SPECULAAS WAARSCHUWING. mmmm .urn HM O Ad\ertentiën. Burgerlijke Stand. VERKADE'S SOLIST BINNENLAND* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Verschijnt iedere 14 dagen en is overai gratis verkrijgbaar voor lederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. Voor moeders. WONIflG Te Huur 25 CT. PER BLIKJE Fa VERKADE 6 COMP. ZAANDAM Voorengros: C. DË BUK ZOON, Amsterdam. - Tel. ÜO. IAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN De besliste zuiverheid, Sunlight maakt ze voor fijne kant en r!\A fijn linnen de uitsluitend betrouw= bare Zeep. OP SCH Stokpaard] Hoofc - Leest uitvoering van een der vele liefheb bers comedie-vereenigingen een jonge dame werd verwijderd, omdat de leden, althans eenigen er van, 't ge woonweg absurd vonden met een gaste samen te zijn, dievan meerdere afkomst was, al had be doelde jonge dame misschien meer fatsoen en meer waarlijk gezonde denkbeelden, dan alle andere gasten tezamen. En zoo is er meer, veel meer nog, dat ieder, die een gezond verstand heeft en dat ook gebruikt, ten zeerste laakt in den Haag, zoo zijn er zelfs enkele dingen waarvoor de verstandi ge mensch zijn schouders ophaalt, zoo dunnetjes vindt hij 't. Zoo is het bijvoorbeeld bekend, dat er een socië teit is, waarvan alleen de oudste adel, de stokoude dus, van ons land, lid kan worden. Zoo is 't ook een feit, dat van „de Witte" alleen zij lid kunnen worden, die geen zaken doen, waardoor wij bijvoorbeeld de enormi teit krijgen, dat een ondergeschikte meewerkt aan de ballotage van zijn patroon 1 Maar toch Den Haag ieder die er eenigen tijd vertoefd heeft gaat er aan wennen en aan hechten. Omdat ja waarom eigenlijk? Den Haag heeft iets over zich, wat een andere plaats mist, wat ook Rot terdam mist. ,,'t Is een stad uit dui zenden" hoorde ik eenmaal een dame zeggen en dat is ook zoo. Zoo als men daar binnenkomt met den trein aan 't Hollandsch spoor station, krijgt men een idee, zooals geen stad in ons land kan geven. Den Haag heeft iets warms, iets innigs, dat aantrekt. Waar vindt men een Scheveningen, waar een Haagsche Bosch, waar een Ouden Weg en waar een Nieuwen Weg Nergens toch Verleden week nog wandelde ik in de nieuwe Scheveningsche boschjes, met zijn groen en zijn hoog en laag, met zijn duinen enz.'t Was er heerlijk, prachtig! En toen dacht ik bij mij zelf Wat is Den Haag toch mooi, toch oneindig schoon Ook 's avonds is 't mooi in Den Haag en ook 's winters. Altijd weer doet men nieuwe indrukken op die men elders niet op kan doen. En dat vergoedt veel, eigenlijk meer, dan de onhebbelijke ongezellige protserige omgang van de Hagenaars afbreuk doet. Nu weet ik wel, dat men plaatsen heeft in Gelderland, waar 't natuur schoon oneindig veel mooier is dan in Den Haag, doch men voelt zich on willekeurig aangetrokken tot die stad die toch eigenlijk geen stad is, maar een mooi groot buiten, die geen stad is, omdat men er waarlijk nog men- schen heeft, die als je zoo Zondags loopt te wandelen, van achter hun gordijnen weg „koekeloeren" om te kijken wat je aanhebt en met wie of wien je loopt, omdat men er nog menschen heeft, die zich nog in den tijd wanen van de oude ridders. En ieder niet Hagenaar, die eens een dagje of een paar daagjes in Den Haag doorbrengt, zal diezefde indrukken krijgen, maar hij zie heel Den Haag dan, zoowel de straten en de bosschen, zoowel de oude als de nieuwe gedeelten. Er is voorloopig nog slechts éen 's Gravenhage. DIXI. Tweede Kamer. In de vergadering van gisteren iegde de heer Bichon van IJsseimonde, het nieuw gekozen lid voor Ommen, den eed af en heeft daarna zitting genomen. Hierna werd de behandeling van de Indische begrooting, afdeeling on derwijs, voortgezet. De minister voelde wel iets voor een medische univer siteit, maar betoogde, afgescheiden daarvan, de urgentie van een tweede Inlandsche artsenschool. De minister steunde 's heeren de Vissers denkbeeld om aan de kweek scholen hier te lande speciale cursus sen in Indische vakken te verbinden. Op verzoek van den heer Bos wij zigde de minister de omschrijving van een begrootingspost om te doen uit komen dat ook op Soemba, Flores en Timor gouvernementsonderwijs niet uitgesloten is. De minister verdedigde met de heeren De Visser, Bogaardt en Pol- lema de overplaatsing van den onder wijzer Vierssen uit Menado naar Java, wegens diens leven in concubinaat. De minister meent, dat deze politiek gevolgd moet worden, dat in geker stende streken, ambtenaren en onder wijzers, die in concubinaat leven niet gehandhaafd worden. Reeds in 1910 is een ambtenaar deswege overge plaatst en in 1904 heeft de gouver neur-generaal van Heutz ambtenaren en officieren die ia concubinaat leef den bedreigd met pens'onneering en passeering. Plaatselijke accijns op gedistilleerd. in hei regeeringsantwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp nopens afwijking van den regel, gesteld by artikel 241 der gemeente wet, omtrent plaatselijke belastingen, ten behoeve van de gemeenten Helder Vlieland en Vlissingen, wordt ver klaard, dat het ook den minis'er van binnenlandsche zaken aangenaam ge weest zou zijn, indien hem gebleken ware, dat het voor Vlieland, Helder en Vlissingen mogelijk is, het gemeen telijk budget in evenwicht te houden zonder heffing van den accijns op het gedistilleerd. Deze gemeenten zijn de laatstovergeblevene van een 46-tal, waar bij de in werking ireding van het bij de wet van 7 Juli 1865 (Stbi. 79) in artikel 241 der Gemeentewet gesleid verbod, accijnshfffing bleef toegestaan, omdat hare financ ëtt de afschaffing niet gedoogden. Op dezen historisch geworden toestand behoort Inzonderheid het licht Ie vallen bij de beantwoording van de vraag, waarom, wat voor alle andere Nederlandsche gemeenten ver boden is, aan drie gemeenten wordt toegestaan. Waar men meent, dal accljnsheff ng in principe afkeurenswaardig is, is in casu echter niet over het hoofd te zien, dat het bezwaar van oneven redig zwaren druk veel van zijne waarde verliest, zoo het geidt een accijns op een genotmiddel, als het gedistilleerd. Dat accijnsheffing aanleiding kan geven tot smokkelarij is niet te ont kennen. Voor de betrokken gemeenten is echter, zoowei wegens hare bij zondere ligging, als door de samen werking met de rijksbelastingambte naren en de cont:óle, door het ge meentelijk beiastingpersoneel uitge oefend, smokkelhandel zOo goed ols uitgesloten. Het denkbeeld om door rijkssubsi die tot afschaffing van den accijns te geraken, kan door den minister niet worden aanvaard. Tot subsidieering van gemeenten in de kosten harer huishouding mag naar zijne meening, slechts bij onaf wijsbare noodzakelijkheid worden overgegaan. Zoodanige noodstand schijnt hier niet aanwezig. Ten einde bij vooitduiing bedacht te zijn op vermindering oi afschaffing wordt voor deze goedkeuring steeds een termijn van slechts éen jaar ge steld. Deswege is het niet noodig eene geleidelijke afschaffing van de accijnzen in de wet vast te leggen. De Ghrist.-Hist. Landdag. in den Donderdag te Amsterdam ge houden landdag van de christ.-hist. Unie in Noord-Holland is de vol gende motie aangenomen „De provinciale landdag der chris telijk-historische Unie in Noord-Hol land 28 Nov. 1912 samengekomen te Amsterdam, gehoord het referaat van ds. Ktomsigt en de discuss.ën daar over, spreekt als zijn gevoelen uit, in verband met art. 7 van het program der christelijk-historische Unie, dat meer dan tot nu toe in de christelijke politiek de nadruk moet worden ge legd op het christelijk beginsel, in objectieven zin opgevat en mitsdien op het christelijk karakter der over heid als zoodanigdat derhalve met kracht moet worden opgekomen voor de leuze door dr. Schokking eens aidus getormuleerd. „Plaats voor den Christus, ook bij de openbare instel lingen." Deze motie werd met bijna aige- meene stemmen aangenomen. Uit de „Staatscourant". Bij Kon. besluit is met ingang van lanuari 1913 benoemd tot hoofd inspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, dr. Th. G. den Houter, inspecteur van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland, met toe kenning van eervol ontslag uit laatst genoemde betrekking; 2o als ambtsgebied van den be noemde aangewezen de provinciën Zuidholland, Noordholland, Zeeland en Utrecht. Veiligheid op schepen. Naar aanleiding van de ramp van de „Titanic", heeft de hoofdinspec teur voor d: scheepvaart overleg gepleegd mei ds directies der stoom vaart-maatschappijen, welker schepen groote aantallen passagiers vervoeren Deze hebben zich naar de minister mededeelt bereid verklaard maat regelen te treffen, opdat voortaan op bun schepen voldoende plaats zal z)jn In booten en aanvullende red dingsmiddelen. gratis Kimder Iijdschrift Wat is gelukkiger voor een moeder dan om haar kinderen gezond te zien opgroeien. Een zwak en kwijnend kind doet de moeder steeds in de grootste zorg en angst leven. Vee! mee-r kin deren dan oppeiviakkig' vermoed wordt, lijden aan nier- en blaasaandoe- ningen in veie gevallen worden deze kwalen overgeërfd en tenzij zij be hoorlijk behandeld worden, valt het soms moeilijk baar te genezen. Een der meest bekende verschijn selen van nier- en blaaszwakte bij kinderen is bedwateren. Ook gedu rende den dag heeft het kind dikwijls moeite om de urine op te houden. Het voelt zich niet sterk en opge« wekt, maar prikkelbaar en hangerig. Vaak doen zich ook andere verschijn se'en voor als pijn in den rug en buik, hoofdpijn, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kun nen veilig door kinderen gebruikt worden volgens de gebruiksaanwyzing die iedere doos vergezelt. Spoedig zult gij een merkbare verbetering in den gezondheidstoestand en de opge wektheid van het kind kunnen op merken, en tai van dankbare moeders spraken hare tevredenheid over de werking van dit geneesmiddel uit. Te Vlissingen verkrijgb. bij A. C. Be- niest, Lepelstr. 13. Toezending ge schiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 voor ëei, of f 10 voor zes dcozen. Eischt de echte Poster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand han delsmerk 45. Buste Dr. P. J. H. Guypers. Gisterenmorgen is in de eerezaai van het Rijksmuseum de in marmer gehouwen buste van dr. P. J. H. Cuypers geplaatst als huldeblijk ter gelegenheid van zijn 85sn verjaardag. Het Is een welgeslaagd werk van Toon Dupuis, onlangs reeds geëxpo seerd op de tentoonstelling van den Haagschen Kunstkring, en stelt den nestor onzer bouwmetsters voor met een passer in de hand. De commissie, van welke dit hul deblijk uitgaat, heeft de daartoe bc- noodigde middtlen gevonden ii o\e - gebleven gelden van die, werke in dertijd bestemd waren om dr. Cuypers op zijn 70en verjaardag een gescnenk aan te bieden. Door eenige ruime giften is het bedrag dat beschikbaar was nog aanmerkelijk toegenomen. (,N. R. Ct.") De Heer en Mevrouw WITTEVEEN- Polvliet geven kannis van de geboorte van een Zoon. Vlissingen, 30 November 1912. In 't midden der sfad, voor klein gezin, f 2.25 per week. AdresBureau „Vlissingsche Courant". Geen sterke drank meer In soldaten cantines. Naar het centraal bureau van den Volksbond tegen drankmisbruik te Utrecht Ons meldt, heelt de minister van oorlog bepaald, dat in de kazerne- cantines der soldaten geen sterke drank meer verkrijgbaar zal worden gesteld. De verkoop daarvan in de onder- officiers-cantines kan op den bestaan- den voet blijven geschieden. Van 26—30 November. ONDERTROUWD: A. C. Qeensen, jm. 22 j. en J. C. S. Meijer, jd. 18 j. J. Flohil, gesch. 29 j.. en S. M. C. van Houte, wed., 38 j. J. C. den Broeder, jm. 21 j. en M. M. Smith, jd. 23 j. GETROUWD: T. J. Flood, jm. 33 j. en H. A. A. Vermaak, jd. 25 j. J. A. Kokké, jm. 25 j. en A. Heijkoop, jd. 21 j. P. Draver, jm. 25 j. en C.J. Lan- geraar, jd. 22 j. S. Mudde, jm. 24 j. en Roelse, jd. 25 j. BEVALLEN: W. van Loenen, geb. |acobse, d. I. Wijsveld, geb. de Kat, d. L. A. de Ruijsscher, geb. Roelse, d. A. H. Nagtegaal, geb. Jobse, z. I. j. Iseboud, geb. Huchison, z. A. Roeting, geb. Beckers, z. R. A. J. de Reeper, geb. Leenhouts, z. OVERLEDEN: A. Geldof, vrouw van J. A. Jacobs, 32 j. J. Florusse, z. 2 j. J. Jansen, wed. van S. Auer, 62 j. A. M. de Kat, vrouw van j. Smits, 81 j. BARNSTEEN-SIGARENPIJPJES Onder den naam „Barnsteen" wordt een product in den handel gebracht, oogenschijnlijk precies echt barnsteen. Inderdaad be* at dit geen greintje Barnsteen en is man met dit soort altijd b - koch». Vraagt Barnsteen-Sigarenpijpjes, waarvan de étuis gestempeld zijn met ons handelsmerk: U is dan altijd zeker waar voor uw geld te hebben. Alle rookt rsbenoodigdheden; zooals houten pijpen. Meerschuimpijpen, Sigarenkokers, Sigarenaanstekers, Tabakszakken, voorzien van dit merk zijn steeds van prima kwaliteit. Onze artikelen zijn in de meeste Sigarenwinkels en Pijpen winkels vekr^gbaar, hee me uar leu PIE CHA verblindend schoon laatskleur, jeugdig et. het uiterlijk door't da; van Bergman Fabneksmel alleen echt in rood-ge Prijs 40 cent per stul Stokpaardjes roode, ruwe en openg blank en fluweelzacht. Te Vlissirigei DE LANGE, BENIEST, Lep WIELER, Nieu' BRAAT, Oude Wetti betalen ni twintigje wordt ten Verkrijgbaa Coosje Buskeij Agent de

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 4