Dinsdag 10 December in. jUDL Feuilleton» N 0.292 50e Jaargang. 1912, 8.45 SREN. Is.s.) 9.20 Ml V«rschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon» en Feestdagen. ftbonnemenfs-Atioertentiën op zeer ooordeeligs zoomaarden BINNENLAND, Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. I. I m inter. 12 7.20 7.31 7.42 8.01 8.19 8.24 8.40 14 14 A 8.50 9.08 24 8.40 Q ).45 aangegeven ram 40a, 4.45a ).30, 10.40 2.10, 2.50 6.50, 7.30 en: 7.10g 2.30g, 1.1U 6.10, 5.50 111.25e. 10a, 5.15a 1.55, 9.30g MO, 12.30 J.30g, 2.50 È.50, 5.10g, a, 7.80, 0.15 10.50 verkmana- we.-fedagen ier dan de iren alleen is, dePaul is resp. 5, 3, 10.36§, lurg6.45, J, en 8.40 rarg7.40 gen7.40, alleen op 6.20, 6.45 20, 10.40 1.30* [.50, 5.20 6.30, 10,30, llO, 12.40, 4.10,4.40, 8.—, 8.80 ndags tut. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden f 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van I4 regels 0.40. Voor eiken regci meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. De Staatsbegrooting. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk oorlog verklaart de minister dat daling, of althans stil stand van het totaal der uitgaven voor onze difensie bestemd, niet is te hopen. Wat de minister nu reeds dadelijk voor betere legeruitrusting meent noodig te hebben, heeft hij in de Memorie van Toelichting aan de Kamer medegedeeld. Dat, wanneer dit plan is ten uitvoer gelegd, wel weer andere uitgaven voor de deur zullen staan, is inderdaad te voorzien. Zelfs is het waarschijnlijk dat daarmee niet zoo lang gewacht zal kunnen worden. Het is te voorzien, dat het eindcijfer der begrcoting in de toekomst zal stijgen tot een bedrag, dat niet ver van de 40 millioen zal blijven. (Het eindcijfer bedraagt thans na de nog voorgestelde wijzigingen f 33.544,684.-.) Doch de minister voegt hieraan toe, dat een ander stelsel van verdediging als hoedanig hier dan het volks legersysteem bedoeld wordt nog hoogere uitgaven zal vorderen. Dat voor 1914 een stijging der uitgaven is Ie verwachten in verband met de nieuwe organisatie, ligt voor de hand, aangezien gerekend wordt dat zij op 1 April 1913 een aanvang zal nemen, zcoda1 de geldeiyke gevol gen slechts voor 3U jaar in de be grooting zijn opgenomen, behoudens enkele uitgaven voor eens, die er in haar geheel op voorkomen. De minister betoogt, dat bij deze begrooting thans de beslissing over de reeds lang aanhangige voorstellen behoort te vallen. tDiensvoIgens moet hij dan cok het ook door de meerderheid der Com missie van rapporteurs aangedrongen denkbeeld, om de voorstellen betref fende de legerorganisatie uit de begrooting terug te nemen, met be slistheid van de hand wijzen. Bij de bespreking van de aanvul ling der legeruitrusting wijst de mi nister er op, dat in de toekomst een kredietaanvrage is te wachten tot uitbreiding der bereden artillerie. Waar niet alles tegelijk kan worden tot stand gebracht, meent de minister er zich voorhands toe te moeten bepalen om door een betere organisatie der bereden artillerie (3 stukken batterij) het rendement van de beschikbare artillerie-kracht tot zoo hoog mogelijk peii op te voeren. Welke uiib-eiding ia'rr nog moei volgen, staat thans nog ntet voldoende vast om er mededeetingen over te doen. De kosten, die er op vallen, berisan in he aanschaffen van meer vuurmonden en munitie, van meer paarden en tuigen, in uitbreiding van 2.) o— Zoo opgewonden zij zooeven nog was, zoo koel en rustig wachtte zij nu Blanca's eerste liefde 1 Zij had zoo naar zijn warmen handdruk, naar het aanschouwen van zijn gelaal, naar het geluid van zijne stem verlangd in deze laatste, troostelooze maanden. En nu was hij daar Zy hoorde de groots poort openen en weer dichtslaan; zij hoorde in den marmeren gang de voetstappen van den graaf, die zy uit duizend andere kon herkennenzy hoorde eene welluidende mannestem en een helderen lach. Hy was gekomen Haar wangen werden lichtrood ge kleurd haar oogen kregen een voch- iigen glans en zacht bewogen zich personeel en in voorzieningen be- trekkeiqk de kazerneering. De staat van de bewapening onzer vestingwerken wordt echter ook door den minister onvoldoende geacht. Het maakt een punt van onderzoek uit, op welke wijze hierin het best zal zyn te voorzien. lntusschen kan nu reeds worden gezegd, dat aanschaffing van mobiel of aanspanbaar boogvuur- en viak- baangeschut van moderne cons tructie en krachtige werking, niet achterwege zal kunnen btyven. Ook aan de legerverpleging in ooriogstyd wenscht de minister meer zorg te wqden. Een van de eerste maatregelen, die de minister wil nemen, is de invoering van de keukenwagens, welke hun onmisbaarheid reeds overal, waar zq werden gebruikt, ook bij ons, afdoende hebben bewezen. De keukenwagen, welken de mi nister voornemens is in te voeren, is door een commissie na grondige vergelijkende proefneming, met keu kenwagens van verschillende buiten- landsche systemen, in verband met onze eischen, het meest aanbevolen. Hy beeft bij de manoeuvres in 1911 zeer goed voldaan. Verder meent de minister dat het noodig is den patronenvoorraad te verhoogen. Ten aanzien van den voorraad van 80 millioen patronen, welke op 120 millioen zal worden gebracht, teekent de minister aan, dat deze voorraad in zyn geheel eerst benoo- digd is, wanneer het leger en de landweer, ingevolge de werking van Militie- en Landweerwet, hun groot ste sterkte zullen hebben bereikt. Voor de sterkte van onze weermacht op 1 januari 1912 was een, volgens de bestaande bepalingen, voldoende hoeveelheid patronen aanwezig. De pogingen, in het werk gesteld om voor de oefeningen van de op te richten luchtvaartafdeeling een geschikt terrein te verkrygen, hebben tot een zeer bevredigend resultaat ge leid. Met de gemeente Soest is name- ïyk overeenstemming verkregen om trent den verkoop van pim. 600 H.A. der haar teebehoorende heidevelden wederzqds den straatweg van Soes- terberg naar Soest, terwijl de tegen woordige eigenaren van de opstal len met toebehoorende inventaris- goederen, vormende het voormalige op die heide ingerichte vliegkamp by Soesterberg, zich bereid verklaard hebber, deze aan het departement van oorlog over te doen. De koopsom bedraagt f 266.000. Voor de opstallen moet f 44,600 be taald worden. Voorloopig zal de op te richten luchtvaartafdeeling alleen worden haar lippen. Zy deed eene schrede voorwaarts en vergeten waren de booze gedachten, die haar zoo pas nog gekweld hadden. Zy beminde en de min vervulde geheel haar hart. Met vaste hand werd de deur ge opend en lachend stond graaf Victor Norton voor haar «Lieve Blanca!" Hq naderde haar, sloeg zyn arm om haar schouders en drukte een kus op haar gloeiende wangen. «Lieve nicht, ik ben recht in mijn schik je weer te zien en nog wel zoo mooi als nooit te voren. Och, waren alle vrouwen toch geschapen als prinsessen in purperroode zijde als lichte rozen Achteloos nam hq plaats in een leuningstoel bij den haard en warm de zijn voeten. «Ik kom een uur te laat, hé Maar 'tis myn schuld niet, de trein had vertraging. Het is de heele week al zulk elhndig weerzei hij en pookte in het vuur, dat opfl kkerde en zqn fiijn besneden gelaat heider verlichtte. Het was nu duldeiyk te zien hoe goed hy nog op zyn portret geleek. B'anca had zich onmmkbair van uitgerust met het voorgestelde ka belballon- en viiegtuig-materigel. De minister acht de oefeningen met dat materieel voor de landsverdediging in de eerste plaats van groot belang. Bij nota van wqziging is hiervoor f 215,500 uitgetrokken. Uitvoerig bespreekt de minister de pogingen om het onvoldoende peil van het onderofficierscorps te verhoogen. Volgens den minister zou het beste steisel voor ons systeem van legchervorming zyn, indien men er in slaagde een deei van de nadie- nende milicien sergeanten voorgoed voor het leger te behouden en een ander deel na 5 jaar dienst als on derofficier kon bewegen heen te gaan. Deze laatste categorie met hun jaarklasse naar de landweer overgaande zou het encadree- ringsvraags'uk voor de landweer een groote schrede nader tot zqn oplos sing brengen, terwyt aldus gediend hebbende onderofficieren daarna voor den landstorm van de aller grootste beteekenis zijn. Moet nu voor de eerstbedoelden, d. w. z. voor hen die eigenlijk voor goed de militaire carrière kiezen, d: aanmoediging daartoe gelegen zqn in de geheele regeling der ondetof- ficierspositie, voor de in de tweede ptaais genoemden d, -i. voor hen die slechts hun militietyd actief in het leger doorbrengen moet de prikkel goeddeels gelegen zyn in de krachtige hulp die hun geboden wordt om een passende bu'gerbe- trekking te vinden wat op 26 jarigen leeftijd nog'op geen onover komelijke moeiiykheden stuit terwyi daarnevens zoo noodig de toekenning van dienstprem ëi dient te staan, welk premlë i dan behooren te worden uitbetaald by terugkeer in de burgerlijke maatschappij. Het Ned. Roode Kruis naar den Balkan. Blqkens het laatste by het hoofd comité van het Ned. Roode Kruis ingewonnen bericht van de Grieksche ambulance, maken de leden dier ambulance het we). Het hooficomifé van het Ned. Roode Kruis heeft bericht ontvangen dat de versterking voor de ambu lance te Constantinopel goed is aangekomen. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Zaterdag werd te 's Gravenhage de jaarvergadering gehouden der ver eeniging voor vrouwenkiesrecht, onder leiding van mevr. dr. Alette Jacobs, die er haar droefheid over uitsprak, dat ziekte en dood enkeie van de beste krachten der vereeniging buiten den strqd heeft geplaatst. Droefheid ook, wyi de Grondwetscommissie art. haar neef verwijderd. Het schoone rood van baar wangen was vervlo gen; de harde, booze uitdrukking keerde op haar gelaat terug. Die koele, onverschillige omhelzing had haar de oogen geopend. Hq keek niet naar baar, doch naar het vuur en hij sprak haastig, als bezielde hem een inwendige onrust. Zijn ge laat had, ondanks zijn knevels, iets vrouwelijks, iets weeks. Terwql hq met de vingers met zijn horlogeket ting speelde, zwierven zy'n blikken van bet eene voorwerp naar het an dere. En aan dezen man was B'anca's lot toevertrouwd «Hoe heerlijk weer eens thuis te zyn", zei hy om een einde aan de stilte te maken „Het is byna niet te zeggen, Blanca, welk eene aan gename aandoening ik kreeg by het binnentreden van deze blauwe kamer met zyn warmen haard. Het herin nert my aan verviogen tyden. Hier had mama hare vaste plaats, zomer en winter voor den haard, en jq, lieve, met je donkere, zuidetyka tint. alies, alles zoo bekend Zij ging weer by den haard staan, leunde met den arm op den schoor 80 een open vraag heeft gelaten, en wql verschillende wetsontwerpen, die in den loop van dit jaar tot wet zqn verheven of nog onbehandeld daar liggen, de belangen der vrouwen ge heel zijn verwaarloosd öf zeer onbe vredigend zyn behartigd (Auteurswet, Radenwet en Ouderdomsverzekering). Daartegenover wees spreekster op de toeneming van het ledental, den drang naar Grondwetsherziening, de kans, dat de tegenwoordige regeering, ten aanzien van wie weinig hoop op een bevredigende oplossing der eischen van de vereeniging wordt gekoesterd, tengevolge van de vry- zinnige concentratie niet zal gehand haafd biyven. Langdurig applaus volgde op deze openingsrede. De presidente herdacht met eenige gevoelvolle woorden mevrouw Th. P. B. Haver, waarbij de vergadering, door op te staan, zich aansloo'. in het jaarverslag van de secrelares van het hoofdbestuur wordt tevreden heid uitgesproken over de toeneming van den bloei der vereeniging in het afgeloopen jaar. Zij telt thans 120 afdeelingen, met bijna 14.000 leden. Door eenige Haagsche leden van de vereeniging voor vrouwenkiesrecht was het plan opgevat, om dr. Jacobs bq haar komst feestelijk aan het sta tion te ontvangen. Daar de aankomst op Vrydag-avond was vertraagd, werd het pian gewijzigd in dien zin, dat Zaterdag-voormiddag te half twaalf een twaaiftal met de vereenigings- vlaggetjes versierde auto's in optocht gingen naar de Johan van O.denbar- neveltlaan, om dr. Jacobï aan het buis, waar zy logeert, af te halen. De presidente der Haagsche af Jee- ting sprak enkele woorden vanweikom tot mevrouw Jacobs en overhandigde haar een ruiker in de kleuren der vereeniging, geel en wit. Alle auto's defileerden nu langs de presidente van het hoofdbestuur en daarna ging de lange reeks stadwaarts. Door alle hoofdstraten trok de stoet, langs het paleis van de Koningin en van de Koningin-moeder. Op het Binnenhof werd gedefileerd vóór het gebouw van de Tweede Kamer en van daar reed men verder door ver scheidene hoofdstraten naar 't ver gaderlokaal aan het Aiexandetveld. De Staatsspoorwegen. Daar steeds gebrek aan wagens bestaat, zal het wagenpark der Staats spoor ten spoedigste vermeerderd worden met nog ongeveer 3C00 goe derenwagens die reeds bq verschil lende leveranciers besteld zyn. Behalve de nieuwe, sedert een paar jaren dienstdoende 30 stuks groote sneltreinlocoraotieven worden by de S aa sspoor achtereenvolgens nog 76 nieuwe locomotieven in dienst steenmantel en keek den graaf door dringend aan. «Wel/ zei ze, «het verheugt me te hooren, dat graaf Victor Norton nog denkt aan dien tijddat bq zich zijne moeder en zqae vroegere wo ning nog herinnert. Maar ik word bijna aangedaan, als ik bedenk, dat ik nu en dan nog in myn neefs ge dachten als Zigeunermeisje kom op duiken. Op zyne handelwyze van den laatsten tijd afgaande, zou men dat nauweiyks meer verwachten." Er ging ham eene lichte rilling door de leden, maat toch sloeg hij glimlachend de oogen op om haar aan te zien. «Ben je getroffen door myn goed geheugen, lieve Blanca? Wat myne lange afwezigheid «Wat je afwezigheid betreft," viel zij in, „meen ik, dat je den eersten Juni hier had moeten zqn, als ja ge heugen je niet in den steek laat. Het is nu einde Augustus. Elke dag later was voor ray eene beieediging en zelfs nu zou je moeilijk hier te vin den zyn zonder myn laatsten brief, dien je niet durfde troiseeren. je bent gekomen, omdat ik het je bevolen heb i gesteld, waarvan het meerendeel nog in aanbouw Is. By de Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel te Amsterdam zqn besteld 18 sneltrein- locomotieven en bq Beyer Peacock en Co, L!d. te Manchesier eveneens 18 stuks. Een nieuw type tenderlocc- motiei wordt ingevoerd ten dienste van het koiendislrict in Limburg, waarvan reeds 6 stuks by de fabriek „Hohen- zoilern" te Dusseldorf zyn bijbesteld. Een proef zal worden genomen met een zwaarder lype tenderiocomotief, waarvan voorloopig 6 stuks besteld zqn b(j Beyer Peacock en Co, Ltd. Voor den rangeerdienst is ook een zwaarder type noodig, daarvan zijn by «Hohenzoilem" besteld 6 loco motieven van een nieuw systeem rustende op 3 gekoppelde assen, waarvan de middelste as wordt aan gedreven door 2 hcogedruk Cylinders, die buiten het draagraam liggen. In verband met een ander zul len, naar „de Maasbode" meldt, da snettreinlocomotieven, die de mail- treinen van en naar Vlissing<-n ver voeren, vervangen worden door nieu we sneltreinlocomotieven zoodat de snelheid van die treinen, reeds op gevoerd tot een maximum van 90 K.M. per uur, eerder en langer dat maximum kan bereiken, resp. be houden, waardoor het traject Londen Beriyn via Vlissingen belangrqk verkort zal worden. Een arbeidsgeschil. Naar het „Hold." meedeelt, is de fabriek van Arntzenius Jannink te Goor Zaterdag stop gezet. De reden is, biykens een mede- deeling van da firma, dat de wevers om een veischil over het loon de getouwen plotseling stop hebben gezet, waardoor gevaar voor een ernstig ongeluk met de sloommach'na ont stond, eningebreke zqn gebleven op de aanmaning der firma, de aan stichters van hun optreden te noemen. De firma had hen tot Vrqdag tot het noemen der namen gelegenheid gegeven, echtar zonder resultaat. Rolterdam—San Francisco. De N aderlandsch - Amsfikaansehe Stoomvaart Mij. zal na de opening van het Panamakanaai een nieuwen dienst openen van Rotterdam op San Francisco. Hiervoor laat genoemde Maat- schappq drie schapen van 10.000 tons laadvermogen bouwen, welke Noorderdqk, Oosterdyk enWesterdqk genoemd zuilan worden. Twee er van worden gebouwd bq de firma Furness Witby Co. te West-Hartle- pool, het derde staat op stapa! bq een Schotsche Scheepsbouwmaat- schappy. Een kort oogenbiik voelde hq zich tot verzet geprikkeld tegen deze woorden. Hq keek haar doordringend aan, al speelde het iachje nog orr. zyn mond. „Dien ik niet durfde trotseeren herhaalde bq. „Die uitdrukking is sterk, BiancaMaar je was altijd nog al prikkelbaar en aan dames laat men altyd het laatste woord." „Als de man de daad maar voert," sprak zy, „de man, ja, als graaf Vic tor Norton dien naam nog verdient als hy geen verrader, geen lafaard geworden is I" Graaf Norton sprong ijlings op, zijn oogen rolden in hun kassen; toen ging hq weer zitten, keek in het vuur en lachte. «Bedoel je my daarmee?" „Ik bedoel jou." „Je gaat zeer ver schoone nicht, eigeniyk te ver I Zal ja zoo goed willen zyn eindaiqk ter zake te ko men en mij te zeggen, waarom ik een verradar, ean lafaard zou moe ten heeten Het zou goed zqn ais wij eikaar geheel begrepen." (Wordt vervolgd.) i

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1