af, toen zijn vrien den hem onder het oog brachten, dat zij geene adeliyke dame was. Wat vroeg hij naar hare afkomst. En hoe klopte z§n ha»», toen hij haar de beslissende vraag deed, of zij zqne vrouw wilde worden en hem aanhangen in nood en dood en zy met gebogen hoofd haar „ja 1" lis pelde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1