Wallersbrunn. KEN Woensdag 4 December NU DE KOUDE DAGEN NADEREN No.287, 50e Jaargang, 1912. tikelen N. Gemeentebestuur. Feuilleton. HE ING ND- iramma 'erken, IN istpipiei. ERS. jnders. ti. O lijnen. tijde, gaan Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- ®n Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Rbonnements-Adi/ertentiën op zeer ooordeelige voorwaarden Houdt Uwe kinderen gezond en warm door hun s morgens, s middags en 's avonds een kopje Van Houten's RONA Cacao te geven. Het bevat niet alleen vele voedende bestanddeelen, maar het volle vetgehalte (cacaoboter) verwarmt ook het lichaam. Daarbij zeer lichtverteerbaar. Land- en Tuinbouw. D iS DAN SCOOP- ïOUW, op Kinderen. m wijlen cende films, t, begelei- 25 cent. er zaal. 7 VLISSINCSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgeven Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regtl meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. HINDERWET. Kennisgeving. Burgermester en Weihouders van Viissingen Gezien de arlt. 6 en 7 der Hin derwet Geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van A. W. SMITS, aldaar om vergunning tot de oprichting ea in werking brenging van twee eiecTomotoren met een gezamenlijk vermogen van 51/. P. K. ten dienste zijner bioscopa-innchting in het perceel kadastraal bekend Gemeente Viissingen, Sectie E. no. 1596 plaatselijk gemerkt Coosje Bus* kenstraat hoek Spuistraat no. 52 dat dit verzoek met de bijlagen, te beginnen met Vrijdag den 29 No vember 1912 op de Gsmeente-Se cretarie ter visie zal gelegd worden en da! den veertienden dag na dien, zijnde den 13 December 1912 ten Raadbuize, des namiddags ten 2 ure gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwa ren mondeling toe te lichten niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedu rende drie dagen voor dat lijdsip, ter Gemeente-Secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Viissingen, den 29 November 1912. Burg. en Welh. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BINNENLAND, Verklaringen Inzake den toestand in Europa. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de Tweede Kamer werd de begrooting voor buiten- landsche zaken behandeld. De heer de Kanter sprak de hoop uit dat ons land niet zal betrokken worden in verwikkelingen, die zich mochten voldoen. De minister van buitenlandsche zaken antwoordde dat bij niet m2g treden in breede uiteenzettingen omtrent den politieken toestand. Dat mag niet doen een minister van een kleine mogendheid die niet betrok ken is In de sfeer van belangheb bende naties. Niettemin meent spr. vrflheld te kunnen vinden om een O 34.) En nu verliet hfl Italië om gehoor te geven aan de roepstem van den plicht der dankbaarheid of mis schien den aandrang van zijn hart, dat hem met onweerstaanbare macht heentrok naar een ander oord. Nog een laatsten avond bracht hij bij zijne kinderen door, nog eenmaal drukte hij zijne dochter op het hart het graf harer moeder in orde te houden en hare nagedachtenis te eeren, zeide zijn kinderen op het hartelijkst vaarwel en reisde toen over de bergen van Italië naar het Noorden. Ludwig van Erlenburg ging niet naar zijn geboorteplaats. Van den eerwaarden beer Barnau met wien hij briefwisseling bad aangeknoopt, had bij vernomen, dat de jonkvrouw Von Waldheim, nadat zij tot armoede enkel woord te zeggen. De minister wil een woord van geruststelling uiten. Ik wil zegt hij nut verder gaan dan ik kan en mag, maar ik meen te mogen zeggen dat de be richten, die ik gedurende de laatste 24 uren heb or.tvar.gen, en die ik wel mag meedeelen, alle symptomen in z'ch dragen om te kunnen ver wachten, dat langs den weg van con ferenties en kanselarij-arbeid een einde zal worden gemaakt aan den toestand van oorlog en onrust die op 't oogenblik in Europa bestaat, zoo dat op deze wijze de rust zal worden hersteld waar ze door oorlog werd gestoord en de rust zal worden ge handhaafd in die gedeelten van Eu ropa, waar ze thans nog bestaat. Ik wil hier nog iets aan toevoegen, vervolgt de minister. Ik heb reeds gezegd dat Nederland zich als van zelf niet heeft bewogen in de sfeer der belanghebbende mogendheden, maar dit neemt niet weg dat wij ons op de slagvelden hebben geweerd op een wijze zooals schier geen andere kleine natie dat heeft gedaandoor middel van het Roode Kruis. Ik be tuig van deze plaats mijn diepe, warme en welgemeende erkentelijk heid voor de opoffering van het Ne- deriandsche volk, voor de zelfopoffe ring, de trouw en de liefde, waarmee door onze landgenooten op het oor- logsTerrein wordt gewerkt. Ik durf te verzekeren, dat zij de eer en den naam van de Nederlandsche natie op waardige wijze hoog hoaien. (Luide bravo's en luid appiaus, ook von de tribunes). Tweede Kamer. Bij de behandeling der Iidisc'ie begrootirg verdedigde gister de mi nister de voorgestelde reorganisatie van den burgerlijken geneeskundigen dienst. Spr. oordeelde tegenover den heer Hubrecht de voorwaarden voor de uitzending van jonge artsen naar Indië alleszins aannemelijk. Het sala ris, aanvangende met f 400 per maand, klimt na 7 jaar tot f 700. De verbintenis behoeft slechts voor 3 jaren te worden aangegaan. Daar bij ontvangt men een gratificatie van f2000 en vrije reis. Ook verdedigde de minister tegenover de heeren Hu brecht en Scheurer het instellen van een korps Europeesche verplegers. Na repliek werd de begrootings- post goedgekeurd. was vervallen, zich naar Munchen bad begeven om daar uit te zien naar eene betrekking, waardoor zij in haar levensonderhoud zou kunnen voorzien. Daarheen dreef hem de in wendige stem, waaraan hij onmoge lijk weerstand kon bieden. Allerlei schoone plannen door kruisten zijn hoofd. Het waren droo- mea van jeugdige gelukkigheid, die hem aanlokkelijke beelden voor oogen toomden. Hadden niet plicht en ge voel hem gebonden en genoopt zijn dochier op te sporen, hij zou Alice zonder verwijl zijn nagereisd, zoodra bij haar afreis had vernomen. HOOFDSTUK XVIII. Zooals te begrijpen is, was Gia- cono Sorel na afloop van het proces op vrije voeten gesteld. Men had hem niet kunnen bewij zen dat hij voordeel had willen trek ker uit de wederrechtelijke opslui ting van den heer Von Erlenburg en dus was er geen grond voorhanden om hem te straffen. De man had allertreurigste dagen in de gevangenis doorgebracht. Niet allen kwelde hem de vrees, dat men O •2 Staatspenslonneerlng en de politiek. Verschillende afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering in Friesland besloten vóór de Kamer verkiezing de verschillende candida- ten te laten optreden om die aan te bevelen, welke bet dichtst bg de beginselen van dien Bond staal. Het comité van actie heeft aan dat be sluit zijne goedkeuring onthouden het acht dergelijke actie op politiek terrein verkeerd en verzoekt den af deelingen niet aldus te handelen. Het besluit van het comité valt bij sommige aldeelingen in slechte aarde, vooral in die, waarin het so- cialltisch element sterk vertegenwoor digd is. Sommige hebben dan ook reeds besloten zich niet te storen aan de waarschuwing van het comi té van actie. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau mr. B. Hulshoff, president van het Gerechtshof te 's Gravenhage; hem als medeplichtige van dr. Rimoli zou straffen, maar hij vreesde ook, dat door deze omstandigheden zijn twintigjarige diensttijd in het krank zinnigengesticht voor hem verloren zou zijn, daar zijn bespaard loon er wel bij kon inschieten door de ver nietiging van papieren al zijn schoo ne plannen voor de toekomst zouden dan in rook opgaan. Men kan zich dus voorstellen met hoeveel belang stelling hij het regelen van dr. Rlmo'.i's zaken volgde, daar de rechtbank hem verzekerd had, dat zijn loon zou wor den uitbetaald, wanneer bet bewijs voor zijne aanspraken was gevonden. Door deze verzekering bemoedigd, begaf hij zich mei het geld, dat hij van de freule Von WJdheim gekre gen had en met zijn twaalf bespaarde ducaten, naar het huifje van de we duwe Borghes". De ontvangst, welke hem bij moe der en dochter te beurt viel, was niet zoo hartelijk als gewoonlijk. Wel reikte de oude vrouw hem de hand, wel lachte en plaagde Sofia, maar het was duidelijk merkbaar, dat bei den een zeker wantrouwen koester den, al verzekerde hij ook bij hoog is met ingang van 1 Jan. 1913 aan mr. Hulshoff op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van DffS'dent van het Gerechtshof te 's Gravenhage, onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten zfln benoemd bij het Gerechtshof t: 's Gravenhage tot president mr. B. A. Sterck, thans vice president yan gemeld collegetot vice president mr. C. W. Vollgraff, thans raadsheer in dat college. Algemeen kiesrecht. Door het hoofdbestuur van de Ne derlandsche Vereeniging tot afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken Is aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waarin H. M. verzocht wordt Harerzijds de noodige stappen te doen, die kunnen lelden tot de 1 ..voering van het enkelvoudig alge meen kiesrecht voor mannen en vrou wen. Statistiek. De Centrale Commissie voor de statistiek hield Zaterdag haar najaars- en laag, dat hij niet medeplichtig was aan de misdaad van dr. Rimolidat hij aanspraak had op een som van meer dan vijfduizend francs en dat de rechtbank voor de richtige uitbe taling zou zorgen. De vertrouwelijke loon van vroeger heerschte niet meer in de kleine woning. Giacomo was intusschen iemand van practische levensbeschouwing. Hij dacht Het bes'e is, dat ik wat geduld oefen totdat ik mijn geld ontvangen heb. Het bewijs voor mfln aanspra ken zal toch wel gevonden worden, want welk voordeel kon het dr. Ri moli opleveren, als hij de aanteeke- ningen omtrent het bediendenloon bad vernietigd? Ruim vijfduizend francs zullen het afdoende bewijs leveren, dat ik in mijn eer hersteld ben. Met lofwaardigen ijver snelde hij op zekeren dag naar de woning van zijn liefste om baar een gewichtig nieuws mede te deelen. De rechter commissaris, die tijdelijk de nalaten schap van dr. Rimoli beheerde, had de bege;rde aanteekeningen gevon den en hem toen zonder dralen het vergadering in een der zalen van het gebouw van de Eerste Kamer der S'aten Generaal te 's Hage. Adviezen werden vastgesteld o.m. nop ns de statistiek van de in-, uit en deo voor, de statistiek der ge meente finarc ën, de statistiek van de werking der kinderwJten, een statistiek van Bureaux voor rechts- hu'p, het maandschrift van het Cen traal Bu-eau voor de statistieken da tractaments-regeling van de ambte naren van dit Bureau. Het dlepspitten en kalken in den boomgaard. Sinds eenige jaren wordt in den Pomoiogischen tuin te Tiel, op klei grond, een interessante proef geno men, welke de bijzondere aandacht der oofttelers verdient. Bedoelde proef had ten doel na te gaan: le de uitkomsten, bij vruchtboomen, van diepe grondbewerking voor de plan ting; 2e die van kalkbemesting. Het proef perceel van 8 Are we-d in 1906 voor de helft vóór het beplanten ge woon gespit, voor de andere helft (ongeveer 70 c.M.) losgewerkt. Van ieder deel werd de helft onbekalkt gelaten, en de andere bemest met 50 K.G. ongebluschte kalk per Are. De beplanting geschiedde met onregel matige pyramiden van een 3-tal peer variëteiten, 3 appel-, 2 pruim-, 1 zwarte bes- en 1 kruisbes-variëteit. Ais tusschenstammen werden jonge ouderstammen geplaatst, op een ander deel roode wortelen, roode bieten en witlof. Het Verslag vermeldt nauw keurig in cijfers de uitkomsten bij elk der variëteiten op iedei deel, zoowei wat betreft de stamverdikking als de tot nu toe verkregen oogsten. Wij kunnen slechts een samenvatting van een en ander géven. Van de bessen en pruimen was in 1911 voor 'teerst de opbrengst te vermelden. De uitkomst was zoowel by de zwarte bessen als bij de kruis bessen op 't gediepspitte deel 't grootst totaal6 95 en 2.6 K.G. tegen 6.1 en 2.4 K.G. op 't niet-geöiep- spitte. De productie der vruchtstruiken was ook nog niet van groote betee- kenis; totaal was ze bet grootst op het gediepspitte stuk. Omtrent de stamverdikking merken we op, dat de peren en appels totaal nog het grootst was op het niet-ge- diepspiite deel, alleen bij Codlin Keswich wint het diepspitten. Daarbij is op het gediepspitte de winst meestal bij het niet bekaikte, en op het niet gediepspitte bij het wel bekaikte. Bij de pruimen won het diepspitten tot 1910 terwijl hier, wat de kalk betreft, de beide variëtelfen tot 1910 tegen overgestelde uitkomsten vertoonen. Reine Victoria was het meest verdikt bedrag van vijfduizend driehonderd en tachtig francs uitbetaald. Tachtig francs had hij nog aan loon verdiend na zijn gesprek met den directeur. Er lag iets zegepralends in zijn gelaatstrekken, toen hij bij de wedu we Borghese binnentrad. Wel, Sofia I wil je over veertien dagen bruiloft houden vroeg hij op zegevierenden toon, terwijl hij een bundel bankbiljetten en een beurs met goud Het zien. Sofia bedacht zich nu niet lang, maar gaf thans zonder aarzelen hare toestemming. Ik heb er nooit aan getwijfeld, dat je een eerlijk man waart en eerlpe bedoelingen met me had, zeide zij vleiend. Er volgde nu een levendig gesprek, waaraan Giacomo natuurlijk het groot ste aandeel had. En wat denk je nu te beginnen vroeg de oude vrouw hem eindelijk. Als ik klaar kan komen, word Ik boer, luidde het antwoord. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1