Wallersbrunn. S. Dinsdag 3 December Feuilleton. i': No,28t>. 50e Jaargang, 1912. ilstraat, IISSE, DIA" >ION. ram ÏREN. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Psbonnements-ftdoertenti'én op zeer ooordeeiig® oooruiaarden BINNENLAND. SPORT VOETBAL. i ir: AAT 25 ierhand- Bavets smutsen rantasie> •en Cen- eerir.g 37.) f 1,50 laf f 3.- InRomst. .40a, 4.45a 9.30, 10.40 2.10, 2.50 6.50, 7.30 gen7.10g 2.30g, 1.10 5.10, 5.50 11.25c. .10a, 5.15a !.55, 9.30g' 2.10, 12.30 2.30g, 2.50, 1.50, 5.10g, i.10a, 7.30, 0.15 10.50 verkmans- we kdagen ler dan d« en alleen 3.8.) 9.20 ja, dePaul reap. 5, 1, 10.36§, irg6.45, en 8.40 urg7.40 en7.40, alleen op 1.20, 6.45 0, 10.4 0 -, 1.30* 50, 5.20 6.30, 10,30, j), 12.40, 10,4.49, -, 8.80 dage nit. VLISSINGSCH Prys per drie maanden i 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd-'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10, Prinses Juliana en haar Grootmoeder. Nu H. M. de Koningin-Moeder steeds het Paleis nog niet heeft ver laten, wordt het Prinsesje eiken dag naar het Paleis aan het Voorhout gebracht om een half uurtje btj Haar Grootmoeder te zijn. BI] het wegrij den van het voorplein, plaatst de Koningin-Moeder zich dan voor een der vensters en wuift Haar klein kind met den zakdoek toe, totdat het uit het gezicht is. |uliaan!je zwaait dan even lang terug met haar handje. Voor het talrijke publiek ter weerszijden van het Paleis een op wekkend oogenblik. De Ommensche verkiezing. Tot nu toe had de „Nederlander", het hoofdorgaan der Chr. Hisf. partij, gezwegen over den uitslag der Om mensche verkiezing. Thans schrijft het blad .Nu die verkiezing afgeloopen is en de gekozene zijne benoeming aangenomen heeft, achten wij het volkomen doelloos en, indien men de coalitie ook in 1913 in stand wil houden, buitengewoon ondoelmatig, thans daarover in het openbaar te discussieeren. In navolging van de .Standaard" in dit verband mogen wij schrijven van dr. Kuyper, a's hoofd der anti revolutionaire partij schrijft een deel der kleine anti-revolutionaire en ook der roomsche pers, zonder kennis van de feiten, over het ge beurde in Ommen met een vrijmoe digheid, die voor waardeering van heigeen het Hoofdbestuur der U.ile deed, nauwelijks plaats laat. En dat alles zonder nauwkeurig onderzoek. Het Hoofdbestuur der Unie heeft, zooals ons bekend is, anders gedaan. Het heeft uren achtereen gewijd aan het onderzoek der feiten, waarbij gebleken is, dat aan weerszijden allerlei fouten begaan zijn, ook door het afgtt eden Kamerlid van Ommen zelf. Zeer zeker zal het gebeurde in het Overijselscbe disr'ct, indien men de coalitie wil behouden, tot vastere regeling van sommige punten moeten leiden. Het ontbreken daar van geenszins valschheid en ontrouw hebben de verwarring veroorzaakt. Maar de bespreking daarvan behoort plaats te hebben, wanneer tot de voortzetting der coalitie zal worden overgegaan. Th3ns dit te doen, nu de gemoederen aan weerszijden v.rhit zijn, en de feiten niet in aller oog vas's'aan, zou geen ander effect hebban dan het spe'en in de kaart der liberale partijen. Daaraan doen wjj n'et mee." 33.) Daar hebt u gelijk in, papa, maar op zoo iets heb ik niet gerekend, toen ik Cecilia tot vrouw nam. Alles, wat wij hier om ons heen zien, is de vrucht van mijn arbeid. Cecilia is daarmede tevreden, zij heeft nooit geweten, dat zij tot een adellijk ge slacht behoort. Zij is ook niet opge voed om in de wereld als een voor name dame op te tredenmisschien zou zjj ongelukkig worden door eene verandering van omstandigheden. Laat dus liever alles blijven, zooals het nu is. Het was sleeds mijn grootste genoegen voor vrouw en kind te ar beiden en ik had daardoor het recht op hunne onverdeelde liefde. Docr deze laatste woorden had Paulo zijn geheimste gevoelens ver rad :n en de baron, die hem slrak had aangekeken, had hem nu geheel Het nieuwe oorlogsdepartement. Naar de „Fakkel" verneemt, zou de heer Tydeman, vice-admiraal en directeur-commandant van de marine te Airsterdam, bestemd zijn om op te treden ais directeur-generaal van Marine aan het dep. van Landsver dediging, wanneer dit uit de dep. van Oorlog en Marine zal worden gecreërd. Als opvolger van den heer Tydeman wordt genoemd de heer W. Naudin ten Cate, thans schout-bij-nacht te Amsterdam. Landstorm. Ten einde te bevorderen, dat bij eventueeie totstandkoming van de Landstormwet het Kon. besluit en de ministerieele beschikking, te ha- rer uitvoering vereischt, gelijktijdig met de wet in werking kunnen tre den, is bij bet departement van oor log reeds thans een ontwerp voor zoodanig besluit en zoodanige be schikking samengesteld. Door bemiddeling van de Com mlssarissen der Koningin heeft de minister van oorlog den burgemees ters van de onderscheidene gemeen ten dit ontwerp ter kennisneming toegezonden, met uitneodiging hem eventueeie opmerkingen voor het einde van dit jaar mede te deelen. Dr. Kuyper en de Ned Herv. Kerk. Onlangs had de .Nederlander" naar aanleiding van Ommen geschreven, dat de Nederl. Hervormden „niet ten onrechte" in dr. Kuyper een der ge vaarlijkste bestsijders van hun kerk zien. De „Standaard" vroeg ophelde ring aangaande de bedoeling van die beschuldiging. De „Nederlander" antwoordt, dat de strijd der Gereformeerden gaat tegen de Herv. kerk en haar tegen woordig organisch, door het Kon. best. vai 1817 in h' t leven gero pen kerkverband. Een eeuw iang is van Gereformeerde zijde tegen die op genoemd beslu t stoelende organisatie gestreden, doch vruchteloos. Zelfs de afscheiding heeft de Herv. kerk in haar tegen woordige organisatie niet veel afbreuk gedaan. Eerst door de doleantie, In verband met de oprichting der vrije universiteit, worden regelmatig aan die Hervormde kerk krachten onttrok ken, welke zij kwalijk kan missen. Dit wordt nog bevorderd door het Gereformeerde schoolverband, waar door van lieverlede ook tal van scholen onder de macht geraken van de Ger formeerde kerken. Dit alles gesch edt door of ond. r leiding van dr. Kuyper, die het bestaande kerk verband uit den bcoze acht, s'rydig met Gods Woord. Wij vinden het dus heel naluuriyk, dat de Hervorm de predikanten in dr. Kuyper den doorgrond. Hij was gekrenkt en zeide op afgemeten toon Cecilia is uw vrouw en ik heb geen recht mij te mengen in uwe huiselijke zaken. Maar ik zou mij zwaar beleedigd achten, als ik niet in zekere mate zou mogen bijdragen tot het welzijn van myn kind. Hei ligt volstrekt niet in myn be doeling u te beieedigen, antwoordde Paulo, maar ik moet rekening houden met myn omstandigheden. Als ik zelf van hooge afkomst was en Cecilia getrouwd had als de dochter van den baron Von Erlenburg, dan zou ik geen bezwaar hebben tegen een huwelyksgift. Zij zou dan recht heb ben op een leven in pracht en weel de, waaraan zij van haar jeugd af gewoon was. Maar dit is niet het geval, ik heb haar uit het Vondelings- huis getrouwd en in een eenvoudige omgeving gebracht, waarin zy geluk kig is. Als ze die moest missen, zou zy zeker ongelukkig werden. Met de grootste aandacht had de baron zyn schoonzoon aangehoord. Hy dacht een geiuimen tijd na en scheen toen een besluit genomen te hebben. Op vriendelijken torn zei groo'.sten vijand, den gevaariykslen bestrijder zien van „hun kesk". Hoe dr. Kuyper of eenig Gereformeerde, of eenig niet Gereformeerde zich daaraan stooten of dit betwisten kan, is ons een raadsel. Wy meenden en meenen nog, dat dit feit eigeniyk in confesso; in ons nummer van 7 November evenwei ontleenden wy aan dat feit nift een grond om dr. Kuyper op politiek gebied te bestrijden, of ora de Her vormde predikanten te verdedigen, maar toonden integendeel aan, dat dit „gevaar" met de coalitie niets te maken heeft. Wy hopen nu duidelijk genoeg geweest te zyn. Gemeenschappelijke saiarisactie. Het com'té voor gemeenschappe lijke saiarisactie he;ft den minister van binnenlandschs zaken een adres gezonden, waarin het verzoek! iiet daarheen te willen leiden, dat nog in deze wetgevende periode een verhooging der wettelijke minima van de salarissen der openbare en bijzondere onderwyzers tot stand kome. Onderwijs aan schipperskinderen. Het hoofdbestuur van de schip persvereniging Schuttevaer heeft, naar het vereenigingsorgaan msldt, den minister van blnneniandsche zaken verzocht het wel daarheen te willen leiden, dat aan onderwyzers worde opgedragen, aan elk schip perskind, dat tydeiyk de school be zoekt, bij vertrek een rapport mede te geven, waarop de gevorderdheid van dat kind is verrold, opdat dit rapport, by het bezoeken van een school op een andere plaats, den betrokken onderwyzer in staat stelt, onmiddeliyk een aanvullend onder- wys aan dat schipperskind te geven. Marine en Leger. Op het adres, dat de bond van minder marine personeel, korporaals- bond en onderofficieren-slokersbond In juni aan den minister van marine hebben gericht, waarin opheffing van de bestaande passagiersbeperking werd verzocht, zijn, naar uit Den Helder aan „het Volk" wordt gemeld, op de heele vlcot handteekeningen verzameld van meerderjarige schepe lingen beneden den graad van ser geant. Er zyn verzameld 3521 namen. In het geheel hebben slechts 17 betrok kenen niet geteekend en daarvan slechts 3 omreden zy de passag'.ers- tegeling goed vonden. De hoofdbesturen der drie bonden hebben nu een buitengewone audiën tie aangevraagd aan minister Colijn, om dit petitionnement te overhandigen en zoo noodig toe te lichten. hy nu Hoor eens, Pauio! Wat dunkt je er van als ik je een flinke som geld gaf om je zaken uit te breiden? Het zal je toch wel toelachen aai het hoofd van een groote inrichting te staan Zulk een schoon aanbod had hij na zijne koele woorden niet verwacht bedremmeld bleef hij vo«- zich kij ken, waarom Crcilia, die zeer in haar schik was, tot hem zeide: Welnu, Paulo I spreek dan toch i De jonge timmerman was echter nog niet van zyn eigenzinnigen trots genezen en antwoordde O, dal aanbod is heel mooi, maar op welke voorwaarden Kom, kom, pra t nu niet van voor waarden, Paulovi 1 de baron in. je zielik meen het goed met je, hinder my niet met zuike dwarsdry- verlj. Zeg mij maar kort en bondig hoeveel je noodig Lebt. HOOFDSTUK XVII. Cecilia had intusschen haar stoel naast dien van haar vader gezel. Zy keek haar vader dankbaar aan en toen Paulo bleef zwijgen, antwoordde De minister van oorlog heeft aan een groot aantal opper-, hoofd- en verdere officieren, te rekenen van 6 December e.kmacht'ging verleend om het cijfer in het aan hen uitge reikte onderscheidlngsteeken voor langdurlgen Nederlandschen dienst als officier, in een kooger aantal dienstjaren ie doen verwisselen, en voorts het onderscheidingsteeken voor 15 jaren Nederlandschen dienst als olficier toegekend aan veie andere officieren. H. M. de Koningin heeft goedge keurd dat het verguld vyfarmige kruis, hetwelk het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond voor licha- meHjke opvoeding heeft toegekend aan de militairen beneden den rang van officier, tot de landmacht be- hoorende, die met volledige bepak king aan de door dien bond in 1912 uitgeschreven vierdaagsche af stands- marsclten deelgenomen hebben, ook in dienst kan worden gedragen. Tegen het Kamerlid Days is, naar het „Hbld." meld', ambtshalve door de Zaandamsche politie proces-ver baal opgemaakt naar aanleiding van beleedigende uitlatingen omtrent den burgemeester van Zaandam in een openbare vergadering van 26 Nov. De Sporttententoonstelling. Om voor de in 1913 te'sGraven- hage te houden tentoonstelling van sport en toerisme, verschillende wed- suyden op sportgebied te organisee- ren, hebben besprekingen tusschen het tentocnsiellingsb;s!uur en de ver tegenwoordigers van de spo t plaats gehad. Wedstrijden op allerlei gebied o. m. een lawn-tenis-, een voetbal-, een scherm-, een zwem en een korf- balwedstryd kunnen vrij zeker in uitzicht worden gesteld. „Vrede door Rechl", daartoe in staat gesleld door sportlievende vre- desvrienden, heeft het tentoonstel lingsbestuur een belangryk bedrag Lr beschikking gesteld, ten voordeele van een internationalen voetbal- en een lawn-tenniswedstryd, ter viering van de opening van het Vredespa leis. Men hoopt daardoor de aan dacht te vestigen op het feit, dat de sport bydraagt tot de bevordering van inttrnat. verhoudingen en vooral, dat middelen bestaan om gezonde uitingen van vaderlandsliefde te be houden, zonder dal deze behoeven te ontaarden in vyandschap tegen andere volken. Voor de bedoelde wedstrijden zul len kostbare eerebtyken worden aan gekocht. Mtt het oog op de van verschil lende zyden ingekomen blqken van belangstelling zal het tentoonstel- llngsbestuur, naast het Eerecomté, zy vleiend Ik geloof, dat Paulo met tien dui zend francs reeds veel zou kunnen uitrichten, papa De heer Von Erlenburg begon fe lachen, streek zijn dochter liefkoozend over de wang en zeide toen Hoor eens, Paulo 1 lk zie, dat je myn dochter gelukkig maakt en dat doei mij onuitsprekelijk veel genoe gen. Ik ben van plan Napels te ver laten en misschien keer ik eerst na vele jaren terug. Het Is daarom het beste, dat wij nu in eens de zaak in orde brengen. Ik zal je een wissel op myn bankier geven tot een be drag van 50.000 francs. Je kunt daarmee je zaken uitbreiden en tot grooteie welvaart komen. Als ik dan later hier terugkeer, hoop Ik een schoonzoon te vinden, die met lot onder de groote aannemers zijne plaats inneemt. Cecilia bad vol kinderlijke lief-Ie haar hoofd tegen de borst van den baron geviyd. Maar Paulo i hoor je dan niet vroeg zq met een blos van vreugde op haar gelaat. De jenge timmerman keek eerst in weiks samenstelling het meende geen wyzlging te moeten brengen, een Ccmité van Patronaat in het leven roepen, waa in het den voor zitter van „Vrede door Recht" en eenigen op sport- of ander gebied vooraanstaande mannen verzocht zit ting te nemen. Zuidelqke 2a Klasse A. Breda ,,'t Zesde1*-„E. M. M." 4-1. Stand by de rust: 1—1. Glslereri trokken de Vlissingers voor den laatsten keer van dit seizoen naar Noord Brabant en wel naar »'t Zesde" te Breda, dat momenteel op schitterende wijze in deze afdeeling aan het hoofd gaat. De Vlissingers hielden zich kranig, door met slechts 4—1 van de a.s. kampioenen te ver liezen, radat zelf de pauze met ge- lyken stand was aangebroken. Reeds ora 1 uur stelden beide elf tallen zich op onder de zeer zwakke leiding van scheidsrechter Vermeer van Tilburg, „'i Zesde" met 2 inval lers, „E. M. M." met een volledig elftal. In den beginne kon men dui delijk aan de onderofficieren bemer ken, dat ze met het idéé speelden, zeer gemakkeiyk ie kunnen winnen. Daardoor was rood-wit in de eerste helft de doraineerende kleur. Een paar hoekschoppen op „'t Zesde"-doeI werden met groote moeite wegge werkt, terwyi de „E. M. M."-midden- voor eenmaal pech had, door, met alleen den viiaridelljken doelman voor zich, legen dén paal te schieten. Daar na pakten de Zesdenaren wat ste viger aan, doch de „E. M. M."-achten hoede was in prachtvorm, zoodat de militaire voorhoede heel weinig in te brengen had. Jammer was het dan ook, dat de roodwitte linksachter een tammen bal, die recht op den doel man afkwam, reusachtig hard in eigen doel plaatste, zoodat „'t Zes de" zeer onverdiend leidde1—0. De Zeeuwen waren evenwel niet ontmoedigden hielden dapper stand, Heel mooi combineerend naderde de Vlissingsche voorhoede het vijandeiyk doel, een prachtvoorzel van den rechtsbuiten volgdede B edasche doelman liep te iaat uit, en de links- builen schooi al vallende den bal langs hem in het ne!1—1. „E. M. M." kreeg nog eenige goede kansen, doch deze werden niet benut, zoodat met de pauze de stand gelijk was, ofschoon ,,E. M. M." zeker de leiding verdiend had. In de tweec'espeeihelft liep helde róodwitten nog meer tegen. De achterhoede der gastheeren begon haar heil in te forsch spel te zyn vrouw aan en greep toen de hand, die zijn schoonvader hem toe stak, met de woorden O, papa, hoe zal ik u danken voor zooveel goedheid Nu zullen myn plannen verwezenlijkt worden, die my reeds lang als onmogelijk be reikbare droombeelden voor den geest zweefden Oeen dank, PauloMaak Cecilia gelukkig dat zal mijn belooning zijn. Den volgenden dag reeds ontving Paulo van zy'n schoonvader den be loofden wissel van vyftigduizend francs, die weldra in klinkende munt werd omgezet. De baron Von Erlenburg vertrok ko;t daarna uit Napels. Hij hadzyne plichten jegens zyne overledene vrouw vervuld, door haar graf te bezoeken en In goeden toestand fe laten bren gen hij had het spoor van zyn doch'er gezocht en gevonden, haar in gelukkige omstandighe ier. aange troffen en voor haar verderen wel stand gezorgd. (Wo dt vervolgd.) -

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1